Компанія ESET — лідер у галузі інформаційної безпеки — виявила уразливість, що впливає на більшість систем на основі UEFI та дозволяє кіберзлочинцям обійти механізм захисту UEFI Secure Boot.
Використання цієї уразливості може призвести до виконання небезпечного коду під час завантаження системи, дозволяючи потенційним зловмисникам легко розгортати шкідливі компоненти (наприклад, буткіти Bootkitty або BlackLotus). Це можливо навіть у системах із увімкненим механізмом UEFI Secure Boot та не залежить від інстальованої операційної системи.
Уразливість CVE-2024-7344 було виявлено в компоненті UEFI, підписаному стороннім сертифікатом UEFI «Microsoft Corporation UEFI CA 2011». Спеціалісти ESET повідомили про результати Координаційний центр CERT (CERT/CC) у червні 2024 року, який успішно зв’язався з відповідними постачальниками. Наразі проблему вирішено в продуктах, на яких це впливало, а старі уразливі бінарні файли були відкликані Microsoft у виправленні від 14 січня 2025 року.
Компонент UEFI є частиною кількох пакетів програмного забезпечення для відновлення системи в режимі реального часу, розроблених Howyar Technologies Inc., Greenware Technologies, Radix Technologies Ltd., SANFONG Inc., Wasay Software Technology Inc., Computer Education System Inc. і Signal Computer GmbH.
«Кількість уразливостей UEFI, виявлених за останні роки, і помилки в їх виправленні або оновленні уразливих бінарних файлів протягом певного періоду часу показує, що навіть така важлива функція, як UEFI Secure Boot, не повинна вважатися непроникним бар’єром», — розповідає Мартін Смолар, дослідник ESET. — Однак найбільше хвилює той факт, що це не перший випадок виявлення очевидно небезпечного бінарного файлу UEFI з підписом. Тож виникає питання, наскільки поширене використання таких небезпечних методів серед сторонніх постачальників програмного забезпечення UEFI та скільки інших подібних невідомих, але підписаних завантажувачів може бути».
Використання цієї уразливості не обмежується системами з інстальованим програмним забезпеченням для відновлення, оскільки зловмисники можуть перенести власну копію уразливого бінарного файлу в будь-яку систему UEFI із зареєстрованим сертифікатом UEFI стороннього виробника. Крім того, для розгортання уразливих та шкідливих файлів у системному розділі UEFI потрібні підвищені привілеї (локальний адміністратор у Windows; root у Linux). Уразливість спричинена використанням спеціального завантажувача PE замість використання стандартних і безпечних функцій UEFI LoadImage та StartImage. Це впливає на всі системи UEFI з увімкненим стороннім підписом Microsoft UEFI.
Ризик використання цієї уразливості можна мінімізувати, застосувавши останні оновлення UEFI від Microsoft. Системи Windows мають оновлюватися автоматично. Поради Microsoft щодо уразливості CVE-2024-7344 можна знайти за посиланням. Для систем Linux оновлення доступні через Linux Vendor Firmware Service.
Детальніше про уразливість читайте в повному дослідженні.
Запис Дослідники ESET виявили нову уразливість у системах UEFI спершу з'явиться на CyberCalm.
Давно минули ті часи, коли можна було використовувати (і неодноразово) прості паролі на кшталт p455w0rd123. Тепер всі ваші онлайн-акаунти повинні бути захищені складними та унікальними паролями. І навіть за допомогою менеджерів паролів велика кількість складних паролів стає важким тягарем для більшості людей.
Ви також повинні бути завжди пильними на випадок, якщо один з ваших численних паролів буде скомпрометований.
Існує краще рішення – ключі допуску.
Ключі допуску – це метод автентифікації для веб-сайтів та додатків, який вперше був популяризований Apple у червні 2022 року, коли компанія додала підтримку в iOS та MacOS. Однак це не технологія Apple. P***keys – це стандарт, який просувають Google, Apple, Microsoft, Консорціум Всесвітньої павутини та Альянс FIDO.
Ключі допуску – це набори з двох криптографічних ключів: публічного ключа, який зареєстрований в онлайн-сервісі або додатку, і приватного ключа, який зберігається на пристрої, наприклад, смартфоні або комп’ютері.
Це може здатися складним, але паролі були розроблені таким чином, щоб ними було легко користуватися. Насправді, щоб увійти за допомогою пароля, ви використовуєте своє обличчя, відбиток пальця або PIN-код – так само, як ви розблоковуєте свій смартфон.
Перевага паролів полягає в тому, що навіть якщо хакер отримає відкритий ключ веб-сайту, ваш обліковий запис все одно буде заблоковано, оскільки у нього немає доступу до приватного ключа на вашому пристрої.
Ключі допуску в дії / Скріншот Adrian Kingsley-Hughes / ZDNETСкріншот вище доводить переваги: ніяких паролів на виду, нічого, що потрібно запам’ятовувати, і нічого, що можна випадково передати хакеру.
Ключі допуску також можуть допомогти вам обійти проблему синхронізації паролів між вашими пристроями.
Читайте також: Кібербезпека для життя: 6 простих правил
Припустимо, ви зазвичай входите до свого облікового запису Google за допомогою смартфона, але хочете увійти за допомогою ноутбука. Це не проблема, навіть якщо пароль не синхронізовано з ноутбуком, якщо смартфон знаходиться в зоні дії Bluetooth і ви підтверджуєте вхід.
Ще крутіше те, що пароль не передається між смартфоном і ноутбуком. Замість цього, після підтвердження входу, ви отримуєте можливість створити пароль на ноутбуці.
Ні, тому що ваша біометрична інформація не надсилається на веб-сайт або додаток, до якого ви входите, натомість ваша біометрична інформація використовується лише для розблокування ключа на вашому пристрої.
Ваші біометричні дані ніколи не залишають ваш пристрій.
Нижче наведено системні вимоги для використання ключів:
На комп’ютері або мобільному пристрої, який ви використовуєте, також має бути встановлений підтримуваний браузер, наприклад:
Найбільші технологічні гравці мають більш детальну інформацію про те, як використовувати ключі допуску на своїх платформах: Apple, Google та Microsoft.
Ви можете знайти список веб-сайтів, які підтримують ключі допуску, на p***keys.io
Серед відомих веб-сайтів та додатків, які підтримують цю технологію, – Adobe, Amazon, Google (де зараз ключі допуску захищають понад 400 мільйонів облікових записів) та Microsoft.
У Всесвітній день паролів 2024 року корпорація Microsoft розгорнула підтримку ключів.
Популярність ключів допуску стрімко зростає.
Дві причини: швидкість і безпека.
