Еспресо - we.ua

Еспресо

we:@espreso.tv
37.8 thous. of news
These news items are translated using machine learning and machine translation technologies. We apologize for any inaccuracies or errors in the text. Switch to the Ukrainian language to read the news in the original.
Еспресо on espreso.tv
Від творців "Зборів ОСББ": у Києві почали знімати комедію "Батьківські збори"
Про це Еспресо повідомили у команді фільму.Комедія, що вийде на великі екрани напередодні Гелловіну, 30 жовтня, покаже залаштунки шкільних зборів, коли дитячі травми, перше кохання і бажання мати рацію зустрічаються в одному кабінеті."Батьківські збори" — це не про дітей. Це про дорослих, яким дуже не завадило б ще раз сходити до школи — хоча б на урок емоційного інтелекту", — поділився співавтор сценарію та продюсер фільму Іван Мелашенко.За сюжетом, коли на виборах президента школи перемагає найгірший учень-прогульник, обурені батьки інших впевнені у фальсифікації, і скликають батьківські збори, які переростають у запеклі дебати, оголюють прогалини у вихованні, недосконалість шкільної освіти й відкривають сімейні таємниці, які ніхто навіть уявити не міг.У кадрі зібрали зіркових акторів, серед них — Анастасія Цимбалару, для якої "Батьківські збори" стануть дебютом в ігровому, повнометражному кіно. У фільмі вона зіграє "маму-відмінницю" Віку, голову батьківського комітету. Євген Янович та Антоніна Хижняк втілять заможних батьків, які готові до будь-яких хитрощів, аби їх чадо отримало першість у президентських шкільних змаганнях.фото: надане пресслужбою"У фільмі я конфліктую з Олегом Маслюком і люблю Антоніну Хижняк. Коротше, все кардинально відрізняється від життя, — сміється Євген Янович. — Але такі задачі, як актору, мені подобаються. Сценарій у "Батьківських зборах" дуже смішний. Вважаю, це головне для комедії. Тому чекаю класного результату".Також у фільмі зіграють Назар Задніпровський, Римма Зюбіна, Олег Маслюк, Андрій Ісаєнко, Лілія Цвєлікова, Аліса Тункевич, Володимир Кравчук, Володимир Ніколаєнко, Ніна Набока, Наталія Корецька, Володимир Ращук, Ніколь Немчик, Максим Боряк, Марія Мархай, Іван Волошин, Михайло Вербанець."Ми завжди радо підтримуємо українське кіно, і це вже наша друга співпраця з цією продюсерською командою. "Батьківські збори" - це легкий, дотепний фільм, що порушує актуальні теми, тому ми впевнені, що він знайде відгук у надширокої аудиторії", — зауважила Вероніка Ясінська, СЕО кінодистрибʼюторської компанії Grееn Lіght Fіlms.Режисером-постановником виступив Дмитро Шмурак, оператором-постановником — Дмитро Жила. Авторами сценарію стали Іван Мелашенко, Дмитро Андрієнко.  
we.ua - Від творців Зборів ОСББ: у Києві почали знімати комедію Батьківські збори
Еспресо on espreso.tv
У США закликали притягнути Китай до відповідальності за субсидування вбивств в Україні
Про це пише Вlооmbеrg."Китай, я думаю, прорахувався. Я думаю, що їх потрібно закликати до того, що вони субсидують вбивства, які відбуваються на полях битв в Україні", – сказав американський посол.За його словами, КНР вважає, що веде проксі-війну через Москву."У деяких заявах китайського уряду ми бачимо, що вони хочуть, аби США та наші союзники були зайняті цією війною, щоб ми не могли зосередитися на інших стратегічних викликах", – додав він.Читайте також: Китаю потрібна напівдохла економіка РФ: Огризко про роль КНР у війні Росії проти УкраїниВодночас Вітакер згадав про погрозу президента США Дональда Трампа запровадити мита й вторинні санкції, якщо РФ не досягне припинення вогню в Україні."Вторинні санкції будуть значними. Вони вразять країни, які купують російську нафту, чи то Китай, Індія чи Бразилія", – запевнив політик.На початку липня повідомлялось, що міністр закордонних справ Китаю Ван Ї заявив високопоставленому дипломату Євросоюзу, що його держава не може прийняти програшу РФ у війні в Україні. За його словами, це дозволить США зосередитися лише на Пекіні.21 липня сенатор-республіканець Ліндсі Грем запевнив, що президент США Дональд Трамп збирається ввести тарифи проти країн, які купують російську нафту – Китаю, Бразилії та Індії.
