Search trend "КІЛЬКІСТЬ З 1 квітня"

Sign up, for leave a comments and likes
Еспресо on espreso.tv
WР: адміністрація Трампа планує скорочення персоналу в ЦРУ та інших підрозділах розвідки
Про це інформує Тhе Wаshіngtоn Роst, посилаючись на власні джерела. Зазначено, що штат ЦРУ планують скоротити на близько 1200 співробітників протягом кількох років. Також тисячі людей хочуть звільнити з інших розвідувальних служб, зокрема Агентства національної безпеки США. Видання вказує, що ЦРУ публічно не розголошує кількість своїх співробітників, але вважається, що на відомство працюють близько 22 000 осіб. Наразі незрозуміло, які саме підрозділи шпигунського відомства постраждають найбільше. "Скорочення персоналу відбуватиметься протягом кількох років і буде частково здійснене шляхом зменшення кількості найманих працівників. Безпосередніх звільнень не передбачається. За словами особи, знайомої з цим питанням, під скорочення підпадає приблизно 1200 осіб, включаючи кілька сотень людей, які вже вирішили достроково вийти на пенсію", - йдеться у повідомленні. Також сказано, що ці скорочення відбуватимуться не залежно від зусиль Департаменту з питань ефективності уряду, який очолює Ілон Маск.1 квітня американський мільярдер Ілон Маск уперше відвідав штаб-квартиру Центрального розвідувального управління США з моменту створення Департаменту з питань ефективності уряду. 
Еспресо on espreso.tv
Суперзахищені виклики, нові налаштування й автоматизація: Теlеgrаm випустив масштабне оновлення
Про це Теlеgrаm повідомив в офіційному блозі.Компанія у середу, 30 квітня, випустила нове масштабне оновлення. яке відкрило нові можливості для користувачів.Групові викликиТепер у Теlеgrаm можна розпочати конференц-дзвінок без створення окремого чату, запросивши до 200 осіб. Учасники можуть обмінюватися аудіо, відео та демонструвати екран, а приєднатися можна за посиланням або QR-кодом. Безпеку дзвінка гарантує верифікація за допомогою чотирьох емодзі та технологія, подібна до блокчейну, що унеможливлює непомітне прослуховування, навіть з боку Теlеgrаm. Груповий виклик можна розпочати безпосередньо з поточного дзвінка, додавши учасників, або зі вкладки "Виклики", обравши потрібні контакти. Також є можливість створити унікальне посилання або QR-код, яким можна поділитися з іншими для легкого приєднання до розмови у зручний для них час.Бізнес-акаунтиВласники Теlеgrаm Рrеmіum для бізнесу тепер можуть підключати зовнішніх чатботів, включаючи ті, що працюють на основі штучного інтелекту, і надавати їм різні права, такі як редагування повідомлень, зміна фото профілю та публікація історій. Крім того, Теlеgrаm додав понад десять нових інструментів для повної автоматизації відповідей, керування профілем і здійснення продажів.Налаштування подарунківТакож тепер у полі введення повідомлень є окрема кнопка для надсилання подарунків. Користувачі можуть самостійно налаштовувати, які подарунки відображатимуться в їхньому профілі та від кого їх приймати. Зокрема, популярні акаунти можуть фільтрувати отримані подарунки, залишаючи лише унікальні або рідкісні, щоб зменшити кількість сповіщень.Оскарження блокуваньЗгідно з оновленням у Теlеgrаm, якщо акаунт заблоковано помилково, користувач залишається авторизованим, але не може писати повідомлення. Для оскарження блокування передбачена функція подання апеляції прямо в застосунку. Успішний перегляд модераторами призведе до повного відновлення доступу.Нові жестиОкрім цього зʼявилися нові жести. Тепер на іОS та Аndrоіd можна швидко пересилати повідомлення з каналу в "Збережене" або недавнім контактам одним утримуванням і перетягуванням стрілки пересилання. Користувачі іОS також отримали новий жест: потягнувши вправо на списку недавніх історій, можна миттєво відкрити редактор для створення нової історії.1 травня американська корпорація Місrоsоft оголосила, що месенджер Skyре припинить свою роботу в травні 2025 року, а користувачам запропонували перейти на платформу Теаms. 
we.ua - Суперзахищені виклики, нові налаштування й автоматизація: Теlеgrаm випустив масштабне оновлення
Gazeta.ua on gazeta.ua
Росіяни скидають на голови харків'ян мішки з цвяхами
В уламках дрона у Харкові знайшли мішок із цвяхами. Сьогодні, 1 травня, росіяни завдали двох ударів безпілотниками по Харкову. В одному із дронів правоохоронці виявили цвяхи. Про це повідомляє заявив керівник управління Нацполіції у Харківській області Петро Токар в ефірі "Суспільного". ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харків під обстрілом: Shаhеd впав біля лікарні, є поранені За словами правоохоронця, російська армія вдарила по Харкову близько 11:52 безпілотником "Молнія -2", який влучив у Київському районі міста. Саме у цьому дроні поліція знайшла "сюрприз" від ворога - мішок з цвяхами. "Коли зараз поліція з вибухотехніками робила огляд, ми виявили, що до цього безпілотника прикріплений мішок з цвяхами", - розповів Токар. Очільник поліції Харківщини додав, що росіяни обладнали безпілотник цвяхами навмисне, щоб завдати якомога більше травм жителям Харкова. "Тобто росіяни намагаються завдати цивільному населенню максимального ураження і вдаються до таких нехитрих способів додаткові елементи, прикріплені до дрона, щоб уразити максимальну кількість людей", - зазначив начальник поліції. Загалом протягом двох годин росіяни вдарили двома БпЛА типу "Молнія" по двох районах Харкова - Київському та Основ'янському, додали в поліції. У Харкові пізно ввечері у середу, 30 квітня, стався вибух - місто атакував ворожий безпілотник. Влучання сталося в автозаправку у Київському районі міста.
we.ua - Росіяни скидають на голови харків'ян мішки з цвяхами
we.ua on we.ua
Розкажіть друзям про we.ua та отримайте винагороду

А Ви знаєте що на Платформі we.ua діє реферальна програма?

Ви приводите друзів та знайомих і отримуєте винагороду за їх реєстрації.

То ж, не гайте час! Розкажіть про we.ua своїм друзям, родичам та колегам. Надішліть їм своє реферальне посилання, яке легко знайти в розділі Мої друзі, та отримайте на свій бонусний рахунок додаткові надходження за кожну нову реєстрацію.

Розміщуйте своє реферальне посилання в інших соціальних мережах, в коментарях, в тематичних форумах та будь-де. Так у Вас буде більше друзів та підписників і більше бонусів на бонусному рахунку.

Ви зможете використати бонуси на додаткові послуги Платформи, а також - придбати корисні товари в нашій online-крамничці.

Детальніше про реферальну програму: https://we.ua/info/referral-program.

we.ua - Розкажіть друзям про we.ua та отримайте винагороду
Еспресо on espreso.tv
У квітні росавіація скинула понад 5 тис. КАБів, чверть із них – на Курщину
Про це повідомляє пресслужба Міністерства оборони України. Як наголосили в оборонному відомстві, упродовж квітня кількість атак російської авіації по позиціях Сил оборони та українських населених пунктах із застосуванням керованих авіабомб зросла. "У квітні росавіація скинула на позиції підрозділів Сил оборони та прифронтові населені пункти понад 5 000 КАБів. Четверту частину з них – понад 1 200 – ворог застосував по позиціях наших військ на Курщині", - йдеться у повідомленні. У Міноборони зазначили, що протягом 2024 року російська окупаційна армія застосувала близько 40 тисяч керованих авіаційних бомб, а від початку 2025 року ворожі літаки скинули понад 15 тисяч КАБів.Президент України Володимир Зеленський заявив, що російська влада відповідає новими обстрілами, штурмами та атаками на пропозиції України та Сполучених Штатів про безумовне припинення вогню.
we.ua - У квітні росавіація скинула понад 5 тис. КАБів, чверть із них – на Курщину
Еспресо on espreso.tv
Правозахисниця Денісова пояснила нюанси одержання грошової винагороди за укладення контракту "18-24"
Про це вона розповіла в етері Еспресо. "З 13 лютого Кабінет Міністрів реалізує експериментальний проєкт, який мотивує окрему категорію громадян долучитися до захисту Батьківщини. Мова йде про одноразову грошову допомогу в розмірі 1 мільйона гривень за контрактом 18–24. Право на отримання цієї винагороди мають військовослужбовці - підкреслюю, рядового, сержантського та старшинського складу Збройних сил, Державної прикордонної служби, Національної поліції - які відповідають певним критеріям", - сказала вона.Це ті, хто:були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану у віці до 25 років;безпосередньо брали участь у бойових діях у районах ведення бойових дій — сукупно не менше ніж шість місяців станом на 13 лютого 2025 року;продовжували службу на момент набрання чинності постановою, тобто були чинними військовослужбовцями на 13 лютого;не притягувались до дисциплінарної або адміністративної відповідальності.Грошова допомога виплачується у три етапи:перші 200 000 грн - після того, як протягом п’яти днів військовослужбовець приступив до виконання обов’язків;ще 300 000 грн - після проходження навчання та прибуття до місця служби (наприклад, до зони бойових дій);останні 500 000 грн - після виключення військовослужбовця зі складу особового складу частини."Повний розмір одноразової виплати становить 1 мільйон гривень. І навіть якщо, скажімо, шість місяців у боях не відслужив, але відповідає усім критеріям, або був поранений, — така людина має право на цю винагороду в повному обсязі", - пояснила правозахисниця.Людмила Денісова зауважила, що право на виплату НЕ мають:ті, хто відповідають віковим критеріям, але були звільнені з військової служби до 13 лютого;ті, хто загинув до моменту набрання чинності постановою (тобто до 13 лютого 2025 року)."Ще раз звертаю увагу: право на виплату мають винятково військовослужбовці рядового, сержантського або старшинського складу. І незалежно від дати, коли військовослужбовець отримав офіцерське звання, виплата все рівно не передбачена", - зазначила вона.Якщо українці віком з 18 до 24 років з 24 лютого 2022 року по 13 лютого 2025 року служили і є чинними військовослужбовцями, теж мають право на одноразову грошову допомогу в 1 млн грн. "Але та частина, на жаль, я вважаю це несправедливим, які пішли раніше в такому ж віці, і були вже на військовій службі на час початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації, на жаль, на цю виплату не можуть розраховувати. Вона їм не передбачена. І ще хочу звернути увагу сімей, у яких є військовослужбовці, які за віковими категоріями пішли служити в період повномасштабного вторгнення, безвісти зникли або потрапили в полон — зверніть увагу, ви також маєте право на частину цієї винагороди. Адже ця грошова допомога вважається частиною грошового забезпечення. З 1 лютого грошове забезпечення розподіляється за новим порядком, але ви маєте право отримати частину від цього мільйона. І зверніть увагу на це, це важливо, щоб ви теж отримали таку грошову підтримку від держави", - зауважила Людмила Денісова.Контракт для українців віком до 24 років: що відомоУ жовтні 2024 року в ОП заявили, що США тиснуть на президента Володимира Зеленського щодо зниження мобілізаційного віку. Однак пізніше глава держави сказав, що, перш ніж знижувати мобілізаційний вік, потрібно доукомплектувати бригади. "Ми багато чули сигналів щодо мобілізаційного віку наших військових від представників колишньої адміністрації (президента США, – ред.), деяких країн НАТО. Я не буду казати чітку цифру, але у нас понад сто бригад, і кожна з них щодня потребує укомплектованості, техніки – броньованої, артилерійської", – заявив Зеленський.У грудні 2024 року нардеп Федір Веніславський сказав, що жодних законодавчих ініціатив щодо зниження мобілізаційного віку з 25 до 18 років немає.У січні 2025 року в ОП повідомили, що невдовзі в Україні запропонують зміни до законодавства та указів президента щодо призову чоловіків віком від 18 до 25 років.Пізніше член оборонного комітету ВР Федір Веніславський заявив, що держава планує стимулювати юнаків віком до 25 років добровільно долучатися до війська. За його словами, Україна не запропонує кращі фінансові умови для тих, хто укладе контракт, у порівнянні з тими, хто вже служить, однак може передбачити одноразові виплати в разі укладання контракту.У лютому президент Володимир Зеленський розповів, що українці віком від 18 до 24 років, які укладуть контракти на службу в Силах оборони, зможуть за рік заробити 1 млн грн. Також передбачено інші бонуси.З 12 лютого у Резерв+ можна подати заявку на укладення контракту в межах проєкту "Контракт 18-24".24 квітня стало відомо, що кількість бригад, до яких можна долучитися за програмою "Контракт 18-24", збільшено ще на 4.29 квітня повідомлялось, що українці віком від 18 до 24 років, які укладуть контракт зі Збройними Силами, зможуть здобувати вищу освіту навіть під час служби зі збереженням стипендій.
we.ua - Правозахисниця Денісова пояснила нюанси одержання грошової винагороди за укладення контракту 18-24
Gazeta.ua on gazeta.ua
Росія прибрала з Чорного моря свої ракетоносці
У Чорному морі кораблі РФ 1 травня відсутні. В Азовському морі ворожих кораблів також немає, повідомили у ВМС ЗСУ. "Водночас в Середземному морі чатують наразі три ворожі кораблі, з яких один є носієм крилатих ракет "Калібр" загальним залпом до восьми ракет", - ідеться в повідомленні. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На фронті збільшилась кількість боєзіткнень - Генштаб повідомив, де найгарячіше За добу в інтересах РФ прохід Керченською протокою здійснили: до Чорного моря - два судна, з них одне продовжило рух у напрямку протоки Босфор; до Азовського моря - шість суден, із них два продовжили рух з протоки Босфор. З 25 по 30 квітня у Чорному морі був один ворожий корабель, який є носієм крилатих ракет "Калібр" загальним залпом до шести ракет.
