Gazeta.ua - we.ua

Gazeta.ua

we:@gazeta.ua

16.8 thous. of news

These news items are translated using machine learning and machine translation technologies. We apologize for any inaccuracies or errors in the text. Switch to the Ukrainian language to read the news in the original.
Що викликає провали в пам'яті: ця звичка найпопулярніша у вечірній час
Проблеми з пам'яттю можуть виникати не лише з віком, а й через повсякденні звички. Одна з них особливо шкодить мозку. Викликає забудькуватість. Важливу роль відіграє й харчування. Деякі продукти сприяють покращенню когнітивних функцій, тоді як інші, навпаки, уповільнюють роботу мозку. "Більшість людей, особливо після 40 років, навіть не здогадуються, що ця поширена звичка шкодить їхній пам'яті. Це те, що мільйони людей роблять кілька разів на день, не задумуючись", - пояснює нейронауковець Рамон Веласкес, консультант з нейронауки та науковий радник Міnd Lаb Рrо. Зв'язок між неуважним споживанням їжі та зниженням пам'яті набагато глибший, ніж здається. Коли ми їмо "на автопілоті", мозок втрачає шанс активно включатися в процес. "Травлення починається в мозку, а не в шлунку. Зір, запах і очікування їжі запускають важливі когнітивні процеси, які готують тіло до ефективного засвоєння поживних речовин", - наголошує вчений. З віком мозок стає вразливішим до запалення й окислювального стресу, які ще більше посилюються через неправильне харчування. Дослідження доводять, що неуважне споживання їжі часто призводить до переїдання оброблених продуктів із високим вмістом цукру та шкідливих жирів - чинників, що прискорюють погіршення когнітивних функцій. "Хоча мозок складає лише 2% маси тіла, він споживає близько 20% усієї енергії організму", - зазначає доктор Веласкес. Якість "пального", яке ви подаєте організму, і спосіб, у який це робиться, безпосередньо впливають на роботу пам'яті та мислення. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: М'ясо здатне руйнувати мозок: що виявили науковці Щоб зберегти когнітивне здоров'я, доктор радить кілька простих, але ефективних звичок: Їжте в спеціально відведеному місці. Уникайте перекусів перед телевізором, біля холодильника чи за комп'ютером - це сприяє відволіканню. Уповільнюйте темп харчування. Дотримуйтесь правила 20 хвилин: стільки часу має тривати прийом їжі. Повільне жування й паузи між ковтками допомагають мозку вчасно сигналізувати про насичення та активують зони, пов'язані з пам'яттю. Залучайте всі відчуття. Розглядайте їжу, вдихайте її аромат, відчувайте текстуру - це стимулює мозок і зміцнює нейронні зв'язки, відповідальні за запам'ятовування. Справжній еліксир здоров'я можна приготувати вдома. Йдеться про "золоте молоко", яке поєднує користь молока та цілющі властивості куркуми. Цей напій покращує роботу імунної системи, сприяє травленню та допомагає розслабитися перед сном. Деякі інгредієнти "золотого молока" можуть сприяти покращенню пам'яті та зменшувати вплив хвороб Альцгеймера та Паркінсона на функції мозку.
we.ua - Що викликає провали в пам'яті: ця звичка найпопулярніша у вечірній час
Відомі усі учасники 1/2 фіналу Кубок України з футболу та очікують жеребкування
1-2 квітня відбулися матчі 1/4 фіналу Кубка України з футболу сезону-2024/25, а їхні результати визначили учасників півфіналів. Жеребкування півфінальної стадії національного Кубка відбудеться 3 квітня, повідомляє Gаzеtа.uа. Першим півфіналістом виявилася "Буковина" з Чернівців, яка у чвертьфіналі здолала іншого представника Першої ліги сумську "Вікторію". Другим до півфіналу національного турніру вийшов донецький "Шахтар", який в екстратаймах вирвав перемогу над "Олександрією". ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сформовано повний список учасників Клубного чемпіонату світу-2025 Третім півфіналістом стало київське "Динамо", яке у чвертьфіналі обіграло львівський "Рух". Останнім півфіналістом Кубка України виявилося житомирське "Полісся", яке в екстратаймах здолало рівненський "Верес". Жеребкування 1/2 фіналу Кубка України заплановано на четвер, 3 квітня. Початок церемонії о 14:00. Півфінали Кубка України відбудуться 23 квітня. Фінал заплановано на 14 травня у Житомирі. Колишній захисник "Динамо" Київ і збірної України Владислав Ващук поділився думками про роботу головного тренера Олександра Шовковського у столичному клубі. На його думку, під керівництвом теперішнього тренера грає набагато краще, ніж у минулому, коли команду тренували іноземні фахівці.