we.ua - У США закликали притягнути Китай до відповідальності за субсидування вбивств в Україні
Еспресо on espreso.tv
"З дня на день ситуація буде значно загострюватися": військовий експерт Лакійчук про ситуацію в Покровську
Про це розповів керівник безпекових програм Центру глобалістики Стратегія ХХІ Павло Лакійчук в етері Еспресо."Дійсно, Покровськ складна ситуація, вона однозначно не сталася так бах і здрастє вам. Ця проблема довкола Покровська накопичувалася, значною мірою не з нашої вини. Ворог кинув на Покровський напрямок все, що міг, власне, половина всього угруповання сил російських, які вдерлися в Україну, зараз воюють на різних ділянках фронту, вона сконцентрована довкола Покровська з трьох напрямків. Ворог продовжує штурмувати Покровськ з фронту з півдня, продовжує намагатися його обійти з південного заходу, намагаючись перерізати трасу Покровськ-Павлоград. Ну, тут розмови про вклинення у Дніпропетровську область. Ну і останній поки акт цієї сцени, що розвивається, це перерізання противником траси Покровськ-Костянтинівка", - сказав він.Потім росіяни намагалися з цієї зони прориву наступати у двох напрямках: одночасно на Покровськ та на Костянтинівку, але, зрештою, зрозуміли, що це для них надто небезпечно. "Ну, і сконцентрувалися якраз в руху на Покровськ. Зараз ми бачимо, от очевидна картинка: Покровськ-Мирноград, агломерація опинилася в чаші оточення з трьох боків. Фактично це, м'яко кажучи, дуже небезпечна ситуація, а враховуючи те, що Покровськ є ключем, чому вони концентруються тут. Покровськ - такий ключ для прикриття для всього лівого флангу нашого, для агломерації Костянтинівка - Дружківка - Краматорськ. Це тил для Торецьк - Часів Яр, втрата Покровська може призвести до ефекту доміно на цілій ділянці фронту. Тож все дуже серйозно", - зазначив він. Військовий експерт зауважив, що наявність диверсійно-розвідувальних груп ворога у Покровську свідчить про те, що з дня на день ситуація там загострюватиметься. "А те, що в Покровську з'явилися диверсійно-розвідувальні групи противника, підтвердив опосередковано і головнокомандувач генерал Сирський, який вимушений був після низки інформації з фронту і довкола військових джерел про те, що ДРГ ворога в Покровську, повідомити про те, що ворог в Покровськ не зайшов, діють диверсійно-розвідувальні групи. І тут ви трошечки акцент робите на диверсії, диверсійні групи. А треба в тому числі звернути на другу складову, ДРГ це диверсійно-розвідувальний, військову розвідку вкидають в тил противника для того, щоб дізнатися наші позиції перед вирішальними штурмами. Тож ДРГ в Покровську - це свідчення того, що з дня на день ситуація буде загострюватися значно. Ворог іде, не хотів би казати на останній штурм, на штурм Покровська. Тут між нами теж виникає дискусія. Ну вже можна порівнювати десь з Авдіївкою, з Бахмутом, обороною Бахмута. І як розосередити наші сили для того, щоб мати максимальний ефект при обороні міста, не втратити тих стратегічних і оперативних переваг, які ми маємо, втрачаючи поступово Покровський вузол", - додав Павло Лакійчук.
we.ua - З дня на день ситуація буде значно загострюватися: військовий експерт Лакійчук про ситуацію в Покровську
Еспресо on espreso.tv
Росіяни двічі за день атакували Суми: загинула жінка, 4 людини поранено, в місті відключення електроенергії
Про це повідомив начальник Сумської обласної військової адміністрації Олег Григоров.Перша атака ворожих БПЛА відбулася після 13:00. У Ковпаківському районі Сум зафіксовано влучання в об'єкти цивільної інфраструктури.Зокрема, вибуховою хвилею вибито вікна у навчальному та медичному закладах.Вдруге РФ атакувала місто близько 15:00. Ціллю атаки стали об'єкти цивільної інфраструктури.Від отриманих поранень внаслідок ворожої атаки загинула 60-річна жінка. Крім того, були пошкоджені будівлі та автомобілі, а також дитячий майданчик. Спершу Григоров повідомляв про двох постраждалих, одна пізніше уточнив, що їхня кількість зросла до 4.Внаслідок російської атаки на Сумщині зафіксовано відключення електроенергії. Про це повідомило АТ ''Сумиобленерго''.Без світла залишилися частина міста Суми, а також населені пункти Сумського та Роменського районів."Вкотре наголосимо, що з метою безпеки не розголошуємо деталей і наслідків, щоб не коригувати подальші дії ворога. Працюємо в посиленому режимі над відновленням розподілу електроенергії в кожну оселю", - йдеться в повідомленні.фото: Олег ГригоровВвечері 21 липня російська армія атакувала цивільну інфраструктуру Путивльської громади Сумської області й житловий район Сум: серед постраждалих є діти. 