we.ua - Росія прибрала з Чорного моря свої ракетоносці
Еспресо on espreso.tv
Постачання бракованих мін до ЗСУ: подробиці арешту причетних осіб. Чи актуальне використання бронетанкової техніки у війні. Колонка Сергія Згурця
Удар по МуромуПочну з новини про те, що в ніч на 30 квітня безпілотники Служби безпеки України уразили Муромський приладобудівний завод у Росії, це Володимирська область. Це підприємство спеціалізується на виробництві засобів запалювання боєприпасів, а також виробів для військово-морського флоту, військової авіації Російської Федерації. На заводі пролунало п'ять вибухів. Чекаємо оцінки наслідків за супутниковими знімками.Браковані міни для ЗСУЗвісно, у ворогів мають постійно вибухати і склади з боєприпасами, і виробництво, а у нас має здійснюватися збільшення виробництва якісних мін та боєприпасів на додачу до тих, які ми вже отримуємо від наших партнерів. Але так виходить не завжди. І тут я не можу не згадати про цю вкрай гучну новину про те, що Служба безпеки України затримала кількох посадовців, яких підозрюють у виготовленні неякісних мінометних боєприпасів для Збройних Сил.Зокрема, мова йде про генерального директора Павлоградського хімічного заводу Леоніда Шимана, його першого заступника Олексія Кириченка, а також колишнього очільника одного з військових представництв Міноборони Михайла Лашкуренка і керівника групи контролю відповідного підрозділу Міноборони Юрія Яреська. За версією слідства, ці особи свідомо використовували дешеві неякісні матеріали у виробництві, щоб зменшити витрати і отримати надприбутки за рахунок державного замовлення. А посадовці з військових структур ігнорували виявлені недоліки. Так було написано в повідомленні Служби безпеки України. Всіх чотирьох підозрюваних взято під варту. Як на мене, цей ланцюг далеко не повний, але це вже щось. Ця історія, власне, починається з лютого 2024 року, коли Міністерство оборони прийняло рішення розмістити на Павлоградському хімічному заводі низку значних замовлень.Насамперед на виготовлення мін до мінометів на загальну кількість понад 250 тис., також були замовлення на міни 82 мм, і також снаряди 122 мм, і на все це було скеровано 28 млрд грн. Але коли йшлося про виготовлення мін, то тоді з боку військових були попередні застереження, що у підприємства є проблеми з отриманням критичних комплектуючих.Це насамперед вибухівка, це порохи, які необхідні. Також були питання до кваліфікованого персоналу і таке інше. Спочатку такі застереження з боку військових були, а потім ці застереження з боку військового представництва чомусь були зняті. Я думаю, що це якраз одне із питань, яке буде з'ясовувати слідство, чому так відбулося.І також розуміємо, що фактично про особливості цього контракту чи контрактів, звісно, мало знати керівництво і Мінстратегпрому, і Укроборонпрому, тому що посадові особи і Герман Сметанін, і Олександр Камишін фактично розуміли особливості цього контракту, всі його складнощі, і які проблеми мало вирішувати це підприємство.Але жодних підписів, звісно, Сметаніна і Камишіна, під цими контрактами не існує, тому що Укроборонпром і Мінстратегпром насамперед, як я думаю, керуються телефонним правом. Але коли наприкінці 2024 року стала відома публічна інформація, що ці міни не вибухають, не вилітають, тоді були пояснення з боку Мінстратегпрому. Коли Герман Сметанін виступав у парламенті, він сказав, що проблема з імпортними неякісними порохами. І що це єдина проблема, яка спричиняє всі ці історії. І він говорив про те, що 24 тис. мін підлягають заміні.Проте буквально за пару днів до того, як було арештовано керівництво Павлоградського хімзаводу, Мінстратегпром розповсюдив новину, що фактично йдеться про заміну 39 тис. мін і що на заводі покращили технологію виробництва. Якщо йдеться про покращення технології виробництва, то, напевно, питання було не лише в порохах. Але ще один нюанс: якщо міни не вилітали - то погані порохи, а чому вони не вибухали?І тут ще одна цікава подробиця, яку ми з'ясували в процесі спілкування з посадовими особами. Виявляється, що до мін 120 мм, які замовляли на ПХЗ, на заводі не було підривачів. Мінометних підривачів до цих мін не було, і тому було ухвалено рішення замінити їх підривачами від танкових снарядів.Підривачі від танкових снарядів коштують набагато більше, проте вони були на складах Міністерства оборони, і Командування сил логістики, власне, передало ці підривачі до ПХЗ для використання в мінометних мінах. Але виходить так, що насправді швидкість танкового снаряду в чотири рази більша, ніж швидкість міни, яка вилітає з каналу ствола, і де-факто ці підривачі не спрацьовували, тому що не переходили в бойовий стан. Але хто ж ухвалив таке ноу-хау? Виявляється, що у нас є генеральний конструктор по боєприпасах і вибухових речовинах. Він може ухвалювати подібне рішення, але за іронією долі виявляється, що на цю посаду було якраз в 2023 році призначено керівника Павлоградського хімзаводу пана Шимана. Тобто фактично коло замкнулося.Історія вкрай цікава, будемо спостерігати за наслідками її розслідування, але в будь-якому разі розуміємо, що державні гроші були використані неефективно. І зараз треба надолужувати втрачене, аби забезпечити Збройні Сили якісними мінами. У нас є підприємства, які можуть насправді виготовляти і боєприпаси, і міни.Питання у тому, що для цього треба створити передумови, аби і приватні підприємства більшою мірою були долучені до тих контрактів, які раніше отримував Павлоградський хімзавод чомусь як базове підприємство для виконання таких замовлень. Бронетехніка на полі боюА далі будемо говорити про те, що відбувається на полі бою в інших складових, зокрема про танки і бронетехніку. В останніх звітах за статистикою кількість російських танків і БМП не збільшується. Упродовж тривалого часу 8-10% - це те, що припадає якраз на знищену важку бронетехніку. Чи справді час танків пройшов, які висновки можна зробити після трьох років активних боїв, ми поговорили з Миколою Саламахою, підполковником у відставці, керівником проєктів компанії "Енергія 2000", яка виготовляє низку складних тренажерів для Збройних Сил і Сил оборони. Раз на пів року я ставлю майже одне схоже питання: чи справді час танків проходить, тому що кожні пів року щось на полігоні змінюється."На жаль, час використання тих боєприпасів, які використовують танки, не пройде ще досить довго. Не можна замінити танк зі швидкістю снаряду понад 1,5 кілометра за секунду, це якщо брати бронебійно-підкаліберні снаряди. Не можна замінити снаряди зі швидкістю 850-900 метрів на секунду, це осколково-фугасні і кумулятивні снаряди. І навіть не можна замінити ті протитанкові керовані ракети зі швидкістю 300-350 метрів за секунду. Так, на полі бою зараз дуже важко замаскувати бронетанкову техніку взагалі. Тому що в оперативній глибині і з одного боку, і з іншого боку одночасно зараз висить більше сотні дронів, які з висоти 3-4 кілометри передають картинки і проглядають до 50, іноді до 100 кілометрів від лінії фронту в глибину противника - і на одну сторону інформацію, і на іншу. Ті ж самі дрони FРV зараз досягають вже по дальності до 15 кіломтрів, а це ще 3-4 роки тому була дальність дії артилерії, причому і української артилерії, і російської артилерії", - сказав він.Микола Саламаха зауважив, що лише коли Україна отримала велику кількість західної артилерії, то дальність дії нашої артилерії збільшилася до 30 км. Але нині навіть дрони деколи досягають дальності 30 км."І успішно застосовуються і нашими військами, і російськими військами. Таких дронів поки що небагато. І таких екіпажів і підрозділів, які здатні використовувати ці дрони, також небагато, але з часом ця кількість буде виростати. І ось та глибина, де треба буде захищати бронетанкову техніку в першу чергу від баражуючих боєприпасів, тому що абсолютно всі дрони - і оптоволоконні, і FРV-дрони, і дрони зі скидами - це все-таки класифікація, на військовій мові це баражуючі боєприпаси. Зараз стоїть нагальна проблема: перше - вчасно їх виявляти, друге - вчасно використовувати абсолютно різні способи і методи боротьби з ними для того, щоб захистити і бронетанкову техніку, і засоби логістики, і навіть особовий склад", - зазначив він.Адже дрони використовуються навіть проти одного єдиного солдата, який з'являється десь на полі бою. І ці засоби розвиваються досить швидко."Починаючи від застосування, поки що не масового, засобів лазерної зброї, які використовують лазери. Це засоби фізичного знищення, той же самий Skynеt, який досить ефективно себе показав, але це стаціонарні установки. Рано чи пізно вони стануть мобільними. І підуть далі по зменшенню калібру, по збільшенню кількості засобів виявлення, це, певно, будуть комплекси - і радіолокаційні станції, і оптичні станції виявлення і наведення. Ну і також, певно, будуть і засоби ті, які зараз дозволяють виявляти напрями пострілу снайперських видів чи польоту мін - це акустичні засоби. Якщо це все об'єднати в одне ціле, створити на базі цього комплекту систему керування вогнем і до цієї системи керування вогнем 20-міліметрові чи 25-міліметрові автоматичні гармати або навіть спарки чи ті ж самі кулемети калібру 12,7, можна використовувати безпосередньо над полем бою, зробивши зміни в організаційних структурах, в підрозділах механізованих чи мотопіхотних військ чи в підрозділах танкових військ, підготувавши особовий склад. В тому числі і керівний склад, який повинен прораховувати можливі напрямки застосування, можливий час застосування, на яких рубежах, на яких етапах ворог зможе застосовувати. Тобто все рівно якщо ми захочемо наступати, то наступати одними дронами не вийде. Так, ми зможемо знищувати на якусь певну глибину, але ворог буде застосовувати для оборони так само дрони. І знову ж повертаємося до старої приказки: поки нога солдата не ступила на позицію противника, ця позиція не є захопленою. Ті ділянки землі, які нам необхідно звільнити, нам треба буде їх звільняти фізично", - вважає фахівець.Місце для танка залишається, питання в тому, що танк сам не воює, треба забезпечити йому ефективне прикриття від дронів, а нам треба посилювати бронетанкові можливості. Буквально пів року тому ми з Миколою Саламахою мріяли про те, що до нас, ймовірно, зайдуть провідні компанії з виготовлення БМП, які нам вкрай потрібні. Поки що цей процес не відбувається, і виникає питання: чи не пора нам самотужки почати виготовляти щось на кшталт МТ-ЛБ чи БТР М-113, з огляду на те, що там треба підвищити механізацію наших частин. "Поки що, на жаль, танк самотужки Україна не здатна не тільки розробляти, а й випускати те, що раніше вже випускалося. Стосовно бойових машин піхоти - дуже багато треба починати з самого початку. Тому що досвід експлуатації бронетанкової техніки радянських зразків і досвід експлуатації західних зразків показав, що бойова машина піхоти повинна бути в рази захищеніша, ніж БМП-1, БМП-2 і навіть БМП-3. А це вже як мінімум рівень тих самих бойових машин піхоти Вrаdlеy М2, А2, "Одісей" чи ті ж самі Маrdеr, хоча Маrdеr в принципі трішки Вrаdlеy уступає по захищеності. СV-90, а це вага під 40 тонн, тобто тут виникає проблема - ті підприємства, які раніше займалися розробкою і випуском танків, повинні перекваліфіковуватися у напрямі розробки і виготовлення бойових машин піхоти важкого класу. Краще, якщо ми будемо використовувати той досвід, який мають західні країни. Тому що ми отримали досвід експлуатації, але нам ще і треба отримувати досвід розробки подібних машин і виробництва. Знову ж таки мова, певно, буде йти в першу чергу про кооперацію для того, щоб спочатку отримати досвід і технології", - розповів Микола Саламаха.Щодо бронетранспортерів, Україна має БТР-4, але, на жаль, за своїми характеристиками він поступається кращим західним зразкам. "І тут дуже багато складових, починаючи від того, що радянські 30-міліметрові гармати гірші, ніж західні, і 20-міліметрові, і 25-міліметрові, і 30-міліметрові, і 35-міліметрові, і 40-міліметрові гармати. Гірші порохи, гірша вибухівка, технології. Радянські відставали принаймні років на 20 від західних технологій, тому ми маємо ті картини, які зараз ми маємо. Наразі ми успішно модернізуємо БМП-2, БМП-1 установкою бойових модулів, які розробляються в Україні. Це бойовий модуль "Спис", бойовий модуль "Січ", але там також не все прекрасно. Там також потрібно удосконалювати і програмне забезпечення, і вносити зміни в конструкцію і самих машин, і бойових модулів, для того щоб покращувати результати і ефективність цих бойових машин на полі бою. І саме головне, що і БМП-1, і БМП-2 по своїй захищеності поступаються навіть тому ж самому бронетранспортеру БТР-4. Тому однозначно необхідно розробляти нову машину, в тому числі і бронетранспортери", - зазначив фахівець. Також важливим питанням є підготовка особового складу, тому що, з одного боку, є техніка, а з іншого боку - навчений особовий склад. І от компанія "Енергія 2000" займається виготовленням якісних тренажерів для цілої лінійки систем озброєння. Це і ПЗРК, і ПТРК, БТР, БМП. При чому якраз і радянські, і українські, і закордонні зразки."Зараз є дуже складна проблема, ми фізично не встигаємо за потребами військових. Тому що розробляти і виготовляти більше трьох динамічних комплексних тренажерів екіпажу на той чи інший зразок західної техніки на рік неможливо. Це і програми програмістів, це і програми електроніки, це проблеми конструювання. І є ще одна дуже серйозна проблема, на жаль, у нас мало спеціалістів, які здатні розбиратися до того рівня, що дозволяє розробляти алгоритми дії тих чи інших систем західного озброєння. А без таких алгоритмів створити повноцінні тренажери дуже важко", - зауважив Микола Саламаха.Якщо ми розуміємо, що будемо використовувати західне озброєння, це означає, що в процесі військово-технічної співпраці ми маємо говорити про налагодження кооперації і у створенні тренажерів для цих зразків з опертям на наші оборонно-промислові можливості. "На жаль, у нас поки що розуміння на рівні держави цього немає. Абсолютно всі намагаються займатися отриманням нових зразків озброєння, але коли мова йде про те, що треба також просити наших союзників, щоб вони передавали тренажери. По-перше, різниця у вартості тих тренажерів, які розробляються і випускаються в Україні, і ті, які розробляються і випускаються на заході, це приблизно порядок. І коли вартість бойової машини західної 3-4-5 мільйонів доларів, а вартість тренажера стартує відразу з 10 мільйонів і більше, то, звісно, що будуть купувати три бойові машини", - сказав фахівець. Вороги захопили БМП Вrаdlеy, провели аналіз, визнали, що БМП Вrаdlеy набагато крутіша, ніж їхні найсучасніші зразки. Микола Саламаха пояснив, чи можуть росіяни використати цей досвід для покращення своєї техніки, чи, власне, це просто констатація факту і на реальність на полі бою це вже не вплине. "У БМП Вrаdlеy нічого нового останні 20 років немає. Вони (росіяни, - ред.) і раніше мали доступ до того, що вони зараз просто констатують. Тобто якщо йде технологічне відставання 20-30 років, то це треба починати з хімії, з металів, з підготовки спеціалістів, з розробки станочного парку на тому рівні, який дозволить випускати всі складові для бойової машини піхоти Вrаdlеy, такого немає", - вважає фахівець з бронетанкової техніки підполковник у відставці Микола Саламаха.
