Астероїд наближається до Землі – чи варто хвилюватися?

Можливо, ви чули про 2024 YR4 – цей астероїд наближається до Землі і може зіткнутися з нами через кілька років. Як би страшно це не звучало, немає потреби негайно шукати укриття або прощатися з близькими. Швидше за все, все буде добре.

КЛЮЧОВІ ТЕЗИ
  • Хоча 2024 YR4 відомий як астероїд, що наближається до Землі, він не становить безпосередньої загрози – проте дослідження все ще перебувають на ранніх стадіях.
  • За оцінками NASA, ймовірність зіткнення з астероїдом у 2032 році невелика, і різні організації співпрацюють над визначенням траєкторії, розміру та швидкості астероїда.
  • Випробуваний метод DART і використання теоретичного гравітаційного тягача – це лише два способи, за допомогою яких фахівці можуть захистити нас від потенційних небесних зіткнень у майбутньому.

Що таке астероїд?

Якщо метеороїди – це невеликі уламки гірських порід, які при зіткненні з атмосферою Землі утворюють метеорити, а комети – тіла з льоду, пилу та каменю, що обертаються навколо Сонця, то астероїди – це шматки гірських порід та/або металу, зазвичай розміром від кількох метрів до сотень кілометрів у поперечнику, які, як вважають, є уламками формування планет.

Зокрема, астероїд 2024 YR4 – це навколоземний астероїд, діаметр якого, за оцінками, становить від 40 до 90 метрів. Коли я кажу «навколоземний», не хвилюйтеся – він не становить жодної небезпеки для нас… поки що. Цей термін просто означає, що його орбіта виводить його в регіон Землі в Сонячній системі.

Цифра «2024» в його назві відображає рік, коли його вперше спостерігав один і той самий спостерігач дві ночі поспіль, а «YR4» – це код, який вказує на півмісяць відкриття та послідовність в межах цього півмісяця. Якщо коротко, то 2024 YR4 було відкрито 27 грудня 2024 року чилійською станцією системи останнього оповіщення про зіткнення з астероїдом Terrestrial.

Чи зіткнеться 2024 YR4 з Землею і як ми про це дізнаємось?

Протягом перших кількох місяців після відкриття астероїда, вчені NASA підрахували, що ймовірність зіткнення астероїда 2024 YR4 з Землею 22 грудня 2032 року становить від 1,2% (оцінка на грудень 2024 року) до 1,5% (оцінка на середину лютого 2025 року).

Хоча ці цифри здаються невеликими, 2024 YR4 наразі займає високі позиції у списках ризиків Європейського космічного агентства та NASA. Більше того, оскільки ймовірність зіткнення астероїда з Землею перевищує 1%, урядові установи США, Консультативна група з планування космічних місій, Організація Об’єднаних Націй та інші органи отримали офіційне повідомлення про його присутність і потенційну небезпеку. При цьому багато астероїдів, які спочатку викликали занепокоєння, згодом були виключені, оскільки вчені отримали більше спостережень.

NASA працює разом з Міжнародною мережею попередження про астероїди, спостерігаючи за траєкторією і швидкістю астероїда за допомогою наземних телескопів до квітня 2025 року, коли він стане занадто далеко від Землі, щоб його можна було спостерігати. У березні 2025 року космічний телескоп NASA імені Джеймса Вебба дасть нам більш точне уявлення про розмір астероїда. Після того, як 2024 YR4 зникне з поля зору, ми не зможемо побачити його до середини 2028 року, коли вчені матимуть краще уявлення про ймовірність його зіткнення з Землею.

Читайте також: Кібербезпека в космосі: виклики поза цим світом

Визначення всіх вищезазначених властивостей допоможе вченим краще оцінити не лише те, чи рухається 2024 YR4 курсом на Землю, але й, якщо це станеться, яку шкоду він може спричинити, і чи зможемо ми взагалі запобігти зіткненню. Станом на початок лютого 2025 року NASA заявляє, що астероїд «достатньо великий, щоб завдати локальної шкоди» – іншими словами, планеті Земля не загрожує ще один удар Чиксулуба, астероїда, який винищив динозаврів 66 мільйонів років тому, але він все одно може спричинити катастрофу в точці зіткнення та навколо неї.

2024 YR4 оцінюється в 3 бали за Туринською шкалою, яка вимірює ймовірність і потенційні наслідки зіткнення. 0 означає відсутність небезпеки, а 10 – певне зіткнення, і NASA визначає рівень 3 як:

  • Близьке зіткнення, яке заслуговує на увагу астрономів,
  • 1% або більша ймовірність зіткнення, яке може спричинити локальні пошкодження,
  • Подія, яка заслуговує на увагу громадськості та державних службовців, якщо потенційний вплив відбудеться протягом наступного десятиліття (а це і є 2024 YR4).

NASA також додає, що нові спостереження часто призводять до того, що об’єкти рівня 3 переходять на рівень 0.

Чи можемо ми запобігти зіткненню з астероїдами?

У 2022 році NASA здійснило першу в історії місію, щоб дослідити, чи можемо ми змінити траєкторію астероїда, відхиливши його за допомогою кінетичного удару. Космічний апарат-імпактор під назвою DART (Double Asteroid Redirection Test), оснащений камерою і здатний керувати собою, безпосередньо зіткнувся з невеликим астероїдом Діморфос, скоротивши його орбітальний період навколо більшого сусіднього астероїда на 32 хвилини і 42 секунди.

Ще одна теорія, запропонована космічними гіками, полягає у використанні так званого «гравітаційного тягача» – космічного апарату, який обертається або зависає поруч з астероїдом і використовує його гравітаційне тяжіння для зміни траєкторії астероїда з плином часу. Хоча перевага цього методу полягає в тому, що для незначних коригувань потрібна лише невелика сила, залишається невизначеність щодо того, як вихлопні гази космічного апарату можуть безпосередньо протистояти гравітаційному притяганню астероїда.

Запис Астероїд наближається до Землі – чи варто хвилюватися? спершу з'явиться на CyberCalm.

Астероїд наближається до Землі – чи варто хвилюватися?

Можливо, ви чули про 2024 YR4 – цей астероїд наближається до Землі і може зіткнутися...
Астероїд наближається до Землі – чи варто хвилюватися? - Cybercalm на we.ua
Провал Humane AI Pin – це нагадування про те, що сам по собі штучний інтелект не робить продукт привабливим

Провал Humane AI Pin – це, мабуть, найбільш передбачувана технологічна історія 2025 року. Наприкінці 2023 року компанія намагалася створити трохи галасу навколо свого AI Pin, позиціонуючи пристрій як мініатюрну заміну смартфонам і граючи на тому, що співзасновниками Humane були колишні співробітники Apple. Проблема полягала в тому, що не було зрозуміло, як AI Pin зможе виправдати свою ціну в 700 доларів (плюс підписка 24 долари на місяць).

