Ukrainians news about Історія

Sign up, for leave a comments and likes
News filter
У давній цитаделі знайшли незвичайний шолом
Угорські археологи розкопали скарб стародавньої зброї в середньовічній цитаделі у Вишеграді. Знахідки, датовані ХVІ-ХVІІ століттями, включають стрілецьку зброю, гарматні ядра, наконечники стріл та зброю ближнього бою. Вони вказують на інтенсивні бої, які точилися в цій фортеці. Цитадель Вишеграду, споруджена в ХІІІ столітті на березі Дунаю, була частиною оборонної системи, створеної після монгольських вторгнень, пише Неrіtаgе Dаіly. У ХІV столітті її перебудували в королівську резиденцію анжуйських монархів, які значно розширили укріплення, зокрема в напрямку річки. Під час розкопок у рові, що зберігся з анжуйського періоду, виявили безліч артефактів. Серед них - зброя, яка зберегла сліди боїв. Значні пошкодження на цих реліквіях свідчать про жорстокі сутички, які відбувалися в фортеці протягом кількох століть. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У палаці знайшли артефакт, який свідчить про культурні зв'язки у давнину Однією з найцікавіших знахідок став шолом-кабассет. Цей конічний шолом, прикрашений мідними розетками та пером, використовували піхотинці ХVІ століття. Археологи вважають, що він належав найманцю з Габсбурзької армії часів П'ятнадцятилітньої війни. Шоломи цього типу часто носили солдати, озброєні вогнепальною зброєю або піками, під час тривалого протистояння між Габсбургами та Османською імперією. Виявлені артефакти не лише ілюструють військову історію Вишеграду, але й підтверджують важливу стратегічну роль фортеці. Експерти аналізують знахідки, щоб отримати нові відомості про події, що сформували історію регіону. Археологи проводять розкопки давнього кургану на острові Англсі у Великій Британії. Могильник датується епохою бронзового віку - 2 тис. до н.е. У міфології пов'язаний з таємничим орденом магічних жерців природи - друїдами. Острів усіяний численними кам'яними пам'ятками епохи неоліту і епохи бронзи. Найбільш відомою є прохідна гробниця Вryn Сеllі Ddu - Курган у темнім гаї, віком 5 тис. років.
we.ua - У давній цитаделі знайшли незвичайний шолом
Археологи знайшли сліди моторошного жертвопринесення
Археологи, досліджуючи поховання в Хуака Као В'єхо на півночі Перу, виявили людські останки, що відкривають нову сторінку в розумінні жертвоприношень. Серед знайдених були підлітки, які виявилися родичами похованих дорослих. Понад 1500 років тому в Андському регіоні жертвували двох підлітків. Нове генетичне дослідження підтвердило їхній тісний зв'язок із дорослими, поруч із якими їх поховали. Ця знахідка вказує на те, що ритуали включали жертвування членів родини, чого раніше не фіксували, передає Lіvе Sсіеnсе. Культура Моче, яка процвітала на півночі Перу між 300 і 950 роками нашої ери, відома складними обрядами та жертвоприношеннями богам. Проте їхні жертовні практики, пов'язані з близькими родичами, залишалися невідомими до цього відкриття. Археогенетик із Каліфорнійського університету в Санта-Крузі Ларс Ферен-Шмітц зазначила, що це перший доказ генетичних зв'язків між жертвами та похованими. Вона підкреслила, що раніше не було підтверджень принесення в жертву підлітків-родичів. У Хуака Као В'єхо, пірамідальній споруді, відкритій у 2005 році, знайшли шістьох похованих. Серед них була високопоставлена жінка, названа сеньйорою де Као. Її оточували троє чоловіків і двоє підлітків. Хлопця та дівчину задушили мотузками з рослинного волокна. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Археологи дізналися про дивний звичай стародавньої цивілізації Генетичний аналіз встановив, що дівчина була племінницею сеньйори де Као, а двоє чоловіків - її братами. Один із братів виявився батьком цієї дівчини. Хлопець-підліток, якого також принесли в жертву, був сином одного з братів сеньйори. Це перший задокументований випадок, коли сина жертвували на похоронах батька. Ці поховання представляють унікальний ритуал, який відрізняється від публічних церемоній культури Моче. Ферен-Шмітц зазначає, що удушення могло бути способом вшанування осіб високого статусу. Проте мотиви таких жертв залишаються загадкою. На думку антрополога Джеффрі Квілтера з Гарварду, ритуали могли мати політичні або конфліктні причини. Подальші дослідження мають з'ясувати, чи були такі жертвоприношення поширеною традицією. Вчені також прагнуть дослідити соціальні чинники, які впливали на ці обряди. Відкриття поглиблює знання про культуру Моче й дає змогу переосмислити роль сім'ї та влади в давніх андських суспільствах. Мексиканські археологи в ацтекському місті Тлателолько виявили 36 поховань. Шість тіл помістили в кулясті глечики місцевого виробництва. Рештки маленької дитини з обсидіановим ножем у черепі поклали під тарілку, повідомляє національний інститут антропології та історії Мексики.
