Gazeta.ua - we.ua

Gazeta.ua

we:@gazeta.ua
29.3 thous. of news
These news items are translated using machine learning and machine translation technologies. We apologize for any inaccuracies or errors in the text. Switch to the Ukrainian language to read the news in the original.
Gazeta.ua on gazeta.ua
Московські війська потрапили в оточення і капітулювали
Армія Московії, оточена турками, татарами, шведами і українцями, капітулювала неподалік річки Прут у Молдавському князівстві 23 липня 1711 року. Було підписано Прутський мирний договір. Перед тим московські війська перемогли об'єднану армію короля Швеції Карла ХІІ і гетьмана Івана Мазепи під Полтавою. Ті відступили у володіння Османської імперії. Остання була стурбована посиленням Московії і наприкінці 1710 року оголосила їй війну. Скористався цим і новообраний за межами України гетьман Пилип Орлик, який паралельно із наступом турків здійснив невдалий похід на Правобережну Україну. Після поразки Орлика, московські війська на чолі із царем Петром І вступили на Правобережжя. Вони вирізали українські міста і села, насильно переселяли населення на лівий берег. Згодом рушили до Дунаю - вступили на терени союзного Молдавського князівства. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Історики взялись розібратись зі значенням Полтавської битви Вирішальна битва між 43-тисячним військом московитів та майже 200 тисячним військом союзників відбулася 20 липня біля нинішнього румунського села Стенілешть неподалік річки Прут - притоки Дунаю. Незабаром московити потрапили у цілковите оточення та укріпилися в урочищі Нові Стенілешти. Коли над військом нависла загроза повного розгрому і знищення розпочалися мирні переговори. За умовами Прутського мирного договору, Московія була змушена передати Османській імперії місто Азов, зруйнувати фортеці Таганрог і Кам'яний Затон, що загрожували Кримському ханству, пропустити Карла ХІІ та залишки його військ до Швеції. Петро І погодився припинити втручання у справи Речі Посполитої та козаків, зокрема й запорожців, що перебували у союзі з кримським ханом. Москві було заборонено тримати у Стамбулі посла. Після укладання угоди та сплати великого викупу великий візир Балтаджі Мехмед-паша дозволив Петру І вільно вивести залишок військ у Московію. Пізніше за цей вчинок був страчений за наказом султана Ахмеда ІІІ. 3 лютого 1711-го гетьман Пилип Орлик уклав договір із Кримським ханом про спільну боротьбу проти Московського царства.Орлик розпочав спільний похід запорожців, буджацьких татар, шведів і поляків проти Москви. Гетьман 12 лютого вирушив із Бендер у Молдові, перейшов кордон поблизу Рашкова. Він розсилав листи і закликав до повстання народу проти влади московського царя Петра І. Населення підтримало Орлика і один за одним міста Правобережжя переходили під владу гетьмана. Вирішальні події відбувалися Біля Білої Церкви, яку союзникам узяти не вдалося. Татарські війська зрадили гетьмана через нестачу провіанту. Вони почали тікати на південь та брати в ясир українців. З 16 тис. українського війська в Пилипа Орлика залишилося 3 тис. Із ними гетьман вимушений був відійти до Бендер. Через військову невдачу та дії татарських союзників гетьман втратив підтримку українського населення. Тоді ж Московія розпочала контрнаступ.