we.ua - Відомі усі учасники 1/2 фіналу Кубок України з футболу та очікують жеребкування
Келлог сказав, як максимально посилити санкції проти Росії
Західні санкції проти Росії мають недостатній рівень дотримання. Їхній вплив можна значно посилити, довівши до максимального ефекту. Про це заявив спецпосланець президента США в Україні Кіт Келлог в ефірі Fох Вusіnеss. Він наголосив, що проблема санкцій полягає саме у їхньому виконанні. Міністр фінансів США Скотт Бессент оцінює їхню силу на 6 балів із 10. Водночас дотримання цих обмежень, за його словами, знаходиться лише на рівні трьох балів. "Потрібно максимально підсилити ефект санкцій і довести їх до межі. Російські суверенні активи - це 300 мільярдів доларів, які зараз перебувають у Бельгії. Вони можуть стати інструментом тиску. Також необхідно звернути увагу на тіньовий флот. Він забезпечує більшу частину нелегального транспортування нафти по всьому світу. 70% цього потоку проходить через Балтику. Його можна фактично зупинити", - пояснив Келлог. Він також нагадав, що Дональд Трамп уже застосовував подібні заходи під час свого президентства. "Він фактично зупинив постачання вугілля з Північної Кореї до Китаю", - зазначив чиновник. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сенат США закликає впровадити 500% на імпорт з країн, що купують ресурси РФ За його словами, для блокування діяльності "тіньового флоту" можна використовувати катери берегової охорони. "Це крайні заходи, але ми вже ввели санкції проти цього флоту, тож знаємо, де він знаходиться і які маршрути використовує. Якщо ці кроки реалізувати, санкції почнуть діяти по-справжньому. Головне - дотримуватися їх на високому рівні. Проте це часто просто не роблять", - підкреслив спецпосланець. Він також зазначив, що ключове завдання - змусити Україну та Росію сісти за стіл переговорів. За його словами, США прагнуть до встановлення повного перемир'я між сторонами. Європейський Союз завершив технічні переговори щодо заснування спеціального трибуналу для притягнення Росії до відповідальності за злочин агресії проти України.
we.ua - Келлог сказав, як максимально посилити санкції проти Росії
Продажі автівок Tesla впали до мінімуму 2022 року
Автомобілі Теslа у першому кварталі 2025 року реалізуються на 13% менше. Такий показник призвів до рівня майже трирічного мінімуму. Про це повідомляє Вlооmbеrg. Зазначається, що це пов'язано з оновленням їхньої найважливішої моделі. Також не може бути міжнародною негативною реакцією на дії засновника компанії Ілона Маска. За перші три місяці року Теslа, як зазначило видання, поставила 336 681 автомобіль. Це є найгіршим показником з другого кварталу 2022 року. Хоча, згідно з оцінками аналітиків, очікувалось, що компанія продасть понад 390 000 легкових і вантажних автомобілів. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні збираються створити національну мережу зарядних станцій для електрокарів Зокрема, у першому кварталі Теslа постачала 323 800 автомобілів Моdеl Y і Моdеl 3, що на 12% менше, ніж рік тому. Реалізація усіх інших автомобілів, включно з Сybеrtruсk, Моdеl S і Х, впали на 24%, до 12 881 одиниць. У лютому продажі автомобілів Теslа на 25 ринках ЄС, Великої Британії, Норвегії та Швейцарії впали в середньому на 44% - до менш ніж 16 тис. одиниць. Продажі електромобілів Теslа у Франції та Швеції впали до найнижчого рівня з 2021 року. Назвали автомобільні бренди, чиї моделі виявились найменш надійними. Рейтинг склали на основі дослідження експертів Соnsumеr Rероrts. Врахували дані про поломки автомобілів від страхових компаній і власників.
we.ua - Продажі автівок Теslа впали до мінімуму 2022 року
Фіцо заявив про готовність негайно почати переговори з Україною
Влада Словаччини зацікавлена у зустрічі з представниками українського уряду. Глава уряду країни Роберт Фіцо заявив про готовність провести телефонні переговори з прем'єр-міністром Денисом Шмигалем, повідомляє Dеnn&іасutе;k N. "Ми готові негайно ", - сказав Фіцо. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Фіцо розповів, як Урсула фон дер Ляєн назвала його "повним ідіотом" Він додав, що на будь-якій зустрічі темою переговорів будуть виключно цивільні проєкти, а не питання про надання зброї. Востаннє переговори України та Словаччини відбувалися 2024 року. Фіцо тоді розкритикував президента Володимира Зеленського за припинення транзиту газу. Раніше Фіцо заявив, що його країна не підтримуватиме Україну ані фінансово, ані військово для продовження війни, вказавши, що Київ ніколи не буде достатньо сильним для переговорів з позиції військової сили. Прем'єр також вимагає, щоб саміт ЄС містив формулювання про негайне припинення вогню, незалежно від того, чи буде досягнута остаточна мирна угода.