we.ua - Археологи знайшли сліди моторошного жертвопринесення
"Я припиняю свою діяльність на посту президента СРСР": Горбачов заявив про відставку
Президент СРСР Михайло Горбачов 25 грудня 1991-го виступив на центральному телебаченні СРСР. Сказав, що полишає свою посаду. Радянський Союз після майже 70 років припинив своє існування. За чотири дні до цього 11 колишніх радянських республік створили СНД. Фактично Радянський Союз вже тоді припинив існування. Розпад привів до незалежності 15 республік. У прощальній промові Горбачов сказав, що нещодавнє створення СНД стало основним мотивом відставки. Він додав, що стурбований, що люди в країні перестають бути громадянами великої держави і їм може бути важко впоратися з наслідками. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ядерна зброя: знищили останню ракетну шахту в Україні "Через ситуацію, що склалася з утворенням Співдружності Незалежних Держав, я припиняю свою діяльність на посту президента СРСР. Ухвалюю це рішення з принципових міркувань. Я твердо виступав за самостійність, незалежність народів, за суверенітет республік. Але водночас і за збереження союзної держави, цілісності країни. Події пішли іншим шляхом. Запанувала лінія на розчленування країни і роз'єднання держави, з чим я погодитися не можу", - каже Михайло Горбачов. О 19:38 з флагштока Кремлівського палацу в Москві спустили державний прапор Радянського Союзу і підняли державний прапор Російської Федерації. Після телевізійного виступу Михайло Горбачов дав коротке інтерв'ю і повернувся до свого кабінету в Кремлі, щоб передати ядерні шифри президенту Російської Федерації Борису Єльцину. 15 січня 1986 року в радянських газетах опублікували заяву генерального секретаря ЦК КПРС Михайла Горбачова про програму поетапної ліквідації до 2000-го всіх видів ядерних озброєнь. За 2 тижні до того він зустрівся з президентом США Рональдом Рейґаном в столиці Ісландії Рейк'явіку для обговорення скорочення ядерних озброєнь. Домовитися їм не вдалося, але авторитет Горбачова виріс.
we.ua - Я припиняю свою діяльність на посту президента СРСР: Горбачов заявив про відставку
Під час святкування Різдва в торговому центрі загинуло більше 300 людей
У торговому центрі китайського міста Лоян під час святкування Різдва 25 грудня 2000-го згоріло 309 людей. Займання сталося через порушення техніки безпеки. Стало одним з найбільш смертоносних серед подібних інцидентів в клубах і на дискотеках. Трагедія сталася в торговому центрі "Дунда шаньшуй", що місті Лоян Ще за тиждень до того, в будівлі виявили грубі порушення правил пожежної безпеки. Пожежа почалася під час дитячої різдвяної дискотеки. Займання почалося о 21.30. Того вечора група робітників проводила зварювальні роботи в підвалі торгового центру. Іскри потрапили на бавовняні вироби, які зберігалися в підвалі. Коли спалахнув вогонь, зварювальники спробували загасити його водою. Потім просто втекли з місця події, нікому не повідомивши про те, що трапилося. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сталеві конструкції торгового центру розплавились за півтори години Полум'я охопило перший поверх будівлі, відрізавши шлях до виходу. Приміщення, де проходила дискотека, знаходилося в самому центрі будинку. Врятуватися змогли лише 13 осіб. На боротьбу з вогнем приїхали всі пожежні підрозділи міста. Вогонь загасили за 2 год. Ісламські терористи захопили чотири американські пасажирські авіалайнери 11 вересня 2001 року. Два літаки направили на 110-поверхові вежі Всесвітнього торгового центру у Нью-Йорку. Після зіткнення почалась пожежа і сталеві конструкції будівлі розплавились. Вежі зруйнувались. В історію ця трагедія увійшла як "Теракт 9/11".
we.ua - Під час святкування Різдва в торговому центрі загинуло більше 300 людей
Розкажіть друзям про we.ua та отримайте винагороду

А Ви знаєте що на Платформі we.ua діє реферальна програма?

Ви приводите друзів та знайомих і отримуєте винагороду за їх реєстрації.

То ж, не гайте час! Розкажіть про we.ua своїм друзям, родичам та колегам. Надішліть їм своє реферальне посилання, яке легко знайти в розділі Мої друзі, та отримайте на свій бонусний рахунок додаткові надходження за кожну нову реєстрацію.

Розміщуйте своє реферальне посилання в інших соціальних мережах, в коментарях, в тематичних форумах та будь-де. Так у Вас буде більше друзів та підписників і більше бонусів на бонусному рахунку.

Ви зможете використати бонуси на додаткові послуги Платформи, а також - придбати корисні товари в нашій online-крамничці.

Детальніше про реферальну програму: https://we.ua/info/referral-program.

