Gazeta.ua - we.ua

Gazeta.ua

we:@gazeta.ua

7.3 thous. of news

These news items are translated using machine learning and machine translation technologies. We apologize for any inaccuracies or errors in the text. Switch to the Ukrainian language to read the news in the original.

Які овочі та фрукти в Україні подорожчали найбільше

На початок 2025 року, у порівнянні з аналогічним періодом 2024 року, ціни на більшість овочів і фруктів в Україні зросли. Водночас були й продукти, вартість яких знизилася. Загалом середнє зростання цін на плодоовочеву продукцію лише незначно перевищило рівень річної інфляції, що свідчить про стабілізацію ринку, інформують аналітики ЕаstFruіt. Серед лідерів за темпами зростання цін у 2024 році опинилися капуста, морква та яблука. Капуста подорожчала у три рази й більше через зменшення обсягів виробництва та низьку якість продукції. Ціна моркви зросла майже в 2,6 раза, досягнувши 26 грн/кг ($0.61) станом на січень 2025 року. Яблука подорожчали в середньому на 79%, і тепер їх вартість становить 25-28 грн/кг (приблизно $0.60), тоді як яблука преміальної якості коштують значно дорожче. "Різке подорожчання яблук спостерігалося в усій Європі через значні втрати врожаю, спричинені несприятливими погодними умовами. Додатковим фактором стало підвищення цін на яблучний концентрат, що утримує високі ціни навіть на продукцію низької якості. Як наслідок, із ринку зникли найдешевші яблука, що дозволило збільшити вартість продукції середнього та високого класу", - пояснює Андрій Ярмак, економіст ФАО. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні дорожчає морква: чому так сталося Схожа динаміка спостерігалася й на ринку груш, які подорожчали в середньому на 70%. Мандарини також увійшли до списку продуктів із найбільшим зростанням цін. За рік їхня вартість зросла на 58%, причини цього докладно описані в іншому матеріалі. Щодо інших продуктів, ціни зросли наступним чином: солодкий перець і виноград - на 20%, картопля - на 30%. У той же час вартість цибулі та тепличних помідорів залишилася незмінною, а тепличні огірки подешевшали в середньому на 5%. Найбільше падіння цін спостерігалося на банани, які за рік подешевшали на 8%. В Україні ростуть ціни на виноград і яблука. У січні спостерігається значне зростання цін на ці фрукти. Порівняно з груднем 2024 року, виноград подорожчав на майже 21%. Станом на 7 січня, середня ціна на виноград становила 249,08 грн/кг. У грудні середньомісячна ціна на виноград становила 206,11 грн/кг. Також спостерігається зростання середньомісячної ціни на українські яблука. У грудні середньомісячна ціна на яблука становила 34,25 грн/кг. Станом на 7 січня середня ціна на українські яблука була 34,63 грн/кг.
we.ua - Які овочі та фрукти в Україні подорожчали найбільше

Роботу Єдиного державного реєстру відновили

Відновили роботу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР). Про це повідомило Міністерство юстиції України. Сервіси порталу ЄДР та низка онлайн-послуг за допомогою "Дії" будуть відновлені поступово. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сайт Мін'юсту знову запрацював після кібератаки на реєстри "Фахівці НАІС спільно з Кібердепартаменту Служба безпеки України, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України та Кіберполіція продовжують працювати над відновленням роботи реєстрів і посиленням їхнього захисту. Ми робимо все можливе, щоб забезпечити безперебійну роботу державних послуг", - додали у Мінюсті. 4 січня було відновлено роботу реєстру ДРАЦС, який постраждав від масштабної російської кібератаки. Відділи державної реєстрації актів цивільного стану відновили внесення даних про народження, шлюб, розлучення, зміну імені та смерть. 5 січня також відновиться обмін даними з іншими державними органами, зокрема Державною податковою службою, Пенсійним фондом та Міністерством оборони.
we.ua - Роботу Єдиного державного реєстру відновили