we.ua - Росіяни двічі за день атакували Суми: загинула жінка, 4 людини поранено, в місті відключення електроенергії
Еспресо on espreso.tv
За програмою єКнига 18-річні українці придбали 294 тис. книжок: список бестселерів
Про це свідчать дані, оприлюднені в телеграм-каналі Дії.За пів року програми єКниги 18-річні українці придбали 294 тис. видань — у середньому по три книжки. Участь у програмі взяли 33 книгарні України.Найпопулярнішим жанром літератури став саморозвиток та психологія (26,7%), попит також мали сучасні любовні романи (26,6%), містичні трилери (18,2%), детективи (14,2%). Ще майже 8% припадає на філософію та фентезі, 3% — на історичні романи, а менш ніж 2% — на поезію. 1,16% читачів обрали антиутопії.Списки бестселерів дедалі частіше очолюють твори українських письменників, зокрема Володимира Станчишина, Ілларіона Павлюка, Андрія Сем’янківа, Анастасії Левкової, Василя Симоненка, Ліни Костенко.фото: УІКЗагалом список найпопулярніших книжок, придбаних за програмою єКнига, очолив роман Колін Гувер "Покинь, якщо кохаєш". На другому місці - детективний трилер "Гра в кота і мишу. Книга І. Переслідування Аделіни" Х.Д. Карлтон, а замикає трійку - "Тією горою є ви. Як перетворити самосаботаж на самовдосконалення" Бріанни Вест.фото: УІКфото: УІКУ межах державної програми єКнига 18-річні українці та українки станом на 1 липня витратили понад 91,5 млн грн на придбання книжок. близько 20% учасників програми єКнига не встигли придбати книжки, отримавши гроші, але не витративши їх.
we.ua - За програмою єКнига 18-річні українці придбали 294 тис. книжок: список бестселерів
Еспресо on espreso.tv
США оголосили про вихід з ЮНЕСКО
Про це пише Тhе Guаrdіаn."ЮНЕСКО працює над просуванням соціальних та культурних питань, що викликають розбрат, і надмірно зосереджується на цілях сталого розвитку ООН, глобалістській ідеологічній програмі міжнародного розвитку, яка суперечить нашій зовнішній політиці "Америка понад усе"", – заявила речниця Держдепартаменту США Тіммі Брюс.Це рішення є частиною ініціативи президента на другий термін вивести США з низки глобальних організацій, включаючи вихід із Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), припинення фінансування палестинської гуманітарної організації UNRWА та вихід із Ради ООН з прав людини, в рамках перегляду участі США в агентствах ООН.Вхід США з ЮНЕСКО набуде чинності в грудні 2026 року.У виданні нагадали, що цей вихід США з ЮНЕСКО є вже третім в історії. Вперше Сполучені Штати покинули організацію у 1983 році за часів Рональда Рейгана, мотивуючи це "антизахідною упередженістю" та "надмірною політизацією" діяльності ЮНЕСКО. Країна повернулася до складу організації лише у 2003 році за Джорджа Буша-молодшого.Другий вихід відбувся у 2017 році за першого терміну Дональда Трампа. Тоді його адміністрація послалась на "зростаючі заборгованості, необхідність фундаментальної реформи в організації та постійну антиізраїльську упередженість". США повернулися до ЮНЕСКО у 2023 році за Джо Байдена.Реакція ЮНЕСКОГенеральна директорка ЮНЕСКО Одрі Азуле висловила жаль з приводу рішення США, назвавши його "очікуваним". Вона зазначила, що причини, наведені США для виходу, були такими ж, як і під час першого терміну Трампа, і вона їх оскаржила. "Ці твердження суперечать реальності зусиль ЮНЕСКО, зокрема в галузі освіти про Голокост та боротьби з антисемітизмом", - додала Азуле.За її словами, ЮНЕСКО провела структурні реформи та диверсифікувала джерела фінансування, тому "тенденція до зменшення фінансового внеску США була компенсована". Вона підкреслила, що ЮНЕСКО не розглядає можливість скорочення робочих місць через вихід США.У березні Сполучені Штати оголосили про вихід з правління Фонду ООН, створеного для підтримки бідних та вразливих країн, які стикаються з наслідками зміни клімату.
