These news items are translated using machine learning and machine translation technologies. We apologize for any inaccuracies or errors in the text. Switch to the Ukrainian language to read the news in the original.
Ізраїль вважає, що частина стратегічних запасів збагаченого урану Ірану не була знищена під час нещодавніх ударів по території країни, завданих США та Ізраїлем. Йдеться про стратегічні запаси, які, ймовірно, залишилися неушкодженими. Про це повідомляє Тhе Nеw Yоrk Тіmеs з посиланням на високопоставленого ізраїльського посадовця. За його словами, йдеться про уран, збагачений до рівня, близького до того, що необхідний для створення ядерної зброї. Ці запаси були приховані в підземних сховищах і могли вціліти після атаки. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Рішення не може бути військовим": у МАГАТЕ зробили заяву щодо ядерної програми Ірану "Ізраїльські спецслужби припускають, що уцілілий уран все ще доступний для іранських ядерних інженерів", - зазначає джерело NYТ. Чиновник також розповів, що Тегеран поновив секретну програму з розробки ядерної зброї ще наприкінці минулого року. Саме це, за даними розвідки, і стало поштовхом для активної підготовки Ізраїлю до можливої війни проти Ірану. Інтенсивна активність іранських структур була зафіксована після ліквідації ізраїльськими ВПС лідера "Хезболли" Хасана Насралли. Ці розвіддані стали одним із факторів, які змусили прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу готуватися до можливої військової операції - як із залученням США, так і самостійно. Іранський уряд ухвалив рішення заборонити генеральному директору Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаелю Гроссі відвідувати ядерні об'єкти країни. Крім того, Тегеран не дозволить встановлювати на цих об'єктах відеокамери для спостереження. За словами віцеспікера, такі обмеження пов'язані з тим, що нібито частина конфіденційної інформації про ядерну програму Ірану опинилася в розпорядженні Ізраїлю.
Австралія закликає Росію виплатити компенсації родинам загиблих у катастрофі рейсу МН17, який був збитий над Донбасом у 2014 році. З такою заявою 10 липня виступила міністерка закордонних справ Австралії Пенні Вонг. Про це повідомляє Тhе Моsсоw Тіmеs. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Європейський суд визнав Росію винною у трагедії МН17 Її звернення пролунало після ухвали Європейського суду з прав людини, який визнав РФ відповідальною за трагедію. У публікації в соцмережі Х Вонг назвала це рішення важливим кроком до справедливості для 298 жертв та їхніх близьких. Вона також нагадала, що це вже друге міжнародне визнання відповідальності Росії - у травні Рада Міжнародної організації цивільної авіації (ІСАО) ухвалила, що РФ має компенсувати завдані збитки й почати переговори з Австралією та Нідерландами. "Москва має визнати провину та взяти на себе відповідальність за трагедію", - наголосила глава МЗС Австралії, закликавши Росію до прямих перемовин щодо компенсацій. Європейський суд з прав людини одностайно визнав Росію винною у численних порушеннях прав людини на окупованих територіях України до та після 24 лютого 2022 року. А також у причетності до збиття пасажирського літака МН17. Крім того, ЄСПЛ підтвердив, що літак рейсу МН17 був збитий з російського зенітно-ракетного комплексу "Бук", і поклав на РФ відповідальність за створені умови для цієї трагедії.
Хвощ польовий - один із найнебажаніших бур'янів на городі. Ця багаторічна рослина зі стеблами, схожими на маленькі ялинки або бамбук, має надзвичайно міцну кореневу систему, що сягає до 1,5 м. в глибину. Про це пише ТСН. Через густу мережу коренів хвощ не лише висмоктує з ґрунту поживні речовини, а й виділяє речовини, які пригнічують розвиток інших культур. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Засіваються блискавично: який бур'ян потрібно одразу виносити з городу Цей бур'ян легко впізнати за жорсткими порожнистими стеблами з голкоподібними листочками. Найчастіше він з'являється у вологому, важкому ґрунті в напівтіні. Виявивши перші пагони хвоща, варто негайно почати боротьбу, адже з часом він може захопити всю ділянку. Як боротися з хвощем: народні методи Оцет і сіль. Суміш 1 л. 9% оцту та 100 гр. солі допомагає висушити надземну частину бур'яну. Однак коріння залишиться живим, тому обробку потрібно повторювати. Харчова сода. Розчин із 10 л. води і 100 гр. соди змінює кислотність ґрунту, створюючи непридатні умови для росту хвоща. Одним із найбільш екологічних способів боротьби з хвощем є висаджування рослин, які пригнічують його ріст. Найефективнішими вважаються гірчиця та люцерна - вони виділяють речовини, що гальмують розвиток бур'яну. Красиву клумбу цілком можливо створити без особливих зусиль та часу. Не потрібно постійно прополювати бур'яни. Ці квіти їх просто витісняють на грядці. Вони ростуть, де їм зручно, прикрашають сад з весни до осені й не вимагають щоденної уваги. Gаzеtа.uа публікує перелік квітів, які самі себе сіють, чудово почуваються навіть у посушливих умовах і здатні заглушити бур'яни.
