Еспресо

@espreso.tv

Публічний канал. 43 тис новин

У столиці Узбекистану велика пожежа: попередньо – вибухнули автомобільні акамулятори

Про це інформують місцеві телеграм-канали канали Вони пишуть, що вибухова хвиля відчувалася на відстані до 30 км від епіцентру. Пожежею охоплено значну територію, у прилеглих будинках вибито вікна. Згодом з'явилась інформація про пожежу від влади Узбекистану. Вони стверджують, що вибух та пожежа трапились 02:43 на одному зі складів, розташованому на території масиву "Будівельник" Сергелійського району міста Ташкента. Після вибуху будівлі митного термінала в аеропорту Ташкента майже нічого не залишилося. Попередньою причиною вибуху могли стати акумуляторні батареї для електромобілів, які зберігалися на митному складі.

we.ua - У столиці Узбекистану велика пожежа: попередньо – вибухнули автомобільні акамулятори

Лідер польської опозиції Туск закликав збільшити військову допомогу Україні

Про це пише Bild. "У національних інтересах Польщі, безперечно, перемога України. Це вплине і на економічні питання, і проблему біженців. Польська держава не повинна ні на йоту зрушити з місця в цьому питанні, військова підтримка України не повинна піддаватись сумніву", — заявив Туск. Раніше політичний опонент Туска, чинний прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький, поставив під сумнів подальше постачання озброєння в Україну. Згодом уряд Польщі скоригував його заяву і підкреслив, що щонайменше всі укладені між країнами домовленості залишаться чинними. Парламентські вибори у Польщі відбудуться 15 жовтня. За оцінками аналітиків, підсумки голосування можуть призвести до зміни уряду та позбавити лідерства партію "Право та справедливість". Заборона на імпорт агропродукції з України та загострення відносин з Польщею Єврокомісія 15 вересня вирішила не продовжувати заборону на експорт українського зерна до ЄС: Польща, Угорщина та Словаччина заявили, що пролонгують ембарго в односторонньому порядку. Того ж дня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль закликав окремі держави-члени ЄС утриматися від неправомірних односторонніх обмежень щодо української агропродукції. Незабаром Шмигаль проінформував, що Україна подасть позов до СОТ та може у відповідь заборонити імпорт товарів з Польщі, Угорщини та Словаччини. Натомість президент Польщі Анджей Дуда розкритикував дії України щодо польського ембарго на українське зерно і заявив, що він та його уряд захищатимуть інтереси польських фермерів. 20 вересня посла України Василя Зварича викликали до МЗС Польщі через заяви Зеленського про те, що блокування експорту зерна деякими країнами на руку РФ. Прем'єр Моравецький заявив, що Польща більше не передає зброю для України. Анджей Дуда відреагував на ці слова та сказав, що вони були інтерпретовані найгіршим чином та вирвані з контексту. Також президент Польщі сказав, що не вірить, що дрібна суперечка між Україною та його країною щодо українського агроімпорту може перекреслити усі здобутки польсько-українських відносин і додав, що його країна підготувала транзитні коридори, якими Україна зможе експортувати своє зерно країнам, що потребують цього. Проте Варшава не скасовує свою заборону на продаж агропродукції. Польська опозиція звинуватила владу у тому, що в країну завозять вугілля з РФ попри ембарго.

we.ua - Лідер польської опозиції Туск закликав збільшити військову допомогу Україні

Нічна атака на Україну: "шахеди" кружляють над південними областями

Про це повідомляють Повітряні Сили ЗСУ. Близько 21:20 ворог запустив "шахеди" у Херсонській області у напрямку Миколаївщини. Водночас оголошена небезпека ракетного та балістичного удару. Близько 22:00 стало відомо, що "декілька БпЛА типу Shahed в Херсонській, Миколаївській та Дніпропетровській областях". Згодом рух безпілотників зафіксовано у напрямку Кіровоградщини та Кривого Рогу. Також ракетна небезпека оголошена на Запоріжжі. Близько 23:00 дрони виявлено в південній частині Вінницької області – вони рухаються у напрямку західних областей! Водночас оголошено ракетну небезпеку. О 23:48 додались ще декілька ударних БпЛА типу Shahed, які рухаються з Чорного моря в напрямку Одеської області. Після опівночі виявлено декілька груп "шахедів", які з Чорного моря прямують в напрямку Одеси, Коблево та Очакова, зокрема їх зафіксовано над Ізмаїльським районом Одеської області. 0 00:38 оголошено небезпеку і для Дніпропетровщини. Ще через годину - на Кіровоградщині та Вінничині. В кількох областях на півдні та у центрі України введено режим повітряної тривоги.

we.ua - Нічна атака на Україну:

