Gazeta.ua - we.ua

Gazeta.ua

we:@gazeta.ua
22.3 thous. of news
These news items are translated using machine learning and machine translation technologies. We apologize for any inaccuracies or errors in the text. Switch to the Ukrainian language to read the news in the original.
Gazeta.ua on gazeta.ua
Скандал навколо Лаври: міністр культури пояснив, чому звільнили Остапенка
Міністр культури та інформаційної політики Микола Точицький повідомив про офіційну передачу Успенського собору в Каневі Православній Церкві України. А також прокоментував звільнення Максима Остапенка з посади генерального директора Національного заповідника "Києво-Печерська лавра", заявивши, що це стало реакцією на недостатньо активну позицію щодо виконання законодавства, яке забороняє діяльність московських релігійних структур в Україні, написав він на Fасеbооk. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Умєров звільнив двох заступників Буданова і планує масштабні кадрові "чистки" - ЗМІ "Очищення українських святинь - пріоритет, що вимагає рішучих дій. Особливо в умовах, коли діяльність московських релігійних організацій заборонена законом. Звільнення гендиректора Лаври - це відповідь на слабке дотримання цього закону", - зазначив міністр. Точицький наголосив, що держава не має часу зволікати: "Не можна більше чекати, поки триватиме незаконна оренда, торгівля, безконтрольна присутність ченців Московського патріархату та руйнування пам'яток". Водночас міністр не пояснив, чому виконувачкою обов'язків керівника заповідника призначено Світлану Котляревську - заступницю Остапенка, яка відповідала за розвиток комерційних послуг, зокрема оренди на території Лаври. Цей допис став першим особистим зверненням міністра за тривалий час. Раніше він публікував переважно репости урядових і дипломатичних повідомлень. Сам Успенський собор у Каневі повернули у державну власність ще у 2024 році, а в лютому передали в управління Національному шевченківському заповіднику. Максима Остапенка звільнили пізно ввечері 21 травня. Представники Департаменту охорони культурної спадщини приїхали до заповідника на вулиці Івана Мазепи близько 20:30 та вручили йому наказ про звільнення. Наступного дня Мінкульт повідомив, що Остапенко нібито відмовився з'явитися у міністерство для офіційного ознайомлення з документом. Остапенко заявив, що не отримав жодних пояснень щодо звільнення і що не було жодного діалогу. Він назвав дії міністерства схожими на рейдерство, із залученням приватних працівників БТІ, а не держструктур. Остапенко також повідомив, що його команда активно працює над демонтажем російських наративів у музеях заповідника. Наразі колектив готував масштабну виставку під назвою "Мазепа. Стратегія Європейської України".
we.ua - Скандал навколо Лаври: міністр культури пояснив, чому звільнили Остапенка
Gazeta.ua on gazeta.ua
Росія задіяла майже всі свої війська: експерт оцінив ймовірність масштабного наступу
Росія вже задіяла до 90% своїх сухопутних військ у війні проти України, тож у найближчій перспективі темпи бойових дій залишатимуться незмінними. Про це в ефірі Rаdіо NV заявив військовий аналітик Сергій Грабський. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Ворог штурмує Вовчанськ, Торецьк і Покровськ - Генштаб За його словами, ворог не припиняє наступальних дій, постійно чинячи тиск на позиції Сил оборони України. Ці зусилля супроводжуються величезними витратами ресурсів, що свідчить про інтенсивність та затятість російських дій. "За різними оцінками, Росія вже задіяла від 80 до 90 відсотків своїх бойових частин. Це означає, що наступ триватиме, але наразі ми не спостерігаємо значного накопичення резервів, які могли б створити загрозу на нових напрямках", - пояснив Грабський. Він підкреслив, що найбільша активність росіян зосереджена на Донецькому напрямку, де окупанти намагаються досягти прориву будь-якою ціною. Водночас атаки продовжуються й на інших ділянках фронту. На думку експерта, відсутність резервів для масштабного розгортання нового наступу свідчить, що війна надалі розгортатиметься в поточному ритмі без суттєвого загострення найближчим часом. Українські війська виснажують ворога вздовж усієї лінії бойового зіткнення та в тилу. У середньому російська армія просувається територією України зі швидкістю лише близько 41 км&suр2; на тиждень, тоді як у серпні-грудні 2024-го цей показник сягав 125 км&suр2; на тиждень. Із січня 2025 року Росія змогла захопити лише 0,15% української території. Навіть на Донеччині РФ поки що не змогла досягти повного контролю.