we.ua - Московські війська потрапили в оточення і капітулювали
Gazeta.ua on gazeta.ua
Що знайшли археологи у центрі Одеси
В Одесі завершили археологічні дослідження поблизу пам'ятника Дюку де Рішельє, де знайшли артефакти ХІV століття. Розкопки проводили студенти Південноукраїнського національного педагогічного університету ім. Ушинського разом зі співробітниками Інституту археології НАН України, повідомляє "Укрінформ". Ректор університету Андрій Красножон повідомив, що експедиція на Приморському бульварі закінчилася успішно. "Археологічна експедиція на Приморському бульварі в Одесі завершена. Надзвичайно вдалий за результативністю сезон", - зазначив Красножон. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чарки і свистулька - що археологи знайшли в центрі Одеси Серед важливих знахідок - матеріали генуезького походження ХІV століття, знайдені неподалік пам'ятника. Вони свідчать про існування на цій території культурного шару італійського поселення Джінестра, після чого тут з'явилася османська фортеця. Залишки її укріплень розкопали поряд із фунікулером. За словами Красножона, більш докладна інформація про знахідки з'явиться пізніше. Директор департаменту культури Одеської міськради Іван Ліптуга у коментарі під дописом Красножона підкреслив значущість відкриття. "Тепер це стане одним з атрибутів універсальної цінності обʼєкту всесвітньої спадщини ЮНЕСКО!", - написав Ліптуга. Він також повідомив агентству, що наразі обговорюється ідея створення скляного купола над місцем розкопок. "Над залишками фортеці на Приморському бульварі можуть облаштувати скло, а контури споруди позначити плиткою іншого кольору. Якщо такий задум затвердять, також вмонтуємо бронзову інформативну табличку, де буде роз'яснення - що було на цьому місці", - пояснив Ліптуга. На Приморському бульварі в Одесі археологи знайшли античні й турецькі артефакти. Також виявили фрагменти дорогого фаянсу із Західної Туреччини.
we.ua - Що знайшли археологи у центрі Одеси
Gazeta.ua on gazeta.ua
У Гізі знайшли аномалію, яка може бути входом до гробниці
Японські археологи зафіксували підземну аномалію поблизу західного кладовища в Гізі, де традиційно ховали представників еліти та родичів фараонів. Дослідники виявили L-подібну структуру завдовжки понад 10 м, що залягає на глибині близько 2 м. Раніше цю частину плато майже не досліджували через відсутність видимих залишків споруд, повідомляє Yаhоо. Учені застосували георадар і метод електричної томографії, що дозволило виявити також глибшу аномалію на рівні 4-10 м нижче поверхні. Зафіксовані показники свідчать про високу електричну опірність, що може означати наявність повітряних порожнин або іншого матеріалу, не схожого на пісок, яким оточена зона. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Папірус відкрив таємницю піраміди Хеопса Дослідники не відкидають, що виявлена структура є частиною невідомого раніше поховального комплексу. Не виключено, що вона веде до гробниці, яка ще не була задокументована. "Можливо, це був вхід до глибшої структури. Ми вважаємо, що безперервність неглибокої структури та глибокої великої структури є важливою. За результатами дослідження ми не можемо визначити матеріал, що спричиняє аномалію, але це може бути велика підземна археологічна структура" - йдеться у публікації. У Єгипті археологи знайшли велике поховання із 250 саркофагів із муміями, а також схованку з бронзовими статуями. Знахідка розташована в некрополі Саккара неподалік Каїра. Мумії добре збереглися.
we.ua - У Гізі знайшли аномалію, яка може бути входом до гробниці
Gazeta.ua on gazeta.ua
На кораблі Чорноморського флоту підняли український прапор
Сторожовий корабель Чорноморського Флоту СКР-112 підняв український прапор і перейшов на бік ВМС України 21 липня 1992 року. Здійснив рейд з Криму до Одеси, переслідуваний чотирма кораблями і двома літаками. Командував сторожовиком капітан-лейтенант Сергій Настенко. Свій вчинок команда з 80 чоловік пояснила неможливістю подальшого проходження служби. Моряки терпіли постійні утиски та приниження від командування флоту через присягу на вірність народу України. Також незрозумілим було питання поділу флоту між Росією і Україною. За спогадами учасників події, переслідування СКР-112 іншими кораблями розпочалося одразу після виходу з озера Донузлав та тривало понад 8 годин. Зі штабу ЧФ прийшов наказ будь-що зупинити та повернути бунтівний корабель на місце базування, натомість акцію підтримав командувач Військово-Морськими силами України контр-адмірал Борис Кожин. Він зателефонував до штабу з проханням дозволити кораблю йти в Одесу, на що отримав відмову та погрозу застосувати зброю. З обох сторін у небо було піднято декілька літаків. Щоб зупинити український корабель застосували артустановку АК-230, однак у корпус не цілили. Команда СКР-112 на провокації не відповідала. Уже після першої години дня до супроводу корабля приєднався прикордонний катер України. Тоді ж з Одеси назустріч вийшли прикордонні кораблі та вилетів винищувач Су-27. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Російська ракета влучила в український корабель О 17:00 українське судно наздогнали корабель ЧФ "Разітєльний" та ракетний катер РК-260, які почали небезпечне зближення для висадження групи захоплення, однак спроби виявилися марними через вдале маневрування сторожовика. На ньому була піднята бойова тривога. Згодом командування кораблів домовилося про переговори, які, з дозволу штабу, завершилися зупинкою переслідування. Уже о 18:50 СКР-112 прибув до кінцевого пункту призначення. СКР-112 став першим бойовим кораблем ВМС України. Уже 1997 року, попри пропозиції громадськості перетворити його на музей Військово-Морських сил, за наказом Міноборони корабель було порізано на брухт. Після розвалу СРСР у Києві не знали, що робити з Чорноморським флотом. Головний штаб ВМС Росії зміг схилити на свою сторону більшість особового складу флоту. Командувач флоту Ігор Касатонов віддав розпорядження не давати присяги на вірність народу України, допоки керівництво держав не домовиться остаточно, кому належить ЧФ.
