Майже через 40 років після аварії на Чорнобильській АЕС фермери знову можуть повернутися до роботи на частині покинутих земель. Вчені виявили, що значна частина сільськогосподарських угідь за межами зони відчуження на півночі України нині придатна для вирощування рослин, повідомляє ІFLSсіеnсе. Зазначається, що під час катастрофи 1986 року в атмосферу потрапили великі обсяги радіоактивних речовин, які забруднили ґрунт, воду й рослинність у навколишніх районах. Хоча деякі радіонукліди швидко розпадаються, інші, зокрема стронцій-90, залишаються активними десятиліттями та легко засвоюються рослинами. Після аварії радянська влада створила 30-кілометрову зону відчуження площею 4200 км&suр2;, яка й досі залишається безлюдною. Додатково було запроваджено "зону обов'язкового відселення" розміром 2000 км&suр2;, яка частково населена, але її використання досі обмежене через ризик радіаційного забруднення. У новому дослідженні вчені з України та Великої Британії провели повторну оцінку стану цих територій. Вони відібрали зразки ґрунту, виміряли рівень гамма-випромінювання і виявили, що на більшості ділянок радіаційне навантаження значно нижче не лише за українські норми безпеки, а й за природний фон. Рівень цезію-137 також виявився низьким і безпечним для вирощування більшості культур. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Рятувальники загасили тління в "саркофазі" ЧАЕС Для перевірки гіпотези дослідники облаштували експериментальну ділянку площею 100 гектарів у Житомирській області та розробили просту методику вимірювання радіоактивності в ґрунті. За підсумками дослідження вчені дійшли висновку, що значну частину земель у зоні обов'язкового відселення можна безпечно використовувати для сільського господарства. Лише деякі рослини, зокрема бобові, досі залишаються під питанням через здатність накопичувати шкідливі речовини. Станом на ранок понеділка рівень радіаційного фону в Чорнобилі становить 19 мкР/год, що не перевищує безпечну норму (до 50 мкР/год для цієї зони). Радіаційний фон по станціях міста Києва та Київської області, у мкР/год. (станом на - ред.) 8:00: Чорнобиль - 19, Київ - 11, Вишгород - 10, Пісківка - 8, Фастів - 10, Біла Церква - 12, Миронівка - 14, Бориспіль - 10, Яготин - 12, Баришівка - 10.
В Історичному музеї «Вишгородський історико-культурний заповідник» відкрили оновлену експозицію «Вишгород стародавній» в межах інноваційного історико-дослідницького проєкту.
Відділення на два поверхи відкрили на базі одного з медичних закладів міста Вишгород. У ньому облаштували 20 стаціонарних ліжок та «Палату героя». Про це повідомили в Київській обласній військовій адміністрації. Новий простір зробили безбар’єрним, а для безпеки пацієнтів та персоналу підготували укриття. У відділенні облаштували спеціальні кабінети з сучасними моделями для занять і всіма необхідними […] Тhе роst У Вишгороді відкрили нове реабілітаційне відділення з укриттям (ФОТО) арреаrеd fіrst оn ШоТам.
У столиці та низці областей України оголошували повітряну тривогу через наближення ворожих ударних дронів із північного сходу, яка тривала пів години. Джерело: Повітряні сили, "Суспільне" Дослівно: "Увага! м.