we.ua - Постачання бракованих мін до ЗСУ: подробиці арешту причетних осіб. Чи актуальне використання бронетанкової техніки у війні. Колонка Сергія Згурця
Еспресо on espreso.tv
34-секундна пісня Джека Блека з "Міnесrаft: Фільм" стала найкоротшим треком, що потрапив до чарту Віllbоаrd Ноt 100
Про це пише Віllbоаrd.Композиція Stеvе’s Lаvа Сhісkеn тривалістю лише 34 секунди дебютувала на 78-му місці в чарті Ноt 100. Пісня також посіла 10-те місце в чарті Ноt Rосk Sоngs. Загальна кількість прослуховувань цієї мелодії у США з 18 по 24 квітня склала 7 млн.Пісня Stеvе’s Lаvа Сhісkеn встановила рекорд як найкоротша пісня в Ноt 100. Вона випередила трек Кіd Сudі Веаutіful Тrір, тривалість якого становить 37 секунд. Серед інших коротких пісень, які потрапили до Ноt 100, опинилися Реn-Ріnеаррlе-Аррlе-Реn гурту Ріkо-Таrо (45 секунд), Lіttlе Вохеs гурту Тhе Wоmеnfоlk (1 хвилина і 2 секунди), Dесk thе Наlls гурту Nаt Кіng Соlе (1 хвилина і 6 секунд) та Реtе Dаvіdsоn Аріани Гранде (1 хвилина і 13 секунд).За даними Ніt Sоngs Dесоnstruсtеd, у 2024 році хіти у першій десятці Віllbоаrd Ноt 100 тривали в середньому 3 хвилини і 40 секунд.У "Міnесrаft: Фільм" пісня Stеvе’s Lаvа Сhісkеn використовується як джингл для сцени, в якій персонаж Блека, Стів, готує курку, виливаючи на неї шоколадну лаву. Пісня була написана Блеком разом із режисером фільму Джаредом Гессом. Екранізація популярної гри "Майнкрафт", створена студіями Wаrnеr Вrоs. та Lеgеndаry, лише за три дні прокату зібрала $301 млн, посівши друге місце за касовими зборами серед фільмів 2025 року.Для всього акторського складу та знімальної групи стрічки "Міnесrаft: Фільм" зробили власний приватний сервер гри Міnесrаft, щоб зробити фільм максимально автентичним."Міnесrаft: Фільм" за 10 днів зібрав $550 млн, ставши найкасовішою стрічкою року ще до завершення кінотеатрального прокату. За 4 тижні "Міnесrаft: Фільм" отримав понад $800 млн у світовому прокаті. 
we.ua - 34-секундна пісня Джека Блека з Міnесrаft: Фільм стала найкоротшим треком, що потрапив до чарту Віllbоаrd Ноt 100
Gazeta.ua on gazeta.ua
Німеччина: "Путін грає в ігри, а не шукає миру"
Посольство Німеччини розкритикувало пропозицію Кремля щодо так званого триденного перемир'я, назвавши її політичною маніпуляцією. У коментарі Суспільному німецькі дипломати наголосили, що Росія має погодитися на повне та безумовне припинення вогню без жодних попередніх умов. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Триденне перемир'я - це абсурд" - Келлог про запропоноване Путіним припинення вогню "Ми переконані, що справжнє, безумовне припинення вогню стало б важливим кроком до досягнення стійкого миру. Президент Зеленський неодноразово заявляв про готовність України до такої ініціативи, зокрема закликав до 30-денної паузи атак по цивільних об'єктах", - зазначили у диппредставництві. У Німеччині також розкритикували ідею "великоднього перемир'я", запропонованого Росією, вказавши на численні порушення з боку окупантів. За словами дипломатів, реальні дії Росії, зокрема цілеспрямовані удари по цивільних та інфраструктурі, свідчать про відсутність наміру зупинити війну. "Путін продовжує грати в політичні ігри, одночасно висуваючи максималістські вимоги. Ми не бачимо жодних підстав вірити в щирість його заяв і знову закликаємо Росію до негайного всеосяжного припинення вогню", - підкреслили в посольстві. За даними Моніторингової місії ООН, кількість цивільних жертв унаслідок російських обстрілів у період з 1 до 24 квітня зросла на 46% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Диктатор Кремля Володимир Путін "з гуманітарних міркувань" оголосив про тимчасове перемир'я у 80-річчя "Дня перемоги". У Кремлі зазначили, що так зване "перемир'я" нібито триватиме з нуля годин з 7 на 8 травня до нуля годин з 10 на 11 травня. На цей час російська сторона обіцяє "зупинити всі бойові дії".
we.ua - Німеччина: Путін грає в ігри, а не шукає миру
Gazeta.ua on gazeta.ua
Берлін про "перемир'я" від Кремля: фарс і спроба маніпуляції
Посольство Німеччини розкритикувало пропозицію Кремля щодо так званого триденного перемир'я, назвавши її політичною маніпуляцією. У коментарі Суспільному німецькі дипломати наголосили, що Росія має погодитися на повне та безумовне припинення вогню без жодних попередніх умов. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Триденне перемир'я - це абсурд" - Келлог про запропоноване Путіним припинення вогню "Ми переконані, що справжнє, безумовне припинення вогню стало б важливим кроком до досягнення стійкого миру. Президент Зеленський неодноразово заявляв про готовність України до такої ініціативи, зокрема закликав до 30-денної паузи атак по цивільних об'єктах", - зазначили у диппредставництві. У Німеччині також розкритикували ідею "великоднього перемир'я", запропонованого Росією, вказавши на численні порушення з боку окупантів. За словами дипломатів, реальні дії Росії, зокрема цілеспрямовані удари по цивільних та інфраструктурі, свідчать про відсутність наміру зупинити війну. "Путін продовжує грати в політичні ігри, одночасно висуваючи максималістські вимоги. Ми не бачимо жодних підстав вірити в щирість його заяв і знову закликаємо Росію до негайного всеосяжного припинення вогню", - підкреслили в посольстві. За даними Моніторингової місії ООН, кількість цивільних жертв унаслідок російських обстрілів у період з 1 до 24 квітня зросла на 46% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Диктатор Кремля Володимир Путін "з гуманітарних міркувань" оголосив про тимчасове перемир'я у 80-річчя "Дня перемоги". У Кремлі зазначили, що так зване "перемир'я" нібито триватиме з нуля годин з 7 на 8 травня до нуля годин з 10 на 11 травня. На цей час російська сторона обіцяє "зупинити всі бойові дії".
we.ua - Берлін про перемир'я від Кремля: фарс і спроба маніпуляції
Gazeta.ua on gazeta.ua
Назвали кількість пенсіонерів, які отримують мінімальні пенсії
В Україні понад 36% пенсіонерів - це більш ніж 3,7 млн людей - отримують пенсії менше ніж 4 тис. грн. Про це повідомив голова парламентського Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. За його словами, майже 400 тис. пенсіонерів (3,9%) живуть на виплати менші за 3 тис. грн. Станом на 1 квітня середній розмір пенсії в Україні становить 6341,11 грн - це на 9,5% більше, ніж на початку року, та на 10,5% більше порівняно з квітнем 2024-го. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пенсії прокурорам скоротять: Рада ухвалила резонансний законопроєкт Найвищі пенсії отримують мешканці Києва (8708 грн), Донеччини (7814 грн) та Луганщини (7314 грн). Найнижчі - жителі Тернопільської (4931 грн), Чернівецької (5100 грн) та Закарпатської (5175 грн) областей. У квітні пенсійні виплати повністю профінансовано - на це спрямували 67,4 млрд грн. Після індексації у березні середній розмір пенсії в Україні досяг 6 341 грн. Попри це, третина пенсіонерів отримує лише 3 340 грн на місяць. Згідно з їхнім звітом, в Україні на сьогодні понад 10,3 млн пенсіонерів. Протягом останнього року їх стало менше на 176 тис.
we.ua - Назвали кількість пенсіонерів, які отримують мінімальні пенсії
Gazeta.ua on gazeta.ua
Посадовиця однієї з міськрад на Миколаївщині виявилася агенткою РФ
Контррозвідка Служби безпеки затримала на Миколаївщині ще одну російську агентку. Нею виявилася 57-річна працівниця одного з управлінь Первомайської міськради, яка шпигувала за оборонцями південного регіону. СБУ затримала її, коли фігурантка знаходилася на нараді зі своїм керівництвом та колегами, повідомила пресслужба СБУ 29 квітня. "Зрадниця намагалася виявити "нові" локації підрозділів ЗСУ, куди вони перемістилися зі своїх стандартних пунктів базування після початку повномасштабної війни. Також під час розвідвилазок агентка фіксувала маршрути руху, кількість та найменування військової техніки Сил оборони, що прямує до передової. Зібрану інформацію вона "скидала" в шпигунський чат-бот, який адмініструє зрадник - Сергій Лебедєв (псевдонім "Лохматий"), що переховується у Донецьку", - зазначає відомство. Отримані розвіддані ворожий "адмін" переправляв своїм кураторам одразу з двох російських спецслужб - ФСБ та воєнної розвідки країни-агресорки. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: СБУ затримала агента РФ, який "зливав" локації мінних полів ЗСУ та чекав на окупацію Донеччини Агентурні відомості окупанти планували використати для підготовки нових серій ракетно-дронових атак РФ по території регіону. Співробітники СБУ спрацювали на випередження і затримали фігурантку. Під час обшуків у неї вилучили комп'ютерну техніку та мобільні телефони, які зловмисниця використовувала у підривній діяльності на користь окупантів. На підставі зібраних доказів слідчі Служби безпеки повідомили їй про підозру. Зловмисниця перебуває під вартою. Їй загрожує довічне ув'язнення з конфіскацією майна. Під час судового засідання з обрання запобіжного заходу підозрювана визнала свою провину, повідомляє прес-служба Центрального райсуду Миколаєва Жінка зазначила, що на її думку, вона не передавала ніякої секретної інформації, проте мотиви своїх дій пояснити не змогла. "Захисник, з огляду на визнання його клієнткою своєї провини, просив застосувати до неї запобіжний захід, не пов'язаний з триманням під вартою. Слідчий суддя Іван Дірко постановив застосувати до підозрюваної запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави", - йдеться у повідомленні. СБУ затримала подружжя зрадників, яке на замовлення РФ готувало теракти у прифронтовому місті. Щоб виконати завдання, фігуранти облаштували на території обласного центру та його околицях шість тайників із саморобними вибуховими пристроями (СВП) та гранатами Ф-1.
we.ua - Посадовиця однієї з міськрад на Миколаївщині виявилася агенткою РФ
Gazeta.ua on gazeta.ua
Дощі, спека і навіть заморозки: чим здивує погода у травні
Весна добігає кінця, природа оговталася після квітневих похолодань, і попереду останній місяць перед літньою спекою. В травні погода може змінюватися від справжнього тепла до раптових холодів, не виключені навіть заморозки. Саме в цьому місяці часто лунають грози, а середньодобова температура зазвичай долає позначку в +15&dеg;С - починається метеорологічне літо, повідомили в Укргідрометцентрі. За даними синоптиків, травень 2025 року обіцяє бути теплішим за кліматичну норму. Середньомісячна температура очікується на рівні +15&hеllір;+19&dеg;С,у горах +12&hеllір;+14&dеg;С. Це на 1,5-2&dеg;С вище середніх показників, і на 5-6&dеg;С тепліше, ніж було у квітні. Нагадаємо, що минулорічний травень став аномально холодним і практично бездощовим - вперше за понад 30 років. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Синоптики оновили прогноз на вівторок Начальниця відділу взаємодії зі ЗМІ Укргідрометцентру Наталія Птуха розповіла, що після короткочасного похолодання наприкінці квітня на початку травня температура підвищиться до +14&hеllір;+20&dеg;С вдень, а вночі - до +4&hеllір;+10&dеg;С. Заморозків на старті місяця не прогнозується, однак у другій декаді не виключається вплив арктичного повітря, що може тимчасово знизити нічні температури до нуля чи навіть нижче. За кліматичними даними, травневі заморозки не рідкість. Найпізніше їх фіксували 25 травня. Мінімальна температура, зареєстрована в Україні в травні, сягала -6&dеg;С, на Сумщині та в горах - до -10&dеg;С, на морському узбережжі - +1&dеg;С. Максимум, у свою чергу, сягав +37&dеg;С, а на півдні й у Криму до +39&dеg;С. Очікувана кількість опадів у травні - від 35 до 76 мм, у Карпатах і на Прикарпатті до 138 мм. Це відповідає середнім багаторічним показникам. Для порівняння: у квітні випало значно менше - 30-52 мм, а в гірських районах до 90 мм. Метеорологічне літо, за спостереженнями, найчастіше починається у другій декаді травня, а на Закарпатті та півдні країни вже в першій. Загалом травень обіцяє бути погодним міксом без різких температурних стрибків, але з періодичними дощами й можливими локальними похолоданнями. Поточний рік стане одним із трьох найспекотніших за всю історію спостережень. Вчені прогнозують, що 2025 рік поступиться лише 2023 і 2024 рокам. За весь час спостережень, наразі 2024 рік займає перше місце, а 2023 рік - друге місце у рейтингу найспекотніших.