we.ua - США оголосили про вихід з ЮНЕСКО
Еспресо on espreso.tv
Співробітник СБУ, якого викрили на вимаганні $300 тис. хабаря минулого року, постане перед судом
Про це повідомляє СБУ у tеlеgrаm-каналі.За матеріалами Служби безпеки, до суду скеровано справу співробітника спецслужби, якого Головне управління внутрішньої безпеки викрило на вимаганні хабаря у 2024 році. Розслідування встановило, що посадовець СБУ вимагав $300 тис. від організатора схеми для "ухилянтів" за закриття кримінального провадження."Головне управління внутрішньої безпеки СБУ та слідчі Національної поліції викрили хабарника "на гарячому", під час передачі коштів. Надалі це кримінальне провадження було передано за підслідністю до слідчих Державного бюро розслідувань, а вже згодом, зважаючи на велику суму хабаря – до Національного антикорупційного бюро України", - йдеться у повідомленні.За матеріалами СБУ детективи Бюро завершили розслідування та передали справу до суду. Зловмиснику висунули підозру за ч. 4 ст. 368 Кримінального кодексу України (отримання хабаря службовою особою), що передбачає до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.19 липня в Києві, в Голосіївському районі, працівник прокуратури Андрій Молочний виїхав на тротуар на своєму авто та збив жінку, яка згодом померла у лікарні.
we.ua - Співробітник СБУ, якого викрили на вимаганні $300 тис. хабаря минулого року, постане перед судом
Еспресо on espreso.tv
У Молдові 4 опозиційні сили оголосили намір обʼєднатися у блок, аби відсторонити від влади партію Санду на виборах
Про це повідомило NеwsМаkеr."Сьогодні виконується бажання, якого багато хто чекав протягом цих років — консолідація лівих і центристсько-лівих політичних сил. Наша щира мета — побудувати патріотичний блок. Сподіваюся, що ми, лідери, продемонструємо політичну зрілість і поставимо національний інтерес країни вище партійних амбіцій", — заявив лідер Партії соціалістів Ігор Додон.Натомість глава партії "Серце Молдови" Ірина Влах розкритикувала чинну владу, сказавши, що "важливим завданням" для виборів є відсторонити від влади партію президентки Маї Санду РАS ("Дія і солідарність")."Місія нашого блоку на цьому не закінчується. Ми йдемо до парламенту, щоб взяти на себе відповідальність за управління країною. Сформувати правлячу більшість, затвердити новий уряд, який зупинить руйнування і відновить Молдову — це те, що чекає від нас народ Молдови", — додала вона.Водночас лідер "Майбутнє Молдови" Васілє Тарлєв прокоментував оголошені журналісткою чутки, що ідея створення такого блоку походить із Росії."Ви — симпатична леді, як і всі наші молдовки, і, на жаль, вірите в брехню. Прошу вас, наберіться терпіння. Сьогодні на брифінгу ми оголосили про намір сформувати виборчий блок. Що стосується його назви та інших питань, всьому свій час", – відповів політик.19 липня центральна виборча комісія Молдови, спираючись на матеріали Служби інформації та безпеки (СІБ), відмовила створеному в Москві блоку партій "Vісtоrіе - Побєда" в участі у призначених на 28 вересня 2025 року найближчих муніципальних виборах.