Всі Humane AI Pin перестануть працювати наприкінці лютого

Стартап Humane, що займається розробкою апаратного забезпечення для штучного інтелекту, попередив своїх користувачів лише за десять (10!) днів про те, що їхні пристрої AI Pin будуть відключені. У повідомленні для своїх клієнтів компанія заявила, що AI Pin «продовжуватимуть функціонувати у звичайному режимі» до 12 години дня 28 лютого. У цей день користувачі втратять доступ до практично всіх функцій свого пристрою, включаючи, але не обмежуючись цим, дзвінки, повідомлення, запити ШІ та доступ до хмарних сервісів. У FAQ зазначено, що ви все ще зможете перевіряти рівень заряду акумулятора.

Humane закликає своїх користувачів завантажити всі збережені дані до 28 лютого, оскільки планує назавжди видалити «всі дані клієнтів, що залишилися» одночасно з вимкненням своїх серверів.

Від гучного запуску до повного провалу

AI Pin був випущений у квітні 2024 року і отримав одні з найгірших відгуків для споживчих технологій. Лише через місяць після запуску з’явилися повідомлення про те, що компанію вже намагаються придбати – за смішну суму від 750 мільйонів до 1 мільярда доларів. Водночас ходили чутки, що Humane продала лише 10 000 пристроїв, що було далеко від 100 000, які вони планували.

У травні минулого року HP назвали потенційним покупцем, і компанія розумно вичікувала, доки не змогла придбати Humane за порівняно мізерні 116 мільйонів доларів. HP, очевидно, не зацікавлена в поточному бізнесі компанії з виробництва апаратного забезпечення та заявляє, що це придбання об’єднає «інженерів, архітекторів та інноваторів Humane» в нову команду під назвою HP IQ, яку вона описує як «інноваційну лабораторію ШІ, зосереджену на створенні інтелектуальної екосистеми в продуктах і послугах HP для майбутнього роботи».

Як виявилося, розмахування руками і крики про обіцянки ШІ не полегшують створення переконливого обладнання – експерти та оглядачі нарікали на його високу ціну, жахливий час автономної роботи, повільну продуктивність, надмірне нагрівання і складний у використанні проекційний дисплей.

Для пристрою, основним інтерфейсом якого був розмовний, труднощі, з якими зіткнувся AI Pin, відповідаючи на запитання чи виконуючи команди, зробили його непридатним для використання. Навіть коли він робив те, що його просили, він робив це у дивний спосіб, наприклад, надсилав загальні тексти замість того, щоб дозволити вам продиктувати, що саме ви хотіли сказати. Його камера рідко працювала за призначенням; після того, як він робив фотографії та показував їх на проекторі, Pin дуже сильно нагрівався, а іноді просто вимикався. До речі, про проекційний екран: його майже неможливо було побачити на вулиці, навіть у похмурий день.

Фото Hayato Huseman / Engadget

І не забуваймо, що його акумулятор був відкликаний через те, що він був пожежонебезпечним!

Весь цей провал є наочним прикладом того, що більшість споживчих ШІ не готові до прайм-тайму. Google і Apple, можливо, і намагаються запхати Gemini і Apple Intelligence нам в горлянку, додаючи їх майже в кожен свій продукт, але ці інструменти є додатковими, побудованими на міцному фундаменті існуючих платформ кожної з компаній. У випадку з Humane не було на що спиратися. А поєднання жахливих голосових відповідей і розпізнавання в парі з дисплеєм проектора, який зовсім не був готовий до прайм-тайму (не кажучи вже про інші апаратні збої), було надто складним для подолання.

Тут просто не було ніякого інтелекту, ні штучного ні іншого.

Справедливості заради варто зазначити, що створювати апаратне забезпечення, як відомо, нелегко; продукти першого покоління часто мають кричущі недоліки, навіть якщо мова йде про такі великі компанії, як Apple. Перші iPhone, iPad та Apple Watch, можливо, і подавали великі надії, але вони також мали дивні упущення та проблеми з продуктивністю, через які їх важко було рекомендувати всім.

Деяким компаніям вдається це виправити; Pebble – чудовий приклад апаратного стартапу, який пережив деякі ранні проблеми, щоб досягти певного успіху. Він випередив Apple, Samsung і Google на ринку смарт-годинників, і зробив це у спосіб, який досі не вдається повторити (можливо, саме тому компанія відроджується).

Pebble 2

Pebble не був найелегантнішим пристроєм, але і сам годинник, і його програмне забезпечення працювали досить добре, щоб прокласти шлях до більш досконалих смарт-годинників, які ми маємо сьогодні. Звичайно, цього було недостатньо, щоб врятувати Pebble, оскільки компанія врешті-решт оголосила про банкрутство, а її активи перебрала компанія Fitbit (яка пізніше була придбана Google, якщо ви слідкуєте за розвитком подій).

Ситуація Humane на старті була не зовсім іншою – вона намагалася створити абсолютно новий тип обладнання, а історія свідчить, що перші продукти в новій сфері будуть далекі від досконалості. Але, якби там був хоча б проблиск корисного програмного забезпечення, Humane міг би вижити, щоб виправити ці апаратні проблеми в наступній версії. Але його помічник був настільки поганим, що вбив будь-який потенціал, який мав AI Pin. Тут просто не було ніякого інтелекту, штучного чи іншого.

Висновок

Висновок з катастрофи Humane полягає в тому, що ще занадто рано витрачати свої кровно зароблені гроші на обіцянки ШІ – ринок ще не зміцнів, і довіряти новенькій компанії на кшталт Humane, що вона все зробить правильно, – це необачно. (Якщо ви не переконані, подивіться на так само недосконалий Rabbit R1.) Apple Intelligence в кращому випадку все ще недопрацьований, але принаймні ви можете його вимкнути та ігнорувати. Але AI Pin повністю покладався на штучний інтелект, і він був не просто «не готовий» – це був один з найгірших пристроїв, які ми коли-небудь бачили. Для кількох тисяч перших користувачів це означає, що за кілька днів їхній пристрій перетвориться на цеглину, і вони не отримають жодної фінансової компенсації. Але, принаймні, він все ще зможе показувати рівень заряду батареї.

Запис Провал Humane AI Pin – це нагадування про те, що сам по собі штучний інтелект не робить продукт привабливим спершу з'явиться на CyberCalm.

Провал Humane AI Pin – це нагадування про те, що сам по собі штучний інтелект не робить продукт привабливим

Провал Humane AI Pin – це, мабуть, найбільш передбачувана технологічна історія 2025 року. Наприкінці 2023...
Провал Humane AI Pin – це нагадування про те, що сам по собі штучний інтелект не робить продукт привабливим - Cybercalm на we.ua
Як відрізнити додатки-підробки у Google Play Маркет?

Google Play Маркет є однією з найбільших платформ для завантаження додатків на мобільні пристрої. Однак з ростом популярності цієї платформи зросла і кількість шахрайських додатків, які можуть викрадати дані, нав’язувати рекламу чи навіть заражати пристрій вірусами. Як же розпізнати такі загрози? У цій статті ми розповімо, як відрізнити додатки-підробки та захистити себе від них.