Згідно з даними State of P***keys, компанії виявляють, що вони забезпечують швидший вхід у систему від 2 до 17 разів для TikTok, порівняно з використанням паролів.
Що стосується безпеки, то CVS Health стверджує, що паролі знизили кількість шахрайств із заволодінням акаунтами на 98%.
Ключі допуску також зменшили кількість дзвінків у технічну підтримку: MiLogin штату Мічиган помітив зниження кількості звернень щодо скидання пароля на 1300 разів.
Схоже, що після того, як технологія паролів створена і впроваджена в маси для захисту онлайн-акаунтів та ідентифікаційних даних, наступним важливим кроком буде залучення банків і фінансових установ до цього процесу.
Виконавчий директор FIDO Ендрю Шикіар зазначає, що хоча банки не поспішають пропонувати ключі допуску споживачам, він «цілком упевнений, що в 2025 році ми побачимо, як деякі банки з великими брендами по всьому світу почнуть впроваджувати ключі допуску, щоб дозволити своїм користувачам входити в систему і отримувати доступ до облікових записів без необхідності використовувати пароль».
І це лише один зі способів поширення, адже інші сфери, такі як подорожі та готельний бізнес, також, ймовірно, перейдуть на ключі допуску.
До кінця 2025 року Шикіар очікує, що кожен четвертий з 1000 найкращих веб-сайтів світу буде підтримувати ключі допуску.
Так, тепер Google просить користувачів створити пароль і використовувати його як логін за замовчуванням.
Використання ключа для входу в обліковий запис приблизно на 40% швидше і набагато безпечніше, ніж використання паролів.
Насправді, Google чітко заявляє, що його план полягає в тому, щоб зробити “паролі рідкістю і з часом застарілими”.
Ще не готові використовувати ключ допуску для Google? Ви можете пропустити цю опцію і продовжувати входити до свого акаунта старим способом.
Паролі повинні працювати незалежно від того, як ви отримуєте доступ до сервісу – через браузер чи додаток.
Однак досвід не є універсальним. Наприклад, Amazon розгорнув підтримку паролів, але в додатку вона поки що доступна лише для користувачів iOS. Це лише початок, і незабаром ми можемо очікувати повсюдної підтримки паролів.
Якщо ви ще не готові зануритися в процес і почати використовувати ключі допуску, найкращий спосіб поекспериментувати з тим, як вони працюють, – скористатися демо-версією на p***keys.io. Вона проведе вас через процес налаштування пароля і покаже, як використовувати його для входу на сайт.
Використання p***keys.io / Скріншот Adrian Kingsley-Hughes / ZDNETЯкщо ви готові зануритися в цю справу, чудовим початком буде захист вашого облікового запису Google за допомогою ключа допуску. Google не лише спростив цей процес, але й надав вичерпну документацію.
На жаль, ми ще дуже, дуже далекі від смерті паролів. Ключі допуску, як і апаратні ключі безпеки, пропонують вам спосіб захистити акаунти та онлайн-сервіси, які підтримують цю функцію.
Паролі та менеджери паролів знадобляться вам ще довго.
Так, підтримують.
Хоча ключі допуску, безумовно, набагато кращі, ніж паролі, є й недоліки.
Багато недоліків ключів допуску пов’язані з тим, що ця технологія відносно нова, а розгортання триває постійно. Крім того, ми бачимо, що такі компанії, як Apple, Microsoft і Google, просувають свої методи зберігання та обміну паролями, і це може спричинити розрізнення ваших ключів допуску та ускладнити доступ до них на різних платформах. Ситуація стає кращою завдяки включенню керування ключами допуску до менеджерів паролів.
Іншою поширеною проблемою є те, що сайти, які використовують ключі допуску, все ще вимагають від користувачів встановити пароль для захисту облікового запису, тим самим розмиваючи ефективність ключів допуску.
Технічний сайт Ars Technica добре попрацював над тим, щоб висвітлити деякі з найбільших проблем, пов’язаних із ключами допуску.
Всі великі операційні системи, а також сторонні менеджери паролів, такі як Dashlane, 1P***word та Bitwarden, підтримують ключі допуску. Ці інструменти повинні допомогти полегшити перехід від паролів до ключів. Корпорація Microsoft також планує додати підтримку ключів допуску до своєї програми Authenticator у середині січня 2025 року.
Ці інструменти мають допомогти полегшити перехід від паролів до ключів допуску.
Запис Що таке ключі допуску? Як відмова від пароля може спростити ваше життя у 2025 році спершу з'явиться на CyberCalm.
Windows 10 – не єдиний продукт Microsoft, який втратить підтримку в жовтні цього року. У своєму блозі, опублікованому в середу, софтверний гігант повідомив, що програми Microsoft 365 (також відомі як Microsoft Office) більше не підтримуватимуться в Windows 10 після 14 жовтня 2025 року. Щоб продовжити використовувати Microsoft 365 або Office, компанія закликає користувачів перейти на Windows 11.
Припинення підтримки не означає, що Microsoft 365 раптово перестане працювати або зникне з вашого комп’ютера. Як і у випадку з Windows 10, ви зможете продовжувати користуватися програмним забезпеченням, але можете зіткнутися з деякими труднощами.
По-перше, використання Microsoft 365 на старіших і непідтримуваних ОС, таких як Windows 10, може з часом спричинити проблеми з продуктивністю та надійністю, повідомляє компанія в документі підтримки. Microsoft не уточнює, з якими саме проблемами ви можете зіткнутися, але є ще одна причина для занепокоєння. Оскільки Windows 10 більше не буде отримувати виправлення помилок, патчі безпеки та інші оновлення після 14 жовтня, Microsoft 365 і Office стануть більш вразливими до багів і загроз безпеки.
Попередження від Microsoft стосуються передплаченої версії Microsoft 365 та одноразових версій Office, які можна придбати без передплати, таких як Office Home & Student, Office Home & Business та Office Professional Plus. Конкретні версії Office включають Office 2016, 2019, 2021 і 2024.
Microsoft 365 уже не підтримується в Windows 7, Windows 8 і Windows 8.1. Корпорація Microsoft припинила підтримку Windows 8 12 січня 2016 року, а Windows 8.1 – 10 січня 2023 року.
Компанія повідомляє користувачам Windows 10, що 2025 рік буде «роком оновлення ПК до Windows 11». Але з цим можуть виникнути певні проблеми, оскільки ваше апаратне забезпечення, ймовірно, не підходить для Windows 11 через вимоги Microsoft до апаратного забезпечення, які не підлягають обговоренню.