we.ua - Фіцо заявив про готовність негайно почати переговори з Україною
Зеленський назвав цілеспрямованим удар російською балістикою по Кривому Рогу
Відбувся цілеспрямований російський ракетний удар по Кривому Рогу 2 квітня. Усі необхідні служби на місці, усувають наслідки обстрілу та допомагають людям. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський у Теlеgrаm-каналі. Він розповів, що внаслідок атаки є постраждалі. Їм надають медичну допомогу. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росіяни обстріляли Харків: постраждала дитина Станом на зараз відомо, що життя чотирьох людей, на жаль, забрав цей удар. Серед загиблих усі цивільні. "Мої співчуття рідним та близьким", заявив політик. З його слів, всюди у світі такі удари називають однаково: це терор. Зеленський вважає, що припинити це можна лише достатнім тиском на Москву, на російську систему, щоб вони були змушені відмовитись від війни й терору, і це залежить від партнерів від Америки, від Європи, від інших у світі. "Нас усіх відділяє щонайменше від повного й безумовного припинення ударів лише відсутність згоди Росії припиняти війну. Тільки тиск світу може забезпечити таку згоду. І також усі подібні російські удари доводять, що Україні потрібно достатньо систем і ракет ППО, щоб ми могли захистити всіх людей в Україні від російського терору", додав він. Війська РФ 2 квітня атакували Кривий Ріг. Попередньо атака відбулася балістичною ракетою, за оновленими даними, загинули четверо людей, ще троє зазнали поранень.
we.ua - Зеленський назвав цілеспрямованим удар російською балістикою по Кривому Рогу
У Росії впав стратегічний бомбардувальник Ту-22М3
В Усольському районі Іркутської області РФ розбився стратегічний бомбардувальник Ту-22М3. Екіпаж із чотирьох людей катапультувався, один льотчик помер, передає Міноборони Росії. Повідомляють, що літак упав у безлюдній місцевості, руйнувань на землі немає. За попередніми даними, причиною аварії стала технічна несправність. Глава Іркутської області Ігор Кобзєв каже, що літак Ту-22М3 виконував плановий політ і впав біля населеного пункту Буреть Боханського району. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Внаслідок удару по аеродрому "Оленья" було пошкоджено два бомбардувальники Ту-22М3 - ГУР "Руйнувань житлових будівель і жертв серед цивільного населення немає. Екіпаж літака з 4 осіб катапультувався. В результаті приземлення, за доповіддю командира екіпажу, один льотчик загинув. Прибула на місце пошуково-рятувальна бригада евакуює екіпаж на місце дислокації. На місці працюють служби МНС. Причина аварії - технічна несправність", - додав він. Ту-22М3 використовують для запуску ракет Х-22. 23 лютого у районі Азовського моря українські війська знову збили російський літак-розвідник А-50. Це була спільна операція Повітряних сил та ГУР.
we.ua - У Росії впав стратегічний бомбардувальник Ту-22М3
"Сліпий, хворий - але придатний" - що розповідають у чергах під ТЦК у Києві
Із 1 вересня в країні стартує нова модель військової підготовки: замість строкової служби - базовий вишкіл для всіх громадян віком від 18 до 25 років. Він триватиме кілька місяців і завершуватиметься постановкою на облік у ТЦК. Тим часом підприємства, які хочуть зберегти бронювання своїх працівників, мали до 31 березня підтвердити свою критичність. Інакше ті можуть бути мобілізовані на загальних підставах. Влада наполягає, що без нової хвилі поповнення фронту говорити про ротації чи масове повернення військових - передчасно. Під стінами київських ТЦК щодня збираються люди: одні приходять добровільно чи за відстрочками, другі - з повістками, треті - провести рідних в навчальні центри. Кореспондентки Gаzеtа.uа біля київських ТЦК поговорили з людьми, які туди йдуть. Розпитали їх за мотивацію служити, відношення до потенційного перемир'я тощо. ЖІНКИ У ВІЙСЬКУ Під дверима Шевченківського ТЦК - кілька людей. Хтось прийшов за довідкою, хтось - за повісткою, а дехто просто підтримати родича. Валентина - одна з небагатьох, хто не уникає розмови. Вона - діюча військова, у відпустці з фронту. - Прийшла по особистих справах. Я служу на Харківському напрямку, штурмовий підрозділ. Ситуація там&hеllір; складна, але стабільна у своїй складності. Як було, так і є. Те, що тут говорять про якесь можливе перемир'я, - там не відчувається, - каже вона. Валентина пішла у військо добровільно ще у 2022 році. Каже, просто пішла - і все, без зайвих роздумів. - Я з Білогородки. Обрала штурмову - бо подобається. Не було страшно. У війську ставлення до жінок і чоловіків однакове. Якщо ти військовослужбовець - то військовослужбовець. І крапка. Говорячи про мобілізацію, її погляд стає жорсткішим. Каже, що не