These news items are translated using machine learning and machine translation technologies. We apologize for any inaccuracies or errors in the text. Switch to the Ukrainian language to read the news in the original.
У ніч проти 24 травня Київ опинився під черговим масованим обстрілом БпЛА та балістики. Рятувальники ліквідовують наслідки одразу на кількох локаціях. Про це повідомляє ДСНС України. В Солом'янському районі пожежа виникла у квартирах на рівні 4 та 5 поверхів у житловій п'ятиповерхівці. Силами рятувальників загоряння ліквідовано. За допомогою рятувального капюшону врятовано чоловіка, якого з попереднім діагнозом - отруєння продуктами горіння - передано медикам. В Оболонському районі сталося загоряння на балконах у 9-поверхівці на рівні 3, 4, 5 та 6 поверхів. Трьох людей рятувальники вивели на свіже повітря, ще четверо звернулись за медичною допомогою з попереднім діагнозом гостра реакція на стрес. Пожежу ліквідовано ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Києві працює ППО: Росія атакувала Україну дронами В Святошинському районі в одноповерховій нежитловій будівлі зі зберігання лакофарбових матеріалів через російську атаку сталася пожежа. Роботи з гасіння тривають. "Інформація щодо можливих постраждалих уточнюється", - додали в ДСНС. У Києві близько 0:40 в Києвіі пролунали вибухи. Раніше, близько опівночі, він попередив, що понад 20 ворожих БпЛА прямують на Київ з трьох різних напрямків. Броварський, Вишгородський, Бориспільський райони. У Повітряних силах ЗСУ також повідомили про фіксацію руху ударних безпілотників противника у напрямку Києва.
24 травня згадують преподобного Симеона Стовпника. Він народився в сім'ї християн у селищі Сиса в Каппадокії. Від 13 років він пас овець свого батька і віддавався цьому обов'язку сумлінно та з любов'ю. Після того, як почув Євангельські заповіді блаженства в церкві, він був вражений їх глибиною. У віці 18 років Симеон прийняв чернечий постриг і віддався аскетичним подвигам. Його аскетизм був настільки суворим, що він викликав занепокоєння у ігумена монастиря. Ігумен запропонував Симеону або послабити свої аскетичні подвиги, або покинути монастир. Симеон пішов з обителі і оселився на дні висохлого колодязя, де міг безперешкодно виконувати свої суворі обітниці. Пізніше він побудував стовп висотою в 4 метри і оселився на ньому в маленькій келії, віддавшись посиленій молитві і посту. Протягом 80 років він провів в посилених чернечих подвигах, з яких 47 років простояв на стовпі. Прикмети Дощить - до багатого урожаю грибів. Вже квіти на шипшині - чекайте тепла до самої осені. Птахи високо в небі літають - до погожого дня. Що завтра не можна робити, а що можна Цього дня існувала заборона на те, щоб рвати гілки шипшини, якщо ви це робите не для лікувальних настоянок. Якщо забути про цю заборону, то стосунки з коханою людиною зіпсуються. Не можна сумувати і жалітися на життя - будете сумні аж до осені. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Свята у червні: що відзначаємо в перший місяць літа В народі цей день називали Шипшиновим. Наші пращури вірили, що цей день ідеально підходить для занять творчістю та рукоділля. Саме тому жінки намагалися присвятити його вишиванню, в'язанню. 8 червня вірянивідзначають Трійцю. Свято триєдиності Бога-Отця, Сина і Святого Духа. Його також називають П'ятидесятниця, Зелене свято або Зелена неділя. Святкування Трійці прив'язане до Великодня. Саме тому дата його щороку змінюється. Трійця припадає на 50-й день після святкування Світлого Христового Воскресіння. В храмах на Трійцю проводять святкові богослужіння і великі вечірні служби. Основні символи свята у християн східного обряду - зелені гілочки берези та інших дерев. Ними традиційно прикрашають будинки і церкви. Згідно з народними повір'ями, ці гілочки допомагають закликати добробут та щастя в дім.