Які додатки підробляють найчастіше?

Дослідники Університету Сіднея спроектували нейронну мережу, яка проаналізувала понад мільйон додатків з Google Play і знайшла близько 10 тисяч додатків, які зловмисники підробляють найчастіше.

На кожне з них припадає близько 5 копій, які мають ту ж піктограму, що і оригінал, або той же опис. Вони містять у собі шкідливий код, запитують привілеї, які їм не потрібні, і демонструють рекламні оголошення, не маючи будь-якого функціонального наповнення.

Читайте також: Шахрайські додатки ChatGPT намагаються вас обдурити: як їх розпізнати

Найчастіше підробляють популярні програми на кшталт Temple Run, Hill Climb Racing і Free Flow. А ось месенджери, як не дивно, шахраї, які орудують в Google Play, підробляють досить рідко. Їх копії трапляються, як правило, лише за межами офіційного каталогу.

“Відрізнити деякі підробки від оригіналу вдається тільки після установки. Навіть просунуті користувачі не завжди можуть відразу зрозуміти, що перед ними фальшивий додаток, тому збиток, який завдає таке програмне забезпечення, має колосальні масштаби”, – кажуть дослідники.

На жаль, це дійсно так, оскільки шахраї навчилися підробляти не тільки іконки додатків, але навіть видавати себе за справжніх розробників, використовуючи нечитабельні символи в назві.

Але небезпеку становлять не тільки додатки-підробки. У Google Play і навіть App Store є безліч програм, які не мають належного захисту. Одні з них не використовують протоколи шифрування, а значить, перехопити інформацію, яку вони передають на сервер, може будь-який хакер, а інші просто зберігають облікові дані користувачів у вигляді текстового документа, який інколи навіть не захищений паролем.

Ось кілька ключових ознак, на які варто звертати увагу перед встановленням нового додатка.

Основні ознаки підроблених додатків

1. Перевіряйте розробника

Завжди звертайте увагу на назву розробника. Офіційні додатки мають відомих і перевірених розробників, як-от Google LLC, Microsoft Corporation чи Adobe. Якщо ім’я розробника виглядає підозріло або містить дрібні зміни в написанні (наприклад, «WhatsApp Inc.» замість «WhatsApp LLC»), це може бути ознакою шахрайства.

2. Оцініть кількість завантажень

Популярні офіційні додатки мають мільйони або навіть мільярди завантажень. Якщо вам пропонують встановити популярний сервіс, але його завантажили лише кілька тисяч людей, це може бути підробка.

3. Читайте відгуки та оцінки

Звертайте увагу на коментарі користувачів. Якщо серед відгуків багато скарг на збої в роботі, рекламу або підозрілі запити на доступ, краще уникати такого додатка. Водночас варто остерігатися додатків із занадто позитивними, але однотипними відгуками – це може свідчити про накручені рейтинги.

4. Перевіряйте дозволи

Перед встановленням перегляньте список дозволів, які запитує додаток. Наприклад, якщо звичайний калькулятор вимагає доступ до камери, контактів чи повідомлень, це підозріло.

5. Аналізуйте дизайн та опис

Офіційні додатки зазвичай мають якісний дизайн і грамотний опис. Якщо ви бачите багато помилок у тексті або неякісні зображення, краще двічі подумати перед встановленням.

6. Офіційний сайт і підтримка

Якщо додаток має офіційний вебсайт, перевірте, чи є там посилання на Google Play. Також звертайте увагу на наявність технічної підтримки – у серйозних розробників завжди є контактна інформація.

7. Перевіряйте дату публікації

Нові додатки можуть бути ризикованими, особливо якщо вони копіюють відомі програми. Завжди краще трохи почекати і почитати відгуки після певного часу використання іншими користувачами.

8. Перевірте в інтернеті

Швидкий пошук в Google або на форумах може дати вам відгуки або попередження про підроблені версії додатків.

Що робити, якщо встановили додаток-підробку?

Якщо ви підозрюєте, що встановили небезпечний додаток, зверніть увагу на такі ознаки:

  • Відсутність обіцяного функціоналу: Додаток не виконує своїх основних функцій.
  • Підозріла поведінка: Програма часто зависає або закривається без причини.
  • Несподівані витрати: З’являються незрозумілі витрати на рахунку.

Якщо ви помітили, що встановили підозрілий додаток, дійте швидко:

  1. Видаліть додаток через налаштування пристрою.
  2. Очистіть кеш і дані у налаштуваннях.
  3. Перевірте телефон антивірусною програмою для виявлення можливих загроз.
  4. Змініть паролі до важливих акаунтів, якщо додаток міг отримати доступ до ваших даних.
  5. Перевірте дозволи інших додатків, щоб упевнитися, що не було змін у налаштуваннях без вашого відома.
  6. Зверніться до служби підтримки Google Play, щоб повідомити про шкідливий додаток.

Рекомендації з безпечного завантаження додатків

Для запобігання встановлення підроблених додатків:

  • Використовуйте тільки офіційні магазини (Google Play та Apple App Store).
  • Не переходьте за посиланнями з електронних листів або соціальних мереж.
  • Увімкніть функцію Google Play Захист для автоматичної перевірки безпеки додатків перед їх установкою. На смартфоні Android перейдіть до Налаштування > Безпека > Play Захист та переконайтеся, що перемикач біля напису “Сканувати програми за допомогою Play Захисту” знаходиться у положенні “Увімкнено”.
  • Використовуйте антивірусні рішення. Деякі антивіруси можуть виявляти шкідливі програми ще до їх встановлення. Використання антивірусного ПЗ – це додатковий рівень захисту від шахрайських додатків.

Відрізнити підробку вимагає уважності та скептицизму. Ніколи не поспішайте з установкою, особливо якщо додаток пропонує щось, що виглядає занадто добре, щоб бути правдою. Використання цих порад допоможе вам уникнути потрапляння в пастку шахраїв і зберегти ваш пристрій та дані в безпеці.

Запис Як відрізнити додатки-підробки у Google Play Маркет? спершу з'явиться на CyberCalm.

Як відрізнити додатки-підробки у Google Play Маркет?

Google Play Маркет є однією з найбільших платформ для завантаження додатків на мобільні пристрої. Однак...
Як відрізнити додатки-підробки у Google Play Маркет? - Cybercalm на we.ua
Шкідливе ПЗ під виглядом тестового завдання: нова кіберзагроза націлена на розробників

Компанія ESET виявила поширення шпигунського шкідливого програмного забезпечення під виглядом фальшивих вакансій. Шкідливе ПЗ націлене на розробників-фрілансерів з метою викрадення даних криптовалютних гаманців, а також облікової інформації з браузерів та менеджерів паролів.


Зокрема кіберзлочинці, видаючи себе за рекрутерів з прийому на роботу у ІТ-компанії, надсилали кандидатам файли зі шпигунським шкідливим програмним забезпеченням під виглядом тестових проєктів. Для цього зловмисники використовували такі платформи, як LinkedIn, Upwork, Freelancer.com, We Work Remotely, Moonlight та Crypto Jobs List.