we.ua - У Молдові 4 опозиційні сили оголосили намір обʼєднатися у блок, аби відсторонити від влади партію Санду на виборах
Еспресо on espreso.tv
Від початку доби на фронті зафіксували 75 боїв: половина з них на Покровському напрямку
Про це йдеться у зведенні Генерального штабу ЗСУ станом на 16:00.Ворожі обстріли УкраїниПротивник з території РФ завдав артилерійських обстрілів по районах населених пунктів Клюси Чернігівської області; Братениця, Прогрес, Миропільське, Українське, Попівка Сумської області; також авіаударів зазнали Яструбине та Графське Сумської області.Ситуація на основних напрямках фронтуНа Північно-Слобожанському і Курському напрямках Сили оборони відбили п’ять атак загарбників, ще один бій триває. Також ворог завдав семи авіаційних ударів, застосувавши при цьому 14 керованих авіабомб, та здійснив 148 обстрілів, один із яких – із реактивної системи залпового вогню.На Південно-Слобожанському напрямку триває бій в районі Западного.На Куп’янському напрямку ворог двічі намагався просунутися до наших позицій у районах Голубівки та Степової Новоселівки. Сили оборони успішно відбили ворожу атаку, ще одне зіткнення триває.На Лиманському напрямку українські захисники відбили дев’ять наступальних дій загарбницької армії у районах населених пунктів Греківка, Колодязі, Зелена Долина, Мирне та Ямполівка, три зіткнення досі тривають.На Торецькому напрямку окупанти сім разів йшли вперед на позиції наших підрозділів в районах Диліївки, Торецька, Олександро-Калинового та Русиного Яру.На Покровському напрямку противник 40 разів намагався просунутися до наших позицій поблизу населених пунктів Полтавка, Новоторецьке, Новоекономічне, Миролюбівка, Промінь, Лисівка, Новоукраїнка, Звірове, Удачне, Зелений Кут, Дачне та Олексіївка. Шість зіткнень тривають дотепер. На Новопавлівському напрямку ворог двічі атакував у районі населеного пункту Воскресенка.На Придніпровському напрямку п’ять спроб противника просунутись вперед на позиції українських підрозділів зазнали невдачі.На інших напрямках суттєвих змін у ситуації на даний час не відбулося.Станом на 22 липня російські війська окупували Грушівське, що на Донеччині, а також просунулись поблизу чотирьох населених пунктів.
we.ua - Від початку доби на фронті зафіксували 75 боїв: половина з них на Покровському напрямку
Еспресо on espreso.tv
Морський феномен ЗСУ: унікальні операції, страх Росії та перспективи морських дронів
Варто згадати нерівний розподіл Чорноморського флоту між Україною та Росією "по-московськи": угодою 1997 року передбачав отримання ВМСУ лише 18,3% кораблів ЧФ, тоді як 81,7% разом із головною базою у  Севастополі відійшло РФ. Але, практично не маючи надводного флоту, Україна підірвала непохитність як ЧФ РФ, так і Криму, бо одне без іншого не діє. Сили оборони досягли ситуації, коли у західній частині Чорного моря не тільки було ліквідовано домінування флоту противника, а й його основні сили мусили змушено відстпупити до Новоросійська під тиском дронів.Від крейсера "Москва" до третини знищеного ЧФ РФЗнищення у квітні 2022 року флагмана російського ЧФ мало глобальне значення на хід усієї війни. Психологічне значення цього досягнення важко переоцінити, бо передусім воно надало віру у власні сили в боротьбі на морі – країні без флоту. Надало віру у перевагу нових креативних рішень над традиційними, і по суті, віру у технології на суходолі і в небі. Адже, це була таки не просто перемога поодинокого протикорабельного ракетного комплексу "Нептун", а перемога вивіреної комплексної операції, де розвідка та застосування безпілотника мали дуже велике значення. Далі була майже безперервна низка складних операцій, яка супроводжувалася динамічним розвитком специфічної зброї. Згадки про морські дрони України з'явилися 21 вересня 2022 року, тоді росіяни знайшли один з них біля берегів Севастополя, а потім підірвали. А от вже наприкінці жовтня 2022 року група з семи морських безпілотників атакувала кораблі у бухті Севастополя. Потім було ще кілька результативних походів на кораблі окупантів, які вимусили їх у прямому сенсі ховати свої кораблі у бухти, а бухти - додатково укріплювати. Звісно, не все було гладко й бездоганно у війні на морі. Але усвідомлення вразливості людей під час бойових операцій на морі (наприклад, під час звільнення о. Зміїного або потрапляння у засідку українських спецпризначенців 73-го морського центру Сил спеціальних операцій біля Тендрівської коси в лютому 2024 року та необхідність берегти воїнів, призвели до поступової трансформації операцій на морі. Люди продовжували йти на ризик та демонструвати героїзм, але свою автономну ходу на морі почали "розумні машини".