Путін готувався до наступу на Запоріжжя і відмовився від нього - Федоров

Російський диктатор Володимир Путін готував наступ на Запоріжжя, проте відмовився від нього. Про це розповів голова Запорізької ОВА Іван Федоров у коментарі "РБК-Україна". "Я думаю, що Путін готувався і відмовився від наступу на Запоріжжя через те, що ми дуже добре підготувалися, і дякую за це військовим. І дуже добре допомогли військовим, дякую на їх запит і відгук взаєморозуміння і роботи", - пояснив він. Федоров зазначив, що наразі не видно надвеликої небезпеки для Запорізької лінії фронту. Однак важко спрогнозувати, що буде через два чи три місяці, додав він. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Удар РФ по Запоріжжю: уже 113 поранених і 13 вбитих цивільних "Ми можемо констатувати той факт, який є сьогодні. Як ми готуємось? Будуємо спільно з військовими багатоешелоновану оборону в Запорізькій області, яка охоплює не тільки рубежі оборони безпосередньо лінії фронту, а і кругову оборону Оріхового, Гуляйполя, Комишувахи, Вільнянську, Запоріжжя безпосередньо з трьома лініями оборони", - зауважив голова ОВА. Також він сказав, що наразі все робиться для того, щоб захистити Запорізьку область бетонними конструкціями в фортифікаційних спорудах. Російські війська на Запорізькому напрямку здійснюють штурми невеликими піхотними групами, використовуючи компактну автомобільну техніку. Ворог проводив штурмові дії невеликої активності, здебільшого це штурми піхоти невеликими групами, також були штурмові дії з використанням легко габаритної автомобільної техніки, квадроциклів, автомобілів типу багі. На Запорізькому напрямку окупанти постійно проводять аеро- та інженерну розвідки. Зокрема, проводили розвідку, щоб зрозуміти системи оборони на наших ділянках.
we.ua - Путін готувався до наступу на Запоріжжя і відмовився від нього - Федоров

Назвали найшкідливішу їжу та звички, що впливають на артерії

Для підтримки здоров'я серця важливо знижувати ризик утворення бляшок, які можуть закупорювати артерії. Поява бляшок - один з основних факторів ризику серцево-судинних захворювань, інфаркту та інсульту, пише Раrаdе. Є кілька причин, чому утворюються бляшки. Великий вплив має куріння, стрес і тривога, малорухливий спосіб життя, ожиріння, високий кров'яний тиск і високий рівень холестерину. Все це фактори ризику утворення бляшок. Кардіологи розповіли, яка їжа найгірша для артерій. В першу чергу йдеться про смажені страви. "Найгірша їжа для артерій - це продукти, приготовані на оліях, до яких відносяться майже всі кулінарні масла, за винятком оливкової олії екстра-вірджин і масла авокадо", - пояснює Мері Грін, доктор медицини, кардіолог з Маnhаttаn Саrdіоlоgy і автор LаbFіndеr. Навіть ці корисні масла слід використовувати економно і не смажити продукти у фритюрі. Харлан Крумхольц, доктор медичних наук, професор кардіології Єльської школи медицини, повністю погоджується з нею, стверджуючи, що трансжири, які зазвичай містяться в частково гідрованих оліях і в багатьох оброблених і смажених продуктах, підвищують ризик серцево-судинних захворювань. Одне з наукових досліджень показало, що на кожні 2% трансжирів в раціоні людини на 23% підвищується ризик серцево-судинних захворювань. Причина, чому трансжири настільки шкідливі для здоров'я серцево-судинної системи, полягає в тому, що вони підвищують рівень шкідливого холестерину ЛПНЩ і одночасно знижують рівень хорошого холестерину ЛПВЩ. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Назвали шість переваг чаю з куркумою: як приготувати золотий напій Трансжири настільки шкідливі для здоров'я, що управління з контролю за продуктами та ліками заборонило виробникам продуктів харчування використовувати частково гідровані олії. Однак, за словами доктора Гріна, трансжири все одно можуть з'являтися в продуктах, що піддаються надвисокій обробці, і тому краще по можливості уникати упакованих і оброблених продуктів. Будь-яка їжа, приготована у фритюрі, наприклад, картопля фрі, кільця цибулі, смажені морепродукти та пиріжки, також є джерелом трансжирів. Це одна з причин, чому повітряна фритюрниця стала такою популярною: вона "смажить" їжу повітрям, а не небезпечними маслами. Якщо ви хочете зберегти свої артерії здоровими, виключіть зі свого раціону смажену їжу. Є п'ять поширених міфів, які спотворюють реальну картину навколо холестерину, його ролі у вашому здоров'ї. Насправді, холестерин, який часто описують як жироподібну, воскоподібну речовину, необхідний людському організму. Він відіграє ключову роль під час розвитку плода, а також входить до складу клітинних мембран і стимулює вироблення найважливіших гормонів. Однак його надлишок може призвести до закупорки артерій і підвищення ризику серцевих захворювань.
we.ua - Назвали найшкідливішу їжу та звички, що впливають на артерії