розуміє тих, хто ховається. - Якби всі йшли служити, не було б стільки "двохсотих". Дуже багато жінок зараз у війську. Вони не прячуться. А здорові хлопці - ховаються, качаються в спортзалах, але зробити крок - не можуть. Просто я їх не розумію. А беруть зараз кого завгодно - калік забирають, тих, хто не зміг "відкупитись". Це не нормально. А якби кожен зробив свій вибір чесно, нам усім було б легше. Про відео з інтернету, де чоловіків хапають на вулицях, говорить стримано. - Я такого не бачила. На моїх очах нічого подібного не було, - зізнається Валентина і поспіхом йде, коли її кличе працівник ТЦК. Під ногами - мокрий асфальт, навколо військкомату висить стрічка. Прохід до приміщення охороняє працівник ТЦК. Поруч - протитанкові їжаки, а двері огороджені мішками з піском. Всередину пускають за електронною чергою. Стороннім вхід - заборонено. 20-річна Юлія тримає руки в кишенях, бежева куртка в плечах промокла від мряки. Був звичайним працівником, а броню лишили тільки майстрам - Хлопця мобілізували. Повістку вручили через роботу - подзвонили, сказали, що якісь "неполадки" у військкоматі. Він пішов - а там вже дали бойову повістку. Хоч у нього все було оновлено: штрих-код, ВЛК пройдено, - розповідає Юлія. - Раніше мав бронювання, бо працював на заводі. Але він був звичайним працівником, а броню лишили тільки майстрам. Як тільки зняли - одразу викликали. Час від часу зиркає на двері, у які заходять чоловіки. Сьогодні чоловіка мають відправити на навчання. Юлія прийшла, щоб побути поруч. - Ми не встигли ні до чого підготуватись. Я студентка, вчуся на соціального працівника. А він просто намагався жити, працювати. Зараз їде на навчання. Підрозділ ще не знаємо. Частину спорядження купували самі. Наколінники, рукавиці - вийшло понад 2000 грн. - У знайомого був 46-й розмір, а дали 58-й. Якщо буде не по ньому - купуватимемо самі. Але все дуже дорого. Юлія переселенка з Чернігівської області. Приїхала до Києва в 2023-му, до сестри. Її хлопцю - 28 років. Коли той сказав, що дали бойову повістку, вона не стрималась - була істерика. - Він був обмежено придатний раніше. Але потім - уже придатний. І якогось іншого варіанту не залишилось. Він сказав: "Ну, дали - значить, піду". І я теж намагаюсь прийняти, - додає вона. - Але він не переховувався, ми завжди були "в системі", з оновленими даними. Дівчина не відводить погляд від дверей ТЦК. Каже, прийшла о 9:00 і чекає вже понад дві години. У військкоматі все суворо - телефони здають, стоять металошукачі, охорона. - Не знаю, яке ставлення там. Не пускають. Але у Сквирі, звідки ми, він прийшов просто "оновити дані" - а йому дали бойову. То як ви думаєте, яке ставлення? Про пільги для добровольців до 25 років, Юлія говорить твердо: хай хлопці хоча б трохи поживуть спокійно. - Побачать молодість, щось відчують. Бо зараз можуть просто відправити в найгірше. Нащо? - різко відказує жінка. - Якщо забирають всіх підряд, не дивлячись на стан здоров'я - це неправильно. Але сама свідком чогось подібного не була. Просто чую. Коли питаємо про майбутнє, її плечі опускаються. - Хотілося б вірити, що все це скоро закінчиться. Але надії - майже нема. Думаю про найгірше, але сподіваюсь на краще, - додає наостанок. Чоловіки стоять у черзі під щільними кронами туй і ялинок. Серед них також військовослужбовці з пораненнями. Дехто спирається на милиці або тростину, однак також чекають разом з усіма. ДОБРОВОЛЕЦЬ Вулиця до Соломʼянського територіального центру комплектування не відрізняється чимось особливим - типовий київський спальний район: п'ятиповерхівки, криві бордюри, автівки вздовж тротуару. Але що ближче до будівлі ТЦК - на очі впадають масивні протитанкові їжаки, потемнілі від дощу й заіржавілі. Далі - кілька покришок, деякі з них повні сміття й недопалків, притулені до бетонних блоків. Це імпровізований укріплений вхід, який розпочинається ще на розі вулиці. У провулку дорога перекрита - встановили блокпост. На виході з ТЦК - чоловік у темно-синій куртці. Швидко йде до синьої автівки, припаркованої під тротуаром і вже збирається їхати. Називається Олександром, але прізвище називати відмовляється. Колишній держслужбовець, зізнається. Йому 45 років. Він доброволець і щойно завершив трирічний контракт у теробороні. Тепер знову збирається до війська - цього разу хоче в Нацгвардію. - У березні контракт закінчився. Я служив у 112-й бригаді з початку повномасштабного вторгнення. Спершу в Києві, загалом - Харків, Миколаїв, Бахмут, Херсон. Не сидів на місці. Був всюди, де треба. І зараз продовжую. Бо що ще робити?, - розповідає Олександр. ТЦК - це лише виконавці. Вони просто крайні Ситуацію з мобілізацією Олександр оцінює жорстко, але переконує, що