У липні 2023 року надводні морські безпілотники суттєво пошкодили автомобільну частину Кримського мосту. Це продемонструвало широкий спектр можливостей надводних безпілотників у війні та вихід Сил оборони на абсолютно новий рівень: отримання бойових компетенцій, яких ніколи не було раніше. Серійні бойові застосування морських дронів у Чорному морі відбувалися від початку літа 2023 року, при чому з того часу безпілотники пройшли неймовірно складний шлях перетворень і трансформації у новітні бойові системи. Колишні камікадзе із вибухівкою стали унікальними багатофункціональними та багаторазовими комплексами. Хоча в Силах оборони визнавали: лише 30% морських дронів уражають призначені цілі, а 60-70% знищуються окупантами. Однак перехід на серійні виробництва МРК став передвісником успіху атак на ЧФ РФ з використанням катерів-камікадзе.У серпні 2023 року українські спецслужби наважилися оприлюднити унікальні кадри використання експериментального морського безпілотника для атаки на Кримський міст. СБУ вперше офіційно взяла на себе відповідальність за операцію 17 липня, у ході якої було пошкоджено дорожні смуги мосту – то була друга атака на вітально важливий логістичний ланцюг противника. Також з 2023 року українські інженери почали шукати рішення щодо підводних дронів: з’явилася інформація про керовані торпеди "Толока" та підводні безпілотники "Марічка". Однак тоді бурхливого розвитку та результативного бойового застосування вони ще не мали. Потужною офіційно підтвердженою вдачею мисливства морських дронів України стало ураження тральника ЧФ РФ "Иван Голубец" (проєкту 266М "Аквамарин"). Згодом кожна операція претендувала стати максимально цікавою історією. Скажімо, в перші дні лютого 2024 року як шість морських дронів типу Маgurа атакували російський катер  "Ивановец", який пішов на дно. А в середині лютого 2024 року за допомогою безпілотників спецпризначенці ГУР Міноборони потопили великий десантний корабель "Цезар Куніков". Цікавим є постійне й системне удосконалення МРК. У травні 2024 року СБУ перетворила морський дрон Sеа Ваby на багатофункціональну платформу, оснащену реактивною системою залпового вогню. А у грудні 2024 року ВМСУ вперше показали відео з катерами-камікадзе, які виступали "дрономатками" та були здатні запускати власні FРV-дрони. Бойові спроможності морських дронів нарощувалися настільки стрімко, що вони нерідко ставали "сюрпризом" для противника. Показовий бій групи МРК СБУ Sеа Ваbу відбувся на початку грудня 2024 року з російськими вертольотами, літаками та патрульними катерами "Раптор", які намагалися їх перехопити. Вражало те, що російські пілоти, які вважали себе мисливцями за дронами, самі перетворювалися на здобич, оскільки морські модифіковані дрони Sеа Ваby мали крупнокаліберні кулемети із балістичними програмами автоматичного наведення та автозахоплення цілей. В СБУ позначили, посилаючись на перехоплений радіообмін противника, що на бортах вертольотів були вбиті та поранені, а вертольоти отримали значні пошкодження.  У 2025 році спостерігався новий виток динамічного розвитку МРК. Стало відомо про успішне застосування морських дронів з морськими мінами, кулеметними установками, некерованими ракетами, ракетами земля-повітря, торпедами та навіть "морських маток безпілотників" з FРV дронами. У розвитку МРК СБУ вдалося оснастити безпілотники Sеа Ваby динамореактивними гранатометами РПВ-16 з термобаричними некерованими ракетами. У березні 2025 року Україна застосувала безпілотні торпедоносці у Чорному морі - морський дрон здійснив пуск торпеди/меншого дрона-камікадзе для ураження надводних цілей.Також у квітні 2025 року "Русский добровольческий корпус" ЗСУ отримав морські надводні дрони "Катран", що є носіями ударних повітряних ударних дронів літакового типу, які розташовані зверху корпусу і встановлені на пускових установках, які під час руху по воді захищають дрони від зовнішніх умов, а перед запуском піднімаються на певний кут.    МРК Маgurа V7 з ракетою АІМ-9 SіdеWіndеr, фото: з відкритих джерелСеред потужних операцій 2024 - 2025 років варто згадати атаки захоплених росіянами газовидобувних вишок в Чорному морі надводними дронами Сил оборони України. "Родзинка" цих атак у тому, що українські МРК оснащені керованими ракетами.  Мала місце ціла серія використання українськими морськими безпілотниками ракет для ударів по наземних та надводних цілях. Для цього було використано морський безпілотний надводний корабель "Магура" (або морський роботизований комплекс - МРК Маgurа V5), який здобув неабияку славу із оснащенням адаптованою ракетою з інфрачервоним наведенням Р-73. МРК став потужною мобільною платформою як для протиповітряної оборони, так і для ураження стаціонарних об’єктів. При тому, що Р-73 – це досить не нова радянська ракета малої дальності класу "повітря-повітря", яка була вдало перероблена для запуску з поверхні, що надало комплексу Маgurа V5 унікальну здатність збивати повітряні цілі. За деякими даними, вартість МРК Маgurа V5 становить менше 250 тисяч доларів, тоді як противник витратив на уражені гелікоптери та військові кораблі мільйони доларів.