Search trend "план маршалла"

Sign up, for leave a comments and likes
Gazeta.ua on gazeta.ua
Зеленський закликав партнерів створити коаліцію для відбудови
Президент Володимир Зеленський виступив із закликом до партнерів сформувати коаліцію для відбудови країни після руйнувань, завданих війною. Він наголосив, що у цьому процесі слід використовувати підхід, подібний до "плану Маршалла", передає "Європейська правда". Виступаючи на конференції з питань відновлення України в Римі, глава держави звернувся до присутніх з пропозицією сформувати міжнародну коаліцію. За його словами, настав момент, коли варто починати конкретні дії. Зеленський заявив, що Україна має чітке уявлення про масштаби руйнувань і про те, що потрібно для відновлення держави, її громадян і нормального життя. Він підкреслив, що процес відбудови потребує системного підходу та злагоджених дій. Президент закликав створити чітку структуру управління відновленням. Для цього необхідно, щоб до процесу долучилися країни і компанії, які мають досвід і ресурси. Саме вони можуть допомогти залучити інших партнерів. Зеленський наголосив, що ключовим елементом має стати детально продуманий план. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зеленський зустрівся з Келлогом і обговорив постачання зброї "Нам також потрібен чіткий план відновлення. Згадайте роль "плану Маршалла" у відновленні та трансформації Європи. Саме тому Європа так довго насолоджувалася миром і економічним зростанням. А зараз ми маємо реальну можливість започаткувати нову хвилю прогресу. Нам потрібен підхід у стилі "плану Маршалла", і ми повинні розробити його разом", - заявив президент. Він підкреслив, що ця ініціатива не повинна сприйматись як проблема лише однієї країни. За словами Зеленського, процес відбудови України - це також завдання для інших держав, оскільки йдеться про спільне майбутнє демократичного світу. У Римі президент Володимир Зеленський провів переговори зі спеціальним представником президента США Дональда Трампа Кітом Келлогом. Під час розмови йшлося про зміцнення української протиповітряної оборони та тиск на Росію. За словами Зеленського, ключовими темами були поставки озброєння, спільне виробництво оборонної техніки, а також локалізація її виробництва на території України. "Говорили й про закупівлю американської зброї, спільне оборонне виробництво та локалізацію в Україні", - підкреслив президент.
we.ua - Зеленський закликав партнерів створити коаліцію для відбудови
Укрінформ on ukrinform.ua_https
Розсилка: Відбудова України-2025
«План Маршалла» для України: у Римі проходить 4-та Конференція з питань відновлення України (URС2025).
we.ua - Розсилка: Відбудова України-2025
Gazeta.ua on gazeta.ua
Келлог порівняв удари РФ по Україні з Другою світовою
Спецпредставник президента США з питань України Кіт Келлог заявив, що російські удари по цивільній інфраструктурі України досягли катастрофічних масштабів. Кількість жертв та рівень руйнувань нагадують події Другої світової війни, сказав він на конференції з відновлення України в Римі, передає "РБК-Україна". Келлог сказав, що атаки стали особливо жорстокими за останній тиждень. Він повідомив, що російські війська обстрілюють школи, лікарні, житлові будинки та інші цивільні об'єкти. Це, за його словами, призводить до "безглуздого вбивства українських мирних жителів, серед яких жінки та діти". Келлог наголосив, що ці дії мають бути зупинені. Він зазначив, що за весь час після завершення Другої світової не бачив подібного масштабу насильства і трагедій серед цивільного населення. Спецпредставник додав, що США розуміють складність відновлення України після війни. Цей процес, за його словами, виходить далеко за межі простого ремонту інфраструктури. Келлог наголосив, що відбудова має охоплювати і соціальну сферу. Зокрема, мова йде про повернення депортованих дітей, підтримку ветеранів, розмінування територій. Він також звернув увагу на необхідність забезпечити політичну та економічну стабільність України. У своїй промові він неодноразово підкреслював важливість збереження повного суверенітету України, особливо під час післявоєнної відбудови. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україні потрібен новий "План Маршалла": Келлог закликав світ підтримати Україну "Наше завдання не просто забезпечити тимчасове припинення вогню. Йдеться про всеохоплююче і стабільне мирне вирішення", - сказав Келлог. Він також згадав приклад повоєнної відбудови Європи та заявив, що США мають змогу очолити аналогічний процес і зараз - у випадку з Україною. Келлог нагадав і про нову "угоду щодо копалин" між Україною та США, назвавши її прикладом продуктивної співпраці. Він підкреслив, що міжнародна підтримка має бути масштабною і скоординованою, на зразок Плану Маршалла. В Риме президент Владимир Зеленский провёл переговоры со специальным представителем президента США Дональда Трампа Китом Келлогом. Во время разговора шла речь об укреплении украинской противовоздушной обороны и давлении на Россию. По словам Зеленского, ключевыми темами были поставки вооружения, совместное производство оборонной техники, а также локализация её производства на территории Украины. "Говорили и о закупке американского оружия, совместном оборонном производстве и локализации в Украине", - подчеркнул президент.
