Search trend "З першим вересня"

Sign up, for leave a comments and likes
News filter
"Шахтар" у меншості втратив перемогу над ПСВ у Лізі чемпіонів
Про це повідомляє пресслужба УЄФА.Матч ПСВ - "Шахтар" закінчився з рахунком 3:2 на користь команди з Ейндховена. Донеччани вийшли вперед на 8-й хвилині. Після передачі Юхима Коноплі з правого флангу Данило Сікан дотягнувся до м'яча в карному майданчику та переправив його в кут воріт.Подвоїти перевагу вдалось наприкінці першого тайму. Конопля віддав з правого флангу передачу до карного майданчика, Олександр Зубков обробив м'яч та спрямував його у нижній лівий кут воріт.Артем Бондаренко, Олександр Зубков, Данило Сікан (зліва - направо), ПСВ - "Шахтар". Фото: Gеtty ІmаgеsНа 69-й хвилині "Шахтар" залишився у меншості. Педрінью отримав червону картку. Нідерландська команда скористалась перевагою та забила двічі. Дублем відзначився Малік Тільман.На 95-й хвилині американець Пепі забив переможний мʼяч для ПСВ.Ліга чемпіонів5-й тур27 листопадаПСВ (Нідерланди) - "Шахтар" (Україна) 3:2Голи: Тільман, 87, 90, 90+5 - Сікан, 8, Зубков, 37Вилучення: Педрінью, 69 ("Шахтар")Попередження: Боскальї, 59, Сайбарі, 85 - Криськів, 87ПСВ: Бенітес, Карсдорп (Ледесма, 90), Фламінго, Боскальї (Лозано, 74), Дамс (Пепі, 46), Тілльман, Жуніор, Сайбарі, Бакайоко, де Йонг, Ланг (Тіл, 64)"Шахтар": Різник, Конопля, Бондар, Матвієнко, Педрінью, Бондаренко, Криськів, Судаков, Зубков (Степаненко, 66), Сікан (Егіналду, 55), Кевін (Франьїч, 71)Дмитро Різник та Микола Матвієнко (праворуч). Фото: Gеtty ІmаgеsЯк у Лізі чемпіонів виступає "Шахтар" У нинішньому сезоні Ліга чемпіонів проходить за новим форматом. В основному раунді, який триває з вересня по січень, виступають 36 клубів. Кожна з команд грає по 8 матчів з різними за рейтингом суперниками.8 найкращих команд безпосередньо вийдуть до 1/8 фіналу, а клуби, які посядуть місця з 9-го по 24-те зіграють за потрапляння туди в стикових матчах. Для "Шахтаря" дебютний матч оновленої ЛЧ проти італійської "Болоньї" закінчився гостьовою нічиєю 0:0. У 2-му турі чемпіони України у німецькому Гельзенкірхені поступились іншій італійській команді - "Аталанті" (0:3).  У 3-му турі "гірники" програли в Лондоні англійському "Арсеналу" (0:1).Номінально домашній матч проти швейцарського "Янг Бойз" (2:1) у 4-му турі став першим переможним для "Шахтаря" в нинішній ЛЧ. У 5-му турі "Шахтар" у меншості втратив перемогу над ПСВ (2:3).Наступну гру чемпіони України проведуть 27 листопада в Ейндховені проти нідерландського ПСВ. Також "Шахтар" зіграє проти німецьких "Баварії" та "Борусії" (Дортмунд) і французького "Бреста".
we.ua - Шахтар у меншості втратив перемогу над ПСВ у Лізі чемпіонів
Увʼязнений Гарві Вайнштейн подав до суду проти Нью-Йорка через "неналежне медичне обслуговування в негігієнічних умовах"
Про це пише АР.26 листопада адвокати 72-річного Гарві Вайнштейна подали позов проти міста Нью-Йорк, стверджуючи, що опальний продюсер отримує неналежне медичне лікування в антигігієнічних умовах під час ув'язнення у сумнозвісній тюрмі Райкерс-Айленд.Сповіщення, яке є першим кроком у поданні позову проти міста, звинувачує вʼязницю в тому, що вона не впоралася із захворюваннями колишнього кіномагната, які включають хронічну мієлоїдну лейкемію та діабет. Також Райкерс-Айленд звинувачують у недбалості, поганих умовах та відсутності чистого одягу."Коли я востаннє відвідував його, я побачив на його тюремному одязі плями крові, можливо, від крапельниць, одяг, який не прали тижнями, і йому навіть не видали чисту спідню білизну — навряд чи це санітарні умови для людини із серйозними захворюваннями", - сказав у заяві адвокат Вайнштейна Імран Ансарі, порівнявши установу з ГУЛАГом.72-річний Вайнштейн перебуває під вартою у місті з початку цього року після того, як апеляційний суд Нью-Йорка скасував його обвинувальний вирок за зґвалтування у 2020 році у штаті. Справа має бути переглянута у 2025 році.Вайнштейн був ненадовго госпіталізований у квітні та в липні через проблеми зі здоров'ям. Його команда повідомила, що він лікувався від діабету, високого кров’яного тиску, стенозу хребта, СОVІD-19 і рідини в серці та легенях.Що відомо про справу Гарві Вайнштейна24 лютого 2020 року Вайнштейна визнали винним у зґвалтуваннях першого та третього ступеня та засудили до 23 років позбавлення волі.У липні 2021 року Вайнштейна перевезли з Нью-Йорка до Лос-Анджелеса, де на нього чекав новий суд щодо сексуальних злочинів. 8 червня британська прокуратура висунула звинувачення проти експродюсера у нападі на жінку в Лондоні 1996 року. 11 жовтня 2022 року в Лос-Анджелесі розпочався суд над Гарві Вайнштейном, на якому ув’язненому експродюсеру висунули ще 11 звинувачень у сексуальному насильстві, за що йому загрожує ще 140 років за ґратамиУ листопаді дружина губернатора Каліфорнії Сібель Ньюсом звинуватила продюсера Гарві Вайнштейна в зґвалтуванні. Адвокат Вайнштейна заявив, що жінки, які багато років тому погодилися на сексуальні стосунки з продюсером, тепер соромляться і "брешуть про те, що сталося насправді"У грудні 2022 року Вайнштейна визнали винним у ще одному зґвалтуванні. Прокурори вимагали 24 роки увʼязнення.Після скасування голлівудському продюсеру Гарві Вайнштейну вироку в справі про зґвалтування його перевели до лікарні в Нью-Йорку, де виявили "багато проблем" зі здоровʼям.9 вересня ув'язненому в США продюсеру Гарві Вайнштейну терміново провели операцію на серці.Наприкінці вересня ще одна жінка висунула звинувачення в сексуальних домаганнях проти Гарві Вайнштейна.Наприкінці жовтня джерела повідомляли, що в опального глави Міrаmах діагностували форму раку кісткового мозку.  
we.ua - Увʼязнений Гарві Вайнштейн подав до суду проти Нью-Йорка через неналежне медичне обслуговування в негігієнічних умовах
ПСВ - "Шахтар": де та коли дивитись матч українців у Лізі чемпіонів
Про це повідомляє офіційний сайт "Шахтаря". Букмекери вважають, що "Шахтар" є явним аутсайдером матчу. На виграш ПСВ дають коефіцієнт 1,45, а на українську команду - 7,30. Можливість нічиї оцінили у 5,10.Це перша очна зустріч в історії команд.Ліга чемпіонів5-й тур27 листопада ПСВ (Нідерланди) - "Шахтар" (Україна)Ейндговен, стадіон "Філіпс"Початок - 22:00Трансляція - МеgоgоЯк у Лізі чемпіонів виступає "Шахтар" У нинішньому сезоні Ліга чемпіонів проходить за новим форматом. В основному раунді, який триває з вересня по січень, виступають 36 клубів. Кожна з команд грає по 8 матчів з різними за рейтингом суперниками.8 найкращих команд безпосередньо вийдуть до 1/8 фіналу, а клуби, які посядуть місця з 9-го по 24-те зіграють за потрапляння туди в стикових матчах. Для "Шахтаря" дебютний матч оновленої ЛЧ проти італійської "Болоньї" закінчився гостьовою нічиєю 0:0. У 2-му турі чемпіони України у німецькому Гельзенкірхені поступились іншій італійській команді - "Аталанті" (0:3).  У 3-му турі "гірники" програли в Лондоні англійському "Арсеналу" (0:1).Номінально домашній матч проти швейцарського "Янг Бойз" (2:1) у 4-му турі став першим переможним для "Шахтаря" в нинішній ЛЧ. Наступну гру чемпіони України проведуть 27 листопада в Ейндховені проти нідерландського ПСВ. Також "Шахтар" зіграє проти німецьких "Баварії" та "Борусії" (Дортмунд) і французького "Бреста".
we.ua - ПСВ - Шахтар: де та коли дивитись матч українців у Лізі чемпіонів
"Баварія" переграла ПСЖ, "Ман Сіті" без перемоги, а "Мілан" кращий за "Слован". Результати й розклад ЛЧ за 26 листопада
Про це повідомляє офіційний сайт УЄФА. Наживо матч "Баварія" - ПСЖ та інші зустрічі 5-го туру транслював Меgоgо. Ліга чемпіонів 5-й тур26 листопада"Слован" (Словаччина) - "Мілан" (Італія) 2:3Голи: Барсегян, 24, Марчеллі, 88 - Пулішич, 21, Леао, 68, Ебрахам, 71"Спарта" (Чехія) - "Атлетико" (Іспанія) 0:6Голи: Альварес, 15, 59, Льоренте, 43, Грізманн, 70, Корреа, 85, 89"Баварія" (Німеччина) - ПСЖ (Франція) 1:0Гол: Кім Мін Дже, 38"Баєр" (Німеччина) - "Зальцбург" (Австрія) 5:0Голи: Вірц, 8 (пен.), 30, Грімальдо, 11, Шик, 61, Гарсія, 72"Барселона" (Іспанія) - "Брест" (Франція) 3:0Голи: Левандовські, 10 (пен.), 90+2, Ольмо, 66"Інтер" (Італія) - "Лейпциг" (Німеччина) 1:0Гол: Люкеба, 27 (авт.)"Манчестер Сіті" (Англія) - "Феєнорд" (Нідерланди) 3:3Голи: Холанд, 44 (пен.), 53, Гюндоган, 50 - Мусса, 75, Хіменес, 82, Ганцко, 89"Спортинг" (Португалія) - "Арсенал" (Англія) 1:5Голи: Інасіу, 47 - Мартінеллі, 7, Гаверц, 22, Габріел, 45+1, Сака, 65 (пен.), Троссард, 82"Янг Бойз" (Швейцарія) - "Аталанта" (Італія) 1:6Голи: Ганвула, 11 - Ретегі, 9, 39, Де Кетеларе, 28, 56, Колашинац, 32, Самарджич, 90+1Як у Лізі чемпіонів виступає "Шахтар" У нинішньому сезоні Ліга чемпіонів проходить за новим форматом. В основному раунді, який триває з вересня по січень, виступають 36 клубів. Кожна з команд грає по 8 матчів з різними за рейтингом суперниками.8 найкращих команд безпосередньо вийдуть до 1/8 фіналу, а клуби, які посядуть місця з 9-го по 24-те зіграють за потрапляння туди в стикових матчах. Для "Шахтаря" дебютний матч оновленої ЛЧ проти італійської "Болоньї" закінчився гостьовою нічиєю 0:0. У 2-му турі чемпіони України у німецькому Гельзенкірхені поступились іншій італійській команді - "Аталанті" (0:3).  У 3-му турі "гірники" програли в Лондоні англійському "Арсеналу" (0:1).Номінально домашній матч проти швейцарського "Янг Бойз" (2:1) у 4-му турі став першим переможним для "Шахтаря" в нинішній ЛЧ. Наступну гру чемпіони України проведуть 27 листопада в Ейндховені проти нідерландського ПСВ. Також "Шахтар" зіграє проти німецьких "Баварії" та "Борусії" (Дортмунд) і французького "Бреста".