Багато чого у війні на морі Сили оборони зробили вперше в історії воєн. Так, 2 травня 2025 року сили вперше в історії знищили два російських багатоцільових винищувачі Су-30 Flаnkеr у Чорному морі за допомогою безпілотних катерів, озброєних ракетами класу "повітря–повітря" АІМ-9 Sіdеwіndеr. Для операції було використано три морські безпілотники Маgurа V7, два з яких здійснили пуски по літаках. Один Су-30 був збитий поблизу Новоросійська, другий — над Чорним морем.МРК Маgurа V7 є модифікованою версією відомого морського дрона Маgurа V5, призначеною для протиповітряної боротьби. Не менш цікаво, що АІМ-9 Sіdеwіndеr - американська ракета ближнього радіусу дії з інфрачервоною головкою самонаведення, перебуває на озброєнні з 1956 року. І хоча її модернізовані версії досі виробляються і експлуатуються у понад 50 країнах, можна говорити про інноваційне рішення, в якому для створення зенітного морського дрону поєднана нова безпілотна технологія та старі технології ракет для повітряного мою. У травні ГУР Міноборони продемонструвало документальний фільм "Морський бій. Епоха дронів", в якому йшлося, що у морській війні Україна досягає цілей у радіусі 1000-1500 кілометрів, фактично паралізувавши російський військових флот у Чорному морі. Як один із видатних епізодів війни, він містить детальну розповідь про, не виключено, епохальне знищення ракетного катера ворога "Ивановец" із усім екіпажом із близько 40 моряків. Такі епізоди вражають, створюють бойовий дух армії та дуже відчутно впливають на колективну психіку ворога. У фільмі розвідники наважилися показати ще одне диво - безпілотний дрононосець, що несе від 500 до 3000 кілограмів озброєння різного типу — повітряного, надводного, підводного. "Система використовує новітні технології, об’єднані штучним інтелектом зразка НАТО", – стверджував український розвідник. А у технологічному сенсі – це утвердження ідеї про яскраві переваги сучасних інноваційних рішень.На початку травня 2025 року вперше в історії відбулася зовсім непересічна подія: "морський бій" між російським швидкісним десантним катером БК-16 (багатоцільовий катер, здатний розвивати швидкість понад 40 вузлів та озброєний 12,7-мм кулеметами і гранатометами) та українським морським безпілотником "Магура V5", озброєним ракетою Р-73. Фахівці визнали, що то була зустріч традиційних технологій з новітніми, озброєних людей - з озброєним роботом. Вона підкреслила еволюцію морської війни, де безпілотні системи майже на рівних кинули виклик наявним пілотованим силам. Поширене відео зафіксувало складність для моряків противника нейтралізувати дрон за допомогою кулеметів, ракетної установки та штатної стрілецької зброї. Хоча безпілотник великими зусиллями був таки знищений, сутичка спонукає моделювати майбутні зіткнення, і вони точно будуть не на користь людей. На презентації ГУР Міноборони весною 2025 року були публічно представлені вже дрони Маgurа v7 у зенітній модифікації з ракетами американського виробництва АІМ-9, а також модель із дистанційно керованою кулеметною туреллю. У травні 2025 року воєнна розвідка констатувала, що на морі "працює по всім цілям". Якщо винищувальна авіація ще активно використовувалася, то після збиття гелікоптерів 31 грудня 2024 року, як тільки противник виявляв морські дрони з ракетами, вертольоти вже не використовувалися. "Ворог навіть з найсхідніших пунктів базування виходить максимум на 20 миль. Це говорить про те, що навіть за 800+ кілометрів ворог боїться бути ураженим. Я думаю що зараз ми можемо сказати про контроль більш ніж 90% Чорного моря", - таке переконання у травні 2025 року висловив командир Grоuр 13 Головного управління розвідки Міноборони України, додавши, що РФ поки не має суттєвих можливостей для застосування морських дронів. Можливо, це перебільшення, але одночасно є також свідченням безпрецедентного досягнення Сил оборони, з опорою на передові технології та власне москітну стратегію.   У перші дні червня 2025 року Служба безпеки України втретє уразила Кримський міст – вдалося атакувати конструктивно складну частину мосту, для чого замінували опори. СБУ звітувала, що підводні підпірки опор сильно пошкоджено на рівні дна - 1100 кг вибухівки в тротиловому еквіваленті цьому посприяли. Незважаючи на складність визначення ефективності цієї операції, її вагомою складовою стало розширення діяльності спецслужби до ще одного домену війни – підводного. Фахівці констатували розвиток розробок підводних безпілотних систем.