ЄС може продовжити тимчасовий захист для українців до березня 2025 року

Про це повідомляє Bild. Нині у країнах Євросоюзу перебуває понад чотири мільйони українських біженців, близько мільйона з них зупинилися у Німеччині. Усі вони мають особливий статус, який гарантує можливість легально залишатися на території ЄС. Директиву про тимчасовий захист Євросоюз впровадив після початку російського вторгнення в Україну. Згідно з введеними правилами, українські біженці мають право отримати посвідку на проживання без бюрократичної тяганини. Крім того, громадяни України можуть влаштуватися на роботу до ЄС, відправити дітей до школи та оформити медичну страховку. Механізм тимчасового захисту спочатку поширювався терміном до березня 2024 року, проте зараз міністри внутрішніх справ країн ЄС домовляються про його продовження. Міністр внутрішніх справ ФРН Ненсі Фезер уже заявила, що підтримає запровадження тимчасового захисту до березня 2025 року. Країни ЄС мають ухвалити це рішення одноголосно, його обговорення мало відбутися у Брюсселі 27 вересня. У січні цього року ООН повідомляла, що кількість українських біженців у Європі наближається до 8 млн. Станом на травень статус тимчасового захисту в Європейському Союзі отримали чотири мільйони громадян України, які виїхали після початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року, з них: близько 700 тис. працюють, а ще 450 тис. навчаються в школах та університетах.   Уповноважений із прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що понад 8 млн українців стали біженцями. З них більш ніж 5 млн подали заяви на отримання статусу тимчасового резидента в сусідніх західноєвропейських країнах.  13 вересня очільниця Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн повідомила про подальшу допомогу українським біженцям у ЄС. 15 вересня міністерка внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фазер висловилась за доцільність продовжити тимчасовий захист українських біженців іще на рік, "поки триває ця жахлива війна". 19 вересня Європейська комісія запропонувала продовжити тимчасовий захист для українців, які втекли від агресії Росії проти України, з 4 березня 2024 року до 3 березня 2025 року.

we.ua - ЄС може продовжити тимчасовий захист для українців до березня 2025 року

Зеленський: військовим потрібно більше ППО, будуть окремі доручення за міжнародним напрямом

Про це Зеленський сказав у відеозверненні. "Окреме доручення – військовим, будуть окремі доручення й усім, хто займається міжнародним напрямом: нашим воїнам потрібно більше інструментів, щоб знищувати і російські ракети, і "шахеди" та інші ударні дрони, і російську авіацію. І я вдячний усім у світі, хто вже допомагає та готовий збільшити допомогу нашій державі саме такими засобами, які здатні забезпечити більше захисту від російського терору", - сказав Зеленський. Президент також висловив співчуття рідним і близьким загиблих від терору, якому РФ піддає Херсонщину. "Цими днями Росія з особливою жорстокістю обстрілює Херсон, Берислав, села Херсонської області. Артилерія, керовані авіабомби. По будинках, фермах, по звичайних магазинах та інфраструктурі. Свідомий терор окупанта. Мої співчуття всім, хто втратив рідних і близьких!" - сказав Зеленський. Очільник держави подякував рятувальникам, волонтерам, правоохоронцям і всім, хто допомагає подолати наслідки російських атак. "Дякую кожному й кожній, хто працює і в цій області – на Херсонщині, – і в усіх інших наших регіонах, які зазнають подібних ударів. Харківщина, Донеччина, Запоріжжя, північні області. Надзвичайно важливо, щоб попри все були і рятівники, і порятунок. Коли вони є, коли життя рятуються, терор не переможе. Я дякую всім лікарям і працівникам ДСНС, усім волонтерам, поліцейським, усім комунальникам, енергетикам, місцевій владі й кожному, хто допомагає. Я дякую за збереження життів наших людей та за відновлення життєвих умов!" - сказав Зеленський. 26 вересня РФ учергове вдарила по Херсону, поранивши двох чоловіків і жінку. Днем раніше внаслідок російського артилерійського обстрілу Херсона троє людей загинули, двоє зазнали поранень.

we.ua - Зеленський: військовим потрібно більше ППО, будуть окремі доручення за міжнародним напрямом

Польща пропонує передати контроль над експортом українського зерна Німеччині та Литві

