Еспресо - we.ua

Еспресо

we:@espreso.tv
39.3 thous. of news
These news items are translated using machine learning and machine translation technologies. We apologize for any inaccuracies or errors in the text. Switch to the Ukrainian language to read the news in the original.
Еспресо on espreso.tv
Жителя Сум, який інформував ворога про розміщення ЗСУ, засудили на 15 років
Про це повідомив Офіс генерального прокурора.Чоловік фіксував дані про особовий склад та військову техніку Збройних Сил України та інших військових формувань у Сумах, зокрема їхню дислокацію, рух, чисельність та озброєння.Прокурор довів судді, що сумчанин розпочав свою співпрацю з представником РФ ще у серпні 2023 року. Куратор надавав чоловікові точні локації для перевірки. Прибувши на місце, той, вдаючись до конспірації, детально вивчав територію, роблячи таємні фото- та відеозаписи на свій мобільний. Отриману інформацію він відправляв куратору через месенджер."Окрім того, засуджений у забороненій соціальній мережі поширював проросійські наративи, в тому числі, закликаючи до незаконного розвалу України та створення "новоросії" під керівництвом або у склад російської федерації, при цьому виправдовував дії агресора", - йдеться у повідомленні.Суд визнав винним чоловіка у державній зраді, поширенні матеріалів із закликами до захоплення державної влади та зміни меж території України, а також виправдовуванні збройної агресії РФ проти України (ч. 2 ст. 111, ч. 2 ст. 109, ч. 1 ст. 110 та ч. 2 ст. 436-2КК України).Його засудили до 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна.29 квітня СБУ затримала ще чотирьох осіб, підозрюваних у співпраці з російськими спецслужбами та організації підпалів в Україні за їхнім завданням.  
we.ua - Жителя Сум, який інформував ворога про розміщення ЗСУ, засудили на 15 років
Еспресо on espreso.tv
"Усе було сіре, холодне, ми взялися перевозити дітей і жінок": Анджей Стасюк про перші дні вторгнення РФ
Про це він розповів у програмі "Люди Змін з Лесею Вакулюк" на телеканалі "Еспресо"."Я мав друзів, які живуть поруч із кордоном, з польського боку є Будомєж, а з українського, здається поруч Яворів. Тоді мої друзі об’єдналися для допомоги українцям, я подзвонив їм і запитую: “Добре, а що ж треба робити?” Просто приїдь, – було їхньою відповіддю. І я приїхав, мав велику автівку. Ми звільнили там місце і просто доставляли людей. Десь у той період якраз Яворівський полігон обстріляли ракетами, але я все одно це робив, бо була потреба", - зазначив він.Замість запитань – дії. Так описує перші години своєї участі Стасюк. Розгубленість і шок від побаченого швидко замінювалася на прагматичне рішення: просто робити те, що потрібно."Особливо зважаючи на те, що мене залучив друг – є така добра фундація "Фольковіско", багато допомагає з гуманітаркою різним регіонам України. І я дякую, що мене в той момент не залишили без діла".Письменник згадує, як виглядала картина перших днів великої війни:"Це було приголомшливо. Мені здалося, що я потрапив у сюжет про якусь холодну Африку після якоїсь катастрофи, не знаю, гуманітарної. Це був кінець зими – початок холодної весни: поля сірі, усе сіре, усе холодне, цвинтарі з українського боку. І сотні-тисячі жінок з дітьми і з валізками на коліщатках. Це було приголомшливо. Ми пішли на український бік тоді, і власне у тій пустці, у тому холоді чоловіки проводжали їх до переходу, а тоді поверталися. Приголомшливо, жахливо. Але що ж, потім ми взялися до роботи – перевозити й перевозити".З польського боку теж усе було організовано спонтанно, але з величезною енергією. В Польщі розташувався великий табір, з пожежниками, з купою молоді з дредами, яка приїхала із великих польських міст, і вони всі були готові приймати великі натовпи дітей і жінок: "Це був дуже активний громадський рух, величезний. Фантастичний", - додав Стасюк.За його словами, попри політичний контекст у Польщі того часу, масова солідарність стала несподіванкою навіть для уряду."Попередній уряд багато в чому був антиукраїнським, і ця масова реакція поляків стала для них несподіванкою, тож мусили ту риторику приховати. Бо це переросло у великий суспільний рух. Тому, ви знаєте, поряд із тим, що це було приголомшливо, ми просто повинні були робити ті прості речі – возити, перевозити, допомагати. Навіть прикордонники допомагали, інколи жінки з дітьми мали проблеми з паспортами, але їх пропускали", - розповів польський письменник.Від початку доби вівторка, 29 квітня, на російсько-українському фронті зафіксували 75 бойових зіткнень: на Покровському напрямку окупанти здійснили 38 атак.
