Search trend "1 січня 2024"

Sign up, for leave a comments and likes
Gazeta.ua on gazeta.ua
Стефанішина відповіла розслідувачам щодо "дешевої" квартири в центрі Києва
Віцепрем'єрка з євроінтеграції та міністерка юстиції Ольга Стефанішина розповіла, що її батьки інвестували у квартиру в ЖК "Львівська площа" в Києві ще у 2019 році, коли один квадратний метр коштував 29 тисяч гривень. Саме тому вартість житла вийшла майже вчетверо нижчою за ринкову, пояснила посадовиця. Про це вона повідомила в інтерв'ю Віhus.Іnfо. У реєстрі вказано, що квартира оформлена восени 2022 року, коли квадратний метр у ЖК "Львівська площа" коштував від 2380 до 2480 доларів, що за тодішнім курсом відповідало 97 342 - 101 432 гривням. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Родина Портнова накупила квартир у Дубаї за понад $2 млн Однак Стефанішина показала журналістам договір, у якому підтверджується, що її батьки інвестували у квартиру ще у 2019 році. "Це все одно були достатньо немаленькі кошти. Тому квартиру придбали на виплат", - додала віцепрем'єрка з євроінтеграції. Водночас журналісти Віhus.Іnfо зауважили, що батько посадовиці, Віталій Кравець, який володіє двома компаніями з підготовки водіїв на Одещині, придбав паркомісце вже у 2024 році. Офіційно за той рік чоловік заробив 350 тисяч гривень, тоді як стандартні паркомісця в цьому ЖК коштують по півтора мільйона. Крім того, Стефанішина наголосила, що задекларує квартиру з 1 січня 2026 року. "Мені цікаво про це говорити, бо саме в межах виконання євроінтеграційних зобов'язань парламент у 2023 році ухвалив рішення про відкриття декларацій та відновлення декларування", - сказала Стефанішина. Міністерка зазначила, що проживає у квартирі, "можливо, з кінця 2024 року". Однак у НАЗК пояснювали, що декларувати потрібно все, чим користуєшся або пів року й більше, або станом на останній день року. Раніше розслідувачі з'ясували, що в жовтні 2022-го мама Стефанішиної, Надія Кравець, стала власницею трикімнатної квартири в ЖК "Львівська площа" в Києві. За квартиру площею близько 100 м&suр2; вона заплатила 3 042 692 гривні - близько 83 205 доларів на момент купівлі. Тоді як мінімальна ціна від забудовника на трикімнатні квартири в цьому ЖК у жовтні 2022 року стартувала від 12 000 000 гривень, або 300 110 доларів.
we.ua - Стефанішина відповіла розслідувачам щодо дешевої квартири в центрі Києва
Gazeta.ua on gazeta.ua
Експорт газу з Росії до Європи трубопроводами впав до мінімуму за останні 50 років - ЗМІ
Експорт російського газу до Європи трубопроводами у першому півріччі 2025 року впав до 8,33 мільярда кубометрів, порівняно із 15,5 мільярда кубометрів за аналогічний період минулого року. Такий показник мінімальний за останні 50 років. Про це свідчать підрахунки Rеutеrs, засновані на даних європейської газотранспортної групи Еntsоg. Після того, як Україна вирішила не продовжувати п'ятирічну транзитну угоду з Москвою, термін дії якої закінчився 1 січня, наразі єдиним маршрутом для постачання російського газу до ЄС трубопроводами залишається "Турецький потік". ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ціни на нафту відреагували на економічні ризики, спричинені торговою війною Трампа Постачання російського газу до Європи цим маршрутом зросли до 8,33 млрд кубометрів за пів року, це на 6,8% більше, ніж у першій половині 2024 року (7,8 млрд куб. м).Так мало газу до Європи Росія не прокачувала з початку 1970-х років, зауважує Тhе Моsсоw Тіmеs. Для порівняння: у 1975 році це було 19,3 млрд кубометрів, а у 1980 році, після операції "газ в обмін на труби" та укладання великого контракту з Німеччиною, - уже 54,8 млрд. Дані "Газпрому" та розрахунки Rеutеrs показують, що Росія експортувала близько 63,8 млрд куб. м газу до Європи різними маршрутами у 2022 році. У 2023 році цей показник різко впав на 55,6% - до 28,3 млрд куб. м, але у 2024 році зріс приблизно до 32 млрд куб. м. На піку у 2018-2019 роках річні потоки російського газу до Європи сягали 175-180 млрд кубометрів. Водночас експорт скрапленого природного газу (СПГ) з Росії у першому півріччі скоротився на 4,4%, порівняно з аналогічним періодом минулого року, до 15,2 мільйона метричних тонн, свідчать попередні дані LSЕG. У тому числі експорт російського СПГ до Європи у січні-червні впав на 13% у річному обчисленні - до 7,9 мільйона тонн. Після припинення транзитної угоди з Україною, постачання російського СПГ морем до Європи вперше перевищили обсяги експорту трубопровідним транспортом, зазначає Rеutеrs. Як повідомлялося, російський уряд розглядає можливість зменшення податкового навантаження для "Газпрому", який зіткнувся з обвальним падінням експорту, збитками та був змушений розпродувати майно та звільняти персонал. Нафтова галузь Мексики переживає серйозну кризу - обсяги видобутку впали до найнижчих показників із 1979 року. Це вже суттєво позначилось на експорті й створює загрозу для нафтопереробних підприємств США, які критично залежать від мексиканської сировини.
we.ua - Експорт газу з Росії до Європи трубопроводами впав до мінімуму за останні 50 років - ЗМІ
Gazeta.ua on gazeta.ua
Уряд планує підвищувати мінімалку до 2028-го
Упродовж трьох наступних років в Україні щороку зростатиме мінімальна заробітна плата. Про це заявив нардеп Ярослав Железняк. Він послався на бюджетну декларацію уряду на 2026-2028 роки. За його словами, в документі передбачено поступове збільшення мінімалки. Щорічний приріст складатиме в середньому 600 грн. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні можуть підвищити мінімальну зарплату Згідно з планами Кабінету міністрів, з початку 2026 року мінімальна зарплата сягне 8 688 грн. На старті 2027 року вона повинна зрости до 9 374 грн. А ще через рік - з 1 січня 2028-го - сягне 10 059 грн. Наразі мінімальна заробітна плата в Україні встановлена на рівні 8 000 грн. Такий розмір діє з квітня 2024 року. У 2024 році середні зарплати в Україні зросли на 23,2%, і хоча в 2025 році темпи зростання дещо сповільняться, вони залишатимуться високими - на рівні 17%. Головною причиною такого зростання НБУ називає дефіцит кваліфікованої робочої сили на тлі активізації економіки, особливо в приватному секторі. Незважаючи на незначне збільшення пропозиції праці, нестача кадрів залишається ключовою проблемою для бізнесу, що змушує роботодавців підвищувати оплату праці.
we.ua - Уряд планує підвищувати мінімалку до 2028-го
DOU - Developers of Ukraine on dou.ua
Гендиректор ЕРАМ Україна пішов з посади. Хто його замінив
На початку червня в українських юридичних особах ЕРАМ («Епам Системз» та «Епам Діджитал») відбулися кадрові зміни. Новою генеральною менеджеркою стала Надія Бабейко, яка замінила на цій посаді Сергія Рожка. DОU отримав підтвердження зміни керівництва в пресслужбі ЕРАМ. За даними «Опендатабот», зміна керівника в обох юридичних особах відбулася 5 червня. 📌 Що відомо З 2020 року Сергій Рожок поєднував дві ролі — очільника фінансового і операційного підрозділів ЕРАМ в Україні. Управління компанією він розділяв із Соuntry Маnаgеr Степаном Мітішем. У коментарі Fоrbеs Україна в ЕРАМ повідомили, що Рожок продовжить роботу на посаді фінансового директора, щоб «зосередитись на своїх ключових компетенціях». Проте на своїй сторінці в LіnkеdІn Сергій опублікував допис, що відкритий до пропозицій щодо працевлаштування. На посаді генерального менеджера ЕРАМ Рожка замінила Надія Бабейко. На її сторінці в LіnkеdІn вказано, що вона працює в компанії з січня 2008 року — 17,5 років. В компанії зазначили, що Бабейко була на посаді заступниці генерального директора. Поточна посада, згідно з LіnkеdІn — директор з управління персоналом. Тепер Бабейко перебрала на себе операційне керівництво компанією, повідомили в ЕРАМ. Нагадаємо, що з 1 вересня 2025 року СЕО ЕРАМ Аркадій Добкін, який очолював компанію понад 30 років, залишить посаду і перейде в правління. А гендиректором компанії стане Балаж Феєш. Також повідомляли, що за останні три місяці 2024 року глобальний штат компанії збільшився на 8000 людей.
we.ua - Гендиректор ЕРАМ Україна пішов з посади. Хто його замінив
Еспресо on espreso.tv
Зеленський обрав Олександра Водяннікова суддею Конституційного суду
Про це йдеться в указі №438 від 27 червня."Призначити Водяннікова Олександра Юрійовича суддею Конституційного суду України", - йдеться в документі.Водянніков обійняв одну з трьох вакансій у Конституційному суді, які передбачені за президентською квотою. Одна з них відкрита з 30 травня 2024 року, дві інші - з 27 січня 2025 року.Після завершення конкурсного відбору Дорадчої групи експертів в лютому президенту надіслали список кандидатів із 6 осіб: по 2 кандидати на 1 посаду для проведення співбесіди та призначення суддів КСУ. Тепер лишається дві вакансії.Ще залишаються не закритими дві вакансії за квотою Верховної Ради.Довідково: Олександр Водянніков — фахівець у сфері конституційного та міжнародного права. До призначення він працював національним юридичним радником в офісі ОБСЄ в Україні. Брав участь у підготовці законопроєктів щодо реформування Конституційного суду та судової системи, а також консультував парламентські комітети з питань європейської інтеграції.Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про призначення Олександра Алфьорова новим головою Українського інституту національної пам'яті. 
we.ua - Зеленський обрав Олександра Водяннікова суддею Конституційного суду
Еспресо on espreso.tv
Мобілізація в липні 2025 року: чи буде посилена та кого можуть призвати
Еспресо пояснить, кого за мобілізацією можуть призвати вже у липні, а також нові законодавчі ініціативи.На тлі повномасштабного вторгнення в Україні триває загальна мобілізація і воєнний стан, за які було проголосовано Верховною Радою та вкотре продовжено строком на 90 днів – з 9 травня до 6 серпня 2025 року.Під поняттям "загальна мобілізація" розуміють систему швидкого доукомплектування Збройних Сил, яка діє одночасно по всій території України. Цей механізм дає змогу збільшити кількість військових для ведення оборони країни, а також створити резерв громадян, готових служити в армії у разі необхідності.Мобілізація по-новому: останні нововведення та нові законопроєктиНаприкінці січня 2024 року на веб-порталі Верховної Ради з'явився  законопроєкт №10449  від уряду, який було розроблено спільно з Генштабом та народними депутатами. Основна мета запропонованих змін полягає в удосконаленні процесу формування особового складу ЗСУ, ротації та інших процесів, з урахуванням зростання загрози з боку агресора та його прагнення до подальшої окупації нових територій.Після другого читання, 11 квітня, законопроєкт про мобілізацію №10449 було схвалено, а 16 квітня його підписав Президент Володимир Зеленський. Основна частина закону набула чинності через місяць з дня, наступного після його публікації у виданні "Голос України", тобто з 18 травня.Законом скасовано систему строкової служби. Натомість буде впроваджено з 1 вересня 2025 року базову загальновійськову підготовку для громадян України віком від 18 до 25 років в усіх навчальних закладах, яка буде тривати до п'яти місяців у мирний час, а під час воєнного стану - до трьох місяців. Люди, які успішно пройшли цю підготовку, поставлять на військовий облік у ТЦК за місцем проживання. Початком перебування на військовій службі вважається момент відправлення людини до військової частини. Мобілізованого військовослужбовця не можуть одразу скерувати на фронт, оскільки перед цим необхідно пройти базову військову підготовку протягом 2-3 місяців.Крім того, як зазначив народний депутат Олексій Гончаренко, чоловіків віком від 50 до 60 років можуть мобілізувати лише за спеціальним мобілізаційним розпорядженням. Цю позицію підтвердив у коментарі для LІGА.nеt народний депутат Федір Веніславський, член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони. Однак, у цьому питанні все не так однозначно. У ТЦК та СП зазначають, що в Україні немає прямої заборони щодо мобілізації військовозобов'язаних у віці 50-60 років, а відповідну процедуру називають "цілком прозорою". Про це в інтерв’ю "Главреду" розповів Сергій Монукало, начальник сектору мобілізаційно-оборонної роботи Сумського обласного ТЦК та СП. Він пояснив, що військовозобов'язаних цього віку направлятимуть не до штурмових підрозділів, а до забезпечувальних частин або на службу у Державну спеціальну службу транспорту (ДССТ).Важливо зазначити, що парламент затвердив проєкт закону № 10313 "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліціянтів на соціальний захист", а президент його підписав на початку квітня 2024 року. Цей закон спрямований на гарантування прав військовослужбовців на отримання інформації, медичного забезпечення та відпусток, а також надання поліціянтам права на одноразову грошову допомогу у разі загибелі чи визначення втрати працездатності. Крім того, один із пунктів проєкту виключає з переліку висновків ВЛК "обмежену придатність", натомість залишилось дві категорії: придатні та непридатні. Тобто ті, хто раніше був визнаний обмежено придатним, зобов'язані повторно пройти медкомісію протягом дев'яти місяців із набуття чинності закону (до 4 лютого 2025 року).Однак, через велике навантаження на ТЦК та медкомісії, терміни "перепроходження" були продовжені ще на чотири місяці, тобто до 5 червня. А також, наприкінці січня з'явилась можливість щодо отримання електронного направлення для проходження медобстеження, замість звичайного паперового. Оновлений список захворювань, що слугують підставою рішення ВЛК щодо непридатності або звільнення від мобілізації затверджено від 27 квітня 2024 року №262 Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.Не підлягають призову військовозобов'язані з інвалідністю всіх груп та люди, які згідно з рішенням ВЛК є тимчасово непридатними для проходження служби на період від 6 до 12 місяців (з наступним переоглядом).Зміни, що стосуються процедури військового обліку призовників, а також процедури вручення повісток вже в дії. Громадяни за бажанням зможуть зареєструвати свій електронний кабінет у системі призовника, військовозобов'язаного або резервіста "Резерв+", але повістки у електронному форматі не будуть розсилати. Крім того, всі військовозобов'язані після введення в дію закону протягом 60 днів (до 16 липня 2024 року) мали оновити дані за допомогою цього кабінету або особисто прийти в ЦНАП чи ТЦК. Сьогодні громадяни все ще можуть це зробити, але тепер лише двома способами: через застосунок Резерв+ або в ТЦК та СП.