we.ua - Баварія переграла ПСЖ, Ман Сіті без перемоги, а Мілан кращий за Слован. Результати й розклад ЛЧ за 26 листопада
Вірив у "хороших рускіх", розпустив армію, визнав СРСР: рівно 90 років тому на лікуванні у Кисловодську загадково помер Михайло Грушевський
Про це йдеться у присвяченій Грушевському статті, що вийшла у виданні Теlеgrаf.Як зазначає автор матеріалу, журналіст Сергій Махун, "батько-засновник української державності фактично виступав проти незалежності України", тривалий час вважаючи за потрібне лишати Україну у федерації з Росією на правах автономії. Суверенітет Української Народної Республіки (УНР) було проголошено очолюваною науковцем та політиком Центральною Радою лише на початку 1918 року, та й то вимушено, коли російські більшовицькі війська сунули на Київ."Найстрашнішою, або радше найтрагічнішою, "помилкою" Центральної Ради, очолюваної Михайлом Грушевським, стала демобілізація українізованої військової маси, яка налічувала кілька сотень тисяч солдатів і офіцерів, які мали чималий бойовий досвід. Необхідно було лише структурувати ці наявні сили", - пише Теlеgrаf.Однак Грушевський не вважав, що Україні доведеться воювати з Росією, як і з ким-небудь ще. Закінчилося це трагедією під Крутами, окупацією половини України червоними і, зрештою, їхнім вторгненням до Києва з подальшими розстрілами тисяч жителів столиці.Після гетьманського перевороту Павла Скоропадського Грушевського, як політика, більше не існувало.Через Галичину він опиняється в Європі, але затримується в еміграції ненадовго. Грушевський звертається до радянського керівництва з проханням дозволити йому повернутися й займатися наукою. 7 березня 1924 року він разом з дружиною і донькою повертається до Києва. Знову живе на вулиці Паньківській, 9, але вже у флігелі, тому що розкішний прибутковий будинок, що перебував в особистій власності Грушевських, у лютому 1918-го більшовиками було спалено. Матиме заміську садибу в Китаєві.1931 року його змусять переїхати до Москви.Читайте також: Грушевський. Наш Михайло Сергійович (частина І, частина ІІ, частина ІІІ).Загалом Грушевський проживе в Радянському Союзі майже 10 років.Дослідницькою діяльністю він дійсно продовжував займатися, але не завжди вільно. За ним велося пильне стеження, дарма що вчений-історик зі світовим ім'ям має вчене звання подвійного академіка - радянських Всеукраїнської та Всесоюзної академій наук.1931 року, вже у Москві, Грушевський побував у слідчому ізоляторі, де його шантажували подальшою долею доньки, Катерини Грушевської. Вчений омовив себе, "зізнався" в антирадянській діяльності, одначе пізніше відмовився від своїх свідчень.9 вересня 1934 року Михайло Сергійович разом із дружиною Марією Сильвестрівною та донькою Катериною Михайлівною приїжджає на відпочинок і лікування до Кисловодська в санаторій КСВ (Комісія сприяння вченим). У жовтні вчений захворів на запалення легенів. 12 жовтня йому зробили першу операцію з видалення карбункулу. Її проводив головний лікар, який за фахом не був хірургом - дивний збіг, розповідає Теlеgrаf. Український історик Юрій Шаповал, який першим знайшов документи, присвячені останньому періоду життя Михайла Грушевського, писав: "…Звернімо увагу на те, що в історії хвороби йдеться про чотирикратне "оперативне втручання". 16 листопада було зроблене переливання крові, взятої від Катерини Михайлівни. 19 листопада стан М. Грушевського різко погіршився. 22 листопада зробили нове переливання. Знову від доньки, але це вже його не врятувало. 24 листопада лікарі констатували: "Смерть при зростанні сердечної слабкості".У проукраїнських колах відразу з'явиться версія щодо насильницької смерті академіка.Некролог Михайла Грушевського у московській газеті "Правда", Фото: відкриті джерела Поховали Грушевського на Байковому цвинтарі у Києві, але без урочистостей.Читайте також: Єдина дитина голови УНР: про життя й трагізм долі "маленької професорівни" Катерини Грушевської"Його донька Катерина була арештована в липні 1938 року. Пройшла всі кола пекла радянських катівень. Померла 1943 року у виправно-трудовому таборі "Темлаг", похована у Новосибірську. А освячення пам’ятника Михайлові Грушевському відбулося вже на зорі незалежності України – 24 листопада 1991 року", - підсумовується у статті Сергія Махуна.
we.ua - Вірив у хороших рускіх, розпустив армію, визнав СРСР: рівно 90 років тому на лікуванні у Кисловодську загадково помер Михайло Грушевський
Український суддя вдруге цього сезону судитиме матч Ліги чемпіонів
Українська суддівська бригада на чолі з Миколою Балакіним буде працювати на матчі основного раунду Ліги чемпіонів між німецьким "Байєром" та австрійським "Зальцбургом". Поєдинок відбудеться 26 листопада на "Бай-Арені" в Леверкузені, початок - о 22:00 за київським часом. Головним арбітром матчу буде Микола Балакін, його асистентами - Віктор Матяш та Олександр Беркут. Про це інформує офіційний сайт Спілки європейських футбольних асоціацій. Віталій Романов виконуватиме обов'язки четвертого арбітра, а за VАR відповідатимуть іспанець Гільєрмо Куадра Фернандес та італієць Валеріо Маріні. "Байєр", чинний чемпіон Німеччини, набрав сім очок у чотирьох матчах ЛЧ, маючи дві перемоги, одну нічию та одну поразку, і займає 13-е місце в групі. "Зальцбург", який потрапив до Ліги чемпіонів через перемогу в кваліфікації над київським "Динамо", здобув одну перемогу та три поразки, і займає 30-те місце з трьома очками. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ліга націй: Ребров висловився про результати жеребкування Для Миколи Балакіна це буде другий матч у ЛЧ цього сезону, а загалом - четверта гра, коли український арбітр працюватиме на цьому турнірі. Перший матч Ліги чемпіонів з участю українського судді відбувся 16 вересня 1998 року, коли Василь Мельничук судив гру між "Атлетіком" (Більбао) та "Русенборгом" (Норвегія), яка завершилася нічиєю 1:1. 29 листопада 2023 року українці працювали на матчі "Реал Сосьєдад" - "Зальцбург" (0:0), де Микола Балакін був головним арбітром. Згодом, 6 листопада 2023 року, матч між "Спартою" (Прага) і "Брестом" (1:2) став першим, коли всі арбітри були з України, і це залишилося важливою віхою для вітчизняного футболу. У 14-му турі української Прем'єр-ліги донецький "Шахтар" провів матч у Львові проти "Інгульця" і здобув впевнену перемогу з рахунком 6:0. Попри те, що гості трималися майже до кінця першого тайму, ситуація змінилася після пенальті, призначеного за гру рукою.
we.ua - Український суддя вдруге цього сезону судитиме матч Ліги чемпіонів
"Чужинці приходять і відходять, а в хаті залишається господар"