we.ua - Усе було сіре, холодне, ми взялися перевозити дітей і жінок: Анджей Стасюк про перші дні вторгнення РФ
Еспресо on espreso.tv
Вийшов офіційний трейлер фільму "Розгромна машина" з Олександром Усиком і Двейном Джонсоном
Відео оприлюднили на YоuТubе А24.Зʼявився трейлер біографічної спортивної драми "Розгромна машина" з Двейном Скелею Джонсоном у головній ролі. Фільм розповість про життя і кар'єру колишнього бійця UFС Марка Керра на прізвисько Smаshіng Масhіnе (Розгромна машина).Бенні Сафді, один із двох братів Сафді, які є співрежисерами та сценаристами фільмів "Гарні часи" з Робертом Паттінсоном і "Неограновані коштовності" з Адамом Сендлером, дебютує як сольний режисер у цьому проєкті. На його рахунку десяток ролей у кіно, зокрема і в оскароносному "Оппенгеймері". Сценарій до "Розгромної машини" написав Сафді разом із самим Марком Керром. Продюсуванням займається компанія Двейна Джонсона Sеvеn Вuсks Рrоduсtіоns.Читайте також: Найкращий боксер світу в Голлівуді: що відомо про фільм "Розгромна машина" з Олександром Усиком і Двейном ДжонсономОкрім Двейна Джонсона, у стрічці знялися Емілі Блант у ролі дружини Керра, колишньої моделлі Рlаybоy Дони Стейплз, Бас Руттен, Ліндсі Гевін та Олександр Усик. Український боксер зіграє у фільмі майстра ММА Ігоря Вовчанчина, який двічі бився з Марком Керром. Уродженець Харківщини, Вовчанчин вважається одним із найсильніших бійців ММА, одним із найкращих бійців в історії, які будь-коли виступали в UFС, і одним із найкращих майстрів змішаних єдиноборств 1990-х років.Події стрічки розгортаються навколо легендарного американського бійця ММА Марка Керра, який досягнув піка своєї карʼєри у 2000 році. У тому ж році він одружився з колишньою моделлю Рlаybоy Дон Стейплз. Керр був майстром змішаних бойових мистецтв, який бився з 1997 по 2009 рік, вигравши чотири чемпіонати світу АDСС за свою кар'єру. У 2002 році Керр став героєм документального фільму НВО, також під назвою Тhе Smаshіng Масhіnе, який зосереджувався на його проблемах зі зловживанням психоактивними речовинами та бурхливих стосунках з дівчиною та тренерами.Зірковому спортсмену доводилося боротися не лише з суперниками, а й із наркозалежністю, труднощами в шлюбі, залишаючись іконою у світі бойових мистецтв. Сюжет також зосереджується на вже колишній дружині, яку зіграє Емілі Блант. У спробах налаштувати нове життя разом із зірковим спортсменом Стейплз намагається знайти своє місце в його хаотичному та суперечливому світі.Премʼєра фільму "Розгромна машина" відбудеться у кінотеатрах 3 жовтня.  
we.ua - Вийшов офіційний трейлер фільму Розгромна машина з Олександром Усиком і Двейном Джонсоном
Еспресо on espreso.tv
Франція звинуватила російське ГРУ в кібератаках на держустанови та оборонні компанії
Про це пише Rеutеrs.Як зазначило міністерство закордонних справ Франції, ці атаки були спрямовані на дестабілізацію країни."Починаючи з 2021 року, цей спосіб атаки (МОА) використовувався для націлювання або компрометації десятка французьких організацій", - йдеться в заяві відомства.У виданні зазначили, що хоча підрозділ ГРУ, відомий як АРТ28, що базується в Ростові-на-Дону, раніше вже отримував звинувачення у кібератаках від інших західних країн, це перший випадок, коли Франція, спираючись на власні розвідувальні дані, прямо поклала відповідальність за кібероперації на Російську Федерацію.22 квітня Агентство військової розвідки Нідерландів МІVD заявило, що Росія посилює гібридні атаки, спрямовані на дестабілізацію ситуації в Нідерландах та країнах Європи на тлі мирних зусиль щодо завершення війни в Україні.
