These news items are translated using machine learning and machine translation technologies. We apologize for any inaccuracies or errors in the text. Switch to the Ukrainian language to read the news in the original.
На південно-східній околиці Риму археологи зробили несподіване відкриття. Відомі терми Тритона, зведені у ІІ столітті, були переобладнані під християнську церкву в пізньоримську епоху, передає Аrkеоnеws. Йдеться про територію Вілли ді Сетте Бассі, де дослідження досі тривають. Результати розкопок оприлюднили дослідниці Алессандра Тен, Карла Марія Амічі та Лукреція Спера. Вони натрапили на васку, або басейн, викладений мармуром. Археологи вважають, що він використовувався для хрещення шляхом повного занурення. "Будівля чітко перебудована для здійснення християнського обряду", - розповіла Лукреція Спера. За її словами, це прямий доказ того, що християнське богослужіння закріпилося навіть за межами самого Риму, у місцях, де раніше панувала культура відпочинку імператорської еліти. Васка пройшла через два етапи трансформації. Спершу вона була пристосована для повного занурення під час хрещення. Згодом її конструкцію змінили так, що вона частково заповнювалась водою. Це полегшило проведення обряду і збігається з загальними змінами в практиці хрещення. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Археологи знайшли незвичайну мозаїку Навколо баптистерію виявили багато поховань. Це вказує на сакральне значення місця та його функцію не лише як церкви, а й громадського цвинтаря. Планування споруди дозволяє припустити, що тут проводили інші таїнства, а не лише хрещення. Деякі науковці навіть вважають, що в цьому місці могла існувати єпископія. Це дає підстави говорити про ранню організовану християнську громаду в околицях Риму. Раніше такого підтвердження не було. Сама будівля поєднує елементи імперської архітектури та християнських символів. Це свідчить про ширші зміни в тогочасному суспільстві. Сакральні практики виникали всередині вже наявних громадських споруд, переосмислюючи їх під нові релігійні потреби. Археолог-аматор Вольфганг Херкт виявив скарб кельтських монет у землі Бранденбург на північному сході Німеччини. 41 золоту монету створили понад 2 тис. років тому. Це перший відомих кельтський золотий скарб у Бранденбурзі.
У російському місті Рильськ, що розташоване в Курській області, зафіксовано ракетний удар по позиціях російських військ. Про це повідомляють кілька Теlеgrаm-каналів, посилаючись на власні джерела. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЗСУ перетворили на руїни російський завод "Стріла": підтверджено супутниками За попередніми даними, ціллю стала локація 40-ї окремої бригади морської піхоти ЗС РФ. Удар було нанесено американськими ракетами, імовірно з РСЗВ НІМАRS. Кадри наслідків оприлюднив також речник Української добровольчої армії Сергій Братчук. За його словами, знищено будівлю, в якій розміщувався штаб одного з підрозділів армії РФ. "У Рильську на Курщині мінус готель з російськими терористами. Попередньо, там був штаб. Поруч - міст через Сейм. Школа, що поруч, не постраждала", - зазначив Братчук. На опублікованих відео видно зруйновану кілька поверхову споруду. Рильськ - місто на Сіверщині, розташоване поблизу українсько-російського етнічного пограниччя. Є адміністративним центром Рильського району Курської області РФ. Російський завод "Стріла", розташований у селищі Суземка Брянської області, зазнав значних руйнувань після удару 4 травня. Супутникові знімки, опубліковані ОSІNТ-спільнотою, свідчать про повне виведення з ладу основних виробничих і складських об'єктів. Пропагандисти стверджують, що завод був атакований українською РСЗВ НІМАRS. За іншими даними - підприємство атакували дрони.
Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск прокоментував ініціативу Володимира Путіна щодо проведення мирних переговорів між Україною та Росією, які пропонують організувати 15 травня в Стамбулі. У своєму дописі на платформі Х у неділю, 11 травня, Туск наголосив: світ потребує не формальних перемовин, а негайного і безумовного припинення бойових дій. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Чекатиму на Путіна в четвер у Туреччині, особисто" - Зеленський "У відповідь на наш заклик росіяни запропонували розпочати мирні переговори 15 травня. Але світ чекає чіткої, єдиної позиції - про негайне і безумовне припинення вогню. Україна готова. Більше жодних жертв!", - заявив він. Це вже не перша міжнародна реакція на заклик до переговорів у Туреччині - раніше аналогічну позицію висловив і президент Франції Еммануель Макрон. Російський диктатор Володимир Путін запропонував провести переговори з Києвом у Стамбулі в четвер, 15 травня. За словами очільника Кремля, він пропонує відновити прямі переговори "без попередніх умов".
У стосунках з партнером наші звички та риси характеру можуть мати більший вплив, ніж здається на перший погляд. Шкідливі звички одного партнера здатні змінювати не лише безпосередню поведінку іншого щодо вживання алкоголю, а й активізувати або приглушувати дію генетичних факторів, пов'язаних із ризиком зловживання спиртним. До такого висновку дійшли науковці зі США та Фінляндії. Вони провели нове дослідження із застосуванням близнюкового методу, який дозволяє відокремити вплив спадковості та довкілля, пише Сlіnісаl Рsyсhоlоgісаl Sсіеnсе. Люди з генетичною схильністю до алкоголізму рідше стикалися з цією проблемою і зловживали спиртним, перебуваючи у стабільних романтичних стосунках. Науковці проаналізували дані довготривалого фінського дослідження FіnnТwіn16, у якому взяли участь 1620 близнюків віком 30-37 років, які перебували в стабільних стосунках і вживали алкоголь. В опитуваннях, присвячених не лише алкогольним звичкам, але й курінню, особистісним рисам та психічному здоров'ю, брали участь як самі близнюки, так і їхні партнери. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Близька людина схильна до чарки. Як поговорити про це - сім порад Дослідники зазначили, що аналіз однояйцевих та різнояйцевих близнюків, чиї гени збігаються на 50% і 100% відповідно, дозволяє виявити взаємодію спадкових факторів та довкілля, а також їхню роль у формуванні певних моделей поведінки. Стосунки впливають на ризик алкоголізму Отримані результати підтвердили попередні висновки: якщо один із партнерів зловживає алкоголем чи курінням, у другого суттєво зростає ризик аналогічної поведінки. При окремому аналізі монозиготних близнюків стало зрозуміло, що вплив поведінки партнера на алкогольні звички виражений у чоловіків сильніше, ніж у жінок. Попри те, що спадковість приблизно на 50% визначає ймовірність розвитку алкогольної залежності, під впливом партнера ступінь її впливу може змінюватися. Генетична схильність до зловживання спиртним проявляється сильніше у людей, чиї партнери частіше курять, мають низький рівень сумлінності (свідомості) та відрізняються вищим нейротизмом і екстраверсією. Водночас несподівано з'ясувалося, що якщо партнер також має схильність до вживання алкоголю, значущість генетичних чинників знижується, а роль зовнішніх факторів зростає. Науковці також планують продовжити дослідження, зосередившись на тому, як динаміка стосунків у парі та поява дітей впливають на формування алкогольних звичок. Вживання спиртових напоїв пов'язане з більш ніж 200 захворюваннями і розладами, зокремараком. Куріння підвищуєризикінсульту. Міністерство охорони здоров'я порадило, як харчуватися, щоб зменшити ризик появи діабету.
Останні гучні заяви про 30-денне перемир'я та можливість прямих переговорів між Україною та Росією можуть бути лише видимою частиною масштабної дипломатичної гри, яка розгортається за лаштунками. Видання Тhе Есоnоmіst вважає, що найближчі дні можуть стати переломними в російсько-українському протистоянні. У матеріалі простежується хронологія дипломатичних подій, що розпочались 10 травня: тоді президент України Володимир Зеленський разом із прем'єром Великої Британії Кіром Стармером закликали до негайного і безумовного 30-денного припинення вогню. Звучала також чітка позиція: у разі відмови Росії - нові санкції. США, за словами дипломатів, підтримали ініціативу. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Чекатиму на Путіна в четвер у Туреччині, особисто" - Зеленський Натомість російський президент Володимир Путін відповів на цю пропозицію мовчанням щодо самого перемир'я, проте заявив про готовність до перемовин із Києвом. Українська сторона одразу ж наголосила: жодних переговорів без фактичного припинення вогню. Проте ситуацію суттєво змінив несподіваний пост колишнього президента США Дональда Трампа, в якому він закликав Україну "негайно погодитися" на переговори з Росією. Цей заклик, як зазначає Тhе Есоnоmіst, фактично знецінив спільну дипломатичну позицію Києва та Лондона й обмежив простір для маневру Володимиру Зеленському. Водночас у виданні визнають, що за оптимістичного сценарію слова Трампа можуть свідчити про готовність Вашингтона чинити тиск на Росію - якщо з'ясується, що саме вона гальмує шлях до миру. "Інтенсивність публічної дипломатії вказує на те, що за кулісами ведуться справжні переговори, а найближчі дні можуть стати вирішальними. Дональд Трамп залишається фігурою, навколо якої вимушено обертаються всі сторони, адаптуючи риторику до його позицій і заяв", - пише Тhе Есоnоmіst. Попри це, автор публікації не радить покладати надмірні надії: навіть якщо перемовини відбудуться, швидкого прориву чекати не варто. Тим більше припинення вогню вже у найближчі дні. Президент США Дональд Трамп заявив, що Україна має негайно погодитися на запропоновані кремлівським лідером Володимиром Путіним переговори в Туреччині 15 травня. Водночас вони не передбачають укладення 30-денного перемир'я. Трамп зазначив, що вважає за необхідне погодитись на пропозицію Москви почати прямі переговори з Києвом у Стамбулі попри те, що Кремль ігнорує вимогу європейських лідерів та України про 30-денне перемир'я.
