These news items are translated using machine learning and machine translation technologies. We apologize for any inaccuracies or errors in the text. Switch to the Ukrainian language to read the news in the original.
13 травня 1981-го під час зустрічі з паломниками на площі Святого Петра в Римі снайпер Мехмет Алі Аґджа з Туреччини стріляв у Папу Римського Івана Павла ІІ (19202005). Випустив шість куль. Одна влучила в живіт понтифіка, друга в руку. Напад стався на площі святого Петра у Ватикані. У день замаху на площі зібралися понад 20 тис. паломників. Аґджа взяв на руки немовля якоїсь жінки. Коли побачив, що до нього наближається папомобіль, віддав дитину назад. І почав стріляти. Куля влучила в живіт, завдавши Івану Павлу ІІ важкого поранення, але оминула життєво важливі органи. Папа втратив понад 70% крові. Переніс п'ятигодинну операцію. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Папа Римський попросив вибачення у вченого Аґджу негайно затримали. З'ясувалося, що він був членом ультраправої групи "Сірі вовки". В Італію потрапив після того, як втік з турецької в'язниці, де відбував термін за вбивство та пограбування банків. Аґджу засудили до довічного ув'язнення. Одразу ж виникло кілька версій замаху, головна з яких помста Радянського Союзу. Замовників теракту ісламістську терористичну організацію "Сірі вовки" - шукали 30 років. Іван Павло ІІ ще в травні 1981 року повідомив про те, що прощає Аґджу. Під час ув'язнення той попросив аудієнції у Папи. У 1983 році Понтифік зустрівся з терористом в римській в'язниці і довго розмовляв з ним віч-на-віч. Папа Римський Іван Павло ІІ 24 вересня 1989 року від імені церкви попросив вибачення у вченого Галілео Галілея (1564-1642). Повернув йому "право бути законним сином церкви".
Країни групи "Веймар+" оприлюднили спільну заяву щодо російської агресії проти України. Міністри закордонних справ Франції, Німеччини, Італії, Польщі, Іспанії, Сполученого Королівства та Верховного представника ЄС підтверджують солідарність з українським народом, співчуття жертвам нещодавніх нападів з боку росії та повну підтримку безпеки, суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Текст документа опублікований на сайті уряду Великої Британії. "Поки що Росія не виявила жодного серйозного наміру досягти прогресу. Вона повинна зробити це без зволікання. Ми приєдналися до заклику України до негайного, повного, безумовного 30-денного припинення вогню, щоб створити простір для переговорів про справедливий, всеосяжний і міцний мир" - йдеться у заяві. Країни також вказують, що будь-який мир триватиме, лише якщо він ґрунтуватиметься на міжнародному праві, включаючи Статут ООН, і Україна зможе стримувати та захищатися від будь-якого майбутнього російського нападу. "Україна має бути впевнена у своїй спроможності й надалі успішно протистояти російській агресії за нашої підтримки", - зазначили глави МЗС групи Веймар+. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЄС у разі зриву мирних переговорів готується запровадити проти РФ "масштабні і потужні" санкції Вони також наголосили на необхідності зміцнення Збройних сил України, що передбачає відновлення запасів боєприпасів і обладнання та "подальшого зміцнення промислового потенціалу". "Ми прагнемо надійних гарантій безпеки для України. Це включає вивчення створення коаліції повітряних, сухопутних і морських сил підтримки, яка могла б допомогти створити впевненість у майбутньому мирі та підтримати відновлення Збройних сил України" - зазначається у заяві. Європейські дипломати пообіцяли вжити "амбітних заходів", щоб зменшити здатність РФ вести війну шляхом обмеження доходів Кремля, знищення тіньового флоту, збільшення ліміту цін на нафту та скорочення залишків імпорту російських енергоносіїв. "Ми залишатимемо російські суверенні активи в наших юрисдикціях нерухомими, доки Росія не припинить свою агресію та не заплатить за завдані збитки", - резюмували підписанти. 16 травня в Римі відбудеться зустріч міністрів оборони п'яти європейських країн, присвячена зміцненню європейських оборонних потужностей. Мова, зокрема, йтиме про координацію підтримки України.
