These news items are translated using machine learning and machine translation technologies. We apologize for any inaccuracies or errors in the text. Switch to the Ukrainian language to read the news in the original.
У Киві пролунали вибухи, російські загарбники атакують Україну ударними безпілотниками типу Shаhеd. Пуски відбулися одночасно з кількох напрямків, повідомляють Повітряні сили ЗСУ. Військові інформували про рух ударних БПЛА противника на півдні та центрі Чернігівської області, на межі Сумської та Полтавської областей, на сході Харківської області. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Удар РФ по Києву: двоє загиблих, п'ятеро постраждалих "Київ і область - загроза застосування ворогом ударних БпЛА зі сходу", - йдеться у повідомленні. У свою чергу мер Кличко повідомив про вибухи у столиці. "Вибухи в столиці. Працюють сили ППО по ворожих БпЛА. Перебувайте в укриттях!", - написав він. Вранці 7 травня РФ атакувала Київ безпілотниками. Внаслідок удару загинули двоє людей, ще шестеро постраждали, серед них - четверо дітей. У Святошинському районі відбулося влучання уламків у 9-поверховий житловий будинок. Сталося загоряння квартир на шостому, сьомому, восьмому та дев'ятому поверхах. Пожежу ліквідовано на площі 100 кв. м.
Президент США Дональд Трамп оголосив про запуск масштабного проєкту зі створення нової багаторівневої системи протиракетної оборони під назвою Gоldеn Dоmе (Золотий купол). Відповідну заяву він зробив у вівторок, 20 травня, у супроводі міністра оборони Піта Гегсета, повідомляє Fох Nеws. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Золотий купол": у США готують нову систему оборони від ракет далекої дії За словами Трампа, система буде здатна захищати територію США від гіперзвукових, балістичних і крилатих ракет, а також загроз із космосу. Він назвав ініціативу революційним проривом у сфері національної безпеки. "Ще під час передвиборчої кампанії я пообіцяв американцям побудувати найсучасніший протиракетний щит для захисту нашої країни. І сьогодні ми починаємо реалізацію цієї обіцянки", - заявив Трамп. Система "Золотий купол" стане розширеним і технологічно вдосконаленим аналогом ізраїльського "Залізного купола", який вже продемонстрував свою ефективність на полі бою. Проєкт уже включено до проєкту федерального бюджету. На першому етапі на нього виділять $25 млрд, а загальні витрати можуть досягти $175 млрд. Трамп пообіцяв, що система буде повністю введена в дію до завершення його другого президентського терміну - тобто до січня 2029 року. У березні адміністрація Дональда Трампа ініціювала розробку системи протиповітряної оборони "Золотий купол", яка має стати аналогом ізраїльського "Залізного купола", але національного масштабу. Військовому керівництву США наказано розглянути створення цієї системи та відобразити її у військовому бюджеті на 20262030 роки. Білий дім заявив, що фінансування проекту не стане проблемою, однак, за словами інсайдерів, наразі система перебуває лише на стадії обговорення, і конкретних технічних деталей поки немає.
Президент України Володимир Зеленський намагався зміцнити відносини з Дональдом Трампом, погодившись на безумовне припинення вогню і підписавши угоду про видобуток корисних копалин та беручи участь у переговорах, ініційованих Кремлем. Однак ці зусилля не призвели до значущих результатів, пише Тhе Wаll Strееt Jоurnаl. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Санкції проти РФ мають тривати, поки не буде миру - звернення Зеленського Після телефонної розмови з Путіним Трамп знову підтримав російську позицію: переговори мають передувати припиненню вогню. Москва відмовилася підписати запропоноване Києвом перемир'я та не запровадила нових санкцій проти Росії. Українські посадовці висловили розчарування відсутністю тиску на Кремль і закликали до посилення санкцій. Зеленський зазначив, що Росія намагається виграти час для продовження війни та окупації. Він також висловив сумнів щодо щирості намірів Москви щодо припинення вогню. 20 травня Велика Британія оголосила про масштабні санкції проти Росії. Санкції стосуються 100 об'єктів у російському військовому, енергетичному, фінансовому секторах, а також тих, хто веде інформаційну війну Кремля проти України, повідомили у британському уряді. У свою чергу Європейський Союз затвердив новий, 17-й пакет санкцій проти Російської Федерації. Представниця ЄС із зовнішньої політики Кая Каллас заявила, обмеження торкнуться майже 200 суден так званого тіньового флоту, які Росія використовує для обходу попередніх санкцій.