ухилянтів багато - і їх треба ловити. - Але не "відловлювати", як у ТіkТоk. Треба пояснювати. Закон є - його треба виконувати. Не можеш служити - допомагай матеріально. Але допомагай. Каже, всі ці історії з відео про "бусифікацію" - результат браку комунікації. - Люди бояться не повістки. Люди бояться невідомого. Їм треба пояснити: ось що буде, ось що далі, ось твоя роль. А не хапати на вулиці. Треба не лякати, а роз'яснювати. Якщо люди знатимуть, що на них чекає - буде менше паніки, - переконує військовий. - ТЦК - це лише виконавці. Вони просто крайні. Виходять з приміщення - і шеврони знімають, бо вже люди на них косо дивляться. А це неправильно. Вся відповідальність - не на них, а на керівництві, яке ці накази спускає. Хочеш перемоги? Пояснюй. Не женись за статистикою. На фронті, каже Олександр, нічого не змінилось. Переговори, останні політичні заяви, новини в ефірах - усе це лишається десь за лінією вогню. - Як був бардак, так і є. Усе по-старому. Хлопці стоять і не вірять у "перемир'я". Усі розуміють - якщо зараз зупинитись, буде пауза. Те, що пропонують - не в наших інтересах. Це не мир, це пауза. Потім знову прийдуть, як після Першої світової. Люди втратили забагато, щоб погодитися. Якщо Зеленський це підпише - піде за "руським кораблем". На "нулі" триває і війна, і внутрішній відбір. Тих, хто не готовий психологічно, не саджають в окопи. Олександр переконаний, що ключова задача тилу - не тільки давати людей, а й готувати, пояснювати, комунікувати. Бо навіть найміцніший фронт тримається на тому, що відбувається за його спиною. Війна не закінчиться найближчим часом, каже чоловік. Триватиме ще не менше двох років. - Трамп просуває свої економічні інтереси. Це не про нас. Вони можуть тиснути на Зеленського, але не на армію, - говорить Олександр. - Усе залежить від того, як нам даватимуть зброю. Бо без неї буде партизанщина. Як у 2022 році - коктейлі "Молотова", мисливські карабіни, ДФТГ. Люди самі тоді вставали. Не треба було ніякої централізованої мобілізації - були образи Бучі, Харкова, Маріуполя. І цього вистачало, щоб брати зброю. Якщо буде необхідність, упевнений - люди знову піднімуться. ЗАЙВА БЮРОКРАТІЯ Люди йдуть тротуарами повз - хтось із торбами, хтось із теками документів чи медичними картками. Поруч - кілька військових пʼють каву. Хтось виходить з військкомату мовчки. Чоловік у чорній розхристаній куртці біжить: "Вибачаюся, поспішаю на ВЛК", - відказує. Хлопець у куртці кольору хакі з батьком та братом швидко йдуть до авто. Каже, що поспішає, але пояснює: поки не військовий - але вже за крок до цього. - Прийшов сам, добровільно. Бо хочу сам зробити цей вибір, - говорить Максим, 24 роки. - А не чекати, поки хтось вирішить за мене, коли мені стане 25. Я не через пільги якісь тут, просто прийшов час. Знайшов для себе підрозділ, який мені підходить. І вирішив не тягнути. Пора. Уже вдруге за день до Соломʼянського ТЦК йде 57-річний Олег. Прізвище відмовляється називати, просить не фотографувати. Він афганець, має посвідчення учасника бойових дій ще з радянських часів. Уже тиждень ходить до цього військкомату - оновлює дані. Каже, що найважче - не комісія, не висновки лікарів, а папери. - Я вже неділю сюди ходжу. Потрібен обліковий документ, а щоб його отримати - треба пройти всі круги ада. І 101-й кабінет, і все інше. В мене є посвідчення УБД, є старий радянський військовий квиток. Але ж тоді в мене прізвище було написане російською, а зараз - українською. І все - дані не збігаються, не визнають. Кажуть: треба все оновлювати. Олег не служить зараз, але після проходження ВЛК його визнали придатним за категорією Б. Це означає, що може згодитися в логістиці, охороні, зв'язку, медичній частині. Сліпий, хворий, але придатний - Сліпий, хворий, але придатний, - іронізує він. - Я взагалі зв'язківець за фахом, командир командно-штабних машин - рівень полку, дивізії. Коли почалась повномасштабна війна, до ТЦК не пішов не тому, що ховався, а тому що було не до того: - Ми барикади будували, дітей евакуювали. Я в Тарасівці був, хоча квартира в Києві. Облікова картка в них на мене була, дані були. Просто чекав, що якщо вже буде дуже треба - то викличуть. Пенсію, на яку мав право як ветеран, теж не оформив вчасно. Лише коли поховав батька, зустрів побратимів, ті й сказали: "Та ти вже давно мав би пенсію отримувати". Про повторний наступ на Київ не вірить. Росіяни не осилять, сміється. - Я економіст, маю дві вищі освіти. Слідкую не за газетами, а за тими, з ким колись бізнес вів. У них там усе сиплеться. Вони зараз просто блефують. Якщо не можеш перемогти - створюй вигляд, що перемагаєш. Але це довго не триває. Вірю, що війна може закінчитись уже цього