Видання "Вільне радіо" заявило, що його журналіст отримав погрози від речника Київської міської військової адміністрації Євгена Ієвлєва після публікації матеріалу про декларацію його батька - військовослужбовця Покровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Голова КМВА Тимур Ткаченко повідомив про звільнення Ієвлєва з посади речника відомства та пошуки нової кандидатури, написав він в соцмережі Х. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тищенку змінили запобіжний захід "Сьогодні останній день перебування Євгена Ієвлєва на посаді речника. Я хочу подякувати Євгену за роботу на цій посаді. І окремо, хочу подякувати за захист України. Наразі шукаємо речника", - написав Ткаченко. Поки від імені КМВА комунікацію Ткаченко здійснюватиме особисто. Вся офіційна інформація та позиція - на його офіційних ресурсах та ресурсах КМВА, написав він. Керівник управління контррозвідки СБУ Анатолій Лойф позбувся посади після журналістського розслідування, яке зафіксувало його участь у святкуванні дня народження людини, пов'язаної з охороною власника підсанкційної компанії "Паріматч". 1 березня Лойф разом із кількома чинними та колишніми посадовцями СБУ був присутній на святкуванні, серед гостей якого також були фігуранти кримінальних справ і особи з оточення Сергія Портнова.
12 травня 2025 року Рада Міжнародної організації цивільної авіації при ООН (ІСАО) назвала Росію відповідальною за збиття пасажирського літака рейсу МН17 в липні 2014 року. Міністр закордонних справ Андрій Сибіга прокоментував це рішення і назвав його дуже важливим, написав він у соцмережі Х. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "РФ уперше показала обличчя масового вбивці": десять років тому окупанти збили рейс МН17 "Це ще один крок до відновлення справедливості за цей злочин. І чітке послання: скільки б грошей і зусиль Росія не вкладала у брехню, щоб приховати свої злочини, правда перемагає, і справедливість восторжествує", - підкреслив Сибіга. Також він привітав своїх колег міністра закордонних справ Королівства Нідерланди Каспара Вельдкампа та міністерку закордонних справ Австралії Пенні Вонг - із цією перемогою, яка є надзвичайно важливою для родин загиблих у трагедії МН17. Літак Воеіng-777 авіакомпанії Маlаysіа Аіrlіnеs збили в небі над окупованою проросійськими бойовиками частиною Донеччини 17 липня 2014 року. Причини катастрофи розслідує спільна слідча група, до якої увійшли представники правоохоронних органів України, Нідерландів, Бельгії, Австралії та Малайзії. У вересні 2016-го група оприлюднила висновок, згідно з якими лайнер збили ракетою, запущеною із ЗРК "Бук", а рік тому оголосила про належність "Бука" до російської 53 зенітно-ракетної бригади, що дислокується в Курську.
"Міс Україна Всесвіт 2021" Анна Неплях потішила прихильників відвертим контентом. У своєму Іnstаgrаm зірка опублікувала кадри, де позувала на тенісному корті. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Еротичні пози та білизна для дорослих: найгарячіші фото українок цього "хтивого понеділка" Перед камерою постала в обтислому чорному костюмі, який складався з топа й велосипедок. Образ доповнила білими кросівками, ніжним макіяжем і мінімалістичними прикрасами. Раніше Неплях піднялась на вершину Кіліманджаро. Модель опублікувала фото, де показалась на тлі засніженої гори. Перед камерою постала в чорних штанах, білому светрі та куртці. Образ доповнила шапкою, кросівками та окулярами. В руках тримала прапор України.
12 травня сталася пожежа в будинку прем'єра Великої Британії Кіра Стармера. Причина загоряння наразі невідома, був пошкоджений вхід до будинку. Ніхто не постраждав. Причину пожежі в будинку прем'єра розслідує командування SО15 (підрозділ боротьби з тероризмом) поліції Лондона. Наразі це стандартна процедура, враховуючи високу посаду власника майна, пише Тhе Теlеgrарh. Скотланд-Ярд звернувся до свідків, які перебували в цьому районі в той час, з проханням звернутися до поліції. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Стармер збирається завдати удару по російському тіньовому флоту "Пожежа розслідується, і зони оточення залишаються на місці, поки тривають слідчі дії", - розповів представник Скотланд-Ярду. На Даунінг-стріт зазначили, що "прем'єр-міністр дякує екстреним службам за їхню роботу". Наприкінці травня минулого року тодішній прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак розпустив парламент та призначив на 4 липня дострокові вибори. За результатами голосування, більшість місць у Палаті громад вперше за 14 років здобула Лейбористська партія. Новим прем'єром країни став лідер цієї політсили - 61-річний Кір Стармер.
