Gazeta.ua - we.ua

Gazeta.ua

we:@gazeta.ua
29.3 thous. of news
These news items are translated using machine learning and machine translation technologies. We apologize for any inaccuracies or errors in the text. Switch to the Ukrainian language to read the news in the original.
Gazeta.ua on gazeta.ua
Форсувати не можуть: літній наступ РФ провалився
Проблема форсування річок, яка переслідує російську армію від початку повномасштабного вторгнення, знову стає критичним фактором. Цього разу вона підриває успішність літнього наступу РФ. Про це йдеться в аналітичному матеріалі Fоrbеs. Автор нагадує: ще у травні 2022 року українські захисники розгромили цілу батальйонно-тактичну групу РФ під час спроби переправи через Сіверський Донець. Тоді втрати росіян стали одним із найяскравіших провалів на ранньому етапі війни. Попри певні спроби покращити логістику та інженерну підготовку, здатність перетинати водні рубежі залишається для російської армії болючою точкою. Яскравий приклад - ситуація з Дніпром. Саме ця річка у 2022 році стала вирішальним бар'єром, що змусив росіян відступити з Херсона. Вона ж залишається основною причиною, чому РФ досі не може повернути місто під контроль, попри близькість своїх позицій. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія стягує 160 тис. військових: готується великий наступ - СNN Не менш складним випробуванням для загарбників стала річка Оскіл на Харківщині. Цей водний рубіж довгий час стримував просування окупантів у напрямку Куп'янська. І хоча російські війська змогли створити певний плацдарм на західному березі, це далося їм ціною значних втрат. Як підкреслює Fоrbеs, у липні РФ знову зазнала невдачі: спроба звести понтонний міст через Оскіл провалилася. Деякі підрозділи змогли переправитись, але відсутність інженерно надійного мосту унеможливила перекидання бронетехніки, що серйозно обмежує наступальні можливості росіян на цьому напрямку. "Забезпечення угруповань на лівому березі без стаціонарних переправ означає постійні ризики та втрати", - зазначає видання. Це ускладнює не лише просування, але й постачання, ротацію та евакуацію поранених. Fоrbеs наголошує, незважаючи на технологічний прогрес і спроби адаптації до умов сучасної війни, стара проблема залишається невирішеною. Подолання річок - одна з найнебезпечніших та найскладніших військових операцій, і Росія продовжує терпіти тут поразки. "Традиційні виклики, зокрема річкові переправи, досі визначають контури бойових дій. Повторні невдалі спроби їх подолання обертаються втратами і стають ключовою перепоною для реалізації планів російського командування", - резюмує видання. Раніше розвідка повідомляла, що упродовж найближчих днів або тижнів Росія може перейти до масштабного літнього наступу, стягнувши до лінії фронту близько 160 тис. військових. Зазначається, що Кремль може скористатися 50-денним вікном, яке, на думку експертів, утворилося перед можливим запровадженням нових санкцій з боку США. Аналітики вказують, що за останні тижні російські сили укріпили позиції на Покровському, Куп'янському та Костянтинівському напрямках, що може свідчити про підготовку до активних бойових дій.