Наприкінці червня 2024 року у мобільному додатку "Резерв+" з'явилася можливість використовувати QR-код. За словами Лазуткіна, QR-код з юридичної сторони має таку ж силу, як і традиційний паперовий документ. У разі невиконання військовозобов'язаними та резервістами своїх обов'язків, до ухилянтів може застосовуватись тимчасове обмеження за рішенням суду на право керування особистим транспортом.Оновлений законопроєкт "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" також розглядав можливість демобілізації після 36 місяців безперервної служби у війську, однак ця норма була повністю видалена. Натомість Міноборони планує створити окремий проєкт закону, що буде присвячений питанням демобілізації та ротації військовослужбовців. Цей документ буде створений з урахуванням всіх можливих загроз та ризиків. Таку інформацію озвучив речник відомства Дмитро Лазуткін в етері телемарафону.Законопроєкт про демобілізацію залишається складною темою, яка торкається соціальної справедливості та обороноздатності, зазначає Сергій Згурець. Генштаб не підтримує ухвалення нового проєкту закону від Міноборони через ризик одночасного звільнення понад 108 тисяч військових, що може послабити бойові підрозділи. Натомість Міноборони пропонує альтернативи: реабілітація, відпустки та обов’язкова ротація. Однак, будь-які запропоновані варіанти потребують затвердження на державному рівні. У зв’язку з цим відомство пропонує перенести розгляд законопроєкту.Нещодавно стало відомо, що українських бійців, які перебувають на фронті ще з 2022 року, поступово планують відводити з передової. Про це розповів генерал-лейтенант Іван Гаврилюк, колишній заступник міністра оборони, пише Укрінформ. За його словами, нині триває завершальна стадія розробки спеціального механізму ротацій, який дасть змогу оновлювати особовий склад та залучати нових людей для підготовки і своєчасної зміни військових, що беруть участь у бойових діях.Зміни стосуються і мотивації для військовослужбовців, зокрема, після підписання контракту надається можливість одноразового отримання сертифіката на придбання автомобіля на суму 150 тисяч гривень, а також компенсація в розмірі 50% від суми першого внеску за держпрограмою "Є-оселя" та інше.Оновлення стосуються також військовозобов'язаних, які перебувають за кордоном. Без військово-облікових документів чоловіки тепер не мають змоги оформити паспорт, закордонний паспорт або отримати консульські послуги. Для уникнення неприємностей українці, які перебувають за кордоном, мали також оновити свої персональні дані протягом 60 днів після набуття чинності закону про мобілізацію. Це можна зробити, зв'язавшись з ТЦК за допомогою телефону або через електронну пошту.Ще одна ініціатива, яка стосується українців, які перебувають закордоном, може скоро набути чинності. Громадянам нададуть можливість дистанційно оформити бронь від мобілізації, що дозволить офіційно працевлаштуватися в Україні через спеціальні центри за кордоном - Unіty Нub. Про це розповів міністр національної єдності Олексій Чернишов, пише Економічна правда."Наше завдання таке, щоб людина, коли перетинає кордон, вже мала такий статус, який не дозволяє йому потрапити у ситуацію, коли між кордоном і заводом його мобілізують", - пояснив Чернишов.Крім того, запуск нового мобільного додатку для військовослужбовців під назвою "Армія+" вже відбувся. Він має полегшити виконання повсякденних завдань для всіх військовослужбовців. Про це розповів у вечірньому відеозверненні Президент Володимир Зеленський.Раніше, заступниця міністра оборони України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Катерина Черногоренко розповідала, що українські військові можуть скористатися найважливішими функціями цього додатку. По-перше, військове ІD - посвідчення військовослужбовця, а також ще одна дуже важлива функція - це електронні рапорти, пише УНІАН.У вересні 2024 року до Парламенту було подано законопроєкт №12076, який пропонує зміни до Закону "Про військовий обов’язок і військову службу", зокрема щодо військового обліку 17-річних. Нині документ вже набув чинності, тож тепер юнакам не потрібно проходити ВЛК перед постановкою на облік. Також, того року, коли юнаку виповнюється 17 років, він має стати на облік саме у період з 1 січня до 31 липня. Зміни передбачають і нові способи постановки на військовий облік та уточнюються обставини, коли порушення цих строків не тягне за собою покарання. Важливо також те, що нині у Верховній Раді розглядають законопроєкт №12442, який передбачає кримінальну відповідальність через порушення законів у сфері оборони та мобілізації. Йдеться про притягнення до відповідальності керівників ТЦК та СП, а також голів та членів ВЛК у разі порушень, пов’язаних із мобілізаційною підготовкою та призовом.Документ передбачає покарання посадовців ТЦК та СП, а також членів ВЛК, хто незаконно відправляють на службу людей, які непридатні, або ж, навпаки, допомагають уникнути призову тим, хто має служити.Мобілізація в Україні на сьогодні: кого можуть призвати вже у липніІз початку липня, як і раніше, отримати повістки можуть чоловіки віком від 18 до 60 років, які є військовозобов'язаними, відповідають вимогам за станом здоров’я та не мають інших підстав для відтермінування служби.Загалом, військове керівництво країни зазначає, що насамперед для доукомлектації армії потрібні люди з бойовим досвідом – штурмовики, артилеристи тощо. Другорядно - фахівці з різних сфер: водії, ІТ-спеціалісти, зв'язківці. Адже мобілізаційні процеси здійснюються не лише для бойових дій на фронті, а також для виконання різноманітних завдань. Один із можливих напрямків служби у таких випадках - це робота в штабі. Це означає, що в армії є потреба в професіоналах різних спеціальностей.Так, мобілізації можуть підлягати такі групи військовозобов'язаних:чоловіки віком від 18 до 60 років, які придатні та обмежено придатні за станом здоров’я під час воєнного стану, якщо вони мають військовий досвід;чоловіки віком від 25 років до 60 років, які придатні та обмежено придатні (повинні були повторно пройти військово-лікарську комісію — до 5 червня 2025 року та отримати статус "придатні" чи "непридатні") за станом здоров’я під час воєнного стану, якщо вони не мають досвіду військової служби;чоловіки віком від 18 до 60 років, які зняті та виключені з військового обліку, однак визнані придатними або обмежено придатними (повинні були повторно пройти військово-лікарську комісію — до 5 червня 2025 року та отримати статус "придатні" чи "непридатні")  через стан здоров'я в умовах воєнного стану на підставі рішення ВЛК.Граничний вік для мобілізації залишився незмінним та не застосовується до чоловіків, які досягли 60-річного віку.Добровільно прийняти рішення щодо вступу на військову службу можуть:жінки віком до 60 років, які придатні за станом здоров’я; призовники віком від 18 до 25 років, які раніше не брали участь у виконанні строкової служби – на службу за контрактом;люди з інвалідністю, а також ті, хто отримав право на відтермінування від мобілізації через сімейні обставини.Наприкінці вересня до Верховної Ради внесли законопроект №10084, метою якого є внесення змін до закону про військовий обов'язок і військову службу, аби зняти вікове обмеження на добровільне проходження військової служби. Йдеться про військовослужбовців, які будуть визнані ВЛК придатними до служби, володіють значним рівнем професійної підготовки та практичним досвідом. Як зазначалось раніше, в Україні максимальний граничний вік мобілізації – 60 років.Автори проєкту Юрченко Олександр та Бурміч Анатолій зазначають, що цим документом вони усувають "вікову дискримінацію". Адже обов'язок захищати Батьківщину є закріпленим у Конституції і відмова українцям у проходженні служби у віці понад 60 років є порушенням їхніх конституційних прав. До того ж нардепи наголошують, що таким чином можна поповнити лави армії, вмотивованими та досвідченими військовими. Проєкт був зареєстрований на сайті Верховної Ради у вересні 2023, однак і досі перебуває на етапі опрацювання в комітеті.На противагу цьому, на порталі Парламенту 18 листопада 2024 року було зареєстровано законопроєкт №12222, що передбачає зниження граничного віку проходження військової служби з нинішніх 60 до 55 років. Сьогодні проєкт перебуває на стадії опрацювання в комітеті. Водночас, член Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки Федір Веніславський у коментарі "Українському радіо" заявив, що цей документ наразі не має високі перспективи для розгляду в найближчий час. За його словами, у нинішніх умовах, коли ворог активізує мобілізаційні зусилля, Україна не може дозволити собі такі зміни. Ще одним гучним нововведенням стала реєстрація на сайті Верховної Ради законопроєкту №11079-1 про мобілізацію засуджених, він також був підписаний 17 квітня 2024 року. Цим документом вносять певні зміни до законодавства, які передбачають надання засудженим можливості умовного дострокового звільнення від відбування покарання за умови, що вони погодяться на контрактну службу за Збройних Силах України. До цього часу чинне законодавство не дозволяло мобілізувати людей, які відбувають покарання та тих, хто мають судимість, навіть у випадках, коли вони виявляють бажання служити.Мобілізація молодшаєУ квітні 2023 року на сайті Верховної Ради з’явився законопроєкт № 9281, який передбачає зменшення граничного призовного віку з 27 до 25 років. Таке рішення було обумовлено тим, що значну кількість чоловіків призовного віку не могли мобілізувати, оскільки вони не досягли віку 27 років та не мали статусу "резервіста" та  "військовозобов’язаного", тобто їх могли призвати лише на строкову службу, яка в умовах війни не проводиться. Згодом, законопроєкт підтримав Кабмін та 5 травня 2023 року його було передано на підпис до президента. Майже через рік, а саме 2 квітня 2024 року, ухвалений парламентом закон таки був підписаний Володимиром Зеленським. Тобто, з 4 квітня набув чинності Закон № 3127-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", де йдеться про зменшення призовного віку із 27 до 25 років.В оборонному відомстві зазначають, що під час воєнного стану таке тривале перебування людей призовного віку на обліку є недоцільним. До того ж це є прямим наслідком того, що до лав ЗСУ не можуть залучити значну частину придатних до служби чоловіків. Як зазначають військові, на фронті не вистачає молодих людей.Насправді, тут потрібно враховувати всі фактори і не перетнути "тонку межу" між бажанням щодо захисту держави та перспективами майбутнього України після перемоги, зазначає історик та військовий експерт Михайло Жирохов. Йдеться про демографічні причини, настрої в суспільстві та рівень загальної підготовки юнаків. До того ж не варто забувати, що з початком повномасштабного вторгнення, до лав Збройних Сил добровільно приєдналась значна кількість молодих людей, яким ледь виповнилось 18 років, тому сьогодні у війську можна побачити всі вікові категорії.У Верховній Раді 16 вересня 2024 року розглянули доопрацьований законопроєкт №11379-д, який передбачає заборону мобілізації юнаків до 25 років. Проєкт було прийнято, нині він чекає на підпис Президента. Через наявну "прогалину" в законодавстві, сьогодні було можливо мобілізувати військовозобов'язаних віком до 25 років, якщо вони визнані непридатними в мирний час або обмежено придатними під час воєнного стану. У Теlеgrаm-каналі нардеп Олексій Гончаренко повідомив, що мобілізацію обмежено придатних чоловіків, яким 18-25 років, офіційно зупинили відповідно до директиви Командування Сухопутних Військ. Хоча українська влада нині й досі рішуче відкидає ідею мобілізації з 18 років, яку пропонують США, в Офісі президента України вже впровадили зміни до законодавства та указів глави держави, щодо запровадження добровільного контракту для чоловіків віком до 25 років. Ініціатива "Контракт 18-24" спрямована на залучення тих, хто не підлягає обов’язковій мобілізації, та передбачає низку привілеїв, суттєву матеріальну підтримку для добровольців.Так, контракт на суму 1 мільйон гривень має авансовий платіж у розмірі 200 тисяч гривень одразу після підписання, а залишок у 800 тисяч гривень буде виплачено у декілька етапів. Молоді добровольці, залежно завдань, можуть отримувати "зарплату" до 120 тисяч гривень, а також додаткові виплати за участь у бойових операціях. В результаті загальна сума виплат за рік контракту може досягти до 2 мільйонів гривень. Крім того, для військових передбачені вигідні умови: пільгова іпотека, безкоштовне навчання та медичне обслуговування, а також можливість виїжджати за кордон після виконання контакту.Електронний реєстр військовозобов'язанихЩе у вересні 2023 року на сайті Верховної Ради з'явився законопроект, який стосується створення електронного реєстру військовозобов'язаних. Народні депутати запропонували зібрати всю доступну особисту та службову інформацію про військовозобов’язаних і резервістів у електронних реєстрах і базах даних у єдиний е-реєстр.Тобто, передати Міністерству оборони інформацію з державних реєстрів: МВС, Податкової служби, МОЗ, Держміграційної служби та інших відомств. Відповідно до проєкту закону, в автоматичному режимі військове відомство буде отримувати інформацію та особисті дані про українців віком 18-60 років. Включно з номерами телефонів, електронною поштою, відомостями про сімейний стан, роботу військовозобов’язаних та інше.Сьогодні е-реєстр "Оберіг" працює повноцінно, а в особистому кабінеті громадяни зможуть уточнити внесені дані та подати відомості до ТЦК через "Резерв+"."Це закрита система, яка має свій захищений контур. Всі вимоги (захисту - ред.) до неї витримані. Це достатньо захищений продукт, який немає жодних натяків на можливість бути вразливим. І ми бачимо, що за півтора року повномасштабної війни немає витоку сенситивної інформації", - заявив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров у коментарі Еспресо.У свою чергу, Мінцифри проєкт "смарт-мобілізація", про що було анонсовано під час пресконференції в Медіацентрі Україна ще у 2023 році вже працює. З його допомогою військовозобов’язані зможуть самостійно обрати бажану для мобілізації спеціальність та підрозділ. Так, у застосунку "Резерв+" вже є функція пошуку вакансій в Силах оборони. Уникнення або мінімізація корупційних схем є однією з основних завдань, які вирішує ця ініціатива. З іншого боку, новий підхід ґрунтується на максимальній прозорості та доступності інформації для кожного громадянина. Прийнявши рішення мобілізуватися, людина отримує можливість обрати таку спеціальність, яка відображає її унікальні здібності та особисті прагнення. До того ж зникає фактор невідомості, адже подавши заявку, та успішно пройшовши відбір, вона має можливість пройти навчання та здобути посаду, що відповідає саме її вибору. Такий підхід дозволяє кожній особі реалізувати свій потенціал та отримати можливість працювати в сфері, яка найбільше відповідає її уподобанням та навичкам.