Кость Левицький намагався розвивати хист українців до підприємництва "У нас було багато видатних осіб у різні періоди історії. Але більшість із них була пов'язана з війнами, революціями, збройною боротьбою. А Кость Левицький був прихильник мирного шляху розвитку держави, здобуття влади. Він мав величезний досвід, оскільки йому довелося жити в п'яти політичних режимах Австрія, Польща, ЗУНР, перша радянська окупація, німецька окупація. І цей досвід міг бути використаний", висловив думку про першого керівника Державного секретаріату ЗУНР, юриста Костя Левицького, доктор історичних наук, професор Ігор Андрухів. Кость Левицький народився 18 листопада 1859-го в містечку Тисмениця неподалік Станіславова, нині Івано-Франківськ, у родині греко-католицького священника. Батько, отець Антон, деякий час допомагав ієрею в церкві, а згодом отримав власну парафію в селі Нижнів над Дністром й переїхав туди із сім'єю. У дитячому віці Кость виявляв неабиякі здібності до навчання. Після успішного закінчення школи вступив до Станіславівської гімназії. У місті на той час жили українці, поляки, євреї, вірмени, німці, однак у навчальному закладі існував дух українства. Мовою викладання була польська, проте учні-українці між собою розмовляли рідною мовою. Переходили на українську під час спілкування з ними й поляки. До 1871-го директором гімназії був українець за походженням. Під час навчання Левицький вступив до нелегального об'єднання "Громада", створеного ще 1863-го. Про це він згадував на шпальтах газети "Станіславівські вісті" від 29 серпня 1937 року: "Трималось іще життя між українськими учениками, званими студентами&hеllір; Там була "Громада", тайна українська організація, піддержувана родиною Заклинських, і в цій громаді знайшов я перше національне вишколення та організаційне приспособлення&hеllір;" Першим почав вести офіційні документи українською Восени 1878-го, після закінчення гімназії і вдалого складання випускних іспитів, Кость розпочав навчання на правничому факультеті Львівського університету. Під час студентських років юнак активно залучався до громадської праці в молодіжних об'єднаннях націо­нального характеру. Один із них "Дружний лихвар", куди Кость вступив на початку 1880 року. 1882-го, після закінчення університету, працював у канцелярії Галицького намісництва, де здобув перший управлінський досвід. За два роки захистив дисертацію з права, а 1890-го відкрив у Львові приватну адвокатську контору. На першому ж судовому процесі новоспечений адвокат вимагав від прокурора виголошення обвинувачення українською. Сам Левицький принципово вів справи рідною мовою. І саме він першим почав вести офіційні документи українською. У львівському правничому світі здобув повагу, особ­ливо в цивільних справах. Старші адвокати, українці й поляки, приходили до Левицького розв'язувати важкі юридичні завдання. А знав він чимало, бо читав багато німецьких правничих журналів. "Д-р Кость Левицький мав тоді коло 30 літ, високого росту, гарно збудований, дуже пристійний, з румяно-­білим обличчям, з темним заростом і темним волоссям в коротку щітку. Мені тоді показався як людина зрівноважена, з достойною поведінкою, чим викликав притягаюче вражіння. Говорив коротко, лагідно і по-приятельськи. Особливо цим останнім здобув мої симпатії, бо вже з моєї піврічної практики я переконався, що молодий "академік"-студент був переважно трактований як нуля. Д-р Кость Левицький визначив мені місячну платню у висоті 25 ринських, попереджуючи мене про те, що він є педантом і вимагає педантичної праці, а це мені як молодому академікові на будуче придасться", писав у спогадах доктор права Олександр Баранецький, який у 18921895 роках працював канцелярійним урядником в адвокатському бюро Костя Левицького. Свій професійний досвід Кость Левицький популяризував на сторінках українського журналу "Часопись Правнича" і з 1889-го був його незмінним редактором протягом перших 10 років існування. На сторінках видання публікували розвідки з історії права, переклади основних законів Австро-Угорської імперії українською мовою. Таким чином, удосконалювалася українська юридична термінологія. 1893-го з'явилося перше видання книжки "Німецько-­український правничий словар" Костя Левицького, що став класикою юридичної літератури. На його створення автор витратив 10 років. Левицький намагався розвивати хист українців до підприємництва. Для цього вивчав австрійський досвід. Раніше, 1883-го, він став співзасновником першого українського кооперативу "Народна торгівля", що згуртував перед Першою світовою понад сотню споживчих товариств і кілька тисяч фізичних осіб. Для нього Кость писав статут. Ще під час навчання в гімназії Левицький вступив до Товариства "Просвіта" й майже одразу став його секретарем. Адвокат розумів, що народові потрібен не лише правовий захист, але й елементарна освіта. Особливою заслугою Костя Левицького було придбання "Просвітою" у квітні 1895-го власного будинку у Львові, на площі Ринок. У ньому розмістилися також Наукове товариство ім. Шевченка з бібліотекою і музеєм, громадські організації. Левицького обрали головою львівської контори, а з 1900-го впродовж шести років він фактично керував і головним відділом "Просвіти". Влітку 1903-го очолив Крайовий комітет, який розробив проєкт статуту фонду побудови руського Народного театру у Львові. Нову ідею фінансово підтримав професор Михайло Грушевський та інші галицькі українці. Завдяки старанням Левицького відкрили страхову компанію, ідею створення якої у Львові виношували 30 років. Левицький розробив для неї проєкт статуту та став співзасновником Товариства "Дністер", створеного 1892-го, й однойменного кооперативного банку (1894). Теперішня хвиля кличе український народ стати однодушно проти царської імперії "Спочатку товариство займалося страховими випадками, пов'язаними лише з пожежами. Пізніше вже пере­орієнтувало свою діяльність на різні випадки: це й хвороба поголів'я худоби, і повені, й т. д." каже Павло Артимишин, кандидат історичних наук. Ще одне дітище Левицького "Крайовий союз кредитовий" у Львові. Українські кооперативи змогли отримувати кредити з банків Австро-Угорщини, завдяки ним українці засновували бізнес, купували нерухоме майно чи землю. Також надавалися консультації у проведенні господарських операцій, союз виділяв кошти на спорудження церков та видавничо-виховну діяльність. Кількість кредитних кооперативів за 15 років існування установи зросла у 16 разів, а власні кошти збільшились у 58 разів. 25 грудня 1906-го Контрольна рада обрала Левицького Генеральним директором союзу, що фактично став центральною ощадною касою української кооперації. Страхова компанія "Карпатія", яка діяла з 1911-го під протекторатом митрополита Андрея Шептицького, рекомендувала енергійного адвоката і громадського діяча на посаду голови наглядової ради. Але попри досягнення в культурно-просвітницькій та в економічній сферах Кость Левицький увійшов в українську історію насамперед як політичний діяч. Його політична кар'єра розпочалася в середовищі народовців, в їхній ідеології були присутні лібералізм, націоналізм, піднесення соборного духу й національної свідомості галицьких і наддніпрянських українців. 1885-го створили громадсько-політичну організацію "Народна Рада". У програмі йшлося, що галичани є "частиною великого 20-мільйонного народу малоруського, самостійного, посеред громади народів слов'янських"; доведено також необхідність боротьби за "автономію країв і автономію народів". Співзасновником Ради й незмінним заступником її керманичів і був Кость Левицький. У грудні 1899-го Левицького обрали до Тіснішого Народного комітету керівництва новоствореної Української національно-демократичної партії УНДП, яка оголосила своїм ідеалом "незалежну Русь-Україну" й фактично стала лідером українського політичного життя. Була заснована з ініціативи Івана Франка, Михайла Грушевського, Юліана Романчука, В'ячеслава Будзиновського. У травні 1907-го Костя Левицького обрали послом австрійського парламенту. В ухваленій того ж року програмі фракції стверджено мету діяльності послів самостійний політичний, економічний, соціальний і культурний розвиток українського народу. Чимало часу приділив роботі в Галицькому крайовому сеймі, послом якого його обрали 1908-го. У 19101913 роках Українська національно-демократична партія відстоювала покращення становища українського громадянства Галичини й усієї України на міжнародній арені. 1912-го назрівала війна між Австро-Угорщиною та Росією. У грудні того ж року у Львові відбулися збори політичних діячів Галичини, на яких ухвалили резолюцію, де зазначалося: "З огляду на добро і будучність українського народу по обох боках кордону, на случай оружного конфлікту між Австрією і Росією ціла українська суспільність однозгідно і рішуче стане на стороні Австрії, проти Російської імперії як найбільшого ворога України". Почалася Перша світова війна. Відгуком на неї було створення у Львові Головної Української Ради (ГУР) 1 серпня 1914-го, яку очолив Кость Левицький. А вже 3 серпня ГУР звернулася до населення з документом, де йшлося про те, що "теперішня хвиля кличе український народ стати однодушно проти царської імперії". Кость Левицький підтримав ідею створення наддніп­рянською еміграцією у Львові позапартійного Союзу визволення України (СВУ). Особливо важливою виявилася ініціатива ГУР щодо формування у складі австрійського війська легіону Українських січових стрільців кількістю 2,5 тис. вояків. Із цією метою Левицький провів у серпні 1914-го переговори з прем'єр-­міністром, міністрами закордонних справ і оборони Австро-Угорщини. 