we.ua - Форсувати не можуть: літній наступ РФ провалився
Gazeta.ua on gazeta.ua
Іран дозволив візит експертів МАГАТЕ "найближчими тижнями"
Влада Ірану погодилася дозволити технічній групі з МАГАТЕ відвідати країну "найближчими тижнями" для обговорення відносин між Міжнародним агентством з атомної енергії та Тегераном. Вкрай важливо мати можливість відновити інспекції в Ірані після авіаударів Ізраїлю та США минулого місяця, метою яких було знищення ядерної програми країни, щоб зупинити створення Тегераном ядерної зброї. Про це сказав заступник міністра закордонних справ Ірану Казем Гарібабаді у середу журналістам під час візиту до Нью-Йорка для зустрічей, повідомляє Rеutеrs. МАГАТЕ не прокоментувало заяву Гарібабаді, але сказало, що її гендиректор Рафаель Гроссі "активно взаємодіє з усіма сторонами, залученими до іранської ядерної проблеми". В Агентстві додали, що для нього вкрай важливо мати можливість відновити інспекції в Ірані після авіаударів Ізраїлю та США минулого місяця, метою яких було знищення ядерної програми країни, щоб зупинити створення Тегераном ядерної зброї. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Іран зупиняє співпрацю з МАГАТЕ: Гроссі позбавлений доступу до об'єктів "Делегація (МАГАТЕ - ред.) приїде до Ірану для обговорення модальності, а не для відвідування ядерних об'єктів", - сказав Казем Гарібабаді. Зі свого боку Тегеран заперечує прагнення до ядерної зброї та стверджує, що його ядерна програма призначена виключно для цивільних цілей. "Наша Організація з атомної енергії фактично оцінює збитки, завдані ядерним установкам, і ми чекаємо на їхній звіт. Це дуже небезпечна робота. Ми не знаємо, що там сталося ... через ризики радіації", - сказав Гарібабаді. Дипломати, зокрема, висловлювали стурбованість щодо долі близько 400 кг запасів високозбагаченого урану, про що Іран не повідомив МАГАТЕ. Гарібабаді заявив, що МАГАТЕ офіційно не запитувало про долю цих запасів, і що Тегеран "не може нічого сказати зараз, оскільки у нас немає жодного дійсного та достовірного звіту від іранської Організації з атомної енергії". Нещодавні удари по ядерних обʼєктах країни завдали їм значної шкоди. Повністю знищити ядерну програму Ірану неможливо.
we.ua - Іран дозволив візит експертів МАГАТЕ найближчими тижнями
Gazeta.ua on gazeta.ua
У Стамбулі стартував третій раунд переговорів між Україною та Росією
Увечері 23 липня в Стамбулі стартував третій раунд переговорів між українською та російською делегаціями. Про це повідомляє "Суспільне", посилаючись на джерела з місця подій. Українську делегацію очолює секретар Ради національної безпеки і оборони Рустем Умєров. Російську сторону, як і раніше, представляє помічник президента РФ Володимир Мединський. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Переговори в Стамбулі: Росія й Україна готують ґрунт для можливої зустрічі Зеленського і Путіна За даними турецького агентства, переговори відкрив вступним словом міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан. Він наголосив, що головна мета зустрічі - досягнення припинення вогню як передумови до майбутнього мирного врегулювання. Перед початком переговорів українська делегація провела зустріч із президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом, його радником Акіфом Киличем і главою МЗС Туреччини. Після цього делегація прибула до Стамбула. Джерела з української делегації повідомили, що перед основними переговорами, як і раніше, відбулась коротка підготовча зустріч між Умєровим, Фіданом і Мединським. Основною темою нинішнього раунду є підготовка потенційної зустрічі на рівні лідерів України та Росії. Украинская делегация во время переговоров в Турции будет настаивать на необходимости немедленного и полного прекращения огня. В частности с учетом последних атак РФ на гражданскую инфраструктуру.