Корпорація Microsoft вже давно підштов*** користувачів Windows 10 до переходу на Windows 11. Звісно, компанія та її партнери-виробники ПК хотіли б, щоб ви придбали новий комп’ютер з найновішою ОС, але якщо у вас все ще є придатний для використання та надійний комп’ютер, оновлення є дешевшим варіантом, проте не все так просто.
Windows 11 висуває суворі вимоги до безпеки, включаючи Trusted Platform Module (TPM) 2.0, безпечне завантаження і правильний тип процесора. Це призводить до того, що багато старих комп’ютерів не зможуть працювати. Хоча існують способи оновити непідтримуваний комп’ютер, корпорація Microsoft намагається застерегти вас від запуску Windows 11 на таких системах, попереджаючи, що ви можете не отримати оновлення та зіткнутися з проблемами сумісності.
Читайте також: Що робити, коли закінчиться підтримка Windows 10? У вас є 5 варіантів
Таким чином, ми знову повертаємося до варіанту придбання нового ПК з Windows 11. Як тимчасовий захід, корпорація Microsoft запропонує розширені оновлення безпеки для Windows 10 як окремим користувачам, так і організаціям. Приватні користувачі заплатять 30 доларів за один рік оновлень, тоді як організації зможуть придбати розширені оновлення на цілих три роки.
Але все це лише відтермінування неминучого. Рано чи пізно вам доведеться перейти на Windows 11, якщо ви хочете, щоб ваш ПК був безпечним і захищеним та надійно працював з потрібними вам програмами, включно з Office.
«Я вважаю, що однією з найважливіших технологій, яку люди захочуть оновити в 2025 році, буде не холодильник, телевізор або мобільний телефон, – сказав Юсуф Мехді, виконавчий віце-президент Microsoft і директор з маркетингу в споживчому сегменті, на виставці CES 2025. «Це буде їхній комп’ютер з Windows 10, і вони будуть рухатися вперед з Windows 11».
Запис Підтримка Microsoft Office у Windows 10 також закінчується в жовтні – що це означає спершу з'явиться на CyberCalm.
Це був цікавий рік для роботів на CES 2025. Хоча ми сподівалися, що бум штучного інтелекту принесе на виставку нову хвилю корисних роботів, схоже, що багато робототехнічних компаній все ще з’ясовують, як саме найкраще використовувати штучний інтелект.
Натомість ми побачили суміш чарівних роботів-компаньйонів, дивних концептів і одного, трохи страхітливого гуманоїда. Журналісти Engadget оглянули багато роботів на CES 2025, і деякі з них справді були вражаючіми. Ось ті, що запам’яталися найбільше.
З усіх напрочуд милих роботів, яких ми бачили на CES, Ai Me від TCL (вимовляється як «Емі») був одним з наймиліших. Концепт був виставлений на стенді TCL, захоплюючи і спантеличуючи всіх, хто проходив повз. З голосом і очима, які мають звучати як у справжньої людської дитини, TCL, здається, позиціонує його як робота-компаньйона для емоційної підтримки дітей. На стенді Ai Me не робив багато чого, окрім пересування на колісній основі у формі яйця, але компанія заявляє, що завдяки вбудованим камерам і можливостям штучного інтелекту робот може використовуватися для управління пристроями розумного будинку або для запису відеоблогів.
Наразі незрозуміло, чи планує TCL продавати цю штуку, але, схоже, компанія доклала чимало зусиль до своєї демонстрації на CES. На додаток до макета, який повільно їздив по вітальні, TCL продемонструвала лінійку різних нарядів для Ai Me, включаючи костюми пухнастих кроликів і джинсовий жилет. – Карісса Белл.
Коли ми підійшли до стенду Ropet, людина розмахувала пластиковим хот-догом перед маленьким роботом, а в його очах у відповідь миготіли маленькі мультяшні хот-доги. У той момент я була у захваті, але виявилося, що у нього є й інші досить цікаві речі.
Ropet реагує на голос, дотик і жести, а також має свої власні милі маленькі емоційні реакції. Він може розмовляти, якщо ви цього хочете, завдяки інтеграції з ChatGPT. Здебільшого він просто чарівний. – Шайєнн Макдональд.
Mirumi – одна з тих дивовиж CES, які змушують вас одночасно думати: «Що це, в біса, таке?» і «Боже, як мені це подобається».
Він маленький, пухнастий і не має іншої мети, окрім як викликати посмішку, озираючись навколо і дивлячись на вас, як невинне немовля. Я одразу відчула потребу захищати його все життя. – Шайєнн Макдональд.
Romi – робот емоційної підтримки від Mixi Inc., вирішує проблему ізоляції, тривоги та депресії за допомогою емпатичної взаємодії. Це робот-розмовник, який поміщається у вашій долоні і завжди поруч, якщо ви хочете поспілкуватися, виговоритися або просто потусуватися. А ще просто неможливо не зачаруватися його милим виразом обличчя.
Він добре сидить у ваших руках, тож ви можете носити його з собою по дому, поки ходите і скаржитеся на свій робочий день. – Шайєнн Макдональд.
Минулого року Miroki вже був на CES, але команда Enchanted Tools повернулася, щоб продемонструвати останню версію та деякі нові навички, включаючи інтеграцію з LLM. Якщо ви змогли прорватися крізь натовп, що оточував його, щоб підійти ближче, то, можливо, бачили, як він катався, махав людям, кліпав своїми великими мультяшними очима і нашорошував вуха, як олень. Не знаю, чи це мило, чи трохи моторошно. – Шайєнн Макдональд.
Not sure which had a bigger presence at #CES2025, robots or “APT.” pic.twitter.com/NLZWey94dI
— Engadget (@engadget) January 10, 2025
Scorpion – це штучний бармен від Richtech Robotics, який, на жаль, не розносив напої, коли ми його побачили (і не бігав, мабуть, він цього не робить), але виконав синхронний танець під пісню «Apt.» з ботом Адамом. Приходьте за членистоногим роботом, залишайтеся на K-pop. – Шайєнн Макдональд.
З усіх роботів, яких ми бачили на CES 2025, Unitree отримав приз за найстрашнішого. Компанія демонструвала свого нового чотириногого «робота-собаку» та людиноподібних роботів G1. Чотирилапий, який, по суті, є їхнім варіантом робота Spot від Boston Dynamic, хизувався перед глядачами, бігаючи по стенду, піднімаючись по сходах і сидячи на «задніх лапах».
