Всі останні актуальні новини України, Історія

Фільтр новин

Дослідники показали піраміду Хеопса відразу після побудови

Відновили зовнішній вигляд давньоєгипетських пірамід Гізи 4 тис. років тому. Ці будівлі сильно змінювалися. Древні будівельники використовували потрібні матеріали, які люди потім просто розбирали. Про це пише Live Science. Коли піраміди збудували, вони не були піщано-коричневими, як сьогодні. Вони були вкриті шаром блискучої осадової породи. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Археологи знайшли голови древніх богів "Всі піраміди були обкладені дрібним білим вапняком", розповів доцент Чеського інституту єгиптології при Карловому університеті у Празі Мохамед Мегахед. Завдяки цьому піраміди мали гладкий, відполірований шар. Він сяяв яскраво-білим кольором під сонцем. За даними Національного музею Шотландії, будівельники використали близько 6,1 млн т вапняку тільки під час будівництва Великої піраміди Хеопса. Але потім облицювальне каміння забрали для інших будівельних робіт. Те саме сталося й з більшістю оболонок інших пірамід. Є докази того, що вапняк почали розбирати за часів правління Тутанхамона і це тривало до XII століття нашої ери. Деякі камені також міг розхитати землетрус 1303 року нашої ери. Стародавню лазню знайшли археологи в єгипетському місті Береніс. Їй 2,2 тис. років. Лазню збудували у грецький період. Розкопали дві круглі будівлі з 14 ваннами в кожній. У них могла бути холодна чи тепла вода. Знайшли окрему кімнату для гарячих ванн і давню систему водопостачання. Вода надходила з двох великих резервуарів.

we.ua - Дослідники показали піраміду Хеопса відразу після побудови

Розсекретили документи про депортацію українців

Скасували гриф "Для службового користування" зі справ галузевого державного архіву МВС, які стосуються масових депортацій населення з території Західної України в 1940-х та 1950-х роках. Рішення ухвалила Комісія з питань роботи зі службовою інформацією, передає Міністерство внутрішніх справ. Згідно з законом "Про доступ до архівів репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917 1991 років" уся така інформація має бути відкритою. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Українців жорстоко депортували "Метою цього закону є забезпечення відкритості архівної інформації репресивних органів та заборона обмеження доступу до неї. Тож документи репресивних органів мають бути доступними для громадськості, в тому числі шляхом розміщення на офіційних веб сайтах", зауважив директор Департамент документообігу та контролю Іван Сопіга. У фондах є ешелонні списки громадян Івано-Франківської, Тернопільської та Львівської області. Депортацію населення Західної України провели органи республіканських та союзних МДБ та МВС 21 жовтня 1947-го. Увійшла в історію під назвою "Операція "Захід". Була спрямована на ліквідацію соціальної бази українського визвольного руху. За добу до Сибіру і Казахстану вивезли 77 808 людей. Українська повстанська армія продовжила діяти після завершення радянсько-німецької війни. Намагалася підірвати роботу радянських владних структур. Керівництво СРСР постійно шукало нові форми нейтралізації повстанського руху. Тоді вирішили депортувати людей. Протягом 1944-1946 років із Західної України у віддалені місцевості СРСР вивезли понад 14 тис. родин учасників національно-визвольного руху.