Про це повідомляє Rzeczpospolita. Відповідну пропозицію міністр запропонував під час переговорів між Польщею та Україною. Він також запропонував укласти угоду, яка гарантує непостачання українського зерна на польський ринок до кінця року. Контроль над транспортуванням зерна до німецьких і литовських портів переходить, відповідно, до Німеччини та Литви. Телус також заявив, що українська сторона добре зустріла ці пропозиції. Що відомо про заборону на імпорт зерна Єврокомісія 2 травня ухвалила тимчасові запобіжні заходи щодо імпорту окремих сільськогосподарських товарів з України у 5 країн ЄС. Спочатку заборону було впроваджено до 5 червня. Однак 12 травня Польща, Болгарія, Румунія, Словаччина та Угорщина закликали Єврокомісію продовжити ембарго на агропродукцію з України до кінця року. Єврокомісія 15 вересня вирішила не продовжувати заборону на експорт українського зерна до ЄС: Польща, Угорщина та Словаччина заявили, що пролонгують ембарго в односторонньому порядку. Україна подала позов до СОТ на дії країн ЄС, які зберігають обмеження на імпорт зерна. Водночас у Польщі заявили, що не змінять свого рішення, бо намагаються захистити місцевих фермерів. Україна заявила, що може перестати імпортувати з Польщі яблука, цибулю, капусту та помідори. Своєю чергою очільник уряду Польщі Матеуш Моравецький сказав, що Польща більше не надаватиме зброю Україні. 21 вересня стало відомо, що Україна запропонувала Словаччині план експорту агропродукції, і Братислава назвала його прийнятним. 26 вересня стало відомо, що Україна надіслала 5 країнам ЄС пропозицію щодо експорту агропродукції. Румунія відреагувала на план одразу. Прем'єр-міністр Марчел Чолаку заявив, що його країна не ввела заборону на імпорт українського зерна, оскільки "Україні треба допомагати до закінчення війни". Міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус назвав пропозицію України щодо ліцензування агропродукції хорошою й готовий розглянути цей план детальніше.

we.ua - Польща пропонує передати контроль над експортом українського зерна Німеччині та Литві

Росія не має повернутися до Ради ООН з прав людини, поки не понесе відповідальність за всі злочини, - МЗС

Про це він написав у Facebook. Ніколенко наголосив, що намагаючись повернутися до Ради ООН з прав людини, РФ намагається довести, що може "продовжувати безкарно грубо порушувати права людини, скоювати воєнні злочини та злочини проти людяності". "РФ просуває свою кандидатуру до складу Ради ООН з прав людини. Нагадаю, що минулоріч її було позбавлено прав члена у відповідь на повномасштабне вторгнення до України. Таким кроком Росія намагається довести, що вона може продовжувати безкарно грубо порушувати права людини, скоювати воєнні злочини та злочини проти людяності", - пише речник. Він також підкреслив, що місце російських воєнних злочинців - на лавах трибуналу. "Позиція України чітка: Росія не має отримати права повернутися до одного із ключових органів ООН, допоки вона не понесе відповідальність за всі злочини. Місце російських воєнних злочинців на лавах трибуналу, а не в Раді ООН з прав людини",ь - йдеться у заяві. Російські дипломати намагаються домогтися того, аби РФ знову прийняли до Ради ООН з прав людини на трирічний термін. Але у Держдепі США вважають, що представництво Росії в органі не узгоджується з її діями в Україні.

we.ua - Росія не має повернутися до Ради ООН з прав людини, поки не понесе відповідальність за всі злочини, - МЗС

"Це була помилка": Трюдо вибачився за запрошення до парламенту Канади ветерана дивізії СС "Галичина"

Про це пише CBC News. "Це була помилка, яка глибоко збентежила парламент і Канаду. Усі ми, хто був у Палаті в п’ятницю, глибоко шкодуємо, що стояли й плескали, хоча ми робили це, не знаючи контексту", – сказав Трюдо. Він зазначив, що це було "жахливим порушенням пам'яті мільйонів людей, які загинули в Голокості", а також додав, що вшанування колишнього солдата Ярослава Гуньки "глибоко, глибоко болюче" для євреїв, поляків, ромів, ЛГБТ-спільноти та інших груп, які стали мішенню нацистського режиму під час Другої світової війни. Трюдо також сказав, що Канада глибоко шкодує, що Зеленського сфотографували, коли він аплодував Гунці - це фото використали російські пропагандисти. "Надзвичайно тривожно думати, що ця кричуща помилка політизується Росією та її прихильниками, щоб забезпечити неправдиву пропаганду про те, за що бореться Україна", - сказав Трюдо в попередніх коментарях журналістам, пише Reuters. Канада надіслала вибачення Зеленському та українській делегації дипломатичними каналами. Довідково. Ярослав Гунька служив в українській дивізії "Галичина", або 14-ій гренадерській дивізії фронтових військ СС "Галичина", що входила у склад військ "Ваффен СС" Німеччини у 1943–1945 роках. Вона була, за ідеєю, військовим, а не каральним формуванням. Про її створення 28 квітня 1943 року оголосила німецька окупаційна влада на території Східної Галичини, яка тоді входила до складу німецького Генерал-губернаторства. Дивізія не входила до структури загальних СС (Allgemeine SS), які брали участь у Голокості й інших каральних операціях на окупованих територіях, а до так званих Військ СС (Waffen SS) і була призначена для бойових дій на фронті поруч із Вермахтом проти Червоної армії. 25 вересня спікер Палати громад Канади Ентоні Рота вибачився за запрошення на засідання парламенту 98-річного ветерана дивізії СС "Галичина" Ярослава Гунька. У BBC зауважили, що лідер канадської опозиційної консервативної партії П'єр Пуальєвр заявив, що прем'єр-міністр Трюдо також несе відповідальність за інцидент, закликавши його вибачитися. Але в офісі Трюдо, який очолює Ліберальну партію, заявили, що рішення запросити пана Гуньку було прийнято одноосібно офісом спікера, і вибачення спікера "було правильним вчинком".