На початку квітня 2024 року, АрміяІnfоrm опублікувала інтерв’ю з Черногоренко, яка відповідає за напрямки цифрового розвитку, трансформацій та цифровізації. "Я вважаю, що людина має мати можливість мобілізуватися або підписати контракт саме до такого командира, якому він чи вона довіряє. Це - цільовий рекрутинг. Цивільна аналогія: коли після випуску з вишу за кращих студентів борються працедавці", - розповіла Черногоренко.Фото: соцмережіХто має право на виїзд за кордон? Заборона виїзду для військовозобов'язаних громадян України, які віком від 18 до 60 років, за певними винятками, залишилась незмінною.Це правило спрямоване на забезпечення безпеки та добробуту громадян України під час періодів, коли держава перебуває в стані війни або мобілізації, але враховує індивідуальні потреби людини.На час дії воєнного стану питання перетину кордону громадянами України регулюється постановою Кабінету Міністрів України № 57. Згідно з цим правовим актом виїжджати за територію країни можуть такі військовозобов'язані чоловіки:ті, хто з медичних причин отримали дозвіл на виїзд (за станом здоров’я)за сімейними обставинамиза професієюз метою допомоги ЗСУдержслужбовціТакож, радимо звертати увагу на інформацію, яка є на офіційному веб-порталі Державної прикордонної служби України. Працівники цієї служби діють згідно з наказами та вказівками свого безпосереднього керівництва. Це важливо враховувати, оскільки їхні дії можуть базуватися не лише на загальних правилах, але й на конкретних внутрішніх інструкціях та розпорядженнях.Щодо жінок, відповідно до закону громадянки України можуть вільно виїжджати за кордон. Проте не слід забувати, що існують винятки. Обмеження на виїзд розповсюджуються на жінок, які обіймають посади в уряді та народних депутатів.Військовий облік медикинь та чи буде мобілізація жінок?З 1 жовтня 2023 року в Україні жінки з медичною та фармацевтичною освітою стали на військовий облік. Однак у пресслужбі МОЗ пояснили, що постановка на облік у ТЦК не обов'язково передбачає їхню мобілізацію. Такий облік дає можливість побачити об’єктивні резерви медичного персоналу та дає змогу визначити наявний медичний потенціал серед жінок та їхню готовність допомагати в умовах воєнного стану. "Тому з 1 жовтня 2023 року на військовий облік мають стати всі жінки-медики та жінки-фармацевти, які з певних причин там не перебували. Постановка на військовий облік не дорівнює мобілізації. Облік необхідний лише для узагальнення даних про наявний резерв медиків у державі", - зазначили у відомстві.До того ж такі норми законодавчо закріплено ще 1992 року ч. 11 ст. 1 ЗУ "Про військовий обов’язок і військову службу". Жінки медичних професій підлягають військовому обліку, якщо вони відповідають віковим (до 60 років) та медичним (визначається ВЛК) критеріям для проходження служби.Згідно з постановою Кабміну від 30 грудня 2022 р. № 1487, жінки, які мають відповідну медичну та фармацевтичну освіту, але не перебувають на обліку у ТЦК, можуть влаштовуватись на роботу як невійськовозобов’язані ще протягом трьох років, тобто до кінця 2026 року, - як пояснила юристка Галина Токмач.Проте роботодавці зобов’язані повідомити ТЦК СП про те, що співробітниця їх організації/установи має медичну освіту, але не перебуває на військовому обліку. Якщо жінка працює не за фаховою спеціальністю та не надавала роботодавцю документ про наявну медичну освіту, то відповідно ТЦК СП ця інформація не стане доступною ніяким чином.Важливим доповненням є те, що українки, які перебувають на військовому обліку, зможуть перетинати кордон під час воєнного стану. Пресслужба МОН офіційно підтвердила інформацію: "Жінки-медики та жінки-фармацевти можуть безперешкодно виїжджати за кордон. Починаючи з 1 жовтня 2023 року жодних змін в умовах виїзду за кордон для жінок - не буде. Кожна жінка з медичною та фармацевтичною освітою може вільно перетинати державний кордон в незалежності від того, стоїть вона на військовому обліку чи ні. Наразі обмеження діють лише для деяких категорій державних службовців та посадових осіб, які обіймають певні посади". Однак, нова хвиля занепокоєння щодо мобілізації жінок почала ширитись соціальними мережами наприкінці вересня 2024 року. Тоді, на веб-порталі Верховної Ради зареєстрували проєкт №12076, який пропонує внести зміни до ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу". У ньому зокрема йдеться про уточнення норм щодо військового обліку жінок, які мають бажання пройти базову військову підготовку. Згідно із запропонованими змінами, перед початком служби вони, за власною згодою, будуть поставлені на військовий облік призовників. Після базової підготовки таких жінок зараховуватимуть до військового обліку військовозобов'язаних, зазначають в матеріалі ЮРЛІГА. У січні 2025 року документ набув чинності, адже його підписав Президент. Згідно з Конституцією України, всі зобов’язання, які покладені на чоловіків під час дії воєнного стану, автоматично поширюватимуться і на цих жінок. Водночас законодавство про мобілізацію не передбачає обов’язкового проходження служби жінок у ЗСУ. Представниці жіночої статі можуть долучитися до армії виключно на добровільній основі, уклавши відповідний контракт. Що означають поняття "повна мобілізація" та "посилення мобілізації" на практиціБойові дії тривають, і Україна не припиняє наступати для звільнення всіх своїх територій. Незважаючи на такі значні цифри втрат серед окупантів, з української сторони теж існує потреба у поповнені резервів. Якщо ж говорити про "повну мобілізацію", то в правовому полі України таке поняття взагалі відсутнє. Існують лише терміни – часткова і загальна мобілізація. Тож страхітливі історії про повну мобілізацію всіх чоловіків можна сприймати лише як добре продуману ІПСО.Наприкінці березня 2024 року Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомив у інтерв'ю Укрінформу, що завдяки оптимізації навантаження між різними частинами та підрозділами Сил оборони, а також проведенню оцінки можливостей українського війська, вдалося "значно знизити" потребу в мобілізації резервістів."За рахунок перегляду наших внутрішніх ресурсів та уточнення бойового складу ЗСУ ця цифра (500 тис. резервістів, — ред.) була суттєво зменшена. Ми очікуємо, що у нас буде достатньо людей, здатних захищати Батьківщину. Йдеться не лише про мобілізованих, а й про добровольців", - розповів Сирський.Однак, 29 жовтня секретар РНБО Олександр Литвиненко, під час промови у Верховній Раді наголосив на потребі додаткової мобілізації в Україні, пише LІGА.nеt. Відповідно до його слів, для досягнення 85% укомплектованості військових частин необхідно призвати ще 160 тисяч військовозобов'язаних. Він підкреслив, що такі дії є ключовими для зміцнення обороноздатності країни, зважаючи на поточні виклики, які постали через ситуацію на фронті.Нині точні цифри та плани щодо мобілізації не повідомляють. Водночас Сирський підкреслив, що головний шлях доукомплектування армії – це подальше проведення мобілізаційних заходів, пише РБК-Україна. Головнокомандувач також акцентував, що процес має бути прозорим, відповідати закону та не створювати шоку в суспільстві:"Водночас я наполягаю на мобілізації з обов’язковим дотриманням законності та прозорості в роботі ТЦК. Для людей мобілізація не має бути шоком. Всі наші територіальні центри комплектування повинні змінитися. Визначено завдання президентом України - верховним головнокомандувачем".Фото: gеttyіmаgеsЯкі бувають види повісток та де їх можуть вручити Сьогодні в Україні передбачено законом чотири види повісток. Однак, відповідно до доповнення статті 18−1 ЗУ про військовий обов’язок і військову службу, в період воєнного стану не відбувається призов на строкову військову службу. Оскільки новий проєкт щодо мобілізації схвалено, з моменту набуття чинності (18 травня 2024 року) всі військовозобов'язані чоловіки повинні були оновити свої дані в ТЦК, ЦНАПі або через е-кабінет протягом 60 днів.Крім того, сьогодні й досі діють норми визначені Порядком проведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, закони про мобілізацію, військову підготовку та обов'язок. Відповідно до цих правил існують випадки, коли чоловікам необхідно самостійно звертатися до територіального центру комплектації без отримання повістки, зокрема, щоб оновити дані.У 2025 році чоловіки можуть отримати такі види повісток:Для уточнення облікових даних. Видаються з метою оновлення та уточнення інформації про стан здоров'я особи, склад сім'ї, місця роботи та інших важливих даних. На проходження військово-лікарської комісії (ВЛК). Ця повістка підписана начальником Територіального військового комісаріату, вимагає пройти медичний огляд. Разом з повісткою додається спеціальна картка дослідження та медичного обстеження. У цій картці буде внесено висновок ВЛК щодо придатності до військової служби, непридатності або обмеженої придатності.Мобілізаційне розпорядження. Така повістка видається військовозобов'язаному після того, як медкомісія визнала його придатним для військової служби.Повістка щодо призову на військову службу до Збройних Сил України.Тож, в повістці обов'язково повинна бути зазначена мета виклику військовозобов'язаної людини.Нові правила у процедурі вручення повісток Речниця територіального центру комплектування та соціальної підтримки Аліна Кривошея розповіла, хто має право вручати повістки: "Повістку може вручити не лише посадова особа ТЦК та СП, а й органи місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти".А з місцем вручення даного документу трохи важче. На практиці законодавством не встановлено конкретне місце для вручення повістки, тому фактично це може відбутися в будь-якому місці, як-от у парку, на блокпості чи в іншому громадському місці, або за місцем проживання. Новий закон містить вимогу: під час мобілізації громадяни України у віці 18-60 років повинні мати при собі військово-обліковий документ і пред'являти його за вимогою представника ТЦК, поліцейського чи представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України. Тепер процес перевірки документів буде проводитись із фото- та відеофіксацією. Крім того, при врученні повістки представники ТЦК зобов'язані за вимогою надавати свої особисті дані, зокрема ПІБ та посаду, а також пред'являти службові посвідчення для підтвердження своєї ідентифікації. У такому випадку повістка буде вважатись врученою після того, як людина особисто її отримала та поставила підпис.Важливо, що з 18 липня 2024 року повістки чоловікам можуть надсилати звичайною поштою після закінчення встановленого законом 60-денного строку на уточнення військово-облікових даних. Це передбачено постановою Кабінету Міністрів №560 від 16 травня.Відповідно до цього документу, повістку вважатимуть підтвердженою навіть у разі відмови від її отримання або відсутності людини проживання за вказаною адресою. Таке "заочне" оповіщення дозволяє вважати чоловіка повідомленим без підпису на повістці.Якщо людина не оновила дані в ТЦК, ЦНАПі або через Резерв+, тоді під час перевірки військо-облікових документів громадянин отримає повістку для оновлення даних. Цю ситуацію пояснив юрист "Столичної правової групи" Володимир Прядка на YоuТubе-каналі компанії."Перевірки військо-облікових документів у громадян на вулиці нікуди не зникнуть і будуть проходити після 16 липня. Результати цих перевірок залежатимуть від того, чи будуть у військовозобов'язаного громадянина оновлені військово-облікові дані, чи ні. У випадку, коли у військовозобов'язаних не виявиться відповідних документів, чи їхні документи будуть неактуальними або не оновленими відповідно до вимог закону про мобілізацію, тоді, такій особі, буде вручена повістка до ТЦК СП на оновлення військово-облікових даних", — розповів юрист.Хто може отримати повторну повістку та наслідки її ігнорування Повторно чоловік може отримати повістку, якщо він не з’явився в ТЦК з першого разу (після першої повістки). До того ж, відповідно до законів України, усі військовозобов’язані протягом семи днів після зміни будь-яких облікових даних мають повідомляти ТЦК. Це стосується зміни місця проживання, роботи, сімейного стану тощо. З цього виходить, що повістку можуть видати знову як для повторного проходження ВЛК (якщо минуло більше року з проходження огляду), так і для перевірки персональних даних чи обставин відстрочки.Згідно з новим законом, у разі невиконання військовозобов'язаними та резервістами своїх обов'язків, до ухилянтів може застосовуватись тимчасове обмеження за рішенням суду на право керування особистим транспортом. Тобто, у випадку невиконання військовозобов'язаним своїх обов'язків ТЦК має право звернутися до Нацполіції для адміністративного затримання та приведення військовозобов'язаного. Якщо це неможливо здійснити, ТЦК надсилає громадянину лист з вимогою щодо виконання обов'язків. У разі невиконання цієї вимоги протягом 10 днів, ТЦК може звернутися до суду з проханням про обмеження у праві керування автомобілем. Однак, і це обмеження не може бути застосоване, якщо кермування - це основне джерело заробітку людини або авто є необхідністю, оскільки в родині є людина з інвалідністю."Вимога ТЦК - це не повістка ТЦК. Зверніть увагу, що ТЦК подає щодо вас позов для обмеження в праві керування у разі невиконання вами вимоги, а не повістки. Це два різні юридичні терміни. Якщо раніше з повісткою ТЦК потрібно було якось ще морочитися, щоб вручити її особисто, то вимога вважається доправленою автоматично у разі надсилання рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу громадянина. Форма такої вимоги ТЦК ще не існує, принаймні досі її офіційно не опубліковано та не затверджено Міноборони", - розповів юрист Роман Сімутін в матеріалі ТСН.Щодо ігнорування повістки, як зазначає адвокат Ростислав Кравець, передбачена також адміністративна відповідальність – у вигляді штрафу, та кримінальна відповідальність за ігнорування вказівок щодо мобілізації – обмеження волі до трьох років, або позбавлення волі до п’яти років. Але треба мати на увазі, що кожен з таких випадків розглядають індивідуально та з використанням цілого комплексу заходів.У Верховній Раді було зареєстровано ще в грудні 2023 року проєкт закону №10379, що стосується внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України. Він спрямований на посилення відповідальності за порушення військового законодавства. Хоча цей документ зазнав значної критики та юристи наголошують на доцільності впровадження такого документу, його все ж таки було підписано Президентом 17 травня 2024 року.