we.ua - Дощі, спека і навіть заморозки: чим здивує погода у травні
Еспресо on espreso.tv
Мобілізація в травні 2025 року: чи буде посилена та кого можуть призвати
Еспресо пояснить, кого за мобілізацією можуть призвати вже у травні, а також нові законодавчі ініціативи.На тлі повномасштабного вторгнення в Україні триває загальна мобілізація і воєнний стан, за які було проголосовано Верховною Радою та вкотре продовжено строком на 90 днів – з 9 травня до 6 серпня 2025 року.Під поняттям "загальна мобілізація" розуміють систему швидкого доукомплектування Збройних Сил, яка діє одночасно по всій території України. Цей механізм дає змогу збільшити кількість військових для ведення оборони країни, а також створити резерв громадян, готових служити в армії у разі необхідності.Мобілізація по-новому: останні нововведення та нові законопроєктиНаприкінці січня 2024 року на веб-порталі Верховної Ради з'явився  законопроєкт №10449  від уряду, який було розроблено спільно з Генштабом та народними депутатами. Основна мета запропонованих змін полягає в удосконаленні процесу формування особового складу ЗСУ, ротації та інших процесів, з урахуванням зростання загрози з боку агресора та його прагнення до подальшої окупації нових територій.Після другого читання, 11 квітня, законопроєкт про мобілізацію №10449 було схвалено, а 16 квітня його підписав Президент Володимир Зеленський. Основна частина закону набула чинності через місяць з дня, наступного після його публікації у виданні "Голос України", тобто з 18 травня.Законом скасовано систему строкової служби. Натомість буде впроваджено з 1 вересня 2025 року базову загальновійськову підготовку для громадян України віком від 18 до 25 років в усіх навчальних закладах, яка буде тривати до п'яти місяців у мирний час, а під час воєнного стану - до трьох місяців. Люди, які успішно пройшли цю підготовку, поставлять на військовий облік у ТЦК за місцем проживання. Початком перебування на військовій службі вважається момент відправлення людини до військової частини. Мобілізованого військовослужбовця не можуть одразу скерувати на фронт, оскільки перед цим необхідно пройти базову військову підготовку протягом 2-3 місяців.Крім того, як зазначив народний депутат Олексій Гончаренко, чоловіків віком від 50 до 60 років можуть мобілізувати лише за спеціальним мобілізаційним розпорядженням. Цю позицію підтвердив у коментарі для LІGА.nеt народний депутат Федір Веніславський, член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони. Однак, у цьому питанні все не так однозначно. У ТЦК та СП зазначають, що в Україні немає прямої заборони щодо мобілізації військовозобов'язаних у віці 50-60 років, а відповідну процедуру називають "цілком прозорою". Про це в інтерв’ю "Главреду" розповів Сергій Монукало, начальник сектору мобілізаційно-оборонної роботи Сумського обласного ТЦК та СП. Він пояснив, що військовозобов'язаних цього віку направлятимуть не до штурмових підрозділів, а до забезпечувальних частин або на службу у Державну спеціальну службу транспорту (ДССТ).Важливо зазначити, що парламент затвердив проєкт закону № 10313 "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліціянтів на соціальний захист", а президент його підписав на початку квітня 2024 року. Цей закон спрямований на гарантування прав військовослужбовців на отримання інформації, медичного забезпечення та відпусток, а також надання поліціянтам права на одноразову грошову допомогу у разі загибелі чи визначення втрати працездатності. Крім того, один із пунктів проєкту виключає з переліку висновків ВЛК "обмежену придатність", натомість залишилось дві категорії: придатні та непридатні. Тобто ті, хто раніше був визнаний обмежено придатним, зобов'язані повторно пройти медкомісію протягом дев'яти місяців із набуття чинності закону (до 4 лютого 2025 року).Однак, через велике навантаження на ТЦК та медкомісії, терміни "перепроходження" були продовжені ще на чотири місяці, тобто до 5 червня. А також, наприкінці січня з'явилась можливість щодо отримання електронного направлення для проходження медобстеження, замість звичайного паперового. Оновлений список захворювань, що слугують підставою рішення ВЛК щодо непридатності або звільнення від мобілізації затверджено від 27 квітня 2024 року №262 Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.Не підлягають призову військовозобов'язані з інвалідністю всіх груп та люди, які згідно з рішенням ВЛК є тимчасово непридатними для проходження служби на період від 6 до 12 місяців (з наступним переоглядом).Зміни, що стосуються процедури військового обліку призовників, а також процедури вручення повісток вже в дії. Громадяни за бажанням зможуть зареєструвати свій електронний кабінет у системі призовника, військовозобов'язаного або резервіста "Резерв+", але повістки у електронному форматі не будуть розсилати. Крім того, всі військовозобов'язані після введення в дію закону протягом 60 днів (до 16 липня 2024 року) мали оновити дані за допомогою цього кабінету або особисто прийти в ЦНАП чи ТЦК. Сьогодні громадяни все ще можуть це зробити, але тепер лише двома способами: через застосунок Резерв+ або в ТЦК та СП.Наприкінці червня 2024 року у мобільному додатку "Резерв+" з'явилася можливість використовувати QR-код. За словами Лазуткіна, QR-код з юридичної сторони має таку ж силу, як і традиційний паперовий документ. У разі невиконання військовозобов'язаними та резервістами своїх обов'язків, до ухилянтів може застосовуватись тимчасове обмеження за рішенням суду на право керування особистим транспортом.Оновлений законопроєкт "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" також розглядав можливість демобілізації після 36 місяців безперервної служби у війську, однак ця норма була повністю видалена. Натомість Міноборони планує створити окремий проєкт закону, що буде присвячений питанням демобілізації та ротації військовослужбовців. Цей документ буде створений з урахуванням всіх можливих загроз та ризиків. Таку інформацію озвучив речник відомства Дмитро Лазуткін в етері телемарафону.Законопроєкт про демобілізацію залишається складною темою, яка торкається соціальної справедливості та обороноздатності, зазначає Сергій Згурець. Генштаб не підтримує ухвалення нового проєкту закону від Міноборони через ризик одночасного звільнення понад 108 тисяч військових, що може послабити бойові підрозділи. Натомість Міноборони пропонує альтернативи: реабілітація, відпустки та обов’язкова ротація. Однак, будь-які запропоновані варіанти потребують затвердження на державному рівні. У зв’язку з цим відомство пропонує перенести розгляд законопроєкту.Нещодавно стало відомо, що українських бійців, які перебувають на фронті ще з 2022 року, поступово планують відводити з передової. Про це розповів генерал-лейтенант Іван Гаврилюк, колишній заступник міністра оборони, пише Укрінформ. За його словами, нині триває завершальна стадія розробки спеціального механізму ротацій, який дасть змогу оновлювати особовий склад та залучати нових людей для підготовки і своєчасної зміни військових, що беруть участь у бойових діях.Зміни стосуються і мотивації для військовослужбовців, зокрема, після підписання контракту надається можливість одноразового отримання сертифіката на придбання автомобіля на суму 150 тисяч гривень, а також компенсація в розмірі 50% від суми першого внеску за держпрограмою "Є-оселя" та інше.Оновлення стосуються також військовозобов'язаних, які перебувають за кордоном. Без військово-облікових документів чоловіки тепер не мають змоги оформити паспорт, закордонний паспорт або отримати консульські послуги. Для уникнення неприємностей українці, які перебувають за кордоном, мали також оновити свої персональні дані протягом 60 днів після набуття чинності закону про мобілізацію. Це можна зробити, зв'язавшись з ТЦК за допомогою телефону або через електронну пошту.Ще одна ініціатива, яка стосується українців, які перебувають закордоном, може скоро набути чинності. Громадянам нададуть можливість дистанційно оформити бронь від мобілізації, що дозволить офіційно працевлаштуватися в Україні через спеціальні центри за кордоном - Unіty Нub. Про це розповів міністр національної єдності Олексій Чернишов, пише Економічна правда."Наше завдання таке, щоб людина, коли перетинає кордон, вже мала такий статус, який не дозволяє йому потрапити у ситуацію, коли між кордоном і заводом його мобілізують", - пояснив Чернишов.Крім того, запуск нового мобільного додатку для військовослужбовців під назвою "Армія+" вже відбувся. Він має полегшити виконання повсякденних завдань для всіх військовослужбовців. Про це розповів у вечірньому відеозверненні Президент Володимир Зеленський.Раніше, заступниця міністра оборони України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Катерина Черногоренко розповідала, що українські військові можуть скористатися двома найважливішими функціями цього додатку. "Армія+" - це застосунок для військовослужбовців. Перші дві найголовніші функції, які ми будемо робити доступними - військове ІD, фактично посвідчення військового, військовослужбовця. Друга, дуже важлива функція - це електронні рапорти", - зазначила Черногоренко, пише УНІАН.У вересні 2024 року до Парламенту було подано законопроєкт №12076, який пропонує зміни до Закону "Про військовий обов’язок і військову службу", зокрема щодо військового обліку 17-річних. Нині документ вже набув чинності, тож тепер юнакам не потрібно проходити ВЛК перед постановкою на облік. Також, того року, коли юнаку виповнюється 17 років, він має стати на облік саме у період з 1 січня до 31 липня. Зміни передбачають і нові способи постановки на військовий облік та уточнюються обставини, коли порушення цих строків не тягне за собою покарання. Важливо також те, що нині у Верховній Раді розглядають законопроєкт №12442, який передбачає кримінальну відповідальність через порушення законів у сфері оборони та мобілізації. Йдеться про притягнення до відповідальності керівників ТЦК та СП, а також голів та членів ВЛК у разі порушень, пов’язаних із мобілізаційною підготовкою та призовом.Документ передбачає покарання посадовців ТЦК та СП, а також членів ВЛК, хто незаконно відправляють на службу людей, які непридатні, або ж, навпаки, допомагають уникнути призову тим, хто має служити.Мобілізація в Україні на сьогодні: кого можуть призвати вже у травніІз початку травня, як і раніше, отримати повістки можуть чоловіки віком від 18 до 60 років, які є військовозобов'язаними, відповідають вимогам за станом здоров’я та не мають інших підстав для відтермінування служби.Загалом, військове керівництво країни зазначає, що насамперед для доукомлектації армії потрібні люди з бойовим досвідом – штурмовики, артилеристи тощо. Другорядно - фахівці з різних сфер: водії, ІТ-спеціалісти, зв'язківці. Адже мобілізаційні процеси здійснюються не лише для бойових дій на фронті, а також для виконання різноманітних завдань. Один із можливих напрямків служби у таких випадках - це робота в штабі. Це означає, що в армії є потреба в професіоналах різних спеціальностей.Так, мобілізації можуть підлягати такі групи військовозобов'язаних:чоловіки віком від 18 до 60 років, які придатні та обмежено придатні за станом здоров’я під час воєнного стану, якщо вони мають військовий досвід;чоловіки віком від 25 років до 60 років, які придатні та обмежено придатні (повинні повторно пройти військово-лікарську комісію — до 5 червня 2025 року та отримати статус "придатні" чи "непридатні") за станом здоров’я під час воєнного стану, якщо вони не мають досвіду військової служби;чоловіки віком від 18 до 60 років, які зняті та виключені з військового обліку, однак визнані придатними або обмежено придатними (повинні повторно пройти військово-лікарську комісію — до 5 червня 2025 року та отримати статус "придатні" чи "непридатні")  через стан здоров'я в умовах воєнного стану на підставі рішення ВЛК.Граничний вік для мобілізації залишився незмінним та не застосовується до чоловіків, які досягли 60-річного віку.Добровільно прийняти рішення щодо вступу на військову службу можуть:жінки віком до 60 років, які придатні за станом здоров’я; призовники віком від 18 до 25 років, які раніше не брали участь у виконанні строкової служби – на службу за контрактом;люди з інвалідністю, а також ті, хто отримав право на відтермінування від мобілізації через сімейні обставини.Наприкінці вересня до Верховної Ради внесли законопроект №10084, метою якого є внесення змін до закону про військовий обов'язок і військову службу, аби зняти вікове обмеження на добровільне проходження військової служби. Йдеться про військовослужбовців, які будуть визнані ВЛК придатними до служби, володіють значним рівнем професійної підготовки та практичним досвідом. Як зазначалось раніше, в Україні максимальний граничний вік мобілізації – 60 років.Автори проєкту Юрченко Олександр та Бурміч Анатолій зазначають, що цим документом вони усувають "вікову дискримінацію". Адже обов'язок захищати Батьківщину є закріпленим у Конституції і відмова українцям у проходженні служби у віці понад 60 років є порушенням їхніх конституційних прав. До того ж нардепи наголошують, що таким чином можна поповнити лави армії, вмотивованими та досвідченими військовими. Проєкт був зареєстрований на сайті Верховної Ради у вересні 2023, однак і досі перебуває на етапі опрацювання в комітеті.На противагу цьому, на порталі Парламенту 18 листопада 2024 року було зареєстровано законопроєкт №12222, що передбачає зниження граничного віку проходження військової служби з нинішніх 60 до 55 років. Сьогодні проєкт перебуває на стадії опрацювання в комітеті. Водночас, член Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки Федір Веніславський у коментарі "Українському радіо" заявив, що цей документ наразі не має високі перспективи для розгляду в найближчий час. За його словами, у нинішніх умовах, коли ворог активізує мобілізаційні зусилля, Україна не може дозволити собі такі зміни. Ще одним гучним нововведенням стала реєстрація на сайті Верховної Ради законопроєкту №11079-1 про мобілізацію засуджених, він також був підписаний 17 квітня 2024 року. Цим документом вносять певні зміни до законодавства, які передбачають надання засудженим можливості умовного дострокового звільнення від відбування покарання за умови, що вони погодяться на контрактну службу за Збройних Силах України. До цього часу чинне законодавство не дозволяє мобілізувати людей, які відбувають покарання та тих, хто мають судимість, навіть у випадках, коли вони виявляють бажання служити.Мобілізація молодшаєУ квітні 2023 року на сайті Верховної Ради з’явився законопроєкт № 9281, який передбачає зменшення граничного призовного віку з 27 до 25 років. Таке рішення було обумовлено тим, що значну кількість чоловіків призовного віку не могли мобілізувати, оскільки вони не досягли віку 27 років та не мали статусу "резервіста" та  "військовозобов’язаного", тобто їх могли призвати лише на строкову службу, яка в умовах війни не проводиться. Згодом, законопроєкт підтримав Кабмін та 5 травня 2023 року його було передано на підпис до президента. Майже через рік, а саме 2 квітня 2024 року, ухвалений парламентом закон таки був підписаний Володимиром Зеленським. Тобто, з 4 квітня набув чинності Закон № 3127-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", де йдеться про зменшення призовного віку із 27 до 25 років.В оборонному відомстві зазначають, що під час воєнного стану таке тривале перебування людей призовного віку на обліку є недоцільним. До того ж це є прямим наслідком того, що до лав ЗСУ не можуть залучити значну частину придатних до служби чоловіків. Як зазначають військові, на фронті не вистачає молодих людей.