we.ua - Росія задіяла майже всі свої війська: експерт оцінив ймовірність масштабного наступу
Gazeta.ua on gazeta.ua
На Львівщині побили добровольця, якого перевели на роботу в ТЦК після фронту
У місті Новий Розділ на Львівщині група чоловіків побила військовослужбовця ТЦК Нестора Дидика, якого перевели у військкомат після служби на фронті. Там розповіли, що напад стався вчора, 21 травня, близько 23:00. Тоді один із чоловіків, якого попросили показати документи, "відповів хамством і образами". Про це повідомили у Львівському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки. Після цього на місце прибігла група з близько восьми чоловіків, які повалили на землю Дидика й почали бити його ногами по голові. Військові, які були поруч, зупинили нападників, а постраждалого забрала "швидка". ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Харків'янин, якого побив працівник ТЦК, виявився вчителем Зараз він перебуває в лікарні з гематомами на обличчі та переломом ребер. За фактом нападу на Дидика поліція відкрила кримінальне провадження за статтею про умисне тілесне ушкодження середньої тяжкості (стаття 122 Кримінального кодексу України). У ТЦК розповідають, що постраждалий військовий брав участь у Революції гідності, а в лютому 2022 року він добровольцем пішов воювати проти росіян на Донеччині, Луганщині й Харківщині. У військкомат його перевели за станом здоров'я. "У 2014 році Нестор Дидик відстоював справедливість на вулиці Грушевського - тоді його життю загрожували кийки та кулі "беркутів". Упродовж 2022-2023 років він боронив країну у війні з Росією - тоді його життю загрожували снаряди окупантів. У 2025 році він продовжує служити українському народові - і тепер його життю вже загрожують кулаки своїх, тих, кого захищав", - йдеться в заяві ТЦК. Там додали, що напади на військових не минатимуться для нападників "просто так": "Відповідальність буде невідворотною і з реальними термінами". У Харкові військовому ТЦК оголосили підозру за побиття вчителя. Інцидент стався 11 травня під час перевірки документів.
we.ua - На Львівщині побили добровольця, якого перевели на роботу в ТЦК після фронту
Gazeta.ua on gazeta.ua
Авіакомпанія "Українські вертольоти" підтримує дітей полеглих захисників
Нещодавно Авіакомпанія "Українські вертольоти" організувала теплу подію та запросила на неї не лише дітей-сиріт, які вже є її підопічними, а й малечу загиблих захисників із Київщини. Захід відбувся у просторі "Третє дихання" - місці, створеному для підтримки емоційної рівноваги та внутрішньої сили. "Ми розуміємо, що, на жаль, ця війна завтра не завершиться. Але ми маємо вчитися жити та працювати в надскладних умовах. Дорогі діти! До вашого повноліття ми будемо поруч, допомагатимемо і робитимемо все, щоб ваше дитинство було щасливим, попри обставини. Ми з вами, ми разом - і ми подолаємо всі труднощі, щоб ви зростали здоровими, усміхненими та радісними. Дякуємо вам за довіру!" - звернувся до дітей голова Ради директорів компанії Володимир Ткаченко. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В реаліях воєнного часу: для старшокласників змінили формат вивчення предмету "Захист України" Дітей чекали подарунки та частування. Представники компанії були поруч: спілкувалися, відповідали на запитання, створювали атмосферу довіри та тепла. Організатори подбали, щоб кожен учасник почувався захищено й мав простір для емоцій. Регулярна підтримка - основа благодійної платформи "Дітям наших Захисників" Допомога від "Українських вертольотів" не обмежується організацією заходів. Щомісяця кожна дитина під опікою компанії отримує по 10000 грн - на техніку, одяг, взуття, іграшки та речі для побуту. Ця підтримка є частиною благодійної платформи "Дітям наших Захисників", що об'єднує соціально-відповідальні бізнеси з усієї країни. До ініціативи вже приєдналися десятки бізнесів, серед них - МХП, який опікується 32 дітьми. І ця спільна турбота з кожним місяцем охоплює все більше родин. Це не разовий жест, а довготривала, важлива місія. Чудовий приклад того, як відповідальний бізнес приймає участь у житті країни саме тоді, коли це справді важливо. Бо турбота - це дія, а діти - наше майбутнє.