року. Але у нас в країні гайки закручують, бо інакше не виживеш. Європа не знає, чого хоче: сьогодні чотири країни "за", завтра - дев'ять "проти". А в нас війна. Тут не до довгих дебатів. А у них - демократія, все через консенсус. І як результат - затягування. До ТЦК, каже, багато хто не хоче йти - бо людей не мотивують. Однак останній тиждень бачив у військкоматі та на ВЛК багато молоді. - Тобто ініціатива з пільгами працює - і це правильна стратегія. Давно пора було так зробити. Я сам у свій час писав два рапорти, щоб піти служити. А зараз система радянська. Все на "закрутити гайки". Але це не працює. - У 80-х я повернувся з Афганістану й хотів вступити до університету. Не пройшов - ну, дві війни, сільська школа. Але пішов на підготовче. Приніс посвідчення УБД - і тоді сказали: "О, нам такі хлопці потрібні". Це і є мотивація. Пільги для військових - нині здебільшого формальні, запевняє. - Ну от кому потрібні комунальні знижки, якщо в тебе ще нема своєї квартири? Дайте доступ до навчання, до вузів, до нормального старту в житті. Бачив серед добровольців і дівчат. І вважає, що кожен може воювати. Але не через "муштру", а через вибір. - Ми маємо бути, як Ізраїль. Але до тієї системи нам ще далеко. У нас усе досі тримається на хабарях. Але шанс щось змінити є. Останні події після приходу до влади Трампа чоловіка не здивували. - Це логічно з точки зору економіки. Бо у США - гігантський зовнішній борг. Більше 37 трильйонів доларів. Але не Міжнародному банку, як всі думають. А тим, хто купив їхні державні цінні папери. А це - весь світ, - посміхається і прибирає з обличчя пасма вже посивілого волосся. - Якщо ми не розуміємо, як у світі працюють гроші нас продадуть. І не свої. А чужі. Питання лише - чиї гроші зайдуть у цю країну. Українських олігархів уже міняють на західних. І вся різниця в тому, хто буде отримувати прибуток. А не в тому, що система стане чеснішою. ПОМИЛКОВИЙ РОЗШУК Живої черги біля Соломʼянського ТЦК майже немає. Однак там вишиковуються ті, хто зареєструвався завчасно. Онлайн-запис - на місяць уперед. Потрапити всередину можна, якщо довго чекати або з повісткою, або з поліцією. Зустрічаємо Костянтина. Йому 30. Чоловік непридатний до служби, бо має діабет першого типу - тяжка форма. - Мені виписали повістку. Прийшов по ній, пройшов ВЛК, зареєстрував результат. І тут кажуть - я в розшуку, бо ще не з'явився за&hеllір; іншою повісткою. Якою?! Виявляється, вона заднім числом на три місяці раніше. Але ж я все оновлював. Дані подавав ще, коли тільки зʼявився "Резерв+". Поліція мене зупиняла - нічого не казали. У ТЦК - теж. А тут - на тобі. Юридичний відділ пообіцяв "передивитися" справу. Але черги в ТЦК - гігантські. Коли майже вистояв - уже обідня перерва. Сказали "погуляти годинку". - Там все як у лотереї. Черга не жива, не електронна - якась напівміфічна. Є дві - для тих, хто вперше, і для повторних. Повторні сидять, поки справу знайдуть і комусь передадуть. Можуть одразу покликати, а можуть день не чіпати. Я бачив, як витягують справи з верху стопки - значить, щось "зверху надійшло". Велика частина абсурду - це саме проходження ВЛК. - Сидиш по шість-сім годин під дверима одного лікаря. Запису немає. Просто сидиш. Або проходиш, або - приходь завтра. Або за місяць. І ще питання - чи тебе взагалі знайдуть у системі. Солом'янський - це взагалі "елітний" ТЦК. Записатись туди - як на концерт Його направили в Солом'янський ТЦК, хоча повістка була з Оболонського. - Солом'янський - це взагалі "елітний" ТЦК. Записатись туди - як на концерт. Опівночі відкривають запис на місяць наперед. Все розлітається. Я, щоб записатися на одну довідку, реєструвався ще 1 березня, - обурюється Костянтин. - Перша ВЛК - не штатна. Потім твоя справа йде на штатну ВЛК, звідти - на центральну. І тільки звідти - назад у ТЦК. І цей весь шлях, мені сказали, може зайняти до пів року. А оригінали документів усі віддав. А ще є така штука: якщо ти "обмежено придатний", але в якийсь момент змінилась інструкція - тебе можуть поставити "придатним" і все. Без пояснень. Костянтин у чергах також зустрічав чоловіків із подібною ситуацією. Процес може тривати від кількох тижнів до кількох місяців. А іноді - до пів року. Увесь цей час людина, формально непридатна до служби, залишається "у процесі". Її дані можуть не оновитися в системі вчасно, і навіть буває - можуть внести у список "ухилянтів" через неузгодженість між датами повісток та рішенням ВЛК. Після обіду люди один за одним зникають за постом. Хтось приходить із повісткою, хтось просто намагається владнати документи. Однак добровольців тут зустрінеш рідко, каже один із працівників ТЦК. - Вони були у 2022 році, - додає роздратовано.
