These news items are translated using machine learning and machine translation technologies. We apologize for any inaccuracies or errors in the text. Switch to the Ukrainian language to read the news in the original.
Ізраїль готовий завершити війну в Секторі Гази. Водночас прем'єр-міністр країни Беньямін Нетаньягу назвав умови для цього, передає Тhе Guаrdіаn. "Я готовий закінчити війну в Газі на умовах, які забезпечать безпеку Ізраїлю і виженуть керівництво ХАМАС з території анклаву. Газа має бути повністю роззброєна, а заручники повернені. Ізраїль максимально використовує план президента США Дональда Трампа", - заявив він. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Франція, Канада та Велика Британія пригрозили Ізраїлю за дії в Секторі Гази Нетаньягу назвав план американського президента правильним і революційним. "Мешканці Сектору Гази, які хочуть виїхати, зможуть це зробити. Ті, хто закликає Ізраїль припинити бойові дії до того, як буде досягнуто його мети, по суті закликають зберегти контроль ХАМАС над Газою", - наголосив він. Ізраїльська армія оголосила про початок широкомасштабного наступу в Секторі Гази. Раніше в неділю Нетаньяху дав зрозуміти, що Ізраїль готовий укласти угоду з ХАМАС, яка передбачає припинення бойових дій. Водночас ізраїльський прем'єр висунув умови, які неодноразово відкидалися ісламістською організацією. Йшлося про звільнення всіх заручників, вигнання ХАМАС і роззброєння Сектора Газа. Під час нападу ХАМАС на Ізраїль у жовтні 2023 року загинуло близько 1200 осіб, переважено цивільних. Також ХАМАС захопив близько 250 заручників. Наразі ісламістське угрупування утримує ще 58 осіб, більшість яких вважаються загиблими.
У майбутньому РФ може готуватися до наступу проти Фінляндії. Про це свідчать певні маркери, повідомив очільник стратегічного планування Сил оборони Фінляндії генерал-майор Самі Нурмі, пише Тhе Guаrdіаn. "Щойно, сподіваємося, закінчиться війна в Україні, росіяни почнуть повертати війська, які воювали в Україні, особливо сухопутні війська", - прогнозує фінський генерал-майор. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Президент Фінляндії анонсував "технічні" переговори щодо припинення вогню в Україні у Ватикані Росія продовжить нарощування сил біля фінських кордонів після закінчення війни в Україні. Фінські військові спостерігають помірні приготування до будівництва інфраструктури армії РФ поблизу спільного кордону. "Фінляндія дуже уважно стежить за діями російських сил біля кордону. Наразі немає безпосередньої військової загрози для Фінляндії або НАТО. Також потрібно оцінити: готуються вони відправити більше військ до України чи готуються нарощувати свої сили поблизу нашого кордону. Але я думаю, що вони роблять і те, і інше", - додав Нурмі. Раніше Фінляндія завершила будівництво першої ділянки металевого бар'єру завдовжки 35 км уздовж свого східного кордону з РФ. Загальна довжина огорожі сягне 200 км з понад 1300 км спільного кордону.
В адміністрації російського президента Володимира Путіна досі не визначилися з місцем проведення потенційних мирних переговорів між Росією та Україною - зокрема, розглядається варіант із Ватиканом. Про це заявив речник Кремля Дмитро Пєсков. Він зазначив, що наразі Москва не отримувала пропозицій від Ватикану щодо співробітництва. Рішення щодо місця подальших переговорів наразі не ухвалювалося. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Трамп визнав, що Путін не готовий припиняти війну, бо думає, що він перемагає Пєсков водночас цинічно заявив, що Росія нібито не має наміру затягувати роботу над меморандумом з Україною. Крім того, за його словами, триває підготовка до обміну полоненими у форматі "1000 на 1000". Директор правового департаменту МЗС РФ Максим Мусіхін повторив стару кремлівську тезу, заявивши, що для підписання угоди потрібна "нова влада" в Україні. На його думку, чинний спікер Верховної Ради не підходить для цієї ролі, а президента Володимира Зеленського в Росії вважають нібито нелегітимним. Мусіхін наголосив, що з українського боку документ має підписати людина, яка "має мандат від народу", інакше це, за його словами, створить серйозні проблеми.