we.ua - Авіакомпанія Українські вертольоти підтримує дітей полеглих захисників
Gazeta.ua on gazeta.ua
Україна фактично почала переговори про вступ до ЄС
Україна фактично розпочала альтернативний процес відкриття переговорів щодо членства в Євросоюзі, не чекаючи формального дозволу від Ради ЄС, який блокує Угорщина. Про це повідомляє Європейська правда. 14 травня український уряд схвалив три важливі дорожні карти - щодо реформи держуправління, забезпечення верховенства права та розвитку демократичних інституцій. Ці документи є частиною вимог для відкриття першого переговорного кластера з ЄС. Як заявила віцепрем'єрка з євроінтеграції Ольга Стефанішина, всі внутрішні процедури для старту переговорів завершені. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Орбан звинуватив Україну у спробах потрапити в ЄС заради фінансової допомоги Водночас, відповідно до формальних правил, Україна не мала права ухвалювати ці документи без офіційного запрошення з боку Ради ЄС, яке наразі блокує Будапешт. Щоб обійти цю перешкоду, Київ та Брюссель узгодили неформальну схему дій - фактично, роблять вигляд, що вето не існує. Того ж дня схожі кроки зробила й Молдова, до якої блокування не застосовується. Також 14 травня до Києва прибув польський міністр у справах ЄС Адам Шлапка, який підтвердив технічну готовність України до перемовин. 15 травня МЗС передало до Єврокомісії та польської сторони повний пакет документів, зокрема й 48-сторінковий план захисту прав нацменшин - одну з основних вимог, які висуває Угорщина. Це теж порушує стандартну процедуру, однак є частиною плану Б, погодженого з європейськими партнерами. Очікується, що Єврокомісія підготує технічний звіт про готовність України (ОВАR), який зазвичай має бути затверджений Радою ЄС. Але, як зазначає видання, на цьому етапі угорське вето можуть проігнорувати. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан висловив занепокоєння щодо європейської інтеграції України, заявивши, що її вступ до Європейського Союзу становить загрозу для економіки Угорщини. На думку Орбана, членство України у ЄС передбачає серйозні фінансові витрати, зокрема на утримання української армії, що, за його словами, ляже тягарем на бюджети країн-членів Євросоюзу.
we.ua - Україна фактично почала переговори про вступ до ЄС
Gazeta.ua on gazeta.ua
Україна передала РФ список імен для обміну у форматі 1000 на 1000 - Юсов
Україна вже підготувала список імен для обміну полоненими у форматі 1000 на 1000. Інформація передана Росії. Про це у коментарі NV у четвер, 22 травня, сказав представник ГУР України Андрій Юсов. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У МЗС заявили про неприйнятні умови Росії Раніше 22 травня президент України Володимир Зеленський заявив, що провів нараду з підготовки обміну полоненими у форматі 1000 на 1000. Президент зазначав, що Україна зʼясовує деталі по кожній людині, яку подали у списках із російської сторони. Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков стверджував, що Росія нібито зацікавлена в тому, щоб "у максимально швидкому режимі" здійснити обмін полоненими з Україною. Реальних кроків зроблено не було.
we.ua - Україна передала РФ список імен для обміну у форматі 1000 на 1000 - Юсов
Gazeta.ua on gazeta.ua
Десятиліття пітьми: науковці попереджають про наслідки ядерного удару
Масштабна ядерна війна між Росією та Сполученими Штатами матиме катастрофічні довгострокові наслідки для планети. Одним із найтяжчих стане ядерна зима, яка може тривати понад 10 років. Про це йдеться в дослідженні під керівництвом Ши Юньїна з Університету штату Пенсильванія, опублікованому в журналі Еnvіrоnmеntаl Rеsеаrсh Lеttеrs. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія переозброює авіацію ядерними ракетами - розвідка США Згідно з моделлю, у разі обміну ядерними ударами в атмосферу потрапить приблизно 150 млн тонн сажі, що заблокує сонячне світло та призведе до глобального похолодання - середня температура знизиться на 15&dеg;С. У перші роки після конфлікту кількість опадів та сонячного випромінювання може впасти на 70%, а через руйнування озонового шару зросте рівень шкідливого ультрафіолету. Це стане руйнівним ударом по сільському господарству: ефективність фотосинтезу знизиться, врожаї скоротяться. У разі найгіршого сценарію, вирощування кукурудзи як базової культури впаде на 80%. На відновлення аграрного виробництва знадобиться від семи до 12 років. Додатково загрозу посилять порушення ланцюгів постачання продуктів, що може спровокувати регіональні або навіть глобальні голодні кризи. Дослідники використовували кліматичні та аграрні моделі, включно з системою Сyсlеs, базами даних SоіlGrіds, ЕаrthStаt та Glоbаl Аgrо-Есоlоgісаl Zоnеs для симуляції довгострокових наслідків. Автори дослідження зазначили, що сучасна геополітична напруга, зокрема війна Росії проти України, конфлікти в Кашмірі та на Близькому Сході, серйозно підірвали стабільність, яка трималася після Холодної війни. Російська Федерація впроваджує на озброєння нові керовані авіаційні ракети з тактичними ядерними боєголовками, які встановлюють на винищувачі типу МіГ та Су. Зазначається, що Москва активно нарощує свій ядерний арсенал, включаючи розробку нових систем озброєння, серед яких і ракети класу "повітря-повітря" з ядерним оснащенням.