5 травня 1915-го на базі реформованої ГУР у Відні заснували Загальну Українську Раду (ЗУР), яку очолив знову-таки Кость Левицький. Він вітав проголошення незалежної Української Народної Республіки на мітингу 10 лютого 1918-го перед будинком "Просвіти" у Львові, укладення нею Брест-­Литовського мирного договору. Увечері 9 листопада під головуванням Левицького відбулося чергове засідання УНРади. Його учасники ухвалили назву держави Українська Держава. Був обраний Тимчасовий державний секретаріат на чолі з Левицьким. "Ми свідомі цього обов'язку, який прийняли серед граду куль і незвичайно важливих обставин. Вступаючи в уряд, уважаємо за відповідне зазначити, що стоїмо на демократичнім принципі. Ми вийшли з народу, і для народу буде присвячена наша праця", цими словами започаткував 10 листопада 1918-го діяльність Тимчасового Державного секретаріату його голова Кость Левицький. 13 листопада Левицький від імені уряду вніс на розгляд УНРади Тимчасовий основний закон про державну самостійність українських земель колишньої Австро-­Угорської імперії. Його одноголосно схвалили. Згідно з ним з'явилася нова назва держави Західно-Українська Народна Республіка (ЗУНР). Виступаючи в обговоренні цього питання, Левицький висловився так: "Повстання нашої держави основано на праві самоозначення народів, признаного цілим світом&hеllір; Ми признаємо в нашій державі республіканський устрій, примінюючи в суспільно-державнім життю всі здобутки новітньої демократії". Ухвалили оголосити також мобілізацію до армії. Вона мала стати регулярною. Після збройного виступу поляків у Львові та падіння столиці наприкінці листопада 1918-го керівництво республіки переїхало до Тернополя, потім до Станіславова. А влітку 1919 року емігрувало за кордон. Наприкінці грудня 1918-го Левицький подав у відставку з посади керівника уряду. 15 липня 1920-го сформовано третій склад "уряду диктатора", на цей раз еміграційного. У серпні того ж року диктатор ЗУНР Євген Петрушевич призначив Костя Левицького уповноваженим для справ преси і пропаганди. У січні 1921-го йому доручили керувати Міністерством закордонних справ. Разом з іншими членами уряду брав участь у написанні державно-правових документів, що мали сприяти визнанню ЗУНР на міжнародній арені. Левицький очолював делегації ЗУНР на міжнародних конференціях у Ризі (1920), Женеві (1921) та був членом делегації в Генуї (1922). Водночас заснував і очолив Комітет політичної еміграції, який об'єднував усіх західноукраїнських політемігрантів у Європі, надавав їм моральну, правову й матеріальну допомогу. Вісімдесятирічний Левицький майже півтора року провів на Луб'янці 1923-го після самоліквідації уряду Левицький повернувся до Львова. У міжвоєнні роки він входив до Центрального комітету Українського національно-демократичного об'єднання (УНДО), але головні зусилля зосереджував на сфері національного економічного й культурного життя. Працював на посадах директора "Центробанку", голови Союзу українських адвокатів, члена Начальної ради адвокатів Польщі (19351939), редактора журналу "Життя і право". Крім того, написав низку фундаментальних праць з історії українського національно-­визвольного руху. Одразу після наступу червоної армії на Львів 22 вересня 1939-го Кость Левицький як голова Українського допомогового комітету прибув до керівництва нової влади з метою встановити відносини, але за особистим наказом народного комісара внутрішніх справ УРСР Івана Сєрова його заарештували. Микита Хрущов негайно доповів про це Сталіну. Вивезений до Москви 80-річний Левицький майже півтора року провів на Луб'янці. Його справою займалися особисто Берія і Молотов, які розуміли, що репресії й ув'язнення Левицького викличуть негативну реакцію українців приєднаного краю. Навесні 1941-го його звільнили й він повернувся до Львова. На початку радянсько-німецької війни у Львові 30 червня 1941-го заходами бандерівського крила ОУН проголошено утворення Української держави, а 6 липня сформовано представницький орган Українську раду сеньйорів, з 24 липня Українська Національна Рада, в кількості 45 членів. Її головою став Кость Левицький, а почесним президентом митрополит Андрей Шептицький. Попри утиски й перешкоди з боку німецької окупаційної адміністрації, УНРада захищала інтереси українців, намагалася пом'якшити окупаційний режим. 22 липня 1941-го за підписами Шептицького й Левицького Рада сеньйорів надіслала раднику Гітлера Йоахіму фон Ріббентропу телеграму протесту проти включення Галичини до Генерального губернаторства, підкресливши, що українці прагнуть проголошення самостійної Української держави. Німці вимагали від Левицького оприлюднити заяву про лояльність до німецької влади, але він відмовився. І сказав: "Чужинці приходять і відходять, а в хаті залишається господар". Левицький неодноразово вів переговори з керівни­цтвом нової влади, зокрема з губернатором, вимагав припинити безпідставні репресії, звільнити ув'язнених українців. У посланні до губернатора дистрикту Галичина від 14 жовтня 1941-го він сміливо наголошував: "Українська Національна Рада репрезентує громадську опінію національної ідеї до часу створення Соборної незалежної України". Кость Левицький помер 12 листопада 1941-го. Був похований на Янівському меморіальному цвинтарі у Львові поруч із генералом Мироном Тарнавським. У надгробному слові владика Йосип Сліпий назвав Костя Левицького керманичем політичного життя народу до останньої хвилини.
we.ua - Чужинці приходять і відходять, а в хаті залишається господар
В Україні з 2025 року підвищать зарплату вчителів
Про це повідомив міністр освіти і науки Оксен Лісовий.З 1 січня вчителі отримають надбавку в 1 тис. грн (1,3 тис. грн до сплати податків), а з 1 вересня 2025-го — до 2 тис. грн (2,6 тис. грн до сплати податків)."Я розумію, що це рішення не розвʼязує всіх проблем, які існують сьогодні із зарплатою вчителів, та воно є першим кроком до зміни ситуації навіть в умовах воєнного стану та дефіциту бюджету", — заявив Лісовий.Президент України Володимир Зеленський у вечірньому зверненні заявив, що це він дав спеціальне доручення уряду про доплати вчителям.  "Було спеціальне моє доручення уряду для всієї української школи – для всіх українських вчителів. Те, що підтримає в наступному році. Фіксована доплата для всіх педагогічних працівників шкіл: від січня тисяча гривень кожному, від вересня буде збільшення – дві тисячі гривень", - сказав Зеленський. Він додав, що попри розуміння того, що ресурси нашої держави обмежені, уряд мусить допомогти людям, які працюють в Україні та для України. "Кошти на це є. Урядовці готують зараз також інші рішення зокрема для зимового пакета підтримки українців, які будуть представлені цього місяця", - зазначив Зеленський. Протягом 2020-2024 років 2114 українських шкіл закрили: держава втратила пʼяту частину сільських закладів, а у містах їхня кількість зменшилася на 5%. Водночас першокласників за 4 роки стало менше на 31%.
we.ua - В Україні з 2025 року підвищать зарплату вчителів
Перемога "Шахтаря", розгром сербів від "Барселони". Результати всіх матчів Ліги чемпіонів за 6 листопада
Про це повідомляє офіційний сайт УЄФА. Трансляції всіх матчів Ліги чемпіонів доступні на Меgоgо. Ліга чемпіонів4-й тур6 листопада "Брюгге" (Бельгія) - "Астон Вілла" (Англія) 1:0Гол: Ванакен, 52 (пен.)"Шахтар" (Україна) - "Янг Бойз" (Швейцарія) 2:1Голи: Зубков, 31, Судаков, 41 - Імері, 27"Інтер" (Італія) - "Арсенал" (Англія) 1:0Гол: Чалханоглу, 45+3 (пен.)"Баварія" (Німеччина) - "Бенфіка" (Португалія) 1:0Гол: Мусіала, 67ПСЖ (Франція) - "Атлетико" (Іспанія) 1:2Голи: Заїр-Емері, 14 - Моліна, 18, Корреа, 90+4"Спарта" (Прага, Чехія) - "Брест" (Франція) 1:2Голи: Олатунджі, 90+2 - Фернандеш, 37, Кайрінеш, 80 (авт.)"Феєнорд" (Нідерланди) - "Зальцбург" (Австрія) 1:3фГоли: Мусса, 81 - Конате, 45+2, 58, Гіндо, 86"Црвена Звезда" (Сербія) - "Барселона" (Іспанія) 2:5Голи: Сілас, 27, Мілсон, 84 - Мартінес, 13, Левандовські, 43, 53, Рафінья, 55, Лопес, 76"Штутгарт" (Німеччина) - "Аталанта" (Італія) 0:2Голи: Лукман, 51, Дзаньоло, 88Як "Шахтар" виступає в оновленій Лізі чемпіонівУ нинішньому сезоні Ліга чемпіонів проходить за новим форматом. В основному раунді, який триває з вересня по січень, виступають 36 клубів. Кожна з команд зіграє по 8 матчів з різними за рейтингом суперниками.8 найкращих команд безпосередньо вийдуть до 1/8 фіналу, а клуби, які посядуть місця з 9-го по 24-те зіграють за потрапляння туди в стикових матчах. Для всіх інших єврокубковий сезон завершиться.Для "Шахтаря" дебютний матч оновленої ЛЧ проти італійської "Болоньї" закінчився гостьовою нічиєю 0:0. У 2-му турі чемпіони України у німецькому Гельзенкірхені поступились іншій італійській команді - "Аталанті" (0:3).  У 3-му турі "гірники" програли лондонському "Арсеналу" (0:1).Матч проти "Янг Бойза" (2:1) у 4-му турі є першим переможним для "Шахтаря" в оновленому форматі Ліги чемпіонів. У цьогорічній Лізі чемпіонів український клуб також зіграє проти німецьких "Баварії" та "Борусії" (Дортмунд), нідерландського ПСВ і французького "Бреста".