У Північній Кореї стався нещасний випадок під час церемонії спуску на воду нового есмінця, яку особисто курирував Кім Чен Ин. Судно випадково пошкодили у середу, повідомляє Вlооmbеrg. "Інцидент стався через недосвідчене командування та оперативну недбалість. Унаслідок того, що сталося, деякі ділянки кіля військового корабля були зруйновані, а носова частина не змогла покинути судноплавний стапель", - йдеться у повідомленні. Диктатор поклявся розібратися з винними в "безвідповідальних" помилках" у червні на пленумі Центрального комітету партії. Він наказав завершити ремонт корабля до наступного місяця. Минулого місяця Кім представив новий есмінець водотоннажністю 5 тис. т. Він заявив, що це значний крок уперед на шляху до його мети з розширення оперативного діапазону і можливого попереджувального удару його збройних сил ядерною зброєю. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Верховній Раді закликають визнати Північну Корею агресоркою Очільник КНДР сказав, що нарощування озброєнь стало відповіддю на ймовірні загрози з боку США та їхніх союзників в Азії, які розширюють спільні військові навчання на тлі зростаючої напруженості навколо ядерної програми Північної Кореї. Придбання атомного підводного човна стане наступним великим кроком КНДР у зміцненні флоту. 26 квітня в Північній Кореї спустили на воду багатоцільовий есмінець. Військовий корабель був оснащений потужною зброєю і побудований протягом 400 днів із використанням власних сил і технологій КНДР. Командування російської армії вперше офіційно підтвердило участь військових КНДР у бойових діях проти Сил оборони України, зокрема на території Курської області Росії. Російська сторона відкрито подякувала північнокорейським офіцерам та солдатам за допомогу у нібито витісненні українських військ із регіону. Загальні втрати російських військ у зоні операцій угруповання "Курськ" становлять 62,4 тис. осіб. Із них 25,2 тис. є безповоротними втратами, ще 36,2 тис. - санітарними. Окремо зазначено, що загальні втрати армії КНДР на Курському напрямку перевищили 4,5 тис. вбитими та пораненими.
Нещодавно президент Росії Володимир Путін згадав про можливий меморандум, який у перспективі міг би стати основою для мирного договору щодо України. Однак російська влада вже вигадала привід, аби зірвати потенційне підписання такого документа. Про це повідомляє пропагандистське російське ЗМІ. У коментарі для ЗМІ директор правового департаменту МЗС РФ Максим Мусіхін повторив стару кремлівську тезу, заявивши, що для підписання угоди потрібна "нова влада" в Україні. На його думку, чинний спікер Верховної Ради не підходить для цієї ролі, а президента Володимира Зеленського в Росії вважають нібито нелегітимним. "Важливим є те, чий підпис на документа, тому що зараз нинішній їхній керівник уже давно втратив навіть внутрішню легітимність, не те що зовнішню. Відповідно, можуть бути проблеми з дійсністю будь-якого договору, який підписується такою особою", - заявив він. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Трамп утримався від санкцій проти РФ заради бізнесу з Путіним - NYТ Мусіхін наголосив, що з українського боку документ має підписати людина, яка "має мандат від народу", інакше це, за його словами, створить серйозні проблеми. При цьому він окремо підкреслив, що Зеленський не може бути таким підписантом. "Треба, щоб український народ у вільному волевиявленні визначив свого нового керівника. Тоді буде легітимний підписант. А зараз ідеться про якісь внутрішні вимоги української конституції. За ідеєю, якщо формально дивитися, це в голови парламенту (у цьому випадку Руслана Стефанчука) якісь повноваження щодо підписання. Чи дозволять йому це робити всередині власної країни - велике питання", - сказав чиновник. Крім того, він заявив, що меморандум, про який Путін говорив із Дональдом Трампом, потребує "нового підписанта", що зараз, на думку Мусіхіна, є "проблемою". Він також додав, що загалом у питанні врегулювання конфлікту доведеться обміркувати, хто підписуватиме відповідні документи від України. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров фактично підтвердив небажання Кремля погодитися на перемир'я з Україною. Лавров назвав заклики до негайного припинення вогню тактикою типу: "Оголосімо перемир'я, а далі подивимось". На його думку, тривале перемир'я, якого домагається Україна за підтримки західних партнерів лише елемент ширшого процесу врегулювання, а не самостійне рішення.