we.ua - Розкажіть друзям про we.ua та отримайте винагороду
Старшокласниця вижила у джунглях після падіння літака
Старшокласниця Джуліана Кепке стала єдиною вижилою пасажиркою після аварії літака LАNSА Lосkhееd L-188 24 грудня 1971-го в джунглях Перу. Дівчина 10 днів блукала джунглями. В переддень Різдва, рейс літака перуанських авіаліній LАNSА затримувався. На борт літака зайшли 92 особи - 6 членів екіпажу та 86 пасажирів. Дослідниця птахів Марія Кепке з Німеччини та її донька Джуліана летіли до міста Пукальпа. Хотіли зустріти Різдво з батьком дівчини - зоологом Гансом-Вільгельмом Кепке. Він проводив дослідження в джунглях Амазонки. Через 40 хв після зльоту капітан корабля побачив перед собою грозовий фронт. Вирішив летіти прямо на нього і не змінювати курс через і так велику затримку літака. О 12:36 на висоті 6400 м. в у крило літака вдарила блискавка. Почалася пожежа в паливному баці, відпадало крило. З висоти 3200м впав у тропічний ліс за 20 хв польоту від Пукальпе. Сильна злива загасила пожежу, невеликі частини зруйнованого літака непомітні з повітря. За годину на місце аварії прилетіли рятувальники. Але не могли точно визначити, де впав літак. Не могли навіть приземлитися через джунглі. Усіх, хто був на борту, оголосили загиблими. Джуліана пролетіла у вільному падінні майже 3 км. Її ряд крісел випав, коли у літака відламалося крило. Удар пом'якшили дерева і пологий пагорб, куди звалився лайнер. Вона досі була прив'язана ременем безпеки до крісла - це її врятувало від смертельних травм. Дівчинка знепритомніла і прийшла до тями тільки наступного ранку. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тіла жертв авіакатастрофи їли вижилі пасажири Дівчина мала важкий струс мозку, розрив підколінної зв'язки, перелом ключиці, розбите око, порізи кінцівок. На ній легка сукня та одна сандалія. Серед розкиданих фрагментів багажу Джуліана знайшла пакет із льодяниками. Школярка використовувала ціпок, щоб відганяти отруйних змій. Щодня Джуліана з'їдала по кілька цукерок та пила дуже багато річкової води. Мухи відклали в рані на плечі личинки, виразка не гоїлася. На 10 день виснажена дівчина побачила човен біля берега. Неподалік була невелика хатина рибалок з дахом із пальмового листя. Усередині мотор і каністра з бензином. Джуліана ним залила рану на плечі. Вдалося вимити близько 30 черв'яків. Джуліана залишилася в хатині переночувати. Вранці місцеві лісоруби з маленького містечка Пуерто Інка погодували нещасну, потім обробили рану. На човні за десять годин доправили до лікарні. Там дівчину полікували, вкололи антибіотики. Наступного дня після порятунку вона побачила батька. Усі вважали дівчину загиблою. Джуліана вказала рятувальникам місце аварії літака. 12 січня вони знайшли тіло її мами. Жінка теж пережила катастрофу, але була сильно поранена і померла за кілька днів після аварії. Та сама доля спіткала ще 13 людей, які залишилися живими після падіння. Інші пасажири та члени екіпажу розбилися. Після катастрофи Джуліана у Німеччині вивчилася на біолога та отримала ступінь доктора наук, вийшла заміж. Живе у Мюнхені. Кілька разів відвідувала місце катастрофи і не боїться авіаперельотів. Стюардеса Весна Вулович з Югославії залишилася живою після падіння літака 26 січня 1972-го. Увійшла до Книги рекордів Гіннесса і стала світовою знаменитістю. Місцеві жителі виявилися на місці падіння уламків літака раніше рятувальників. Вони розбирали фрагменти і намагалися знайти тих, що вижили. Селянин Бруно Хонка найшов Весну, надав їй першу допомогу. Перше, що вона попросила, повернувшись до тями - покурити.
we.ua - Старшокласниця вижила у джунглях після падіння літака
Загублене місто знайшли під час розкопок дороги
Чеські археологи виявили загублене стародавнє місто, якому близько 7000 років. Ця знахідка охоплює кілька різних періодів історії, включно з неолітом, часами Гальштатської та Латенської культур, а також Середньовіччям. Артефакти були знайдені під час будівництва дороги поблизу Праги, після чого роботи зупинили для проведення розкопок, передає Іntеrеstіng Еngіnееrіng. Робітники виявили сліди поселення, і для дослідження були викликані археологи з Чеської академії наук. Вчені виявили понад 9 тис. об'єктів, включно з артефактами, будинками та глибокими ямами, пов'язаними з видобутком золота. Ці знахідки розкривають цінну інформацію про життя людей у різні історичні періоди. На найдавнішому рівні археологи знайшли вісім колонних споруд, що датуються пізнім неолітом, приблизно другою половиною VІ тисячоліття до н.е. Це свідчить про ранню присутність людей на території сучасної Чехії. Вони також знайшли кам'яні інструменти та сліди майстерні для обробки полірованого каменю. Поселення продовжувало існувати під час пізнього періоду Гальштатської культури та раннього Латенського періоду, до V століття до н.е. На цій стадії виявлено 10 напівпідземних будинків, що свідчить про традицію часткового заглиблення осель у землю. Крім того, знайдено надземні споруди та безліч артефактів, зокрема столовий посуд із витонченим декором. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Археологи розкопали круглу будівлю Дослідження розкрили свідчення металообробки та підтвердили торгівельні зв'язки поселення з середземноморським регіоном. Наприклад, знайдено ручку посудини з Адріатики. Бронзові прикраси вказують на те, що тут мешкали представники еліти того часу. Пізніший рівень поселення належить до ХІІІ століття. Археологи виявили десятки круглих ям, які, ймовірно, використовувались для розвідки чи видобутку золота. Поселення розташоване неподалік від чеського золотого рудника, що функціонував у ХІІІХІV століттях. Розкопки продовжуються через виявлення артефактів із трьох різних епох. Будівництво дороги поки що зупинено, оскільки це місце обіцяє розкрити ще більше деталей про давнє життя в регіоні. У французькому місті Арль археологи в одному з будинків виявили безліч фрагментів настінних давньоримських розписів І ст. до н. е. Будівля отримала назву Будинок арфіста.