Насправді, тут потрібно враховувати всі фактори і не перетнути "тонку межу" між бажанням щодо захисту держави та перспективами майбутнього України після перемоги, зазначає історик та військовий експерт Михайло Жирохов. Йдеться про демографічні причини, настрої в суспільстві та рівень загальної підготовки юнаків. До того ж не варто забувати, що з початком повномасштабного вторгнення, до лав Збройних Сил добровільно приєдналась значна кількість молодих людей, яким ледь виповнилось 18 років, тому сьогодні у війську можна побачити всі вікові категорії.У Верховній Раді 16 вересня 2024 року розглянули доопрацьований законопроєкт №11379-д, який передбачає заборону мобілізації юнаків до 25 років. Проєкт було прийнято, нині він чекає на підпис Президента. Через наявну "прогалину" в законодавстві, сьогодні було можливо мобілізувати військовозобов'язаних віком до 25 років, якщо вони визнані непридатними в мирний час або обмежено придатними під час воєнного стану. У Теlеgrаm-каналі нардеп Олексій Гончаренко повідомив, що мобілізацію обмежено придатних чоловіків, яким 18-25 років, офіційно зупинили відповідно до директиви Командування Сухопутних Військ. Хоча українська влада нині й досі рішуче відкидає ідею мобілізації з 18 років, яку пропонують США, в Офісі президента України підготували пропозиції щодо змін у законодавстві та указах президента, які стосуються добровільного контракту для чоловіків до 25 років. Ініціатива "Контракт 18-24" спрямована на залучення тих, хто не підлягає обов’язковій мобілізації, та передбачатиме низку привілеїв, суттєву матеріальну підтримку для добровольців.Так, контракт на суму 1 мільйон гривень передбачає авансовий платіж у розмірі 200 тисяч гривень одразу після підписання, а залишок у 800 тисяч гривень буде виплачено у декілька етапів. Молоді добровольці, залежно завдань, можуть отримувати "зарплату" до 120 тисяч гривень, а також додаткові виплати за участь у бойових операціях. В результаті загальна сума виплат за рік контракту може досягти до 2 мільйонів гривень. Крім того, для військових передбачені вигідні умови: пільгова іпотека, безкоштовне навчання та медичне обслуговування, а також можливість виїжджати за кордон після виконання контакту.Електронний реєстр військовозобов'язанихЩе у вересні 2023 року на сайті Верховної Ради з'явився законопроект, який стосується створення електронного реєстру військовозобов'язаних. Народні депутати запропонували зібрати всю доступну особисту та службову інформацію про військовозобов’язаних і резервістів у електронних реєстрах і базах даних у єдиний е-реєстр.Тобто, передати Міністерству оборони інформацію з державних реєстрів: МВС, Податкової служби, МОЗ, Держміграційної служби та інших відомств. Відповідно до проєкту закону, в автоматичному режимі військове відомство буде отримувати інформацію та особисті дані про українців віком 18-60 років. Включно з номерами телефонів, електронною поштою, відомостями про сімейний стан, роботу військовозобов’язаних та інше.Сьогодні е-реєстр "Оберіг" працює повноцінно, а в особистому кабінеті громадяни зможуть уточнити внесені дані та подати відомості до ТЦК через "Резерв+"."Це закрита система, яка має свій захищений контур. Всі вимоги (захисту - ред.) до неї витримані. Це достатньо захищений продукт, який немає жодних натяків на можливість бути вразливим. І ми бачимо, що за півтора року повномасштабної війни немає витоку сенситивної інформації", - заявив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров у коментарі Еспресо.У свою чергу, Мінцифри проєкт "смарт-мобілізація", про що було анонсовано під час пресконференції в Медіацентрі Україна ще у 2023 році вже працює. З його допомогою військовозобов’язані зможуть самостійно обрати бажану для мобілізації спеціальність та підрозділ. Так, у застосунку "Резерв+" вже є функція пошуку вакансій в Силах оборони. Катерина Черногоренко розповідала, що із жовтня минулого року понад 36 тисяч українців вже скористалися цим сервісом рекрутингу. Уникнення або мінімізація корупційних схем є однією з основних завдань, які вирішує ця ініціатива. З іншого боку, новий підхід ґрунтується на максимальній прозорості та доступності інформації для кожного громадянина. Прийнявши рішення мобілізуватися, людина отримує можливість обрати таку спеціальність, яка відображає її унікальні здібності та особисті прагнення. До того ж зникає фактор невідомості, адже подавши заявку, та успішно пройшовши відбір, вона має можливість пройти навчання та здобути посаду, що відповідає саме її вибору. Такий підхід дозволяє кожній особі реалізувати свій потенціал та отримати можливість працювати в сфері, яка найбільше відповідає її уподобанням та навичкам.На початку квітня 2024 року, АрміяІnfоrm опублікувала інтерв’ю з Черногоренко, яка відповідає за напрямки цифрового розвитку, трансформацій та цифровізації. "Я вважаю, що людина має мати можливість мобілізуватися або підписати контракт саме до такого командира, якому він чи вона довіряє. Це - цільовий рекрутинг. Цивільна аналогія: коли після випуску з вишу за кращих студентів борються працедавці", - розповіла Черногоренко.Фото: соцмережіХто має право на виїзд за кордон? Заборона виїзду для військовозобов'язаних громадян України, які віком від 18 до 60 років, за певними винятками, залишилась незмінною.Це правило спрямоване на забезпечення безпеки та добробуту громадян України під час періодів, коли держава перебуває в стані війни або мобілізації, але враховує індивідуальні потреби людини.На час дії воєнного стану питання перетину кордону громадянами України регулюється постановою Кабінету Міністрів України № 57. Згідно з цим правовим актом виїжджати за територію країни можуть такі військовозобов'язані чоловіки:ті, хто з медичних причин отримали дозвіл на виїзд (за станом здоров’я)за сімейними обставинамиза професієюз метою допомоги ЗСУдержслужбовціТакож, радимо звертати увагу на інформацію, яка є на офіційному веб-порталі Державної прикордонної служби України. Працівники цієї служби діють згідно з наказами та вказівками свого безпосереднього керівництва. Це важливо враховувати, оскільки їхні дії можуть базуватися не лише на загальних правилах, але й на конкретних внутрішніх інструкціях та розпорядженнях.Щодо жінок, відповідно до закону громадянки України можуть вільно виїжджати за кордон. Проте не слід забувати, що існують винятки. Обмеження на виїзд розповсюджуються на жінок, які обіймають посади в уряді та народних депутатів.Військовий облік медикинь та чи буде мобілізація жінок?З 1 жовтня 2023 року в Україні жінки з медичною та фармацевтичною освітою стали на військовий облік. Однак у пресслужбі МОЗ пояснили, що постановка на облік у ТЦК не обов'язково передбачає їхню мобілізацію. Такий облік дає можливість побачити об’єктивні резерви медичного персоналу та дає змогу визначити наявний медичний потенціал серед жінок та їхню готовність допомагати в умовах воєнного стану. "Тому з 1 жовтня 2023 року на військовий облік мають стати всі жінки-медики та жінки-фармацевти, які з певних причин там не перебували. Постановка на військовий облік не дорівнює мобілізації. Облік необхідний лише для узагальнення даних про наявний резерв медиків у державі", - зазначили у відомстві.До того ж такі норми законодавчо закріплено ще 1992 року ч. 11 ст. 1 ЗУ "Про військовий обов’язок і військову службу". Жінки медичних професій підлягають військовому обліку, якщо вони відповідають віковим (до 60 років) та медичним (визначається ВЛК) критеріям для проходження служби.Згідно з постановою Кабміну від 30 грудня 2022 р. № 1487, жінки, які мають відповідну медичну та фармацевтичну освіту, але не перебувають на обліку у ТЦК, можуть влаштовуватись на роботу як невійськовозобов’язані ще протягом трьох років, тобто до кінця 2026 року, - як пояснила юристка Галина Токмач.Проте роботодавці зобов’язані повідомити ТЦК СП про те, що співробітниця їх організації/установи має медичну освіту, але не перебуває на військовому обліку. Якщо жінка працює не за фаховою спеціальністю та не надавала роботодавцю документ про наявну медичну освіту, то відповідно ТЦК СП ця інформація не стане доступною ніяким чином.Важливим доповненням є те, що українки, які перебувають на військовому обліку, зможуть перетинати кордон під час воєнного стану. Пресслужба МОН офіційно підтвердила інформацію: "Жінки-медики та жінки-фармацевти можуть безперешкодно виїжджати за кордон. Починаючи з 1 жовтня 2023 року жодних змін в умовах виїзду за кордон для жінок - не буде. Кожна жінка з медичною та фармацевтичною освітою може вільно перетинати державний кордон в незалежності від того, стоїть вона на військовому обліку чи ні. Наразі обмеження діють лише для деяких категорій державних службовців та посадових осіб, які обіймають певні посади". Однак, нова хвиля занепокоєння щодо мобілізації жінок почала ширитись соціальними мережами наприкінці вересня 2024 року. Тоді, на веб-порталі Верховної Ради зареєстрували проєкт №12076, який пропонує внести зміни до ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу". У ньому зокрема йдеться про уточнення норм щодо військового обліку жінок, які мають бажання пройти базову військову підготовку. Згідно із запропонованими змінами, перед початком служби вони, за власною згодою, будуть поставлені на військовий облік призовників. Після базової підготовки таких жінок зараховуватимуть до військового обліку військовозобов'язаних, зазначають в матеріалі ЮРЛІГА. У січні 2025 року документ набув чинності, адже його підписав Президент. Згідно з Конституцією України, всі зобов’язання, які покладені на чоловіків під час дії воєнного стану, автоматично поширюватимуться і на цих жінок. Водночас законодавство про мобілізацію не передбачає обов’язкового проходження служби жінок у ЗСУ. Представниці жіночої статі можуть долучитися до армії виключно на добровільній основі, уклавши відповідний контракт. Що означають поняття "повна мобілізація" та "посилення мобілізації" на практиціБойові дії тривають, і Україна не припиняє наступати для звільнення всіх своїх територій. Незважаючи на такі значні цифри втрат серед окупантів, з української сторони теж існує потреба у поповнені резервів. Якщо ж говорити про "повну мобілізацію", то в правовому полі України таке поняття взагалі відсутнє. Існують лише терміни – часткова і загальна мобілізація. Тож страхітливі історії про повну мобілізацію всіх чоловіків можна сприймати лише як добре продуману ІПСО.Наприкінці березня 2024 року Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомив у інтерв'ю Укрінформу, що завдяки оптимізації навантаження між різними частинами та підрозділами Сил оборони, а також проведенню оцінки можливостей українського війська, вдалося "значно знизити" потребу в мобілізації резервістів."За рахунок перегляду наших внутрішніх ресурсів та уточнення бойового складу ЗСУ ця цифра (500 тис. резервістів, — ред.) була суттєво зменшена. Ми очікуємо, що у нас буде достатньо людей, здатних захищати Батьківщину. Йдеться не лише про мобілізованих, а й про добровольців", - розповів Сирський.Однак, 29 жовтня секретар РНБО Олександр Литвиненко, під час промови у Верховній Раді наголосив на потребі додаткової мобілізації в Україні, пише LІGА.nеt. Відповідно до його слів, для досягнення 85% укомплектованості військових частин необхідно призвати ще 160 тисяч військовозобов'язаних. Він підкреслив, що такі дії є ключовими для зміцнення обороноздатності країни, зважаючи на поточні виклики, які постали через ситуацію на фронті.Фото: gеttyіmаgеsЯкі бувають види повісток та де їх можуть вручити Сьогодні в Україні передбачено законом чотири види повісток. Однак, відповідно до доповнення статті 18−1 ЗУ про військовий обов’язок і військову службу, в період воєнного стану не відбувається призов на строкову військову службу. Оскільки новий проєкт щодо мобілізації схвалено, з моменту набуття чинності (18 травня 2024 року) всі військовозобов'язані чоловіки повинні були оновити свої дані в ТЦК, ЦНАПі або через е-кабінет протягом 60 днів.Крім того, сьогодні й досі діють норми визначені Порядком проведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, закони про мобілізацію, військову підготовку та обов'язок. Відповідно до цих правил існують випадки, коли чоловікам необхідно самостійно звертатися до територіального центру комплектації без отримання повістки, зокрема, щоб оновити дані.У 2025 році чоловіки можуть отримати такі види повісток:Для уточнення облікових даних. Видаються з метою оновлення та уточнення інформації про стан здоров'я особи, склад сім'ї, місця роботи та інших важливих даних. На проходження військово-лікарської комісії (ВЛК). Ця повістка підписана начальником Територіального військового комісаріату, вимагає пройти медичний огляд. Разом з повісткою додається спеціальна картка дослідження та медичного обстеження. У цій картці буде внесено висновок ВЛК щодо придатності до військової служби, непридатності або обмеженої придатності.Мобілізаційне розпорядження. Така повістка видається військовозобов'язаному після того, як медкомісія визнала його придатним для військової служби.Повістка щодо призову на військову службу до Збройних Сил України.Тож, в повістці обов'язково повинна бути зазначена мета виклику військовозобов'язаної людини.Нові правила у процедурі вручення повісток Речниця територіального центру комплектування та соціальної підтримки Аліна Кривошея розповіла, хто має право вручати повістки: "Повістку може вручити не лише посадова особа ТЦК та СП, а й органи місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти".А з місцем вручення даного документу трохи важче. На практиці законодавством не встановлено конкретне місце для вручення повістки, тому фактично це може відбутися в будь-якому місці, як-от у парку, на блокпості чи в іншому громадському місці, або за місцем проживання. Новий закон містить вимогу: під час мобілізації громадяни України у віці 18-60 років повинні мати при собі військово-обліковий документ і пред'являти його за вимогою представника ТЦК, поліцейського чи представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України. Тепер процес перевірки документів буде проводитись із фото- та відеофіксацією. Крім того, при врученні повістки представники ТЦК зобов'язані за вимогою надавати свої особисті дані, зокрема ПІБ та посаду, а також пред'являти службові посвідчення для підтвердження своєї ідентифікації. У такому випадку повістка буде вважатись врученою після того, як людина особисто її отримала та поставила підпис.Важливо, що з 18 липня 2024 року повістки чоловікам можуть надсилати звичайною поштою після закінчення встановленого законом 60-денного строку на уточнення військово-облікових даних. Це передбачено постановою Кабінету Міністрів №560 від 16 травня.Відповідно до цього документу, повістку вважатимуть підтвердженою навіть у разі відмови від її отримання або відсутності людини проживання за вказаною адресою. Таке "заочне" оповіщення дозволяє вважати чоловіка повідомленим без підпису на повістці.У другій половині вересня 2024 року також стало відомо, що Кабмін виділив майже 72 мільйони гривень на відправлення повісток "Укрпоштою". До кінця року мали надіслати загалом 900 тисяч повісток.Якщо людина не оновила до 16 липня дані в ТЦК, ЦНАПі або через Резерв+, тоді під час перевірки військо-облікових документів громадянин отримає повістку для оновлення даних. Цю ситуацію пояснив юрист "Столичної правової групи" Володимир Прядка на YоuТubе-каналі компанії."Перевірки військо-облікових документів у громадян на вулиці нікуди не зникнуть і будуть проходити після 16 липня. Результати цих перевірок залежатимуть від того, чи будуть у військовозобов'язаного громадянина оновлені військово-облікові дані, чи ні. У випадку, коли у військовозобов'язаних не виявиться відповідних документів, чи їхні документи будуть неактуальними або не оновленими відповідно до вимог закону про мобілізацію, тоді, такій особі, буде вручена повістка до ТЦК СП на оновлення військово-облікових даних", — розповів юрист.