we.ua - На кораблі Чорноморського флоту підняли український прапор
Gazeta.ua on gazeta.ua
Давні мешканці перетворили село на виробничий центр
Археологи виявили стародавнє поселення, яке дає можливість зазирнути в повсякденне життя та промисловість майже 2000-річної давності. Місце розкопок, яке дослідили перед початком будівництва житлового проєкту, займає площу менш як гектар. Розкопки поблизу Фордінгбріджа виявили понад 2000 археологічних об'єктів, включаючи щонайменше 15 великих круглих будинків, кожен з яких мав діаметр близько 13 м, пише Неrіtаgе Dаіly. Як зазначають вчені, те що фундаменти будівель перекривали один одного, свідчать про те, що цю територію постійно заселяли, і з часом вона зазнавала структурних змін. На ранніх етапах існування поселення переважала побутова діяльність, про що свідчать знахідки, пов'язані з переробленням зернових та виробництвом тканини. Вчені відзначили виявлення численних фрагментів жорна та рідкісного цілого жорна з зеленого пісковику, ймовірно, привезеного з кар'єру в Сассексі. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Виявили найдавнішу круглу споруду Великої Британії Руф Шаффері, фахівчиня з каменю, наголосила на важливості жорна, яке, очевидно, інтенсивно використовувалося, перш ніж його навмисно поховали догори дном у ямі. Пізніші етапи заселення, що датуються середньою та пізньою римською епохами, свідчать про зміну призначення поселення. Ознаки дрібної промислової діяльності, такі як відходи металообробки, обпалений кремінь, бракована кераміка та змінена під впливом тепла глина, свідчать про те, що це місце перетворилося на місцевий виробничий центр. Це відкриття демонструє те, як сільські громади адаптувалися з часом, не тільки забезпечуючи себе, але й беручи участь у ширших економічних мережах. Аналіз артефактів триває, і очікується, що знахідки розширять історичні відомості про трансформацію сільської місцевості Британії в римську епоху. У Швеції археологи знайшли два древні мечі вікінгів всередині кам'яної поховальної камери. Зброю ніхто не чіпав протягом 1200 років, тож знахідка може багато розповісти про життя людей, які жили тут у ті часи. Мечі виявили у провінції Вестманланд на великій похоронній ділянці, де розташовані понад 100 поховань. Останні датують періодом між 600 та 1 тис. роками нашої ери.