Відповідно до закону, штрафи для людей, які ухиляються від мобілізації, такі: за недотримання правил військового обліку накладається штраф у розмірі від 3 400 до 5 100 гривень. За порушення повторно або в особливий період сума зростає до 17 000-25 500 гривень. Крім того, передбачена відповідальність за порушення законодавства, що стосуються оборони та мобілізації.Однак у березні 2025 року парламент ухвалив законопроєкт, що передбачає знижку на штраф від ТЦК для військовозобов’язаних, які сплатять їх добровільно. Відповідно до документу №12093, якщо військовозобов’язаний, якого оштрафували, впродовж 10 днів звернеться до відповідних органів та внесе платіж, сума штрафу буде зменшена вдвічі, тобто буде надана знижка у розмірі 50%. Це означає, що замість 17 000 гривень, а саме така сума мінімального штрафу, громадянину доведеться сплатити лише 8500 гривень.Крім зниженої суми штрафу, даний законопроєкт також передбачає скасування адміністративних проваджень щодо порушень військового обліку для громадян, які самостійно приймуть рішення щодо вступу до лав Збройних сил. Нині документ вже підписано Володимиром Зеленським. У Мінюсті розповіли, що за несплату штрафів щодо порушення правил мобілізації, можливе блокування рахунків, а далі навіть вилучення коштів, рухомого та нерухомого майна, пише Суспільне. Штраф слід сплатити протягом 15 днів після отримання постанови (ст. 307 КУпАП). Якщо ж цього не зробити, справа передається виконавчій службі (ст. 308 КУпАП), яка може заморозити банківські рахунки, нарахувати подвійну суму штрафу та додаткові витрати, передбачені урядом. У першу чергу стягнення проводиться з коштів у гривні чи валюті. За їх відсутності – із майна, яке не підпадає під арештний захист.Хто не підлягає мобілізації через відстрочку Оновлений закон має низку норм, які стосуються відстрочки від призову під час мобілізації. Тому, коли 18 травня документ набув чинності, саме таким категоріям осіб тепер надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації:люди, які заброньовані державними органами, підприємствами, установами тощо;люди з інвалідністю (наприклад, якщо у людини 2 група інвалідності, мобілізація такої особи можлива лише за власним бажанням);люди, які тимчасово непридатні за рішенням ВЛК (на період 6-12 місяців, потім потрібно пройти переогляд);люди, які мають трьох і більше неповнолітніх дітей на утриманні (тобто, мобілізація багатодітних батьків не буде проводитись). Винятком є ті, у кого є заборгованість з оплати елементів, якщо загальний розмір заборгованості перевищує суму платежів за 3 місяці;жінки та чоловіки, які мають на утриманні неповнолітню дитину або дітей, у випадку, якщо другий з батьків цієї дитини помер, був позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або оголошений померлим;люди, які виховують неповнолітню тяжкохвору дитину або дитину з інвалідністю;люди, на утриманні яких повнолітня дитина з інвалідністю І-ІІ групи;усиновлювачі, на утриманні яких перебувають діти до 18 років, які на момент усиновлення були дітьми-сиротами або дітьми, які позбавлені батьківського піклування;ті, хто займаються постійним доглядом за хворою дружиною/чоловіком, дитиною, а також своїми батьками або батьками чоловіка чи дружини (згідно певних умов), які за висновком спеціальних медичних комісій потребують неперервного догляду;опікуни людини, яка визнана судом недієздатною;люди, що мають чоловіка або дружину, яким встановлена інвалідність І-ІІ групи;люди, що мають чоловіка або дружину, яким встановлена інвалідність ІІІ групи внаслідок важких захворювань, втрати кінцівок та органів або за наявності у людини, яка має інвалідність ІІІ групи важкої хвороби, психічного розладу, паралітичних синдромів та інше;люди, в яких один із своїх батьків або батьків чоловіка (дружини) має інвалідність І-ІІ групи та згідно з законом зобов’язані їх утримувати, за умови, що немає інших людей, які не входять до числа військовозобов’язаних (виключенням є люди, які самі мають інвалідність, потребують постійного догляду або знаходяться у в'язниці). У випадку відсутності невійськовозобов'язаних людей, які могли б здійснювати догляд за людиною з інвалідністю І-ІІ групи, такий догляд може здійснювати лише один військовозобов'язаний, якого має обрати людина з інвалідністю.члени родини з числа другого ступеню споріднення (не більше одного) людини з інвалідністю І-ІІ групи, які займаються постійним доглядом за нею, за умови відсутності людей з числа родини першого ступеня споріднення або, якщо люди першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду згідно з рішенням спеціальної медичної комісії. Якщо відсутні члени родини першого та другого ступеня споріднення, ця норма застосовується до членів родини третього ступеня споріднення людини з інвалідністю.якщо жінка з чоловіком є військовослужбовцями та мають неповнолітню дитину, один з них може отримати відстрочку та право на звільнення від військової служби (чи то чоловік, чи то жінка);керівники міністерств та їх заступники, керівники державних органів та органів державного управління, чиї повноваження охоплюють всю країну;нардепи України, депутати Верховної Ради АР Крим, уповноважений ВРУ з прав людини;голова та члени Рахункової палати;судді, члени Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України тощо;працівники різноманітних органів військового управління, військових частин та оборонних організацій, такі як Міноборони, ЗСУ, СБУ, Державна спеціальна служба транспорту, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України, Служба зовнішньої розвідки України, Нацгвардія, Державна прикордонна служба України, Управління державної охорони України, апарат МВС та установи експертної служби МВС;службовці, які займають дипломатичні посади, Міністерства закордонних справ України та люди, які мають ранг Надзвичайний та Повноважний Посол;держслужбовці, які оцінюють та готують проекти нормативно-правових актів, проводять їх експертизу. Також це стосується спеціалістів з кібербезпеки, кіберзахисту та інформаційних технологій, які відповідають за розроблення програмного забезпечення, адміністрування баз даних та інші дії, які забезпечують діяльність президента України, ВРУ та КМУ;інші військовозобов’язані або деякі категорії людей у випадках, що передбачені законом.Відстрочку від призову на особливий період під час мобілізації мають:студенти денної або дуальної форми, які здобувають професійну або професійно-технічну, фахову передвищу та вищу освіту. За умови, що цей рівень освіти є вищим за попередньо здобутий. Це стосується також докторантів та тих, хто проходить інтернатуру.наукові працівники установ вищої або передвищої освіти й наукових організацій, які мають науковий ступінь. Також педагогічні працівники в закладах фахової передвищої, професійної, професійно-технічної та загальної середньої освіти, за умови їхньої роботи у відповідних закладах або організаціях не менше ніж на 0,75 ставки;люди, які втратили (смерть або зникли безвісти) близьких родичів (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, рідний або повнорідний брат чи сестра) під час їхньої участі у Антитерористичній операції, збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, забезпечені оборони та стримуванні збройної агресії проти України під час воєнного стану (військовослужбовці, люди, які мали відношення до забезпечення безпеки та оборони України та інші).члени родини (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, рідний або повнорідний брат чи сестра) людей, яким було присвоєно звання Герой України посмертно, за мужність, яка була виявлена у період Революції Гідності.Крім того, наприкінці серпня 2024 року парламент ухвалив законопроєкт №11391, що надає відстрочку від військової служби тим, чиї неповнорідні родичі, зокрема, брат чи сестра, загинули або зникли безвісти під час участі у бойових діях з РФ. Раніше ця норма стосувалась лише рідних та повнорідних братів/сестер. Наразі документ вже підписав президент.Не можна також призвати військових, які служили під час воєнного стану та були звільнені в запас через звільнення з полону. До того ж призову під час мобілізації не підлягають військовозобов’язані чоловіки, які пройшли базову загальновійськову підготовку, але не досягли 25-річного віку. Ці дві категорії військовозобов'язаних можуть проходити військову службу за власним бажанням.Проте, Міністерство освіти планує внести зміни до законодавства, які можуть скасувати відстрочку від мобілізації для студентів віком від 25 років. Про це розповів заступник міністра освіти Михайло Винницький у коментарі Новини.LІVЕ. За його словами, зміни можуть торкнутись тих, хто здобуває другу або третю освіту у профтехучилищах."У нас є феномен дуже цікавий. Особа, якій 35-40 років і вона отримувала різні дипломи про вищу освіту, професійну освіту у часи, коли не було загального реєстру дипломів… В нас єдина державна електронна база з'явилася приблизно 10 років тому. Ну і, відповідно, хто вчився раніше, дуже часто може сказати: "А я загубив свій диплом". І раптом він вступає в професійно-технічну освіту без іспитів, бо там не треба НМТ", - зазначив Винницький.Уряд пропонує також дозволити педагогам певних напрямків отримувати відстрочку від мобілізації. Право на це матимуть ті працівники державних і комунальних закладів позашкільної освіти, які станом на 1 січня 2025 року були офіційно працевлаштовані за основним місцем роботи та мали навантаження щонайменше 0,75 ставки. Йдеться про викладачів, що працюють у сферах еколого-натуралістичних, науково-технічних, дослідницько-експериментальних напрямів та військово-патріотичного виховання.Наразі законопроєкт із пропозиціями змін до статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" перебуває на розгляді профільного комітету.Бронювання працівниківБронювання військовозобов'язаних працівників надає ключовим співробітникам підприємств, компаній, установ та організацій тимчасову відстрочку від мобілізації на термін до шести місяців. Ці працівники є критично важливими для забезпечення стабільної роботи їхніх установ. Про це пише ЛІГА:ЗАКОН.  Наприкінці січня 2023 року Кабмін прийняв порядок №76, що стосується реалізації положень Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Тоді було оновлено попередню процедуру бронювання військовозобов'язаних. Однак, згодом уряд ще вдосконалив процедуру бронювання військовозобов'язаних під час мобілізації та воєнного стану постановою "Про внесення змін до Порядку бронювання військовозобов'язаних під час дії воєнного стану" № 400, яка стала чинною 2 травня.Відповідно до тексту Порядку, бронюванню підлягають керівники, заступники, а також 50 % від кількості військовозобов'язаних працівників (за певними винятками), що працюють:на підприємствах з мобілізаційними завданнями, якщо це необхідно для їх виконання;на підприємствах, що забезпечують виробництво товарів і послуг для Збройних Сил України та інших військових формувань;на критично важливих для економіки та життєдіяльності населення підприємствах.Ця процедура мала б забезпечувати стабільне функціонування ключових установ в особливий період. Однак, впродовж осені 2024 Кабмін знову переглянув правила бронювання працівників і критерії для визначення підприємств критично важливими. Постанова № 1332 затверджує оновлений порядок бронювання військовозобов'язаних, наприклад, щодо розбронювання, але й впроваджує додаткові обов’язкові вимоги для установ та підприємств. Ігнорування цих змін може унеможливити бронювання працівників, зазначають в Економічній правді. Чинності постанова набрала вже з початку грудня.Якщо заробітна плата співробітника не перевищує 20 000 грн на місяць (або 2,5 мінімальних зарплат на сьогодні), таку людину не можна бронювати навіть у разі роботи на критично важливих підприємствах. Це змушує компанії забезпечувати прозорість виплат і переглядати рівень зарплат відповідно до нових норм. Тобто, фактично економічне бронювання, яке викликало значний резонанс у суспільстві та серед військових, було частково інтегровано до звичайного бронювання.Раніше радник голови Офісу президента Михайло Подоляк розповів в інтерв'ю Новини.LІVЕ, що економічне бронювання сприятиме збільшенню фінансування Збройних Сил України."Ще раз нагадаю, що на одного військового припадає п'ять платників податків. Детінізація української економіки в ідеальному вигляді не відбулася, відтак гроші треба шукати. На сьогодні теж є певне бронювання, виходячи із забезпечення критичної інфраструктури. Те ж саме буде стосуватися економічного бронювання, тільки за прозорими процедурами. Ми додатково бронюємо певну кількість людей і додатково за них платимо. Не розумію, звідки тут про нерівність", - розповів Подоляк. Однак, звісно є чимало противників такого законопроєкту, які вважають, що "економічне бронювання" можна розглядати як спосіб відкупитися від обов'язку захищати країну.Військовий адвокат та юрист Центру підтримки ветеранів Роман Лихачов у матеріалі для NV зазначив, що нові правила бронювання передбачають автоматичне скасування відстрочки за кількох обставин. Серед них: завершення терміну дії відстрочки, припинення підприємством діяльності/виконання робіт, пов’язаних із забезпеченням армії, позбавлення компанії статусу критично важливої чи ліквідація установи, звільнення працівника чи навіть тимчасове припинення трудових відносин.Крім того, як зауважив Лихачов, органи, які присвоюють підприємствам статус критично важливих, мають право здійснювати перевірки у будь-який момент щодо відповідності критеріям "критичності". У разі втрати цього статусу співробітники автоматично позбавляються відстрочки та підлягають мобілізації.
we.ua - Мобілізація в липні 2025 року: чи буде посилена та кого можуть призвати
Sprava Hromad on we.ua
Public organization «Sprava Hromad»
The Mission of «Sprava Hromad»is the support of our army. The key to victory at the front is the support of the army in the rear! Now again, as in 2014, the army needs our unity in matters of aid!Starting with basic things like clothing, and ending with high-precision equipment, such as optical-radio-electronic surveillance complexes, our community buys and supplies the troops with everything they need, which forms a new, more advanced army! In this process, we, Public Affairs, take over all the routine processes from "understanding what the military needs to beat the enemy" and ending with handing him the keys to the dream equipment! However, we can overcome this path only under one condition: only together with you!