we.ua - Загублене місто знайшли під час розкопок дороги
Регбісти провели у горах 72 дні. Їли тіла загиблих
Вцілілих в авіакатастрофі літака рейсу 571 Аіr Fоrсе пасажирів врятували в Андах 23 грудня 1972-го. 72 дні уругвайські регбісти-юніори провели в горах у морози на висоті близько 4 км. Чартерний рейс з п'ятьма членами екіпажу і сорока пасажирами -уругвайськими регбістами-юніорами вилетів ще 12 жовтня з аеропорту Карраско в Уругваї. Літак потрапив у циклон в Андах, почав знижатись і зачепив крилом гору на висоті 4400 м. Відпав хвіст і крило, потім друге крило, фюзеляж врізався в величезний замет. 19 людей загинули одразу в момент аварії або потім від ран. Рятувальники Уругваю, Чилі і Аргентини шукали літак вісім днів, потім пошуки припинили. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Стюардеса вижила після падіння літака Ті, хто вижив їли те, що знайшли в багажі. На 10 день живі вирішили їсти мертвих. Коли зійшла лавина - загинули ще 8 осіб. Через місяць кілька добровольців вийшли на пошуки хвоста літака з багажем. Знайшли валізи з одягом, цигарки, цукерки і акумулятори до рації. Полагодити її так і не вдалося. 12 грудня два регбісти пройшли до підніжжя гір і попросили місцевого пастуха про допомогу. Більшість врятованих досі живі їм від 65 до 70 років. На основі цих подій у 1993 році режисер Френк Маршалл зняв фільм "Живі", а Фернандо Паррадо написав книгу мемуарів "Чудо в Андах". На острові Тенерифе на Канарських островах 2 літаки Воеіng зіштовхнулося 27 березня 1977-го. Загинуло 583 людини. Ця катастрофа залишається найбільшою за кількістю жертв за всю історію авіації. Розслідуванням цієї катастрофи займалися понад 70 фахівців з Іспанії, Нідерландів, США. Авіакомпанія КLМ взяла на себе відповідальність за катастрофу і виплатила постраждалим та їхнім сім'ям компенсації.
we.ua - Регбісти провели у горах 72 дні. Їли тіла загиблих
Чому дипломати мають знати інституційну історію?
Відповідно до Указу Президента України «Про День працівників дипломатичної служби» від 21 листопада 2005 року українські дипломати щорічно відзначають своє професійне свято. Подібні свята існують в інших країнах. Наприклад, польські дипломати відзначають День працівників закордонної служби 16 листопада, започаткувавши урочистості 2009 року. 24 жовтня 2017-го вперше відзначили Міжнародний день дипломатів у Бразилії. Відтоді святкування поширилося […]
we.ua - Чому дипломати мають знати інституційну історію?
Український генерал помер у в'язниці від тортур
22 грудня 1945 року після тортур у празькій в'язниці стратили генерал-хорунжого УПА Дмитра Грицая "Перебийноса". Він очолював Головний військовий штаб УПА. Чоловік народився на Львівщині 1907 року. Навчався в Дрогобицькій гімназії, де керував осередком Пласту, а пізніше приєднався до Української військової організації. Під час навчання у Львівському університеті 1928-го його мобілізували до польської армії. Там приєднався до ОУН. 1933 року став керівником Військової референтури крайової екзекутиви. Але про це довідались поляки, які заарештовували його двічі. Обидва рази покарання відбував у концтаборі "Береза Картузька". Після звільнення став членом Революційного проводу ОУН(б) та учасником ІІ Великого збору організації. Ще 1934-го познайомився з майбутньою дружиною Марією Козак із Хотина на Івано-Франківщині. Одружилися за 4 роки та мали 3-х синів. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Розстріляли українську розвідницю 1941 року Грицай очолив Крайовий військовий штаб ОУН, де готували офіцерів майбутньої української армії, облаштовували схованки зі зброєю та боєприпасами. Брав участь у партизанській боротьбі проти німців. Наприкінці 1942-го потрапив до німецького полону, але підпільникам вдалося витягти його з львівської тюрми на Лонцького. Продовжив боротьбу. На початку 1945 року очолив Головний військовий штаб, пізніше отримав звання генерал-хорунжого. Згідно з завданням Української головної визвольної ради, разом із членом Проводу ОУН Дмитром Маївським мав прорватися до Німеччини, щоб зустрітись зі Степаном Бандерою і Ярославом Стецьком. Але 19 грудня 1945-го вони разом потрапили у засідку чеської поліції на чехословацько-німецькому кордоні. Маївський застрелився, Грицая ж запроторили до тюрми та добили тортурами. Агенти німецького гестапо 27 листопада 1942-го розстріляли 52 українців у полі біля селища Старі Ягільниці Чортківського району Тернопільської області. Більшість із них належали до ОУН (б) та були політв'язнями. Показова страта була помстою. За 6 діб до цього рефрент пропаганди ОУН (б) Дмитро Маївський застрелив штурмфюрера СС Герхарда Шарффа і поранив офіцера німецької поліції у Львові. Попри те, що Маївський сам був поранений, йому вдалося утекти. Тоді уповноважений гестапо Віллі Вірзинг, який прибув із Берліна, наказав провести децимацію українських в'язнів у тюрмах Львова та Чорткова - стратити кожного 10-го. Цього ж дня у Львові розстріляли 28 націоналістів, серед яких були й брат Ярослави Бандери Лев Опаровський та відомий вчений-еколог Андрій П'ясецький. Сам Маївський продовжував діяти у підпіллі до 1945-го та був одним з ініціаторів створення Антибільшовицького Блоку Народів.