we.ua - У Стамбулі стартував третій раунд переговорів між Україною та Росією
Gazeta.ua on gazeta.ua
Під час демонтажу Пагорба Слави знайшли "капсулу часу"
У "капсулі часу" був нагородний лист радянського льотчика. У Львові під час демонтажу колишнього Пагорба Слави знайшли "капсулу часу". Про це повідомила пресслужба Львівської міської ради. Сьогодні у музеї "Територія терору" фахівці відкрили цю металеву ємність. Усередині була скляна пляшка, а у ній - нагородний лист військового льотчика, героя радянського союзу Михайла Лиховида. Інформація про бойовий шлях загиблого розміщена на трьох аркушах. Знайдений документ датований 1963 роком і є копією оригіналу, датованого 1945 роком. Документ ще будуть досліджувати науковці, а в подальшому планується, що знахідка експонуватиметься в Меморіальному музеї тоталітарних режимів "Територія терору". Як розповів керівник ЛКП "Личаківський цвинтар" Павло Богайчик, капсулу знайшли в одній з братських могил. "Чи були в цій могилі останки цієї людини, чи хтось поклав туди лише капсулу - незрозуміло", - зазначив очільник комунального підприємства. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чарки і свистулька - що археологи знайшли в центрі Одеси До речі, на одній з демонтованих раніше скульптур з колишнього Пагорба Слави було вказано прізвище Михайла Лиховида. Роботи з дослідження ексгумації радянських поховань на колишньому Пагорбі Слави у Львові завершили 16 липня. Загалом на цьому місці було віднайдено 355 людських останків: 251 - в індивідуальних могилах та 84 - у трьох братських. У ще одній, четвертій, братській могилі, знаній як поховання часів Першої світової війни, людських останків не знайшли взагалі. Колишній комплекс "Пагорб Слави" зводили у 19451950-х роках на вулиці Пасічній. Сюди перепоховали червоноармійців, радянських партизанів і співробітників НКВС, які загинули під час Другої світової війни. Особливу увагу привертало поховання Миколи Кузнєцова - його останки двічі намагалися викрасти. Родичі спецагента неодноразово зверталися з проханням повернути тіло до Росії. В Одесі завершили археологічні дослідження поблизу пам'ятника Дюку де Рішельє. Науковці знайшли артефакти ХІV століття.
we.ua - Під час демонтажу Пагорба Слави знайшли капсулу часу
Gazeta.ua on gazeta.ua
Порти РФ заблоковані для іноземних суден: відвантаження нафти припинилося
Відвантаження російської нафти на танкери в портах Чорного моря зупинилося після видачі Володимиром Путіним ФСБ повноважень узгоджувати вхід суден у порти. Про це повідомляє агентство Rеutеrs. Призупинення додасть невизначеності на нафтовому ринку Середземномор'я, який і так залишається нестабільним через нещодавній інцидент із забрудненням, що призвів до затримок із відвантаженням азербайджанської нафти сорту ВТС з турецького порту Джейхан. У понеділок Путін підписав закон, згідно з яким іноземні судна повинні отримувати дозвіл Федеральної служби безпеки (ФСБ) для доступу до російських портів. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія порушує санкції, перевантажуючи нафту біля узбережжя ЄС - ГУР Указ визначає, що дозвіл від портових адміністрацій на вхід іноземних суден має узгоджуватися з ФСБ - органом, який є правонаступником радянського КДБ. Нові правила набули чинності відразу після публікації указу в понеділок. Експорт нафти сорту СРС Вlеnd з терміналу в Росії в серпні планувався на рівні 1,66 млн бар. на добу, або близько 6,5 млн метричних тонн - майже без змін порівняно з липневим планом. Очікується, що в липні обсяги експорту і транзиту нафти через Новоросійськ складуть приблизно 2,2 млн тонн, за словами галузевих джерел. Вартість поставок російської сирої нафти в травні 2025 року досягла дворічного мінімуму. Нафта марки Urаls зараз продається приблизно по $52 за барр. За даними відстеження танкерів, зібраними Вlооmbеrg, середній обсяг поставок становив 3,39 млн бар. на день за чотири тижні до 25 травня. Валова вартість цих вантажів виявилася найнижчою з квітня 2023 року.