we.ua - Перемога Шахтаря, розгром сербів від Барселони. Результати всіх матчів Ліги чемпіонів за 6 листопада
"Шахтар" здійснив камбек і переміг "Янг Бойз" у Лізі чемпіонів
Про це повідомляє пресслужба "Шахтаря".Матч 4-го туру ЛЧ "Шахтар" - "Янг Бойз" закінчився перемогою української команди над швейцарцями з рахунком 2:1.На 27-й хвилині Кастріот Імері вивів "Янг Бойз" вперед, проте гравці "Шахтаря" показали характер та здійснили камбек ще у першому таймі. Голами відзначились Олександр Зубков і Георгій Судаков.Георгій Судаков (ліворуч), Шахтар - Янг Бойз, Фото: Gеtty ІmаgеsЛіга чемпіонів4-й тур6 листопада"Шахтар" (Україна) - "Янг Бойз" (Швейцарія) 2:1Голи: Зубков, 31, Судаков, 41 - Імері, 27Попередження: Конопля, 81 - Блум, 40, Атекаме, 45+3, Ніассе, 70"Шахтар": Різник, Конопля, Бондар, Матвієнко, Педрінью, Бондаренко (Франьїч, 90+3), Криськів (Степаненко, 90+3), Судаков, Зубков, Егіналду (Сікан, 68), Кевін (Марлон, 79)."Янг Бойз": Келлер, Атекаме, Лаупер (Сміт, 62), Беніто (Лакомий, 33), Блум, Малеш (Елія, 62), Угрінич, Ніассе, Коллі, Імері (Монтейро, 46), Ганвула.Олександр Зубков, Шахтар - Янг Бойз, Фото: Gеtty Іmаgеs Як "Шахтар" виступає в оновленій Лізі чемпіонівУ нинішньому сезоні Ліга чемпіонів проходить за новим форматом. В основному раунді, який триває з вересня по січень, виступають 36 клубів. Кожна з команд зіграє по 8 матчів з різними за рейтингом суперниками.8 найкращих команд безпосередньо вийдуть до 1/8 фіналу, а клуби, які посядуть місця з 9-го по 24-те зіграють за потрапляння туди в стикових матчах. Для всіх інших єврокубковий сезон завершиться.Для "Шахтаря" дебютний матч оновленої ЛЧ проти італійської "Болоньї" закінчився гостьовою нічиєю 0:0. У 2-му турі чемпіони України у німецькому Гельзенкірхені поступились іншій італійській команді - "Аталанті" (0:3).  У 3-му турі "гірники" програли лондонському "Арсеналу" (0:1).Матч проти "Янг Бойза" (2:1) у 4-му турі є першим переможним для "Шахтаря" в оновленому форматі Ліги чемпіонів. У цьогорічній Лізі чемпіонів український клуб також зіграє проти німецьких "Баварії" та "Борусії" (Дортмунд), нідерландського ПСВ і французького "Бреста".
we.ua - Шахтар здійснив камбек і переміг Янг Бойз у Лізі чемпіонів
"Засуджений злочинець" проти "прокурорки". Хто такий Дональд Трамп, що втретє змагається за пост президента США. Спецпроєкт "Вибори у США: український погляд"
Хто такий Дональд Трамп? Сім'я, дитинство, освітаДональду Трампу 78 років. Народився у Нью-Йорку у заможній родині власника будівельних компаній Фреда Трампа. Дідусь і бабуся з батькового боку були німецькими переселенцями. Дід накопичив капітал, коли керував ресторанами і пансіонатами в роки "золотої лихоманки". Батьки Дональда також замолоду розпочали кар'єру на ринку нерухомості. 01.08.1980 р. Нью-Йорк, штат Нью-Йорк. Дональд Трамп, 33-річний золотий хлопець із нерухомості Нью-Йорка, Фото: Gеtty ІmаgеsТрамп має двох братів (обидва вже покійні) і двох сестер. Навчався у школі К'ю-Форест у Квінзі, штат Нью-Йорк. У 13 років батьки відправили сина до Нью-Йоркської військової академії, щоб спрямувати його енергію та самовпевненість у позитивне русло. Тут Дональд показав себе як здібний спортсмен та організатор – отримував нагороди в академії, грав у командах з футболу та у бейсбольній команді (деякий час був капітаном та отримав премію "Тренер"). Як розповідав сам Трамп, після закінчення військової академії він думав про вступ до кіношколи, але таки обрав нерухомість як прибутковіший бізнес. Два роки навчався у Фордгемському університеті, потім вступив до Вортонської школи бізнесу Пенсильванського університету. Закінчив Вортон зі ступенем бакалавра наук з економіки та спеціалізацією в галузі фінансів. На той час батькова компанія була лідером на ринку нерухомості, і Дональд почав працювати в батька. Трамп був тричі одружений. З першою дружиною Іваною Зельничковою (письменниця і дизайнерка, колишня модель, родом із Чехії) прожили разом 15 років, від цього шлюбу в нього троє дітей. З другою Марлою Мейплз (американська акторка і продюсерка) були разом 6 років. у них є спільна дочка. У 2005 році Трамп одружився з Меланією Кнавс, фотомоделлю зі Словенії, яка молодша від нього на 24 роки. У них спільний син. Також у Трампа семеро внуків. Дональд Трамп – завзятий гравець у гольф. Відомий під ім'ям Тhе Dоnаld – так його прозвали ЗМІ після того, як колишня дружина Івана Трамп в одному з інтерв'ю саме так до нього звернулася. Також він знаний завдяки своїй популярній фразі "Ви звільнені!" ("Yоu'rе fіrеd") з шоу "Кандидат". А ще його відрізняє своєрідна зачіска, яку він відмовлявся змінити упродовж всієї своєї кар'єри. Робота у батьковому бізнесі та кар'єра підприємцяЗакінчивши університет, Трамп зайнявся пріоритетним для його батька напрямом – орендою будинків для людей середнього класу у Брукліні, Квінсі та Стейтен-Айленді. У 1971 році переїхав на Мангеттен. Тут він побачив великі можливості для забудови й отримання високого прибутку завдяки архітектурному проєктуванню. Тоді ж став президентом заснованого його батьком бізнесу з нерухомості й перейменував його на Тhе Тrumр Оrgаnіzаtіоn, розширивши діяльність на будівництво та ремонт хмарочосів, готелів, казино та полів для гольфу. Трамп брався за дедалі амбіційніші проєкти, але у 1989 році через фінансову кризу у нього почалися труднощі, тому він не міг вчасно погашати взяті позики. Вклав 1 млрд доларів у будівництво свого третього казино "Трамп-Тадж-Махал", але борги і далі зростали, що призвело у 1991 році не тільки до банкрутства, пов'язаного з бізнесом, але поставило і його на межу особистого банкрутства. Тоді він передав 50% своєї частки власникам облігацій. До 1994 року Трамп погасив велику частину особистого боргу в 900 млн доларів і суттєво зменшив боргові зобов'язання в бізнесі – близько 3,5 млрд доларів. Він був змушений відмовитися від авіакомпанії Тrumр Shuttlе, однак йому вдалося зберегти спроєктований ним Трамп-тауер у Нью-Йорку та залишитися керівником трьох казино в Атлантик-Сіті. У 1995-му Трамп об'єднав свої казино у відкриту акціонерну компанію Тrumр Ноtеls &аmр; Саsіnо Rеsоrts. Але компанія виявилася нерентабельною, і у 2004 році заявила про реструктуризацію. Невдовзі Трамп відмовився від посади генерального директора, але залишився головою ради директорів. У травні 2005 року компанія знову почала працювати, але вже під назвою Тrumр Еntеrtаіnmеnt Rеsоrts Ноldіngs. Через фінансову кризу 2008 року керівництво компанії подало позов про банкрутство, а Трамп вийшов з ради директорів. До слова, Трамп та його бізнес загалом брали участь у понад 4000 державних та федеральних судових процесах, включно з шістьма банкрутствами. З кінця 1990-х Трамп працював над кількома проєктами, пов'язаними з будівництвом хмарочосів – готелів та офісних будівель. Попри певні труднощі, його бізнес у галузі нерухомості загалом був досить успішним. Він навіть ліцензував власне ім'я, під яким реалізовувалися різні проєкти. До речі, за даними Fоrbеs, та частина імперії Трампа, якою насправді керують його діти, – найцінніша, і обійдеться щонайменше у 562 млн доларів.Компанії, казино, медійний бізнес і не тільки. Чим володіє Дональд ТрампУ власності Трампа численні об'єкти нерухомості, у тому числі хмарочоси Тrumр Wоrld Тоwеr, Тrumр Тоwеr на П'ятій авеню, АХА Сеntеr, Тhе trumр Вuіldіng  на Уолл-Стріт на Мангеттені, 555 Саlіfоrnіа Strееt у Сан-Франциско, міжнародний готель Трампа Лас-Вегас, міжнародний готель та вежа Трампа – Чикаго, міжнародний готель та вежа Трампа – Нью-Йорк. На стадії будівництва Тrumр Рlасе, що після завершення стане найбільшою приватною забудовою Нью-Йорка. Трамп володіє також низкою казино, які об'єднані у Тrumр Еntеrtаіnmеnt Rеsоrts, майданчиками для гольфу, загальна вартість яких 127 млн доларів, готелями в Америці та інших країнах світу. Забудовник Дональд Трамп і його діти Ерік, Іванка та Дональд молодший на прес-конференції в готелі Тrumр Іntеrnаtіоnаl Ноtеl аnd Тоwеr у Чикаго 24 вересня 2008 року, Фото: Gеtty ІmаgеsЗ-поміж бізнесів Трампа є й медійний. Компанія Міss Unіvеrsе Оrgаnіzаtіоn, що належить йому, спільно з NВС проводять такі конкурси як Міс Всесвіт, Міс США та Міss Тееn USА. У 2003 році Трамп заснував власне розважальне реаліті-шоу "Кандидат" на каналі NВС, де став виконавчим продюсером і ведучим. З 2003 по 2015 рік був продюсером і ведучим телевізійного реаліті-серіалу "Учень". Бізнес-імідж та роль в ньому зробили Трампа однією з найвідоміших особистостей США. Двічі був номінований на премію Еmmy за комічні ролі самого себе у серіалах і фільмах. Він також створив компанію мережевого маркетингу Тrumр Nеtwоrk, яка продає вітаміни без посередників. Завдяки цій компанії він має намір створити серйозну конкуренцію компанії Аmwаy. У 2015 році журнал Fоrbеs оцінив статки Дональда Трампа у 4,1 млрд доларів, хоча сам бізнесмен називав великі цифри, пояснюючи розбіжність складністю визначення реальної ціни об'єктів нерухомості. Після перемоги на президентських виборах у 2016 році Трамп повідомив, що не продаватиме бізнес, мовляв, такий продаж не буде можливим. Натомість він вирішив підписати угоду про сліпий траст, що позбавить його впливу на рішення, які ухвалюють щодо його бізнесу.