Хто може отримати повторну повістку та наслідки її ігнорування Повторно чоловік може отримати повістку, якщо він не з’явився в ТЦК з першого разу (після першої повістки). До того ж, відповідно до законів України, усі військовозобов’язані протягом семи днів після зміни будь-яких облікових даних мають повідомляти ТЦК. Це стосується зміни місця проживання, роботи, сімейного стану тощо. З цього виходить, що повістку можуть видати знову як для повторного проходження ВЛК (якщо минуло більше року з проходження огляду), так і для перевірки персональних даних чи обставин відстрочки.Згідно з новим законом, у разі невиконання військовозобов'язаними та резервістами своїх обов'язків, до ухилянтів може застосовуватись тимчасове обмеження за рішенням суду на право керування особистим транспортом. Тобто, у випадку невиконання військовозобов'язаним своїх обов'язків ТЦК має право звернутися до Нацполіції для адміністративного затримання та приведення військовозобов'язаного. Якщо це неможливо здійснити, ТЦК надсилає громадянину лист з вимогою щодо виконання обов'язків. У разі невиконання цієї вимоги протягом 10 днів, ТЦК може звернутися до суду з проханням про обмеження у праві керування автомобілем. Однак, і це обмеження не може бути застосоване, якщо кермування - це основне джерело заробітку людини або авто є необхідністю, оскільки в родині є людина з інвалідністю."Вимога ТЦК - це не повістка ТЦК. Зверніть увагу, що ТЦК подає щодо вас позов для обмеження в праві керування у разі невиконання вами вимоги, а не повістки. Це два різні юридичні терміни. Якщо раніше з повісткою ТЦК потрібно було якось ще морочитися, щоб вручити її особисто, то вимога вважається доправленою автоматично у разі надсилання рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу громадянина. Форма такої вимоги ТЦК ще не існує, принаймні досі її офіційно не опубліковано та не затверджено Міноборони", - розповів юрист Роман Сімутін в матеріалі ТСН.Щодо ігнорування повістки, як зазначає адвокат Ростислав Кравець, передбачена також адміністративна відповідальність – у вигляді штрафу, та кримінальна відповідальність за ігнорування вказівок щодо мобілізації – обмеження волі до трьох років, або позбавлення волі до п’яти років. Але треба мати на увазі, що кожен з таких випадків розглядають індивідуально та з використанням цілого комплексу заходів.У Верховній Раді було зареєстровано ще в грудні 2023 року проєкт закону №10379, що стосується внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України. Він спрямований на посилення відповідальності за порушення військового законодавства. Хоча цей документ зазнав значної критики та юристи наголошують на доцільності впровадження такого документу, його все ж таки було підписано Президентом 17 травня 2024 року.Відповідно до закону, штрафи для людей, які ухиляються від мобілізації, такі: за недотримання правил військового обліку накладається штраф у розмірі від 3 400 до 5 100 гривень. За порушення повторно або в особливий період сума зростає до 17 000-25 500 гривень. Крім того, передбачена відповідальність за порушення законодавства, що стосуються оборони та мобілізації.Однак у березні 2025 року парламент ухвалив законопроєкт, що передбачає знижку на штраф від ТЦК для військовозобов’язаних, які сплатять їх добровільно. Відповідно до документу №12093, якщо військовозобов’язаний, якого оштрафували, впродовж 10 днів звернеться до відповідних органів та внесе платіж, сума штрафу буде зменшена вдвічі, тобто буде надана знижка у розмірі 50%. Це означає, що замість 17 000 гривень, а саме така сума мінімального штрафу, громадянину доведеться сплатити лише 8500 гривень.Крім зниженої суми штрафу, даний законопроєкт також передбачає скасування адміністративних проваджень щодо порушень військового обліку для громадян, які самостійно приймуть рішення щодо вступу до лав Збройних сил. Нині документ вже підписано Володимиром Зеленським. Хто не підлягає мобілізації через відстрочку Оновлений закон має низку норм, які стосуються відстрочки від призову під час мобілізації. Тому, коли 18 травня документ набув чинності, саме таким категоріям осіб тепер надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації:люди, які заброньовані державними органами, підприємствами, установами тощо;люди з інвалідністю (наприклад, якщо у людини 2 група інвалідності, мобілізація такої особи можлива лише за власним бажанням);люди, які тимчасово непридатні за рішенням ВЛК (на період 6-12 місяців, потім потрібно пройти переогляд);люди, які мають трьох і більше неповнолітніх дітей на утриманні (тобто, мобілізація багатодітних батьків не буде проводитись). Винятком є ті, у кого є заборгованість з оплати елементів, якщо загальний розмір заборгованості перевищує суму платежів за 3 місяці;жінки та чоловіки, які мають на утриманні неповнолітню дитину або дітей, у випадку, якщо другий з батьків цієї дитини помер, був позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або оголошений померлим;люди, які виховують неповнолітню тяжкохвору дитину або дитину з інвалідністю;люди, на утриманні яких повнолітня дитина з інвалідністю І-ІІ групи;усиновлювачі, на утриманні яких перебувають діти до 18 років, які на момент усиновлення були дітьми-сиротами або дітьми, які позбавлені батьківського піклування;ті, хто займаються постійним доглядом за хворою дружиною/чоловіком, дитиною, а також своїми батьками або батьками чоловіка чи дружини (згідно певних умов), які за висновком спеціальних медичних комісій потребують неперервного догляду;опікуни людини, яка визнана судом недієздатною;люди, що мають чоловіка або дружину, яким встановлена інвалідність І-ІІ групи;люди, що мають чоловіка або дружину, яким встановлена інвалідність ІІІ групи внаслідок важких захворювань, втрати кінцівок та органів або за наявності у людини, яка має інвалідність ІІІ групи важкої хвороби, психічного розладу, паралітичних синдромів та інше;люди, в яких один із своїх батьків або батьків чоловіка (дружини) має інвалідність І-ІІ групи та згідно з законом зобов’язані їх утримувати, за умови, що немає інших людей, які не входять до числа військовозобов’язаних (виключенням є люди, які самі мають інвалідність, потребують постійного догляду або знаходяться у в'язниці). У випадку відсутності невійськовозобов'язаних людей, які могли б здійснювати догляд за людиною з інвалідністю І-ІІ групи, такий догляд може здійснювати лише один військовозобов'язаний, якого має обрати людина з інвалідністю.члени родини з числа другого ступеню споріднення (не більше одного) людини з інвалідністю І-ІІ групи, які займаються постійним доглядом за нею, за умови відсутності людей з числа родини першого ступеня споріднення або, якщо люди першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду згідно з рішенням спеціальної медичної комісії. Якщо відсутні члени родини першого та другого ступеня споріднення, ця норма застосовується до членів родини третього ступеня споріднення людини з інвалідністю.якщо жінка з чоловіком є військовослужбовцями та мають неповнолітню дитину, один з них може отримати відстрочку та право на звільнення від військової служби (чи то чоловік, чи то жінка);керівники міністерств та їх заступники, керівники державних органів та органів державного управління, чиї повноваження охоплюють всю країну;нардепи України, депутати Верховної Ради АР Крим, уповноважений ВРУ з прав людини;голова та члени Рахункової палати;судді, члени Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України тощо;працівники різноманітних органів військового управління, військових частин та оборонних організацій, такі як Міноборони, ЗСУ, СБУ, Державна спеціальна служба транспорту, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України, Служба зовнішньої розвідки України, Нацгвардія, Державна прикордонна служба України, Управління державної охорони України, апарат МВС та установи експертної служби МВС;службовці, які займають дипломатичні посади, Міністерства закордонних справ України та люди, які мають ранг Надзвичайний та Повноважний Посол;держслужбовці, які оцінюють та готують проекти нормативно-правових актів, проводять їх експертизу. Також це стосується спеціалістів з кібербезпеки, кіберзахисту та інформаційних технологій, які відповідають за розроблення програмного забезпечення, адміністрування баз даних та інші дії, які забезпечують діяльність президента України, ВРУ та КМУ;інші військовозобов’язані або деякі категорії людей у випадках, що передбачені законом.Відстрочку від призову на особливий період під час мобілізації мають:студенти денної або дуальної форми, які здобувають професійну або професійно-технічну, фахову передвищу та вищу освіту. За умови, що цей рівень освіти є вищим за попередньо здобутий. Це стосується також докторантів та тих, хто проходить інтернатуру.наукові працівники установ вищої або передвищої освіти й наукових організацій, які мають науковий ступінь. Також педагогічні працівники в закладах фахової передвищої, професійної, професійно-технічної та загальної середньої освіти, за умови їхньої роботи у відповідних закладах або організаціях не менше ніж на 0,75 ставки;люди, які втратили (смерть або зникли безвісти) близьких родичів (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, рідний або повнорідний брат чи сестра) під час їхньої участі у Антитерористичній операції, збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, забезпечені оборони та стримуванні збройної агресії проти України під час воєнного стану (військовослужбовці, люди, які мали відношення до забезпечення безпеки та оборони України та інші).члени родини (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, рідний або повнорідний брат чи сестра) людей, яким було присвоєно звання Герой України посмертно, за мужність, яка була виявлена у період Революції Гідності.Крім того, наприкінці серпня 2024 року парламент ухвалив законопроєкт №11391, що надає відстрочку від військової служби тим, чиї неповнорідні родичі, зокрема, брат чи сестра, загинули або зникли безвісти під час участі у бойових діях з РФ. Раніше ця норма стосувалась лише рідних та повнорідних братів/сестер. Наразі документ вже підписав президент.Не можна також призвати військових, які служили під час воєнного стану та були звільнені в запас через звільнення з полону. До того ж призову під час мобілізації не підлягають військовозобов’язані чоловіки, які пройшли базову загальновійськову підготовку, але не досягли 25-річного віку. Ці дві категорії військовозобов'язаних можуть проходити військову службу за власним бажанням.Проте, Міністерство освіти планує внести зміни до законодавства, які можуть скасувати відстрочку від мобілізації для студентів віком від 25 років. Про це розповів заступник міністра освіти Михайло Винницький у коментарі Новини.LІVЕ. За його словами, зміни можуть торкнутись тих, хто здобуває другу або третю освіту у профтехучилищах."У нас є феномен дуже цікавий. Особа, якій 35-40 років і вона отримувала різні дипломи про вищу освіту, професійну освіту у часи, коли не було загального реєстру дипломів… В нас єдина державна електронна база з'явилася приблизно 10 років тому. Ну і, відповідно, хто вчився раніше, дуже часто може сказати: "А я загубив свій диплом". І раптом він вступає в професійно-технічну освіту без іспитів, бо там не треба НМТ", - зазначив Винницький.Уряд пропонує також дозволити педагогам певних напрямків отримувати відстрочку від мобілізації. Право на це матимуть ті працівники державних і комунальних закладів позашкільної освіти, які станом на 1 січня 2025 року були офіційно працевлаштовані за основним місцем роботи та мали навантаження щонайменше 0,75 ставки. Йдеться про викладачів, що працюють у сферах еколого-натуралістичних, науково-технічних, дослідницько-експериментальних напрямів та військово-патріотичного виховання.Зараз ще зарано коментувати дані або робити будь-які висновки, адже офіційні тексти законопроєктів ще не оприлюднені. Бронювання працівниківБронювання військовозобов'язаних працівників надає ключовим співробітникам підприємств, компаній, установ та організацій тимчасову відстрочку від мобілізації на термін до шести місяців. Ці працівники є критично важливими для забезпечення стабільної роботи їхніх установ. Про це пише ЛІГА:ЗАКОН.  Наприкінці січня 2023 року Кабмін прийняв порядок №76, що стосується реалізації положень Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Тоді було оновлено попередню процедуру бронювання військовозобов'язаних. Однак, згодом уряд ще вдосконалив процедуру бронювання військовозобов'язаних під час мобілізації та воєнного стану постановою "Про внесення змін до Порядку бронювання військовозобов'язаних під час дії воєнного стану" № 400, яка стала чинною 2 травня.Відповідно до тексту Порядку, бронюванню підлягають керівники, заступники, а також 50 % від кількості військовозобов'язаних працівників (за певними винятками), що працюють:на підприємствах з мобілізаційними завданнями, якщо це необхідно для їх виконання;на підприємствах, що забезпечують виробництво товарів і послуг для Збройних Сил України та інших військових формувань;на критично важливих для економіки та життєдіяльності населення підприємствах.Ця процедура мала б забезпечувати стабільне функціонування ключових установ в особливий період. Однак, впродовж осені 2024 Кабмін знову переглянув правила бронювання працівників і критерії для визначення підприємств критично важливими. Постанова № 1332 затверджує оновлений порядок бронювання військовозобов'язаних, наприклад, щодо розбронювання, але й впроваджує додаткові обов’язкові вимоги для установ та підприємств. Ігнорування цих змін може унеможливити бронювання працівників, зазначають в Економічній правді. Чинності постанова набрала вже з початку грудня.Якщо заробітна плата співробітника не перевищує 20 000 грн на місяць (або 2,5 мінімальних зарплат на сьогодні), таку людину не можна бронювати навіть у разі роботи на критично важливих підприємствах. Це змушує компанії забезпечувати прозорість виплат і переглядати рівень зарплат відповідно до нових норм. Тобто, фактично економічне бронювання, яке викликало значний резонанс у суспільстві та серед військових, було частково інтегровано до звичайного бронювання.Раніше радник голови Офісу президента Михайло Подоляк розповів в інтерв'ю Новини.LІVЕ, що економічне бронювання сприятиме збільшенню фінансування Збройних Сил України."Ще раз нагадаю, що на одного військового припадає п'ять платників податків. Детінізація української економіки в ідеальному вигляді не відбулася, відтак гроші треба шукати. На сьогодні теж є певне бронювання, виходячи із забезпечення критичної інфраструктури. Те ж саме буде стосуватися економічного бронювання, тільки за прозорими процедурами. Ми додатково бронюємо певну кількість людей і додатково за них платимо. Не розумію, звідки тут про нерівність", - розповів Подоляк. Однак, звісно є чимало противників такого законопроєкту, які вважають, що "економічне бронювання" можна розглядати як спосіб відкупитися від обов'язку захищати країну.Військовий адвокат та юрист Центру підтримки ветеранів Роман Лихачов у матеріалі для NV зазначив, що нові правила бронювання передбачають автоматичне скасування відстрочки за кількох обставин. Серед них: завершення терміну дії відстрочки, припинення підприємством діяльності/виконання робіт, пов’язаних із забезпеченням армії, позбавлення компанії статусу критично важливої чи ліквідація установи, звільнення працівника чи навіть тимчасове припинення трудових відносин.Крім того, як зауважив Лихачов, органи, які присвоюють підприємствам статус критично важливих, мають право здійснювати перевірки у будь-який момент щодо відповідності критеріям "критичності". У разі втрати цього статусу співробітники автоматично позбавляються відстрочки та підлягають мобілізації.