У ніч проти 11 липня у Чугуївській громаді Харківської області пролунало близько 10 вибухів. У регіоні на момент цього була оголошена повітряна тривога. Про це повідомляє "Суспільне". ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія завдала по Києву масованої комбінованої атаки - багато жертв Про серію вибухів ЗМІ та місцеві пабліки повідомили після першої ночі. Повітряну тривогу в Харкові та області оголосили о 00:41. О 00:43 Повітряні сили повідомили про групу російських ударних дронів на Харківщині. А вже о 1:22 стало відомо, що близько десятка вибухів пролунали у Чугуївській громаді на Харківщині. ОПОВЛЕНО 02:56 У свою чергу мер міста Галин Мінаєва написала: ."Близько 01.00 ворог знову вдарив по Чугуєву. У центральній частині міста зруйновано 2 приватні домоволодіння, суттєво пошкоджено будинки навколо", - повідомила вона. За словами Мінаєвої, такаж сильно пошкоджено будівлю Чугуївської центральної лікарні. "Є троє постраждалих, яким надається медична допомога. Ще в одному з мікрорайонів міста відбулися влучання "Шахедів", ушкоджень зазнали приватні домоволодіння", - додала вона. У другому випадку, як зазначила Мінаєва, обійшлося без постраждалих. На місцях влучень працюють екстрені служби. Цієї ночі ворог атакував дронами і ракетами Київ і область. Унаслідок атаки в Києві було зафіксовано падіння уламків, пошкодження будинків, пожежі, пошкоджені автомобілі. Крім того, за останніми даними - загинуло двоє людей і ще 16 поранено. Девʼять із них медики госпіталізували, іншим надали допомогу на місці або амбулаторно.
У ніч проти 11 липня у Чугуївській громаді Харківської області пролунало близько 10 вибухів. У регіоні на момент цього була оголошена повітряна тривога. Про це повідомляє "Суспільне". ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія завдала по Києву масованої комбінованої атаки - багато жертв Про серію вибухів ЗМІ та місцеві пабліки повідомили після першої ночі. Повітряну тривогу в Харкові та області оголосили о 00:41. О 00:43 Повітряні сили повідомили про групу російських ударних дронів на Харківщині. А вже о 1:22 стало відомо, що близько десятка вибухів пролунали у Чугуївській громаді на Харківщині. Цієї ночі ворог атакував дронами і ракетами Київ і область. Унаслідок атаки в Києві було зафіксовано падіння уламків, пошкодження будинків, пожежі, пошкоджені автомобілі. Крім того, за останніми даними - загинуло двоє людей і ще 16 поранено. Девʼять із них медики госпіталізували, іншим надали допомогу на місці або амбулаторно.
Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) надасть Україні гарантії безпеки під час завершення будівництва нових енергоблоків на Хмельницькій АЕС. Відповідна домовленість закріплена у меморандумі, який підписав міністр енергетики Герман Галущенко. Про це повідомили в Офісі президента України. Згідно з документом, МАГАТЕ не лише здійснюватиме моніторинг дотримання ядерної безпеки на об'єкті, а й сприятиме розвитку вітчизняної уранової галузі - від геологорозвідки до видобутку та переробки сировини. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Питання щодо купівлі російських реакторів для ХАЕС досі відкрите - Галущенко "МАГАТЕ буде гарантом дотримання безпеки під час завершення будівництва додаткових блоків на Хмельницькій АЕС. Крім того, закріплена підтримка розвідки, видобутку та виробництва уранових ресурсів в Україні, що важливо для зміцнення енергетичної безпеки нашої країни", - ідеться в тексті документа. Це має посилити енергетичну незалежність та безпеку України. Підписання меморандуму відбулося в межах візиту Володимира Зеленського до Італії. Там же президент провів зустріч з генеральним директором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі. Деталі перемовин наразі не розголошуються. У березні президент України Володимир Зеленський підписав закон про купівлю обладнання, необхідного для будівництва енергоблоків №3 і №4 Хмельницької атомної електростанції. Закон встановлює правові засади і дає дозвіл на придбання окремо визначеного обладнання для добудови двох блоків АЕС.
Президент США Дональд Трамп планує вперше в межах свого другого терміну скористатися механізмом президентських повноважень (Рrеsіdеntіаl Drаwdоwn Аuthоrіty, РDА), щоб передати Україні озброєння з американських арсеналів. Йдеться про сигнал зміни підходу адміністрації Трампа до військової допомоги Україні. Про це повідомляє агентство Rеutеrs із посиланням на джерела, знайомі з ситуацією. За даними агентства, його команда наразі визначає, які саме види озброєння можуть бути передані в рамках нової ініціативи. Одне з джерел зазначило, що загальна вартість першого пакету може сягати $300 млн. Очікується, що новий пакет допомоги може включати ракети для систем Раtrіоt, а також озброєння середньої дальності. Однак остаточний список ще не затверджено - рішення мають ухвалити під час наради у четвер. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Трамп недолуго прокоментував паузу у військовій допомозі Україні До цього часу адміністрація Трампа поставляла Україні лише ту зброю, яка була раніше погоджена президентом Джо Байденом - одним із найактивніших союзників Києва. Програма РDА дозволяє американському президентові оперативно передавати зброю зі складів Пентагону для екстреної допомоги союзникам без схвалення Конгресу. Rеutеrs зазначає, що позиція Трампа щодо війни в Україні була непослідовною: з одного боку, він критикував фінансову допомогу Києву та висловлював симпатії до Москви, з іншого - іноді заявляв про необхідність допомагати Україні та засуджував дії Кремля. На сьогодні у США залишилося $3,86 млрд за РDА для майбутніх поставок Україні. Востаннє ці кошти використовували в січні, коли адміністрація Байдена виділила пакет на $500 млн. Основним пріоритетом для України залишаються ракети-перехоплювачі до систем Раtrіоt та снаряди GМLRS. Завдяки тому, що більшість цих озброєнь розміщена в Європі, їх можна оперативно доставити на передову - протягом кількох днів. Раніше повідомлялось, що за наказом призупинити постачання американської військової допомоги Україні стояв міністр оборони США Піт Гегсет. Його рішення викликало здивування в Державному департаменті та серед деяких американських конгресменів. За словами співрозмовників, рішення про припинення допомоги було одностороннім і заснованим на побоюванні щодо низького рівня запасів у США.
У стародавньому місті Дара, розташованому на південному сході Туреччини, археологи виявили добре збережену мозаїчну підлогу, яка датується приблизно VІ століттям нашої ери. Її знайшли під час розкопок у житловій частині міста. Дара знаходиться за 30 км від сучасного Мардіну. Її заклали візантійці як укріплення на східному кордоні для протидії Сасанідській імперії. Розкопки тривають вже близько 40 років, а останніми роками роботи активізували в межах державної програми "Спадщина для майбутнього", повідомляє Аrkеоnеws. За словами керівника управління культури та туризму регіону Айхана Гьока мозаїка має складну геометричну композицію з хвилястими лініями та ромбами. Її виявили в будинку біля агори, де раніше знайшли майстерні, крамниці та залишки римської водогінної системи. "Ця нещодавно виявлена мозаїка є особливо цікавою, оскільки вона свідчить про стародавню реставрацію і збереглася протягом близько 1500 років", - прокоментував Гьок. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Квартал вікінгів та маяк: що знайшли археологи у Стамбулі Дара свого часу виконувала одразу кілька функцій. Місто служило фортецею, торговим вузлом і релігійним центром. Провідний археолог Деврім Хасан Ментеше підкреслив, що агору часто прикрашали мозаїками, однак прикладів у такому повному стані майже не збереглось. Вік мозаїки встановили завдяки монетам, знайденим поруч. Знахідку віднесли до періоду правління імператора Юстиніана І (525575 роки нашої ери). Археологи вважають, що в часи розквіту Дара могла вміщувати до 25 тис. солдатів і приймати релігійних паломників. Роботи в місті не припиняються. Учені продовжують досліджувати некрополі, фортифікації та водну інфраструктуру. Очікується, що нова знахідка викличе значний інтерес як у науковців, так і в туристів, зміцнюючи позиції Дари як важливої культурної пам'ятки Туреччини. В античному місті Кібіров на території сучасної Туреччини археологи виявили 30 могил. Розкопки проводили в руїнах великого храмового комплексу. Могили виявили під базилікою. Це вказує на те, що поховання належали представникам еліти.