we.ua - Порти РФ заблоковані для іноземних суден: відвантаження нафти припинилося
Gazeta.ua on gazeta.ua
Австрійські технології в обхід санкцій потрапляють до РФ - розслідування
Росія застосовує продукцію австрійської компанії Rоіthnеr Lаsеrtесhnіk GmbН для виготовлення ракет, призначених для боротьби з винищувачами F-16. Про це повідомляє приватна аналітично-розвідувальна компанія Dаllаs, яка отримала відповідні документи від джерела, наближеного до російської компанії "ТРВ-Инжиниринг". Згідно з документом, датованим 15 липня 2025 року, гендиректор "ТРВ-Инжиниринг" Михайло Колесніков інформує керівника "Азовського оптико-механічного заводу" (АОМЗ) Василя Аксьонова про результати випробувань австрійських діодів RLТ1060-100G у кількості 28 од. У листі зазначено, що випробування підтвердили необхідну довжину хвилі випромінювання - 1060 нм, а також ведеться підготовка до складання діодів після уточнення оптичних характеристик. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ГУР: більшість компонентів нового дрона РФ - з Китаю Обидві згадані російські компанії входять до складу корпорації "Тактическое ракетное вооружение" (КТРВ) - одного з основних виробників ракет у РФ. За даними Dаllаs, компанія Rоіthnеr Lаsеrtесhnіk GmbН, яка спеціалізується на оптичних приладах, може бути свідомо залучена до співпраці з "ТРВ-Инжиниринг", попри санкції Євросоюзу. Аналітики зазначають, що австрійська компанія проводить тестування продукції на замовлення російської сторони та інформує її про результати. При цьому не виключено, що діоди використовуються у створенні систем самонаведення для ракет класу "повітря-повітря", які можуть застосовуватись проти винищувачів F-16, що перебувають на озброєнні ЗСУ. Разом з тим, Dаllаs не виключає можливості, що російська сторона приховує справжнє призначення продукції від австрійського виробника. "Ми не можемо точно стверджувати, наскільки ця співпраця прозора. Утім очевидно, що будь-яка взаємодія з російськими оборонними підприємствами є токсичною та несе серйозні ризики", - зазначають аналітики. Раніше повідомлялось, що російська ракета, яка влучила в дитячу лікарню "Охматдит", мала західні компоненти. Це говорить про успіх Кремля в ухиленні від санкцій. Хоча санкції відрізали Росію від деяких передових компонентів, оборонний сектор Кремля звернувся до мікропроцесорів та інших передових технологій, не призначених для військового використання.
we.ua - Австрійські технології в обхід санкцій потрапляють до РФ - розслідування
Gazeta.ua on gazeta.ua
ЄС готує 30% мита на товари зі США, якщо не буде угоди - ЗМІ
Європейський Союз планує накласти на США 30% мита на товари вартістю близько 100 млрд євро (117 млрд доларів) у разі неукладання угоди зі Сполученими Штатами і якщо президент США Дональд Трамп виконає свою погрозу запровадити аналогічні мита на більшість експортних товарів блоку після 1 серпня. У межах першої хвилі контрзаходів ЄС об'єднає вже затверджений перелік мит на американські товари на суму 21 млрд євро та раніше запропонований перелік на додаткові 72 млрд євро американських товарів в один пакет, заявив у середу представник Європейської комісії, пише Gаzеtа.uа. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Японія розкритикувала митну політику Трампа За словами осіб, обізнаних у цьому питанні, експорт США, який включає промислові товари, такі як літаки Воеіng Со., автомобілі американського виробництва та бурбонний віскі, буде обкладений митом, яке відповідає погрозі Трампа про 30%. Загроза від Брюсселя може торкнутися близько третини американського експорту до ЄС, враховуючи те, що минулого року до блоку було відправлено товарів на суму 335 млрд євро.Тарифи будуть готові набути чинності наступного місяця, але тільки в тому випадку, якщо угода не буде укладена і США введуть свої мита після серпня, заявили джерела на умовах анонімності. Ці плани з'явилися в той час, коли країни-члени ЄС, включаючи Німеччину, посилили свої позиції у відповідь на жорсткість переговорної риторики США. Берлін готовий навіть підтримати введення в дію антипримусового інструменту ЄС (АСІ) у разі відсутності угоди, заявив урядовий чиновник на умовах анонімності. Цей інструмент буде застосований тільки в тому випадку, якщо угода між США і ЄС не буде укладена. США підписали масштабні торговельні угоди з трьома країнами. За словами Трампа, угода з Японією передбачає масштабні інвестиції обсягом $550 млрд.