we.ua - Розсекретили документи про депортацію українців

На затонулому кораблі знайшли незвичайний вантаж

Археологи дослідили місце відомої аварії корабля "Грібсхунден" біля берегів Швеції. На борту виявили понад 3 тис. зразків рослин. Серед них є такі спеції, як шафран, імбир, гвоздика, перець горошком і мигдаль. Про це пише IFLScience. Аварія сталася у XV столітті. Уламки знайшли у 1970-х роках. "Дослідження дає безпрецедентне розуміння роботи середньовічного скандинавського королівського двору", сказали дослідники. Корабель був повністю укомплектований артилерією, батальйоном професійних солдатів, стрілецькою зброєю, включаючи арбалети та пороховою зброєю, а також витворами мистецтва та лівреями. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дослідили давній корабель, на якому жив король На кораблі було багато спецій. У ті часи лише дуже багаті люди могли мати до них доступ. "Ці екзотичні спеції служили не лише для того, щоб зробити їжу короля смачнішою під час його подорожі з Копенгагена до Кальмару, а й як вирішальний аспект презентації короля Ганса та інших монархів своїм підданим. Якби корабель благополучно прибув до Кальмару, з його палуби Ганс використав би всілякі елітні сигнали, щоб справити враження на Шведську раду. Споживання екзотичної їжі, безумовно, було символом престижу та соціальної переваги. Це також демонструвало, що король Ганс та середньовічна Данія були культурно інтегровані з рештою Європи та миру за межами континентальних кордонів", пишуть дослідники. Через аварію Ганс не встиг вчасно прибути на саміт і заручитися підтримкою шведських правителів. Тому він розв'язав війну. Після короткої та ефективної військової кампанії. Ганс 1497 року отримав шведську корону та об'єднав Данію, Норвегію і Швецію у рамках Кальмарської унії. Знайшли британський бомбардувальник-штурмовик Martin 187 Baltimore, який впав у Середземне море 80 років тому. Літак виявили під час обстеження узбережжя острова Ліноза, який належить Італії. Фахівці кажуть, що літак або обстріляли, або у нього відмовив двигун. Бомбардувальник впав приблизно за 500 м від Лінози.

we.ua - На затонулому кораблі знайшли незвичайний вантаж

У центрі Києва знайшли таємничі підземні ходи

У напівзасипаному підвалі Трапезної церкви в Києві знайшли таємні ходи. Один із ходів веде до Софійського собору, повідомив головний реставратор Національного заповідника "Софія Київська" Вадим Кириленко. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На березі Дніпра знайшли артефакти слов'ян Згідно з наявними даними, глибина проходження ходу 6 м від рівня землі. У підвалі Трапезної церкви співробітники заповідника нещодавно розпочали комплекс ремонтно-реставраційних робіт. В Одесі бійці тероборони випадково виявили археологічну знахідку. Це трапилося, коли вони рили окопи та зводили бліндажі. Амфори передали співробітникам місцевого археологічного музею. Згодом їх виставлять як музейний експонат.

we.ua - У центрі Києва знайшли таємничі підземні ходи

Усередині скам'янілої риби знайшли незвичайну знахідку

Палеонтолог Метт Фрідман випадково знайшов скам'янілий мозок риби віком 319 млн років. Дуже деталізовану скам'янілість виявили під час тестування мікро-КТ для ширшого проєкту, пише Science Alert. Сліди такого давнього життя зазвичай залишаються лише в більш твердих частинах, таких як кістки. М'які тканини швидко розпадаються. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знайшли перший скелет жінки-австралопітека У цьому випадку щільний мінерал, можливо пірит, просочився і замінив м'яку тканину. Вчені завдяки цьому змогли відсканувати черепний нерв маленької риби Coccocephalus wildi. Цю скам'янілість виявили ще 1925 року. Ця риба, ймовірно, полювала на комах, дрібних ракоподібних та головоногих молюсків. Дослідники тепер прагнуть просканувати інші скам'янілості риб у музейних колекціях, щоб побачити, які ще ознаки м'яких тканин можуть ховатися всередині. Учені знайшли свідчення давньої "консервації" їжі в печері Кесем, неподалік Тель-Авіва, Ізраїль. Первісні люди зберігали харчі від псування близько 300 тис. років тому. Для збереження продуктів люди використовували попіл від вогнищ. Попелом засипали м'ясо, зібрані рослини - переважно корінці та бульби, а також необроблені шкури. Це давало змогу зберігати їх декілька місяців в умовах жаркого клімату та харчового дефіциту і споживати в чорний день. Раніше під попелом печери знаходили залишки оленячих ніг - так люди зберігали й поживний кістковий мозок.

we.ua - Усередині скам'янілої риби знайшли незвичайну знахідку

Якісний український веб хостинг на SSD для Ваших сайтів. Сервери розміщені в Україні, що забезпечує максимальну швидкість передачі даних. Ідеальний хостинг для Wordpress, OpenCart, Prestashop та бізнес-сайтів.