Читайте також: Як розпочати кар’єру розробника програмного забезпечення


Діяльність зловмисників не має географічних закономірностей у виборі жертв, натомість вони прагнуть скомпрометувати якомога більше пристроїв, щоб збільшити ймовірність успішного викрадення коштів та інформації.


«В рамках фальшивої співбесіди кіберзлочинці просять потенційних жертв пройти тестове завдання з кодування, наприклад, додати функцію до існуючого проєкту. При цьому необхідні для виконання завдання файли зазвичай розміщуються в приватних сховищах на GitHub або інших подібних платформах. Однак ці файли насправді є троянами: після завантаження та виконання проєкту, комп’ютер жертви стає скомпрометованим», – пояснює Маей Хавранек, дослідник ESET.


Ця діяльність, яку дослідники ESET назвали DeceptiveDevelopment, пов’язана з Північною Кореєю, однак її не можна пов’язати з жодною відомою загрозою. DeceptiveDevelopment націлена переважно на розробників програмного забезпечення для Windows, Linux та macOS. Зловмисники займаються викраденням криптовалюти в першу чергу заради фінансової вигоди, а також з можливою вторинною метою кібершпигунства.


Карта жертв DeceptiveDevelopment

Щоб видати себе за рекрутерів, зловмисники копіюють існуючі профілі, створюють фейкові особистості або використовують зламані акаунти реальних людей. Потім вони або безпосередньо звертаються до потенційних жертв на платформах для пошуку роботи та фрілансу, або розміщують там фальшиві списки вакансій.


Читайте також: Безпечний пошук роботи – як захиститися від кіберзагроз?


Зловмисники DeceptiveDevelopment переважно використовують два сімейства шкідливих програм як частину своєї діяльності та застосовують їх в два етапи. На першому етапі використовується BeaverTail, який працює як простий викрадач логінів та отримує бази даних браузера, що містять збережені облікові дані. Для другого етапу використовується завантажувач InvisibleFerret, який включає шпигунське програмне забезпечення та компоненти бекдору, а також здатний завантажувати легітимне програмне забезпечення AnyDesk для віддаленого управління й моніторингу для дій після компрометації пристрою.


«DeceptiveDevelopment є доповненням до вже великого переліку схем заробляння грошей, які використовуються кіберзлочинцями, пов’язаними з Північною Кореєю, а також відповідає постійній тенденції зміщення уваги з традиційних грошей на криптовалюти», — підсумовує Маей Хавранек, дослідник ESET.


Більш детальну інформацію про загрозу читайте у повному дослідженні.


Запис Шкідливе ПЗ під виглядом тестового завдання: нова кіберзагроза націлена на розробників спершу з'явиться на CyberCalm.

Шкідливе ПЗ під виглядом тестового завдання: нова кіберзагроза націлена на розробників

Компанія ESET виявила поширення шпигунського шкідливого програмного забезпечення під виглядом фальшивих вакансій. Шкідливе ПЗ націлене...
Шкідливе ПЗ під виглядом тестового завдання: нова кіберзагроза націлена на розробників - Cybercalm на we.ua
Apple анонсувала iPhone 16e з функцією Apple Intelligence за $599

Після трьох років компанія Apple нарешті представила свій наступний iPhone початкового рівня. iPhone 16e прийшов на зміну iPhone SE у лінійці компанії. Він запозичив дизайн iPhone 14 і приправив його (серед інших змін) оновленим процесором, готовим до роботи з Apple Intelligence. За ціною 599 доларів це найдешевший iPhone зі штучним інтелектом.


Як свідчать витоки, iPhone 16e четвертого покоління нагадує iPhone 14, стандартну (не Pro) модель компанії 2023 року. Це перша модель початкового рівня, яка отримала сучасний повноекранний дизайн iPhone. Це означає, що він також перший з Face ID. Діагональ екрану 6,1 дюйма – це найбільший екран серед моделей початкового рівня. (iPhone SE 2022 року має лише 4,7 дюйма.) Але, як і флагмани Apple 2017-2022 років, він має виріз у верхній частині дисплея, тому вам все одно доведеться заплатити за дорожчу модель, щоб отримати Dynamic Island.


Деякі зовнішні деталі відрізняються від iPhone 14. Він має порт USB-C замість Lightning, і, як і старіші моделі iPhone SE, він має лише один об’єктив камери на задній панелі. Однак це 48-мегапіксельна камера «2-в-1» з інтегрованим 2-кратним зумом, що є значним покращенням порівняно з попередньою моделлю SE.


Камера iPhone 16e

Він також отримав кнопку дії, настроювану фізичну кнопку швидкого доступу, яка дебютувала на iPhone 15 Pro. З іншого боку, йому бракує зарядки MagSafe, яку можна знайти на більш дорогих телефонах Apple: Він підтримує лише бездротову зарядку Qi потужністю до 7,5 Вт. Це відповідає iPhone SE, який він замінює, але все одно може бути великим недоліком для деяких покупців.


Одна з найбільших відмінностей – всередині, де ви знайдете чіп A18. Це той самий чип, який використовується в iPhone 16 і 16 Plus, хоча він має лише чотири ядра графічного процесора, порівняно з п’ятьма в моделях 16 і 16 Plus і шістьма в iPhone 16 Pro. Це також перший iPhone з власним модемом, який Apple називає C1. Останні iPhone використовували модеми Qualcomm, і з відмовою від них iPhone 16e втрачає підтримку надширокосмугового зв’язку 5G і Wi-Fi 7, яку мають решта моделей 16-ї серії. iPhone 16e, як і раніше, чудово працює з 5G і Wi-Fi 6 на частоті до 6 ГГц, які наразі набагато поширеніші, ніж їхні швидкісні побратими.


На додаток до швидкої та плавної роботи, A18 забезпечує функцію Apple Intelligence, яку компанія нещодавно почала активувати за замовчуванням під час реєстрації. (Ви все ще можете вимкнути його в Налаштуваннях.) Ви отримуєте інструменти генерації штучного інтелекту Apple, Genmoji, Image Playground, візуальний інтелект, інтеграцію з ChatGPT та нещодавно налаштовані резюме повідомлень – і все це в iPhone вартістю менше 600 доларів США. Звучить непогано.


Новий iPhone 16e доступний у версіях на 128 ГБ, 256 ГБ та 512 ГБ. Ви можете замовити його в чорному та білому кольорах.


За ціною 599 доларів США iPhone 16e 2025 року можна порівняти з Pixel 8a від Google за 499 доларів США та Galaxy A35 від Samsung за 400 доларів США для тих, хто хоче отримати флагманські функції в більш доступному телефоні. Ви можете оформити попереднє замовлення на новий iPhone 16e, починаючи з 21 лютого о 8 ранку за східним часом, напередодні його випуску 28 лютого.


Запис Apple анонсувала iPhone 16e з функцією Apple Intelligence за $599 спершу з'явиться на CyberCalm.