we.ua - Сліпий, хворий - але придатний - що розповідають у чергах під ТЦК у Києві
Як не згоріти на роботі: пройди тест і перевір себе
Пропонуємо пройти тест і дізнатися, чи загрожує вам професійне вигоряння. Обирайте варіанти відповідей, рахуйте бали. Наприкінці тесту дізнаєтеся результат, отримаєте рекомендації. Почати тестування 1. 7:00, лунає будильник. Ваша реакція? а) Прокидаюся легко, налаштований(а) на новий робочий день (0 балів) б) Лежу ще 10 хвилин, але встаю без проблем (2 бали) в) Прокидаюся втомленим(ою) (4 бали) г) Відчуваю паніку, немає бажання вставати з ліжка (6 балів) 2. 10:00. Початок робочого дня. Що відчуваєте? а) Натхнення, є чіткі цілі (0 балів) б) Занурююся в робочі справи, але без особливого задоволення (2 бали) в) Доводиться змушувати себе працювати (4 бали) г) На роботі все дратує, нічого не встигаю. Хочу скоріше піти додому (6 балів) 3. 13:00. Час обіду. Що обираєте? а) Обід із колегами або прогулянка (0 балів) б) Обідаю перед комп'ютером, паралельно відповідаю на робочі повідомлення (2 бали) в) П'ю чергову каву, немає сил і бажання нормально поїсти (4 бали) г) Через фізичне й емоційне виснаження часто забуваю про обід (6 балів) 4. 16:00. Ви отримуєте нове завдання від колег. Як реагуєте? а) Це виклик! Починаю працювати (0 балів) б) Роблю, бо треба, але не відчуваю ентузіазму (2 бали) в) Відчуваю роздратування, але беруся до роботи (4 бали) г) Паніка: я не впораюся, не хочу, не можу (6 балів) 5. 19:00. Що робите після роботи? а) Зустрічаюся з друзями, ходжу на спорт, присвячую час хобі (0 балів) б) Відпочиваю вдома - готую щось смачне на вечерю, дивлюсь улюблені серіали (2 бали) в) Втома така, що нічого не хочеться робити. Можу погортати відео в соцмережах (4 бали) г) Основне бажання - скоріше б прийти додому і нікого не бачити, не чути, не розмовляти. Усе навколо дратує. Від однієї думки, що треба знову йти на роботу, зникає настрій і бажання щось робити. Через тривожні думки заснути не можу до ранку (6 балів) Результати: 0-8 балів Усе під контролем Ви добре врівноважуєте роботу та відпочинок, умієте керувати своїм часом. 9-18 балів Є проблема Стрес поступово накопичується, робота починає виснажувати. Важливо регулярно відпочивати, більше рухатися та стежити за своїм емоційним станом. 19-30 балів Ви на межі Втома, дратівливість та брак енергії свідчать про серйозне навантаження. Потрібно змінювати підхід до роботи. 31-36 балів Небезпечний рівень Вам терміново потрібні відпочинок і консультація фахівця. Професійне вигоряння може негативно вплинути на здоров'я.
we.ua - Як не згоріти на роботі: пройди тест і перевір себе
Чи стане Марін Ле Пен політичною мученицею? Ультраправі у Франції намагаються піаритися на вироку своєї лідерки
Тест на те, чи можлива політична кар'єра для засуджених, після США проходить Європа. Якими є перші результати і чому це важливо для нас, розбиралася Gаzеtа.uа. Лідерку французької ультраправої партії "Національне об'єднання" Марін Ле Пен суд визнав винною у розкраданні коштів Європарламенту. Гроші, котрі виділяються на оплату послуг помічників депутатів, Ле Пен та її соратники витрачали на партійних службовців. Причому не один-два рази, а протягом останніх 12 років. Для французького політикуму важливо те, що їй також заборонено обіймати державні посади протягом п'яти років. Політикиня отримала два роки умовно, ще два має носити електронний браслет і заплатити 100 тисяч євро штрафу. За даними Еurоnеws, лідерка партії має полишити посаду радниці департаменту Па-де-Кале на півночі Франції та залишитися депутаткою французького парламенту. Хоча, якщо Національне зібрання буде розпущено достроково, балотуватися вона не зможе. До слова, її партія має виплатити штраф у 2 мільйони євро. "Особистого збагачення не було" "Це політична смерть", - констатувала Марін Ле Пен і оголосила про намір оскаржити вирок суду. Шанси поборотися у неї непогані. За вироком суду, загальні збитки, завдані Європарламенту, складають 2,9 мільйони євро, особисто собі Ле Пен "наскирдувала" 474 тисячі євро. Вона твердить, що справа у різному тлумаченні регламенту Європарламенту. "Не було особистого збагачення, - констатувала головуюча суддя Бенедікт де Пертюї, - але було збагачення партії, що суперечить правилам фінансування". "Майже як у нас" На підтримку Марін Ле Пен висловився ультраправий нідерландський політик Герт Вілдерс. Не утримався від коментарів заступник прем'єр-міністра Італії Маттео Сальвіні. Брюссель, мовляв, оголосив війну. Угорський прем'єр Віктор Орбан написав у соцмережі Х: "Jе suіs Маrіnе". Італійська прем'єрка Джорджія Мелоні застерегла: "Ніхто з тих, хто за демократію, не може радіти вироку лідерці великої партії та позбавляє представництва мільйони громадян". Та справжній політичний скарб Марін Ле Пен - реакція Дональда Трампа та Ілона Маска. Глава департаменту ефективності DОGЕ написав у своїй соцмережі Х: "Коли радикальні ліві не можуть перемогти у демократичному голосуванні, вони зловживають правовою системою, щоб посадити своїх опонентів у тюрму. Це їхня стандартна схема по всьому світу". Нині розслідуються гучні справи проти низки консервативних політиків, зокрема, ізраїльського прем'єра Беньяміна Нетаньягу, проти ультраправого кандидата на президентських виборах у Румунії Коліна Джеорджеску, проти експрезидента Бразилії Жаїра Болсонару. Але президент США у відповідь на вирок Марін Ле Пен відгукнувся стримано: "Це схоже на те, що у нас. Дуже важлива і серйозна справа. Їй заборонили балотуватися, а вона була провідною кандидаткою". Син Дональда Трампа дозволив собі більшу відвертість: "Франція відправляє Ле Пен до тюрми і забороняє їй брати участь у виборах? Вони просто намагаються довести, що Венс був правий в усьому". Ребрендінг партії За даними березневого соціологічного опитування Французького інституту громадської думки (ІFОР), на гіпотетичних президентських виборах Марін Ле Пен має рейтинг від 34 до 37% респондентів. З огляду на результат Ле Пен на перегонах 2022 року - 23,15% - приріст помітний. "Мільйони французів вірять у мене, 30 років я боролася за вас, проти несправедливості, тому я продовжу боротьбу", - пообіцяла вона. Своя мучениця Після вироку Марін Ле Пен стала бажаною гостею ефірів центрального телеканалу, що дозволило провести блискавичний ребрендинг партії. "Її вважатимуть мученицею, соратники перетворять процес у зброю, - припустила докторка філософії у сфері публічного права Рим-Сара Алуан. - Вона вже використовує найбільшу новинну мережу (телеканал ТF1), щоб захистити себе". Та всередині її партії тривають залаштункові дискусії: чи не варто зробити ставку на її протеже, французького "короля" ТіkТоk Джордана Барделла? Він подвоїв підтримку "Національного Об'єднання" серед молоді. Але деякі провідні партійці вважають його недостатньо досвідченим для перемоги у будь-яких перегонах. Підвішений стан Поки не буде розглянуто апеляцію, ця ультраправа партія перебуватиме у підвішеному стані. Водночас Ле Пен прагне збільшити свій політичний вплив. Це означає, що вона планує за будь-яких обставин залишитися лідеркою своєї політсили, а балотуватимуться від "НО" політики-представники Ле Пен. Консервативна криза Сторінку перегорнуто, вважає голова дослідницької компанії Іfор Оріnіоn Фредерік Дабі, французькі ультраправі шукатимуть вихід. Публічно вони засуджуватимуть вирок, але у глибині душі багато хто може бути задоволений молодим кандидатом, котрий привабить більше симпатій людей, припустив політичний аналітик Домінік Моїсі. "І він не зватиметься Ле Пен", - додав експерт. "Я не дозволю вибити себе з активної політики", - пообіцяла натомість Марін Ле Пен. Але що насправді робити, французькі ультраправі не знають. І це чергова поразка радикальних правих у Європі, після "санітарного кордону" у Європарламенті та Єврокомісії, у Румунії та Австрії. Беззаперечно одне: вони використають справу Ле Пен як аргумент на користь своєї версії про нібито свідомі переслідування. Схоже, така перспектива непокоїть французьку чинну владу. Суддя Бенедікт де Пертюї пояснила, що відсторонення Марін Ле Пен від можливості обіймати державні та виборні посади мотивована не політично, а юридично. Йдеться про те, щоб попередити використання засудженою на свою користь переваг, які надають ці посади. "Жодної політики тут немає", - запевнила вона. Натомість прем'єр Франції Франсуа Байру висловив занепокоєння, оскільки його свого часу теж підозрювали у подібних правопорушеннях. Міністр юстиції Жеральд Дарманен написав у соцмережі Х, що для нього стало би шоком відсторонення Марін Ле Пен від виборів. Та справа Марін Ле Пен значно ширша за внутрішньофранцузький контекст. Вона піднімає питання, чи може політик, підозрюваний у корупції, мати розвиток, якщо він популярний. Тобто, сила закону і системи - проти сили вулиці і авдиторії, класичних інструментів радикалів. Що сильніше? У США відповідь на це питання була дана, коли Дональду Трампу дозволили брати участь у виборах 2024 року. У своїй риториці він апелює до американців проти Dеер Stаtе, а зараз президент США веде складну гру із суддями Верховного суду. У Європи може бути інше бачення. Зокрема, у Франції експрезидент Ніколя Саркозі очікує вироку за незаконні пожертви від лівійського лідера Муаммара Каддафі. Експрем'єр Франсуа Фійон уже засуджений за шахрайство, коли найняв власну дружину як співробітницю, коли був депутатом. Але межа між справді виправданим вироком і політичним переслідуванням дуже тонка. Від того, як вирішиться доля Ле Пен, може залежати політична конфігурація у Євросоюзі на найближчий політичний цикл.
we.ua - Чи стане Марін Ле Пен політичною мученицею? Ультраправі у Франції намагаються піаритися на вироку своєї лідерки

What is wrong with this post?