These news items are translated using machine learning and machine translation technologies. We apologize for any inaccuracies or errors in the text. Switch to the Ukrainian language to read the news in the original.
Нещодавно Авіакомпанія "Українські вертольоти" організувала теплу подію та запросила на неї не лише дітей-сиріт, які вже є її підопічними, а й малечу загиблих захисників із Київщини. Захід відбувся у просторі "Третє дихання" - місці, створеному для підтримки емоційної рівноваги та внутрішньої сили. "Ми розуміємо, що, на жаль, ця війна завтра не завершиться. Але ми маємо вчитися жити та працювати в надскладних умовах. Дорогі діти! До вашого повноліття ми будемо поруч, допомагатимемо і робитимемо все, щоб ваше дитинство було щасливим, попри обставини. Ми з вами, ми разом - і ми подолаємо всі труднощі, щоб ви зростали здоровими, усміхненими та радісними. Дякуємо вам за довіру!" - звернувся до дітей голова Ради директорів компанії Володимир Ткаченко. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В реаліях воєнного часу: для старшокласників змінили формат вивчення предмету "Захист України" Дітей чекали подарунки та частування. Представники компанії були поруч: спілкувалися, відповідали на запитання, створювали атмосферу довіри та тепла. Організатори подбали, щоб кожен учасник почувався захищено й мав простір для емоцій. Регулярна підтримка - основа благодійної платформи "Дітям наших Захисників" Допомога від "Українських вертольотів" не обмежується організацією заходів. Щомісяця кожна дитина під опікою компанії отримує по 10000 грн - на техніку, одяг, взуття, іграшки та речі для побуту. Ця підтримка є частиною благодійної платформи "Дітям наших Захисників", що об'єднує соціально-відповідальні бізнеси з усієї країни. До ініціативи вже приєдналися десятки бізнесів, серед них - МХП, який опікується 32 дітьми. І ця спільна турбота з кожним місяцем охоплює все більше родин. Це не разовий жест, а довготривала, важлива місія. Чудовий приклад того, як відповідальний бізнес приймає участь у житті країни саме тоді, коли це справді важливо. Бо турбота - це дія, а діти - наше майбутнє.
Україна фактично розпочала альтернативний процес відкриття переговорів щодо членства в Євросоюзі, не чекаючи формального дозволу від Ради ЄС, який блокує Угорщина. Про це повідомляє Європейська правда. 14 травня український уряд схвалив три важливі дорожні карти - щодо реформи держуправління, забезпечення верховенства права та розвитку демократичних інституцій. Ці документи є частиною вимог для відкриття першого переговорного кластера з ЄС. Як заявила віцепрем'єрка з євроінтеграції Ольга Стефанішина, всі внутрішні процедури для старту переговорів завершені. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Орбан звинуватив Україну у спробах потрапити в ЄС заради фінансової допомоги Водночас, відповідно до формальних правил, Україна не мала права ухвалювати ці документи без офіційного запрошення з боку Ради ЄС, яке наразі блокує Будапешт. Щоб обійти цю перешкоду, Київ та Брюссель узгодили неформальну схему дій - фактично, роблять вигляд, що вето не існує. Того ж дня схожі кроки зробила й Молдова, до якої блокування не застосовується. Також 14 травня до Києва прибув польський міністр у справах ЄС Адам Шлапка, який підтвердив технічну готовність України до перемовин. 15 травня МЗС передало до Єврокомісії та польської сторони повний пакет документів, зокрема й 48-сторінковий план захисту прав нацменшин - одну з основних вимог, які висуває Угорщина. Це теж порушує стандартну процедуру, однак є частиною плану Б, погодженого з європейськими партнерами. Очікується, що Єврокомісія підготує технічний звіт про готовність України (ОВАR), який зазвичай має бути затверджений Радою ЄС. Але, як зазначає видання, на цьому етапі угорське вето можуть проігнорувати. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан висловив занепокоєння щодо європейської інтеграції України, заявивши, що її вступ до Європейського Союзу становить загрозу для економіки Угорщини. На думку Орбана, членство України у ЄС передбачає серйозні фінансові витрати, зокрема на утримання української армії, що, за його словами, ляже тягарем на бюджети країн-членів Євросоюзу.