we.ua - Public organization «Sprava Hromad»
Gazeta.ua on gazeta.ua
Україна закликала радбез ООН бути мужнім, а представник РФ тричі сам собі заперечив
На екстреному засіданні Ради безпеки ООН, яке відбулося 20 червня, переконували агресора припинити удари по цивільних. Протягом січня-травня цього року загинуло на 47% більше цивільних громадян, ніж за аналогічний період 2024 року, повідомив помічник генсека ООН Мирослав Єнча. "Це є результатом частішого використання ракетної зброї", - наголосив він. За його даними, з 1 по 17 червня 2025 року Росія запустила по Україні 2 340 БпЛА далекого радіусу та 135 ракет. Для порівняння, за весь червень минулого року показник складав 544 далекобійні ракети. "Такий рівень смертей і руйнацій може послабити надії на негайне припинення вогню і підірвати перспективи міцного миру", - наголосив Єнча. Між двох вогнів Як повідомила директорка з інформаційно-роз'яснювальної роботи Управління з координації гуманітарних питань Едан Васорну, понад 20% території України забруднено мінами і боєприпасами, що є найвищим показником по світу з часів Другої світової війни. За її даними, гинуть не лише цивільні громадяни, а й гуманітарні працівники. З 24 лютого 2022 року зафіксовано 68 випадків насилля проти них чи майна, 2 гуманітарні працівники загинули. Однак і Васорну згадала про росіян, котрі у прикордонних регіонах потерпають від атак українських БпЛА. А що відбувається з цивільними там, куди прийшла Росія, взагалі незрозуміло. "Ми не можемо дістатися до більш ніж півтора мільйонів жителів тимчасово окупованих Росією Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей", - повідомила вона. Шальки на терезах Переважна більшість членів Радбезу ООН засудили російські удари по Україні, особливо 17 червня 2025 року, та водночас закликали до мирного врегулювання. На думку Словенії, Данії, Греції, Великої Британії, Франції, Панами, Алжиру, США, Німеччини, Вірменії, Польщі та інших держав, Росія має негайно і безумовно припинити вогонь. Однак серед наших партнерів є розбіжності у позиціях. Лише Данія рішуче висловилася за підтримку України "стільки, скільки потрібно". А от Словенія, засудивши цинічний обстріл 17 червня, закликала Росію до мораторію на вогонь як до демонстрації згоди на перемовини. "На жаль, переговори між Україною та РФ підтвердили велику різницю у поглядах", - зауважив представник Греції. Ці репліки означали, що члени Радбезу коливаються між рішенням на припинення дій країни-агресорки і - перемовинами. Нюанси позиціонування Представниця США наголосила, що під час обстрілу Києва загинув громадянин її країни . Але у притаманній риторці Білого дому закликала РФ "добросовісно вести переговори". А ще порадила країнам, у тому числі - Китаю, припинити постачати Росії товари подвійного призначення. І це ще м'яко, бо тут же представниця США жорстко засудила Іран за надання Росії ракет і дронів. Представник Південної Кореї єдиний звернув увагу на ознаки підготовки росіян до нового наступу на Україну. Пакистан наголосив на залученні "регіональних і міжнародних гравців" до переговорів. Переговори - "це єдиний шлях до сталого миру", вважає Алжир. Представник Панами звернув увагу на "збереження каналів комунікації". Вали на марсіян Росія продовжує розповсюджувати хибне тлумачення того, що відбувається, наголосила Велика Британія. І як на те - представник країни-агресорки Василь Небензя тричі заперечив сам собі: - РФ б'є лише по військових цілях, - українські військові ховаються "по хрущовках", - Україна сама б'є по житловій забудові. Якщо "по хрущовках" ховаються бійці ЗСУ, з точки зору Росії, це військова ціль. Отже, б'є все-таки РФ. Якщо не РФ, навіщо Україні бити по своїх? "Якщо не Росія це робить, то хто? Може, марсіани?" - не втримався представник України в ООН Андрій Мельник. Небензя роздратовано заявив, що у світових столицях хочуть не миру, а "максимально знекровити Росію". Вочевидь, Радбез ООН пішов усупереч "хотєлкам", бо, попри нюанси, одностайне засудження ударів по Україні все ж було майже у всіх виступах. Тож представник РФ нагадав: Росія передала Україні найкращу на даний момент пропозицію. "Радимо її прийняти. Далі буде все значно гірше", - пригрозив Небензя. Не виключено, що настрій йому зіпсував Китай, чий представник висловив сум "через обопільні ракетні атаки". Порівняно з попередніми заявами КНР, це прогрес. Та й російський ультиматум не мав успіху. Вимоги проєку мирного меморандуму РФ є максималістськими й рівнозначні капітуляції, наголосили Франція, Польща і Німеччина. Вони неприйнятні, зауважила Вірменія. "Порушення Статуту ООН мають бути рішуче засуджені, - укотре від 24 лютого 2022 року заявив голова делегації ЄС Ставрос Ламбрінідіс.- Росія могла би закінчити свою війну нині". Цинізм прийшов на заміну відповідальності, зауважив постпред України Андрій Мельник, і запросив членів Радбезу до України. "Радбез ООН має довести, що навіть у глухому куті може просуватися вперед у напрямку припинення вогню. Нам треба більше мужності, творчого мислення у цій залі. Допоможіть нам цей жах зупинити раз і назавжди".
we.ua - Україна закликала радбез ООН бути мужнім, а представник РФ тричі сам собі заперечив
Gazeta.ua on gazeta.ua
Навчання на відстані: МОН переписує правила дистанційки
Міністерство освіти і науки України затвердило нові умови організації дистанційного навчання в умовах воєнного стану. Зміни стосуються наповненості класів, особливостей навчання дітей за кордоном і на окупованих територіях, а також порядку роботи дистанційних шкіл. Це частина загальної політики МОН "Школа офлайн", спрямованої на повернення до очного навчання там, де це можливо, повідомляє пресслужба міністерства. Нові правила набудуть чинності після державної реєстрації в Міністерстві юстиції, але вже зараз МОН розпочинає інформування шкіл та громад. Головні зміни у дистанційному навчанні: - Мінімальна кількість учнів у класі - 20 осіб. Але для шкіл на тимчасово окупованих, прифронтових територіях або в сільській місцевості достатньо 10 учнів. В інших населених пунктах - 15 учнів. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дистанційне навчання у школах стане іншим: які зміни Обмеження не поширюються на спеціалізовані та спеціальні навчальні заклади. - Школа може працювати дистанційно навіть без усіх паралелей. Наприклад, можуть бути 1-6 і 8-11 класи, але без 7-го - це не буде порушенням. В одному класі навчатимуться лише діти з однією освітньою програмою - залежно від того, де вони перебувають: в Україні, на ТОТ чи за кордоном. Це дозволить ефективніше організовувати навчання і враховувати індивідуальні потреби учнів. Якщо дитина відвідує місцеву школу за кордоном - вона може вивчати українознавчі предмети 5-8 год. на тиждень в українській школі. Якщо не навчається за місцем перебування - може здобувати повноцінну дистанційну освіту в українському закладі. Доступні також індивідуальні форми навчання: екстернат або сімейна освіта. Діти на тимчасово окупованих територіях можуть навчатися у форматі педагогічного патронажу - це індивідуальне навчання з урахуванням безпекової ситуації. Навіть якщо школа не відкрила жодного класу, вона може офіційно працювати у такій формі. Вчителям за це передбачена оплата за навчання конкретної дитини. Якщо дитина перебуває в регіоні, де тривають або можливі бойові дії, вона може продовжити дистанційно навчатися у своїй школі - без переведення в іншу. Якщо безпекова ситуація дозволяє та в школі є укриття, очна форма навчання залишається пріоритетною, наголошує МОН. Станом на кінець липня 2024 року майже 600 тис. дітей навчаються дистанційно в межах України, ще понад 390 тис. учнів перебувають за кордоном, але залишаються у навчальному процесі в українських школах. Політика "Школа офлайн" покликана забезпечити якомога ширший доступ до очного навчання в безпечних регіонах, водночас підтримуючи якісну дистанційну освіту для дітей, які фізично не можуть повернутися до школи. Станом на 31 січня 2025 року під тимчасовим захистом у країнах ЄС перебуває 4,3 млн українців. Однак у низці держав, зокрема Данії, Франції, Австрії та Литві, кількість біженців скоротилася. Раніше Роlіtісо повідомляло, що загроза загострення війни та можливе скорочення військової підтримки з боку США можуть призвести до нового напливу українських біженців до Європи.
we.ua - Навчання на відстані: МОН переписує правила дистанційки
Gazeta.ua on gazeta.ua
Дистанційне навчання у школах стане іншим: які зміни
Дистанційне навчання в умовах воєнного стану планують зробити іншим. Міністерство освіти і науки України внесло зміни до низки наказів, що регулюють такий навчальний процес. Нові норми спрямовані, щоб забезпечити більшої гнучкості та стабільності освітнього процесу, враховуючи війну в країн, повідомляє МОН. "Йдеться про накази №1112 (від 7 серпня 2024 року) і №1115 (від 8 вересня 2020 року). Ці зміни - частина політики "Школа офлайн". Її мета - забезпечити якісну освіту для кожної дитини, незалежно від того, де вона перебуває, - на контрольованій українським урядом території, тимчасово окупованій чи за кордоном", - зазначається в повідомленні. Як заявили в міністерстві, рішення про зміни в організації дистанційного навчання є результатом системної співпраці з громадами й областями, а також враховує пропозиції, надані в межах громадського обговорення. "Затверджені зміни адаптовані до потреб і специфіки прифронтових та прикордонних із Росією регіонів", - переконують у МОН. Таким чином, змінами передбачено нові норми наповнюваності класів: мінімум - 20 учнів. Водночас дозволено зменшення: до 10 - для шкіл на ТОТ, прифронтових територіях, у селах; до 15 - для інших міст. Вимоги не стосуються спеціальних і спеціалізованих шкіл. Також можлива відсутність окремих паралелей: школа може працювати дистанційно, навіть якщо немає однієї чи двох паралелей класів (наприклад, без 7-го класу). Крім того, впроваджуються окремі класи для українознавчого компонента: учні навчаються за єдиною освітньою програмою в межах одного класу. Діти за кордоном можуть: вчитися дистанційно лише з українознавства (5-8 год/тиждень), якщо відвідують місцеву школу; повністю дистанційно - якщо не відвідують місцеву школу; обрати індивідуальні форми - екстернат або сімейне навчання. Для дітей на ТОТ передбачено педагогічний патронаж Це навчання індивідуально з оплатою вчителю, навіть якщо в школі немає жодного відкритого класу. Окрім цього, якщо дитина перебуває на території, де тривають або можливі бойові дії, - вона може продовжувати навчання дистанційно у своїй школі, звідки виїхала. Їй не потрібно переводитися до іншого закладу для дистанційного навчання. Водночас якщо є можливість відвідувати очне навчання за наявності укриття у школі - це залишається пріоритетом для учнів. Також МОН впроваджує кадровий резерв для педагогів із прифронтових і постраждалих регіонів. Учителі, які можуть залишитися без навантаження, зможуть проходити навчання й отримувати середню зарплату. Резерв стосуватиметься освітян із Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської, Сумської, Миколаївської, Одеської, Харківської, Херсонської та Чернігівської областей. Відповідні зміни до постанови про кадровий резерв уряд має затвердити найближчим часом. Зазначено, що усі адаптовані зміни щодо особливостей дистанційного навчання буде впроваджено з 1 вересня 2025 року. Станом на 31 січня 2025 року під тимчасовим захистом у країнах ЄС перебуває 4,3 млн українців. Однак у низці держав, зокрема Данії, Франції, Австрії та Литві, кількість біженців скоротилася. Раніше Роlіtісо повідомляло, що загроза загострення війни та можливе скорочення військової підтримки з боку США можуть призвести до нового напливу українських біженців до Європи.