Російські окупанти змогли просунутися біля трьох населених пунктів у Донецькій області. Про це повідомляють аналітики проєкту DеерStаtе. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Окупанти підібралися до адмінкордону з Дніпропетровщиною - DеерStаtе За інформацією аналітиків, просування окупантів зафіксоване біля Попового Яру, Дачного та в Романівці. Аналітики також пишуть, що ворог просунувся біля селища Надіївка, що на Покровському напрямку Донеччини. У свою чергу РФ поширила інформацію про вихід на адмінкордон Дніпропетровщини, яку згодом спростувала місцева ОВА. Станом на зараз окупанти просунулися на захід від цього населеного пункту і нині займають позиції в районі Котлярівки. Від адмінкордону з Дніпропетровською областю загарбників відділяє менше, ніж 3 км. Представник об'єднаного угруповання військ "Хортиця" Віктор Трегубов сказав, російські війська прагнуть досягти адміністративного кордону Дніпропетровської області. За його словами, противнику не вдасться реалізувати цей план у визначені терміни. До кордону залишилося лише три кілометри, але Трегубов наголошує, що навіть у разі просування до рубежу особливої тактичної користі це не дасть.
Україна має готувати молоде покоління до довгострокового протистояння з Росією. З таким закликом виступила заступниця керівника Офісу президента Ірина Верещук. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія готує прорив на Херсонщині: експерт прогнозує масштабну битву Вона наголосила, що незалежно від наявності перемир'я чи мирних угод, РФ залишатиметься ворожою державою для України ще на десятиліття - якщо не на століття. "Ми повинні змінити суспільну свідомість і розуміти: війна - надовго. Наші діти вже зараз мають знати, що таке війна, і бути готовими до захисту своєї країни", - сказала Верещук. Вона підкреслила, що Україна має стати суспільством загального опору, де кожен знає свою роль, а ворог розуміє: на українській землі він не отримає переваги. "Коли кожен українець буде готовий чинити спротив - тоді й Росія знатиме, що тут на неї чекають полон і смерть, а не перемога", - додала Верещук. Аналітики Центру геополітики JРМоrgаn Сhаsе прогнозують, що війна між Росією та Україною досягла завершального етапу, і вже до середини 2025 року можливе тимчасове припинення вогню. У своєму дослідженні вони зазначають, що конфлікт увійшов в ендшпіль, тобто в стадію, коли сторони можуть бути готові до компромісів. На думку експертів, за нинішнього темпу наступу російським силам знадобиться понад століття (близько 118 років), аби захопити всю територію України. Саме тому, як вважають у JРМоrgаn, президент РФ Володимир Путін може погодитися на угоду, що дозволить йому зберегти стратегічний вплив та зберегти шанс реалізувати довгострокову мету - контроль над Києвом.
США досягли прориву в швидкості ураження ворога завдяки системі штучного інтелекту Маvеn, яка дозволяє миттєво виявляти та знищувати об'єкти в будь-якій точці світу. Про це 23 травня заявив директор Національного агентства геопросторової розвідки США (NGА) віце-адмірал Френк Урен, якого цитує Вrеаkіng Dеfеnsе. За його словами, Маvеn радикально скорочує час між виявленням цілі та її знищенням - тепер мова йде про хвилини, а не години. "Система зменшила час ухвалення рішень від кількох годин до кількох хвилин - від розвідки до удару", - зазначив Урен. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Щит над Америкою: Трамп запускає масштабну систему протиракетного захисту Також він додав, що протягом останнього року стрімко зросла кількість аналітиків та операторів, які активно працюють із Маvеn. Наразі ця система доступна всім збройним силам та бойовим командуванням США. На тлі таких технологічних досягнень Пентагон планує масштабну реорганізацію. Очікується, що змін зазнає і офіс, відповідальний за координацію військової допомоги Україні, - йому можуть знизити статус. Крім того, в межах розширення оборонного бюджету на $150 млрд у 2025 фінансовому році США планують виділити $639 мільйонів на розробку балістичних ракет середньої дальності. Президент США Дональд Трамп оголосив про запуск масштабного проєкту зі створення нової багаторівневої системи протиракетної оборони під назвою Gоldеn Dоmе (Золотий купол). За словами Трампа, система буде здатна захищати територію США від гіперзвукових, балістичних і крилатих ракет, а також загроз із космосу. Він назвав ініціативу революційним проривом у сфері національної безпеки.