we.ua -

Навального на рік помістили в одиночну камеру

Про це йдеться у телеграм-каналі політика. Він заявляє, що причина такого рішення - "невиправність". "Продовжую збирати колекцію абревіатур у розділі "Покарання" тюремних правил. У мене вже був СУВП (суворі умови відбування покарання), ШІЗО (штрафний ізолятор), ПКТ (приміщення камерного типу). А вчора одразу після апеляції у справі мене відвели на комісію та оголосили, що у зв'язку з моєю невиправністю я буду переведений до ЄПКТ (єдине приміщення камерного типу) терміном на 12 місяців", - йдеться у заяві. Навальний наголошує, що це найсуворіше покарання у колоніях усіх видів та коментує таке рішення суду:  "Отже, у мене нова камера і новий напис на спині. Рік ЄПКТ - це найсуворіше з можливих покарань у колоніях усіх видів. Почуваюся втомленою рок-зіркою на межі депресії. Досяг вершини хіт-параду і більше прагнути нема до чого.З іншого боку, це я не злетів на вершину, а впав на дно. А там, як відомо, завжди можуть постукати знизу", - каже він. 17 квітня Московський міський суд засудив опозиційного політика Володимира Кара-Мурзу до 25 років позбавлення волі. 31 липня апеляцію опозиціонера було відхилено. 4 серпня цей же суд на виїзному засіданні засудив Олексія Навального до 19 років колонії особливого режиму у справі про "екстремізм". Генеральний секретар Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич 7 серпня заявила, що занепокоєна посиленням репресій в Росії та закликала звільнити російських опозиціонерів Олексія Навального та Володимира Кара-Мурзу.

we.ua - Навального на рік помістили в одиночну камеру

До кінця року в Україні запрацює нацрада з фіксації пошкоджень культурної спадщини на ТОТ, - Мінкульт

Про це розповіла в коментарі Еспресо директорка департаменту культурної спадщини Мінкульту Мар'яна Томин. "На даний момент ми знаходимося в розробці створення цієї комісії. Основною задачею буде напрацювання дієвих механізмів по фіксації втрат у сфері культурної спадщини з подальшим переходом до формування репараційної політики", - сказала Мар'яна Томин. Представниця Мінкульту пояснила, що збитки мають бути юридично оформлені для передачі даних до міжнародних структур. "Якщо ми говоримо про те, що нанесена шкода державі, що ми втратили величезну частину музейного фонду, нам нанесені величезні археологічні збитки - тоді ми маємо думати як це все має бути юридично оформлено і передано до міжнародних судових інституцій, над цим будемо працювати. Це не буде просто група, яка матиме представництво офіційних органів державної влади, ми хочемо залучити максимально широкий спектр громадських організацій, які володіють тими знаннями, які в поєднанні з органами державної влади будуть це все конвертувати у  спільний результат - перемогу та отримання репарацій", - сказала Мар'яна Томин. Директорка департаменту культурної спадщини Мінкульту також назвала установи, які візьмуть участь у роботі нацради. "З офіційних відомств туди мають входити МКІП, на базі якого створюється ця рада, Мінреінтеграції, МВС, СБУ, Міноборони і низка громадських організацій, які працюють в цьому сегменті, серед яких є Кримський інститут стратегічних досліджень, який є автором цієї ідеї", - сказала Мар'яна Томин. 19 вересня Мінкульт повідомив, що російські окупанти зруйнували в Україні понад 220 бібліотек і пошкодили близько 400. 21 вересня т. в. о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв заявив, що російська армія зруйнувала в Україні понад 800 об'єктів культури, зокрема 250 об'єктів культурної спадщини за час повномасштабного вторгнення. США повернули Україні культурні цінності, викрадені російськими військами з тимчасово окупованих територій. Офіс генерального прокурора України планує розслідувати злочини росіян проти культурної спадщини, використовуючи досвід ФБР.

we.ua - До кінця року в Україні запрацює нацрада з фіксації пошкоджень культурної спадщини на ТОТ, - Мінкульт

Про канал

  • Новини України та світу. Еспресо - український погляд на світ!

    https://espreso.tv/

Фільтр новин

  • Дата публікації:
  • Категорії:

Що не так з цим дописом?