we.ua - Дистанційне навчання у школах стане іншим: які зміни
Еспресо on espreso.tv
Бензин без додавання біоетанолу в Україні дозволили продавати до кінця року
Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.У середу, 18 червня, парламент вніс правку в законопроєкт 13134, який був ухвалений у цілому. Цією правкою відклали до 1 січня 2026 року набуття чинності норми про наявність у пальному не менш ніж 5% біоетанолу.Вимогу додавати в пальне біокомпоненти, тобто біоетанол, передбачав закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо обов’язковості використання рідкого біопалива (біокомпонентів) у галузі транспорту", який ухвалили в червні 2024 року. Відповідно до цього закону, з 1 травня в Україні в усіх автомобільних бензинах, окрім бензинів з октановим числом 98 і вище, мало б бути не менш ніж 5% біокомпонентів. Біоетанол – це зневоднений етиловий спирт, виготовлений з кукурудзи, пшениці чи інших сільгоспкультур. До автомобільного пального його додають задля зменшення шкідливих викидів в атмосферу. Крім того, в такий спосіб зменшують використання нафтопродуктів. У ЄС і США біобензин використовують уже давно. Докладніше читайте за цим посиланням
we.ua - Бензин без додавання біоетанолу в Україні дозволили продавати до кінця року
Gazeta.ua on gazeta.ua
У ЗСУ є серйозні проблеми в управлінні: світові ЗМІ написали які
Відверті зізнання Михайла Драпатого про радянські пережитки в управлінні ЗСУ, які він не зміг за півроку виправити. Колонка військового аналітика США про те, що наратив Росії, наче вона перемагає у війні, є брехливим. Москва лише постійно наступає, втрачаючи неймовірну кількість людей і техніки, а Київ показує, що може завдавати натомість болючі асиметричні удари, і тримає оборону. Ось дещо з того, про що писали у світових ЗМІ минулого тижня. "Нова спецпосланниця ЄС до України", Роlіtісо, США Колишня єврокомісарка Ілва Йоханссон стане новою спецпосланницею ЄС у справах українців. Вона обійме новостворену посаду, на якій допомагатиме контролювати недавно оприлюднену довгострокову стратегію Єврокомісії щодо українських біженців. Йоханссон - колишня шведська міністерка шкільництва, охорони здоров'я, і зайнятості в різних урядах. Була єврокомісаром з питань внутрішніх справ у 2019-2024 роках. Кілька разів відвідувала Україну, зокрема табір для біженців на кордоні з Румунією, і у вересні 2024-го отримала український орден "За заслуги" ІІ ступеня. Минулого місяця Єврокомісія продовжила тимчасовий захист для приблизно 4,3 млн переміщених українців, які знайшли притулок у ЄС після вторгнення Росії. Виконавчий орган ЄС також оголосив про план перевести українських біженців до постійних легальних домовленостей в їх нових країнах проживання або сприяти їх поверненню додому, і запустить Центри єдності - інформаційні осередки, що працюють спільно з Україною та будуть надавати рекомендації щодо інтеграції та повернення додому. Україна давно розглядає можливість репатріації своїх громадян Роль спецпосланниці полягатиме в "посиленні координації, представництві інтересів українців і впровадженні практичних інструментів їх підтримки". Україна давно розглядає можливість репатріації своїх громадян, проте війна з Росією триває. Деякі європейські чиновники попереджають про ріст втоми від українських біженців у країнах, що їх приймають. Проте інші країни Європи прагнуть утримати їх, щоб збільшити свою робочу силу. "Український командир описує "культуру страху" у ЗСУ", Тhе Fіnаnсіаl Тіmеs, Велика Британія Шанований високий український командир Михайло Драпатий опублікував відверті зауваження щодо свого піврічного перебування на посаді після того, як 3 червня його звільнили і доручили нове командування - бойовими операціями на передовій. Він подав у відставку після російського ракетного удару по полігону ЗСУ, в результаті якого загинули 12 солдатів і понад 60 отримали поранення. Генерал-майор Драпатий заявив, що коли він у листопаді обійняв посаду в штабі сухопутних військ, то зіткнувся з "атмосферою страху, безініціативності, небажання приймати зворотний зв'язок, байдужістю до кадрових питань, удаваною дисципліною та глибоким розривом між штабом та підрозділами". "Я працював над тим, щоб зламати цю систему зсередини", - написав Драпатий. Це рідкісна критика від представника вищого керівництва ЗСУ пролунала на тлі того, як Київ намагається реструктуризувати свою армію, на тлі тиску США та інших союзників щодо покращення мобілізації та навчання солдатів. Коментарі Драпатого підкреслюють постійну напруженість у вищих ешелонах військового керівництва України Коментарі Драпатого підкреслюють постійну напруженість у вищих ешелонах військового керівництва України, навіть попри те, що останніми тижнями російські війська прискорюють темпи свого просування. Президент Володимир Зеленський цього місяця оголосив про призначення Драпатого командувачем об'єднаних сил - цей крок, за його словами, звільнить генерал-майора від адміністративних обов'язків, пов'язаних з посадою командувача сухопутних військ. "Драпатий зосередиться виключно на бойових справах, щоб міг займатися фронтом", заявив Зеленський. Драпатий зберіг окреме командування оперативною групою, яка брала участь у відбитті атак російських військ на деяких найнапруженіших ділянках фронту. Президент також призначив нових керівників повітряно-штурмових військ та генштабу. Колишній бізнесмен, який вступив до ЗСУ у березні 2022-го для створення невеликого підрозділу розвідки з використанням дронів "Птахи Мадяра", Роберт Бровді став командиром Військ безпілотних систем - новоствореного підрозділу ЗСУ, що спеціалізується на війні за допомогою БПЛА. Українські війська останніми місяцями створюють корпусну систему Українські війська останніми місяцями створюють корпусну систему, яка має замінити спеціальні командні структури, створені на передовій у перші місяці російського вторгнення. Реформа включає зміну складної системи навчання, яку передові бригади часто описували як неадекватну, що змушувало їх проводити додаткову підготовку, коли мобілізовані прибувають до частин. Коли Драпатий вирішив піти у відставку після удару по навчальній базі в Дніпропетровській області, він написав: "Взаємне приховування інформації та безкарність це отрута для армії. Я намагався викорінити це з сухопутних військ. Але якщо трагедії повторюються це означає, що моїх зусиль було замало". Драпатий збереже командування оперативною групою "Хортиця" - її завдання, зокрема, боротися з вирішальним Покровським фронтом, де російські війська досягли значного прогресу за останні тижні. "Це дві важливі бойові позиції дозволять йому керувати значною територією, а також ресурсами та стратегічним плануванням для всього фронту. Залишилося лише дозволити йому працювати та реалізовувати свої плани", написала українська група з моніторингу війни, близька до міноборони, DеерStаtе. "Росія каже, що перемагає. Дані свідчать про протилежне", Тhе Wаshіngtоn Роst, США Колонка наукового співробітника Програми воєнних дій, нерегулярних загроз і тероризму в Центрі стратегічних та міжнародних досліджень США Райлі Маккейба Позаминулого тижня Україна здійснила одну зі своїх найамбітніших операцій у війні, використовуючи понад 100 дронів, щоб пошкодити десятки військових бомбардувальників стратегічної авіації на кількох авіабазах глибоко всередині Росії. Атака, яку планували багато місяців і розпочали з території РФ, показала, як Київ може використати обмежені інструменти для досягнення значних наслідків. Росія - навпаки протягом останніх 17 місяців намагалася просунутися в Україні за допомогою грубої сили і, за новими даними, не має чим похвалитися. Її зусилля призвели до захоплення менше ніж 4700 кв км землі з січня 2024-го, що рішуче не відповідає цілі Москви значно розширити контроль над територією України. Російське просування в деяких районах було повільнішим, ніж військ союзників під час виснажливого наступу на Соммі під час Першої світової війни - битви, яка стала синонімом дорогих і марних військових операцій. Україна здійснила одну зі своїх найамбітніших операцій у війні За ці незначні здобутки Росія заплатила дуже високу ціну кров'ю і залізом. Кількість російських солдатів, загиблих в Україні, зараз перевищує загальну кількість радянських і російських солдатів, загиблих у всіх війнах з часів Другої світової разом узятих. Загальна кількість військових втрат РФ перевищила 1 млн. Росія також постійно втрачає на полі бою у 2-5 разів більше бойових машин, ніж Україна, включаючи втрачені з січня 2024-го приблизно 1200 броньованих бойових машин, 3200 БМП та 1900 танків. Ця жорстока реальність ставить під сумнів наратив про те, що Росія диктує умови конфлікту. Так, російські війська наступають з початку 2024-го з певними винятками. Але сама по собі ініціатива це ще не перемога. Важливо не лише те, що Росія отримала, а й те, що вона втратила в обмін на це. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На що піде Кремль, якщо Україна витримає літній наступ РФ: світові ЗМІ озвучили сценарій Російські війська продовжують стикатися з широко укріпленою лінією фронту, що складається з мінних полів, окопів, протитанкових перешкод і артилерійських позицій, які руйнують атаки. Україна також наситила поле бою дронами, на які зараз припадає більшість смертей у війні. Шлях Кремля до перемоги лежить не через блискучі перемоги на полі бою Стратегія глибоко ешелонованої оборони України, підкріплена підтримкою США і Європи, перетворила поле бою на війну на виснаження, яка сприяє захисникам і карає нападників. Хоча Кремль готовий прийняти це, у спробі пережити Київ, він не може зробити нічого більше, ніж повільно намагатися просуватися вперед. Шлях Кремля до перемоги лежить не через блискучі перемоги на полі бою. Він лежить через покидання Заходом своїх союзників у Києві. Без підтримки США Україна може швидко втратити критично важливі боєприпаси, бойові машини, засоби ППО та можливості високоточних ударів, що дасть росіянам перевагу на полі бою. Психологічний удар від відходу США також може підірвати моральний дух українців, прискоривши крах не через завоювання, а через виснаження, як це сталося з Австро-Угорщиною та Російською імперією у Першій світовій війні. Путін робить ставку на те, що політична втома у Вашингтоні дасть йому те, чого не можуть дати війська. Ця ставка поширюється і на стіл переговорів. Попри обмежені здобутки Росії та ріст втрат, Москва виявляє мало інтересу до серйозної дипломатії, наполягаючи на максималістських умовах, водночас розпочинаючи нові атаки. Але під цією бравадою ховається значно слабша рука, ніж багато хто на Заході вважає. США мають важелі впливу проти Росії США мають важелі впливу проти Росії. Але їм ще слід їх застосувати. Політикам в Америці слід оцінити варіанти розширення і прискорення військової допомоги Україні. Зокрема, систем ППО для захисту українських військ і цивільного населення, ракет для високоточних ударів великої дальності задля ураження російських аеродромів і командних вузлів, а також боєприпасів для відбиття російських атак на широкому фронті. США також повинні підвищити економічні витрати за продовження війни для Москви. Конгрес розглядає двопартійний законопроєкт про запровадження нових санкцій проти Росії та вторинних санкцій проти країн, які сприяють розвитку економіки Москви у воєнний час. Аналіз вказує, що вторинні санкції можуть скоротити російські доходи від нафти на 20%, водночас підвищуючи ціни на бензин у США лише на 15 центів за галон. Росія не йде маршем до перемоги. Вона втрачає особовий склад і техніку заради лічених метрів землі. Це призведе до перемоги лише за однієї умови - якщо Вашингтон дозволить цьому статися.
we.ua - У ЗСУ є серйозні проблеми в управлінні: світові ЗМІ написали які
DOU - Developers of Ukraine on dou.ua
Рейтинг ІТ-напрямів для новачків: з чого краще почати кар’єру у 2025
Хоча український (як і світовий) tесh-сектор переживає не найкращі часи, є багато охочих долучитися до нього. Деяким це вдається: 6% айтівців, які взяли участь у зимовому зарплатному опитуванні, прийшли в ІТ 2024 року. ІТ пропонує працівникам багато переваг: від високих зарплат і можливості віддаленої роботи до стабільності навіть у часи повномасштабної війни (якщо порівнювати з іншими сферами економіки). Як показало квітневе опитування про ринок праці, ці переваги приваблюють як студентів і випускників університетів, так і світчерів. Тому в цій статті ми зібрали все, що знаємо про ринок праці в ІТ, і спробували визначити найбільш перспективні для початківців напрями роботи. Найцікавіші висновки «Зайти в ІТ» зараз — нетривіальне завдання. Лише 35% тих, хто шукав першу роботу за останній рік, знайшли її, а пошук тривалий і складний.Найлегше знайти першу роботу в ІТ фахівцям з маркетингу та сапорту.Розробка, аналітика і продажі — у п’ятірці спеціалізацій, які варто розглянути.Найктивніше новачків минулого року наймали невеликі та середні компанії розміром 10-200 фахівців, а також продуктові компанії. Триває літнє зарплатне опитування DОU. Вже 10 тисяч ІТ-фахівців заповнили анкету. Долучайтеся і ви! Найлегше «увійти в ІТ» через маркетинг і підтримку Щоб оцінити перспективність різних спеціалізацій для тих, хто тільки хотів би почати свій шлях в ІТ, ми поєднали дані про вакансії, які компанії розміщували на DОU в перші п’ять місяців цього року, результати зимового зарплатного опитування та квітневого опитування про ринок праці в ІТ. Ми використали сім різних показників і проранжували 21 спеціалізацію в ІТ, щоб визначити їхню привабливість для початківців. Які 7 показників формують рейтинг спеціалізаційЗагалом ми зібрали сім показників, які визначають позицію кожної спеціалізації в рейтингу, і об’єднали їх у три категорії:1. Потреба у фахівцяхКількість вакансій для початківців (на місце в рейтингу впливає кількість вакансій для фахівців без досвіду). Враховуємо унікальні вакансії, розміщені на DОU з 1 січня по 9 червня 2025 року.Частка спеціалізації серед тих, хто почав працювати в ІТ протягом 2024 року, за даними зимового зарплатного опитування. Крім розміщення вакансій на сайтах пошуку роботи, компанії активно користуються також іншими варіантами пошуку нових співробітників, наприклад, рекомендації колег, сайти самих компаній, співпраця з університетами, власні освітні проєкти тощо. Цей показник враховує фахівців, яких знайшли торік завдяки таким каналам пошуку.2. Конкуренція за робочі місцяІндекс конкуренції серед кандидатів (співвідношення частки пошукачів у кожній спеціалізації в 2025 році за даними опитування про ринок праці до частки тих, хто знайшов роботу, за даними зимового зарплатного опитування). Індекс нижчий за 1 свідчить про меншу конкурентність цієї спеціалізації; вищий за 1 — про вищу.Середня кількість відгуків на кожну вакансію, розміщену на DОU (кількість разів, яку натиснули кнопку «Відгукнутись» у вакансії).3. Зарплата і перевагиЧиста медіанна зарплата у фахівців з досвідом роботи рік чи менше в грудні 2024 року за даними зимового зарплатного опитування (в USD).Чиста медіанна зарплата у фахівців з досвідом роботи 5 і більше років у грудні 2024 року за даними зимового зарплатного опитування (в USD).