Apple анонсувала iPhone 16e з функцією Apple Intelligence за $599

Після трьох років компанія Apple нарешті представила свій наступний iPhone початкового рівня. iPhone 16e прийшов...
Apple анонсувала iPhone 16e з функцією Apple Intelligence за $599 - Cybercalm на we.ua
Як скасувати відправлення повідомлень в Instagram

Instagram дозволяє користувачам не лише відправляти повідомлення, а й скасовувати їх. Це корисна функція, якщо ви випадково відправили неправильний текст або повідомлення, яке більше не хочете надсилати. У цій статті розглянемо, як скасувати відправлення повідомлень в Instagram та що варто враховувати.

Що потрібно знати перед скасуванням повідомлення

  • Користувач не отримає сповіщення про скасування
    Видалене повідомлення просто зникне без сповіщень.
  • Можливо, співрозмовник уже його бачив
    Якщо повідомлення вже було переглянуте, скасування не змінить цього.
  • Скріншоти можуть бути зроблені до видалення
    Якщо отримувач зробив скріншот, ви не зможете це скасувати.
  • У групових чатах повідомлення зникне для всіх
    Але якщо хтось встиг прочитати його до видалення, ця інформація залишиться у пам’яті користувачів.

Читайте також: Чи сповіщає Telegram, коли ви робите скріншот?

Як скасувати відправлення повідомлення в Instagram

Ви коли-небудь говорили щось таке,  що б вам хотілося взяти назад? А як щодо повідомлення в Instagram, яке ви надіслали, але потім пошкодували про це? На щастя, ви можете скасувати відправлення повідомлень в Instagram навіть після того, як співрозмовник прочитає його. Ось як це зробити:

  1. Відкрийте Instagram: Запустіть додаток на своєму смартфоні.
  2. Перейдіть у Direct Messages (DM): Натисніть на іконку «повідомлення» (значок літачка або Messenger у верхньому правому куті).
  3. Виберіть чат: Знайдіть та відкрийте чат, в якому знаходиться повідомлення, яке ви хочете скасувати.
  4. Затисніть повідомлення: Утримуйте палець на тексті повідомлення, поки не з’явиться контекстне меню.
  5. Скасуйте відправку: Виберіть опцію “Скасувати відправку” і підтвердіть дію.
Скасування надсилання повідомлення в Instagram

Після цього повідомлення буде видалено з чату для всіх учасників розмови.

Важливі моменти

✅ Лише свої повідомлення: Ви можете скасувати лише свої власні повідомлення; повідомлення інших користувачів залишаться в чаті.
✅ Не відновлюються: Після скасування відправки неможливо відновити видалене повідомлення через стандартні функції Instagram.
✅ Режим зникаючих повідомлень: Якщо ви не хочете зберігати всю розмову, розгляньте можливість використання режиму зникаючих повідомлень.

Режим зникаючих повідомлень в Instagram

Режим зникаючих повідомлень (Vanish Mode) в Instagram дозволяє надсилати повідомлення, які зникають після перегляду та закриття чату. Це зручно для обговорення конфіденційних або тимчасових тем.

Як увімкнути режим зникаючих повідомлень

  1. Відкрийте Instagram: Запустіть додаток Instagram на телефоні (Android або iPhone).
  2. Перейдіть у Direct Messages (DM): Натисніть на іконку «повідомлення» (значок літачка або Messenger у верхньому правому куті).
  3. Відкрийте потрібний чат: Виберіть особистий діалог (режим не працює в групових чатах).
  4. Проведіть пальцем вгору: У відкритому чаті зробіть свайп вгору по екрану – з’явиться повідомлення про активацію режиму зникаючих повідомлень.
  5. Налаштуйте таймер зникаючих повідомлень: після перегляду, через 24 години або 7 днів (за замовчуванням таймер буде встановлено на 24 години).

Як вимкнути режим зникаючих повідомлень

  1. Проведіть знову пальцем вверх у чаті, щоб вийти з режиму.
  2. Чат повернеться до звичайного вигляду.

Що потрібно знати про режим зникаючих повідомлень

✅ Повідомлення зникають після виходу з чату.
✅ Отримувач бачить, що режим активовано.
✅ Можна надсилати фото, відео, тексти та стікери.
❌ Скріншоти та запис екрана не блокуються (Instagram повідомить про скріншот, але не заборонить його зробити).
❌ Не працює в групових чатах та бізнес-акаунтах.

Режим зникаючих повідомлень – це швидкий спосіб ділитися тимчасовою інформацією в Instagram. Однак пам’ятайте, що співрозмовник може зробити скріншот або сфотографувати екран. Якщо потрібно більше безпеки, краще використовувати зашифровані месенджери.

Висновок

Скасування повідомлення в Instagram – це корисна функція, яка дозволяє швидко виправити помилки або видалити небажану інформацію. Проте варто пам’ятати, що одержувач міг побачити або зафіксувати його до видалення. Тому завжди будьте уважні, перш ніж щось надсилати.

Запис Як скасувати відправлення повідомлень в Instagram спершу з'явиться на CyberCalm.

Як скасувати відправлення повідомлень в Instagram

Instagram дозволяє користувачам не лише відправляти повідомлення, а й скасовувати їх. Це корисна функція, якщо...
Як скасувати відправлення повідомлень в Instagram - Cybercalm на we.ua
Що таке пост-квантова криптографія?

Нова форма обчислень, відома як «квантові обчислення», може загрожувати безпеці деяких з найбільш важливих елементів нашої інтернет-інфраструктури. Але що таке квантові обчислення та пост-квантова криптографія і чи буде безпечно користуватися кредитною карткою в наступному десятилітті?

КЛЮЧОВІ ТЕЗИ
  • Квантові обчислення загрожують сучасним стандартам шифрування, експоненціально прискорюючи дешифрування.
  • Пост-квантові стандарти криптографії, такі як Kyber, пропонують більш досконале шифрування для протидії квантовим комп’ютерам.
  • Незважаючи на потенційні майбутні ризики, пов’язані з квантовими обчисленнями, вже зараз розробляються вдосконалені засоби шифрування для захисту даних.

Що таке класичне шифрування?

Однією з перших форм криптографії, яку ми бачимо в історичних документах, можна вважати ієрогліфи Стародавнього Єгипту. Накреслені всередині пірамід фараона, будівельники часто залишали помилкові інструкції та зашифровані повідомлення на стінах тунелів, щоб обдурити грабіжників могил, які шукали будь-які скарби, що містяться в поховальній камері. Ці хибні вказівки призводили до пасток і фальшивих кімнат, щоб захистити цінності фараона від зовнішніх зловмисників, подібно до того, як криптографія і шифрування сьогодні використовуються в сучасному інтернеті.

Але замість ієрогліфів будівельники пірамід нашої епохи (програмісти) використовують величезні математичні рівняння, які хакери повинні розв’язати, перш ніж їм буде дозволено побачити, що приховує фараон. Щоб розв’язати ці математичні рівняння, класичний комп’ютер, що використовує лінійну обробку, може виконувати лише одне обчислення за раз. Наприклад: Лінійна обробка вимагає, що якщо відповідь на мою математичну задачу 13 20, комп’ютер повинен почати з 1 1, потім перейти до 1 2, 1 3 і так далі.