we.ua - Десятиліття пітьми: науковці попереджають про наслідки ядерного удару
Gazeta.ua on gazeta.ua
Картопля з дефектами: основні причини, чому виростають потворні овочі
Дефекти на картоплі можуть насторожити навіть досвідчених господарів. Вони свідчать про різні проблеми: від пошкодження шкідниками до хвороб чи неправильного зберігання. Називаємо основні причини, чому виростають потворні овочі. Надто щільний ґрунт Картоплі потрібно "дихати". У важкому, глинистому ґрунті повітря майже не проникає до кореневища, а волога або застоюється, або зовсім не доходить до рослини. У таких умовах бульби ростуть із деформаціями, іноді з тріщинами чи наростами. Якщо ґрунт регулярно ущільнюється - картопля виросте потворною. Рішення - перед посадкою розпушити землю, додати пісок або перегній. Кислий ґрунт Легка кислотність для картоплі не страшна, але занадто кислий ґрунт викликає розвиток хвороб і формування дрібних, кривих бульб. У таких умовах також зростає ризик зараження паршею. Щоб уникнути проблем, варто перевірити рН землі та за потреби внести вапно або золу. Оптимальний рівень кислотності для картоплі - нейтральний або слабколужний. Нерегулярний полив Навіть найневибагливіші сорти потребують вологи в критичні періоди росту. Якщо влітку не поливати посадки хоча б раз на 2-3 тижні, особливо в спеку, бульби почнуть формуватися неправильно. Вони можуть залишатися дрібними, мати нестандартну форму або тріщини. Волога потрібна помірно, але стабільно - інакше картопля страждає, а городник залишається без нормального врожаю. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як позбутися черв'яків в черешні - простий та дієвий спосіб Шкідники: дротяник і нематоди Іноді на вигляд потворна картопля - результат діяльності ґрунтових шкідників. Дротяники та нематоди залишають дрібні отвори, ходи, викликають загнивання та появу плям. Проблему часто помічають уже під час викопування врожаю, коли діяти пізно. Щоб цього не сталося, важливо дотримуватися сівозміни, обробляти ґрунт восени та не нехтувати профілактикою. Занадто свіжий гній Помилкою багатьох є внесення свіжого гною безпосередньо перед посадкою. Така органіка викликає розвиток парші, потворні нарости та хвороби. Картопля стає непридатною до зберігання й частково гниє ще в землі. Потрібно вносити компост або перегній. Свіжий гній краще додавати восени, щоб він встиг перепріти до весни. Захищати город від ведмедки, яку ще називають капустянкою або вовчком звичайним, потрібно ще з весни. Саме у цей час шкідники прокидаються від сплячки і починають активно шукати їжу, знищуючи вже посаджені культури. Капустянка може за раз відкласти до 300 яєць, тому боротися з нею слід постійно.