У КМІС заявили про непримиримість українців щодо окупованих територій

Виконавчий директор Київського міжнародного інституту соціології Антон Грушецький вважає, що більшість громадян України не погодяться на завершення війни за будь-яких умов. Хоча кількість тих, хто готовий до територіальних поступок задля досягнення миру зростає. Це стала тенденція з 2023 року, сказав він в інтерв'ю LІGА.nеt. Була перерва між травнем і жовтнем 2024-го на тлі Курської операції. Грушецький каже, що 90% і більше будуть вважати нелегітимним окупацію будь-якої території. Але якщо Україні запропонують гарантії членства в ЄС і НАТО, якщо будуть відчувати фізичну захищеність та перспективи економічної відбудови - то громадяни можуть "із важким серцем і без ентузіазму" прийняти варіант, коли визволення окупованих територій відкладається на майбутнє. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Більше половини українців готові терпіти війну скільки треба - опитування "Але - виключно за умови, що натомість Україна отримає членство в ЄС та НАТО або еквівалентні гарантії безпеки. Українці стали більш цинічними, і будь-який клаптик паперу їх вже не задовільнить. Це повинні бути серйозні надійні гарантії", - заявив Грушецький. Він розкритикував "визначних інтелектуалів-гуманістів Заходу", які вважають, що українці прагнуть лише припинення бойових дій і "щоби ніхто не стріляв". "Українці розуміють, що вже проходили все це у 2015 році. Коли де-факто частина території лишилася окупованою, а відносне перемир'я Росія використала, щоби накопичити сили, підсадити Європу на газову голку і знову атакувати Україну, яка цей час не отримувала належної допомоги від західних партнерів", - сказав виконавчий директор КМІС. Майже третина (32%) українців віком від 16 до 35 років хотіли б виїхати на проживання за кордон, якби мали таку можливість. Разом з тим 45% респондентів не хочуть покидати країну. За даними дослідження, частіше виїхати хочуть люди зі східних регіонів, малих міст, а також ВПО, чоловіки, молодь у віці 22-25 років та студенти.
we.ua - У КМІС заявили про непримиримість українців щодо окупованих територій

Примусити Росію до миру може тільки розгортання іноземного контингенту на території України