Від початку цієї доби відбулося 111 бойових зіткнень. Українські захисники продовжують рішуче давати відсіч спробам противника просунутися вглиб нашої території, завдаючи йому вогневого ураження. Про це повідомляє Генеральний штаб ЗСУ. Російські загарбники завдали 39 авіаційних ударів, скинувши 68 керованих авіаційних бомб. Крім цього, залучили для ураження 1262 дрони-камікадзе та здійснили 3821 обстріл по позиціях наших військ і населених пунктах. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЗСУ знищили 1310 окупантів і систему ППО - Генштаб На Харківському напрямку противник від початку доби двічі проводив наступальні дії в районі Вовчанська. На Куп'янському напрямку агресор атакував в районах Нової Кругляківки та Загризового - українські захисники зупинили дві ворожі спроби просунутись вперед. На Лиманському напрямку російські загарбники 20 разів атакували позиції Сил оборони в районах населених пунктів Копанки, Греківка, Нове, Рідкодуб, Колодязі та в напрямку Григорівки. Чотири боєзіткнення не вщухають. На Сіверському напрямку наші захисники відбивали чотири штурми окупаційних військ в районі Білогорівки, з яких два - тривають. На Краматорському напрямку ворог штурмував позиції наших захисників поблизу Новомаркового, Часового Яру та Андріївки. Сили оборони відбили чотири атаки загарбників. На Торецькому напрямку шість разів росіяни штурмували позиції українських підрозділів в районах Озарянівки, Диліївки та Торецька. На Покровському напрямку, від початку цієї доби, противник атакував у районах населених пунктів Стара Миколаївка, Водяне Друге, Нова Полтавка, Миролюбівка, Єлизаветівка, Лисівка, Котлине, Новоолександрівка, Котлярівка, Троїцьке, Андріївка та Багатир. Наші захисники зупинили 38 штурмових дій противника, ще дев'ять боєзіткнень досі тривають. На Новопавлівському напрямку ворог сім разів намагався прорвати оборону наших захисників у районах Костянтинополя, Новосілки, Вільного Поля та Новополя. Наразі тривають три боєзіткнення. На Оріхівському напрямку ворог проводив шість наступальних дій в районі Малої Токмачки, Степового та Малих Щербаків. Українські підрозділи відбили всі атаки. На Придніпровському напрямку ворог один раз атакував у бік позицій наших захисників, успіху не мав. На Курському напрямку з початку доби відбулося вісім атак противника, одна з яких триває дотепер, також ворог завдав двох авіаударів, скинувши при цьому чотири КАБ, здійснив 134 артилерійські обстріли, зокрема вісім - із РСЗВ. Сьогодні варто відзначити воїнів 105-ї окремої бригади територіальної оборони, 140-го окремого розвідувального батальйону Морської піхоти ВМС та 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади, які завдають ворогу вагомих втрат у живій силі та техніці. Наші воїни завдають окупаційним військам відчутних втрат у живій силі та техніці і активно підривають наступальний потенціал ворога в тилу. Загалом, минулої доби втрати російських загарбників становили 1310 осіб. Також українські воїни знешкодили два танки, шість бойових броньованих машин, 33 артилерійські системи, одну реактивну систему залпового вогню, один засіб протиповітряної оборони, 55 безпілотних літальних апаратів оперативно-тактичного рівня, 117 автомобілів та три одиниці спеціальної техніки окупантів.