we.ua - Український генерал помер у в'язниці від тортур
Чоловік знайшов у річці середньовічний меч
У Польщі середньовічний меч, датований ІХ-Х століттями, став частиною колекції Музею армії в Білостоці. Артефакт, який відносять до типу вікінгів, був знайдений співробітником музею під час занурення у воду річки Супрасль, повідомляє Аrkеоnеws. Знахідку виявив працівник музею Щепан Скібіцький. Під час пірнання на ділянці, де річка зробила вигин, він помітив об'єкт, частково оголений ерозією піщаного дна. "На глибині приблизно 120 см я побачив цікавий предмет, який виявився мечем! У той момент я вперше і востаннє закричав від радості під водою", - згадував він. Скібіцький оперативно убезпечив знахідку та повідомив відповідні органи. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Із річки витягли стародавній меч Фахівці припускають, що меч може мати зв'язок із вікінгами або балтійськими культурами, враховуючи його конструктивні особливості. Хоча вікінги лише обмежено відвідували польські землі, історичні свідчення підтверджують їхню присутність у важливих торгових та адміністративних центрах регіону в той період. Особливу увагу привернув унікальний дизайн руків'я меча, що відображає як вплив вікінгів, так і можливий внесок балтійських майстрів. Доктор Ришард Казімєжак з Університету Миколи Коперника зазначив, що цей артефакт "унікальний завдяки своїй формі, контурам і збереженню органічного матеріалу, видимого на руків'ї". Клинок меча має численні пошкодження, зокрема мікротріщини, подряпини та сколи, що свідчить про його бойове застосування. За словами директора Музею армії Роберта Садовського, середня частина леза зазнала найбільшого зносу, адже саме на неї припадала значна частина ударів під час битв. Ці деталі дозволяють відкрити завісу над історією меча та обставинами, в яких він використовувався. Після виявлення артефакт був офіційно зареєстрований під контролем провінційного консерватора пам'яток і переданий до колекції Музею армії. Процес консервації проводився фахівцями Інституту археології Університету Миколи Коперника, щоб забезпечити збереження цього унікального предмета для майбутніх поколінь. Нещодавно 10-річний Файоннтен Г'юззнайшов давній меч неподалік батьківського будинку в містечку Деррілоуган, що в Північній Ірландії. Знахідка лежала на глибині 30 см. Металошукач хлопцеві подарували на 10-й день народження. Під час першого виходу з ним отримав два сигнали, що вказали на сміття. На меч натрапив за третім.
we.ua - Чоловік знайшов у річці середньовічний меч
Євген Чикаленко про московитів: їхню ментальність, імперські амбіції, «хароших русских»
Сьогодні, 21 грудня виповнюється 163 роки від дня народження Євгена Чикаленка (1861–1929), відомого громадського діяча, мецената, видавця, одного з організаторів і координаторів руху за збереження української ідентичності в умовах московської імперської окупації Наддніпрянської України початку ХХ століття, автора цінної епістолярної і мемуарної спадщини. У ній, окрім безлічі важливих сюжетів про відомих українців, історичні події і […]
we.ua - Євген Чикаленко про московитів: їхню ментальність, імперські амбіції, «хароших русских»
Літак-рекордсмен зробили в Україні
Дослідний зразок найбільшого літака у світі Ан-225 "Мрія" здійснив перший політ 21 грудня 1988 року з максимальною злітною масою понад 500 000 кг. Завдовжки він 84 м, розмах крил - 88,4 м, заввишки - 18,1 м. Завважки літак - 285 т. "Мрію" збудували на державному підприємстві "Антонов". Ан-225 "Мрія" встановив 240 світових рекордів, що є абсолютно безпрецедентним випадком в авіації. Розробка літака почалася 1985 року й тривала рекордно короткий час - 3,5 року. Керував всіма процесами генеральний конструктор Петро Балабуєв. "Мрія" створювався для перевезення компонентів ракет-носіїв "Енергія" й космічного корабля "Буран". До моменту закінчення будівництва першого Ан-225 всі необхідні перевезення робив літак ВМ-Т "Атлант", і в програмі "Буран" Ан-225 взяв участь тільки перевезенням "Бурану" на Паризький авіасалон у травні 1989-го. Та здійснив кілька показових польотів на Байконурі у квітні 1991 року. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Києві створили дерев'яний літак Після розпаду Радянського Союзу 1994-го літак наполовину розібрали через брак фінансування та великі витрати на утримання. Проте 2001 року літак повністю відновили. Перший комерційний політ "Мрія" здійснила 31 січня 2002-го зі Штутгарта до королівства Оман із вантажем 187,5 т продовольчих продуктів для американських військових, розташованих у країні. У 2004 році Міжнародна федерація повітроплавання внесла Ан-225 до Книги рекордів Гіннеса за його 240 рекордів. 27 лютого 2022 року Ан-225 був знищений в ангарі під час боїв за аеропорт Гостомель в ході широкомасштабного російського вторгнення в Україну.
we.ua - Літак-рекордсмен зробили в Україні
Мумії з золотими язиками знайшли археологи
Мумії з золотими язиками знайшли археологи в єгипетському місті Оксірінх. Загалом знайшли 52 мумії, серед яких 13 мали золоті язики, пише Lіvе Sсіеnсе. Одна з мумій мала одразу два таких язики, а ще в однієї були золоті пластини на нігтях. Останки датуються періодом правління династії Птолемеїв, приблизно 304-30 роки до нашої ери. Згідно зі стародавніми віруваннями, золото вважалося "плоттю богів". Єгиптяни вставляли золоті язики, щоб померлі могли спілкуватися в загробному житті. Це не перша така знахідка в Оксірінху. Раніше тут уже було знайдено 16 золотих язиків. Професорка єгиптології з Американського університету в Каїрі Саліма Ікрам припустила, що подібні практики могли бути популярними серед бальзамувальників у цьому регіоні. Під час розкопок також знайшли 29 амулетів, серед яких фігурки жуків-скарабеїв і божеств, таких як Гор, Тот та Ісіда. Деякі амулети поєднують риси кількох богів. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У древній віллі знайшли мозаїку На стінах гробниць збереглися яскраві настінні розписи. Один із них зображує власника гробниці на ім'я Вен-Нефер у супроводі єгипетських богів. Ще один малюнок на стелі представляє богиню неба Нут, оточену зірками. Серед інших зображень є сцена з човном, на якому перебувають кілька божеств. Єгиптолог Франческо Тірадрітті з Університету Д'Аннунціо відзначив високу якість розписів і вражаючу свіжість кольорів, що збереглися протягом століть. Відкриття проливає світло на поховальні ритуали й мистецтво стародавнього Єгипту, демонструючи багатство їхньої культури. У Єгипті археологи знайшли велике поховання із 250 саркофагів із муміями, а також схованку з бронзовими статуями. Знахідка розташована в некрополі Саккара неподалік Каїра. Мумії добре збереглися.