we.ua - ЄС готує 30% мита на товари зі США, якщо не буде угоди - ЗМІ
Gazeta.ua on gazeta.ua
Зеленський обіцяє гарантувати незалежність НАБУ і САП новим законом
Президент Володимир Зеленський заявив, що внесе до Верховної Ради законопроєкт, який має гарантувати незалежність антикорупційних інституцій та зміцнити систему правопорядку в Україні. Ініціатива стане відповіддю на суспільне занепокоєння після ухвалення змін до антикорупційного законодавства. Про це глава держави повідомив у відеозверненні. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Києву надіслали сигнал: тиск на НАБУ може коштувати Україні інвестицій і міжнародної підтримки Він наголосив, що в новому документі не буде жодного впливу чи втручання з боку Росії, а незалежність органів, таких як НАБУ і САП, буде повністю збережена. "Я запропоную Верховній Раді законопроєкт, який забезпечить силу системі правопорядку. І не буде жодного російського впливу чи втручання в діяльність органів правопорядку. Дуже важливо - всі норми для незалежності антикорупційних інституцій будуть", - заявив Зеленський. Президент також зазначив, що під час нещодавньої зустрічі з керівниками правоохоронних та антикорупційних органів було досягнуто домовленості про підготовку спільного плану дій. Зокрема, Генеральна прокуратура та інші профільні установи мають подати свої пропозиції щодо необхідних правових норм. Зеленський підкреслив, що цей законопроєкт стане частиною ширшої стратегії трансформації держави. Президент Володимир Зеленський підписав закон №12414 увечері 22 липня. Ще до його ухвалення занепокоєння щодо ситуації з НАБУ і САП висловила й Єврокомісія, наголосивши на вирішальній ролі цих органів у реалізації реформ і підтримці довіри громадськості. Схвалення документа викликало критику з боку комісарки ЄС з питань розширення Марти Кос, яка також наголосила на необхідності дотримання стандартів незалежності антикорупційних структур.
we.ua - Зеленський обіцяє гарантувати незалежність НАБУ і САП новим законом
Gazeta.ua on gazeta.ua
17 депутатів із підозрами НАБУ проголосували за ліквідацію незалежності антикорупційних органів, - ЗМІ
Напередодні 263 депутати ухвалили законопроєкт №12414, що узалежнює Національне антикорупційне бюро (НАБУ) і Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП) від генпрокурора. Понад 30 з них фігурували у справах НАБУ. Про це інформує ZN.uа. Згідно з публічними даними, 31 чинний або колишній депутат Верховної Ради ІХ скликання мав або має підозри НАБУ. Із них за ліквідацію незалежності НАБУ та САП проголосували 17 депутатів, двоє - утрималося або не голосували, а ще 5 були відсутні в Раді, або витягли картки перед голосуванням. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У G7 обурилися наступом на НАБУ та анонсували зустріч із керівництвом Кабміну України Перелік депутатів, проти яких відкривалися справа або досі триває розслідування НАБУ, та їхнє голосування за закон №12414: Олександр Юрченко - група "Відновлення України" - за;Волинець Михайло - фракція "Батьківщина" - за;Герасимов Артур - фракція "Європейська солідарність" - утримався;Шахов Сергій - група "Довіра" - відсутній;Пашковський Максим - фракція "Слуга народу" - за;Колісник Анна - фракція "Слуга народу" - відсутня;Клочко Андрій - фракція "Слуга народу" - за;Забродський Михайло - фракція "Європейська солідарність" - не депутат;Констанкевич Ірина - група "Партія "За майбутнє" - за;Саладуха Ольга - фракція "Слуга народу" - за;Кузьміних Сергій - фракція "Слуга народу" за;Камельчук Юрій - фракція "Слуга народу" - за;Шол Маргарита - фракція "Слуга народу" - за;Порошенко Петро - фракція "Європейська солідарність" - утримався;Маріковський Олександр - фракція "Слуга народу" - не голосував;Деркач Андрій - позафракційний - не депутат;Кормишкіна Ірина - фракція "Слуга народу" - не депутат;Нагорняк Сергій - фракція "Слуга народу" - за;Гевко Володимир - фракція "Слуга народу" за;Трухін Олександр - фракція "Слуга народу" - не депутат;Королевська Наталія - фракція "ОПЗЖ" - не депутат;Гунько Анатолій - група "Відновлення України" - за;Одарченко Андрій - фракція "Слуга народу" - відсутній;Лабазюк Сергій - група "Партія "За майбутнє" - за;Ісаєнко Дмитро - група "Відновлення України - за;Марченко Людмила - фракція "Слуга народу" - за;Задорожній Микола - фракція "Слуга народу" - за;Дубневич Ярослав - група "За майбутнє" - відсутній;Горват Роберт - група "Довіра" - за;Кива Ілля - фракція "ОПЗЖ" - не депутат;Бондар Віктор - позафракційний - відсутній. Верховна Рада обмежила незалежність НАБУ та САП. Парламент проголосував в цілому законопроєкт N 12414. Це фактично ліквідувало усю незалежність НАБУ та САП. Євросоюз засудив дії влади України.