Україна вже підготувала список імен для обміну полоненими у форматі 1000 на 1000. Інформація передана Росії. Про це у коментарі NV у четвер, 22 травня, сказав представник ГУР України Андрій Юсов. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У МЗС заявили про неприйнятні умови Росії Раніше 22 травня президент України Володимир Зеленський заявив, що провів нараду з підготовки обміну полоненими у форматі 1000 на 1000. Президент зазначав, що Україна зʼясовує деталі по кожній людині, яку подали у списках із російської сторони. Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков стверджував, що Росія нібито зацікавлена в тому, щоб "у максимально швидкому режимі" здійснити обмін полоненими з Україною. Реальних кроків зроблено не було.
Масштабна ядерна війна між Росією та Сполученими Штатами матиме катастрофічні довгострокові наслідки для планети. Одним із найтяжчих стане ядерна зима, яка може тривати понад 10 років. Про це йдеться в дослідженні під керівництвом Ши Юньїна з Університету штату Пенсильванія, опублікованому в журналі Еnvіrоnmеntаl Rеsеаrсh Lеttеrs. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія переозброює авіацію ядерними ракетами - розвідка США Згідно з моделлю, у разі обміну ядерними ударами в атмосферу потрапить приблизно 150 млн тонн сажі, що заблокує сонячне світло та призведе до глобального похолодання - середня температура знизиться на 15&dеg;С. У перші роки після конфлікту кількість опадів та сонячного випромінювання може впасти на 70%, а через руйнування озонового шару зросте рівень шкідливого ультрафіолету. Це стане руйнівним ударом по сільському господарству: ефективність фотосинтезу знизиться, врожаї скоротяться. У разі найгіршого сценарію, вирощування кукурудзи як базової культури впаде на 80%. На відновлення аграрного виробництва знадобиться від семи до 12 років. Додатково загрозу посилять порушення ланцюгів постачання продуктів, що може спровокувати регіональні або навіть глобальні голодні кризи. Дослідники використовували кліматичні та аграрні моделі, включно з системою Сyсlеs, базами даних SоіlGrіds, ЕаrthStаt та Glоbаl Аgrо-Есоlоgісаl Zоnеs для симуляції довгострокових наслідків. Автори дослідження зазначили, що сучасна геополітична напруга, зокрема війна Росії проти України, конфлікти в Кашмірі та на Близькому Сході, серйозно підірвали стабільність, яка трималася після Холодної війни. Російська Федерація впроваджує на озброєння нові керовані авіаційні ракети з тактичними ядерними боєголовками, які встановлюють на винищувачі типу МіГ та Су. Зазначається, що Москва активно нарощує свій ядерний арсенал, включаючи розробку нових систем озброєння, серед яких і ракети класу "повітря-повітря" з ядерним оснащенням.
Дефекти на картоплі можуть насторожити навіть досвідчених господарів. Вони свідчать про різні проблеми: від пошкодження шкідниками до хвороб чи неправильного зберігання. Називаємо основні причини, чому виростають потворні овочі. Надто щільний ґрунт Картоплі потрібно "дихати". У важкому, глинистому ґрунті повітря майже не проникає до кореневища, а волога або застоюється, або зовсім не доходить до рослини. У таких умовах бульби ростуть із деформаціями, іноді з тріщинами чи наростами. Якщо ґрунт регулярно ущільнюється - картопля виросте потворною. Рішення - перед посадкою розпушити землю, додати пісок або перегній. Кислий ґрунт Легка кислотність для картоплі не страшна, але занадто кислий ґрунт викликає розвиток хвороб і формування дрібних, кривих бульб. У таких умовах також зростає ризик зараження паршею. Щоб уникнути проблем, варто перевірити рН землі та за потреби внести вапно або золу. Оптимальний рівень кислотності для картоплі - нейтральний або слабколужний. Нерегулярний полив Навіть найневибагливіші сорти потребують вологи в критичні періоди росту. Якщо влітку не поливати посадки хоча б раз на 2-3 тижні, особливо в спеку, бульби почнуть формуватися неправильно. Вони можуть залишатися дрібними, мати нестандартну форму або тріщини. Волога потрібна помірно, але стабільно - інакше картопля страждає, а городник залишається без нормального врожаю. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як позбутися черв'яків в черешні - простий та дієвий спосіб Шкідники: дротяник і нематоди Іноді на вигляд потворна картопля - результат діяльності ґрунтових шкідників. Дротяники та нематоди залишають дрібні отвори, ходи, викликають загнивання та появу плям. Проблему часто помічають уже під час викопування врожаю, коли діяти пізно. Щоб цього не сталося, важливо дотримуватися сівозміни, обробляти ґрунт восени та не нехтувати профілактикою. Занадто свіжий гній Помилкою багатьох є внесення свіжого гною безпосередньо перед посадкою. Така органіка викликає розвиток парші, потворні нарости та хвороби. Картопля стає непридатною до зберігання й частково гниє ще в землі. Потрібно вносити компост або перегній. Свіжий гній краще додавати восени, щоб він встиг перепріти до весни. Захищати город від ведмедки, яку ще називають капустянкою або вовчком звичайним, потрібно ще з весни. Саме у цей час шкідники прокидаються від сплячки і починають активно шукати їжу, знищуючи вже посаджені культури. Капустянка може за раз відкласти до 300 яєць, тому боротися з нею слід постійно.