we.ua - Франція звинуватила російське ГРУ в кібератаках на держустанови та оборонні компанії
Еспресо on espreso.tv
РФ рветься на кордон Дніпровщини, Запоріжжя й Донеччини, - Сили оборони півдня
Про це заявив речник Сил оборони півдня Владислав Волошин, цитує Укрінформ."У нас доволі загострилась ситуація на Новопавлівському напрямку, де ворог за минулу добу провів 23 бойових зіткнення. Там постійно тривають запеклі бої, ворог рветься буквально на кордон Дніпропетровської, Запорізької і Донецької областей. Крім того, доволі неспокійною ситуація продовжує залишатись і на Оріхівському напрямку", - сказав він.За словами Волошина, у районі Малих Щербаків, Лобкового й Степового ворог намагається прорвати лінію зіткнення, вийти на плацдарм і захопити його - недалеко від Запоріжжя."І звідти є можливість здійснювати вогневий вплив на наші логістичні шляхи, які йдуть із Запоріжжя на схід Запорізької області, і здійснювати обстріли самого Запоріжжя, його передмістя. Крім того, досить загострилась за декілька останніх днів ситуація і на Придніпровському чи Херсонському напрямку", - пояснив Волошин.Водночас на Херсонському напрямку збільшилися спроби ворога захопити острови на Дніпрі."Там вороги по один-два чоловіки залишаються на цих островах. Вони там грають в "робінзонів" так званих. Їх звідти евакуювати неможливо, і їм скидає їхні командування і боєприпаси, і воду, і продовольство з дронів. Вони там кілька днів перебувають, а потім, є такі випадки, що навіть здаються нашим у полон. А російська пропаганда ці факти застосовує, як намагання взяти під контроль острівну зону. Але таких спроб за декілька останніх днів стало більше", - розповів речник.28 квітня повідомлялось, що за острови на Дніпрі в Херсонській області постійно тривають бойові зіткнення.
we.ua - РФ рветься на кордон Дніпровщини, Запоріжжя й Донеччини, - Сили оборони півдня
Еспресо on espreso.tv
"Контракт 18-24": за військовими планують зберегти місце навчання у ВНЗ і стипендії
Про це повідомила пресслужба Міноборони, яке розробило відповідний законопроєкт, котрий уряд уже схвалив для подання до Верховної Ради.Документ гарантує збереження місця у виші, стипендію під час служби, право навчатися без відриву від служби та брати навчальні відпустки.У разі ухвалення зміни внесуть до кількох освітніх і військових законів."Реалізація законопроєкту суттєво покращить доступність вищої освіти для молодих захисників та захисниць одночасно із проходженням військової служби", - наголосили в Міноборони.Контракт для українців віком до 24 років: що відомоУ жовтні 2024 року в ОП заявили, що США тиснуть на президента Володимира Зеленського щодо зниження мобілізаційного віку. Однак пізніше глава держави сказав, що, перш ніж знижувати мобілізаційний вік, потрібно доукомплектувати бригади. "Ми багато чули сигналів щодо мобілізаційного віку наших військових. Від представників колишньої адміністрації (президента США, – ред.), деяких країн НАТО. Я не буду казати чітку цифру, але у нас понад сто бригад, і кожна з них щодня потребує укомплектованості, техніки – броньованої, артилерійської", – заявив Зеленський.У грудні 2024 року нардеп Федір Веніславський сказав, що жодних законодавчих ініціатив щодо зниження мобілізаційного віку з 25 до 18 років немає.У січні 2025 року в ОП повідомили, що невдовзі в Україні запропонують зміни до законодавства та указів президента щодо призову чоловіків віком від 18 до 25 років.Пізніше член оборонного комітету ВР Федір Веніславський заявив, що держава планує стимулювати юнаків віком до 25 років добровільно долучатися до війська. За його словами, Україна не запропонує кращі фінансові умови для тих, хто укладе контракт, у порівнянні з тими, хто вже служить, однак може передбачити одноразові виплати в разі укладання контракту.У лютому президент Володимир Зеленський розповів, що українці віком від 18 до 24 років, які укладуть контракти на службу в Силах оборони, зможуть за рік заробити 1 млн грн. Також передбачено інші бонуси.З 12 лютого у Резерв+ можна подати заявку на укладення контракту в межах проєкту "Контракт 18-24".