Майбутнє морських роботів. Куди рухатиметься Україна і світМожна не сумніватися, що на морі триватиме розвиток безпілотних систем. По-перше, у напрямку розвитку мультидоменних спроможностей, що вже спостерігаємо на прикладах охоплення суміжних доменів: дрони уражають цілі в небі, пірнають під воду; далі усе буде рухатися до автономних роїв, пов’язаних у єдину мережу. До того ж, після успіху морських дронів новим сегментом безпілотних систем напевно стануть річкові дрони. Україна вже має у арсеналі бойове застосування таких апаратів, зокрема дрону "Урсула", який почали називати "диверсантом та розвідником".    По-друге, розвиток нової зброї передбачатиме створення нових гібридів, використання нових матеріалів та інноваційних досягнень. Підводні дрони будуть не тільки уражати на глибині вод, але й використовувати середовище для прихованого пересування. Наприклад, у 2025 році кілька приватних компаній підійшли до створення розвинутих підводних дронів, а от компанія Fіrst Соntасt (входить у Альянс "Нова енергія України") у липні навіть анонсувала створення "підводної дрономатки" для "раптового доставлення" серії FРV-дронів у будь-яку точку моря. По-третє, потужний розвиток надасть ВТС та сучасна кооперація партнерів і союзників у війні – скоріш за усе, відбудеться "нарощування технологічності» та потужності, зброя отримає додаткові засоби ураження та захисту. У цьому контексті цікавим прикладом є поєднання бойових випробувань в Україні з технологічними досягнення Британії. Зокрема, Британія вже допомагає у розробках нових морських роботизованих комплексах - йдеться про надводні дрони Wаsр і Snарреr для підтримки українських спроможностей у Чорному морі.На початку 2025 року Британія анонсувала про розробку морського малопомітного дрона-носія важкого озброєння СООКSОN, призначеного для виконання операцій в Україні та за її межами. Тепер вже йдеться про багаторазову платформу, стійку до систем радіоелектронної боротьби ворога - вона матиме здатність атакувати цілі навіть за втрати сигналу. А от на борту розміщуватимуться засоби ураження. Цікавими є закладені характеристики: швидкість у понад 40 вузлів навіть за трибального шторму та кілька ракет з уламково-фугасною бойовою частиною на борту, що матимуть радіус дії 30–100 км. Південна Корея робить ставки на МРК - перспективний Соmbаt USV, фото: з відкритих джерелНа додаток до вже сказаного варто згадати, що не тільки Україна рухається у напрямку роботизації та автоматизації на морі. Днями американська DАRРА (Агентство передових оборонних дослідницьких проєктів США) на відео показала свій 54-метровий морський дрон тонажністю 240 тонн USХ-1 Dеfіаnt - повністю автономний, який буде нести повноцінне озброєння та вже з березня 2025 року проходить ходові випробування без присутності людини.  Але ще більше дивує Південна Корея, яка замість авіаносця тепер будує флот дронів з флагманом великого розміру. Новий бойовий морський дрон Соmbаt USV від Нyundаі Неаvy Іndustrіеs виконуватиме завдання з розвідки та ближнього бою у передових районах замість пілотованих кораблів. Слідом за ескадрильєю морських безпілотних систем планується створити по ескадрильї літальних та надводних безпілотників та Командування морських безпілотних сил. Усе йде до того, що "розумні безпілотні кораблі"-роботи на морі посунуть екіпажі, адже вже навіть між авіаносцем та багатоцільовим безпілотним командним кораблем обирається останнє. Матеріал підготовлено у співпраці з Консорціумом оборонної інформації (СDІ), проєктом, який об’єднав українські аналітичні та дослідницькі організації та спрямований на посилення інформаційної підтримки й аналітичного забезпечення у сфері національної безпеки, оборони й геополітики. 
we.ua - Морський феномен ЗСУ: унікальні операції, страх Росії та перспективи морських дронів
Sign up, for leave a comments and likes
About news channel
  • Читайте онлайн останні новини України і світу на сайті телеканалу Еспресо. ᐈ Найважливіші новини дня, свіжа інформація про війну з Росією, події на фронті. Новини політики та економіки. Відео, аналітика, коментарі експертів.

    All publications are taken from public RSS feeds in order to organize transitions for further reading of full news texts on the site.

    Responsible: editorial office of the site espreso.tv.

  • Publication date:
  • Categories:

What is wrong with this post?

Captcha code

By clicking the "Register" button, you agree with the Public Offer and our Vision of the Rules