Президент України Володимир Зеленський у своєму вечірньому зверненні наголосив на необхідності постійного посилення санкцій проти Російської Федерації. Він підкреслив, що до цього процесу мають активно долучатися і Сполучені Штати. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Заява Трампа після розмови з Путіним шокувала Зеленського - Ахіоs "Євросоюз вже ухвалив сімнадцяту хвилю санкцій - це правильний сигнал. Але цього недостатньо. Санкцій має бути стільки, скільки потрібно, щоб Кремль справді захотів миру та відчув повні наслідки власної агресії", - заявив глава держави. Зеленський наголосив, що саме Росія затягує війну, тому санкційний тиск має охопити всю її військову й фінансову систему. "Необхідно зупинити постачання російських енергоресурсів, заблокувати танкери, банки, військову економіку - усе, що підтримує цю війну", - додав президент. Він також зазначив, що Україна відкрита до мирних переговорів у будь-якому форматі, який може принести конкретний результат. "Ми ведемо діалог із партнерами щодо можливих перемовин із Росією й вдячні всім, хто підтримує нас у цьому процесі", - резюмував Зеленський. 20 травня Велика Британія оголосила про масштабні санкції проти Росії. Санкції стосуються 100 об'єктів у російському військовому, енергетичному, фінансовому секторах, а також тих, хто веде інформаційну війну Кремля проти України, повідомили у британському уряді. У свою чергу Європейський Союз затвердив новий, 17-й пакет санкцій проти Російської Федерації. Представниця ЄС із зовнішньої політики Кая Каллас заявила, обмеження торкнуться майже 200 суден так званого тіньового флоту, які Росія використовує для обходу попередніх санкцій.
У північній частині Марокко археологи натрапили на три древні некрополі, розташовані на півострові Танжер. Ці розкопки дозволили поглибити знання про поховальні звичаї, яким приблизно 4000 років, передає Аrkеоnеws. Роботи проводили під керівництвом доктора Хамзи Бенаттіа. Команда зосередила увагу на північно-західному узбережжі півострова, досліджуючи сліди людської активності, що охоплюють період від 3000 до 500 року до нашої ери. Найяскравішим відкриттям стали кам'яні цистові поховання. Це гробниці, видовбані в скелях і накриті великими кам'яними плитами. Одна з таких могил, датована радіовуглецевим методом приблизно 2000 роком до нашої ери, стала першою з науковим датуванням у північно-західній частині континенту. У навколишніх скельних укриттях археологи виявили гравіювання геометричних форм. Зустрічаються паралельні лінії, концентричні кола та інші символи. Їх призначення могло бути ритуальним або мати зв'язок з позначенням території. Неподалік стояли вертикальні камені. Дослідники припускають, що вони могли слугувати маркерами меж чи церемоніальних просторів. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Археологи знайшли спостережну вежу римських легіонерів На стінах укриттів також зафіксували зображення людських фігур. Серед них є й орнамент з восьми дзеркальних трикутників, відомий як "бі-трикутники". Подібний мотив зустрічається на доісторичних пам'ятках Ібіци та часто асоціюється з жіночою символікою. Хамза Бенаттіа підкреслив, що нові знахідки свідчать про значно ширший культурний простір, ніж раніше припускали. Археологічний ландшафт виявився складнішим і вказує на зв'язки між доісторичними культурами Сахари, Піренейського півострова та північного заходу Африки. Розташування Танжерського півострова, де сходяться Атлантика та Середземне море, а також Європа й Африка, могло сприяти обмінам уже в часи пізнього неоліту. Це відкриття змінює уявлення про роль регіону в доісторії Західного Середземномор'я та змушує переосмислити значення Північної Африки в ранніх економічних і культурних процесах. У руїнах Саньсіндуї на південному заході Китаю археологи виявили золоту маску. Маску знайшли влітку, але лише зараз про неї стало відомо. Загалом на цьому місці виявили понад 500 артефактів.