we.ua - Келлог порівняв удари РФ по Україні з Другою світовою
Укрінформ on ukrinform.ua
«План Маршалла» для України: Келлог заявив, що США та Європа можуть стати на чолі
Відбудова України після встановлення стійкого миру буде критично важливим завданням, яке матиме наслідки для ширшої європейської регіональної безпеки.
we.ua - «План Маршалла» для України: Келлог заявив, що США та Європа можуть стати на чолі
24 Канал on 24tv.ua
Зеленський у Римі закликав розробити аналог "Плану Маршалла" для України
У Римі розпочалася конференція з відбудови України. Під час заходу президент України закликав партнерів розробити план, подібний "Плану Маршалла". Повний текст новини
we.ua - Зеленський у Римі закликав розробити аналог Плану Маршалла для України
Telegraf on news.telegraf.com.ua
Відновити Україну як Європу після Другої світової: чи реальним є "план Маршалла" від людини Трампа
Експерти поки не надто позитивно налаштовані щодо цього плану
we.ua - Відновити Україну як Європу після Другої світової: чи реальним є план Маршалла від людини Трампа
Gazeta.ua on gazeta.ua
ЄС і п'ять країн об'єдналися для масштабної допомоги в відбудові України
Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у четвер оголосила про запуск нового Європейського фонду для відновлення України. Цей флагманський фонд створено за участі ЄС, а також Італії, Німеччини, Франції та Польщі. Про це вона заявила під час виступу на Конференції з відновлення України у Римі, повідомляє "Європейська правда". ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Восени Україна може перейти до повноцінних переговорів про вступ до ЄС "Я з радістю оголошую про створення найбільшого у світі фонду акцій, спрямованого на підтримку відновлення України", - зазначила фон дер Ляєн. Вона додала, що фонд, спільно з приватним сектором, стане поштовхом для інвестицій у енергетику, транспорт, критично важливі сировинні матеріали та галузі подвійного призначення. "Ми вкладаємо кошти в майбутнє України, використовуючи державні ресурси для залучення великих приватних інвестицій, які допоможуть відбудувати країну. Особливо вдячна Італії, Німеччині, Франції, Польщі та Європейському інвестиційному банку за партнерство й підтримку", - підкреслила вона. У свою чергу, президент України Володимир Зеленський у Римі звернувся до міжнародних партнерів із закликом об'єднати зусилля у створенні коаліції з відновлення та дотримуватись підходу, схожого на план Маршалла для відбудови України. Раніше повідомялось, Європейський Союз восени 2025 року планує відкрити всі переговорні кластери щодо вступу України до ЄС. Наразі немає об'єктивних причин, які б заважали відкриттю першого кластеру переговорів. Єврокомісар з питань розширення Марта Кос додала, що перший кластер уже готовий до відкриття, і Комісія наполягає на його якнайшвидшому запуску.
we.ua - ЄС і п'ять країн об'єдналися для масштабної допомоги в відбудові України
Come Back Alive on we.ua
Charitable Foundation «Come Back Alive»
The "Come Back Alive" Foundation is close to the Ukrainian military. The front line of the Russian-Ukrainian war is not only the front. It is where the war for Ukraine is going on. In hospitals, in warehouses, landfills, in mass media, in offices. We supply and repair equipment, train soldiers and officers, help transform the Armed Forces, provide first-hand accounts of war and stem the flow of propaganda and disinformation. Provides the Ukrainian army with the most important tactical advantage.
we.ua - Charitable Foundation «Come Back Alive»
Українські Національні Новини on unn.ua
Для відбудови України потрібен новий &quоt;План Маршала&quоt; - Келлог
Для відбудови України потрібен новий "План Маршала" - КеллогСпецпредставник президента США Кіт Келлог заявив про необхідність "Плану Маршалла" для відбудови України після припинення вогню. Він високо оцінив дії Президента Зеленського та його команди.