Кримінал та секс-скандали. Що "шиють" експрезиденту та кандидату в президенти СШАПроти Дональда Трампа порушено низку кримінальних проваджень щодо сексуального насильства, наклепів, фінансового шахрайства, втручання у президентські вибори та неналежного зберігання секретних документів. Трамп став першим колишнім президентом, якого визнали винним у скоєнні злочину. Отож, одна з порушених справ стосується спроб Трампа скасувати результати виборів 2020 року. Проти нього висунуто чотири основні звинувачення: змова з метою обману США, перешкоджання офіційному процесу, спроба перешкодити і змова проти прав виборців. Ця справа пов'язана із зусиллями Трампа змінити результати виборів, включаючи тиск на державних посадовців у таких штатах як Джорджія, де він вимагав "знайти" достатньо голосів для перемоги над Джо Байденом. Крім федеральної справи, Трамп також звинувачений у Джорджії разом з 18 іншими особами за порушення закону про організовану злочинність, де йому закидають створення фальшивих виборчих сертифікатів та тиск на виборчі комісії. Судові розгляди тривають, оскільки Трамп своєї вини не визнає, а його захисники заявляють про політичне переслідування.У червні 2023-го політику висунули нові звинувачення у неналежному поводженні з секретними документами, які містили матеріали, що становлять загрозу національній безпеці. Ця справа вважалася найнебезпечнішою з усіх юридичних загроз колишньому президентові, та в липні 2024-го суд штату Флорида припинив це провадження. Окружна суддя ухвалила, що спеціальний прокурор Джек Сміт був незаконно призначений на посаду і не мав повноважень керувати розслідуванням. Восени 2023 року суд Нью-Йорка зобов'язав Трампа у справі про шахрайство сплатити 5 тисяч доларів за те, що експрезидент не дотримався наказу щодо неприйнятності публічного обговорення співробітників суду, та оприлюднив інформацію про нібито близькість помічниці суду й одного із сенаторів-демократів. Крім накладення штрафу, суддя пригрозив Трампу застосуванням вищих штрафів, покаранням за неповагу до суду та можливим ув'язненням у разі подальших порушень наказів суду.Щодо сексуальних скандалів, у березні 2023 року Трампу висунули звинувачення за те, що той платив порноакторці Стормі Деніелс за мовчання. В основі справи були платежі Трампа адвокату Майклу Коену, зроблені у 2016 році, що були оформлені як оплата юридичних послуг, але насправді вони покривали витрати Коена на платіж за мовчання жінці, з якою Трамп зустрічався ще у 2006 році. Таким чином, щоб не бути дискредитованим, Трамп намагався заплатити Стормі Деніелс 130 тисяч доларів, аби вона мовчала. У травні 2024-го його визнали винним у справі.У тому ж 2016-му під час передвиборчих перегонів спалахнув ще один сексуальний скандал. Газета Wаshіngtоn Роst оприлюднила відеозапис 2005 року, на якому Дональд Трамп вихвалявся, що може без дозволу мацати красивих жінок в інтимні місця, бо він – зірка. Через кілька годин Трамп виклав відео з вибаченням. Після цього близько десятка жінок звинуватили політика у домаганнях протягом останніх декількох десятиліть. У червні 2019 року американська письменниця та журналістка Джин Керрол повідомила, що в середині 90-х Трамп її зґвалтував. Сам Трамп ці звинувачення відкидає і назвав її історію вигадкою. У травні 2023 року суд США таки визнав експрезидента винним у справі про спробу зґвалтування письменниці, тож Трамп має виплатити жінці близько 2 млн доларів. Сам політик вердикт присяжних у позові про наклеп оскаржує. "Я буду найбільшим президентом, будь-коли створеним Богом". Прихід Трампа у політикуПолітичний бекграунд Трампа не настільки потужний як його бізнес-кар'єра. Перша його дотичність до політики відбулася у 2000 році, коли Трамп узяв участь у праймеріз від партії Реформ.  Через 15 років він таки вирішив зірвати великий куш і оголосив про намір балотуватися у президенти Сполучених Штатів. У січні 2015-го на зборах членів Республіканської партії в Айові Дональд Трамп заявив, що думає над тим, аби висунути свою кандидатуру на майбутніх президентських виборах-2016. Вже через пів року, 16 червня у своїй штаб-квартирі у "Трамп-тауер" на Мангеттені він офіційно оголосив про намір стати кандидатом у президенти від республіканців, при цьому додавши: "Я буду найбільшим президентом, будь-коли створеним Богом". Основним гаслом виборчої кампанії Трамп зробив заклик "Зробимо Америку знову великою" (Маkе Аmеrіса Grеаt Аgаіn). Дональд описував себе як консервативного, особливо у соціальних і релігійних питаннях. У своїй кампанії акцентував на американському патріотизмі, що зневажався через політкоректність і медіаупередженість. У промовах звертав увагу на внутрішні проблеми як-от нелегальна імміграція, офшори американських робочих місць, національний борг США та Ісламський тероризм. Президентські перегони Трампа отримали безпрецедентну кількість уваги від ЗМІ через його відомість. Після їх старту, уже на початку липня він лідирував серед республіканських кандидатів на пост президента. Люди були переконані, що Трамп говорить те, у що сам вірить, а не те, що хочуть почути інші. До речі, під час передвиборчих перегонів Трамп заявив, що якщо його кандидатуру на виборах Республіканська партія не підтримає, він готовий висунути себе на пост глави держави як незалежний кандидат. Партійний з'їзд республіканців у липні 2016-го затвердив Дональда Трампа офіційним кандидатом у президенти США. У листопаді він виграв вибори, обійшовши кандидатку від Демократичної партії Гілларі Клінтон, та став 45-м президентом Сполучених Штатів, а також найстаршим в історії президентом на час вступу на посаду. Трамп-президент неодноразово стикався зі звинуваченнями у перешкоджанні правосуддю та використанні своєї посади для власних політичних цілей. Зокрема Дональд та його передвиборчий штаб потрапили у фокус розслідування спеціального прокурора Роберта Маллера у 2017-19 роках. Тоді виявили, що Трамп разом з підлеглими заохочували російське втручання у вибори 2016-го, але свідомої змови з урядом РФ не довели. Ще один інцидент був у 2019 році, коли Трампа звинуватили у використанні своїх президентських повноважень для тиску на Україну, щоб домогтися відкриття кримінального провадження, яке могло б зашкодити політичному опоненту Трампа Джо Байдену. Спікерка Палати представників Ненсі Пелосі 25 вересня зробила офіційну заяву про ініціювання процедури імпічменту президента США Дональда Трампа, однак він залишився на посаді завдяки підтримці у Сенаті, хоча й втратив там частину республіканської підтримки.Трамп був кандидатом від Республіканської партії на президентських виборах 2020 року, балотуючись на другий термін, але програв вибори кандидату від Демократичної партії Джо Байдену. Відмовився визнати свою поразку і зробив низку спроб змінити результати виборів, попри відсутність доказів масових виборчих фальсифікацій. Серед іншого, 6 січня 2021 року, в день офіційної сертифікації результатів виборів Конгресом, Трамп закликав своїх прихильників організувати марш на Капітолій. Того ж дня група прибічників Трампа організувала насильницький штурм Капітолія, через що конгресмени були змушені тимчасово евакуюватися, п'ятеро людей – поліціянти та протестувальники загинули.  