Хоча комп’ютер врешті-решт знайде правильний розв’язок, в кінцевому підсумку, такий послідовний метод виконання математичних дій просто забирає час. Чим більша математична задача, тим більше часу потрібно класичному комп’ютеру, щоб її вирішити.

Наразі підраховано, що навіть найсучасніший у світі суперкомп’ютер Frontier в Окриджській національній лабораторії потребує часу, що в мільярд трильйонів разів перевищує вік Всесвіту, щоб грубо зламати найпоширеніший у світі стандарт шифрування – 256-бітний AES.

ЛАС-ВЕГАС, НЕВАДА – 7 СІЧНЯ 2020 РОКУ: Квантовий комп’ютер IBM Q System One на виставці споживчої електроніки CES 2020.

Завдяки своїй здатності обчислювати, використовуючи кілька станів одночасно, квантові комп’ютери особливо вправні у вирішенні дуже великих математичних задач набагато швидше, ніж лінійні процесори. Замість 1 1, потім 1 2 і т.д.; всередині кубіта може бути 1 1 і наступні чотири рівняння, які обробляються разом. Чим більше у вас є кубітів, тим більше таких обчислень ви можете виконувати паралельно. Чим більше обчислень одночасно, тим швидше ви зламаєте шифр.

Хоча квантові комп’ютери поки що не мають практичного застосування, окрім як для швидкого виконання дуже складних математичних обчислень, вони все ж викликали справжній фурор у спільноті онлайн-безпеки завдяки своєму унікальному потенціалу в порівнянні з сучасними стандартами шифрування.

Що таке пост-квантова криптографія?

Готуючись до цієї зростаючої загрози, урядові, комерційні та споживчі організації, що займаються питаннями безпеки, почали впроваджувати власні версії так званої «пост-квантової криптографії», або PQC.

PQC призначена для вбудовування засобів захисту в основу ваших даних, які протидіють можливостям квантових комп’ютерів «вирішити все і одразу». PQC робить це ефективно, принаймні, з точки зору короткого пояснення, будучи набагато складнішою математичною задачею, ніж сучасні поширені стандарти шифрування, такі як RSA, ECC або Diffie-Hellman.

Ці три алгоритми можуть не бути поширеними в таких місцях, як Пентагон – якщо ви спробуєте проникнути туди, вас зустрінуть з величезним 512-бітним ключем AES, – але вони все одно захищають величезну кількість даних у нашому світі, що лежить в основі зв’язку. Все, від біткоїна (ECC) до VPN (RSA) і транзакцій з кредитними картками на основі чіпів (як ECC, так і RSA), покладається на застарілі стандарти шифрування, щоб захистити ваші пристрої, цифрові валюти і реальні валюти теж.

Підраховано, що якщо розвиток квантових обчислень продовжуватиметься такими темпами, як зараз, то може пройти лише 15 років, перш ніж вони зможуть зламати найвищий рівень шифрування RSA, який ми маємо, RSA-2048. Щоб зрозуміти, де ми знаходимося на цій часовій шкалі, наприкінці 2024 року Китай оголосив, що одній з його лабораторій вдалося зламати RSA-50 за допомогою квантових методів. Але, щоб трохи пом’якшити це досягнення, зламати RSA-50 настільки легко, що сучасний ноутбук може зробити те ж саме за лічені хвилини.

Щоб вирішити цю проблему, використовуючи так звану «решітчасту математику», нові стандарти PQC, такі як Kyber, можуть легко протистояти квантовим комп’ютерам так само, як 256-бітний AES сьогодні протистоїть класичним процесорам. Один із способів досягти цього – створити складний 3D-об’єкт, а потім попросити комп’ютер обчислити відстань між двома векторами в цій моделі. Для того, щоб дізнатися правильну відстань між однією секцією, йому також потрібно одночасно точно розрахувати розміри всіх інших векторів, що містяться в об’єкті.

Якщо обчислення одного вектора повертається неправильно (до цього схильні квантові комп’ютери), процесору доводиться починати все спочатку. Жоден комп’ютер – ні класичний, ні квантовий – не має переваг у подібних тестах.

Криптографічні перегони тривають

Станом на початок 2025 року Kyber все ще проходить суворе тестування з боку спільноти кібербезпеки. Однак прогнозується, що в найближчі роки він може бути легко інтегрований в системи, які зараз покладаються на RSA/ECC/Diffie-Hellman – і, сподіваємось, до того, як квантові комп’ютери досягнуть масштабу, необхідного для їх зламу.

І не тільки тому, що квантовий комп’ютер може зламати 256-бітний AES лише за чверть часу, йому все одно знадобиться кілька трильйонів років, щоб зламати будь-яку мережу, яку він захищає.

Отже, хоча квантові комп’ютери становлять реальну загрозу для багатьох світових систем і валютних бірж у найближчі десятиліття, на щастя, світові дослідники безпеки все ще на кілька кроків попереду на криптографічній кривій, яка забезпечує безпеку наших даних.

Запис Що таке пост-квантова криптографія? спершу з'явиться на CyberCalm.

Що таке пост-квантова криптографія?

Нова форма обчислень, відома як «квантові обчислення», може загрожувати безпеці деяких з найбільш важливих елементів...
Що таке пост-квантова криптографія? - Cybercalm на we.ua
xAI запускає ШІ Grok 3, який здатний «мислити по-людськи»

Компанія xAI представила свої моделі Grok 3 під час прямої трансляції з Ілоном Маском, який заявив, що вони «на порядок кращі за Grok 2». Модель Grok 3 mini може швидко відповідати на запитання, але вона не така точна, як інші моделі сімейства. Тим часом моделі Grok 3 Reasoning і Grok 3 mini Reasoning здатні імітувати людське мислення, коли йдеться про аналіз інформації, необхідної користувачеві.


Іншими прикладами моделей ШІ, здатних виконувати міркування, є R1 від DeepSeek та o3-mini від OpenAI. Як повідомляє TechCrunch, під час заходу представники xAI заявили, що Grok 3 Reasoning працює краще, ніж найкраща версія o3-mini в декількох бенчмарках. Функції Grok 3 спочатку будуть доступні абонентам, які платять за тарифний план X Premium , який зараз коштує 40 доларів на місяць у США. (У грудні X підвищила ціну на рівень Premium з $16 до $22 – тепер, менш ніж через два місяці, це майже вдвічі дорожче). Вони також будуть доступні через майбутню окрему опцію підписки на додаток Grok і веб-версію. За інформацією, що просочилася, опція підписки називатиметься SuperGrok і коштуватиме 30 доларів на місяць.