Розміщення іноземного контингенту на території України є одним із найефективніших способів змусити агресора в особі РФ піти на мир. Про це сказав президент Володимир Зеленський під час засідання "Рамштайну". За його словами, російський диктатор Володимир Путін лише подвоює свою агресію. Це доводить співпраця з КНДР. "Фюрер" хоче повністю знищити Україну, висловився Зеленський. Саме тому варто шукати інструменти, які допоможуть цього уникнути. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зеленський назвав Путіна слабким через співпрацю Москви та КНДР "Один із таких інструментів - розміщення контингентів партнерів в Україні. Давайте будемо більш практичними, щоб зробити це можливим. І ми почули сигнали з Великої Британії - на підтримку цього. Ми повинні бути сміливими, і ми повинні запропонувати справді сильні інструменти", - наголосив Зеленський. Президент додав, що російські погрози виявилися блефом - після того, як ЗСУ зайшли до Курської області і здійснили низку успішних операцій. Курська операція ЗСУ стала однією з ключових перемог України від початку повномасштабної війни. Для протидії українським силам Росія змушена була перекинути з фронту майже 60 тис. військових, заявив президент Володимир Зеленський. "Багато російських погроз і сміливих претензій виявилися блефом - особливо після переміщення українців у Курську область. І я впевнений, що ще більше їхніх погроз виявиться блефом, якщо ми всі разом працюватимемо ще більше, щоб підштовхнути Росію до миру", - зазначив президент.
we.ua - Примусити Росію до миру може тільки розгортання іноземного контингенту на території України

Зеленський назвав Путіна слабким через співпрацю Москви та КНДР

Очільник Кремля Володимир Путін є слабким, адже це доводить співпраця Росії та Північної Кореї. Пхеньян саме вивчає сучасну війну на прикладі РФ. Про це заявив президент України Володимир Зеленський на засіданні у форматі "Рамштайн", пише Gаzеtа.uа. Він наголосив на тому, що критичні проблеми змусили Москву піти на таку "дружбу", чого не зробив би жоден правитель у Москві. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Трамп висловився щодо вступу України до НАТО "Ми повинні продовжувати тиск на Росію. Це те, що гарантує, що наші солдати отримають необхідну зброю", заявив керівник держави. Володимир Зеленський закликав посилити санкції проти агресора. Важливими є дії США та ЄС проти російського сектору енергетики. Президент додав, що російський і північнокорейський режими зухвало ставляться до своїх людей. З його слів, "не цінують свій народ, вони його втрачають" "Але Пхеньян отримує дешевий досвід для реекспорту війни, можливо, там, в Індо-Тихоокеанському регіоні", - сказав Зеленський. Володимир Зеленський заявляв, що Україна має право вимагати "сильні гарантії безпеки". У такий спосіб він відповів на заяви обраного президента США Дональда Трампа, який звинуватив попередню адміністрацію в помилкових рішеннях щодо членства України в НАТО.
we.ua - Зеленський назвав Путіна слабким через співпрацю Москви та КНДР

"Курська операція - це одна з наших найбільших перемог не лише минулого року, а протягом усієї війни" - президент

Курська операція ЗСУ стала однією з ключових перемог України від початку повномасштабної війни. Для протидії українським силам Росія змушена була перекинути з фронту майже 60 тис. військових. Про це заявив президент Володимир Зеленський під час зустрічі у форматі "Рамштайн". "Візьмемо Курську операцію - це одна з наших найбільших перемог не лише минулого року, а протягом усієї війни. Щоб впоратися з цим, Росії довелося стягнути з українського фронту майже 60 тисяч військових", - сказав він. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЗСУ "поклали" роту загарбників, відбивши масований штурм на Курщині Зеленський нагадав, що цього понеділка, 6 січня, минуло п'ять місяців з початку Курської операції. Лідер країни додав, що українські війська продовжують утримувати буферну зону на території Росії. "Багато російських погроз і сміливих претензій виявилися блефом - особливо після переміщення українців у Курську область. І я впевнений, що ще більше їхніх погроз виявиться блефом, якщо ми всі разом працюватимемо ще більше, щоб підштовхнути Росію до миру", - зазначив президент. Збройні сили України просунулися в Курській області РФ на північний захід від Суджі. Також у регіоні фіксували просування військ РФ. Сили оборони просунулися на головному "українському плацдармі" в Курській області. Геолокаційні кадри за 6 січня свідчать про успіхи в північній частині Погребків (на північний захід від Суджі). Російський блогер каже, що українці утримують позиції у спірній "сірій зоні" поблизу Бердина. Сили спеціальних операцій ЗСУ 7 січня повідомили про ліквідацію 13 північнокорейських військових у Курській області.
we.ua - Курська операція - це одна з наших найбільших перемог не лише минулого року, а протягом усієї війни - президент