Святий Престол підтвердив готовність прийняти можливі мирні переговори між Україною та Росією. Про готовність Ватикану повідомила пресслужба уряду Італії. Проте експерти зауважують, ініціатива не підкріплена чітким дипломатичним чи санкційним тиском з боку президента США Дональда Трампа, що викликає занепокоєння серед частини європейських лідерів. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зеленський та перша леді провели зустріч із Папою Левом ХІV На їхню думку, без тиску на Кремль Москва не буде мотивована до конструктивного діалогу. Про позицію Ватикану стало відомо після телефонної розмови між Папою Левом ХІV та прем'єр-міністеркою Італії Джорджією Мелоні, яка відбулася на тлі її контактів з Трампом і лідерами країн ЄС. Як повідомляє уряд Італії, понтифік висловив підтримку мирному врегулюванню конфлікту та запевнив у готовності надати Ватикан як нейтральний майданчик для переговорів. Мелоні подякувала Папі за відкритість і прихильність до дипломатичного шляху завершення війни. Папа Лев ХІV запропонував провести переговори між Україною та РФ у Ватикані. Це може відбутися після того, як зустріч у Стамбулі не змогла зібрати разом головних гравців конфлікту. У свою чергу Зеленський заявив, авторитет та голос Святого Престолу можуть відіграти важливу роль у завершенні війни з Росією.
У Сенаті США група з семи сенаторів - представників обох партій внесла резолюцію, яка вимагає повернення всіх українських дітей, незаконно вивезених до Росії, до укладення будь-якої мирної угоди щодо завершення війни. Про це повідомив журналіст Остап Яриш. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Зміцнення довіри" - Волтц про повернення українських дітей Резолюцію ініціювали сенатор-республіканець Чак Грасслі та сенаторка-демократка Емі Клобучар. Їх підтримали ще п'ятеро колег: Роджер Вікер, Джоні Ернст, Рік Скотт, Дік Дурбін і Джон Феттерман. У документі зазначено, що викрадення та примусова русифікація українських дітей є частиною зусиль Росії знищити українську ідентичність і націю. Сенатори наголошують на необхідності повернення всіх депортованих дітей ще до початку будь-яких мирних домовленостей. Глава Офісу президента Андрій Єрмак привітав ініціативу. "Викрадення дітей - не просто воєнний злочин. Це спроба стерти нашу ідентичність і зламати майбутнє нації. Ми цього не допустимо. Вдячний сенаторам за підтримку", - заявив він. У жовтні уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що російські окупанти викрали з України понад 20 тис. дітей. Депортованим українцям змінюють персональні дані, щоб рідні не могли їх знайти і повернути, повідомив омбудсмен. Торік у березні Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт Путіна і Марії Львової-Бєлової. Обох підозрюють у скоєнні воєнного злочину незаконної депортації і переміщення дітей з окупованих територій України до РФ.