we.ua - Український хостинг m-host.net

Археологи знайшли таверну, якій тисячі років

Збудовану у 2700 році до нашої ери таверну знайшли археологи в Іраку. Вона була розділена на обідню зону просто неба і кімнату з лавами і піччю, повідомляє CNN. Там знайшли залишки їжі та посуду. У мисках виявили рештки риби. Виявили також пічку. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Археологи знайшли древні прикраси палацу "Від різних епізодів горіння та відкладень попелу вона залишила у ґрунті свого роду райдужне забарвлення, а інтер'єр оздоблений цією великою цеглою", сказав археолог з Університету Пенсільванії Рід Гудман. Таверну знайшли у місті Лагаш, сучасна аль-Хіба. Воно було одним з найстаріших і найбільших міст південної Месопотамії. Виявлення таверни підтверджує думку про те, що суспільство того часу не складалося тільки з еліти та рабів, але включало і середній клас. "Той факт, що у вас є громадське місце збору, де люди можуть сісти, випити пінту пива і поїсти рибне рагу, говорить про те, що вони не працюють під тиранією королів", вважає Гудман. Учені виявили сліди людини, яким 120 тис. років у пустелі Великий Нефуд у Саудівській Аравії. За їх словами, знахідка змінює уявлення про розселення людей Євразією. До цього дослідники знаходили лише одну кістку людського пальця, віком 88 тис. років і майже 400 слідів тварин таких як віслюки, буйволи, слони, верблюди.

we.ua - Археологи знайшли таверну, якій тисячі років

В очікуванні варварів

Непросто знайти в історії більш давню та тривку форму поділу людей і спільнот, аніж дихотомія «цивілізація/варвари». Давні греки та римляни вважали себе втіленням прогресу і культури, а тих, кому не пощастило опинитись поза межами античної цивілізації – неотесаними дикунами. Фізичним втіленням цього поділу був лімес – укріплений кордон Римської імперії від Північного моря до Чорного […]

we.ua - В очікуванні варварів

Біля мавзолею знайшли давню будівлю

У Китаї археологи виявили руїни, що датуються періодом з династії Сун (960-1279) до династії Юань (1271-1368). Знахідка можу бути місцем сторожового дому, створеного для Цао Цао під час північної династії Сун, передає "Сіньхуа". Цао Цао був поетом, полководцем і державним діячем, провінційним володарем і передостаннім канцлером Східної династії Хань. Цегляні підземні дренажні споруди та руїни знайшли на західній стороні мавзолею. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розкопали стародавню стелу з історією родини "Виходячи з особливостей розкопаних архітектурних реліквій і дренажних споруд, а також великої кількості та різноманітності порцелянових виробів, можна припустити, що архітектура не була звичайною резиденцією. У поєднанні з літературними записами це може бути місцем охоронного господарства мавзолею", сказав науковий співробітник Інституту культурної спадщини та археології провінції Хенань Чжоу Ліган. Майбутні польові дослідження зможуть надати більше інформації щодо функції цієї будівлі та нададуть нові матеріали для вивчення історичних змін середовища навколо мавзолею Цао Цао. На археологічній пам'ятці в провінції Сичуань у Центральному Китаї археологи виявили священне бронзове дерево культури Шу. Його знайшли в жертовній ямі. Археологам знадобилися чотири місяці, щоб повністю розкопати гілки, квіти, частини стовбура й прикраси дерева.

we.ua - Біля мавзолею знайшли давню будівлю

На березі Дніпра знайшли артефакти слов'ян

На березі Дніпра археологи виявили кераміку віком 3 тис. років. Тут було поселення давніх слов'ян, сказав директор Черкаського археологічного музею Середньої Наддніпрянщини Михайло Сиволап, передає "Суспільне". Через зменшення рівня води взимку залишки поселення опиняються на поверхні. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Прикордонники знайшли давньоримське поселення "На одній зі знахідок переважають ознаки білогрудівської культури це епоха пізньої бронзи, яку більшість вважає першою праслов'янською культурою", розповів дослідник. Виявили фрагмент горщика епохи пізньої бронзи, датований XII-XIII століттями до нашої ери. Знайшли кремінь та кресало. Затоплених пам'ятників на дні Кременчуцького водосховища може бути понад три тисячі. "На жаль, дослідити його розкопками фактично неможливо, тому що більшу частину року воно знаходиться на глибині півтора-два метри. Після того, як вода сходить хоча б на метр, починають виходити перші із затоплених пам'яток", - розповів Сиволап. Археологи спостерігають за пам'яткою з 1986 року. В Одесі бійці тероборони випадково виявили археологічну знахідку. Це трапилося, коли вони рили окопи та зводили бліндажі. Амфори передали співробітникам місцевого археологічного музею. Згодом їх виставлять як музейний експонат.