З увімкненими моделями Grok 3 користувачі зможуть попросити чат-бота «Подумати», якщо вони хочуть скористатися його розумовими здібностями для вирішення питань з математики, природничих наук та програмування. Для ще більш складних запитів вони можуть використовувати функцію «Big Brain», яка вимагає додаткових обчислень. Здатність моделей міркувати лежить в основі нової функції Grok під назвою DeepSearch, яку xAI описує як «пошукову систему наступного покоління». DeepSearch скануватиме Інтернет і X, колишній Twitter, щоб створити коротке резюме для дослідницьких запитів.


На додаток до запуску моделей Grok 3, xAI також показала під час заходу, що додаток Grok отримає «голосовий режим» протягом тижня, що дозволить йому синтезувати голоси для спілкування з користувачами. Grok 2, старші моделі компанії, будуть доступні у відкритому доступі в найближчі місяці.


Запис xAI запускає ШІ Grok 3, який здатний «мислити по-людськи» спершу з'явиться на CyberCalm.

xAI запускає ШІ Grok 3, який здатний «мислити по-людськи»

Компанія xAI представила свої моделі Grok 3 під час прямої трансляції з Ілоном Маском, який...
xAI запускає ШІ Grok 3, який здатний «мислити по-людськи» - Cybercalm на we.ua
Стати блогером: Найкращі сервіси для монтажу відео на смартфоні

Смартфони сьогодні дозволяють створювати якісні відео без професійного обладнання. Але щоб ролики виглядали ефектно, потрібен хороший відеоредактор. Ми зібрали найкращі мобільні додатки для монтажу відео , а також корисні поради, які допоможуть вам покращити якість відео.

ТОП-7 найкращих мобільних відеоредакторів

1. CapCut

Платформи: Android, iOS
Ціна: Безкоштовно (є преміум-функції)

CapCut – один із найпопулярніших відеоредакторів, особливо серед блогерів і TikTok-креаторів. Додаток має простий інтерфейс, багато ефектів, музики та анімацій.

Плюси:
✔ Безкоштовний доступ до більшості функцій
✔ Автоматичне вирізання фону
✔ Велика бібліотека ефектів і шрифтів

Мінуси:
❌ Деякі ефекти доступні лише в платній версії

2. VN Video Editor

Платформи: Android, iOS
Ціна: Безкоштовно

VN Video Editor має багато шаблонів відео для Instagram, YouTube, TikTok та бізнесу. За допомогою VN Video Editor можна обрізати відео, склеювати частини чи різні відео між собою, робити цікаві переходи та ефекти, додавати текст, музику, наліпки, спецефекти, регулювати швидкість відтворення, розмивати певні частини відео, видаляти фон на відео та додавати ефекти до голосу.

Плюси:
✔ Професійні інструменти для монтажу
✔ Без водяних знаків
✔ Підтримка 4K

Мінуси:
❌ Інтерфейс може здатися складним новачкам

3. KineMaster

Платформи: Android, iOS
Ціна: Безкоштовно (преміум-підписка від $4.99/місяць)

KineMaster – це потужний інструмент для редагування відео на смартфоні, який пропонує безліч функцій, таких як багатошарове редагування, хромакей, управління швидкістю та аудіоефекти. Додаток підходить як для аматорів, так і для професіоналів, які хочуть отримати максимальну свободу у редагуванні відео. KineMaster має багатий набір інструментів для роботи з відео, що дозволяє створювати високоякісні ролики прямо на вашому смартфоні.

Плюси:
✔ Підтримка багатошарового монтажу
✔ Хромакей
✔ Висока точність редагування

Мінуси:
❌ Водяний знак у безкоштовній версії

4. InShot

Платформи: Android, iOS
Ціна: Безкоштовно (є преміум-функції)

InShot — це простий, але ефективний додаток для монтажу відео, орієнтований на користувачів соціальних мереж. Він дозволяє легко редагувати відео, додавати музику, текст і фільтри. InShot підтримує різні формати відео, включаючи ті, що підходять для Instagram, TikTok та інших платформ. Цей додаток особливо підходить для тих, хто створює контент для соціальних мереж і потребує швидкого та зручного інструменту для монтажу.

Плюси:
✔ Простий інтерфейс
✔ Великий вибір ефектів
✔ Оптимізація для соцмереж

Мінуси:
❌ Обмежені можливості для професійного монтажу

5. Adobe Premiere Rush

Платформи: Android, iOS
Ціна: Безкоштовно (преміум-підписка від $9.99/місяць)

Adobe Premiere Rush є одним з найпопулярніших додатків для мобільного монтажу відео. Він пропонує широкий набір інструментів для редагування, включаючи нарізку, додавання ефектів, роботу з кольором та звуком. Додаток підтримує синхронізацію з Adobe Creative Cloud, що дозволяє працювати над проєктами на різних пристроях. Premiere Rush має простий інтерфейс, що робить його зручним як для новачків, так і для професіоналів.

Плюси:
✔ Інтеграція з Adobe Creative Cloud
✔ Потужний набір інструментів
✔ Автоматичне вирівнювання звуку

Мінуси:
❌ Висока вартість преміум-версії

6. PowerDirector

Платформи: Android, iOS
Ціна: Безкоштовно (є преміум-функції)

PowerDirector — це ще один потужний додаток для мобільного монтажу відео, який пропонує безліч функцій для створення професійних відеороликів. Додаток підтримує редагування відео в 4K, має інструменти для стабілізації відео, а також надає доступ до великої кількості шаблонів, ефектів і переходів1. PowerDirector є відмінним вибором для тих, хто шукає потужний і функціональний інструмент для редагування відео на смартфоні.

Плюси:
✔ Підтримка редагування відео в 4K.
✔ Інструменти для стабілізації зображення.
✔ Великий вибір шаблонів і ефектів.
✔ Підтримка експорту відео у високій якості.

Мінуси:
❌ Незручний для відео в горизонтальному режимі

7. LumaFusion

Платформи: Android, iOS
Ціна: 29,99 USD

LumaFusion — це професійний додаток для редагування відео. Він пропонує безліч інструментів для монтажу, включаючи багатошарове редагування, налаштування кольору, роботу зі звуком і багато іншого. LumaFusion часто використовується професіоналами, які потребують потужного інструменту для мобільного монтажу відео. Додаток також підтримує імпорт та експорт проєктів у форматах, сумісних з настільними редакторами відео.

Плюси:
✔ Багатошарове редагування з підтримкою до 12 шарів відео і звуку.
✔ Професійні інструменти для корекції кольору.
✔ Підтримка роботи з аудіо, включаючи мікшування і налаштування звуку.
✔ Інтеграція з іншими додатками та платформами для редагування відео.