У найближчі тижні армія РФ активізується на правобережжі Херсонщини, однак ці дії можуть мати скоріше демонстративний, ніж стратегічний характер. Таку думку висловив військовий експерт, полковник ЗСУ в запасі та льотчик-інструктор Роман Світан в інтерв'ю "Фабриці новин". За його словами, на лівому березі Дніпра - від Кінбурнської коси до Каховки зосереджено понад 100 тис. російських військових. Вони можуть намагатися створити тактичні й навіть оперативні плацдарми на правобережжі, аби змусити ЗСУ розпорошити сили. "Цим пояснюється активне поширення повідомлень про можливий масштабний наступ на Херсон і водночас на Суми. А головний удар може бути завданий у центрі", - зазначив Світан. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: РФ намагається прорватися до Антонівських мостів Однак для повноцінної операції на правому березі Дніпра, за оцінкою експерта, 100 тисяч військових недостатньо - потрібно щонайменше 150-200 тис. Окрім того, правобережжя є географічно вигіднішим для української оборони: високі береги і широка водна перешкода роблять десантну операцію складною. Втім, певні ділянки фронту залишаються вразливими. Наприклад, у районі Каховки ширина Дніпра зменшується до 150-200 метрів, що створює потенційні зони ризику, яким українське командування має приділяти підвищену увагу. "Тактичні висадки можливі щодня. Невеликі групи переповзають на правий берег, намагаючись закріпитися. Але ці плацдарми, як правило, ліквідуються протягом кількох годин", - наголосив Світан. На його думку, росіяни вже розпочали літню військову кампанію. Очікується зростання тиску на всіх напрямках фронту. Особливу увагу, за прогнозами Світана, Кремль приділятиме спробам розширити сухопутний коридор через Запорізьку і Донецьку області. Йдеться про повне захоплення лівобережної частини Запоріжжя та просування до лінії Запоріжжя - Покровськ. Один із головних тактичних намірів ворога - змусити ЗСУ перекинути резерви з центру на південь (Херсон) і на північ (Суми, Харків), щоб знизити обороноздатність на ключових ділянках фронту. Російські війська намагаються відтіснити українські сили від Антонівських мостів і встановити контроль над островами у дельті Дніпра. Про це повідомив речник Сил оборони півдня України Владислав Волошин. За його словами, на Придніпровському напрямку ворог активізував бойові дії - зросла інтенсивність авіаударів, атак дронів і артилерійських обстрілів. Росіяни здійснюють перегрупування, проводять логістичні та розвідоперації, намагаючись захопити острівну зону біля Херсона. Ворог сконцентрував штурмові підрозділи біля Антонівських мостів та готує висадку на правий берег.
Президент США Дональд Трамп підписав низку указів, які мають перезапустити наукову політику країни та дати новий поштовх розвитку ядерної енергетики. Про це повідомляє Білий дім. Нові рішення передбачають спрощення процедур для будівництва ядерних об'єктів на федеральних землях, дозвіл на тестування нових типів реакторів у державних лабораторіях і зобов'язання Комісії з ядерного регулювання видавати ліцензії в чітко встановлені строки. Також акцент зроблено на створенні суверенного внутрішнього ланцюга постачання ядерного пального. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Трамп планує бум будівництва АЕС у США "Ми завершуємо 30-річну паузу в розвитку ядерної енергетики. Відновлюємо сильну промислову базу й ланцюг постачання, який працюватиме на американську енергетику, - заявив директор Управління науки і технологій Майкл Кратсіос. Окремий указ присвячений реформі наукових стандартів у федеральних установах. Йдеться про запровадження принципів так званої золотої науки - практики, заснованої на прозорості, перевірюваності та відсутності конфлікту інтересів. "Президент Трамп ставить золоту науку в центр державної політики. Ми повертаємо довіру до наукових процесів і закладаємо фундамент для нових технологічних проривів", - наголосив Кратсіос. Раніше повідомлялося, що Дональд Трамп прагне дати новий поштовх розвитку ядерної енергетики в країні. Як повідомляє Вlооmbеrg з посиланням на джерела в адміністрації, він ініціює проєкти указів, що мають на меті прискорити будівництво атомних електростанцій по всій території США.