we.ua - Контракт 18-24: за військовими планують зберегти місце навчання у ВНЗ і стипендії
Еспресо on espreso.tv
Від початку доби на фронті зафіксували 75 боїв: найбільше атак відбулося на Покровському напрямку
Про це інформує Генштаб у зведенні станом на 16:00. Від обстрілів з території РФ потерпіли прикордонні населені пункти, зокрема Степок, Миропільське, Наумівка, Семенівка, Угроїди, Проходи Сумської області; Михальчина Слобода Чернігівської області. Авіаційних ударів зазнали населені пункти Миропілля та Проходи Сумської області.Ситуація на основних напрямкахУкраїнські воїни сьогодні зупинили атаку в районі Кам’янки на Харківському напрямку.На Куп’янському напрямку ворог здійснив дві штурмові дії в напрямку Петропавлівки та Нової Кругляківки.На Лиманському напрямку загарбницька армія атакувала 10 разів поблизу населених пунктів Липове, Нове, Новомихайлівка, Мирне та Ямполівка. Дотепер тривають п’ять бойових зіткнень.На Сіверському напрямку Сили оборони відбили атаку поблизу Верхньокам’янського.На Краматорському напрямку українські захисники зупинили шість спроб окупантів просунутися у напрямках Майського, Предтечиного, Білої Гори та в районі Часового Яру. Ще два бойових зіткнення тривають досі.На Торецькому напрямку противник один раз атакував поблизу Дачного.На Покровському напрямку з початку доби окупанти здійснили 38 спроб потіснити наших захисників із займаних позицій у районах населених пунктів Стара Миколаївка, Тарасівка, Шевченко, Єлизаветівка, Новоторецьке, Лисівка, Успенівка, Котлярівка, Троїцьке, Надіївка та Андріївка. Сили оборони стримують натиск противника та зупинили 22 атаки, 12 бойових зіткнень досі тривають.На Новопавлівському напрямку ворог шість разів атакував поблизу Костянтинополя, Бурлацького та в напрямку Одрадного. Одне бойове зіткнення продовжується досі.На Гуляйпільському напрямку противник завдавав авіаційних ударів по Гуляйполю.На Придніпровському напрямку ворог провів одну безрезультатну атаку.На Курському напрямку українські оборонці відбили шість атак росіян, ще одне бойове зіткнення триває досі. Противник від початку доби завдав чотирьох авіаційних ударів, загалом скинув по позиціях наших військ та населених пунктах 15 керованих авіаційних бомб та здійснив 142 артилерійських обстріли, зокрема два – із реактивних систем залпового вогню.На інших напрямках фронту ситуація суттєвих змін не зазнала.28 квітня головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив, що застосування Україною безпілотних систем, зокрема наземних роботизованих комплексів для дистанційного мінування, призводить до критичних втрат РФ у логістиці. 
we.ua - Від початку доби на фронті зафіксували 75 боїв: найбільше атак відбулося на Покровському напрямку
Еспресо on espreso.tv
Трамп розповів про ставлення до Зеленського і не виключив посилення допомоги Україні
Про це він розповів в інтервʼю Тhе Аtlаntіс.На запитання журналіста, чи бачить Трамп ситуацію, що Штати нададуть Україні більше зброї для збереження територіальної цілісності, він відповів:"Це не обов'язково має бути зброя. Існує багато видів зброї. Це не обов'язково має бути зброя з кулями. Це може бути зброя з санкціями. Це може бути зброя з банківською діяльністю. Це може бути багато інших видів зброї".Також у глави Білого дому поцікавилися, чи є щось, що російський диктатор Володимир Путін міг зробити, аби Трамп сказав "знаєте що - тепер я на боці Зеленського"?"Не обов'язково на боці Зеленського, але на боці України, так... Мені було важко з Зеленським. Ви бачили це тут, коли він сидів прямо в тому кріслі", - сказав президент США, говорячи про зустріч в Овальному кабінеті 28 лютого.За словами Трампа, все, що потрібно було робити Зеленському тоді, "це мовчати"."Але замість того, щоб сказати "гаразд", коли я робив заяву, я казав: "Ну, ми працюємо над тим, щоб це вирішити. Ми намагаємося допомогти". Він (Зеленський, - ред.) відповів: "Ні, ні, нам також потрібна безпека", - додав американський лідер.Також глава Білого дому повторив, що війна РФ проти України є війною експрезидента США Джо Байдена. За його словами, Вашингтон надав підтримку Києву в розмірі $350 млрд, коли Європа "допомогла набагато менше"."Подивимося, що станеться протягом наступного тижня. Залишилися останні штрихи. І знову ж таки, це війна Байдена. Я не збираюся нести цей тягар - я не хочу бути асоційованим із нею. Це жахлива війна. Її не повинно було бути", - заявив Трамп.26 квітня президент США Дональд Трамп після особистої бесіди з президентом України Володимиром Зеленським під час похорону Папи Римського Франциска випустив заяву з різкою критикою на адресу очільника Кремля Володимира Путіна.Згодом сенатор від республіканців Джон Кеннеді заявив, що Путін дурив Трампа, і йому слід дати зрозуміти, що США готові перетворити його й РФ на корм для риб.