we.ua - Для відбудови України потрібен новий &quоt;План Маршала&quоt; - Келлог
ТСН on tsn.ua
В адміністрації Трампа зробили заяву про "план Маршалла" для України
Політик нагадав, що після завершення Другої світової війни США запровадили План Маршалла для Європи.
we.ua - В адміністрації Трампа зробили заяву про план Маршалла для України
New Voice on nv.ua
Келлог заявив, що міжнародні партнери мають розробити для України новий План Маршалла
Міжнародні союзники мають допомогти Україні з відбудовою, розробивши для неї свій План Маршалла.
we.ua - Келлог заявив, що міжнародні партнери мають розробити для України новий План Маршалла
Апостроф on apostrophe.ua
Келлог запропонував надати Україні допомогу за новим "планом Маршалла"
Міжнародні партнери мають допомогти Україні у відновленні після війни, ввівши для неї новий "План Маршалла". Але це складне завдання.
we.ua - Келлог запропонував надати Україні допомогу за новим планом Маршалла
Межа on mezha.net
Кіт Келлог про новий “План Маршалла” для відновлення України та URС-2025
Як повідомляє онлайн-медіа Суспільне. Кіт Келлог, спецпредставник президента США, підкреслив необхідність створення нового “Плану Маршалла” для України, який стане основою для відновлення країни після війни. Цю думку він висловив під час дискусії, організованої Ялтинською Європейською Стратегією (YЕS) та Фондом Віктора Пінчука, напередодні міжнародної конференції з відновлення України URС-2025. Келлог акцентував на важливості масштабної відбудови України, […] Тhе роst Кіт Келлог про новий “План Маршалла” для відновлення України та URС-2025 fіrst арреаrеd оn Межа. Новини України..
we.ua - Кіт Келлог про новий “План Маршалла” для відновлення України та URС-2025
Korrespondent.net on ua.korrespondent.net
Келлог запропонував запровадити новий "план Маршалла" для України
Келлог нагадав, що після завершення Другої світової війни США запровадили План Маршалла для Європи.
we.ua - Келлог запропонував запровадити новий план Маршалла для України
КоментаріUA on world.comments.ua
Це вже проходила Європа: який план США хочуть запропонувати Україні
Кіт Келлог заявив, що Україна потребує нового "Плану Маршалла"
we.ua - Це вже проходила Європа: який план США хочуть запропонувати Україні
Gazeta.ua on gazeta.ua
Україні потрібен новий "План Маршалла": Келлог закликав світ підтримати Україну
Спецпредставник президента США Кіт Келлог закликав міжнародну спільноту створити для України масштабну програму підтримки, подібну до "Плану Маршалла" після Другої світової війни. Він наголосив на необхідності повоєнного відновлення України та залучення міжнародних ресурсів. Про це пише Укрінформ. Він нагадав, як після Другої світової США допомогли з відбудовою Європи, і закликав застосувати схожий підхід. "Я думаю, ми маємо зробити те саме для України", - заявив він. На переконання генерала, першочерговим завданням є досягнення припинення вогню. Він високо оцінив дії українського керівництва, зокрема президента Володимира Зеленського, назвавши їх розсудливими в умовах війни. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зеленський зустрівся з Келлогом і обговорив постачання зброї "Мені, як колишньому солдату, важко усвідомити рівень насильства, який ви зараз спостерігаєте&hеllір; Коли країна втрачає понад мільйон військових - це вбивства промислового масштабу", - сказав Келлог. Він додав, що масові жертви серед цивільного населення та руйнування міст лише підсилюють трагедію. Для порівняння згадав втрати США у війні у В'єтнамі - 68 тис. військових. Келлог також зазначив, що Україна вже погодилась на припинення вогню, однак це була одностороння ініціатива. Окремо він наголосив на важливості повернення викрадених українських дітей. За його словами, Дональд Трамп уважно стежить за цією темою і під час перемовин із Зеленським наполягав, щоб питання дітей було окремим пунктом у переговорах з Росією. Український президент погодився з цією пропозицією. На завершення Келлог підкреслив героїзм українських військових: "Те, що зробили ваші солдати - завтра стане легендою", - сказав він. В Риме президент Владимир Зеленский провёл переговоры со специальным представителем президента США Дональда Трампа Китом Келлогом. Во время разговора шла речь об укреплении украинской противовоздушной обороны и давлении на Россию. По словам Зеленского, ключевыми темами были поставки вооружения, совместное производство оборонной техники, а также локализация её производства на территории Украины. "Говорили и о закупке американского оружия, совместном оборонном производстве и локализации в Украине", - подчеркнул президент.