Мінуси:
❌ Немає безкоштовної версії

Поради для кращого монтажу відео на смартфоні

  1. Плануйте зйомку заздалегідь
    Перед записом продумайте сюжет, композицію кадрів і сценарій. Це зекономить час під час монтажу.
  2. Знімайте в хорошому освітленні
    Якісне світло покращить деталізацію відео та спростить коригування кольорів під час монтажу.
  3. Використовуйте стабілізацію
    Тремтіння камери погіршує якість відео. Використовуйте штатив, стабілізатор або вбудовані функції стабілізації у додатках.
  4. Застосовуйте короткі динамічні кадри
    Якщо відео створене для соцмереж, уникайте занадто довгих кадрів – короткі фрагменти роблять ролик динамічнішим.
  5. Не перевантажуйте ефектами
    Велика кількість ефектів може відволікати від головного змісту відео. Використовуйте лише ті, що покращують візуальне сприйняття.
  6. Додавайте музику та якісний звук
    Аудіо відіграє ключову роль у сприйнятті відео. Використовуйте музику без авторських прав і редагуйте звук для кращої якості.
  7. Оптимізуйте відео під платформу
    Вертикальні відео (9:16) підходять для TikTok та Instagram Reels, квадратні (1:1) – для Instagram, а горизонтальні (16:9) – для YouTube.
  8. Використовуйте кольорокорекцію
    Легке коригування яскравості, контрасту та насиченості зробить відео більш професійним.
  9. Завжди зберігайте оригінал
    Перед експортом створюйте резервну копію, щоб уникнути втрати важливих файлів.

Отже, якщо вам потрібен простий редактор для соцмереж – обирайте CapCut або InShot. Для більш професійного монтажу підійдуть KineMaster або Adobe Premiere Rush. А якщо вам потрібен безкоштовний варіант без водяних знаків – VN Video Editor стане чудовим вибором.

Дотримуйтесь порад із монтажу – і ваші відео будуть виглядати професійно навіть без дорогого обладнання!

Читайте також: Як краще виглядати під час відеоконференції? Поради з використання web-камери

Запис Стати блогером: Найкращі сервіси для монтажу відео на смартфоні спершу з'явиться на CyberCalm.

Стати блогером: Найкращі сервіси для монтажу відео на смартфоні

Смартфони сьогодні дозволяють створювати якісні відео без професійного обладнання. Але щоб ролики виглядали ефектно, потрібен...
Стати блогером: Найкращі сервіси для монтажу відео на смартфоні - Cybercalm на we.ua
Кількість кібератак зростає, деякі тривають до тижня: що варто знати українським бізнесам

У всьому світі продовжує зростати кількість кібератак, й Україна не є винятком. Атаки на державні установи, бізнес і критичну інфраструктуру стають дедалі складнішими та тривалішими.

За нещодавнім повідомленням Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, торік кількість кібератак зросла на 69,8%. CERT-UA зафіксувала 4 315 кіберінцидентів проти 2 541 у 2023 році.

У Європі кібербезпековий контур теж напружений.

Ми бачимо цю закономірність: щойно латвійські чиновники публічно висловлюють підтримку Україні, спостерігається зростання кількості та інтенсивності DDoS-атак.

пояснює Улдіс Лібієтіс, Chief Information Security Officer Tet.

Улдіс Лібієтіс, Chief Information Security Officer Tet

Найбільша кількість атак за чисельністю і тривалістю у Латвії відбулася у червні 2024 року. Ймовірно, це було пов’язано з публічними заявами латвійських посадовців.

Статистика показова: у Латвії за 2024 рік зафіксовано зростання кількості DDoS-атак на 5% проти 2023-го. Загалом зареєстровано 1 372 атаки потужністю понад 1 Гбіт/с. У приватному секторі збільшуються випадки крадіжки даних, фінансового шахрайства та вторгнення в інфраструктуру, що часто провокує серйозні збої у роботі компаній. Про ці та інші негативні тенденції свідчать дані технологічної компанії Tet за 2024 рік.

«Кіберзлочинці використовують різні методи для досягнення своєї мети: торік ми стали свідками масштабних DDoS-атак, атак на додатки та DNS-інфраструктуру. В окремих випадках спостерігалися DDoS-атаки, які тривали від 5 до 7 днів», — говорять в Tet.

Бізнеси готуються до законодавчих змін

Tet уже давно посилює кібербезпекові заходи та активно впроваджує нові принципи роботи, щоб відповідати оновленим стандартам кібербезпеки ЄС, викладеним у Директиві про мережеві та інформаційні системи (NIS2) від 2024 року. Ці зміни поширюються на основні важливі суб’єкти господарювання та ще більше секторів, зокрема на бізнеси у сферах критичної інфраструктури, енергетики, транспорту, охорони здоров’я та фінансів.

Оскільки значна частка бізнес-даних українських компаній зберігається та обробляється за кордоном, місцевим організаціям теж варто бути готовими до цих вимог. І хоча вони не зобов’язані повністю дотримуватися вимог NIS2, у разі важливої співпраці з європейськими партнерами їм буде необхідно впроваджувати відповідні стандарти ЄС, підвищувати рівень ІТ-безпеки, а також мати можливість звітувати про впровадження процесів безпеки.

Читайте також: Кібероборона України: тенденції та перспективи

Варто пам’ятати, що навіть якщо ваша організація не підпадає під дію Директиви, її положення можуть поширюватися на ваших клієнтів.

Також викликом є залучення відповідних фахівців. NIS2 вимагає, аби компанії призначали менеджерів із кібербезпеки, проте нестача спеціалістів вже створює проблеми для виконання цієї вимоги. Улдіс Лібієтіс говорить, що у великих компаніях часто не вистачає кадрових ресурсів для підтримки безпеки наявної ІТ-інфраструктури. В Україні також спостерігається нестача професіоналів із кібербезпеки — ємність ринку зараз набагато більша, ніж наявна кількість спеціалістів.

Превентивні дії мають значення

«За нашими спостереженнями, чимало компаній вживають запобіжних заходів уже після того, як зазнали кібератаки. Часто це тягне за собою збільшення витрат і впливає на репутацію бізнесу. Водночас ми спостерігаємо й позитивну тенденцію: все більше підприємств цікавляться аудитами ІТ-безпеки та превентивними рішеннями», — підкреслює Улдіс Лібієтіс.

Аудити кібербезпеки, навчання та впровадження технічних рішень є важливими кроками для зменшення ризиків. Хоча перевірки ІТ-безпеки часто виявляють суттєві невідповідності, наприклад, недостатній захист мережі, слабкі паролі та застаріле програмне забезпечення, рекомендації експертів допомагають компаніям зрозуміти, з чого почати і як організувати роботи.

Tet закликає компанії не відкладати кроки з посилення кібербезпеки, оскільки витрати та наслідки атак значно більші, ніж впровадження превентивних заходів.

Запис Кількість кібератак зростає, деякі тривають до тижня: що варто знати українським бізнесам спершу з'явиться на CyberCalm.

Кількість кібератак зростає, деякі тривають до тижня: що варто знати українським бізнесам

У всьому світі продовжує зростати кількість кібератак, й Україна не є винятком. Атаки на державні...
Кількість кібератак зростає, деякі тривають до тижня: що варто знати українським бізнесам - Cybercalm на we.ua
Cybercalm

we:@cybercalm

Канал

Кібербезпека простою мовою. Корисні поради, які допоможуть вам почуватися безпечно в мережі.

655 дописів, 17 підписників
Створено: 26 грудня 2023
Відповідальні: Natalia Zarudnia

Фільтр дописів