Сидячий спосіб життя, який збільшується від понаднормової роботи, зменшує мозок. Науковці з Піттсбурзького університету у США за результатами нового дослідження виявили, що з часом мозок людей, що ведуть малорухомий спосіб життя, зменшується у обсязі, пише SсіеnсеАlеrt. Автори дослідження попереджають, що періоди сидіння на одному місці не вдасться компенсувати подальшими періодами активності. Принаймні, це стосується здоров'я мозку людей у віці від 50 років та старше. Так, науковці з Університету Вандербільта, Піттсбурзького університету та Сеульського національного університету вважають, що тривалий малорухомий спосіб життя може вплинути на мозок, підвищуючи ризик розвитку деменцій та хвороби Альцгеймера. За словами неврологині з Піттсбурзького університету Марісси Гогніат, зниження ризику розвитку Альцгеймера залежить не тільки від регулярних фізичних вправ, а значним чином від мінімізації часу, який людина проводить нерухомо. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як схуднути після 40: шість найефективніших вправ У проведеному дослідженні взяли участь 404 добровольці. Науковці відслідковували їхній рівень активності за допомогою пристроїв, що носяться, протягом тижня. Протягом наступних семи років дослідники проводили численні когнітивні тести та сканування мозку учасників для виявлення стану його здоров'я. Попри те, що 87% учасників дослідження щотижня приділяли щонайменше 150 хв. фізичним вправам середньої інтенсивності, в тих, хто більше сидів, спостерігалось погіршення когнітивних здібностей. Окрім цього в менш активних добровольців виявили ознаки нейродегенерації, включно із більш стрімким витонченням гіпокампа, який відіграє ключову роль у функціонуванні пам'яті. Зв'язок був незначним і не доводив прямих причинно-наслідкових зв'язків, але він був помітний: більший час, проведений сидячи, схоже, призводить до більш швидкого старіння мозку. Дані продемонстрували, що більш виражений зв'язок був виявлений у тих, хто вже мав більш високий генетичний ризик хвороби Альцгеймера. "Це дослідження наголошує на важливості скорочення часу, проведеного сидячи, особливо серед людей похилого віку з підвищеним генетичним ризиком хвороби Альцгеймера. Для здоров'я нашого мозку дуже важливо робити перерви в сидінні протягом дня і рухатися, щоб збільшити час нашої активної діяльності", - пояснює неврологиня з Медичного центру Університету Вандербільта Анджела Джефферсон. Щоденне висіння на турніку може стати справжнім порятунком для тих, хто більшість дня проводить сидячи. Це просте, але надзвичайно ефективне тренування розвантажує хребет, знімає напругу з м'язів спини й шиї, покращує кровообіг і навіть допомагає вирівняти поставу.