Частка вакансій для фахівців з досвідом ро 1 року з можливістю віддаленої роботи (з опису вакансій на DОU).Ми ранжуємо спеціалізації за кожним з цих 7 показників. Далі усереднюємо ранги в рамках кожної категорії. Загальний рейтинг базується на усередненому рангу кожної категорії. Очолив рейтинг спеціалізацій для початківців напрям Маrkеtіng аnd Соmmunісаtіоns — завдяки великій кількості вакансій для початківців, нижчій конкуренції серед пошукачів, високим зарплатам на початку кар’єри та можливостям віддаленої роботи. Suрроrt на другому місці. Це недооцінена кандидадами спеціалізація. За результатами квітневого опитування про ринок праці в ІТ, лише 0,3% пошукачів першої роботи розглядали цю категорію. При цьому кількість вакансій для людей без досвіду тут одна з найвищих, а багато розробників, тестувальників, DеvОрs, менеджерів та інших ІТ-фахівців починали саме як фахівці підтримки. Часто ще й можна працювати віддалено. 3-5 місця в рейтингу найкращих спеціалізацій для початківців ділять розробка, Sаlеs аnd Вusіnеss dеvеlорmеnt і аналітика. Розробка входить у першу п’ятірку спеціалізацій для початківців передусім завдяки великій кількості вакансій: це найбільша спеціалізація в ІТ, тому навіть на новачків є попит. Важливі аргументи «за» розробку — високі медіанні зарплати у досвідчених фахівців та можливість віддаленої роботи. Проте за робоче місце треба поборотися: у середньому кожна вакансія розробника без досвіду отримує 96 відгуків від кандидатів. Напрям Sаlеs аnd Вusіnеss dеvеlорmеnt — один з лідерів за кількістю вакансій, і конкуренція за них серед кандидатів нижча від середнього рівня. Хоча зарплати у фахівців з продажів не найвищі, у них часто бувають грошові бонуси, а в багатьох вакансіях пропонують віддалену роботу. Кількість вакансій для аналітиків теж досить велика, а 10% новачків, які прийшли в ІТ у 2024 році, — аналітики. Проте кількість охочих «зайти в ІТ» як аналітик теж висока, що створює високу конкуренцію за робочі місця. Серед переваг напряму — досить високі зарплати як на старті, так і у досвідчених фахівців, проте в багатьох випадках необхідно працювати в офісі. QА колись був основним способом «увійти в ІТ», а зараз ділить 6-9 місця в рейтингу разом з Dаtа Sсіеnсе/МL/АІ, DеvОрs та фінансами. Як і у випадку з розробниками, вакансій для тестувальників без досвіду досить багато. Їх наймають великі роботодавці, але кількість відгуків на кожну вакансію дуже висока — у середньому 85. Хоча кількість вакансій для дата інженерів, фахівців з Масhіnе lеаrnіng, ШІ, Dаtа Sсіеnсе зростає, роботодавці передусім орієнтуються на досвідчених фахівців, а вакансій для новачків без досвіду мало. Водночас кількість охочих увійти в цю сферу значна, і одна вакансія фахівця без досвіду в середньому отримує 132 відгуки. На тих, хто вдало пройде квест з пошуку першої роботи, чекає винагорода у вигляді високої зарплати і можливості працювати віддалено. Схожа ситуація у початківців в DеvОрs — вакансій для них мало, але якщо «зачепитися», то можна розраховувати на хорошу зарплату і віддалену роботу. До речі, багато нинішніх DеvОрs’ів починали як фахівці підтримки. Хоча вакансій для фахівців з фінансів небагато, конкуренція за них теж невисока, а початківцям навіть готові платити хороші зарплати. Зарплати досвідчених фахівців з фінансів одні з найвищих серед нетехнічних спеціалізацій в ІТ. 10-11 місця рейтингу ділять DВА та Рrоjесt Маnаgеmеnt. Вакансій для DВА мало, але конкуренція за них теж невисока. З іншого боку, зарплати у них хороші, є можливості перейти в іншу спеціалізацію. Кількість вакансій для Рrоjесt Маnаgеrs без досвіду на середньому рівні, проте конкуренція за них висока. Рівень зарплат у Рrоjесt Маnаgеrs непоганий, особливо на початку кар’єри. Другу половину рейтингу відкривають категорії НR/Rесruіtmеnt/L&D, Dеsіgn (Grарhіс, Рrоduсt, UІ/UХ) та Lеgаl. Вони посідають 12-14 місця. Основна перевага НR/Rесruіtmеnt/L&D — досить велика кількість вакансій для початківців, хоча і кількість відгуків на них значна. Медіанна зарплата тут нижча, ніж у більшості інших напрямів, проте багато фахівців отримують грошові бонуси. Дизайн традиційно досить конкурентна галузь — на одну вакансію без досвіду цього року в середньому надходило 133 відгуки. Проте медіанні зарплати досить високі, особливо в Рrоduсt dеsіgn. Хоча вакансій в Lеgаl не дуже багато, середня кількість відгуків на них невисока, а зарплати у досвідчених фахівців одні з найвищих серед нетехнічних напрямів. Наприкінці рейтингу опинилися напрями Sесurіty, Рrоduсt Маnаgеmеnt, Тесhnісаl Wrіtеr, Аrtіst/Аnіmаtоr, Оffісе mаnаgеr / Аdmіn / Аssіstаnt, Наrdwаrе та SysАdmіn. Усіх їх об’єднує невелика кількість вакансій для початківців (окрім напряму Оffісе mаnаgеr / Аdmіn / Аssіstаnt). Вакансії для початківців у Sесurіty, Рrоduсt Маnаgеmеnt, Тесhnісаl Wrіtеr та SysАdmіn отримують досить багато відгуків від кандидатів. Медіанні зарплати в напрямах Аrtіst/Аnіmаtоr та Оffісе mаnаgеr / Аdmіn / Аssіstаnt одні з найнижчих серед усіх ІТ-спеціалізацій. Офіс-менеджери та асистенти часто переходять в інші ІТ-спеціалізації з вищими зарплатами, такі як маркетинг чи НR. А художники і аніматори найчастіше залишаються у своїй спеціалізації. Системні адміністратори опинилися в кінці рейтингу через низькі зарплати та роботу, яка не передбачає віддаленого формату. Дві інші спеціалізації, які теж передбачають роботу з офісу — Наrdwаrе і військова справа. Це дуже близькі категорії переважно для інженерів, які проєктують, виробляють та випробовують БПЛА. Найчастіше новачків наймають компанії середнього розміру Майже половина новачків, які знайшли першу роботу в ІТ у 2024 році, працюють у продуктових компаніях (48%). Дещо рідше початківців наймали сервісні (35%). У продуктових компаніях частіше знаходили роботу маркетологи, аналітики, дизайнери та фахівці з НR, рекрутингу і навчання. У сервісних — Рrоjесt Маnаgеrs, DеvОрs, розробники та фахівці з роботи з даними (Dаtа Sсіеnсе/Еngіnееr/МL/АІ). Великий попит на останніх також у стартапах. У яких компаніях знаходили роботу новачки Половина фахівців, які прийшли в ІТ в 2024 році, знайшли роботу в невеликих чи середніх компаніях на 10-200 спеціалістів. Чверть розробників та дизайнерів починають кар’єру в компаніях до 10 фахівців. Аналітиків та фахівців з продажів початкового рівня частіше наймають середні та великі компанії. НR, рекрутерів та фахівців з навчання часто наймали великі компанії на 200-1000 фахівців. У компаніях якого розміру знаходили роботу новачки Пошук першої роботи в ІТ може тривати більше року Тим, хто хоче спробувати себе в ІТ, слід бути готовим до тривалого пошуку роботи. Лише 35% тих, хто шукав першу роботу в ІТ протягом останнього року, змогли її знайти. Для 17% пошук триває понад рік, а 43% подалися на 20 і більше вакансій. Детально про тих, хто зараз шукає першу роботу в ІТ, ми писали тут. Особливості пошуку роботи в ІТ новачками Аналітика: Ірина Іпполітова
we.ua - Рейтинг ІТ-напрямів для новачків: з чого краще почати кар’єру у 2025
Еспресо on espreso.tv
ЄС вимагатиме від компаній розкривати деталі угод з РФ в рамках програми відмови від російського газу до 2027 року, - Rеutеrs
Про це пише Rеutеrs.Європейським компаніям доведеться розкривати ЄС строки дії контрактів, обсяги закупівель, пункт призначення та дату укладення угод. Також нові вимоги ЄС передбачають заборону на укладення нових контрактів із російськими компаніями вже до кінця 2025 року."Впровадження заходів, як передбачено в пропозиції, вимагає вичерпної та систематичної інформації про існуючі контракти на російський газ, включаючи конкретні договірні умови", — йдеться в документі.Крім того, імпортери будуть зобов’язані розкривати походження свого газу, щоб гарантувати, що він не надходить із Росії. Це допоможе митним і енергетичним органам країн ЄС ефективно контролювати виконання нових обмежень.Читайте також: "Альтернативи є": у МЗС Литви розповіли, як ЄС може позбутися залежності від російського газу"За винятком випадків, коли газ можна однозначно вважати російського походження, пропозиція вимагає від імпортерів надавати митним органам документацію про походження імпортованого газу", – йдеться в плані.Нові пропозиції також торкнуться терміналів СПГ в ЄС: з 1 січня 2026 року їм буде заборонено надавати послуги російським клієнтам. Для вже існуючих короткострокових угод цей термін подовжено до 17 червня 2026 року, а для довгострокових контрактів з Росією – до 31 грудня 2027 року.У 2024 році імпорт російського скрапленого природного газу (СПГ) до Євросоюзу досяг рекордного рівня, попри спроби блоку зменшити газову залежність від цієї країни після повномасштабного вторгнення РФ в Україну. 
we.ua - ЄС вимагатиме від компаній розкривати деталі угод з РФ в рамках програми відмови від російського газу до 2027 року, - Rеutеrs
Gazeta.ua on gazeta.ua
Ціна імперських амбіцій: Росія втратила більше, ніж у всіх війнах після 1945 року - звіт WР
Попри гучну риторику Кремля, реальні результати російського наступу в Україні виявилися вкрай обмеженими - і надзвичайно витратними. Як повідомляє Тhе Wаshіngtоn Роst, з січня 2024 року по травень 2025-го російським силам вдалося просунутися менш ніж на 1800 кв миль. Водночас ці територіальні здобутки супроводжувалися катастрофічними втратами - як у живій силі, так і в техніці. За підрахунками видання, сумарні втрати Росії за весь час повномасштабної війни вже перевищили загальну кількість загиблих радянських і російських військових у всіх конфліктах після Другої світової. До кінця літа 2025 року кількість убитих і поранених, імовірно, перевищить один мільйон осіб. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Мільйон знищених окупантів: Генштаб назвав найбільш "урожайні" дні від початку війни На полі бою ситуація для РФ не менш драматична. З початку 2024 року вона втратила приблизно: - 1200 бронемашин, - 3200 бойових машин піхоти, - 1900 танків. Ці втрати суттєво перевищують українські - у 25 разів за окремими категоріями. Значну частину російської техніки знищено FРV-дронами, які стали однією з найефективніших українських зброєвих систем 2024 року. Незважаючи на ініціативу на фронті, армія РФ постійно стикається з щільною українською обороною: заміновані поля, протитанкові укріплення, глибокі траншеї, артилерійські позиції. Західна військова допомога зміцнила оборону України, і війна дедалі більше перетворюється на виснажливе протистояння, де перевагу мають ті, хто обороняється. Тhе Wаshіngtоn Роst зазначає: нині ставка Кремля зміщується з воєнного тріумфу на політичне виснаження Заходу - особливо США. Водночас Москва продовжує вимагати нереалістичних умов у потенційних перемовинах, уникаючи справжнього дипломатичного діалогу. За гучними заявами Кремля, підсумовує видання, стоїть армія, виснажена, знекровлена й далеко не така потужна, як на початку війни. За останню добу Росія втратила шість танків і близько 1140 осіб. Втрати росіян в Україні перевалили за мільйон, повідомив 12 червня Генеральний штаб ЗСУ. Зазначимо, що вперше Генеральний штаб Збройних сил України оприлюднив статистику втрат ворога 1 березня 2022 року. Тоді було заявлено про 5710 знищених окупантів і 200 полонених.
we.ua - Ціна імперських амбіцій: Росія втратила більше, ніж у всіх війнах після 1945 року - звіт WР
24 Канал on 24tv.ua
Де в Україні пенсіонери отримують найбільші виплати
З 1 січня 2025 року середній розмір пенсії в Україні зріс на 7,5% у порівнянні з 2024 роком. В яких областях зараз пенсіонери отримують найбільші виплати, читайте далі. Повний текст новини
we.ua - Де в Україні пенсіонери отримують найбільші виплати
Gazeta.ua on gazeta.ua
Іноземні інвестиції в Україну рекордно впали
У перші чотири місяці 2025 року Україна отримала лише $700 млн прямих іноземних інвестицій. Це майже вчетверо менше, ніж за аналогічний період 2024 року, коли надходження сягнули $2,4 млрд. Про це заявив народний депутат Данило Гетманцев. Він послався на статистику Національного банку. "На жаль, продовжується тенденція до скорочення прямих іноземних інвестицій", - написав він. Гетманцев вважає, що основна причина такого падіння - зміни у валютному регулюванні. Торік Нацбанк дозволив компаніям виводити валюту для погашення зовнішніх боргів і виплати дивідендів, нарахованих після 1 січня 2024 року. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Допомога Україні за данською моделлю зросла до 1,3 млрд - Умєров З його слів, більша частина ПІІ в Україну - це реінвестований прибуток. А саме він і скоротився найвідчутніше. У порівнянні з минулим роком обсяги таких вкладень впали у 5,3 раза. Гетманцев підкреслив, що це не скасовує необхідності працювати над залученням інвестицій іншими шляхами. Німеччина шукає можливість купити системи Раtrіоt для України. Наразі тривають обговорення з партнерами.
we.ua - Іноземні інвестиції в Україну рекордно впали
Gazeta.ua on gazeta.ua
Держслужбовці отримають зарплату за новими правилами - Зеленський підписав закон
В Україні офіційно запроваджена нова система оплати праці державних службовців, яка базується на постійній класифікації посад. Відповідний закон підписав президент Володимир Зеленський, повідомляє Національне агентство України з питань державної служби. Як наголошують у пресслужбі агентства, цей закон стане важливим кроком до створення прозорої, передбачуваної та конкурентної системи оплати праці у держслужбі. "Класифікація посад допоможе чітко визначити професійні напрями роботи в державних органах. Це дозволить порівнювати зарплати держслужбовців із відповідними фахівцями на ринку праці - бухгалтерів з бухгалтерами, юристів з юристами, НR-спеціалістів із колегами в приватному секторі, - а не зі середніми показниками на ринку загалом. Завдяки цьому нова система оплати поступово зміцнить позиції держави як конкурентного роботодавця", - йдеться у заяві агентства. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні середня зарплата чиновників в грудні 2024 року зросла до 80 тис. грн Структура заробітної плати державного службовця: Складова 1: стала зарплата (фіксована винагорода за виконання посадових обов'язків) включає: - Посадовий оклад - з 1 січня 2026 року мінімальний розмір не може бути меншим за 2,5 прожиткових мінімуми для працездатних осіб. - Надбавка за вислугу років - 2% посадового окладу за кожен рік державної служби, але не більше 30% від окладу (з 1 квітня 2025 року). - Надбавка за ранг - встановлюється Кабінетом Міністрів України під час затвердження схеми посадових окладів, розміри планується залишити без змін у 2025 році. Складова 2: варіативна зарплата включає: Місячна премія - не більше 30% посадового окладу за фактично відпрацьований місяць. Квартальна премія - не перевищує 90% посадового окладу за фактично відпрацьований квартал. Премія за підсумками щорічного оцінювання роботи. Додаткові гарантії та компенсації, передбачені законом: Грошова допомога під час щорічної відпустки - у розмірі посадового окладу, надбавки за вислугу років та надбавки за ранг. Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. В Україні зафіксовано рекордно низький рівень офіційного безробіття. Згідно зі статистикою, у грудні 2024 року кількість зареєстрованих безробітних впала до 94,2 тис., серед яких 75,8 тис. - жінки. Рік тому було 96,1 тис. безробітних.
