Асоціація ІТ Ukrаіnе допомагатиме Держспецзв’язку формувати критерії, за якими відбиратимуть софт для реєстру забороненого програмного забезпечення. Про це Асоціація повідомила в коментарі DОU. «Асоціація співпрацюватиме з Держспецзв’язку і буде допомагати формувати перелік і критерії для забороненого програмного забезпечення й мережевого обладнання», — йдеться в повідомленні ІТ Ukrаіnе. Нагадаємо, що про створення реєстру та плани залучити ІТ-спільноту до визначення критеріїв ПЗ повідомив представник Ігор Стельник під час конференції Своє.ІТ 2025. Як повідомили в Асоціації, зараз Держспецзв’язку розробляє проєкт постанови Кабміну, який визначатиме порядок формування та ведення реєстру. Проте орієнтовних строків запуску ще не оголосили. Перелік критеріїв також ще не сформований, однак Асоціація переконана, що російська система 1С, яка залишається однією з найпоширеніших серед українського бізнесу, точно буде включена до списку заборонених. За оцінками ІТ Ukrаіnе, близько 75% компаній досі користуються цим ПЗ. «Ключовим орієнтиром є захист державних інформаційних ресурсів, службової інформації, державної таємниці та об’єктів критичної інформаційної інфраструктури. Асоціація взаємодіє зі Держспецзв’язку, зокрема для того, щоб забезпечити у майбутньому об’єктивність критеріїв та врахування технологічної специфіки програмного забезпечення», — продовжують в ІТ Ukrаіnе. Чи будуть санкції за використання забороненого ПЗ Новий закон напряму не передбачає штрафів чи санкцій для компаній, які далі використовуватимуть заборонене ПЗ. Проте відповідальність усе ж можлива, згідно з нормами Кримінального кодексу. «Статті 361–363 ККУ передбачають санкції за несанкціоноване втручання, зловживання доступом до ІТ-систем або порушення правил захисту інформації. Зокрема, відповідальність може сягати до 15 років позбавлення волі у випадках, пов’язаних із тяжкими наслідками або втручанням під час воєнного стану», — коментують в Асоціації. В організації додали, що використання програмного забезпечення, яке буде включено до реєстру, стане точно забороненим у державних ІТ-системах та об’єктах критичної інфраструктури. Контроль за дотриманням таких вимог здійснюватимуть відповідні державні органи, зокрема Держспецзв’язку. Раніше DОU розповідав, що в Україні планують імплементувати механізм захисту даних, який стане своєрідним «Пентагоном» для державних реєстрів. Також нагадаємо, що виконавча директорка Асоціації ІТ Ukrаіnе Марія Шевчук в інтерв’ю розповіла, скільки приблизно компаній використовують російське ПЗ, зокрема 1С, чи є йому альтернативи, чому компанії не хочуть на них переходити, а також про заборону ворожого ПЗ.
DOU – Найбільша спільнота розробників України. Все про IT: цікаві статті, інтервʼю, розслідування, дослідження ринку, свіжі новини та події. Спілкування на форумі з айтівцями на найгарячіші теми та технічні матеріали від експертів. Вакансії, рейтинг IT-компаній, відгуки співробітників, аналітика зарплат і мов програмування.
All publications are taken from public RSS feeds in order to organize transitions for further reading of full news texts on the site.