За роль Трампа у розпалюванні заколоту 13 січня Палата представників ухвалила рішення про імпічмент. За результатами голосування його знову виправдали, однак Трамп запам'ятався тим, що став єдиним в історії США президентом, якому оголосили імпічмент двічі. Перебував на посту до 20 січня 2021 року. А 15 листопада 2022 року Дональд Трамп заявив про висунення своєї кандидатури на президентських виборах-2024. Друга спроба перемогти вдруге. Як Трамп веде перегони й що каже про УкраїнуТоді, оголошуючи про своє балотування на пост президента Америки, Дональд Трамп сказав: "Щоб знову зробити Америку великою та славною, сьогодні ввечері я висуваю свою кандидатуру на пост президента Сполучених Штатів". У межах проведення передвиборчої кампанії політик представив виборцям свою політичну програму дій під назвою Адженда 47, яка пов'язана з тим, що у разі перемоги Трамп стане 47-м президентом США. Загалом програма Республіканської партії у разі перемоги їхнього кандидата на виборах присвячена "чоловікам і жінкам Америки, про яких забули" і передбачає надання пріоритету інтересам США та "повернення до здорового глузду". Йдеться про фокус на багатьох темах, таких як імміграція, інфляція, зміни в системі освіти та розбудова армії тощо. Слід згадати, що під час цих передвиборчих перегонів на Трампа було скоєно два замахи. Перший інцидент стався під час мітингу у Пенсильванії 13 липня 2024 року, коли Трамп отримав поранення у вухо. Стрілянина пролунала під час виступу політика з трибун. Повідомляли, що під час інциденту було вбито учасника мітингу, стрілець також загинув. Інший трафунок відбувся 5 вересня – працівники секретної служби помітили людину зі зброєю поряд з гольф-клубом Трампа та відкрили вогонь. Згодом підозрюваного було затримано, ФБР почало розслідувати ймовірну спробу замаху на Трампа.28 січня 2023 року відбулися перші передвиборчі мітинги Трампа у Нью-Гемпширі та Південній Кароліні. У березні, відповідаючи на запитання Такера Карлсона, задані декільком кандидатам у президенти від республіканців, Дональд Трамп заявив, що військові дії в Україні набагато важливіші для Європи, ніж для США. Мовляв, якби він був у Білому домі, то Росія не напала б на Україну. Водночас підтримку Сполученими Штатами України він назвав марною витратою ресурсів, підкресливши, що необхідно приділяти більше уваги внутрішнім проблемам. У травні 2024 року Трамп заявив, що у разі своєї перемоги на виборах скористається своїми відносинами з президентом РФ, щоб звільнити репортера WSJ Евана Гершковича з російської в'язниці. Як він стверджував, глава РФ зробить це для нього та ні для кого іншого. Тоді ці слова Трампа передвиборчий штаб Байдена висміяв. До речі, журналіста звільнили з полону у серпні 2024-го. Через кілька днів після того, як Росія розпочала повномасштабну війну проти України, Дональд Трамп засудив вторгнення РФ, заявивши, що Путін скористався слабкістю Байдена, щоб атакувати Україну, та пов'язав російське вторгнення з президентськими виборами в США 2020 року. Однак у серпні 2022-го Трамп заявив, що Україні варто відмовитися від Криму та НАТО, щоб уникнути війни. Свою лінію він продовжив влітку 2023 року, коли висловив думку, що Україні можливо доведеться пожертвувати частину території, щоб зупинити війну. У вересні 2024 року, після візиту президента Зеленського до Америки, Трамп негативно висловився про Україну, транслюючи неправдиву інформацію й тези російської пропаганди, серед іншого те, що "України вже фактично не існує, оскільки її майже повністю зруйновано", "внаслідок конфлікту загинули мільйони й мільйони людей". Він заявив, що "будь-яка угода з РФ, навіть погана, краща за її відсутність", і звинуватив Зеленського у небажанні досягати компромісу. А у жовтні 2024-го Трамп звинуватив Володимира Зеленського у початку війни та заявив, що Україна вже зазнала поразки, і що США потрібно "вийти" з війни в Україні в разі його перемоги. Він переконаний, що Зеленський мав запобігти початку війни усіма можливими способами. Як зауважувало ВВС, Трамп повторює старі тези про воєнну міць Росії та те, як вона "перемогла Німеччину і Наполеона", а також те, що у порівнянні з Росією Україна – маленька країна, де на війну з росіянами відправляють або дуже літніх, або дуже юних чоловіків. На думку Трампа, у війні винен Байден, бо розмовами про потенційне членство України в НАТО спровокував Росію напасти на Україну. Припускаємо, що на запрошення на членство в Північноатлантичному Альянсі Києву навряд чи варто сподіватися у разі обрання Трампа президентом. Політик наполягає, що зможе завершити російську війну проти України за 24 години. Каже, що все просто, оскільки він особисто знайомий як з президентом Зеленським, так і з Путіним, тому планує посадити їх за стіл переговорів. Натомість у разі відмови однієї зі сторін погрожує наслідками. Швидше за все, для України це натяк на скасування військової допомоги. Видання зазначає, що критики Трампа з-поміж республіканського табору, як-от колишній радник з нацбезпеки Джон Болтон, остерігаються, що примус до переговорів означатиме капітуляцію України на умовах РФ. Водночас колишній держсекретар адміністрації Трампа Майк Помпео змалював зовсім іншу, ідеальну для України картину, де є місце і скасуванню обмежень в отриманні та застосуванні зброї, і лендлізу на 500 млрд доларів, і навіть членству в НАТО. Та поки ми не знаємо, чи сам Трамп на це погоджується. Довідково: "Вибори у США: Українській погляд" - спецпроєкт Еспресо про те, які настрої в американських виборців, що говорять про Україну кандидати та як результати виборів за океаном вплинуть на нас з вами. Інші статті проєкту:Змагаються двоє, обирає Колегія. Як американці голосують за президента і до чого тут штати-гойдалки. Спецпроєкт "Вибори у США: український погляд" Кандидатка у президенти, перемогу якій "передбачили" Сімпсони. Хто така Камала Гарріс 
we.ua - Засуджений злочинець проти прокурорки. Хто такий Дональд Трамп, що втретє змагається за пост президента США. Спецпроєкт Вибори у США: український погляд
БпЛА для «Армії дронів» могли купувати за завищеною ціною й переплатити майже 600 млн грн. Тези з розслідування Нrоmаdskе (UРD)
У 2023 році Україна могла переплатити майже 600 мільйонів гривень під час закупівлі дронів Аutеl ЕVО МАХ 4Т для потреб ЗСУ в межах проєкту «Армія дронів». Про це йдеться в розслідуванні Нrоmаdskе. 📌 Деталі За даними журналістів, компанія «Кріон-М», яка спеціалізується на торгівлі меблями, килимами, лампами та офіс якої розташований у приватному секторі на околицях Кривого Рогу, у 2023 році почала продавати дрони Держспецзвʼязку. Прямого і прозорого тендера не було — пропозиції надавали ті компанії, які запросили у самому Держспецзв’язку. Ці постачання відбувалися у межах спільного з Міністерством цифрової трансформації проєкту «Армія дронів». З липня 2023-го «Кріон-М» продав державі майже 3900 безпілотників. Приблизно на півтора мільярда гривень. Початково один дрон, куплений у «Кріон-М», обходився Держспецзв’язку майже у 500 тисяч гривень, хоч тоді цю саму модель можна було купити удвічі дешевше. «Кріон-М» і Держспецзв’язку уклали два контракти. За першим, підписаним у травні 2023-го, компанія поставила 1074 дрони. За другим, підписаним у серпні того ж року, держава отримала 1912 БпЛА. Проаналізувавши ринкову вартість дронів Аutеl ЕVО МАХ 4Т та пропозиції інших компаній, журналісти дійшли висновку, що під час контракту в травні 2023-го переплатили близько 195 мільйонів гривень, а під час контракту в серпні 2023-го — ще близько 398 мільйонів. 📌 Про Мінцифри і Держспецзвʼязку 20 листопада 2023 року тодішнього очільника Держспецзвʼязку Юрія Щиголя НАБУ запідозрило у заволодінні держкоштами на понад 62 мільйони гривень під час закупівлі програмного забезпечення. Тоді ж його звільнили з посади. Як пише Нrоmаdskе, за чотири дні до цього керівник Мінцифри Михайло Федоров надіслав листа до НАБУ про завищення цін на закупівлях Аutеl. У коментарі виданню він повідомив, що сам дізнався про завищені ціни у вересні 2023-го, потім Мінцифри почало моніторинг, і саме за його підсумками було звернення до НАБУ. «Ми стали отримувати сигнали від інших компаній ще у вересні чи серпні, про те, що можемо закуповувати по іншій ціні. Потім наприкінці вересня я отримав з фронту перші накладні за такою (завищеною — ред.) ціною. Ми запросили ці контракти, ввели моніторинг цін на ринку. У листопаді я написав лист до НАБУ про те, що з Аutеl були певні проблеми, тож просимо вас покращити або поглибити моніторинг цих договорів», — відповів Федоров. За фактами завищень ціни на дрони, які Держспецзв’язку закупив у «Кріон-М», НАБУ відкрило кримінальне провадження у січні 2024-го, але підозр поки що нікому не вручили. Михайло Федоров зазначив, що не моніторив закупівлі від початку заснування проєкту «Армія дронів», тобто близько півтора року. Хоча у Мінцифри був доступ до загальних обсягів контрактів та кількості закуплених дронів. «Я не контролював ціни на дрони й те, які компанії їх продають. Наприклад, про компанію „Кріон-М“ я дізнався вже за фактом — з накладних, які мені надсилали журналісти або військові. Тому що я особисто не моніторив електронну систему», — пояснив міністр. За його словами, після історії з Аutеl у