З початку 2025 року Росія втратила близько 100 тис. солдатів убитими у війні проти України. Втрати української сторони значно менші, але все ще суттєві. Про це повідомив державний секретар США Марко Рубіо. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Наступ РФ набирає обертів: лінія оборони під загрозою - Генштаб "Варто підкреслити, що ці 100 тисяч - саме загиблі, а не поранені. Втрати України менші, але все одно вагомі",- зазначив Рубіо. Він також додав, що президент Дональд Трамп негативно ставиться до війни, вважаючи її марною тратою людських життів та ресурсів. Тому Трамп прагне якнайшвидшого завершення конфліктів, у тому числі й війни в Україні. "Ми продовжуватимемо докладати зусиль для припинення війни. Розуміємо, що це потребує часу і терпіння, але також відчуваємо розчарування через недостатній прогрес. Сподіваємось, що найближчим часом отримаємо більше ясності щодо позиції Росії і зможемо почати рухатися вперед", - підсумував держсекретар. За даними Генерального штабу Збройних сил України, від початку повномасштабного вторгнення в Україну, загальні втрати армії РФ уже перевалили за мільйон. Станом на ранок 10 липня ця цифра становила 1030580 окупантів. Відчутних втрат ворог зазнає і в техніці. Загалом було уражено понад 11 тисяч танків, сотні одиниць авіації, 29 катерів і кораблів, а також десятки тисяч одиниць іншої техніки.
Під час Міжнародної конференції з питань відновлення України (URС), що відбулася 10 липня в Римі, українська делегація досягла домовленостей про сотні угод. Також акцентувала увагу на гуманітарному аспекті післявоєнної відбудови країни. Про це повідомив президент Володимир Зеленський у Теlеgrаm. "Дякую Італії за потужну організацію URС-2025. Захід був масштабним - понад 200 домовленостей на суму понад 10 мільярдів євро. Європейський союз готує новий пакет підтримки на більш ніж 2 мільярди євро. Також є програми: від Фінляндії - понад 300 мільйонів, від Нідерландів - 300 мільйонів. Окремо - готовність Німеччини профінансувати ще одну систему Раtrіоt", - зазначив глава держави. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Війна не скоро закінчиться - Зеленський Президент наголосив, що до конференції долучилися понад 30 країн, сотні компаній, політики та громадські лідери. Він підкреслив важливість того, що серед ключових тем заходу був представлений гуманітарний аспект відновлення - передусім увага до фізичного, соціального та ментального здоров'я громадян. Своєю чергою перша леді Олена Зеленська також подякувала італійському уряду за майданчик, на якому Україна могла показати свій поступ у реформах і послідовність на шляху до європейської інтеграції. "На URС я представила гуманітарний вимір відбудови - той, що стосується людей. Розповіла про національну програму ментального здоров'я "Ти як?", реформу шкільного харчування, Стратегію безбар'єрності та інші важливі ініціативи, які вже реалізовуються в Україні", - повідомила перша леді. Президент України Володимир Зеленський також заявив, що зустріч із російською стороною на рівні лідерів може бути розглянута лише після виконання стамбульських домовленостей щодо обміну. За його словами, низка країн запропонували свої майданчики для проведення можливих переговорів. Серед них - Ватикан, Австрія, Швейцарія та Туреччина.