we.ua - Давні мешканці перетворили село на виробничий центр
Gazeta.ua on gazeta.ua
Воїна поховали зі зброєю і жертвами тварин: розкопали давній курган
В Азербайджані археологи знайшли стародавній курган віком майже 3800 років. Це відкриття дає змогу краще зрозуміти поховальні обряди населення бронзового віку в регіоні. Дослідження проводили на рівнині Джейранчол, де місцеві мешканці називають одне з місць "Йовсанлідере". Там було виявлено добре збережений курган, що, ймовірно, відображає уявлення давніх людей про смерть та загробне життя, повідомляє Неrіtаgе Dаіly. Керував розкопками керівник Інституту археології та антропології доктор Шаміль Наджафов. За його словами, курган мав ширину 28 м і висоту 2 м. Усередині розміщувалась камера, поділена на три окремі частини. В одній із секцій археологи знайшли останки воїна з озброєнням та спорядженням. В іншій був посуд, а третю залишили порожньою. Вчені припускають, що така структура могла мати ритуальне значення і символізувати шлях душі до потойбічного світу. Загиблий чоловік, імовірно заввишки понад 2 м, лежав у напівзігнутій позі. У руках він тримав бронзовий чотиризубий наконечник списа, що є надзвичайною рідкістю для тієї епохи. Серед знайденого також були бронзові кільця на щиколотках, обсидіанові інструменти, різьблені глечики, а також намистини. Деякі посудини містили залишки вареного м'яса ймовірно, це були кістки кози, коня, кабана й корови. Дослідники вважають це ритуальними жертвоприношеннями для посмертного життя. Поховальна камера була вкрита 14 вапняковими плитами, кожна вагою близько 1 т. У верхній частині кургану археологи знайшли кам'яну фігуру бика. Це свідчить про церемоніальне значення місця поховання. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Азербайджані виявили курган вождя Усі знайдені об'єкти були ретельно задокументовані, а деякі з них були відреставровані безпосередньо на розкопках. Наступним кроком стане радіовуглецеве датування та аналіз металів, аби точніше визначити походження артефактів. На думку дослідників, поховання засвідчує, що для давніх культур смерть не була лише фіналом. Її сприймали як перехід до іншої реальності. Завдяки такому відкриттю можна краще зрозуміти світогляд і релігійні уявлення людей, які жили тисячі років тому. У Швеції археологи знайшли два древні мечі вікінгів всередині кам'яної поховальної камери. Зброю ніхто не чіпав протягом 1200 років, тож знахідка може багато розповісти про життя людей, які жили тут у ті часи. Мечі виявили у провінції Вестманланд на великій похоронній ділянці, де розташовані понад 100 поховань. Останні датують періодом між 600 та 1 тис. роками нашої ери.
we.ua - Воїна поховали зі зброєю і жертвами тварин: розкопали давній курган
Gazeta.ua on gazeta.ua
У московській в'язниці помер український політик
19 липня 1945 року в московській Бутирській в'язниці помер священник та колишній президент Карпатської України Августин Волошин. Витримав вісім допитів чекістів. Іще в березні 1939-го, після окупації Закарпаття угорськими військами, Волошин емігрував разом з українським урядом до Чехословаччини. Почав жити в Празі. Викладав педагогіку в приватному Українському вільному університеті, став деканом факультету, а згодом ректором навчального закладу. Після окупації Чехословаччини гітлерівськими військами, заклад підпорядкували ректорові німецького Карлового університету. Волошин поринув у наукову роботу. У травні 1945 року на територію Чехословаччини увійшли радянські війська. Новий ректор університету Андрій Яковлів наполягав на переїзді закладу до Німеччини, але Августин Волошин вирішив залишитись у Празі та спробувати знайти спільну мову із радянською владою. Очолив відділ університету. Невдовзі у двері його будинку постукали спецслужби СМЕРШу. Вченого заарештували без жодних пояснень та насильно вивезли до Москви. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Все-таки ті люди не скавуліли й не склали зброю" - як проголошували Карпатську Україну 22 травня розпочалися багатогодинні допити з фізичними та психологічними тортурами. Волошину закидали ворожу діяльність проти СРСР, співпрацю із німцями та націоналізм. Слова, що заарештований несправедливо, адже є громадянином зовсім іншої держави, не допомогли. Після знущань Волошин "визнав", що "під впливом націоналістів і агентів Берліна скотився і проводив націоналістичну антирадянську діяльність". 19 липня 71-річному чоловікові стало зле. Того ж дня помер у тюремній лікарні. За офіційною версією, від паралічу серця. Утім, не виключали й умисне вбивство ще 11 липня, адже його ім'я мало велику вагу та вплив серед українців Закарпаття. Раніше, 29 червня 1945 року, Чехословаччина та СРСР підписали договір, за яким край приєднали до УРСР. Радянська влада прагнула уникнути будь-яких проблем. Августина Волошина реабілітували лише 1991-го, а за 11 років президент України Леонід Кучма підписав указ про надання діячеві звання Героя України посмертно, з врученням ордена Держави. У ніч на 14 березня 1939-го на територію Закарпаття зайшли війська Угорщини. Вони отримали підтримку канцлера Німеччини Адольфа Гітлера. Захотіли підпорядкувати собі новостворене державне утворення з центром у місті Хуст Карпатську Україну. Того ж дня прем'єр уряду Карпатської України Августин Волошин проголосив самостійність Закарпаття. На його захист стало військове формування "Карпатська Січ". До нього входили не лише місцеві чоловіки. Були приїжджі із Галичини та української діаспори.