21 травня парламент Ірану офіційно схвалив довгострокову угоду про стратегічне партнерство з Росією. Про це повідомляє Rеutеrs із посиланням на іранські державні ЗМІ. Документ передбачає тісніше співробітництво в низці ключових сфер, зокрема в обороні, економіці та фінансах. Іран та Росія домовились про спільну роботу у протидії спільним військовим загрозам, розширення військово-технічного співробітництва та проведення спільних навчань. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Іран і Росія: випадкові попутники чи стратегічні партнери Крім того, угода передбачає поглиблення економічних зв'язків, зокрема розвиток прямої міжбанківської взаємодії та просування власних фінансових інструментів замість західних. Також йдеться про співпрацю у сфері торгівлі, енергетики, транспорту, інвестицій, ІТ, освіти, культури та охорони здоров'я. Угода розрахована на 20 років. Сторони зобов'язалися не надавати допомогу третій стороні, якщо одна з країн стане об'єктом агресії, а також посилити взаємодію між спецслужбами та допомагати одна одній у разі надзвичайних ситуацій або катастроф. Президент Росії Володимир Путін підписав закон про ратифікацію цієї угоди ще у квітні, після її підписання з президентом Ірану Масудом Пезешкіаном 17 січня 2024 року. Окрему увагу в документі приділено розвитку міжнародних транспортних коридорів, які проходять територією обох країн важливому елементу спільної логістичної стратегії на тлі західних санкцій.
Світ торік втратив рекордну кількість лісів через пожежі, спричинені зміною клімату. У 2024 році тільки первинних тропічних лісів втрачено 6,7 млн га, що вдвічі більше, ніж у 2023 році, повідомляє Еurоnеws із посиланням на дані американського Університету штату Меріленд. "Це майже дорівнює площі Панами. Загалом у світі кожні 18 хвилин втрачалися ліси на території, що дорівнює площі приблизно 18 футбольних полів", - зазначають вчені. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кліматологи б'ють на сполох - Бразилія може зникнути Бразилія, де цього року відбудеться кліматична конференція ООН - СОР30, у 2024 році втратила найбільше тропічних лісів. На країну припадає 42% від усіх втрат первинних тропічних лісів минулого року. Лісові пожежі призвели до викиду 4,1 гігатонни парникових газів, що більш ніж у чотири рази перевищує обсяг викидів від усіх авіаперевезень у 2023 році. "Уперше в історії головною причиною втрати стало не сільське господарство, а пожежі, на які припадає майже половина знищених лісів. У 2024 році згоріло в п'ять разів більше первинних тропічних лісів, ніж у 2023 році. Особливо сильно постраждала Латинська Америка", - йдеться у повідомленні. Минулий рік побив всі рекорди щодо лісових пожеж в Україні. Спричинені бойовими діями лісові пожежі в Україні у 2024 році знищили більше масивів, ніж стихійні пожежі у решті Європи.
Норвегія погодилася на прохання України спрямувати більшу частину фінансування, передбаченого на підтримку цього року, на виробництво українських дронів. Про це повідомив президент Володимир Зеленський після розмови з прем'єр-міністром Норвегії Йонасом Гаром Стьоре, передає "Європейська правда". Зеленський розповів, що під час бесіди також поділився деталями розмови з президентом США Дональдом Трампом, яка відбулася разом з іншими європейськими лідерами у понеділок. Крім того, він згадав про зустріч із кронпринцом Хоконом, який 20 травня вперше відвідав Україну, а також із норвезьким міністром енергетики. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Бельгія спробує надати Україні винищувачі F-16 раніше запланованого терміну Також, за словами президента, розмова з прем'єром охоплювала низку питань двосторонньої співпраці. "Подякував за фінансову допомогу з боку Норвегії - майже 8 млрд доларів отримаємо цього року. Говорили про можливість збільшити частку цієї суми на виробництво дронів в Україні. Дякую за підтримку цієї пропозиції", - зазначив Зеленський. Норвегія планує завершити передачу Україні всіх обіцяних винищувачів F-16 упродовж 2025 року. Водночас точна кількість F-16 не розголошується з міркувань оперативної безпеки та за домовленістю з українською стороною.