Мінцифри зробили висновки. Розраховують, що система має працювати інакше, бо у Держспецзв’язку новий керівник — Юрій Мироненко. «Нас як авторів цього проєкту не влаштовує, що ціни можуть відрізнятися. Репутація цього проєкту має бути залізобетонна. У чому полягають мої внутрішні висновки? По-перше, наступного року 50% усіх закупівель потрібно перевести на закритий модуль Рrоzоrrо. По-друге, ми побудували команду, яка тепер контролює кожен контракт», — додав Федоров. Завищенню цін на Аutеl, за його словами, зараз має дати оцінку слідство. UРD від 19:36 📌 Коментарі Мінцифри і Держспецзвʼязку після публікації Мінцифри: «Із перших державних контрактів ми почали співпрацювати з антикорупційними органами САП та НАБУ. У межах підписаного меморандуму надали доступ детективам НАБУ до СRМ-системи, у якій відображаються всі дані по закупівлях БпЛА, що здійснює Держспецзв’язку в межах проєкту „Армія дронів“. У системі міститься інформація про виробника, вартість, деталі контракту. У 2024 році також підписано меморандум з БЕБ. Щодо закупівель Держспецзвʼязку дронів типу Аutеl ЕVО МАХ 4Т за травень — листопад 2023 року Михайло Федоров особисто звернувся до НАБУ із запитом перевірити всі контракти. Зараз відкриті кримінальні справи в НАБУ, триває розслідування. Результатом листа стало укладання додаткових угод за кожним наявним контрактом. Завдяки цьому вдалося знизити ціни на Аutеl та зекономити 535+ млн грн. Також деяким компаніям нарахували штраф у 5,7 млн грн за порушення строків поставки». Держспецзв’язку: «У результаті укладання одного з контрактів у травні 2023 року на 1 074 комплекти Аutеl ЕVО МАХ 4Т передбачалася ціна 498 тис. грн за комплект. У результаті укладання додаткової угоди в лютому 2024 року було знижено ціну та додатково поставлено 402 комплекти дронів. У результаті отримали 1 476 комплектів дронів за середньою ціною 359 тис. грн за одиницю. За іншим контрактом, укладеним у серпні 2023 року на 1 912 комплектів Аutеl ЕVО МАХ 4Т, передбачалася ціна в 494 тис. грн за комплект. У результаті укладення додаткової угоди в листопаді 2023 року вдалося отримати ціну 393,5 тис. грн за один комплект Аutеl ЕVО МАХ 4Т. Унаслідок зменшення ціни додатково поставили 488 комплектів дронів. За контрактом, укладеним у вересні 2023 року з іншою компанією на 1 300 комплектів, ціну на комплект вдалося знизити від 494 тис. грн до 249,7 тис. грн. Завдяки додатковій угоді на контракті було зекономлено понад 317 млн грн. За іншими контрактами, укладеними наприкінці вересня сумарно на 2000 комплектів Аutеl, завдяки перегляду контрактів та укладанню додаткових угод вдалося зекономити 213,5 млн грн та додатково отримати 108 комплектів дронів. Загалом завдяки додатковим угодам додатково було поставлено 998 комплектів Аutеl. З огляду на те, що постачання БпЛА здійснюється партіями, частину товарів передано за цінами, що діяли на момент підписання договору, решту — за скоригованою (зменшеною) ціною». Нагадаємо, Віталій Дейнега, волонтер та колишній заступник міністра оборони з питань цифровізації, також ділився своєю думкою щодо імовірної корупції у Держспецзв’язку та на проєкті «Армія дронів».
we.ua - БпЛА для «Армії дронів» могли купувати за завищеною ціною й переплатити майже 600 млн грн. Тези з розслідування Нrоmаdskе (UРD)
Як та коли збирати пізні яблука, щоб зберегти їхню свіжість на всю зиму
Своєчасний збір осінніх та зимових яблук забезпечує не тільки кращі смакові якості плодів, а й продовжує термін їх зберігання. Якщо зібрати запізно плоди, вони можуть втрати свою твердість та переспіти, що призведе до швидкого розвитку хвороб та псування. А якщо зібрати врожай надто рано – це призведе до нестачі поживних речовин у плодах.Тому досвідчені садівники радять уважно спостерігати за врожаєм та орієнтуватися на природні сигнали, які дають зрозуміти, що прийшов час збирати фрукти. Крім того, у цьому процесі важливо знати правильну технологію збору врожаю, щоб не допустити помилок.  Коли оптимальний час для збору осінніх та зимових сортів яблук?Оптимальний період збору яблук залежить від сорту, погодних умов, а також клімату регіону. Загалом, краще орієнтуватися на описи для кожного конкретного сорту, де прописані терміни дозрівання плодів. Хоча не завжди такий підхід буде правильним, оскільки багато залежить від погоди.Літні яблука зазвичай збирають із липня до початку вересня, однак такі плоди не годяться для тривалого зберігання. А осінні та зимові яблуні дають плоди, які можуть пролежати 3-4 місяці, а подекуди і до самої весни, якщо дотримуватись всіх правил зберігання. Першим сигналом до збору врожаю є повне дозрівання яблук, яке проявляється в їх кольорі, щільності та ароматі. Щоб точно визначити, чи готові яблука до збирання, орієнтуйтесь на такі ознаки:Ідеальні для зберігання яблука мають бути пружними, а при легкому натисканні пальцями не повинні деформуватися. Якщо ж при натисканні шкірка лопнула, тоді плід перезрів.  Яблука зазвичай набувають яскравого кольору, а м'якоть – біла або кремова. Насіння має бути коричневим, а самі плоди - середнього розміру відповідно до сорту.Якщо скуштувати яблуко, ви маєте відчути виражений сортовий смак та соковитість. Збирання яблук, Фото: FrееріkОсінні (середні та середньопізні сорти) Збирають такі яблука з серпня до вересня, коли плоди остаточно сформувалися й набралися необхідних соків. Їх можна зберігати в середньому протягом чотирьох місяців. Плоди мають набути характерного для сорту забарвлення на стороні, яка найбільше піддається сонячному світлу. Також помітна ознака дозрівання — посвітління шкірочки плодоніжки. Ще одним сигналом є поява здорових, стиглих яблук серед падалиці, які не пошкоджені шкідниками. Це свідчить про те, що настав оптимальний час для збору врожаю.Пізні або зимові сортиЗбирають плоди цих яблук із середини вересня до жовтня. Їх знімають у стадії "технічної стиглості" – коли плоди вже повністю сформувалися та набралися соку, але ще не досягли повного дозрівання. Особливість цих сортів полягає в тому, що вони набувають максимального смаку та аромату саме під час зимового зберігання. Тому при належних умовах зберігання, вони не лише пролежать до самої весни свіжими, але й ставатимуть ще смачнішими. Пізні сорти яблук зазвичай набувають глибоких кольорів, а плоди легко знімаються з гілок. Експерти зазначають, що краще для тривалого зберігання зривати трохи недоспілі яблука, ніж ті, що перезріли, оскільки вони швидко зіпсуються. Яблука, Фото: FrееріkЯк правильно збирати яблука?Перед збиранням врожаю важливо пересвідчитися, що дерево яблуні повністю здорове та не заражене бактеріальними або іншими хворобами. Інакше є вірогідність, що плоди можуть "заразити" інші овочі та фрукти у сховищі або погребі. Далі оберіть час зі сприятливою погодою, найкраще збирати яблука у сухий та прохолодний день. Не варто робити це зранку по росі, адже коли фрукти сухі — це зменшує ризик розвитку гнилі під час зберігання. Навіть пізні сорти збирають до настання морозів. Також обов’язково підготуйте кошики або ящики, в які будете складати зібрані плоди. Вибирайте ємності з гладкими внутрішніми поверхнями та застеліть їх агротканиною або папером, щоб уникнути пошкоджень та подряпин плодів. Саме з цієї причини, навіть у промислових садах яблука збирають вручну.Під час збору плоди потрібно знімати обережно, притримуючи гілку. Бажано зривати із плодоніжкою, але при цьому не зламати маленьку гілку, яку ще називають "плодушкою". Починайте збір плодів із кінчика гілок, потім можете скористатися плодознімачем або драбиною. Останніми знімайте яблука, що знаходяться в середині крони. Намагайтеся не тиснути на сам плід, щоб не залишити вм'ятин, які можуть призвести до гниття під час зберігання. Крім того, не видаляйте восковий наліт на яблуках – це їх природній захист, що дозволить зберігати плоди довше. Всі яблука, які впали або мають тріщини чи пошкодження, не підходять для тривалого зберігання. Їх потрібно покласти окремо та використати в першу чергу. Перед зберіганням краще ще раз уважно перегляньте зібраний урожай. Плоди мають бути здоровими, без пошкоджень та вм'ятин.Пізні яблука — це цінний осінній урожай, який може забезпечити родину вітамінами на всю зиму. Збір у правильний час допоможе зберегти плоди довше та отримати від них максимум користі. Джерела: Яскрава клумба, Сільське господарство та садівництво
we.ua - Як та коли збирати пізні яблука, щоб зберегти їхню свіжість на всю зиму
Thursday 5 December

1

°

Хмарно

-1° - 4°

0 %

1023 mm

1.68 m/s

  • 22:00

    0°
  • 01:00

    -1°
  • 04:00

    -1°
  • 07:00

    -1°
  • 10:00

    0°

What is wrong with this post?