we.ua - У московській в'язниці помер український політик
Gazeta.ua on gazeta.ua
Археологи знайшли давньогрецьке судно біля Сицилії
Італійські археологи знайшли залишки давньогрецького судна біля узбережжя Сицилії. Судно затонуло понад 2 тис. років тому й збереглося частково під піском і камінням. Знахідка датується VІV століттями до нашої ери. Судно виявили на глибині 6 метрів у морі поблизу сицилійського міста Санта-Марія-дель-Фокалло, повідомляє АNSА. Серед знайдених предметів - уламки дерев'яної конструкції, щогла, чорнофігурна кераміка, глечик для мазі з написом грецького слова Nаu (що означає "судно"), а також частина корабельного каната, що збереглася у винятковому стані. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Археологи могли знайти затонулий корабель славетного капітана Археологи підкреслили, що рештки були приховані під товщею морського піску та каменів, але добре збереглися завдяки умовам на дні. За їхніми словами, підводні дослідження тривали з травня по червень. Вони проводилися методом прямого огляду й фотограмметрії, що дозволило створити детальну тривимірну модель затонулого судна. У Хорватії археологи ідентифікували рештки затонулого корабля. Він є найдавнішим затонулим в Адріатичному морі. Його виявили на дні біля острова Іловик. Кораблем виявилося торгове судно, яке затонуло понад 2 тис. років тому.
we.ua - Археологи знайшли давньогрецьке судно біля Сицилії
Gazeta.ua on gazeta.ua
У Лондонському Тауері виставили шаблю гетьмана Мазепи. Експозицію відкрив Стівен Фрай
Уперше в історії українська культурна спадщина представлена в одному з головних музеїв світу. Шаблю гетьмана Івана Мазепи кінця ХVІІ століття експонуватимуть у Королівській зброярні (Тhе Rоyаl Аrmоurіеs) з 18 липня по 3 серпня 2025 року. На відкриття експозиції завітав британський актор, письменник і друг України сер Стівен Фрай. Організаторами проєкту стали громадська організація UКRАІNЕ WОW разом із музеєм Тhе Rоyаl Аrmоurіеs та Чернігівським обласним історичним музеєм імені Василя Тарновського. "Ми горді представити унікальний історичний артефакт в одному з найстаріших музеїв світу. Така подія - можливість знову і знову говорити про українську культуру та спадщину, видатних постатей минулого. Століттями Росія намагалася спаплюжити ім'я гетьмана Мазепи. Сьогодні він отримає заслужене визнання: як герой, котрий боровся за суверенітет країни та її свободу. Ми дякуємо Сполученому королівству, Лондонському Тауеру та музею Тhе Rоyаl Аrmоurіеs за підтримку ініціативи", - кажуть співзасновниці UКRАІNЕ WОW Ярослава Гресь та Юлія Соловей. "Шабля гетьмана Мазепи - унікальний зразок українського зброярства кінця ХVІІ століття, створений під впливом східних культур. Сьогодні це частина спадщини, яку ми зберігаємо під час війни. Наш музей постраждав від російських обстрілів у 2022 році, і загроза для культурної спадщини досі лишається. Завдяки підтримці, зокрема іноземних партнерів, ми маємо змогу не лише зберігати, а й показувати світові, що саме захищає Україна", - сказав директор Чернігівського обласного історичного музею ім. В. В. Тарновського Максим Блакитний. Проєкт реалізований за підтримки Міністерства закордонних справ України, Міністерства культури та стратегічних комунікацій України та Чернігівської обласної державної адміністрації. "Експонування шаблі гетьмана Івана Мазепи в Лондонському Тауері - це промовистий жест, що повертає Україні її голос та вагоме місце в історії Європи. Ця шабля символізує визначальну роль українського війська в історії Європи, і це дуже актуально сьогодні. Вона підкреслює український фактор в історії славетних перемог європейського минулого. Це про силу українського воїна, силу української зброї та звитяги протягом століть. Важливе також відновлення слави гетьмана Івана Мазепи - видатного державника, дипломата та мецената, який уособлює боротьбу України за гідність, свободу та незалежність. У час геноцидної російської агресії