Бразилія опинилася серед країн, які через екстремальне потепління вже цього століття можуть втратити придатність до життя. Кліматологи б'ють на сполох, пише ЕСОNеws. Попередження NАSА базується на результатах досліджень, які вказують на загрозу катастрофічного зростання температур у тропічних регіонах. "У 2020 році в журналі Sсіеnсе Аdvаnсеs з'явилось дослідження, яке проаналізувало частоту екстремальної спеки між 1979 і 2017 роками. Вчені виявили, що кількість таких явищ потроїлась, а за умов високої вологості та температури вище 35&dеg;С людський організм не може охолоджуватися через потовиділення, що створює пряму загрозу життю", - йдеться у повідомленні. Хоча спочатку Бразилія не входила до переліку критичних зон, вже у 2022 році NАSА згадала країну у своєму блозі як одну з найбільш уразливих до смертельної спеки. Ці дані підтверджують і кліматологи. "Йдеться не лише про Бразилію. Величезна частина тропіків і навіть середніх широт може стати непридатною для життя, якщо глобальна температура підніметься на 4 градуси", - заявив бразильський кліматолог Карлос Нобре. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна нагрівається значно швидше, ніж інші країни світу - кліматологи Це може статися вже впродовж 30-50 років, хоча раніше називали термін у 100-200. Особливу тривогу викликає майбутнє Амазонії. NАSА прогнозує, що між 2041 і 2044 роками глобальна температура зросте ще на 2&dеg;С, що особливо вплине на тропічні ліси Бразилії. Можливі наслідки: збільшення посух, пожеж та сильних вітрів; втрата вологості в "Дузі вирубки"; загибель чутливих до посухи видів; ризик перетворення лісу на савану та викид до 250 млрд тонн СО₂, що становить 75% світової квоти в межах Паризької угоди. Урбанізовані міста, такі як Сан-Паулу, Ріо-де-Жанейро та Сальвадор, вже потерпають від ефекту теплового острова. Він полягає в тому, що температура в місті на 5&dеg;С вища за середню через бетон, асфальт і нестачу зелених зон. "До 2070 року значна частина Землі, включно з Бразилією, може стати непридатною для життя. Світові екосистеми руйнуються вже зараз, і без негайних дій людство ризикує втратити контроль над кліматичною катастрофою", - наголошують в NАSА. До кінця століття смертність через аномальну спеку в Європі може зрости на 50%, перевищивши кількість врятованих завдяки зменшенню смертей від холоду. Дослідники прогнозують, що понад 2,3 млн людей загинуть у період з 2015 по 2099 рік через підвищення температур.
Ізраїль може завдати удару по ядерній інфраструктурі Ірану - про це свідчать дані американської розвідки. Про це повідомляє Rеutеrs. За інформацією кількох посадовців у США, йдеться про активні приготування, зокрема переміщення авіаційних засобів ураження та завершення відповідних навчань ізраїльських повітряних сил. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Іран зробив різку заяву щодо переговорів зі США Хоча остаточне рішення про атаку в Єрусалимі ще не прийняте, джерела вказують: все залежить від перебігу перемовин між США та Іраном щодо ядерної програми. Якщо Тегеран зуміє зберегти частину своїх ядерних потужностей, Ізраїль, імовірно, вдасться до силового сценарію. Американські чиновники також зазначають, що за останні три місяці ймовірність ізраїльського удару зросла. Водночас, за даними джерел, прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу не отримав офіційного схвалення від адміністрації Дональда Трампа на проведення такої операції. Ізраїльська армія оголосила про початок широкомасштабного наступу в Секторі Гази. Раніше в неділю Нетаньяху дав зрозуміти, що Ізраїль готовий укласти угоду з ХАМАС, яка передбачає припинення бойових дій. Водночас ізраїльський прем'єр висунув умови, які неодноразово відкидалися ісламістською організацією. Йшлося про звільнення всіх заручників, вигнання ХАМАС і роззброєння Сектора Газа. Під час нападу ХАМАС на Ізраїль у жовтні 2023 року загинуло близько 1200 осіб, переважено цивільних. Також ХАМАС захопив близько 250 заручників. Наразі ісламістське угрупування утримує ще 58 осіб, більшість яких вважаються загиблими.