Але саме G1 виявився тим роботом, про якого нам варто було побоюватися. Я фотографувала гуманоїда зростом близько 1,2 метри, коли він раптом кинувся на мене на повній швидкості. Через натовп у павільйоні я була лише за півметри перед ним, тож G1 вагою близько 30 кг врізався прямо в моє тіло на повному ходу. Натовп навколо фактично притиснув мене до місця на кілька секунд, поки робот продовжував намагатися пробігти крізь мене, а його оператор не зміг відновити контроль. На щастя, це був випадок помилки користувача, а не початок повстання роботів. Людина, яка тримала контролер робота, схожий на геймпад, помилково натиснула на джойстик, відправивши його прямо в моє тіло. Принаймні тепер я можу сказати, що знаю, як це, коли робот наносить удари по тілу. – Карісса Белл.
Один з найбільш незвичайних роботів, яких ми бачили на CES, Mi-Mo – це стіл на шести ніжках з лампою зверху. Ми не бачили, щоб Mi-Mo робив багато чого, окрім того, що кружляв виставковим залом і «махав» руками, але за цим роботом на базі штучного інтелекту стоять справді цікаві ідеї. Він працює на декількох великих мовних моделях і «думає і діє» залежно від свого оточення. Його творці кажуть, що він може допомогти в догляді за дітьми та людьми похилого віку. Mi-Mo буде доступний для розробників і дослідників у вигляді набору для розробки пізніше цього року. – Карісса Белл.
Компанія Pollen Robotics була тут, на CES, демонструючи Reachy 2, свою новітню машину, яка обійдеться вам у 75 000 доларів, якщо у вас є така сума грошей. Це чарівна машина з відкритим вихідним кодом і пілотом-людиною, яка, за словами її творців, ідеально підходить для дистанційного керування і збору даних. Я просто думаю, що вона мила, особливо коли махає тобі рукою. – Деніел Купер.
Запис Роботи, яких показали на CES 2025: Хороші, погані та дивні спершу з'явиться на CyberCalm.
Якщо ви у дорозі, а поїздка має бути тривалою, чи застрягли на кілька годин у заторі дорогою з роботи, вас може спіткати ще одна неприємність – розряджена батарея смартфону. Однак панікувати не варто, адже у сучасних автомобілях є USB-роз’єми, або ж можна скористатися прикурювачем. Але чи безпечне заряджання телефону через автомобільний USB-роз’єм?
З першого погляду підключення телефону до USB-порту вашого автомобіля може здатися абсолютно нешкідливим. Однак багато водіїв і пасажирів задаються питанням: чи це безпечно для пристрою та автомобільної електросистеми? Давайте розглянемо плюси та мінуси такого рішення, а також кілька рекомендацій для збереження батареї вашого смартфона.
“Багато людей можуть помітити, що під час їх 30-60-хвилинної поїздки додому з роботи підключений телефон ледь заряджається, – стверджує Бред Ніколс, технік компанії, що спеціалізується на ремонті девайсів Staymobile. – Це в основному пов’язано з тим, що телефон використовує більше енергії, ніж автомобільний зарядний пристрій здатний дати”. Насправді це легко перевірити: наприклад, у автомобілі можна заряджати iPhone дві години і просунутися лише на 10-15%.
Читайте також: 8 порад, які допоможуть продовжити життя вашого павербанку
Заряджання смартфона у автомобілі — це зручне рішення, проте воно має свої обмеження. Якщо дотримуватися простих правил безпеки, ви зможете мінімізувати ризики для пристрою та автомобіля.
Пам’ятайте, що автомобільна зарядка не має бути основним способом заряджання смартфона, а лише резервним варіантом у подорожах.
Запис Чи варто заряджати смартфон у автомобілі? спершу з'явиться на CyberCalm.
13 січня 2025 року уряд Великої Британії оприлюднив “План дій щодо можливостей штучного інтелекту” (AI Opportunities Action Plan), розроблений під керівництвом підприємця та голови Агентства передових досліджень і винаходів (ARIA) Мета Кліффорда.
Цей документ містить 50 рекомендацій, спрямованих на стимулювання розвитку сектору штучного інтелекту (ШІ) у Великій Британії, прискорення його впровадження в економіку та підвищення ефективності продуктів і послуг.
Британський уряд пообіцяв покласти край бюрократичній тяганині, що перешкоджає будівництву центрів обробки даних, які лежать в основі штучного інтелекту, одночасно просуваючи свій «проінноваційний» підхід до регулювання технології.
План стане ключовою частиною зусиль уряду Вкликої Британії, спрямованих на «переворот економіки» та запуск слабкого зростання.
Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер сказав, що хоче, щоб країна стала «однією з великих наддержав у галузі штучного інтелекту», яка може не відставати від інших країн, таких як Сполучені Штати та Китай, які очолили прогрес у цій технології.
Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер виступає з промовою під час відвідування Лабораторії виробничих ф’ючерсів в UCL (Університетський коледж Лондона) в Лондоні, Англія, понеділок, 13 січня 2025 року. (Henry Nicholls/Pool Photo via AP)Згідно з планом, уряд планує значно розширити публічні обчислювальні потужності, в тому числі шляхом створення нового національного суперкомп’ютера і створення «зон росту» штучного інтелекту з «спрощеним» процесом затвердження будівель.
«Тому, якщо ви розглядаєте, де побудувати свої центри обробки даних, ми прискоримо отримання дозволу на планування», — сказав Стармер.
Складні правила отримання дозволів на будівництво у Великій Британії часто звинувачують у запобіганні розвитку великих проектів, таких як центри обробки даних. Після приходу до влади в липні лейбористський уряд Стармера пообіцяв переглянути рішення місцевої влади про відхилення деяких проектів.
Штучний інтелект є рушієм сучасного технологічного прогресу. Очікується, що у найближчі роки ШІ стане ключовим чинником економічного зростання, збільшення продуктивності та створення нових робочих місць. Для Великої Британії це шанс закріпити статус глобального інноваційного центру, змагаючись із такими гігантами, як США та Китай.
Серед переваг, які уряд бачить у впровадженні ШІ:
1. Створення інноваційного середовища
Уряд планує підтримувати стартапи у сфері ШІ через спрощення доступу до фінансування та інвестицій. Однією з ключових ініціатив стане створення спеціальних “зон зростання ШІ”, які забезпечать доступ до обчислювальних потужностей та енергетичних ресурсів.
2. Впровадження ШІ у галузі економіки
Особливу увагу приділено інтеграції ШІ у сфери, де він може принести найбільший ефект:
3. Розвиток обчислювальної інфраструктури
До 2030 року уряд планує збільшити обчислювальні потужності у 20 разів. Це включає створення доступу до високопродуктивних комп’ютерів для дослідницьких центрів і компаній.
4. Залучення талантів
Одна з ключових рекомендацій — інвестування в освіту, перепідготовку кадрів і залучення найкращих фахівців зі всього світу.