Росіяни менше літають над Чорним морем - Плетенчук

Над акваторією Чорного моря поменшало вильотів окупантів. Це сталося після того, як українські морські дрони у ніч на 31 грудня уразили два російські гелікоптери, сказав речник ВМС ЗСУ Дмитро Плетенчук в ефірі телемарафону, передає Gаzеtа.uа. "Їхня кількість трохи зменшилась, але вони вимушені всеодно використовувати гелікоптери для протидронової боротьби, це їхня основна мета діяльності та основне завдання", - пояснив він. Росіяни продовжують патрулювання гелікоптерами над морем, бо не мають іншого вибору та можливості інакше "полювати" на українські морські дрони. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ГУР повідомило, що морські дрони Маgurа підбили вже 15 ворожих кораблів "Вони ніколи з першого разу не розуміють ситуації й потребують певної повторюваності дій, щоб зробити відповідні висновки", - додав Плетенчук. Але російська авіація досі залишається серйозною проблемою для Сил оборони. Окупанти фактично контролюють повітряний простір над Кримом та морем. 31 грудня 2024 року воїни спецпідрозділу ГУР МО України "Grоuр 13" вперше в історії уразили повітряну ціль за допомогою ударного морського дрона Маgurа V5, оснащеного ракетним озброєнням. "Під час бою у Чорному морі в районі мису Тарханкут тимчасово окупованого Криму внаслідок застосування ракет Р-73 "SееDrаgоn" знищено російський гелікоптер Мі-8", - йдеться в повідомленні. За даними розвідки, ще один такий же ворожий вертоліт зазнав вогневого ураження та зміг дістатись аеродрому базування.
we.ua - Росіяни менше літають над Чорним морем - Плетенчук

ВР продовжила термін повернення до військової частини після СЗЧ

Термін повернення до військової частини після самовільного залишення (СЗЧ) продовжено до 1 березня 2025 року без серйозних наслідків. Про це повідомила народна депутатка України Соломія Бобровська у Fасеbооk. За її словами, Верховна Рада продовжила право на "швидке повернення" і фактично без наслідків тих, хто здійснив СЗЧ у військові частини на службу вже з 1 січня до 1 березня 2025 року. Вона додала, що командир і далі буде мати 3 доби для відновлення його на службі, як це і було попередні 2 місяці. Бобровська зазначила, що це передбачено законопроектом 12076, який сьогодні парламент ухвалив як закон. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Верещук розповіла, чи планують подовжити термін добровільного повернення з СЗЧ Водночас нардепка пояснила, що всі ті, хто думає що буде ще раз продовження терміну дії законопроекту, мають розуміти, що "цього не буде". "Як і наймовірніше, повернеться криміналізація за здійснення першого СЗЧ", - зауважила Бобровська. Капітан Збройних сил України, засновник ГО "Принцип" Масі Наєм назвав три основні моменти, які створили нинішню картину з СЗЧ (самовільне залишення частини) та дезертирством в Збройних силах України. Наєм нагадав, що у 2023 році було прийнято рішення про те, що треба посилити відповідальність військовослужбовців за вчинення правопорушень таких як дезертирство та СЗЧ. За його словами, саме це стало передумовою того стану, який ми маємо зараз. За його словами, причиною СЗЧ є також неукомплектованість бригад, батальйонів, через що військових не відпускають на відпочинок.
we.ua - ВР продовжила термін повернення до військової частини після СЗЧ

What is wrong with this post?