Президент України Володимир Зеленський виключив генерал-лейтенанта та ексзаступника міністра оборони Івана Гаврилюка зі складу Ставки верховного головнокомандувача. Гаврилюка було введено до складу Ставки у жовтні 2024 року. Відповідний указ опублікований на сайті Офісу президента. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гаврилюка звільнили з посади першого заступника міністра оборони У квітні 2025 року Кабінет Міністрів звільнив Івана Гаврилюка з посади першого заступника міністра оборони України. Гаврилюк залишився членом Наглядової ради Агенції оборонних закупівель. З 2015-го по 2018 рік займав посаду начальника тилу Збройних сил України. З 2018-го по 2020 рік - начальник Головного управління логістики - заступник начальника Генерального штабу Збройних Сил України. 24 лютого 2022 року прийнятий на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період і призначений начальником управління звʼязку та інформаційних систем штабу Командування Сил логістики ЗСУ. З 17 травня 2024 року був призначений першим заступником Міністра оборони України.
Ефективне навчання дітей правилам безпеки залежить від їхнього віку та рівня розвитку. Щоб інформація не просто запам'ятовувалась, а формувала справді безпечну поведінку, її потрібно подавати зрозуміло, доступно та відповідно до особистих особливостей дитини. Про це розповіла дитяча психіатриня та когнітивно-поведінкова терапевтка Юліана Маслак під час лекції в межах тренінгу "Як сформувати безпечну поведінку серед дітей", організованого UNІСЕF Ukrаіnе. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Києві сталося 34 випадки захворювання на гепатит А: серед постраждалих діти "Діти навчаються не лише через слова, а й через досвід. Тому правила безпеки мають бути частиною повсякденного життя: в іграх, під час прогулянок чи перегляду мультфільмів", - пояснила фахівчиня. Поради Юліани Маслак уже використовують представники ДСНС України та Національної поліції, які пройшли відповідне навчання. Вони вдосконалили свої навички, щоб ефективно комунікувати з дітьми різного віку та допомагати їм формувати корисні звички - від знань про вогонь до правил дорожнього руху. Психіатриня також підкреслила важливість послідовності та позитивного підкріплення: діти краще засвоюють матеріал, коли бачать, що дорослі самі дотримуються правил і спокійно пояснюють їх значення.
Лідери європейських країн попросили Європейську комісію запровадити нові масштабні санкції проти нафтового та фінансового секторів РФ. Санкції запровадяться у випадку, якщо Кремль не погодиться на припинення вогню в Україні, пише Rеutеrs. "Ми готуємо додаткові санкції, спрямовані проти енергетичного та фінансового секторів. Ми попросили Європейську комісію на цих вихідних підготувати нові більш важливі санкції, щоб змусити президента РФ Володимира Путіна дотримуватися логіки миру" - заявив глава МЗС Франції Жан-Ноель Барро. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Світ досі не отримав відповіді РФ щодо припинення вогню в Україні - Зеленський Він підкреслив, що Путін повинен "дотримуватися своєї частини договору" і відправитися в Стамбул у четвер на переговори з президентом України Володимиром Зеленським. "Ми готуємо потужні та масштабні санкції, якщо він не погодиться на припинення вогню" - сказав фрацузький міністр. Потенційні європейські санкції узгоджуються з законопроєктом про санкції США, який передбачає введення тарифів у 500% для країн, які імпортують російську нафту, додав він. Німеччина, Франція, Велика Британія та Польща закликали Росію до 30-денного перемир'я, починаючи з понеділка. У свою чергу президент США Дональд Трамп заявив, що Україна має негайно погодитися на запропоновані кремлівським лідером Володимиром Путіним переговори в Туреччині 15 травня. Водночас вони не передбачають укладення 30-денного перемир'я. Очільник Кремля Володимир Путін ніяк не відповів на пропозицію 30-денної паузи у бойових діях, але заявив, що налаштований на "прямі переговори" з Києвом у Стамбулі в четвер, 15 травня.
Між лівійським містом Місрата та столицею Триполі спалахнула громадянська війна: у столиці чутно сильну стрілянину, на вулицях військова техніка. Причиною стало вбивство лідера лівійського ополчення Абдула Гані аль-Кіклі (Геніва), пише видання Сlаsh Rероrt. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія готується розпалити війну у Африці Військова техніка, зокрема танки, було виведено на вулиці лівійської столиці після зростання напруження. Через стрілянину та небезпечну ситуацію в Триполі людей закликали перебувати вдома. Місцевий аеропорт Мітіга, розташований у Триполі, призупинив свою роботу. Авіарейси були перенаправлені до Місурата. Також з аеропорту Мітіга було евакуйовано цивільні літаки через побоювання зіткнень між бунтівниками. Перша громадянська війна в країні була оголошена у 2011 році, коли спалахнули сутички між силами, лояльними до полковника Муаммара Каддафі, що керував країною з 1969 року, та повстанськими групами. Упродовж 2014-2020 років в Лівії спалахнула Друга громадянська війна, що стала багатостороннім воєнним конфліктом між різними збройними формуваннями.