5. Етичний розвиток ШІ
Безпека, прозорість та дотримання етичних стандартів мають стати основою будь-якого ШІ-рішення. Уряд ініціює створення регулюючих органів для моніторингу розвитку технологій.
Уряд також дотримуватиметься свого «проінноваційного» підходу до регулювання штучного інтелекту, який передбачає покладання відповідальності на існуючі галузеві регулятори замість розробки нового набору правил, як це зробив Європейський Союз. Він також продовжить підтримувати Інститут безпеки штучного інтелекту Великої Британії, створений за часів попереднього уряду Ріші Сунака для проведення досліджень найсучасніших моделей штучного інтелекту та екзистенційних, але далекосяжних ризиків, які вони становлять.
«Ми будемо тестувати і розуміти ШІ, перш ніж регулювати його, щоб переконатися, що коли ми це зробимо, це буде пропорційно і науково обґрунтовано», – сказав Стармер.
Деякі рекомендації вже почали втілюватися:
“План дій щодо можливостей ШІ” є важливим кроком Великої Британії до побудови інноваційного майбутнього. Цей план не лише спрямований на економічний розвиток, але й передбачає покращення якості життя громадян через технологічні рішення, розроблені з урахуванням етичних стандартів.
Амбітність плану свідчить про прагнення Великої Британії стати лідером у сфері ШІ, що може стати прикладом для інших країн.
План дій Великої Британії у сфері штучного інтелекту може стати джерелом цінного досвіду та натхнення для інших країн, зокрема України. Ось кілька напрямів, які можуть бути корисними:
1. Формування стратегії розвитку штучного інтелекту
Британський план пропонує чітку структуру, яку можна адаптувати до українських реалій. Це включає:
Для України важливо зосередитися на сферах, які сприятимуть економічному зростанню та покращенню якості життя, наприклад, автоматизація аграрного сектору чи аналіз великих обсягів даних для управління міськими інфраструктурами.
2. Інвестиції в інфраструктуру та обчислювальні потужності
Україна може взяти приклад з британських ініціатив щодо збільшення обчислювальних потужностей. Це дозволить:
Створення спеціальних технологічних зон чи кластерів, подібних до британських “зон зростання ШІ”, допоможе залучити міжнародних інвесторів і технологічні компанії в Україну.
3. Розвиток людського капіталу
Україні варто перейняти акцент Великої Британії на освіті та перепідготовці кадрів. Це може включати:
4. Забезпечення етичного використання ШІ
Британський підхід до етики ШІ може стати основою для української політики. Це допоможе:
Україна може розробити регуляторні механізми, що забезпечать прозорість і відповідальність у розробці та застосуванні ШІ.
5. Підтримка міжнародної співпраці
План Великої Британії показує, наскільки важливою є співпраця між країнами та секторами. Україна може використовувати ці підходи для:
Для України британський досвід може стати потужним поштовхом до створення власного бачення майбутнього у сфері ШІ. Адаптація ключових елементів британського плану допоможе не лише прискорити розвиток технологій, але й забезпечити їхню інтеграцію в економіку, державне управління та повсякденне життя громадян.
Стратегічний підхід до розвитку ШІ допоможе Україні стати конкурентоспроможною на міжнародній арені, використовуючи власний інтелектуальний потенціал та ресурси.
Запис Велика Британія планує стати лідером у сфері штучного інтелекту, обігнавши США та Китай спершу з'явиться на CyberCalm.
Коли ви востаннє чули або читали про «суперкомп’ютери»? Сьогодні ми говоримо лише про центри обробки даних та їхні можливості з обчислення даних, але що ж відбувається з гіпермашинами комп’ютерного світу?
КЛЮЧОВІ ТЕЗИПерш ніж ми зможемо говорити про те, чи живий суперкомп’ютер як концепція, треба пояснити, що ми маємо на увазі, коли говоримо «суперкомп’ютер».
Це комп’ютери, які, очевидно, мають набагато вищу продуктивність, ніж звичайні комп’ютери, які купують звичайні люди або компанії. Однак ця продуктивність є наслідком їхньої вузької спеціалізації. Суперкомп’ютери не є пристроями загального призначення. Вони ретельно розроблені, щоб виконувати одну роботу або набір тісно пов’язаних між собою завдань якомога швидше.
Області, які зазвичай належать до сфери застосування суперкомп’ютерів, включають моделювання клімату, імітацію ядерних вибухів, астрофізику та багато інших складних завдань, для вирішення яких потрібна найкраща обчислювальна потужність.
Через свою індивідуальну архітектуру, величезні масштаби і відносно вузьке застосування суперкомп’ютери можуть швидко перетворитися на проекти, які коштують сотні мільйонів доларів. Суперкомп’ютер Frontier, який був завершений у 2022 році, за оцінками, коштував близько 600 мільйонів доларів!
Сучасні суперкомп’ютери, такі як Frontier, використовують стандартні процесори та графічні процесори масового виробництва, але їх сотні і тисячі. Секретний соус сучасного суперкомп’ютера полягає в тому, як ця велика кількість процесорів фізично з’єднана один з одним.
Щоб мінімізувати втрату продуктивності, спричинену взаємозв’язками, апаратне забезпечення має бути ретельно сплановане, і потрібно виконати багато повністю індивідуальної роботи. Фізичне обладнання – це лише половина справи, адже програмне забезпечення суперкомп’ютера має бути точно налаштоване, щоб максимально використати теоретично доступну обчислювальну потужність.
Суперкомп’ютери споживають величезну кількість енергії і потребують багато спеціалізованого обслуговування та персоналу. Вони займають цілі поверхи будівель (або для них будують окремі будівлі), і після того, як комп’ютер готовий, зазвичай занадто дорого або складно переробити його для виконання завдань, для яких він не був розроблений.
Веб-сайти не вічні – деякі процвітають, інші зникають у цифровій порожнечі. Але що відбувається зі старими сайтами? Як і будь-який додаток, веб-сайт може припинити своє існування, якщо його власник вирішить вимкнути його.
За даними NetCraft, зараз в інтернеті існує близько 1,1 мільярда веб-сайтів. Однак їх може бути більше. З них лише близько 200 мільйонів є активними і підтримуються.
У минулому веб-сайти були переважно статичними файлами, які просто обслуговувалися веб-сервером. Однак сьогодні багато веб-сайтів мають безліч динамічних функцій і більше схожі на програми, що працюють на комп’ютері, ніж на статичні сторінки. Цей «комп’ютер» – веб-сервер обробляє запити з пристроїв по всьому світу, а ваш пристрій відображає їх за допомогою HTML.