we.ua - Мумії з золотими язиками знайшли археологи
На розкопках знайшли "іншопланетну" фігурку
На території одного з найстаріших поселень Аравійського півострова археологи виявили незвичайну глиняну фігурку. Її вигляд разюче нагадує сучасні уявлення про позаземних істот. Артефакт має розкосі очі, плаский ніс і видовжений череп, передає Lіvе Sсіеnсе. Фігурку знайшли на півночі Кувейту, у поселенні Бахра 1. Її вік оцінюється у 7 000 років. Це місце було заселене між 5500 і 4900 роками до нашої ери. Розкопки тут проводить кувейтсько-польська команда з 2009 року. Дослідники пов'язують поселення з убейдською культурою, яка відома своєю керамікою та характерними статуетками. Артефакт виготовлений з месопотамської глини, що відрізняється від місцевих матеріалів. Це підкреслює вплив убейдської культури та існування торгових зв'язків у регіоні. Вчені з Варшавського університету заявили, що подібні знахідки досі не траплялися ні в Кувейті, ні в районі Перської затоки. Ця територія була важливим центром культурного обміну. Убейдці взаємодіяли з неолітичними суспільствами, поєднуючи різні традиції. Хоча фігурка знайдена у звичайному контексті, її схожість із месопотамськими поховальними артефактами може вказувати на ритуальне значення. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знайшли найдавніші кістки людей, які їздили на конях Дослідники припускають, що статуетка може символізувати практику штучної деформації черепа. Цей звичай, що зустрічається в убейдських похованнях, міг бути поширений з Ірану. У п'ятому тисячолітті до нашої ери він слугував соціальним маркером, що виражав статус чи ідентичність. Відкриття допомагає краще зрозуміти ритуали та соціальну організацію убейдської культури. Подальші розкопки і дослідження можуть ще більше пролити світло на взаємозв'язки між Месопотамією і регіоном Перської затоки, підкреслюючи його значення у давній історії. Учені виявили сліди людини, яким 120 тис. років у пустелі Великий Нефуд у Саудівській Аравії. За їх словами, знахідка змінює уявлення про розселення людей Євразією. До цього дослідники знаходили лише одну кістку людського пальця, віком 88 тис. років і майже 400 слідів тварин таких як віслюки, буйволи, слони, верблюди.
we.ua - На розкопках знайшли іншопланетну фігурку
Закінчилася найдовша битва війни
Під Верденом, за 220 км від Парижа, 19 грудня 1916-го перемогою завершилася друга французька наступальна операція під Верденом, завдяки якій закінчилася найдовша в історії людства битва, що тривала 303 дні. Німецьке командування 21 лютого 1916-го розпочало потужний наступ на французькі позиції в районі міста Вердена. Намагалися пробити оборону французів. Верден відкривав шлях на Париж. Німці вдень обстрілювали французькі форти з артилерії, вночі їхні війська займали укріплення. Так їм вдалось просунутись углиб на кілька кілометрів. У Верден постійно перекидали війська та зброю. Друга наступальна битва під Верденом розпочалась 15 грудня і завершилась за 2 дні втратою німцями стратегічно важливих оборонних позицій. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Відбулась битва на Соммі Дії російських військ на Східному фронті змусили німців перейти в оборону. Французи почали наступати і відвоювали позиції. Жодних тактичних і стратегічних результатів битва не принесла. Обидві сторони втратили до 430 тис. людей. Біля Вердену військові вперше почали використовувати легкі кулемети, рушничні гранатомети, вогнемети і хімічні снаряди. Битва отримала назву "Верденської м'ясорубки". З кінця 1960-х роках меморіал у Верденах перетворився на символ політики франко-німецького примирення. Британські війська під командуванням генерала Едмунда Елленбі 9 грудня 1917-го розбили об'єднані німецько-турецькі сили і зайняли Єрусалим. З поваги до міста він увійшов до нього пішки, а не верхи на коні. Едмунд Алленбі став першим християнином, що оволодів Єрусалимом за декілька століть.
we.ua - Закінчилася найдовша битва війни
Сотню жіночих статуеток знайшли археологи у Берліні
Археологи знайшли унікальну колекцію середньовічних статуеток святих на площі Молкенмаркт у Берліні. Це місце є одним із найстаріших у місті й має величезне історичне значення. Протягом останніх п'яти років тут виявили понад 600 тис. різних артефактів, передає Неrіtаgе Dаіly. Під час розкопок дослідники натрапили на 188 фрагментів жіночих статуеток, що датуються ХІV-ХV століттями. Багато з них мають медальйони на грудях, які містять людські кістки. Ймовірно, це релікварії, що зберігали останки святих. Однією з найцінніших знахідок стала 11-см глиняна статуетка святої Катерини Александрійської. Вона вважається однією з Чотирнадцяти святих помічників і відома своєю мученицькою смертю на початку ІV століття. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Археологи знайшли древню систему опалення Ще одна важлива статуетка - зображення Богоматері з немовлям Ісусом, висотою 7 см. Ці артефакти яскраво ілюструють релігійні традиції та побожність пізнього середньовіччя. Керівник відділу охорони пам'яток Себастьян Гебер зазначив, що такі знахідки допомагають глибше зрозуміти духовний світ того часу. Серед інших відкриттів на Молкенмаркті - рідкісний вакізасі ХVІІ століття. Цей японський меч, який носили самураї, додає несподіваного глобального контексту до історії цього місця. Всі ці знахідки висвітлюють багатогранну історію Берліна, демонструючи значення площі як ключового археологічного та культурного об'єкта. Археолог-аматор Вольфганг Херкт виявив скарб кельтських монет у землі Бранденбург на північному сході Німеччини. 41 золоту монету створили понад 2 тис. років тому. Це перший відомий кельтський золотий скарб у Бранденбурзі.