we.ua - На березі Дніпра знайшли артефакти слов'ян

Археологи знайшли добре збереженого динозавра

Археологи знайшли майже повністю збереженого динозавра виду анкілозавра. Його шкіра, панцирне покриття на шкірі, більша частина тіла і ніг, навіть його морда пережили скам'яніння, пише Futurism. Динозавра знайшли 2011 року. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Австралійські вчені знайшли дивовижних істот в океані Тепер стало відомо, що крім зазубрених шипів, більшості кінцівок, панцирного покриття та вмісту шлунка, збереглися шкіра та морда тварини. "Під час підготовки я складав частинки, як пазл, і тварина почала набувати реальних обрисів. Якось перед Різдвом, я склав обидві сторони шиї і голову, і ви могли оцінити разючу силу зразка і те, що це була жива істота з дивовижним збереженням", - сказав технік Королівського музею Тирелла Марк Мітчелл. Експерти кажуть, що ця знахідка буквально "одна на мільярд". На півдні Уельсу знайшли давні відбитки. Вчені вважають, що вони можуть належати динозаврам, а їх вік понад 200 млн років. У Тихому океані вчені зустріли незвичайну морську істоту. Раніше таких помічали в Індійському та Атлантичному океанах.

we.ua - Археологи знайшли добре збереженого динозавра

Під час ремонту каналізації знайшли статую

Античну статую Геркулеса знайшли археологи під час ремонту каналізації у Римі. Розкопки досягали глибини у 20 м, повідомляє The Guardian. Археологи вважають, що статуя належить до римського імперського періоду. Її відкопали на позначці другої милі вздовж давньої Апієвої дороги. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Археологи знайшли у Колізеї кістки собак Статуя зроблена з мармуру. Геркулеса зобразили із кийком та у левовій шкурі. Відкриття зробили під час ремонтних робіт на каналізаційних трубах. Вони провалилися і спричинили зсуви. В античному місті Кібіров на території сучасної Туреччини археологи виявили 30 могил. Розкопки проводили в руїнах великого храмового комплексу. Могили виявили під базилікою. Це вказує на те, що поховання належали представникам еліти.

we.ua - Під час ремонту каналізації знайшли статую

У Японії знайшли надзвичайні артефакти

Найбільше бронзове дзеркало та найбільший залізний меч Дако знайшли археологи у Японії. Їх виявили у кургані Томіо Маруяма кінця IV ст, пише Kyodo News. Довжина меча складає 2,3 м. Це найбільші такі артефакти у Японії. "Ці відкриття вказують на те, що технології періоду Кофун перевершують усе, що можна було собі уявити, і є шедеврами металообробки того періоду", сказав заступник директора Археологічного інституту Косаку Окабаяші. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У морі знайшли унікальну зброю давніх римлян Візерунки на поверхні дзеркала повторюють дизайн найпоширеніших дзеркал Дарю. Вони відрізняються зображеннями уявних істот. Дзеркало у формі щита має довжину 64 см, ширину трохи більш як 31 см і важить 5,7 кг. Знайдений меч є найдавнішим із мечів Дако. Він відрізняється своєю хвилястістю та змієподібною формою. У Хорватії археологи ідентифікували рештки затонулого корабля. Він є найдавнішим затонулим в Адріатичному морі. Його виявили на дні біля острова Іловик. Кораблем виявилося торгове судно, яке затонуло понад 2 тис. років тому.