Коли ви відвідуєте веб-сайт (набираючи «www» або безпосередньо домен), ваш пристрій надсилає веб-серверу повідомлення (так званий HTTP-запит) з проханням надати ресурси. У відповідь сервер надсилає план (HTML, CSS, JavaScript) того, як повинен виглядати сайт у цей момент. Потім ваш браузер обробляє і відображає цей план, створюючи те, що ви бачите на екрані.
Щоб цей процес був успішним, два ключові елементи повинні залишатися на місці: функціонуючий веб-сервер, на якому розміщений сайт, і запис DNS, який пов’язує ім’я веб-сайту з його IP-адресою. Втрата одного або обох елементів може призвести до того, що веб-сайт стане недоступним.
Веб-сайти зникають з багатьох причин. Сервер, на якому він розміщений, може бути вимкнений через високу вартість або незацікавленість. Або власник може перестати платити за реєстрацію доменного імені, розірвавши зв’язок між доменом та його IP-адресою. Без DNS зручне для користувача ім’я сайту більше не пов’язане з цифровим простором, де він знаходиться, що робить його фактично недоступним, якщо тільки ви не знаєте пряму IP-адресу (але і це не завжди гарантує доступ до веб-сайту).
Так, і це часто трапляється. Якщо сервер переходить в автономний режим або закінчується термін дії DNS-запису, веб-сайт перестає бути загальнодоступним, оскільки не залишається нічого, до чого могли б підключитися пристрої. Навіть якщо файли веб-сайту залишаються неушкодженими на якомусь забутому комп’ютері, без запису DNS або належного обслуговування, він функціонально вимирає.
Веб-сайт може бути недоступним для громадськості, але його файли та функції все ще можуть існувати в приватному або офлайн-режимі.
На щастя, не всі веб-сайти втрачені назавжди. Wayback Machine, проект Internet Archive, зберігає знімки веб-сайтів у часі. Це щось на кшталт археолога, який сканує URL-адреси, запитує їхній вміст і зберігає ці «знімки» веб-сторінок в архіві.
Ви можете побачити, як колись виглядав веб-сайт, але інтерактивні функції та динамічний контент відсутні, і не всі URL-адреси потрапляють до архіву. Крім того, Wayback Machine має й інші обмеження, коли йдеться про фіксацію веб-сайтів у часі. Вона не входить в акаунти, тому не може архівувати закритий контент. Вона також не виконує пошук і не генерує динамічні результати.
Якщо ви зіткнулися з помилкою 404, це означає, що сервер не зміг знайти запитувану сторінку. Це може означати, що сайт не існує, або що певна сторінка була переміщена чи видалена. Подібні помилки, такі як 403 (заборонено) або 500 (помилка сервера), дають уявлення про статус сайту, але не обов’язково вказують на те, що він назавжди зник.
Чи знали ви, що перший у світі веб-сайт, створений Тімом Бернерсом-Лі в 1991 році, все ще існує? Це проста текстова сторінка, розміщена на CERN, яка надає вступ до всесвітньої павутини та посилання на ранні веб-технології:
Ви можете побачити, як він виглядав 33 роки тому, і поглянути на скромні початки Інтернету. Цей веб-сайт все ще існує, тому що CERN підтримує його хостинг і записи DNS, а без підтримки ми не змогли б отримати до нього доступ сьогодні.
Інтернет постійно розвивається, веб-сайти з’являються і зникають, але не безслідно. На щастя, такі інструменти, як Wayback Machine, зберігають записи, і веб-сайти також потребують обслуговування, щоб залишатися доступними.
Запис Що відбувається зі старими сайтами? спершу з'явиться на CyberCalm.
Цього тижня в Лас-Вегасі на виставці CES 2025 зібралися найвідоміші технологічні імена, щоб продемонструвати свої нові продукти та вразити світ рішеннями деяких з наших найбільших проблем – давайте поглянемо на переможців.
CES 2025 принесла великі інновації, епатажні концепції та вражаючі рішення для таких питань, як сталість довкілля, конфіденційність, безпека та здоров’я. Щоб знайти найкращі з них, CNET Group, до складу якої входять сайти CNET, ZDNET, PCMag, Mashable та Lifehacker, об’єдналася з CTA як офіційний медіа-партнер премії Best of CES Awards. Спираючись на думку штатних експертів та редакторів, було визначено найкращі продукти та послуги виставки CES.
Щоб отримати право на участь у конкурсі, продукт або послуга повинні бути учасником виставки CES 2025 і відповідати принаймні одному з наступних критеріїв:
Номінанти були подані редакцією CNET Group, а фіналісти були обрані голосуванням групи редакторів, присутніх на CES 2025. Представляємо вам переможців.
Це може стати платформою штучного інтелекту, яка дозволить новаторам працювати на CES на довгі роки. Cosmos – це те, що генеральний директор Nvidia Дженсен Хуанг назвав «першою в світі фундаментальною моделлю», раніше відсутньою ланкою, яка дозволить роботам і автономним транспортним засобам стати набагато більш функціональними.
Проблема, яку вона вирішує, полягає в тому, що роботам потрібна величезна кількість навчальних даних, щоб зробити їх більш корисними. Cosmos може імітувати ці дані за допомогою штучного інтелекту, беручи цифрові моделі доріг, фабрик, будинків та інших фізичних просторів і перетворюючи їх на симуляції, які інноватори можуть використовувати для створення роботів майбутнього.
На чіпах Nvidia Cosmos, ймовірно, працюватиме набагато швидше. Тим не менш, ми повинні віддати належне Nvidia за її намір відкрити код Cosmos і зробити його доступним на Github, як оголосив Хуанг у своїй доповіді.
Друге місце: Gemini для Google TV
Футуристичні на вигляд електромобілі Honda з’являться в Північній Америці до 2026 року і будуть вироблятися на новій акумуляторній платформі Honda в штаті Огайо, прямо як з науково-фантастичного фільму. Компанія стверджує, що тонкі батареї автомобілів зможуть швидко заряджатися всього за 10-15 хвилин.
Серія 0 буде оснащена новим чіпом штучного інтелекту та операційною системою Asimo OS, що забезпечить після запуску самокероване водіння 3-го рівня (здатне брати на себе повний контроль і керувати автомобілем на окремих ділянках шляху).
Незважаючи на прототипний характер автомобілів, представлених у Лас-Вегасі, Honda заявляє, що остаточний дизайн буде близьким до того, що було показано на виставці. Ціни та інші деталі ще не визначені, але це знаменує собою захоплюючий крок вперед для Honda та її програми електромобілів.