we.ua - Сотню жіночих статуеток знайшли археологи у Берліні
Археологи знайшли срібний амулет, який може змінити уявлення про історію християнства
У Німеччині археологи знайшли срібний амулет ІІІ століття н.е., який є найдавнішим свідченням християнства на північ від Альп. Усередині амулета був крихітний сувій із написом латиною. Ця знахідка здатна змінити уявлення про практики раннього християнства в Римській імперії, передає Lіvе Sсіеnсе. Амулет завдовжки 3,5 см виявили у похованні в місті Франкфурт. Знахідка датується періодом між 230 і 270 роками н.е. Його носив на шиї чоловік, похований із амулетом. Сувій всередині амулета був зроблений зі срібної фольги, а текст латиною вказує на релігійне значення предмета. Такі амулети, відомі як філактерії, зазвичай використовувалися для захисту від хвороб, демонів або невдач. Вони поширені в східному Середземномор'ї, але дуже рідко трапляються у західних регіонах Римської імперії. Виявлення цього предмета у Німеччині свідчить, що християнство проникало навіть у найвіддаленіші території імперії вже в ІІІ столітті. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Археологи знайшли амулет з давніми написами Сувій досліджували за допомогою комп'ютерної томографії, що дозволило розшифрувати текст без пошкодження артефакту. Напис містить заклик до Ісуса Христа про допомогу власникові. У ньому зазначено, що амулет дарує захист і благополуччя, а також виражено відданість "волі Господа Ісуса Христа, Сина Божого". Цей текст незвичний для філактерій, оскільки більшість подібних написів виконано грецькою або єврейською мовами. Напис латиною вказує на специфічну форму релігійної практики. Науковці зазначають, що цей амулет вирізняється тим, що не містить синкретизму з іншими віруваннями, а є суто християнським. Раннє християнство в Римській імперії зазнавало переслідувань, тому поховання з таким амулетом є унікальним. Це вказує на глибоку релігійну віру власника, яку доводилося приховувати. Знахідка має величезне значення для вивчення християнства. Вона містить найраніший приклад фраз, які стали загальновживаними серед християн лише у ІV столітті. Відкриття поглиблює розуміння поширення релігії та її ролі у житті людей на околицях імперії. У Єгипті археологи знайшли велике поховання із 250 саркофагів із муміями, а також схованку з бронзовими статуями. Знахідка розташована в некрополі Саккара неподалік Каїра. Мумії добре збереглися.
we.ua - Археологи знайшли срібний амулет, який може змінити уявлення про історію християнства
Шукач скарбів знайшов унікальний перстень
Англієць, що шукає з металошукачем, нещодавно виявив рідкісний золотий перстень середньовічної доби. Його орієнтовна вартість перевищує &роund;10 тис. Ця знахідка була зроблена під час зустрічі шукачів у Солсбері, Вілтшир. Знахідка, що датується ХІV-ХV століттями, уже вразила експертів своєю тонкою майстерністю, повідомляє Dаіly Маіl. Сталевар із Південного Уельсу Пол Маклафін захоплюється металопошуком лише два роки. Раніше йому не вдавалося знайти нічого цінного. Під час чергового пошуку його прилад видав сильний сигнал. На глибині приблизно 20 сантиметрів він знайшов золотий перстень із тонким гравіюванням. Перстень діаметром 23 міліметри прикрашено зображенням святого Христофора. На ньому також викарбувано французький напис "Моn сuеr аuеt", що перекладається як "Ти маєш моє серце". Експерти припускають, що власником персня була людина високого статусу, можливо, єпископ чи дворянин. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Археологи розкопали доісторичні кургани Артефакт, що пролежав у землі понад 500 років, зберігся в ідеальному стані. Пол заявив, що спочатку сприйняв його за шматок свинцю. Лише після очищення він зрозумів, що перед ним рідкісний витвір. "Коли побачив образ святого Христофора на золоті, я не міг повірити очам. Він бездоганний, жодної подряпини. Це справжня знахідка життя", - поділився Пол. Зараз перстень проходить офіційну реєстрацію як скарб. Пол планує поділити прибуток від продажу з власником землі, де було зроблено відкриття. "Такі каблучки часто продаються за 5 000-10 000 фунтів стерлінгів, а іноді й більше. Його зв'язок зі святим Христофором демонструє культурну важливість, оскільки артефакт уособлює безпеку та надійність подорожей", - прокоментував редактор журналу Тrеаsurе Нuntіng Джуліан Еван-Харт. У Швеції археологи знайшли два древні мечі вікінгів всередині кам'яної поховальної камери. Зброю ніхто не чіпав протягом 1200 років, тож знахідка може багато розповісти про життя людей, які жили тут у ті часи. Мечі виявили у провінції Вестманланд на великій похоронній ділянці, де розташовані понад 100 поховань. Останні датують періодом між 600 та 1 тис. роками нашої ери.