Спеціалізований броньований автомобіль "Варта 2" пройшов всі необхідні випробування. Транспорт завершив процес кодифікації та отримав право на постачання Силам оборони України. Про це повідомила "Українська бронетехніка". ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Норвегія виділить Україні додаткові 4 млрд крон За інформацією гендиректора компанії Владислава Бельбаса, виробник готовий до запуску бронеавтомобіля в серійне виробництво. Він зазначив, що на сьогодні на фронті існує потреба в автомобілях такого класу. "Від початку представлення дослідного зразка і до сьогодні ми отримали чимало звернень військових щодо "Варти 2", що свідчить про високу потребу у бронеавтомобілях такого класу на фронті. Адже, окрім швидкості та мобільності, які необхідні в умовах сучасної війни, "Варта 2" має високий рівень захисту. А запас вантажопідйомності, що дає можливість інтеграції бойового модуля, надає "Варті 2" безпрецедентну для класу бронеавтомобілів вогневу міць, необхідну для підтримки піхоти та знищення бронетехніки противника", зауважив гендиректор компанії. Він додав, що підприємство кодифікувало зокрема варіанти СБА "Варта 2", оснащені туреллю та бойовим модулем. Бельгія передасть Україні пакет військової допомоги на суму в 1 млрд. До нього увійде різна військова техніка.
Продовження "торгового безвізу" з Євросоюзом є критично важливим для української металургії у середньостроковій перспективі. Про це заявив в інтерв'ю агенції "Інтерфакс-Україна" перший заступник гендиректора компанії "Інтерпайп" Денис Морозов, коментуючи рішення Європарламенту продовжити скасування мит для українських виробів зі сталі ще на три роки. "Це тільки перший крок. Законодавча резолюція набуде чинності після затвердження Радою ЄС та офіційної публікації. Проте це рішення вже зараз є вкрай важливим для української металургії", підкреслив він. Морозов нагадав, що після початку війни завдяки зусиллям українського керівництва ЄС та США призупинили дію мит та квот на українську металопродукцію. Це дозволило компенсувати втрату інших зовнішніх ринків та стало важливою підтримкою металургійних підприємств, які продовжують працювати під постійними обстрілами. "Минулого року підприємства "Інтерпайп" сплатили 5,5 млрд грн податків, із яких внесок заводу "Інтерпайп Ніко Тьюб", розташованого у прифронтовому Нікополі, становить близько 2 млрд грн. Цей завод також забезпечує роботою 2,5 тисячі українців", повідомив топ-менеджер. За його словами, збереження та збільшення присутності на ключових зовнішніх ринках, зокрема США, ЄС та Канади, є питанням виживання українських підприємств. Коментуючи ситуацію щодо 25% мита США на українські сталеві вироби, Морозов зазначив, що його відновлення стало серйозним ударом для українських виробників. "Американський ринок один із ключових для нас. Якщо США не призупинять це мито, "Інтерпайп" втратить третину експорту, що негативно вплине і на американських споживачів через дефіцит на внутрішньому ринку", пояснив він. Україна вже веде перемовини зі США щодо укладання угоди про вільну торгівлю, яка може скасувати ці обмеження. Денис Морозов підкреслив, що українські металурги вітають зусилля влади та сподіваються на позитивний результат цих переговорів. Щодо Канади, термін звільнення української металопродукції від антидемпінгових мит завершується на початку червня. Після цього до продукції буде застосовуватись 37,4% мито, що практично заблокує експорт. "Канадський ринок вимагає довготермінових інвестицій, тому необхідно звільнити українську продукцію від мит принаймні на три роки, за аналогією з ЄС. Якщо це не буде зроблено, українські металурги втратять доступ на американський і канадський ринки, а ЄС не зможе компенсувати ці втрати", наголосив він. За словами Морозова, це призведе до скорочення виробництва мінімум на 30%, зниження податкових надходжень і вимушеного звільнення працівників у прифронтових регіонах.