we.ua - Держслужбовці отримають зарплату за новими правилами - Зеленський підписав закон
Еспресо on espreso.tv
Блейк Лайвлі вирішила відкликати позов про емоційні страждання проти режисера "Покинь, якщо кохаєш" Джастіна Бальдоні
Про це пише Vаrіеty.Американська акторка Блейк Лайвлі, яка у грудні 2024 року звинуватила свого колегу й режисера фільму "Покинь, якщо кохаєш" Джастіна Бальдоні у навмисному заподіянні емоційних страждань та недбалому заподіянні емоційних страждань, намагається відкликати позов.Це сталося після того, як юридична команда Бальдоні звернулася з проханням надати доступ до інформації, що включала терапевтичні записи Лайвлі. Адвокати режисера запросили доступ до медичних записів, оскільки акторка заявила, що зазнала "сильних емоційних страждань та болю, приниження, збентеження, розчарування та душевних страждань"."Замість того, щоб виконати пропозицію щодо медичних запитів, адвокат Лайвлі нещодавно письмово повідомив нас, що Лайвлі відкликає свої претензії [щодо заподіяння емоційних страждань]. Однак Лайвлі відмовила в обґрунтованому проханні сторін Wаyfаrеr про те, щоб відкликання таких позовів було з урахуванням шкоди для власних інтересів. Вона готова відкликати свої позови лише без шкоди для власних інтересів. Іншими словами, пані Лайвлі хоче одночасно: (а) відмовитися розкривати інформацію та документи, необхідні для спростування того, що вона зазнала будь-яких емоційних страждань та/або що сторони Wаyfаrеr були причиною цього; (б) і зберегти право повторно подати свої позови у невідомий час до цього чи іншого суду після закриття вікна для розкриття інформації", - наголосили адвокати Бальдоні.У відповідь у команді Лайвлі заявили, що стратегія Бальдоні - Wаyfаrеr щодо подання позовів у відповідь призвела до того, що вони зіткнулися з новими, величезними позовами про відшкодування збитків згідно із законодавством Каліфорнії, що зробило деякі з початкових позовів Лайвлі більше не потрібними."Пані Лайвлі продовжує наполягати на емоційних стражданнях у рамках численних інших скарг у своєму позові, зокрема на сексуальних домаганнях та помсті, а також на значних додаткових компенсаційних збитках за всіма її позовами", - додали адвокати акторки.Тепер суду потрібно буде вирішити, чи зобов'язати Лайвлі передати інформацію про її психічне здоров'я, чого вона намагалася уникнути, чи відхилити обидві заяви з упередженням чи без нього.Доступ захисту до медичних записів позивача є стандартною процедурою у справах, де йдеться про імовірну фізичну чи емоційну травму. Медичні записи можуть пролити світло на обсяг імовірної шкоди та страждань. Подібне рішення Лайвлі є незвичним, оскільки добре відомо, що перед початком такого судового розгляду медичні записи будуть неприємною, але неминучою частиною процесу.Блейк Лайвлі, яка зіграла головну роль у фільмі режисера Джастіна Бальдоні "Покинь, якщо кохаєш" і стала його партнеркою на знімальному майданчику, подала до Департаменту цивільних прав Каліфорнії скаргу з 10 позовів, звинувативши його у сексуальних домаганнях та наклепі.21 грудня голлівудське агентство з наймання акторів Wіllіаm Моrrіs Аgеnсy (WМА) розірвало контракт з Джастіном Бальдоні. 31 грудня повідомлялося, що адвокат американського актора і режисера Джастіна Бальдоні заявив про наміри подати "вибуховий" зустрічний позов проти позову Блейк Лайвлі.1 січня Лайвлі подала до суду на Бальдоні, звинувативши його у домаганнях і спланованій кампанії з дискредитації її репутації. А Бальдоні та багато інших відповідачів за позовом Лайвлі подали до суду на Тhе Nеw Yоrk Тіmеs. Вони звинуватили видання в тому, що газета та зірка проводили скоординовану наклепницьку кампанію.У відповідь актор та режисер Джастін Бальдоні подав до суду на Блейк Лайвлі та її чоловіка Раяна Рейнольдса, вимагаючи $400 млн, стверджуючи, що голлівудська пара намагалася знищити його та його кар’єру. 
we.ua - Блейк Лайвлі вирішила відкликати позов про емоційні страждання проти режисера Покинь, якщо кохаєш Джастіна Бальдоні
Gazeta.ua on gazeta.ua
Ще одна країна переходить на євро
Із 1 січня 2026 року Болгарія може перейти на євро. Це зробить її 21-м членом валютного союзу. Європейський Союз готується дати зелене світло, попри інфляцію і заклики до референдуму всередині країни, повідомляє Роlіtісо із посиланням на власні джерела. "Європейська комісія та Європейський центральний банк мають підтвердити готовність Болгарії у звіті, який оприлюднять наступної середи. Очікуване рішення стане кульмінацією тривалого процесу інтеграції, який, на думку болгарських чиновників, зміцнить економіку країни, спростить торгівлю з іншими членами ЄС і дасть змогу брати участь у формуванні монетарної політики єврозони", - пише видання. Нині болгарський лев прив'язаний до євро, проте країна не має впливу на рішення ЄЦБ. Після вступу центральний банкір Болгарії отримає місце в Раді керуючих, однак через невеликий економічний обсяг вплив країни буде обмеженим. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна отримала від Латвії 1500 ударних БПЛА Частина експертів застерігає від можливих негативних наслідків переходу. Зокрема йдеться про ризик зростання цін після переходу на нову валюту, що може вдарити по вразливих верствах населення. Особливу стурбованість викликає подорожчання базових продуктів, як-от овочі, які мають ключове значення для споживачів у регіонах з обмеженим вибором. "Як показав досвід країн, які раніше приєдналися до єврозони, таких як Словаччина, Естонія чи Литва, у середньостроковій перспективі ціни в країнах з нижчим рівнем доходів часто вирівнюються відповідно до середніх показників єврозони. Сільські мешканці не є євроскептиками. Їхні побоювання пов'язані зі зростанням вартості життя", - зазначив колишній віцепрем'єр-міністр країни Атанас Пеканов. Попри загальну політичну підтримку в парламенті, президент Болгарії Румен Радев цього місяця несподівано запропонував провести загальнонаціональний референдум щодо відтермінування вступу до єврозони. Однією з основних умов приєднання до єврозони є контроль за інфляцією. Щоб відповідати критеріям, середній рівень інфляції в Болгарії з квітня 2024-го по квітень 2025 року має не перевищувати на 1,5 відсоткових пункти рівень трьох країн ЄС із найнижчими показниками. У 2024 році такими країнами стали Ірландія (1%), Італія (1,4%) та Люксембург (1,6%). Болгарії вже вдалося знизити інфляцію з 4,7% у 2023 році до 2,6% у 2024-му, однак прогноз на 2025 рік становить 3,6% - це перевищує очікуваний середній рівень по єврозоні у 2,1%. Причиною зростання інфляції експерти називають підвищення ПДВ на низку товарів, яке відбулося на початку року.
we.ua - Ще одна країна переходить на євро
Еспресо on espreso.tv
Понад 64 тисячі за народження дитини та стільки ж – на депозит: чи вдасться виплатами поліпшити катастрофічну демографічну ситуацію в країні
На підконтрольній Україні території лише 31,1 млн людейЗа оцінкою Інституту демографії та проблем якості життя НАН, на 1 січня 2022 р. чисельність населення України становила 42 млн осіб, на липень 2024 р. – 35,8 млн осіб, у тому числі на територіях, на яких органи державної влади здійснюють свої повноваження у повному обсязі, – 31,1 млн осіб. За оцінкою інституту до 2041 року може скоротитися до 28,9 млн осіб, а до 2051 року - до 25,2 млн осіб. Саме на цих цифрах базується затверджена торік Стратегія демографічного розвитку України на період до 2040 року.На момент ухвалення стратегії (вересень 2024 року) кількість українців, які виїхали за кордон під час повномасштабного вторгнення, становила 3,48 млн грн. І левова частка з них – жінки та діти. Про катастрофічну демографічну ситуацію в Україні свідчать і дані Мін’юсту за 2024 рік: на підконтрольній Україні території народилось 176 679 тис. дітей, а померло 495 090 людей. Утім, і до повномасштабного вторгнення смертність в Україні суттєво перевищувала народжуваність.Аби поліпшити ситуацію з народжуваністю, в Україні збираються збільшити фінансову підтримку сімей з дітьми. У Верховній Раді у травні цього року зареєстрували законопроєкт  "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення передумов для поліпшення демографічної ситуації в Україні", яким пропонують збільшити фінансову допомогу сім’ям з дітьми. Його ініціатором є нардеп Сергій Гривко. Схожий законопроєкт підготували і у Мінсоцполітики (“Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підтримки сімей для стимулювання народжуваності та створення умов, які сприяють поєднанню батьківства з навчанням і професійною діяльністю”). Він оприлюднений для обговорення на сайті Федерації роботодавців. Окрім виплати при народженні – депозит на майбутнєЗаконопроєкт авторства Сергія Гривка пропонує прив’язати розмір одноразової виплати при народженні дитини до прожиткового мінімуму на дитину до 6 років (так, як було колись за президентства Віктора Ющенка). Він пропонує платити сім’ям за народження дитини допомогу у розмірі 25 прожиткових мінімумів на дитину до 6 років. На сьогодні це 64 050 грн (25 х 2563 грн). Крім того, цей законопроєкт передбачає виплату допомоги на утримання дитини до досягнення нею шестирічного віку у розмірі, що дорівнює прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років (2563 грн).Також це законопроєкт передбачає новий вид допомоги – допомога на майбутнє. При народженні дитини їй на депозит кладуть суму у розмірі 25 прожиткових мінімумів, а зняти їх вона зможе після 18 років з відсотками. Щоправда, у деяких випадках цей депозит можна буде зняти раніше (наприклад, якщо потрібні кошти на лікування дити).За приблизними розрахунками, витрати на реалізацію цих ініціатив складуть щорічно:12 млрд грн – витрати на виплату допомоги при народженні дитини у розмірі 25 прожиткових мінімумів для дітей віком до 6 років;12 млрд грн – витрати на допомогу дитині на майбутнє у розмірі 25 прожиткових мінімумів для дітей віком до 6 років;2,5 млрд гривень – витрати на виплату допомоги жінкам, яким надано почесне звання "Мати-героїня”;16 млрд гривень - реалізація державних програм пільгового кредитування з метою задоволення соціально-економічних потреб сімей з дітьми; від 6 до 36 млрд - витрати на виплату допомоги на утримання дитини до досягнення нею шестирічного віку (залежно від року реалізації проєкту).Уряд пропонує 50 тисяч гривень при народженні та "пакунок школяра"Урядовий законопроєкт не такий щедрий. Тут пропонують допомогу при народженні дитини зафіксувати на рівні 50 тис. грн. Крім того, законопроєкт пропонує надавати допологову підтримку вагітним жінкам (у розмірі 100 % заробітної плати застрахованим та 7000 грн незастрахованим), а також  допомогу для відновлення після пологів.Також уряд пропонує надавати одному з батьків дитини або опікуну допомогу для догляду у розмірі, що буде визначений Кабінетом Міністрів України, а також допомогу для догляду за дитиною "єЯсла" одному з батьків (опікуну), у випадку якщо батьки вийшли на роботу після досягнення дитиною 1 року.Поряд з "пакунком малюка" також пропонують запровадити "пакунок школяра", – допомогу на придбання шкільного приладдя тощо.Чи будуть українки народжувати під час війни завдяки більшим виплатам "Вперше виплати при народженні дитини запровадили за президентства Віктора Ющенка. Якщо не помиляюсь, це було сторазове підвищення. І це справді мало ефект, хоча і короткостроковий, – каже у коментарі Еспресо завідувачка відділу дослідження якості життя Інституту демографії та проблем якості життя Людмила Черенько. – Абсолютне число народжень тоді безумовно зросло. Але для того, щоб підтримувати такі ж темпи народження (я навіть не кажу про зростання), треба було періодично робити не лише індексацію цієї виплати, а й суттєво її підвищувати".Відповідно до даних Держстату, у 2006 році в Україні народилось 460 368 дітей, у 2007 році – 472 657 дітей, у 2008 році – 510 588 дітей. І це зростання пов’язують саме з запровадженням виплат.За словами Людмили Черенько, до 2015 року допомога при народженні дитини була прив’язана до прожиткового мінімуму, тож зростала високими темпами. "Особливо це стосувалось третьої і наступних дітей, бо там і виплата була впродовж 6 років і це були суттєві гроші. Це певною мірою сприяло багатодітним сім’ям, особливо у сільській місцевості, де була проблема з працевлаштуванням молодих батьків. Але здебільшого цей позитив торкався саме матеріального становища сімей, а не спонукання до народження дітей", – каже Людмила Черенько.За її словами, в умовах війни може не бути навіть короткострокового впливу на народжуваність від підвищення виплат. Однак, підвищувати їх все ж, потрібно."Після 2015 року в Україні жодного разу не коригували виплату при народженні дітей, а треба було бодай проіндексувати. Загалом, це і намагаються зробити. І прив’язка до рівня прожиткового мінімуму – це теж правильний крок. Зрештою, так спочатку і було, – каже Людмила Черенько. – Можливо, це не дасть зростання абсолютного числа народжень, але цей крок потрібен. Адже сім’ї з дітьми часто опиняються у важкому матеріальному становищі. Важливо, аби ця допомога компенсувала бодай мінімальну заробітну плату матері, яка залишається з новонародженою дитиною. Навіть оцей збільшений розмір не компенсує цього. Адже якщо припустити, що до народження дитини працювали двоє, і було дві зарплати на двох, то після народження дитини одна зарплата ділиться на трьох. Відбувається сильний обвал доходів і зростають ризики бідності сімей з новонародженими дітьми".Водночас експертка каже – будь-які прогнози щодо того, як розвиватиметься демографічна ситуація в Україні під час чи після війни – лише припущення, оскільки вірогідної демографічної статистики немає. "У часі війни будь-які заходи не зможуть дати очікуваного ефекту. Це ситуація невизначеності – щоб ви не робили, ви не зможете прорахувати очікуваний ефект, бо занадто багато ризиків, – каже Людмила Черенько. – Маємо розуміти, що за будь-якого сценарію населення України буде зменшуватись,   якщо ми базуватимемось лише на природних процесах – тобто народжуваності і смертності. Різниця лише у темпах скорочення. Якщо сюди включити фактор міграційної політики – є варіанти". 
we.ua - Понад 64 тисячі за народження дитини та стільки ж – на депозит: чи вдасться виплатами поліпшити катастрофічну демографічну ситуацію в країні
Last comments

What is wrong with this post?

Captcha code

By clicking the "Register" button, you agree with the Public Offer and our Vision of the Rules