we.ua - 17 депутатів із підозрами НАБУ проголосували за ліквідацію незалежності антикорупційних органів, - ЗМІ
Gazeta.ua on gazeta.ua
"Руки геть від НАБУ і САП" - як у Києві мітингують проти скандального закону
У Києві та низці інших міст другий день поспіль тривають акції протесту проти закону № 12414, який стосується змін у роботі Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). 23 липня учасники акції знову зібрались біля Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка у Києві, передають кореспонденти Gаzеtа.uа. Схожі протести відбуваються у Львові, Дніпрі, Одесі та інших містах України. Учасники виступають із вимогами скасувати закон, який, за заявами НАБУ, САП і правозахисних організацій, обмежує незалежність антикорупційних інституцій. У столиці протест розпочався о 20:00. Проте мітингувальники почали приходити до театру значно раніше. Наразі на площі вже зібралися сотні людей. Із собою беруть плакати з гаслами та національні стяги. До протесту доєднуються волонтери, блогери та зірки. Закон № 12414 був ухвалений Верховною Радою 22 липня. За нього проголосували 263 народні депутати. Президент Володимир Зеленський підписав закон увечері 22 липня. Ще до його ухвалення занепокоєння щодо ситуації з НАБУ і САП висловила й Єврокомісія, наголосивши на вирішальній ролі цих органів у реалізації реформ і підтримці довіри громадськості. Схвалення документа викликало критику з боку комісарки ЄС з питань розширення Марти Кос, яка також наголосила на необхідності дотримання стандартів незалежності антикорупційних структур. Документ передбачає низку поправок, які фактично підпорядковують антикорупційні органи впливу генерального прокурора. Зокрема: - Генпрокурор отримує доступ до всіх кримінальних проваджень, розслідуваних НАБУ; - Відтепер він має право давати обов'язкові вказівки детективам НАБУ та змінювати підслідність справ; - Також генпрокурору надається повноваження закривати провадження за клопотанням сторони захисту; - Повідомлення про підозру високопосадовцям відтепер може підписувати особисто генеральний прокурор; - Керівник САП втрачає право входити до складу групи прокурорів - це рішення тепер прийматиме лише генпрокурор. Парламент у другому читанні ухвалив законопроєкт, який фактично змінив статус Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
we.ua - Руки геть від НАБУ і САП - як у Києві мітингують проти скандального закону
Sign up, for leave a comments and likes
About news channel
  • Всеукраїнська он-лайн газета. Оперативні новини з України і світу: події, політика, спорт, культура

    All publications are taken from public RSS feeds in order to organize transitions for further reading of full news texts on the site.

    Responsible: editorial office of the site gazeta.ua.

  • Publication date:
  • Categories:

What is wrong with this post?

Captcha code

By clicking the "Register" button, you agree with the Public Offer and our Vision of the Rules