Друге місце: BMW Panoramic iDrive з операційною системою X
Asus Zenbook A14 поєднує в собі довговічну батарею та деякі несподівані функції в портативному дизайні. Його легкий, але міцний корпус Ceraluminum має міцність алюмінію та стійкість до подряпин кераміки і на 100% придатний для вторинної переробки.
Процесор Qualcomm Snapdragon X надає Copilot Plus такі можливості ПК, як підбиття підсумків і генерація тексту зі штучним інтелектом, інтуїтивно зрозуміле редагування фотографій і можливість пошуку в медіа за допомогою природної мови. Багата колекція портів (включаючи USB-C і HDMI 2.1) і бездротових з’єднань доповнюється класними функціями, такими як управління гучністю, яскравістю і вибором треків за допомогою сенсорної панелі, що працює за принципом «доторкнись і пересунь».
Його OLED-дисплей виглядає чудово, акумулятор обіцяє більше 30 годин роботи, і все це важить менше 1 кг, що робить його найтоншим і найлегшим ПК Copilot . Модель X Elite, яку ми бачили, стартує наступного тижня за ціною $1 099, а модель Snapdragon X Plus з’явиться в березні за $899.
Друге місце: Lenovo ThinkBook Plus Gen 6 Rollable
З усіх телевізорів, які ми бачили на CES 2025, LG G5 виглядає найкраще – в буквальному сенсі. OLED-технологія забезпечує найвищу якість екранів на ринку, і наші експерти сходяться на думці, що цей телевізор LG є лідером за найкращою якістю зображення на екрані у 2025 році.
LG заявляє, що він на 40% яскравіший і має кращу контрастність при яскравому освітленні в порівнянні зі своїм попередником G4, який був одним з найкращих телевізорів 2024 року. LG вдосконалила пульт дистанційного керування та зберегла елегантний дизайн галереї, який майже повністю охоплює картинку.
Бездротовий телевізор M5 компанії має таку ж якість зображення, але коштуватиме набагато дорожче, оскільки використовує технологію бездротового з’єднання, яка більшості покупців не потрібна.
Друге місце: Hisense 116UX
Нарешті, робот, який може прибирати за нами. Цей гібрид пилососа та швабри може відчувати, піднімати та прибирати шкарпетки за допомогою механічної руки, що знаменує собою перехід від технології уникнення об’єктів до технології їх прибирання.
На відміну від багатьох хапальних роботів, яких ми бачили на CES протягом багатьох років, цей робот є справжнім, успішним і фактично виходить на ринок, а його випуск запланований на квітень цього року. Ми годинами спостерігали за його роботою під час демонстрації в реальному часі. З силою всмоктування 22 000 Па Saros Z70 буде потужнішим, ніж майже будь-який інший сучасний робот-пилосос.
Він також буде дорожчим: Roborock дражнили ціною близько $2,000, що робить його, безсумнівно, розкішним приладом високого класу. Але ми очікуємо, що він прокладе шлях для нового (з часом дешевшого) покоління роботів-пилососів, які пропонують прибирання «все для мене», і про це дуже цікаво думати.
Друге місце: BioLite Complete
Батарейка з… паперу? Сінгапурський стартап Flint стверджує, що створив більш стійке, доступне і масштабоване рішення, ніж традиційні літій-іонні батареї.
Ключовим компонентом є целюлоза, яка діє як природне середовище для передачі іонів між анодом і катодом. Вони повністю гнучкі і можуть бути зменшені до розміру монети або вбудовані в ремінець смарт-годинника. А після використання вони розкладаються за шість тижнів.
На початку січня компанія Flint отримала 2 мільйони доларів початкового фінансування для запуску пілотного проекту в цьому році, ще на крок наблизившись до мрії позбавити Землю від видобутку та буріння корисних копалин, що вичерпуються.
Lenovo Legion Go S виділяється серед існуючих і майбутніх ігрових портативних комп’ютерів своєю операційною системою і тим, що вона може означати для всієї категорії.
Хоча він буде доступний з Windows 11, Lenovo також запропонує версію з SteamOS від Valve, що робить його єдиним портативним комп’ютером не від Valve, який офіційно працює під управлінням SteamOS. Це чудова новина для тих, хто шукає альтернативу Steam Deck.
Legion Go S не має великих знімних контролерів Legion Go і має менший екран з нижчою роздільною здатністю, але має кілька корисних змін у дизайні, таких як два порти USB 4 на верхній панелі, джойстики з ефектом Холла та інтер’єр з більшим робочим простором для модернізації сховища. Go S також буде найдешевшим пристроєм Legion Go, коли він надійде у продаж у травні, за ціною від 600 доларів.
Ozlo Sleepbuds – це не просто зручні навушники для сну, вони можуть допомогти вам краще висипатися.
Вони сконструйовані таким чином, що прилягають до вуха, а це означає, що ви можете спати на боці, не відчуваючи, як вони тиснуть на вас. Це також запобігає їх випадінню з вуха.
До переваг, що покращують сон, належать біометричні датчики в навушниках, які можуть відстежувати ваш сон, датчики в кейсі, які можуть виявити потенційні переривання сну у вашій кімнаті, внутрішньовушний будильник, який не розбудить сплячого партнера, і 10-годинний термін служби акумулятора, тому ви не прокинетеся від повідомлення про розряджений акумулятор.
Ви навіть можете відтворювати звук безпосередньо з навушників Sleepbuds, без підключення до іншого Bluetooth-пристрою, а це означає, що вам навіть не доведеться дивитися на свій телефон перед сном.
Друге місце: YoctoMat
Переважна більшість телефонів практично марні без стільникового сигналу. Ось тут і з’являється новий аксесуар OffGrid від HMD. Донгл вартістю 200 доларів дозволяє будь-якому телефону Android або iPhone надсилати текстові повідомлення і зв’язуватися з екстреними службами, підключаючись до супутникових мереж.
Кілька останніх телефонів, таких як iPhone 16 і Google Pixel 9, оснащені супутниковим зв’язком, але більшість споживачів оновлюють свої телефони лише тоді, коли їхній поточний пристрій ламається або потребує заміни, тому цей аксесуар дає старим телефонам можливість постійно залишатися на зв’язку – що в деяких випадках може врятувати життя. Заковика в тому, що вам доведеться підписатися на щомісячну послугу HMD, яка починається від 80 доларів на рік.
Друге місце: TCL 60 XE Nxtpaper
Ultraloq Bolt Mission – це найбільш вражаючий і безпечний розумний замок, який ми бачили на сьогоднішній день. Це також перший на ринку розумний замок, який підтримує технологію надширокосмугового зв’язку, що дає йому змогу визначати ваше місцезнаходження з точністю до сантиметрів, а також просторову обізнаність, щоб знати, чи перебуваєте ви всередині або зовні дверей. Це справді розблокування без допомоги рук, подібне до брелоків на автомобілях.
