Головне слово цього періоду — невизначеність. І в історії воєн це — не просто термін. Це фактор, який може або зупинити війну, або її загострити.Перше. США не мають чіткого плану.Президент, віцепрезидент, радники — кожен висловлюється по-своєму. Тон задається не стратегією, а настроєм. Іноді — твітами. Відповідь на елементарне питання "Чи вважаєте ви Зеленського диктатором?" — залежить не від фактів, а від ситуації. У такій атмосфері перемовини з боку США більше схожі на імпровізацію. Це дає простір і для маневрів Путіна, і для дипломатії України. Один намагається використати невизначеність, щоб спровокувати розчарування союзників, інша — аби мобілізувати ще більше підтримки.Читайте також: Трамп і Путін в глухому кутіДруге. Європа прокидається.Майбутній канцлер Німеччини Фрідріх Мерц сказав просто: "Це війна не лише проти України, а й проти Європи".Трамп змусив європейців зробити те, чого вони роками уникали: взяти відповідальність за власну безпеку. Бо якщо Америка відвернеться — що тоді?Виступ віцепрезидента Венса в Мюнхені, внутрішні скандали в Білому домі — усе це показало: гарантії безпеки можуть виявитися тимчасовими. І Європа відповіла. Посилення оборонних бюджетів, спільне виробництво зброї, плани зі створення нової системи безпеки — тепер усе це не гасла, а реальність. І в центрі цієї архітектури — Україна.Третє. Формується новий блок.НАТО — важлива структура. Але навіть генерал Залужний відверто визнав: стаття 5 пакту на практиці не працює.Читайте також: США програють від виходу з перемовинФормується новий пояс безпеки. Коаліція охочих, RеАrm Еurоре, ініціативи Франції, об’єднання північних країн — усе це перші кроки. Кроки до системи, де рішення не залежатимуть від волі одного американського президента. І де вето проросійських урядів не блокує захист європейського простору.Чи є інші важливі тенденції? Безумовно.Тарифна війна, яка вдарила по союзниках України. Енергетичні та сировинні угоди, які розставляють пріоритети не за цінностями, а за комерційною вигодою. І навіть спроби Путіна "подружитися" з Трампом — на тлі продовження вбивств українців і руйнування наших міст.Але головне — ми вистояли. І навіть більше: стали осердям нової європейської політики безпеки. Невизначеність, яку створила американська адміністрація, парадоксально мобілізувала наших партнерів. І гасло "Нічого про Україну без України" вже розширилося до ширшого: "Нічого про Європу та Україну — без Європи та України".Бо сьогодні ми не просто в Європі. Ми — і є Європа.ДжерелоПро автора. Микола Княжицький, журналіст, народний депутат УкраїниРедакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів чи колонок.
Читайте онлайн останні новини України і світу на сайті телеканалу Еспресо. ᐈ Найважливіші новини дня, свіжа інформація про війну з Росією, події на фронті. Новини політики та економіки. Відео, аналітика, коментарі експертів.
All publications are taken from public RSS feeds in order to organize transitions for further reading of full news texts on the site.
Responsible: editorial office of the site espreso.tv.