Міністерство у справах ветеранів України запускає проєкт "Безбар'єрні автошколи", у межах якого ветерани, ветеранки та члени родин захисників і захисниць України з інвалідністю зможуть пройти навчання на спеціально обладнаних автомобілях - безкоштовно. Мета ініціативи - підтримати соціальну адаптацію, незалежність та мобільність людей, які повернулися з війни. Про це повідомляє Генеральний штаб ЗСУ. За словами представників Міністерства, керування авто для ветеранів - це не лише про зручність пересування, а й про можливість вести активне життя, долати бар'єри та зберігати зв'язок із суспільством. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пільгові кредити на житло: понад 17 тис. сімей скористались програмою "єОселя" У рамках програми учасники отримають: - доступне середовище для навчання (інфраструктура без бар'єрів); - індивідуальні чи групові заняття в інклюзивному середовищі; - можливість дистанційного проходження теоретичних модулів; - гнучкий графік занять; - адаптовані програми навчання з урахуванням фізичних можливостей. Подати заявку можуть ветерани та ветеранки з інвалідністю; члени родин загиблих (померлих) військових; близькі особи, які мають медичні показання до керування авто. На сьогодні працюють 16 спеціалізованих автошкіл у 14 регіонах України, сім з яких на базі навчальних закладів системи МВС. Навчання проходить на автомобілях, пристосованих до потреб людей з інвалідністю. Щоб скористатися програмою, необхідно звернутися до підрозділу з питань ветеранської політики за місцем проживання. Подати заяву можна особисто або в електронній формі. До неї слід додати копії паспорта, ІПН, документів, що підтверджують статус ветерана або члена родини, індивідуальної програми реабілітації та медичної довідки про придатність до керування авто. Після розгляду документів укладається тристоронній договір між ветераном, автошколою та Мінветеранів. Вартість навчання повністю компенсується державою. Детальніше про проєкт - на офіційному сайті: httрs://drіvеаbіlіty.mvs.gоv.uа За даними ПрАТ "Українська фінансова житлова компанія", в межах програми пільгової іпотеки "єОселя" було видано 17 016 кредитів на загальну суму понад 28 млрд грн. Програма була запущена в жовтні 2022 рокує Міністр економіки Юлія Свириденко зазначила, що після оновлення програми в листопаді минулого року, частка покупок у новобудовах зросла з 33% до 60%. Це сприяє відновленню будівельного ринку в Україні. Найбільше кредитів отримали військовослужбовці та представники силових структур - 8 930 позичальників, що становить понад половину всіх кредитів. Після них йдуть звичайні громадяни (4 105 кредитів) та працівники соціальних секторів: педагоги, медики, ветерани та внутрішньо переміщені особи.
Український ринок праці стикається з гострою нестачею кадрів, і країна з часом потребуватиме залучення трудових мігрантів. Про це заявив голова "Офісу міграційної політики" Василь Воскобойник. За його словами, Україна може стати привабливою для працівників із Центральної Азії, Південного Кавказу та Південно-Східної Азії, де рівень заробітної плати нижчий, а можливостей для легального працевлаштування обмежено. Потенційно до України також можуть приїхати ті, хто втратив роботу в країнах ЄС або є біженцем з регіонів, охоплених війною. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Службі зайнятості розкрили, де в Україні найбільший дефіцит кадрів Водночас, як наголошує Воскобойник, через воєнні ризики, правову невизначеність та проблеми з інфраструктурою Україна поки не є конкурентною на глобальному ринку праці. Проте залучення іноземців можливе - за умови створення цілеспрямованої міграційної стратегії. "Ми маємо шанс зацікавити працівників із бідніших країн. Але для цього потрібна державна політика, орієнтована на залучення іноземних трудових ресурсів", - зазначив експерт. При цьому частину кадрового дефіциту можна компенсувати за рахунок внутрішньої міграції та працевлаштування людей, яких раніше оминали на ринку праці. Воскобойник наголошує: головний виклик сьогодні - перенавчання. В Україні досі не розроблено дієвої програми, яка б сприяла ефективному професійному переформатуванню громадян, зокрема внутрішньо переміщених осіб. "Низька мобільність та небажання людей змінювати професію - одна з головних перепон. У містах спостерігається перенасичення педагогами та дефіцит технічного персоналу, в селах - катастрофічна нестача будь-яких кваліфікованих кадрів", - додав він. Раніше повідомляли, що через війну виїзд українців за кордон та внутрішню міграцію в державі існує кадровий дефіцит та структурне безробіття. Якщо у 2021 році офіційний ринок праці нараховував 11,5 млн працівників, то у 2023 році ця цифра зменшилася до 9 млн офіційно працевлаштованих. Служба зайнятості надає можливість українцям здобути нову професію, однак безкоштовне навчання доступне лише для певних категорій громадян. Існує два варіанти участі у програмах перенавчання.