we.ua - Трамп розповів про ставлення до Зеленського і не виключив посилення допомоги Україні
Еспресо on espreso.tv
Нардепка Василевська-Смаглюк заявила про провальне голосування за законопроєкт про кредитну історію
Про це повідомила нардепка Ольга Василевська-Смаглюк, повідомляє з ВР кореспондентка Еспресо Катерина Галко. Депутатка розповіла, що Комітет Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики підготував законопроєкт про кредитну історію. "Саме законодавство про Бюро кредитних історій застаріле, йому вже близько 20 років. І оскільки ми комплексно відновлюємо справедливість на ринку споживчих кредитів, як ви пам'ятаєте, у 2021 році був ухвалений антиколекторський законопроєкт, коли шантажували людей, пересилали їм різні криваві фотографії й погрози, цього немає. У 2021 році було ухвалене відповідне антиколекторське законодавство. У 2023 році ми зробили стелю ставки 1% на день, тобто вже ніхто не бере кредити під 12 тис. річних, що затягувало людей в боргову яму. Це ми теж припинили. І от нове законодавство про кредитну історію мало увінчати весь цей успіх", - розповіла Василевська-Смаглюк. Нардепка вказала, що новий законопроєкт пропонує обмін інформацією з Бюро кредитних історій: тобто, щоб громадяни могли взаємодіяти зі своєю кредитною історією. "Наприклад, якщо людина страждає на лудоманію (ігрову залежність, -ред.) або не хоче, щоб шахраї скористалися її персональними даними чи банківськими картами, беручи на неї кредит, щоб вона могла це зупинити шляхом звернення в Бюро кредитних історій", - пояснила Василевська-Смаглюк.  Також законопроєкт передбачає обмін інформацією з тими країнами, де є українські біженці, щоб можна було оцінити кредитоспроможність особи й не дозволити взяти кредит, якщо вона має інші безнадійні кредити. Цей крок також покликаний захистити позичальника і створити прозорий цивілізований ринок в кредитних історіях.Василевська-Смаглюк нагадала, що цей законопроєкт вже був на голосуванні у ВР у лютому. Тоді він не набрав достатньо голосів, але його відправили на всенародне обговорення, яке відбулось на ресурсах Верховної Ради України, в газеті "Голос України". Громадяни надіслали 119 пропозицій. Частину з них, як зазначила нардепка, мали б урахувати, якби голосування за постанову не провалили. "Хто провалив постанову? "Євросолідарність", Група Разумкова і "Батьківщина" брехали з трибуни Верховної Ради, що ніякого всенародного обговорення не було. За що я дійшла з планшетом і показувала, що всенародне обговорення було. Правки і пропозиції громадян були опубліковані. Ми мали б їх урахувати, якби сьогодні Верховна Рада проголосувала за це, але цього не сталося. "Голос", група "Платформа за життя та мир" і  група "За майбутнє" також не дали достатньо голосів,  були лічені голоси народних депутатів. І так, це провалено і наша реформа з забезпечення доступу людей до якісного споживчого кредитування наразі на паузі, завдячуючи такій позиції брехливій деяких фракцій", - підсумувала вона. 9 квітня Асоціація українських банків та сім фінансових компаній, які надають небанківські кредити, підписали Меморандум про забезпечення відповідального кредитування. 