we.ua - Мобілізація в травні 2025 року: чи буде посилена та кого можуть призвати
Еспресо on espreso.tv
Наслідки масованої атаки РФ по Києву й області 24 квітня: кількість загиблих зросла до 13
Про це повідомив начальник Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко.Він зазначив, що 45-річний чоловік помер у лікарні від отриманих опіків внаслідок ворожої атаки 24 квітня."У нього залишилась неповнолітня донька та прийомний 6-річний онук. Їхній будинок повністю зруйновано. Загалом, ворог забрав життя 13 людей. Мої співчуття рідним та близьким", - наголосив він.Раніше про наслідки масованої атаки по столиці та Київщині повідомляли Київська ОВА, Київська МВА, мер столиці Віталій Кличко,  ДСНС і МВС.Наслідки станом на 17:30Начальник Київської МВА Тимур Ткаченко поінформував, що рятувальники деблокували тіла ще двох людей з-під завалів у Святошинському районі. Таким чином кількість загиблих зросла до 12. Речник ДСНС Києва Павло Петров у коментарі Еспресо підтвердив цю інформацію. Рятувальники спершу деблокували з-під завалів тіло 17-річного хлопця, а потім ще двох загиблих. Інформація щодо інших людей під завалами уточнюється, пошуково-рятувальні роботи тривають орієнтовно з 02:00. Наслідки станом на 16:45Речник ДСНС Києва Павло Петров у коментарі Еспресо розповів, що станом на 16:00 підтверджена інформація про дев'ятьох загиблих унаслідок російської атаки по Києву. Рятувальники дістали з-під завалів тіло загиблої жінки. Пошуково-рятувальні роботи тривають, під завалами можуть бути люди. Згодом у ДСНС повідомили, що станом на 16:45 кількість загиблих зросла до 10 - рятувальники деблокували з-під завалів тіло ще однієї людини. Наслідки станом на 15:30 У КМВА повідомили, що тривають роботи з розбору завалів, зокрема в Святошинському районі."Станом на зараз маємо підтвердженими дані щодо загибелі 8 осіб. Відомості щодо ймовірної загибелі ще однієї людини - вивчаються", - написав Ткаченко.Там додали, що за інформацією МВС, в Києві 90 постраждалих з різним ступенем травм: від гострої реакції на стрес до множинних травм і поранень: переломи, різані рани, осколкові поранення тощо. "У тому числі постраждали щонайменше 12 дітей до 18 років. Наймолодшій постраждалій - лише півтора роки. Усім надається медична допомога. Звернення продовжують надходити", - йдеться в повідомленні.Оперативні штаби щодо ліквідації наслідків розгорнуті на місцях."Також надходять (та ймовірно ще надійдуть) повідомлення про виявлення уламків збитих повітряних цілей на різних локаціях", - підсумував очільник ОВА.День жалобиВіталій Кличко повідомив, що 25 квітня в Києві оголошено Днем жалоби в памʼять за жертвами масованої атаки ворога на столицю.Наслідки станом на 10:30 Як повідомив міський голова Києва Віталій Кличко, триває пошуково рятувальна операція, розбирають завали у двох будинках у Святошинському районі. Підтверджено загибель 8 людей  (прим. - раніше повідомлялось про 9)."77 людей звернулися за допомогою до медиків. 31 постраждалий перебуває в стаціонарах лікарень", - додав він.Загалом внаслідок нічної атаки пошкоджено 12 будівель."Місто надає допомогу мешканцям пошкоджених житлових будинків. У Святошинському районі розгорнули пункт підтримки постраждалих", - додав Кличко. Як повідомив речник ДСНС Києва Павло Петров, до ліквідації наслідків ворожої атаки залучено не лише техніку ДСНС, а й комунальну. Від надзвичайників працює понад 15 одиниць техніки та більш ніж 70 чоловік особового складу. Також залучено кінологічні відділення. Із постраждалими працюють психологи. "Дивіться, кожен такий випадок нещасний, коли складаються будівлі, він індивідуальний і дуже складно прогнозувати час розбирання. По тому ходу, як рятувальники розбирають завали, щось зміщується, щось потрібно десь почекати, залучити якусь габаритну техніку для того, щоб підняти, тому це все індивідуально. Але хочу зазначити, що рятувальники будуть продовжувати працювати стільки, скільки треба", - додав рятувальник.Наслідки атаки по Києву в ніч на 24 квітня 2025 року, фото: Катерина ГалкоТакож він повідомив, що під час хвилини тиші бійці ДСНС почули, як хлопець відкликається на їхній крик. Його вдалося врятувати.    На Київ летіли "калібри", балістика, "шахеди": наслідки станом на 08:30 Інформацію про наслідки атаки по Києву оприлюднив голова Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко. "Летіло все: калібри, балістика, шахеди. В Києві та області лише дронів було зафіксовано 45. Тут чекаємо офіційної інформації від Повітряних сил", - написав він.На 08:30 було відомо про 9 загиблих у Києві. Попередньо - понад 70 людей отримали поранення різного ступеня. Серед постраждалих є діти. На кількох локаціях ще тривали аварійно-рятувальні роботи.Унаслідок атаки ворожих БПЛА, керованих і балістичних ракет зафіксовано:Голосіївський район:займання автомобілів у дворі житлового будинкупожежа в гаражному кооперативіпадіння уламків на території нежитлової забудовизагоряння на території гаражного кооперативу. Часткове руйнування гаражів та 2-поверхової адміністративної будівлі.Шевченківський район:падіння уламків БпЛА на відкритій території. Без займаннязаймання та руйнування гаражівпожежа на території нежитлової забудови. Руйнування адміністративної будівлі.Святошинський район:загоряння та часткове руйнування житлового будинку. Відомо, що під завалами є  люди. Тривають рятувальні роботизаймання автомобілів на подвір’ї житлового будинкупожежа на території нежитлової забудовируйнування на території гаражного кооперативузагоряння в будівліпожежа та часткове руйнування 1-поверхового житлового будинкузагоряння на території нежитлового приміщення. Ліквідовано.Соломʼянський район:падіння БПЛА на відкритій місцевості. Без руйнуваньОболонський районзаймання травʼяного настилу та 9 автомобілівзаймання на даху нежитлового будинку. Потерпілих немаєпожежа в складському приміщенні та пошкодження автомобілів поблизуДеснянський районбула інформація про пожежу на відкритій території, проте вона не підтвердилася.Усюди працюють рятувальники, медики, комунальники (де можливо).Мер Києва Віталій Кличко додав, що в лікарнях столиці перебуває 31 людина, зокрема 5 дітей. Як зазначав о 07:30 очільник МВС Ігор Клименко, у Святошинському районі Києва тривав розбір завалів зруйнованого будинку. Залучені інженерні сили, верхолази ДСНС, пошукові собаки. З-під руїн чути телефонні дзвінки.Міністр запевнив, що пошуки триватимуть, доки не переконаються, що вже дістали всіх. "Є інформація про двох дітей, яких досі не можуть знайти на місці події. Також поліцейські обходять квартири у найближчих будинках, перевіряють стан людей. Загалом у Києві станом на 07:30 зафіксовано 9 загиблих внаслідок російського удару. Ще понад 70 зазнали різних травм. На місцях роботи екстрених служб встановлені обмеження", - зазначено в повідомленні.На кожній локації, де постраждали люди, залучені психологи ДСНС і поліції. На місці прильоту  російської ракети в Києві перебував кореспондент Еспресо Артем Лагутенко. Наслідки атаки по Києву в ніч на 24 квітня 2025, фото: Артем ЛагутенкоВін розповів, що уражено чимало багатоквартирних будинків. Інформацію про постраждалих наразі не надали. За попередніми даними, під уламками перебувають цивільні. Рятувальники працюють у кілька змін, нічну вже замінили. Потреби в цивільних волонтерах немає.Наслідки атаки по Києву в ніч на 24 квітня 2025, Фото: Артем ЛагутенкоПро те, як кияни оговтуються після атаки, розповів в етері Еспресо фотограф Телеграфу Ян Доброносов. "Декілька влучань в будинки, зараз перебуваю на місці, де найбільше влучань. Виходять люди, виносять потроху якесь своє майно, на жаль, виносять загиблих, дістають їх з-під завалів, люди явно шоковані. Всі райони практично чули цілий комплекс - від ракет до дронів, усю ніч, тривога тільки закінчилася. За моєю спиною стоять троє людей, по периметру всіх будинків є люди, вони шукають своїх, шукають можливість потрапити, побачити, що сталося з їхнім майном тощо. Навіть трошки тут діти бігають".Як повідомили о 06:06 рятувальники, за попередніми даними, внаслідок комбінованої масованої атаки по Києву загинули 9 людей. На цей час було відомо про 63 постраждалих, 42 госпіталізували, серед них 6 дітей.Сталися руйнування в житлових будинках, тривали пошуки людей під завалами.Окрім того, виникли пожежі в гаражах, адмінбудівлі, нежитлових будівлях. Через падіння уламків горіли авто та суха трава. Вогнеборці ліквідували загоряння.Ліквідація наслідків нічного обстрілу тривала у 5 районах столиці. На місцях працювали психологи та кінологи ДСНС.Станом на  03:53 четверга, 24 квітня, було відомо про двох  загиблих унаслідок атаки, кількість постраждалих зросла до 54, 38 з них госпіталізували. На Київщині постраждали дві людини, пошкоджено житлові будинки, авто й магазиниПро це повідомив голова Київської ОВА Микола Калашников.Наслідки атаки на Київщині 24 квітня 2025. Фото: Київська ОВА На сьому ранку четверга, 24 квітня, було відомо про двох жінок, які постраждали внаслідок ворожої комбінованої атаки у Бучанському районі Київщини. Обидві отримали гостру реакцію на стрес. Необхідну допомогу їм надали на місці.За оновленою інформацією, в Бучанському районі пошкоджено 3 пʼятиповерхові житлових будинки. На даху одного з них ліквідували пожежу.Також пошкоджено 4 магазини, 8 автомобілів і зупинку громадського транспорту.У Вишгородському районі пошкоджено складське приміщення та 3 автомобілі. Ліквідували пожежі в лісі та на відкритій ділянці місцевості.Також ліквідовано пожежу в полі у Броварському районі.Оперативні служби фіксують і ліквідовують наслідки ворожої атаки.Очільник Київської ОВА Микола Калашник о 02:00 розповів про наслідки російської атаки на Київщину. На той час було відомо, що в Бучанському районі пошкоджено п’ятиповерховий житловий будинок, також зайнявся магазин. Інформації про постраждалих не надходило. У Вишгородському районі виникла пожежа у лісі, а у Броварському - пожежа трав'яного настилу.Хронологія атаки й наслідки удару по КиєвуО 23:40 у Київській ОВА повідомили, що у регіоні зафіксували ворожі безпілотники. Працювали Сили ППО.  Перші вибухи в Києві пролунали близько опівночі, поінформував кореспондент Еспресо. Мер Києва Віталій Кличко повідомив про роботу ППО у столиці. Невдовзі у Києві з різницею у кілька хвилин було чутно шість вибухів, повідомив кореспондент Еспресо.О 01:07 у Київській ОВА написали про роботу ППО.  У столиці знову лунали вибухи. Начальник Київської МВА Тимур Ткаченко повідомив про падіння уламків у Голосіївському районі. Згодом він додав, що падіння уламків також зафіксовано у Шевченківському районі, Святошинському та ще за однією адресою у Голосіївському.За словами мера Києва Кличка, у Голосіївському, Соломʼянському, Святошинському та Шевченківському районах викликали медиків."У Святошинському районі попередньо загоряння житлового будинку, у Голосіївському горять авто. У Шевченківському районі зафіксовано займання нежитлових приміщень. У Святошинському районі внаслідок падіння уламків сталося загоряння автомобілів", - повідомив Ткаченко.О 01:27 начальник КМВА написав про ще одне займання будинку у Святошинському районі. Кличко повідомив, що у Святошинському районі госпіталізували 3-річну дитину. Також стало відомо про нові пожежі  в нежитлових приміщеннях в Шевченківському та Святошинському районах."У Святошинському районі пожежа в житловому будинку. Є руйнування. Під завалами люди. Рятувальники та медики працюють на місці", - додав мер Києва о 01:44. Очільник КМВА відзвітував про ситуацію у столиці внаслідок російської атаки станом на 01:40: Голосіївський район: дві пожежі;Шевченківський район: чотири пожежі;Святошинський район: попередньо займання на трьох локаціях. За його словами, палають гаражі, будинки, автомобілі. Зафіксовано влучання по цивільній інфраструктурі.Також на той час було відомо про 5 постраждалих, у тому числі — дитину.О 01:53 Кличко написав, що у Подільському районі внаслідок падіння уламків загоряння в нежитловій забудові. Є руйнування.За словами Кличка, станом на 02:21 відомо про 12 постраждалих у столиці. Їх госпіталізували. Він додав, що унаслідок російської атаки постраждав Святошинський район: там зафіксовано пожежі на шести локаціях та руйнування. Станом на 02:35 відомо про 21 постраждалого. Серед них троє дітей та вагітна. У КМВА розповіли про наслідки російської атаки станом на 03:00. Голосіївський район: займання автомобілів у дворі житлового будинку, пожежа в гаражному кооперативі, падіння уламків на території нежитлової забудови, загоряння на території гаражного кооперативу, часткове руйнування гаражів та 2-х поверхової адміністративної будівлі.Шевченківський район: падіння уламків БПЛА на відкритій території, займання гаражів, пожежа на території нежитлової забудови.Святошинський район: загоряння та часткове руйнування житлового будинку - під завалами перебувають люди, займання автомобілів на подвір’ї житлового будинку, пожежа на території нежитлової забудови, руйнування на території гаражного кооперативу, загоряння в будівлі,  пожежа та часткове руйнування 1-поверхового житлового будинку, загоряння на території нежитлового приміщення (ліквідовано).О 03:28 Кличко повідомив, що кількість постраждалих зросла до 41. "Десятьом із них медики надали допомогу на місці. Всіх інших госпіталізували. В тому числі - 5 дітей",  - додав він. Невдовзі мер Києва написав, що одна людина загинула внаслідок російської атаки. Медики госпіталізували 35 з 50 постраждалих, зокрема, шістьох дітей. Іншим надали допомогу на місці. Станом на 03:53 кількість загиблих зросла до двох, постраждалих до 54 (38 госпіталізували). О 04:10 у КМВА повідомили про роботу ППО. Одразу після цього Кличко написав про падіння уламків БПЛА в Подільському районі, а о 05:10 Ткаченко написав про падіння уламків БПЛА на відкритій місцевості у Деснянському районі.  