представлення української реліквії у серці Великої Британії - це акт памʼяті і водночас акт майбутнього. Ми дбаємо про те, щоби світ знав, бачив і розумів Україну такою, якою вона є: державою з величною історією та багатою культурою", - наголосив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга. "Іван Мазепа, якого мало памʼятають зараз у Європі, був колись, з легкої руки Вольтера та Байрона, неймовірно впізнаваним та популярним персонажем - символом нерозсудливої пристрасті та авантюризму, героєм поем, картин та навіть циркових вистав. Я сподіваюсь, що показ шаблі Мазепи в лондонському Тауері стане приводом для британців не лише згадати про нього, а й познайомитися зі справжнім гетьманом - постаттю значно глибшою та багатограннішою: державником, тонким політиком, патроном мистецтв та освіти, справжнім європейцем своєї доби. Мазепа в цьому сенсі - гарний символ нашої країни. У ньому є глибина, яка варта того, щоб бути відкритою", - сказала перша заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій України Галина Григоренко. Королівська зброярня (Тhе Rоyаl Аrmоurіеs) - один із найстаріших музеїв у світі. Він зберігає національну колекцію зброї та обладунків, яка формувалася понад 700 років. Багато з її експонатів представлені в Лондонському Тауері - об'єкті світової спадщини ЮНЕСКО, яким опікується організація Ніstоrіс Rоyаl Раlасеs і який щороку відвідують понад 3 мільйони людей. Шабля Мазепи з музею Чернігова представлена в Білій вежі - найстарішій частині Лондонського Тауера, що закладена Вільгельмом Завойовником в ХІ столітті. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Усик-Дюбуа: хто буде битися в андеркарді "Експонування шаблі Мазепи - це рідкісна нагода побачити історичний артефакт, пов'язаний з одним із головних державників та воїнів України, якого добре знали і в Європі. Шабля Мазепи набула символічного значення, коли чемпіон світу з боксу у надважкій вазі Олександр Усик підняв її над головою на рингу після своєї перемоги над Тайсоном Ф'юрі у 2024 році. Це демонструє, яку силу можуть мати предмети у формуванні національної ідентичності та стійкості. Для нас велика честь представляти цю реліквію поряд із колекцією Королівської зброярні у Лондонському Тауері напередодні бою Усика проти Денієла Дюбуа за захист титулу чемпіона світу, який відбудеться 19 липня", - зазначив Нат Едвардс, генеральний директор Тhе Rоyаl Аrmоurіеs. "Чудова виставка, що демонструє історичну шаблю Івана Мазепи в Лондонському Тауері, є рідкісною нагодою побачити цей потужний символ української спадщини. Такі культурні обміни зміцнюють зв'язки між нашими народами, як це вже продемонстровано в сторічному партнерстві між Великою Британією та Україною, і нагадують нам, чому ми маємо продовжувати підтримувати суверенітет і незалежність України", - сказав міністр креативних індустрій, мистецтв і туризму Великої Британії Кріс Браянт. Матеріали для виставки допомагали створювати історики Сергій Плохій та Олексій Сокирко. Вони розкривають постать Мазепи як воїна, дипломата та мецената. Образ гетьмана надихав Віктора Гюго, Джорджа Байрона, Ежена Делакруа, Теодора Жеріко, Ференца Ліста та багатьох інших видатних митців, які присвячували йому свої твори. Ukrаіnе WОW - громадська організація, заснована Ярославою Гресь та Юлією Соловей. Вона популяризує українську культуру на світовій арені, а також усередині самої країни. Її завдання - об'єднувати людей довкола українських wоw, пов'язуючи історію та новітні технології, видатних діячів минулого й топові імена сучасності. Після перемоги над Тайсоном Ф'юрі в Саудівській Аравії володар титулів WВА, WВО, WВС та ІВО в надважкій вазі Олександр Усик підняв над головою оригінальну шаблю гетьмана Івана Мазепи. Після бою Усика та Ф'юрі унікальний артефакт побачили мільйони глядачів в усьому світі. Таким чином спортсмен нагадав про видатного гетьмана, який ще триста років тому боровся за свободу України від російських загарбників.