В якості резервного варіанту він також пропонує NFC для розблокування дотиком, а також має клавіатуру і традиційний ключовий механізм. Він включає 128-бітове шифрування даних AES, захист від погодних умов IP65 та сертифіковану довговічність BHMA Level 1. Він підтримує Wi-Fi, Matter, Apple Siri, Amazon Alexa, Google ***istant і Samsung SmartThings. Мабуть, найкраще те, що вона працює до одного року від одного заряду акумулятора.
Друге місце: Lockly Prestige Duet Series
На CES 2025 не бракувало дивовижних технологічних застосувань, але стенд, який привернув загальну увагу, – це, безумовно, електрична сільничка Kirin Electric Salt Spoon. Ця досить велика ложка посилає електричний струм на язик, щоб зробити їжу солонішою на смак.
Ідея благородна: Зробити їжу смачнішою, не додаючи до раціону зайвого натрію. Рішення виявилося абсолютно несподіваним.
У нашій дегустації ми змогли виявити незначну різницю, але з того, що ми чули від інших людей, які спробували демо-версію, результати були різними. Ця версія вже доступна для продажу – в Японії. До Північної Америки вона має потрапити цього року.
Вибір був очевидним: Nvidia Cosmos демонструє найбільші та найсміливіші амбіції, які ми бачили на CES 2025, щодо того, як технології можуть допомогти людям та громадам у найближчі роки. Хоча Nvidia відома своїми комп’ютерними чіпами, Cosmos – це програмна платформа, яка використовує генеративний ШІ, щоб заповнити найбільшу прогалину, яка заважає роботам стати більш корисними.
Як каже генеральний директор Nvidia Дженсен Хуанг: «Щоб навчити робота, потрібно багато даних», і саме це обіцяє створити Cosmos. Вже є ознаки його майбутнього впливу: Хуанг оголосив про партнерство з Toyota, найбільшим світовим виробником автомобілів, який використовуватиме напрацювання програми для створення безпілотних автомобілів наступного покоління.
Ми з нетерпінням чекаємо, які компанії – великі і малі – будуть наступними, хто зробить стрибок, використовуючи Cosmos для вирішення великих проблем і створення нових продуктів, які до цього часу були неможливі.
Запис CES 2025: найбільш вражаючі продукти за версією CNET Group спершу з'явиться на CyberCalm.
Пошукові запити Google про те, як скасувати та видалити акаунт Facebook, Instagram та Threads, різко зросли в США після того, як генеральний директор Meta Марк Цукерберг оголосив, що компанія припиняє роботу сторонньої системи перевірки фактів, послаблює політику модерації контенту та відкидає попередні обмеження на кількість політичного контенту у стрічках користувачів, – про це повідомляє TechCrunch.
Критики вбачають у цьому кроці спробу догодити новій адміністрації Трампа та уникнути політичної помсти, припускаючи, що нова політика Meta може мати серйозні наслідки для типів постів, мови ненависті та насильства, а також дезінформації, які можуть поширюватися навіть швидше, ніж вони вже поширюються на платформах Meta.
Реакція була швидкою. Інтерес до пошукових запитів, пов’язаних з виходом з платформ Meta, різко зріс цього тижня, особливо в останні два дні. Пошукові запити в Google на кшталт «як назавжди видалити Facebook» досягли максимальної позначки в 100 балів – найвищого рівня зацікавленості, можливого в Google Trends.
Google TrendsЗа даними Google Trends, пов’язані пошукові запити на кшталт «як видалити всі фото з facebook», «альтернатива facebook», «як вийти з facebook», «як видалити акаунт threads» і «як видалити акаунт instagram без входу» стали пошуковими проривами, популярність яких несподівано зросла більш ніж на 5 000% порівняно з попередніми періодами.
Таке стрімке зростання підкреслює реакцію на рішення компанії Meta скасувати захист від мови ворожнечі та підбурювального політичного контенту.
Meta запровадила політику перевірки фактів і модерації контенту після того, як на її платформах роками поширювалася дезінформація та агресивні висловлювання, які завдавали реальної шкоди. Прикладом може слугувати спроба повстання в Капітолії 6 січня 2021 року, яка була підживлена скоординованими закликами до насильства у Facebook та Instagram. Внутрішні документи показали, що Facebook не діяв рішуче проти руху «Стоп крадіжка», який просували союзники Трампа, хоча компанія визначила способи зменшити поширення політичної поляризації, теорій змови та підбурювання до насильства.
«Прорив» означає, що пошуковий запит зріс більш ніж на 5000%Meta також визнала, що її платформи використовувалися для підбурювання до насильства в М’янмі, де члени бірманської армії вчинили геноцид проти народу рохінджа.
У 2021 році Цукерберг заявив, що спільнота Meta не хоче, «щоб політика і бойові дії переймали їхній досвід на наших сервісах», що призвело до того, що компанія намагається зменшити політичний дискурс. Минулого року компанія також припинила проактивно рекомендувати політичний контент користувачам в Instagram і Threads – крок, який викликав суперечки серед авторів і користувачів. Тепер Meta поетапно поверне політичний контент у стрічки.
Цукерберг заявив, що нова політика є спробою відновити свободу вираження поглядів на платформі Meta, повторюючи коментарі Ілона Маска на його платформі X. Генеральний директор Meta зазначив, що його платформи замінять сторонніх фактчекерів системою нотаток спільноти, подібною до X, в якій користувачі можуть позначати пости, які, на їхню думку, потребують більшого контексту.
За той самий період у Google різко зросли пошукові запити «альтернативи Facebook», а також запити на Bluesky і Mastodon – дві децентралізовані соціальні медіа-платформи, які набувають популярності відтоді, як Ілон Маск придбав Twitter і перейменував його на X.
Читайте також: Альтернативи X: Bluesky та Threads мають дуже різне бачення майбутнього соцмереж
Цього тижня генеральний директор Mastodon Євген Рочко висловився щодо змін у модерації контенту Meta, назвавши ці зміни «проблемою для всіх, у кого є совість». Він також зазначив, що користувачі, які розміщують перехресні пости з Threads на Mastodon через функцію обміну контентом Threads, будуть перевірятися на Mastodon на предмет мови ворожнечі та порушення політики платформи.
Запис Пошукові запити “як видалити акаунт Facebook” різко зросли після того, як Meta припинила фактчекінг спершу з'явиться на CyberCalm.
Кібербезпека простою мовою. Корисні поради, які допоможуть вам почуватися безпечно в мережі.