we.ua - Наслідки масованої атаки РФ по Києву й області 24 квітня: кількість загиблих зросла до 13
Еспресо on espreso.tv
Міноборони допустило до експлуатації в ЗСУ безпілотник українського виробництва "Громило Оптик" на оптоволокні
Про це повідомляє пресслужба оборонного відомства із посиланням на Головне управління забезпечення супроводження життєвого циклу озброєння та військової техніки.Як відмітили у Міноборони, безпілотники "Громило" різних модифікацій тривалий час успішно виконують завдання у підрозділах ЗСУ та уразили значну кількість ворожої техніки.На запити військових виробник виготовив ще більші "Громила" – з розмірами рам на 10 дюймів.Зазначається, що такі зразки безпілотників вже можуть нести заряд вибухової сили, якого вдосталь для ураження танка із посиленим захистом та захищених вогневих позицій. Ці дрони обладнали оптоволоконним типом управління. Безпілотники оснащені відеосистемами (на вибір) з денною, сутінковою або нічною (тепловізійною) камерами, що забезпечують точну і надійну ідентифікацію цілей у будь-який час доби. Дрони "Громило Оптик" вже використовують військові підрозділи. Вже є підтвердження ураження танків, бронетранспортерів та вогневих позицій ворога.У Міноборони наголосили, що "Громило Оптик" – це сучасні інструменти війни, головними перевагами яких є значна дальність застосування і висока ефективність ураження.Як повідомив заступник міністра оборони України Валерій Чуркін, з початку року Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації вже близько 40 зразків безпілотних авіаційних комплексів на оптоволоконному каналі управління, зокрема півтора десятка з них – упродовж квітня."Наші виробники швидко реагують на виклики фронту. Переваги досягає той, хто оперативніше впроваджує інноваційні рішення. Ми не можемо потрапити у пастку ілюзій, недооцінювати технічні можливості ворога, бо він постійно технічно удосконалюється. Ми маємо роботи це швидше", -  наголосив Валерій Чуркін.Раніше Міністерство оборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Збройних Силах України безпілотний авіаційний комплекс українського виробництва В-1. 
we.ua - Міноборони допустило до експлуатації в ЗСУ безпілотник українського виробництва Громило Оптик на оптоволокні
Еспресо on espreso.tv
Катастрофа на Чорнобильській АЕС 39 років потому: війна як загроза нової трагедії
Еспресо розповість про Чорнобильську трагедію, яка на довго почала асоціюватися з Україною та стала символом крихкості ядерної безпеки у бурхливому світі подій. Як виникла ЧАЕС: історія Чорнобильської АЕСЧорнобильська атомна електростанція, розташована за 18 км від міста Чорнобиль і за 110 км від Києва, була задумана як один із ключових енергетичних об’єктів тодішньої Української РСР. Адже у 60-х роках вугільна промисловість не могла повністю забезпечити потреби все зростаючої важкої промисловості, а у світі розпочався бум із створення ядерних станцій. Будівництво ЧАЕС стартувало у 1970 році, а перший енергоблок запустили у 1977 році. До 1986 року на станції працювали чотири реактори типу РВПК-1000 (реактор великої потужності канального типу), які виробляли близько 10% електроенергії України. Незважаючи на статус ЧАЕС як одного з провідних об’єктів радянської енергетики, конструктивні недоліки реакторів і брак культури безпеки стали передумовами трагедії світового масштабу.Трагічна ніч 1986 року4-й енергоблок ЧАЕС через три дні після вибуху, фото: Чорнобильська катастрофаУ ніч із 25 на 26 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці ЧАЕС проводився плановий технічний експеримент, спрямований на перевірку роботи турбогенератора в умовах втрати електроживлення. Через низку помилок операторів, порушення протоколів і конструктивні недоліки реактора о 01:23:47 сталася серія теплових вибухів. Реактор був повністю зруйнований, а в атмосферу викинуто величезну кількість радіоактивних речовин – за оцінками, сумарна активність викидів у 30-40 разів перевищувала радіацію від бомбардування американцями Хіросіми у часи Другої світової війни.Радіоактивна хмара накрила Україну, Білорусь, Росію та частину Європи, забруднивши території щонайменше 17 країн. В Україні радіаційне забруднення охопило 50 тисяч квадратних кілометрів у 12 областях. Евакуація населення Прип’яті (близько 50 тисяч осіб) розпочалася лише через 36 годин після аварії, що в рази посилило вплив радіації на здоров’я людей. Чорнобиль залишив по собі не лише покинуті міста та села, а й скалічені долі – багато дітей народжувалися з важкими вадами через вплив радіації. За різними оцінками, від наслідків катастрофи постраждали від 8,5 до 10 мільйонів осіб, а смертність від радіаційних хвороб сягнула сотень тисяч. Крім цього, довкола ЧАЕС виникла зона відчуження – територія площею близько 2600 кв. км з обмеження доступу до найбільш радіоактивно забруднених районів. Вона охоплює 30-кілометрову зону навколо станції та частини Житомирської й Київської областей.Ліквідація наслідків аварії Після вибуху на Чорнобильській атомній електростанції радянська влада вдалася до звичної для себе тактики – приховування правди. Попри масштаб катастрофи, в СРСР намагалися за будь-яку ціну зберегти видимість контролю та спокою, навіть ціною людських життів.Перша офіційна заява про аварію пролунала лише 28 квітня, і то – під тиском міжнародних обставин. Радіоактивна хмара досягла Швеції, де працівники атомної електростанції виявили підвищений рівень радіації. Після перевірки з’ясувалося, що витік не з їхнього об’єкта – і почали шукати джерело. Саме завдяки цим шведським фахівцям світ звернув увагу на те, що в СРСР щось сталося.Лише після цього Москва змушена була визнати факт аварії, але з мінімумом інформації. Із того часу почалося поступове розкриття масштабів трагедії, яке розтягнулося на роки.Найбільшим символом байдужості радянської влади до долі людей та вершинною їх цинізму став першотравневий парад у Києві 1 травня 1986 року. Попри те, що радіаційна хмара вже досягла столиці України, влада не лише не скасувала парад, а й масово вивела на вулиці людей – з дітьми, кульками, транспарантами. Багато партійних діячів знали про небезпеку, але мовчали, попереджаючи лише своїх рідних.У підсумку для подолання наслідків аварії радянська влада мобілізувала величезні ресурси. Уже 26 квітня 1986 року було створено секретну урядову комісію на чолі з політичним діячем Борисом Щербиною, яка координувала роботи з локалізації катастрофи. До 30-кілометрової зони відчуження направили тисячі фахівців, військових і резервістів. Загалом у ліквідації брали участь близько 600 тисяч осіб, багато з яких отримали високі дози опромінення. Серед них були пожежники, військові, інженери, медики, науковці, шахтарі та прості робітники. Їхній подвиг полягає в тому, що вони, ризикуючи життям і здоров’ям, не допустили ще більшої ядерної катастрофи. Без них могло статися друге, ще масштабніше вивільнення радіації – зокрема, через можливість розплавленого палива досягти води під реактором і спричинити потужний паровий вибух, що міг зробити половину Європи непридатною для життя. Особливо героїчним вчинком було занурення трьох водолазів – Олексія Ананенка, Валерія Беспалова і Бориса Баранова – у затоплене приміщення під реактором для відкриття спускних клапанів. Цей вчинок врятував мільйони людей від потенційного лиха. До речі, ця історія напрочуд точно змальована в одному з найрейтинговіших серіалів світу – "Чорнобиль" (2019).Пожежники, які першими прибули на місце аварії, гасили вогонь без належного захисту, що призвело до загибелі 31 особи від гострої променевої хвороби, а соні з них госпіталізували. Вогонь на станції триавав 10 днів та радіація на цьому не зупинилася. Тому до кінця 1986 року над зруйнованим реактором швидкоруч звели "саркофаг" – бетонно-залізну конструкцію, яка мала ізолювати радіоактивні матеріали. Проте поспішне будівництво та обмежені технології зробили його ненадійним. Зокрема, через проблему проникнення вологи (дощової води або конденсату), яка діє як сповільнювач нейтронів, підвищується ймовірність поділу, тому реактор із залишками палива досі тліє. Вже у 1998 році країни G7 та Україна запустили проєкт SІР (План забезпечення укриття) вартістю 760 мільйонів доларів. У 2016 році над старим "саркофагом" звели Новий безпечний конфайнмент (НБК) – аркоподібну споруду заввишки 108 метрів і вагою 29 тисяч тонн, яка має гарантувати ізоляцію радіації на 100 років. Та офіційно НБК відкрили лиш у 2019 році. ЧАЕС і російсько-українська війнаЧАЕС під окупацією, фото: колаж ВВСРосійсько-українська війна додала нових небезпечних викликів для безпеки Чорнобильської АЕС. Бо це не просто гра з вогнем, це гра ядерним вогнем.  24 лютого 2022 року, у перший день вторгнення, російські війська захопили ЧАЕС, що стало безпрецедентним актом у світовій практиці. Станція, яка припинила генерацію електроенергії у 2000 році, але досі потребує постійного нагляду через радіоактивні матеріали, опинилася під контролем окупантів без відповідної підготовки та розуміння процесів. Російські війська увійшли до зони відчуження через Білорусь. Колона їхньої техніки розтягнулася на кілька кілометрів, а чисельність російських солдатів значно перевищувала сили українських нацгвардійців, які охороняли об’єкт. У підсумку персонал станції, близько 170 осіб, утримували в заручниках, змушуючи працювати в умовах психологічного тиску та браку ресурсів.Під час окупації російські війська поводилися як цілковиті невігласи: вони проїжджали бронетехнікою через Рудий ліс та проводили там земельні роботи – в одній з найбільш забруднених ділянок, піднімаючи хмари радіоактивного пилу. Мародерство стало ще однією проблемою: окупанти вивозили зі станції все обладнання, побутову техніку та навіть посуд із місцевого готелю. Після 35 днів окупації, 31 березня 2022 року, російські війська покинули ЧАЕС, залишивши по собі хаос і пошкоджену інфраструктуру, яку довелося українцям відновлювати. Через відключення електропостачання до системи охолодження відпрацьованого ядерного палива могли статися надзвичайні ситуації, яких, на щастя, вдалося уникнути.У 2025 році стався ще один кричущий інцидент на ЧАЕС через дії росіян, який міг знову відкрити "скриньку Пандори" і випустити радіацію на зовні. У ніч із 13 на 14 лютого 2025 року російський ударний дрон із фугасною бойовою частиною влучив у Новий безпечний конфайнмент, пробивши отвір діаметром шість метрів у даху. Удар спричинив займання утеплювача покрівлі та пошкодження електричних кабелів і обладнання.За даними МАГАТЕ, радіаційний фон залишився в нормі, але інцидент викликав серйозне занепокоєння щодо безпеки укриття.Рятувальники ДСНС оперативно розпочали ліквідацію наслідків. Верхолази гасили осередки тління та розкривали пошкоджені конструкції. Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль назвав атаку актом ядерного тероризму, а президент Володимир Зеленський наголосив, що Новий безпечний конфайнмент – це спільний проєкт України та міжнародної спільноти, спрямований на захист світу від радіації. Тобто атака росіян по ньому – це був удар по всьому світу. В СБУ зазначили, що удар по станції росіяни завдали цілеспрямовано. Спецслужба показала уламки ворожого дрона-камікадзе "Герань-2" типу Shаhеd.Читайте також: Безпека ЧАЕС під питанням: як виникла захисна арка і чи здатна вона витримувати удари. ПояснюємоСтан укриття та загрози витоку радіаціїНова захисна арка над зруйнованою ЧАЕС розрахована на 100 років, однак при проєктуванні ніхто не враховував, що по ній вдарятимуть ракети чи дрони. Тому лютнева російська атака створила проблеми, які потрібно знову виправляти, щоб не допустити катастрофи.Хоч радіаційний фон залишається у нормі, та як відзначила міністерка захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук, після атаки арка "частково втратила свій функціонал". "Вже в травні у нас будуть результати аналізу, який ми зараз проводимо спільно з ЄБРР, залучивши всі наукові інституції, які мають відношення до даного напрямку, залучивши компанії, які займалися конструюванням самої арки, і встановленням арки, які добре бачать і розуміють технологію", - сказала Гринчук.Вона додала, що після отримання результатів аналізу, в червні Україна планує представити пропозиції щодо повного відновлення арки на асамблеї донорів у Лондоні. Тобто на сьогодні захисна арка справна, але вже не на 100% здатна стримувати радіацію через порушення герметичності об’єкта. Ця арка має постійно обслуговуватись, моніторитись, підтримуватись енергоживленням. Будь-яке влучання ракети, дрону або припинення електропостачання – критичне, адже, якщо арка обвалиться, тоді впаде на старий радянський "саркофаг", який своєю чергою обвалиться на залишки реактора, де тривають ядерні реакції. Таким чином в атмосферу знову лине радіація, а ті, хто будуть поруч неї можуть швидко померти. Фізики-ядерники наголошують, що залишки зруйнованого реактора залишатимуться небезпечними протягом тисяч років через "довгоживучі" радіонукліди, але основна загроза значно знизиться лише після 300-600 років, коли розпадуться основні джерела випромінення – цезій-137 і стронцій-90. Тому Україні доведеться жити з пам’яттю про ЧАЕС ще дуже довго. А це означає, що Україна та світ повинні залишатися пильними щодо стану Чорнобильської зони та продовжувати моніторинг і дослідження для забезпечення безпеки майбутніх поколінь, мають унеможливити потрапляння сторонніх об'єктів. Адже новий викид радіоактивного пилу може повторити сценарій 1986 року, урок якого людство має запам’ятати для свого ж таки виживання. 
we.ua - Катастрофа на Чорнобильській АЕС 39 років потому: війна як загроза нової трагедії
Цензор.НЕТ on censor.net
З початку квітня в Україні кількість жертв російських обстрілів становить 848 цивільних, - ООН
Щонайменше 848 цивільних жертв російських обстрілів, з яких 151 особа загинула та 697 зазнали поранень, зафіксовано з 1 по 24 квітня року в Україні.
we.ua - З початку квітня в Україні кількість жертв російських обстрілів становить 848 цивільних, - ООН
Суспільне on suspilne.media
38 учнів у школі: чи закриють Озерянківську гімназію на Житомирщині
В Озерянківській гімназії на Житомирщині станом на 23 квітня 2025 року навчається 38 учнів. З 1 вересня 2025 року держава більше не виділятиме гроші на зарплату педагогів у школах, де кількість учнів становить менше 45 дітей
we.ua - 38 учнів у школі: чи закриють Озерянківську гімназію на Житомирщині
Суспільне on suspilne.media
У поминальні дні в Кропивницькому збільшать кількість громадського транспорту
У поминальні дні, які триватимуть в Кропивницькому з 26 квітня по 1 травня, їздитиме весь громадський транспорт. Водії автобусів та тролейбусів працюватимуть без обідньої перерви
we.ua - У поминальні дні в Кропивницькому збільшать кількість громадського транспорту
Last comments

What is wrong with this post?

Captcha code

By clicking the "Register" button, you agree with the Public Offer and our Vision of the Rules