Від початку повномасштабного вторгнення Державна митна служба спільно з Міністерством оборони України виявили численні спроби незаконного ввезення в країну автомобілів і товарів комерційного призначення під виглядом гуманітарної допомоги для ЗСУ. Загальна вартість виявлених правопорушень становить 548,2 млн грн. Про це повідомила Держмитслужба. Як зазначається, митниця оперативно пропускає через кордон вантажі військового та гуманітарного призначення, зокрема транспорт, амуніцію та техзасоби для потреб армії. Проте паралельно із цим ведеться моніторинг достовірності таких поставок. За підтримки Міноборони здійснюється обмін інформацією щодо фактичного отримання вантажів військовими частинами. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: До військових не дійшла гуманітарна допомога на суму понад 170 млн гривень - Міноборони У результаті перевірок Департамент боротьби з контрабандою Держмитслужби та Департамент внутрішнього аудиту Міноборони виявили низку порушень. Зокрема, було викрито схему, за якою одна з релігійних організацій імпортувала близько 440 транспортних засобів нібито як гуманітарну допомогу для армії, але фактично реалізовувала їх через онлайн-платформи. У разі законного імпорту митні платежі за ці авто склали б понад 60 млн грн. Матеріали справи передані до Нацполіції, яка зафіксувала факти продажу та затримала причетних. В іншому випадку керівник благодійної організації ввозив до України вогнепальну мисливську зброю та боєприпаси, прикриваючись потребами ЗСУ, на підставі дозволів Нацполіції. Однак під час перевірки було встановлено факти недекларування запчастин до зброї, прицілів, глушників і понад 9 тис. набоїв. Частина зброї взагалі не дійшла до військових частин. За всіма цими порушеннями суди винесли рішення про накладення штрафів і конфіскацію майна на загальну суму 325 млн грн. З початку повномасштабного російського вторгнення міжнародна допомога Україні сягає понад $93,5 млрд. Із цих коштів допомога від Сполучених Штатів Америки становила $3,9 млрд, Міжнародного валютного фонду - $3,1 млрд, Японії - $2,1 млрд.
Від початку доби на фронті відбулося 69 бойових зіткнень. Про це повідомляє Генеральний штаб ЗСУ. "Противник з території рф завдав артилерійських обстрілів по районах населених пунктів Покровка, Старикове, Бруски, Новодмитрівка, Мар'їне, Сваркове, Миропільське, Сімейкине Сумської області; Клюси, Лісківщина, Баранівка, Красний Хутір, Архипівка Чернігівської області; Клинова, Новоселівка, Тимофіївка Харківської області", - йдеться у повідомленні. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ворог не наближався до Дніпропетровщини: Лисак спростував фейк На Харківському напрямку противник чотири рази атакував позиції Сил оборони в районі населеного пункту Вовчанськ. На Куп'янському напрямку ворог протягом дня двічі намагався просунутися до наших позицій у районах Петропавлівки та Нової Кругляківки. Сили оборони успішно відбили обидві ворожі атаки. На Лиманському напрямку відбулося шість бойових зіткнень у районах населених пунктів Греківка, Новий Мир, Торське та Рідкодуб. На Сіверському напрямку наші захисники зупинили дві атаки противника в районах Григорівки та Білогорівки. На Краматорському напрямку ворог тричі атакував позиції Сил оборони в районах Часового Яру та Білої Гори. Одне боєзіткнення триває до цього часу. На Торецькому напрямку загарбники тричі атакували в районах Романівки, Торецька та Диліївки. На Покровському напрямку протягом дня противник 20 разів намагався просунутися до наших позицій поблизу населених пунктів Єлизаветівка, Лисівка, Даченське, Удачне, Троїцьке, Андріївка, а також у напрямках населених пунктів Промінь, Шевченко Перше, Миролюбівка. Шість зіткнень тривають дотепер. Також ворог завдав авіаційних ударів по районах населених пунктів Покровськ, Степанівка, Новоторецьке, Гнатівка. На Новопавлівському напрямку агресор дев'ять разів атакував у напрямках Шевченка та Новополя. Наразі триває одне боєзіткнення. На Гуляйпільському напрямку ворог один раз атакував Високе. Наші захисники успішно відбили спробу окупантів просунутися вперед. Крім того, авіаційних ударів зазнав населений пункт Гуляйполе. На Оріхівському напрямку ворог сьогодні провів дві наступальні дії в напрямку Новоданилівки. Водночас було завдано авіаційних ударів по населених пунктах Кам'янське та Степногірськ. На Придніпровському напрямку ворог наступальних дій не проводив. На Курщині на даний час уже зафіксовано дев'ять бойових зіткнень. Ворог завдав таку ж кількість авіаційних ударів, скинувши 12 керованих бомб по населених пунктах та позиціях Сил оборони. Крім того, здійснив 130 артилерійських обстрілів, зокрема два з реактивних систем залпового вогню. Українські війська виснажують ворога вздовж усієї лінії бойового зіткнення та в тилу. У середньому російська армія просувається територією України зі швидкістю лише близько 41 км&suр2; на тиждень, тоді як у серпні-грудні 2024-го цей показник сягав 125 км&suр2; на тиждень. Із січня 2025 року Росія змогла захопити лише 0,15% української території. Навіть на Донеччині РФ поки що не змогла досягти повного контролю.