У справі про підпал будинку прем'єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера з'явилося нове ім'я - другим затриманим став 26-річний Станіслав Карпюк, уродженець Чернівців. Про це повідомляє британське видання Тhе Тіmеs. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Підпал будинку Стармера: затримали ще одного підозрюваного За даними журналістів, Карпюк народився в Україні, однак більшу частину життя провів у Румунії, де отримав громадянство. Уже дев'ять років він мешкає у Великій Британії - спершу навчався бізнесу в університеті в Кенті, а після закінчення навчання влаштувався на роботу в будівельній сфері, зареєструвавши малярську компанію. Окрім того, Карпюк намагався будувати модельну кар'єру. На платформі StаrNоw він вказав, що щойно почав шлях у цій індустрії, але мріє стати найкращим чоловіком-моделлю у світі. Його профіль уже видалено. Карпюку висунули обвинувачення у трьох епізодах змови з метою підпалу - з наміром завдати шкоди майну, створити загрозу для життя або внаслідок недбалого ставлення до такої небезпеки. Затримали підозрюваного 17 травня, а 20 травня він постав перед судом, де спілкувався через перекладача російською мовою. Його клопотання про звільнення під заставу було відхилено - Карпюка залишили під вартою. 12 травня сталася пожежа в будинку прем'єра Великої Британії Кіра Стармера. Був пошкоджений вхід до будинку. Ніхто не постраждав. Пізніше поліція повідомила, що затримала підозрюваних у цій справі.
Європейський Союз не планує продовжувати дію режиму торговельного безвізу з Україною після 5 червня 2025 року. "Ми хочемо допомагати Україні у війні. Але не ціною наших фермерів", - заявив премʼєр-міністр Польщі Дональд Туск. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ЄС не продовжить торговельний безвіз для України після червня 2025 року Йдеться про механізм автономних торговельних заходів (АТМ), який передбачав лібералізацію торгівлі для українських товарів. За словами Туска, спрощений режим, запроваджений ще за попереднього польського уряду, викликав низку проблем, зокрема - наплив українського зерна на польський ринок. "Я спочатку не критикував це рішення. Але знадобилось кілька місяців, аби зрозуміти, що воно загрожує стабільності польського агросектору. Ми бачили тисячі вагонів із зерном, які заповнювали наші склади, а водночас в публічному просторі лунало, що все під контролем", - сказав він. Туск наголосив, що його уряд діятиме в інтересах польської економіки, навіть якщо це йде врозріз з українськими потребами. При цьому він зазначив, що продовжує підтримувати Україну у війні проти Росії, але без шкоди для польських виробників. За словами Туска, його кабінет ініціював кампанію на рівні ЄС щодо припинення дії АТМ, і з 5 червня 2025 року механізм буде скасовано. Польща та ЄС повернуться до довоєнного формату прикордонного торговельного режиму. У травні 2024 року Європейський Союз схвалив продовження ще на рік торговельного безвізу для України. ЄС запровадив відповідні заходи для торгівлі з Україною з червня 2022 року, щоб підтримати українських виробників та економіку в умовах, коли країна обороняється від російської агресії.
Лідер румунської ультраправої партії "Альянс за Союз румунів" Джордже Сіміон, який зазнав поразки у другому турі президентських виборів, оголосив про намір оскаржити їх результати. Про це він повідомив у своєму профілі на соціальній мережі Х. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна має відшкодувати Румунії витрати на Раtrіоt і підтримку в війні - Сіміон "Я офіційно звертаюся до Конституційного суду з проханням анулювати результати президентських виборів 2025 року, так само як були скасовані грудневі вибори, через зовнішнє втручання з боку державних та недержавних акторів. Цього разу є конкретні докази", - заявив Сіміон. Політик натякнув, що до можливого втручання в вибори можуть бути причетні Франція та Молдова. Він також закликав своїх прихильників звертатися до Конституційного суду з вимогою скасувати цей фарс. "Ми не здамося і не зрадимо. Це тільки початок великої перемоги", - додав кандидат. Проросійський кандидат на пост президента Румунії Джордже Сіміон, який здобув перемогу на першому турі виборів, виступив з вимогою до України щодо компенсації за передану систему Раtrіоt. За словами Сіміона, Україна має поважати національні та релігійні права румунів, які проживають на її території, і зобов'язана компенсувати участь Румунії у війні