Російський завод "Стріла", розташований у селищі Суземка Брянської області, зазнав значних руйнувань після удару 4 травня. Супутникові знімки, опубліковані ОSІNТ-спільнотою, свідчать про повне виведення з ладу основних виробничих і складських об'єктів, повідомляє Dеfеnсе Ехрrеss, посилаючись на аналіз знімків. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЗСУ вивели з ладу завод, який виробляє електроніку для оборонки Росії Підприємство спеціалізувалося на виробництві електронних компонентів для оборонної промисловості РФ та тісно співпрацювало з державною корпорацією "Ростех" і НДІ радіокомпонентів у Москві. Як зазначає видання, завод уже неодноразово ставав ціллю атак Сил оборони України зокрема, значних ушкоджень він зазнав восени минулого року. Проте цього разу наслідки виявилися критичними - зруйновані ключові цехи та складські приміщення. Завод розташований лише за 9-10 км від кордону з Україною і відігравав роль у постачанні російської армії. Раніше повідомлялося, що на території брянського заводу "Стріла" сталася пожежа. Пропагандисти стверджують, що завод був атакований українською РСЗВ НІМАRS. За іншими даними - підприємство атакували дрони
Ізраїльські військові звернулися із закликом до негайної евакуації з трьох ключових єменських портів, які перебувають під контролем хуситів. У своїй заяві представник Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) Авічай Адрае попередив про можливі повітряні удари по об'єктах. Про це він написав в Х. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ізраїль анонсував інтенсивну військову операцію у Секторі Гази За словами речника, наказ стосується портів Рас-Іса, Ходейда та Саліф. Їх, як стверджують в Ізраїлі, використовують для здійснення терористичної діяльності. "Ці порти служать опорними точками для терористичних операцій. Ми наполегливо закликаємо всіх залишити ці райони. Це - останнє попередження задля вашої безпеки", - заявив Адрае. В ООН заявили, що Ізраїль порушує в Секторі Гази ключові принципи гуманітарної діяльності. Гуманітарна команда ООН у Палестині закликає світових лідерів негайно вплинути на владу Ізраїлю з метою відновлення доступу допомоги для мешканців Гази
Президент України Володимир Зеленський під час вечірнього звернення заявив, що відзавтра Україна очікує на припинення вогню та на ясну відповідь від Росії. Про це він написав у Теlеgrаm. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Чекатиму на Путіна в четвер у Туреччині, особисто" - Зеленський "Відзавтра очікуємо на припинення вогню ця пропозиція на столі. Повне й безумовне припинення вогню - тривале, щоб дати необхідну основу дипломатії, - може значно наблизити мир. Україна давно це пропонує, партнери пропонують. Увесь світ про це каже. Очікуємо на ясну відповідь від Росії. Війну Росії все одно доведеться закінчувати. Вбивства повинні закінчитись", - написав він в телеграм у неділю. Президент додав, що українські сили готові будуть реагувати дзеркально на атаки РФ щоб це було чесно. "Ми неодноразово чули від партнерів, що вони готові посилювати санкції проти Росії, якщо Путін відмовиться від припинення вогню. Побачимо. І у нас в Україні немає жодної проблеми вести перемовини ми готові до будь-яких форматів. Я буду в цей четвер, п'ятнадцятого травня, в Туреччині - і очікую на Путіна в Туреччині. Особисто. І сподіваюсь, що Путін цього разу не шукатиме причин, чому він щось не може. Ми готові говорити, щоб закінчити війну. Президент Трамп підтримав. Усі лідери підтримують", - написав Зеленський. Зеленський погодився зустрітися з очільником Кремля Володимиром Путіним у Стамбулі. Це може відбутися у четвер, 15 травня. За його словами, Україна очікує на повне й тривале припинення вогню вже з наступного дня, щоб створити умови для дипломатії, оскільки "немає сенсу затягувати вбивства".
Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський заявив, що Україна і світова спільнота вимагають від Кремля припинення бойових дій. Водночас Володимир Путін хоче продовжувати війну. Про це він написав у соцмережі Х. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зустріч у Стамбулі Росія планує з урахуванням переговорів 2022 року - помічник Путіна "Все просто. Україна та демократичний світ вимагають припинення вогню, Путін хоче продовжувати стріляти", - написав Ліпавський. Путін виступив із пропозицією провести прямі переговори з Україною "там, де вони були перервані" у 2022 році - у турецькому Стамбулі. Президент України Володимир Зеленський погодився зустрітися з російським диктатором у турецькій столиці. Це може відбутися у четвер, 15 травня.