we.ua - Нардепка Василевська-Смаглюк заявила про провальне голосування за законопроєкт про кредитну історію
Еспресо on espreso.tv
Зростання мінімальної зарплати та пенсії: чого чекати у травні 2025-го
Еспресо розібралось у питаннях, що стосуються збільшення мінімальної заробітної плати та виплат пенсій, а також чи відбудеться індексація підвищення пенсійних виплат у 2025 році.Перегляд та підвищення пенсійних виплат у 2025 році не планується, крім індексації у березні та перерахунку в квітні. Підвищення виплат також можуть очікувати ті, кому протягом року виповниться 70, 75 та 80 років. Вони отримають вікову надбавку. Пенсіонери, які досягли 80-річного віку, отримують надбавку у розмірі 570 грн. Пенсіонери від 75 до 80 років отримають доплату – 456 грн, а  люди від 70 до 75 років матимуть доплату 300 грн. Крім того, відповідно до нової ініціативи, протягом холодного періоду громадяни могли отримати одноразову фінансову допомогу в розмірі 1000 гривень у рамках програми "Зимова єПідтримка", також відомої як "тисяча Зеленського". Програма була чинна з грудня 2024 року до лютого 2025 року, проте витратити кошти можна протягом всього 2025 року. Еспресо вже писало більш детально про умови надання допомоги та особливості даної ініціативи. Фото: ukrіnfоrmХто з пенсіонерів може претендувати на доплату від ООНТакож деякі пенсіонери можуть розраховувати на доплати від міжнародних організацій. Так, додаткова фінансова допомога буде призначена тим, хто відповідає трьом критеріям:Офіційна пенсія має бути нижчою, ніж три тисячі двісті п'ятдесят гривень.Людина пенсійного віку з 1 березня 2023 року не отримувала додаткової фінансової допомоги від міжнародних організацій або доплат на проживання для ВПО.Пенсіонер має проживати на прифронтових територіях (Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Луганська, Миколаївська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська області).Подати заявку для отримання додаткової виплати не потрібно, адже така допомога нараховується автоматично. Сума доплат становить різницю між 3250 гривень і розміром державної пенсійної виплати, але не менше 100 гривень. Тож, із пенсією в 2500 гривень доплата від ООН становитиме 750 гривень.Кошти громадяни будуть отримували до кінця травня 2025, але досі невідомо, чи нараховуватимуть ці виплати далі. Нині відомо лише те, що в рамках ініціатив від ООН у 2025 році планують виділити 3,3 мільярда доларів для допомоги громадянам України.Фото: sеgоdnyа.uаЯкі виплати пенсіонерам варто очікувати у 2025 році?У 2024 році мінімальна пенсія зросла з початку січня до 2361 гривень (на 12,8%), тоді як сума максимальної - до 23 610 гривень. Крім того, двічі відбулось підвищення пенсійних виплат для людей, що досягли 65-річного віку та виконали норму за стажем (для жінок – 30 років, а у чоловіків – 35 років). Так, із 1 квітня пенсія мала становити не менш ніж 3200 гривень, оскільки мінімалка зросла до 8000 гривень. Крім того, працюючим пенсіонерам було проведено автоматичне перерахування пенсійних виплат, які було заплановано на 1 квітня. Наприкінці лютого 2025 року Уряд прийняв рішення про індексацію пенсій цьогоріч. З 1 березня пенсійні виплати для понад 10 мільйонів людей зросли на 11,5%. Згідно з постановою, мінімальне підвищення не могло бути меншим за 100 гривень, але максимальне – не більше 1 500 гривень. Середній рівень підвищення пенсій склав 556 гривень, що дозволило збільшити середній розмір пенсії в країні від 5789 до 6345 гривень.Крім того, з початку березня пройшла індексація страхових виплат. Це щомісячна виплата для 158 тис. потерпілих, які зазнали нещасного випадку на роботі та людей, які отримують гроші у разі смерті потерпілого. Згідно з постановою, автоматичний перерахунок виплат для 630 тисяч пенсіонерів, які працюють, відбувся 1 квітня 2025 року."З 1 квітня автоматично проіндексуємо виплати для майже 630 тисяч працюючих пенсіонерів відповідно до їх оновленого страхового стажу", — розповів Денис Шмигаль.