we.ua - У Лондонському Тауері виставили шаблю гетьмана Мазепи. Експозицію відкрив Стівен Фрай
Gazeta.ua on gazeta.ua
Невдоволені рішенням влади військові підняли повстання
Збройний виступ солдатів полку імені гетьмана Павла Полуботка розпочався в ніч на 18 липня 1917 року в Києві. Вояки прагнули проголосити незалежність України. Одним із приводів до повстання став компроміс між Центральною Радою та Тимчасовим урядом Росії, відомий як Другий універсал. Рушійну силу склали новобранці, які базувалися у селищі Грушки в передмісті столиці. Вони потерпали від нестачі продовольства, медикаментів, одягу. Тоді проходила українізація армії і чоловіки вимагали визнати їх 2-м Українським полком імені Павла Полуботка, але росіяни одразу хотіли відправити їх на фронт. На переговорах між представниками уряду і полуботківцями 17 липня не було досягнуто жодного компромісу. Тоді представники Центральної Ради заявили, що не потребують підтримки полуботківців, адже очікують прибуття з фронту 1,5 млн вірних солдатів. Домоглися прийняття 1-м Українським полком імені Богдана Хмельницького спеціальної ухвали, яка постановила, що полк "не вважає полуботківців за своїх братів, відмовляє їм у допомозі і радить негайно виконати наказ - вирушити на фронт". Тоді полуботківці розробили план виступу, який передбачав зайняття усі важливих військових та цивільних об'єктів Києва, зокрема банку, скарбниці, базарів, мостів, товарних станцій. Також вояки видали маніфест у якому заявили, що не бажають мати свободи лише на папері й приступають до встановлення порядку в Україні, визнають Центральну Раду, але виганяють зрадників і "кацапів" без її відома. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Корпус Павла Скоропадського придушив повстання на Вінниччині Полуботківці розійшлися містом, займали установи, встановлювали караули, деякі з них чинили великі погроми. Повстанці заарештували навіть військового коменданта Києва, якого натомість швидко звільнили. Колони із українськими прапорами рушили до Будинку Центральної Ради, військові висували гасла негайного проголошення незалежності України, через що підбурювачем виступу називали самостійника Миколу Міхновського. Реакція політиків була миттєвою. Вони скликали засідання уряду - Генерального Секретаріату і Українського генерального військового комітету, після чого домоглися зміни караулів полуботківців солдатами полку Богдана Хмельницького. Тоді ж було вирішено відновити порушений порядок. Полуботківців роззброювали та арештовували. Уже 20 липня, після сутичок у Грушках, вони погодилися скласти зброю. За добу Центральна Рада визнала 2-й Український козацький полк імені Павла Полуботка окремою військовою частиною. Більшість солдатів майже одразу відправили на Румунський фронт, де у жорстоких боях вони зазнали великих утрат - від полку залишилось 5 чоловік. На фронт був відправлений і Микола Міхновський. 19 березня 1917 року в Києві пройшла 100-тисячна демонстрація українців. Люди вийшли з гаслами "Автономію Україні", "Вільна Україна у вільній Росії", "Хай живе вільна Україна з гетьманом на чолі". Учасники мітингу зібралися на бульварі Тараса Шевченка та на Володимирській вул. біля університету. Люди несли транспаранти, портрети Тараса Шевченка та синьо-жовті прапори.
we.ua - Невдоволені рішенням влади військові підняли повстання
Sign up, for leave a comments and likes
About news channel
  • Всеукраїнська он-лайн газета. Оперативні новини з України і світу: події, політика, спорт, культура

    All publications are taken from public RSS feeds in order to organize transitions for further reading of full news texts on the site.

    Responsible: editorial office of the site gazeta.ua.

  • Publication date:
  • Categories:

What is wrong with this post?

Captcha code

By clicking the "Register" button, you agree with the Public Offer and our Vision of the Rules