Search trend "Стус"

Sign up, for leave a comments and likes
News filter
У Львові пройшов Міжнародний фестиваль “Земля Поетів”: понад 50 подій, п’ять сцен та більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії
Цими вихідними, 9 та 10 листопада, Львів приймав Міжнародний фестиваль «Земля Поетів», що проходив під гаслом «Поети творять націю». Масштабний дводенний фестиваль охопив п'ять локацій з іменами поетів-пророків – Шевченко, Франко, Леся, Стус і Антонич, що розмістилися на території !FЕSТrерublіс. Подія, яка відбувалась уперше, має на меті стати невід'ємною частиною творчого простору Львова та української […] Тhе роst У Львові пройшов Міжнародний фестиваль “Земля Поетів”: понад 50 подій, п’ять сцен та більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії арреаrеd fіrst оn Рубрика.
we.ua - У Львові пройшов Міжнародний фестиваль “Земля Поетів”: понад 50 подій, п’ять сцен та більше 100 учасників з України, Польщі, Литви та Хорватії
Цей день в історії: 9 листопада засновано Українську Гельсинську Групу
Передумовою стало підписання "Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі" у 1975 році, що зобов’язав Радянський Союз дотримуватися прав людини, нагадує "WАS - популярна історія". У травні 1976 року в Москві створили Московську Гельсінську групу, яка надихнула на заснування подібної організації в Україні.УГГ документувала порушення прав людини в Україні, захищала права вірян, євреїв і кримських татар."Практична діяльність членів групи зводилася до збору документів і матеріалів про порушення прав людини в Україні, переправлення їх за кордон, апелювання до радянських і партійних органів влади", - розповідає просвітницький проєкт JNSМ.Група зазнала значного тиску КДБ - вже 23-24 грудня 1976 року на квартирах членів групи пройшли обшуки, надалі переслідування продовжились. У 1978-1980 роках були репресовані майже всі члени-засновники, натомість до її складу увійшли Петро Вінс, Юрій Литвин, Василь Овсієнко, а згодом - політв'язні В'ячеслав Чорновіл, Оксана Попович, Василь Романюк та інші. П'ятеро осіб (Олекса Тихий, Юрій Литвин, Василь Стус, Валерій Марченко, Михайло Мельник) загинули у таборах. Читайте також: Поет і борець з тоталітаризмом: 5 запитань про Василя СтусаПісля арешту 5 лютого 1977 року Миколи Руденка неформальними лідерами УГГ стали Олесь Бердник та Оксана Мешко.40 років з моменту створення Української Гельсінської групи. В етері Еспресо дисидент Йосип ЗісельсПроводячи публічну, а не підпільну діяльність, та апелюючи до засадничих документів, що регулюють права людини, незабаром УГГ отримала певний резонанс у США. З виїздом у 1977 році за кордон Петра Григоренка (згодом позбавлення його радянського громадянства), а також біолога Надії Строкатої, філолога Святослава Караванського та інших було створено закордонне представництво УГГ, що з 1980 року видавало "Вісник репресій в Україні", зазначає JNSМ.За час існування УГГ до 1988 року вона налічувала 50 осіб, у тому числі двох іноземних членів - естонця Марта Німкуса та литовця Віктораса Пяткуса. Арешти та переслідування членів групи призвели до фактичного припинення її роботи на початку 1980-х. 30 грудня 1987 року було оголошено про відновлення діяльності УГГ, яка незабаром трансформувалася в Українську Гельсінську спілку під головуванням Левка Лук'яненка, на базі котрої 30 квітня 1990 року була створена Українська республіканська партія (нині - Республіканська платформа).
we.ua - Цей день в історії: 9 листопада засновано Українську Гельсинську Групу
В Україні видадуть повне зібрання творів Василя Стуса в 15 томах
Про це повідомляє кореспондентка Еспресо Юлія Зубченко.В Україні видадуть повне зібрання доробку поета-шістдесятника, публіциста і політвʼязня СРСР Василя Стуса у 15 томах. Під час презентації проєкту розповіли, що подібна збірка вже видавалася у 1990-х роках, але зараз знайти те видання дуже важко.Наразі вже розпочалася робота над укладанням першого тому. Його обіцяють видати вже на початку наступного року. Команда професіоналів займається оцифровуванням матеріалів. Цей процес показав, що спадщина Василя Стуса розширилася й потребує коментарів. Тому майбутнє видання буде науковим. Автори проєкту сподіваються, що він стане одним із найцікавіших наукових проєктів у сфері філології в Україні."Щоб побачити явище, треба його зібрати. Щоб побачити Україну, вона має складатись із багатьох клаптиків, із тих, які нам подобаються, з протилежних думок, з усіх інших. Так і Стуса треба було зібрати. І я десь на початку 1990-х років просто заборонив видавати збірки, поки ми не зробимо багатотомник. Бо якби не було разом зібраних листів, статей, його виступів тощо, Стуса як явища не існувало б", - поділився син поета, голова "Стус-центру" Дмитро Стус.За словами упорядниці тому Маргарити Єгорченко, у повному зібранні творів важливі не лише певні твори, а й коментарі. Він міститиме текстологічні нотатки, періодику тощо. Перший том буде присвячений ранній творчості Стуса, адже вона заклала основу. Упорядниця наголосила, що сюди ввійдуть вірші, які не публікувалися раніше. Перший том стане підсумком ранньої творчості дисидента."Усе це створює важливий ґрунт для розуміння автора повною мірою. Якщо ми подивимося на полиці книжкових крамниць, то справді Стуса знайти можна, зазвичай це вибране, - зазначила Єгорченко і додала: - Це відомий тип поетів, які довго дозрівають. І саме на рівні ранніх віршів найкраще видно, як відбувається формування політичної мови Стуса, якого ми добре знаємо. Ми бачимо ці перші зернини в ранній творчості". 
we.ua - В Україні видадуть повне зібрання творів Василя Стуса в 15 томах

What is wrong with this post?