Під час розкопок у Місті Давида археологи натрапили на унікальну знахідку. Вони виявили золоту каблучку з червоним коштовним каменем, найімовірніше гранатом. Цей перстень, за попередніми оцінками, було виготовлено понад 2300 років тому, передає Lіvе Sсіеnсе. Розкопки проводились у межах Національного парку "Єрусалимські стіни". Знахідку підтвердили дослідники з Управління старожитностей Ізраїлю та Тель-Авівського університету. Це вже друга прикраса ранньоелліністичної епохи, знайдена на цій території за останній рік. Археологи припускають, що прикрасу могли покласти в землю у рамках традиції, яка символізувала перехід людини у доросле життя. Вона могла бути частиною особистих оберегів або весільного обряду. Спершу знахідку вважали сучасною. Проте її форма, оздоблення та археологічний контекст спростували це припущення. Шар, у якому виявили прикрасу, датується межою третього та другого століть до нашої ери. Це період існування Другого храму. Разом із каблучкою знайшли інші вишукані речі. Серед них були бронзові сережки, ще одна сережка із золота із зображенням тварини з рогами, а також золота намистина з вишуканим оздобленням. Усі предмети виявили під підлогою великої будівлі. Це свідчить, що її мешканці належали до заможного прошарку. Маріон Зіндель з Управління старожитностей Ізраїлю пояснила, що прикраси могли бути сховані навмисне. За її словами, у ті часи заручені жінки нерідко ховали дитячі речі й ювелірні вироби в фундаменті будинку. Це означало перехід у новий етап життя. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Археологи точно датували знахідки з Єрусалиму Камінь на каблучці також відповідає модним тенденціям того часу. Поєднання золота та яскравих коштовних каменів, як-от гранату, було типовим для ювелірного мистецтва періоду. На стиль вплинули східні культури, зокрема Індія та Персія. Ці впливи стали можливими завдяки завоюванням Александра Македонського та розвитку торгівлі з далекими регіонами. Дослідники зазначили, що мода, архітектура та релігійна символіка того часу були тісно пов'язані. Ці елементи формували культурне тло, в якому функціонував Другий храм. Другий храм у Єрусалимі був серцем духовного життя єврейського народу понад п'ять століть. Його звели близько 516 року до нашої ери, після повернення з вавилонського полону. Він стояв на місці зруйнованого Першого храму, який звів цар Соломон. У першому столітті до нашої ери Ірод Великий повністю перебудував храм. Він перетворив його на архітектурний шедевр із білого каменю, прикрашений позолотою та колонадами. У храмі зберігали священні речі. Саме тут здійснювалися жертвопринесення. До Святого Святих мав право заходити лише первосвященик. Це було дозволено тільки раз на рік у день Йом-Кіпур. У 70 році нашої ери храм зруйнували римляни, придушуючи єврейське повстання. Єдиною збереженою частиною стала Західна стіна, яку сьогодні називають Стіною Плачу. Вона є однією з головних святинь юдаїзму. Другий храм залишив по собі не тільки архітектурну, а й духовну спадщину. Він став символом віри, надії на відновлення і болісної втрати, що досі живе в єврейській культурі. Археолог із британського Редінгського університету Кен Дарк вважає, що знайшов будинок, у якому провів дитячі роки Ісус Христос. 2000-річну споруду розкопав під руїнами Монастиря сестер-назаретанок. Вивченню будинку в Назареті Кен Дарк присвятив 14 років. Встановив, що споруда датується І ст. н. е, а закладав її вправний майстер. Відомо, що батько Ісуса Йосип був теслярем, але в Новому Заповіті його також називали тектоном - майстром, здатним побудувати будинок.