Надбавка до пенсії для людей, що мають надстажВідповідно до статті 27 Закону "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" додаткові виплати для пенсіонерів, що мають страховий стаж понад норму, нараховуються у розмірі 1% від прожиткового мінімуму для людей, що непрацездатні. Тобто, при мінімальній виплаті у 2361 грн цей відсоток за кожен додатковий рік становить 23,61 грн. Наприклад, якщо чоловік має 10 років надстажу, тоді сума його додаткової виплати буде – 23,61х10 = 236,1 гривень. Оскільки розмір мінімальної пенсії та прожиткового мінімуму залишаються без змін у 2025 році, тоді і ця надбавка буде на рівні минулого року. Встановлення коефіцієнтів для спецпенсійНині Мінсоцполітики проводить активну реформу всієї пенсійної системи, щоб громадяни могли отримувати справедливі виплати. Те, що сьогодні в країні існує досить великий розрив між "спеціальними" та звичайними пенсіями підриває довіру громадян та демотивує щодо сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ), особливо під час війни. У зв'язку з цим, у Державному бюджеті на 2025 рік передбачено впровадження обмежувальних коефіцієнтів для пенсійних виплат, що значно перевищують середній рівень пенсій (понад 4 рази) або вищі за 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних. Тобто, йдеться про ті виплати, які сьогодні становлять 60–100 тисяч гривень та більше.Механізм досить простий та чітко визначений, так для різних розмірів пенсій діятимуть такі понижувальні коефіцієнти:Коефіцієнт 0,5 – до частини пенсії, що вища за 10 прожиткових мінімумів (23 610 гривень), але не перевищує 11 прожиткових мінімумів (25 971 гривень).Коефіцієнт 0,4 – якщо більша за 11 ПМ, але не перевищує 13 ПМ (30 693 гривень).Коефіцієнт 0,3 – якщо більша за 13 ПМ, але не перевищує 17 ПМ (40 137 гривень).Коефіцієнт 0,2 – якщо більша за 17 ПМ, але не перевищує 21 ПМ (49 581 гривень).Коефіцієнт 0,1 – якщо більша за 21 ПМ.Нові правила не стосуються пенсій військовослужбовців, які нині захищають Україну на фронті або воювали у період із 2014 року. Крім того, у Мінсоцполітики зазначили, що обмеження стосуватимуться лише тієї частини пенсійної виплати, яка не є страховою. Тобто, вони застосовуються до додаткових виплат, які надаються державою за службу чи роботу в певних силових або інших структурах, і для яких не здійснювалися страхові внески.Новий підхід до системи виплати пенсійДержава готується до запровадження нової пенсійної системи, яка буде складатись із кількох елементів. Серед важливих змін - буде переглянутий механізм нарахування виплат. Українська пенсійна система, подібно до систем інших країн, включає кілька складових: солідарну, обов'язкову та добровільну накопичувальну частини. Також планується запровадження професійної накопичувальної ланки. Очікується, що нова система запрацює з початку 2026 року, а законопроєкт ухвалять на початку 2025 року, повідомила міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.Відповідно до слів очільниці Мінсоцу, Кабмін пропонує запровадити накопичувальне пенсійне забезпечення, яке суттєво змінить процес нарахування пенсійних виплат. Законопроєкт №9212, після першого читання був відправлений на доопрацювання. "Тепер ми проєктуємо систему, яка враховуватиме два критерії: кількість років, які людина відпрацювала, і кількість внесків, які людина кожного місяця сплачувала. Це конвертуватиметься у певну кількість балів. Відповідно вартість кожного бала дорівнюватиме 30% від середньої заробітної плати в конкретному році. Отже, якщо ви пропрацювали 35 років й отримували середню зарплату кожного місяця такою, як вона тоді була, то можна буде сподіватися не менше як на 30% свого заробітку в солідарній пенсійній системі", - пояснила Жолнович.Виплати пенсій для громадян на окупованих територіях і за кордономУкраїнці, що перебувають на тимчасово окупованих територіях (ТОТ) продовжуватимуть отримувати пенсійні виплати на банківські картки. Обставини, за яких можуть припинити виплачувати пенсії:якщо призначення виплат було зроблено на підставі документів, що містили недостовірні дані;неотримання пенсії через поштового оператора протягом 6 місяців;смерть пенсіонера;інші випадки, які передбачені законом.Припинену через неотримання протягом 6 місяців пенсію можна поновити, пройшовши фізичну ідентифікацію одним із кількох способів. Через заявку на порталі ПФУ, використовуючи електронний інструмент "Дія.Підпис". Або за допомогою заяви до уповноважених банків."Близько 35 тисяч осіб, які не змогли сьогодні ніяким чином з'явитися ані в банках, ані в управліннях Пенсійного фонду. Тому після проходження цього піврічного терміну ми зупинили їм на рахування пенсій. І поки ми не проведемо ідентифікацію, не дізнаємося, що ці люди є і вони мають можливість отримувати пенсії, ми поки нарахування пенсій цим людям не робимо", – розповів представник Пенсійного фонду Сергій Кам’яченко в матеріалі Радіо Свобода.Крім того, у 2024 році відбувався процес фізичної ідентифікації тих пенсіонерів, які стали ВПО до початку повномасштабного вторгнення РФ, тобто до 24 лютого 2022 року. Цей процес був необхідний для підтвердження того, що державні кошти отримує саме та людина, для якої вони призначені.