we.ua - Картопля з дефектами: основні причини, чому виростають потворні овочі
Gazeta.ua on gazeta.ua
Сидячий спосіб життя може зменшити мозок - дослідження
Сидячий спосіб життя, який збільшується від понаднормової роботи, зменшує мозок. Науковці з Піттсбурзького університету у США за результатами нового дослідження виявили, що з часом мозок людей, що ведуть малорухомий спосіб життя, зменшується у обсязі, пише SсіеnсеАlеrt. Автори дослідження попереджають, що періоди сидіння на одному місці не вдасться компенсувати подальшими періодами активності. Принаймні, це стосується здоров'я мозку людей у віці від 50 років та старше. Так, науковці з Університету Вандербільта, Піттсбурзького університету та Сеульського національного університету вважають, що тривалий малорухомий спосіб життя може вплинути на мозок, підвищуючи ризик розвитку деменцій та хвороби Альцгеймера. За словами неврологині з Піттсбурзького університету Марісси Гогніат, зниження ризику розвитку Альцгеймера залежить не тільки від регулярних фізичних вправ, а значним чином від мінімізації часу, який людина проводить нерухомо. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як схуднути після 40: шість найефективніших вправ У проведеному дослідженні взяли участь 404 добровольці. Науковці відслідковували їхній рівень активності за допомогою пристроїв, що носяться, протягом тижня. Протягом наступних семи років дослідники проводили численні когнітивні тести та сканування мозку учасників для виявлення стану його здоров'я. Попри те, що 87% учасників дослідження щотижня приділяли щонайменше 150 хв. фізичним вправам середньої інтенсивності, в тих, хто більше сидів, спостерігалось погіршення когнітивних здібностей. Окрім цього в менш активних добровольців виявили ознаки нейродегенерації, включно із більш стрімким витонченням гіпокампа, який відіграє ключову роль у функціонуванні пам'яті. Зв'язок був незначним і не доводив прямих причинно-наслідкових зв'язків, але він був помітний: більший час, проведений сидячи, схоже, призводить до більш швидкого старіння мозку. Дані продемонстрували, що більш виражений зв'язок був виявлений у тих, хто вже мав більш високий генетичний ризик хвороби Альцгеймера. "Це дослідження наголошує на важливості скорочення часу, проведеного сидячи, особливо серед людей похилого віку з підвищеним генетичним ризиком хвороби Альцгеймера. Для здоров'я нашого мозку дуже важливо робити перерви в сидінні протягом дня і рухатися, щоб збільшити час нашої активної діяльності", - пояснює неврологиня з Медичного центру Університету Вандербільта Анджела Джефферсон. Щоденне висіння на турніку може стати справжнім порятунком для тих, хто більшість дня проводить сидячи. Це просте, але надзвичайно ефективне тренування розвантажує хребет, знімає напругу з м'язів спини й шиї, покращує кровообіг і навіть допомагає вирівняти поставу.
we.ua - Сидячий спосіб життя може зменшити мозок - дослідження
Gazeta.ua on gazeta.ua
Український броньовик "Варта 2" готовий до серійного виробництва
Спеціалізований броньований автомобіль "Варта 2" пройшов всі необхідні випробування. Транспорт завершив процес кодифікації та отримав право на постачання Силам оборони України. Про це повідомила "Українська бронетехніка". ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Норвегія виділить Україні додаткові 4 млрд крон За інформацією гендиректора компанії Владислава Бельбаса, виробник готовий до запуску бронеавтомобіля в серійне виробництво. Він зазначив, що на сьогодні на фронті існує потреба в автомобілях такого класу. "Від початку представлення дослідного зразка і до сьогодні ми отримали чимало звернень військових щодо "Варти 2", що свідчить про високу потребу у бронеавтомобілях такого класу на фронті. Адже, окрім швидкості та мобільності, які необхідні в умовах сучасної війни, "Варта 2" має високий рівень захисту. А запас вантажопідйомності, що дає можливість інтеграції бойового модуля, надає "Варті 2" безпрецедентну для класу бронеавтомобілів вогневу міць, необхідну для підтримки піхоти та знищення бронетехніки противника", зауважив гендиректор компанії. Він додав, що підприємство кодифікувало зокрема варіанти СБА "Варта 2", оснащені туреллю та бойовим модулем. Бельгія передасть Україні пакет військової допомоги на суму в 1 млрд. До нього увійде різна військова техніка.
we.ua - Український броньовик Варта 2 готовий до серійного виробництва
Sign up, for leave a comments and likes
About news channel
  • Всеукраїнська он-лайн газета. Оперативні новини з України і світу: події, політика, спорт, культура

    All publications are taken from public RSS feeds in order to organize transitions for further reading of full news texts on the site.

    Responsible: editorial office of the site gazeta.ua.

What is wrong with this post?

Captcha code

By clicking the "Register" button, you agree with the Public Offer and our Vision of the Rules