we.ua - Шукач скарбів знайшов унікальний перстень
У підвалі інституту розстріляли 28 людей
15 грудня 1934 року чекісти розстріляли 28 людей у підвалі колишнього Інституту шляхетних дівчат Києва. Усіх звинуватили в участі в неіснуючому таємному "Об'єднанні українських націоналістів". Спочатку обвинувачених було 37 - переважно політичні та громадські діячі, письменники. Майже усі проживали в Харкові, який до червня 1934 року мав статус столиці УРСР. Арештували їх на початку листопада. Сфабриковані справи розглядала за 2 доби до винесення вироку виїзна сесія Військової колегії Верховного суду СРСР під головуванням військового юриста Василя Ульріха. Окрім участі в націоналістичній організації, представникам інтелігенції закидали прагнення повалити в Україні радянську владу, підготовку терактів та диверсій. Доказами служили зброя та бойові гранати, які ніби то у багатьох "вилучили при затриманні". Протягом 15-17 грудня чекісти застрелили письменників Григорія Косинку, Дмитра Фальківського, Костя Буревія, Івана та Тараса Крушельницьких, Олексія Влизька та багатьох інших. 9 людей звільнили від вищої міри покарання, але заслали на Соловки. Там майже всі загинули. Серед них були письменник Антін Крушельницький, політик Юліан Бачинський та колишній дипломат УНР Петро Дідушок. Представники інтелігенції стали першими українцями, знищеними під час масових чисток, розпочатих після убивства першого секретаря Ленінградського міського комітету ВКП (б) Сергія Кірова. Розстріляних поховали на Лук'янівському цвинтарі. Попри ранні реабілітації, дерев'яний хрест на могилі з'явився лише 18 грудня 1994 року за ініціативи Братства Андрія Первозванного. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Сандармосі розстріляли 1111 в'язнів 1 грудня 1934 року в СРСР за ініціативи Сталіна прийняли постанову "Про порядок ведення справ про підготовку або здійснення терактів", що започаткувала державний терор. Підставою стало вбивство того ж дня в Ленінграді першого секретаря місцевого обкому партії Сергія Кірова. Комуніста-високопосадовця вбив пострілом в потилицю дрібний службовець Леонід Ніколаєв. За однією із версій, застав Кірова зі своєю дружиною, а за розсекреченим щоденником, прагнув помститися за звільнення з Інституту історії партії. Вважають, що постанова від 1 грудня запровадила поняття "терор" в рамки радянського законодавства та стала юридичною основою для майбутнього сталінського Великого терору, жертвами якого стали сотні тисяч людей.
we.ua - У підвалі інституту розстріляли 28 людей
Унікальну неолітичну споруду знайшли у Польщі
На північному заході Польщі, в районі Нового Обєзеже, археологи виявили монументальну ронделу - унікальну неолітичну споруду, яка проливає світло на ритуали та соціальні практики давніх громад. Датована приблизно 4800 роком до нашої ери, ця конструкція є свідченням складного культурного життя неолітичних суспільств, повідомляє Аrkеоnеws. Розкопками керував доктор Лех Черняк із Гданського університету. Дослідження дозволило більше дізнатися про конструкцію та призначення рондел - круглих церемоніальних центрів із кількома концентричними ровами та дерев'яними палісадами. Рондели, що вперше з'явилися серед дунайських неолітичних суспільств, використовувалися для обрядових зібрань і церемоній, які часто приурочувалися до важливих астрономічних подій, таких як зимове сонцестояння. Знайдена в Новому Обєзеже рондела має діаметр 112 метрів та оточена системою ровів, що свідчить про високий рівень інженерного планування та складність будівництва. Науковці визначили, що ці споруди активно використовувалися в період із 4800 до 4500 року до нашої ери. Вони слугували місцем для ритуалів, об'єднуючи громади та зміцнюючи соціальні зв'язки. Процес будівництва, відтворений за допомогою методу сhа&ісіrс;nе ор&еасutе;rаtоіrе, демонструє, що для створення рондели знадобилося залучити сотні людей і витратити кілька років. Споруда складалася з дерев'яних конструкцій, зміцнених глиняними та очеретяними дахами, що дозволяло їй витримувати природні умови. Цікаво, що періодичне засипання і повторне відкриття ровів навколо рондели свідчить про її ритуальне використання та можливу циклічність обрядів. Ще однією важливою особливістю споруди є розташування входів за сторонами світу, що вказує на володіння давніми будівничими знаннями в галузі астрономії. Археологи припускають, що це могло бути пов'язане з обрядами, приуроченими до сонячних подій. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знайшли двір польських лицарів Під час розкопок також були знайдені артефакти - кераміка та кістки тварин. Деякі з них мають походження з Північної Богемії та Нижньої Сілезії, що свідчить про те, що рондела була важливим місцем міжрегіональної взаємодії. Вона могла слугувати не лише центром ритуалів, а й місцем проведення фестивалів або обмінних заходів. Археологи припускають, що церемонії та спільні дії під час будівництва рондел зміцнювали соціальні зв'язки та сприяли вирішенню територіальних суперечок. І хоча деякі теорії припускають, що подібні споруди свідчать про існування політичної влади, колективна праця, необхідна для їх зведення, швидше за все, відображає егалітарну структуру суспільства з колективним управлінням ритуальними знаннями. Близько 4500 року до нашої ери рондели поступово перестали використовуватися, що може бути пов'язано з міграціями або внутрішніми соціальними змінами. Занепад таких споруд знаменує собою зміну в культурному ландшафті неолітичних спільнот. Відкриття рондели в Новому Обєзеже дає змогу по-новому поглянути на життя та світогляд стародавніх спільнот, їхній рівень організації та здатність долати інженерні виклики. Цей археологічний об'єкт є не лише свідченням винахідливості ранніх суспільств, а й символом їхньої стійкості та вміння об'єднуватися заради спільної мети. Монети знайшли при проведенні археологічних розкопок в околицях Біскупця, на території Вармінсько-Мазурського воєводства. Перші дві монети виявили аматори за допомогою металошукачів. Про знахідку вони повідомили місцевій владі. Розкопками зайнялись археологи з Острудського музею. Вони знайшли 118 срібних динаріїв ІХ ст. Монети належать до періоду Людовика Благочестивого. Раніше динарії Каролінгів у Східній Європі не знаходили. Учені не можуть пояснити, як такий скарб з'явився в Польщі. У ті часи в землях, населених пруськими племенами, переважали арабські монети.
we.ua - Унікальну неолітичну споруду знайшли у Польщі

What is wrong with this post?