Пенсіонери, які не пройшли ідентифікацію раніше, можуть пройти її зараз. Після ідентифікації, їм буде виплачено пенсію за всі місяці, за які вони не отримували її через те, що не проходили ідентифікацію. Якщо ж цього не зробити, тоді відповідно до статті 41 бюджету на 2025 рік, Ощадбанк поверне до ПФУ залишки виплат із пенсійних рахунків ВПО, відкритих у цьому банку.Щодо пенсіонерів, які тимчасово виїхали за кордон і хочуть отримувати виплати, схема схожа. Відповідно до даних Мінреінтеграції, пенсійні кошти будуть нараховуватись на поточні рахунки в банках України. Однак людям потрібно буде проходити щороку до 31 грудня фізичну ідентифікацію. Це можливо зробити через консульську посадову особу, або, як і в минулому випадку, через заявку на порталі ПФУ.Фото: FrееріkМінімальна заробітна платаПротягом 2024 року мінімальна зарплата збільшилась у два етапи: з 1 січня – 7100 грн, з 1 квітня – 8000 грн. Однак, згідно з законопроєктом №12000 про Держбюджет-2025, розміри прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати залишатимуться незмінними. Тому, загальний показник прожиткового мінімуму становитиме 2920 грн, 3028 грн - на працездатну людину, 2361 грн – для тих, хто втратив працездатність, 2563 грн та 3196 грн – на дітей до 6 років та від 6 до 18 років відповідно.Попри проєкт Держбюджету на 2025 рік, у парламенті зареєстрували законопроєкт №12462, який передбачає збільшення мінімальної зарплати, пенсій та прожиткового мінімуму. Згідно з документом, мінімальна заробітна плата мала б зростати так:із початку квітня – до 9100 грн (55 грн/год),із початку липня – до 10100 грн (61 грн/год),із початку жовтня – до 11184 грн (68 грн/год).Крім цього, проєкт мав би сприяти підвищенню пенсій та прожиткового мінімуму. Однак наразі документ ще опрацьовують в комітеті, і його ухвалення залишається під питанням. Цю інформацію підтвердив і Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час години запитань до уряду в парламенті, передає Укрінформ. "У бюджеті цього року збільшення мінімальної зарплати не передбачено, вона буде залишена на тому ж рівні, на якому є зараз", - пояснив Шмигаль.Зміни у податковій системі та для ФОПІз початку 2025 року змінюється максимальна величина бази нарахування ЄСВ, яка тепер обчислюватиметься як 20 розмірів мінімальних зарплат, замість 15 (як це було у 2024). Відповідно, максимальний розмір ЄСВ при ставці 22% становитиме 35200 грн, а при ставці 8,41% - 13456 грн. Мінімальний внесок ЄСВ залишиться на рівні 1760 грн на місяць (22% від МЗП).У другій половині вересня 2024 року, парламент ухвалив у першому читанні законопроєкт №11416-д, який передбачає значні податкові зміни. Очікувалось, що документ буде остаточно ухвалений до листопада 2024 року, а нововведення набудуть чинності "заднім числом" з 1 жовтня. Однак, цього не відбулось, законопроєкт було підписано Президентом 28 листопада. Документ передбачає підвищення військового збору та низку інших змін, спрямованих на збільшення доходів державного бюджету. Зміни вже діють, тож очікується, що вони дозволять залучити додатково 137 мільярдів гривень за рік.У виданні Юридична газета пояснюють, що змінилось:Збільшення військового збору до 5% (раніше - 1,5%) для зарплат, дивідендів чи інших доходів фізосіб.Впровадження 1% військового збору для юридичних осіб та ФОПів 3 групи додатково до єдиного податку.Фіксований військовий збір для ФОПів 1-2 та 4 груп у розмірі 10% від мінімальної зарплати (із 2025 року — 800 гривень). Крім того, зміни стосуються авансових внесків щодо податку на прибуток для АЗС, підвищень ставки податку на прибуток для банків до 50% за 2024 рік, а для небанківських фінансових установ – на 25% (крім страхових).
we.ua - Зростання мінімальної зарплати та пенсії: чого чекати у травні 2025-го
Sign up, for leave a comments and likes
About news channel
  • Читайте онлайн останні новини України і світу на сайті телеканалу Еспресо. ᐈ Найважливіші новини дня, свіжа інформація про війну з Росією, події на фронті. Новини політики та економіки. Відео, аналітика, коментарі експертів.

    All publications are taken from public RSS feeds in order to organize transitions for further reading of full news texts on the site.

    Responsible: editorial office of the site espreso.tv.

What is wrong with this post?

Captcha code

By clicking the "Register" button, you agree with the Public Offer and our Vision of the Rules