we.ua - У Японії знайшли надзвичайні артефакти

У печері знайшли людські кістки

Людські останки віком близько 11 тис. років знайшли археологи у печері Heaning Wood Bone у Камбрії, Англія. Знахідку датують раннім мезолітом. У цей час Homo sapiens був єдиним видом гомінід, який вижив на Британських островах. Про це пише Heritage Daily. Розкопки проводили археологи під керівництвом Мартіна Стейблса з Університету центрального Ланкашира. Змогли ідентифікувати вісім осіб, похованих у печері. Сім з них були датовані дослідниками з Університету Невади та Університету штату Пенсільванія за допомогою радіовуглецевого аналізу. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У болоті вчені зробили незвичайне відкриття Аналіз показав, що печера використовувалася для поховань у три різні періоди доісторичного минулого: близько 4000 років тому у ранній бронзовий вік; приблизно 5500 років тому в епоху раннього неоліту; та приблизно 11 тис. років тому на початку періоду мезоліту. "Це фантастичне відкриття! Ми раді підтвердити, що неймовірна знахідка Мартіна датується приблизно 11 000 років і дає нам чіткі докази мезолітичних поховань на півночі. Це особливо цікаво, оскільки це одні з найдавніших дат людської діяльності в Британії після останнього льодовикового періоду", кажуть дослідники. У Швеції археологи знайшли два древні мечі вікінгів всередині кам'яної поховальної камери. Зброю ніхто не чіпав протягом 1200 років, тож знахідка може багато розповісти про життя людей, які жили тут у ті часи. Мечі виявили у провінції Вестманланд на великій похоронній ділянці, де розташовані понад 100 поховань. Останні датують періодом між 600 та 1 тис. роками нашої ери.

we.ua - У печері знайшли людські кістки

Знайшли незвичайну мумію

У Єгипті археологи знайшли мумію, вкриту тонким шаром золота. Тіло поховали 4 300 років тому у великому вапняковому саркофазі, передає DW. Встановили, що похований мав ім'я Гекашепес. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Археологи знайшли древнє загублене місто Поховання виявили у селі Саккара. Там понад 3 тис. років існував некрополь. Знайдену гробницю назвали одним із найстаріших і найповніших нецарських поховань у Єгипті. Серед гробниць знайшли глиняний посуд. У Єгипті археологи знайшли велике поховання із 250 саркофагів із муміями, а також схованку з бронзовими статуями. Знахідка розташована в некрополі Саккара неподалік Каїра. Мумії добре збереглися.

we.ua - Знайшли незвичайну мумію

450 років Варшавській конфедерації: крок до міжконфесійного миру у Речі Посполитій

28 січня 1573 року у Варшаві завершився незвичний сейм. Незвичним його робили обставини, що настали після смерті короля Сиґізмунда II Авґуста у червні 1572-го. Для тодішніх монархічних держав відсутність володаря була тотожна зануренню у хаос. У випадку Речі Посполитої йшлося ще й про єдність Польського королівства та Великого князівства Литовського. Ще одна особливість цього сейму […]

we.ua - 450 років Варшавській конфедерації: крок до міжконфесійного миру у Речі Посполитій

