Еспресо - we.ua

Еспресо

we:@espreso.tv
37.9 thous. of news
Еспресо on espreso.tv
"Це – свідчення війни": як художники з Києва пишуть ікони на ящиках з-під набоїв
Ікону створила родина київських художників – Олександр Клименко, Соня Атлантова та їхній син Герман. Уже майже 11 років вони пишуть образи на дошках, що приїхали з фронту.Святе на воєнних артефактахІдея виникла ще у 2014 році. Тоді Олександр побував на базі одного з добровольчих батальйонів і побачив гору дерев’яних ящиків з-під набоїв. Він відзначив, наскільки вони схожі на дошки для традиційного іконопису. Так з’явилася перша ікона – образ Богородиці."Головна ідея цього проєкту – розповісти про війну мовою традиційного українського мистецтва, – каже Олександр Клименко. – Богородична ікона — це архетип материнства. Це загальнолюдська історія – про матір і дитину, яку в неї забрали".Кожна ікона має свою трепетну історію. Дошки – з Ізюма, Бахмута, Херсона, Маріуполя. Іноді – навіть з будівель, зруйнованих під час обстрілів. Пишуть класично: темперою, іноді олією. Але на фронті матеріали обмежені, тож там художники використовують вугілля, сажу, глину, крейду.Ікони як голос викрадених дітейЦентральне місце у творчості родини посідає образ Богородиці з немовлям Ісусом. Через нього вони говорять про українських дітей, життя яких перекреслила війна."Це спроба осмислити тему дітей, розказати про тих, кого росіяни вивезли, викрали й не хочуть повертати", – пояснює Герман Клименко.Саме таку ікону – написану на дошці з Ізюма — президент Володимир Зеленський передав Папі Леву ХІV. Її створили в західноєвропейському стилі, щоб підкреслити європейську ідентичність України. Та ця ікона – не просто жест. Вона – символ українського болю."Якби я народився десь у місті, яке зараз окуповане, то з великою часткою ймовірності я б уже воював проти України. І я розумію, що ті діти, яких  вивезли росіяни, вони, ймовірно, колись прийдуть убивати нас, моїх майбутніх дітей, – зізнається Герман. – Ікона – це ще й про особисту трагедію, про розірвані родини, про загрозу майбутньому".Колекції світових лідерівСакральні твори Клименків нині мають багато світових лідерів: король Великої Британії Чарльз ІІІ, президенти десятків країн світу, ціла колекція таких ікон була в Папи Франциска. Ікони побували вже у 22 країнах.Кожна з них – не лише образ, а й історія. Наприклад, цвяхи, якими прикріплені ікони, викувані з уламків снаряда, що зруйнував кузню на Чернігівщині. Він став частиною ікони, що символічно "розпинає" Христа.Ікона як перемога добра"Для нас ця війна – не лише перемога над ворогом зовнішнім. Це ще й перемога над злом у собі, – каже Олександр. – Ікона – це символічний процес очищення, світла, яке ми несемо навіть у темряві".Проєкт родини Клименків – це не просто мистецтво. Це – хроніка війни, розказана мовою української ікони. Це – голос зруйнованих доль і надія, що саме через них світ почує Україну…  
we.ua - Це – свідчення війни: як художники з Києва пишуть ікони на ящиках з-під набоїв
Go to all channel news
Sign up, for leave a comments and likes
About news channel
  • Читайте онлайн останні новини України і світу на сайті телеканалу Еспресо. ᐈ Найважливіші новини дня, свіжа інформація про війну з Росією, події на фронті. Новини політики та економіки. Відео, аналітика, коментарі експертів.

    All publications are taken from public RSS feeds in order to organize transitions for further reading of full news texts on the site.

    Responsible: editorial office of the site espreso.tv.

  • Publication date:
  • Categories:

What is wrong with this post?

Captcha code

By clicking the "Register" button, you agree with the Public Offer and our Vision of the Rules