Два дні чекали допомоги: в Чорному морі затонув теплохід

У Чорному морі 26 січня 2001-го затонув український теплохід "Пам'ять Меркурія". Перевантажене судно здійснювало комерційний рейс зі Стамбула до Євпаторії. Загинуло три члени команди і п'ять пасажирів, зникли безвісти чотири члени команди і вісім пасажирів, втрачено теплохід і вантаж. На борту перебували 52 людини - 27 членів екіпажу і 25 пасажирів. За версією слідства та свідченнями очевидців, "Пам'ять "Меркурія" прийняла на борт у порту Стамбула 329,6 т вантажу, що на 129,6 т більше, ніж передбачено. За висновком експертизи безпосередньою причиною загибелі судна стали "втрата стійкості у поєднанні з порушенням водонепроникності зовнішнього контуру у зв'язку з його перевантаженням, неправильним розміщенням вантажу". "Пам'ять Меркурія" повинна була рухатися уздовж берегової лінії, як це передбачено для суден її категорії. Однак бажаючи скоротити відстань, старенький теплохід рушив навпростець. Коли судно почало тонути - команда спустила плоти на воду. Корабель пішов на дно за 10 хв. 20 людей загинули, тіла п'ятьох так іне знайшли. Люди майже два дні провели на плотах у крижаній воді. Рятувальна операція була оголошена тільки 28 січня. Сигнал лиха за невідомих причин не дійшов до рятувальників. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Суховантаж врізався в пасажирський корабель Державна міжвідомча комісія причиною катастрофи й загибелі людей назвала порушення правил мореплавство з боку капітана судна, а також портових властей Стамбула та Євпаторії. Потерпілі - родичі загиблих в катастрофі, члени екіпажу і пасажири 10 років чекали вердикту суду. У квітні 2012-го суд Нахімовського району Севастополя виніс виправдувальний вирок капітану теплохода. А постраждалим відмовили в задоволенні матеріальних і моральних збитків на 7,6 млн грн. У Чорному морі 7 листопада 1941-го судно "Вірменія" пішло під воду за 4 хв. В нього влучила торпеда, загинуло близько 5 тис. людей. Пошуки судна в Чорному морі почали тільки в 2000-х . "Вірменію" шукали експедиції трьох країн - України, США та, згодом, Росії. У березні 2020-го на глибині 1,5 км за 30 км від Ялти знайшли корпус теплохода.

we.ua - Два дні чекали допомоги: в Чорному морі затонув теплохід

Археологи знайшли древнє загублене місто

1800-річне місто римської епохи виявили археологи у центрі південного єгипетського міста Луксор. Це місто є найстарішим і найважливішим містом на східному березі Луксора, сказав голова Вищої ради Єгипту з питань старовини Мостафа Вазірі, передає АР. "Археологи виявили низку житлових будівель, а також дві голубині вежі, які використовувались для утримання голубів, та низку металевих майстерень", йдеться у повідомленні. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знайшли мумії крокодилів Усередині майстерень дослідники виявили горщики, інструменти та бронзові й мідні римські монети. Це рідкісна археологічна знахідка для Єгипту. Розкопки там найчастіше стосуються храмів та гробниць. У Єгипті археологи знайшли велике поховання із 250 саркофагів із муміями, а також схованку з бронзовими статуями. Знахідка розташована в некрополі Саккара неподалік Каїра. Мумії добре збереглися.

we.ua - Археологи знайшли древнє загублене місто

Хто такі станьчики, або Підйом і занепад краківського консерватизму у монархії Габсбурґів

Пошук шляхів розвитку національної спільноти в умовах бездержавності був у ХІХ столітті не лише українською проблемою. Над цим питанням билися й поляки, котрі після трьох поділів Речі Посполитої наприкінці XVIII століття опинились під керунком Росії, Австрії та Пруссії (з 1871 року – Німеччини). Історія польських спроб адаптуватись до політики різних імперій, а при цьому сформувати […]

we.ua - Хто такі станьчики, або Підйом і занепад краківського консерватизму у монархії Габсбурґів

Born of war. How armed conflicts formed the Ukrainian nation throughout multiple centuries

My generation grew up with the standard propagandist notion “as long as there won’t be war”. This would be used to justify future wars. Sometimes, these wars weren’t as direct and large-scale, as they didn’t take the form of combat such as World War I or II. In such cases, the majority of the population […]

we.ua - Born of war. How armed conflicts formed the Ukrainian nation throughout multiple centuries

Етюди про Крути. Нові герої, старі міфи та пошук поховань

Продовження. Першу частину розвідки про Крути читайте за посиланням Відомо про три періоди, коли відбувався активний пошук свідків бою під Крутами. Перший раз – у 1918 році, з ініціативи родин загиблих юнаків. Удруге – у 1921-1922 роках, коли про це порушив питання колишній голова ради юнаків 1-ї Української військової школі ім. Б. Хмельницького Михайло Михайлик. […]

we.ua - Етюди про Крути. Нові герої, старі міфи та пошук поховань

Середа 8 Лютого

Любомль

-2

°

Хмарно

-5° - 0°

85 %

1037 мм

3.36 м/с

 • 09:00

  -5°
 • 12:00

  -3°
 • 15:00

  -1°
 • 18:00

  -4°
 • 21:00

  -5°