we.ua - Україні потрібен новий План Маршалла: Келлог закликав світ підтримати Україну
Укрінформ on ukrinform.ua
Україні потрібен новий «План Маршалла» - Келлог
Спецпредставник президента США Кіт Келлог заявив, що міжнародні партнери мають допомогти Україні у відбудові, запровадивши для неї свій «План Маршалла».
we.ua - Україні потрібен новий «План Маршалла» - Келлог
Укрінформ on ukrinform.ua
Заморожені російські активи мають фінансувати відбудову України - заступник міністра фінансів
Про це заступник міністра фінансів України Олександр Кава розповів під час панельної дискусії «Новий план Маршалла для України» на форумі GLОВSЕС 2025 у Празі, передає кореспондент Укрінформу.
we.ua - Заморожені російські активи мають фінансувати відбудову України - заступник міністра фінансів
Еспресо on espreso.tv
Трамп не розуміє, що закони комерції не працюють у політиці
Почнемо з того, що успіх економічної  дипломатії Трампа базується не на його геніальних здібностях як перемовника. А лише на тому, що він є президентом найсильнішої в економічному та військовому плані держави. І завдяки статусу сильної країни, яку він очолює, він може вести переговори з позиції сили. Що, своєю чергою, дає йому досить очевидні переваги в таких переговорах. Він навіть не пробує переконати іншу сторону. Не намагається показати іншій стороні, в чому її вигода. А натомість через погрози та ультиматуми, він вимагає від іншої сторони прийняти його пропозицію. Причому, у всіх його переговорах він навіть не приховує, що умови, які він висуває іншій стороні, вигідні тільки йому. І водночас ці умови можуть бути взагалі не вигідні іншій стороні, але він також показує, що йому начхати на інтереси іншої сторони.А враховуючи, що більшість його опонентів перебувають у слабшій позиції й часто є залежними від США, все, все що їм залишається, — прийняти умови Трампа. Хоча тут також варто визнати, що їм вдається виторгувати для себе вигідніші умови, ніж Трамп пропонував спочатку.І стиль переговорів сам по собі є проблемою. Бо разом з цим росте також і неприязнь до дипломатії США. І це своєю чергою відштовхує від Сполучених штатів їхніх природних союзників, відносини з якими так старанно налагоджували попередники Трампа. Читайте також: Трамп недооцінює факти з довгої політичної історіїУ такої дипломатії є низка дуже вагомих недоліків. Трамп робить акцент на пріоритетності комерційних переваг над політичними. Раніше США підтримували деякі країни з політичних міркувань, при цьому не маючи ніякого економічного зиску з цих країн. А основою для такої підтримки було ідеологічне протистояння з Радянським Союзом. Щоб не допустити переходу окремих країн під сферу впливу СРСР, США були змушені підтримувати певні країни або політичні рухи, витрачаючи на це величезні кошти й не отримуючи від цього ніякої комерційної вигоди, як мінімум в короткостроковій перспективі. Можна згадати про план Маршалла. Підтримку європейців ще можна було виправдати економічною доцільністю в довгостроковій перспективі, а підтримка таких азійських країн як Південна Корея чи Тайвань не мали ніякого комерційного пояснення. Бо кожна з цих країн на момент початку підтримки від США була економічно відсталою та ресурсно бідною, не могла дати ніякої комерційної користі своєму могутньому союзнику. Американці називали Корею щурячою норою, бо після закінчення Корейської війни, ця країна перетворилась в найбільшого отримувача фінансової допомоги від США, але ця допомога просто зникала в кишенях корумпованих чиновників та не давала жодної користі самій країні. Лише через десятиріччя ці країни досягнули такого рівня економічного розвитку, який зараз робить їх стратегічними комерційними союзниками США. Аналогічно Ізраїль. США почали підтримувати цю країну виключно з політичних міркувань. Бо на відміну від мусульманських країн Ближнього Сходу, які були багаті на нафту і дійсно могли запропонувати США ресурси, яких ті потребували в 70-х, Ізраїль взагалі нічого не міг дати США. Ну, й останнім прикладом такої підтримки є Україна. Будемо відверті, але після розпаду Радянського Союзу США приділяли нашій країні значно більше уваги, ніж це можна було пояснити якимись комерційними інтересами. Читайте також: ОПЕК+ позбавить Росію нагоди для маніпуляційВсе пояснюється тим, що США не хотіли допустити відновлення СРСР. А Збігнєв Бжезінський у своїй книзі "Велика шахівниця" писав, що Україна — це надважлива територія для Росії, яка необхідна для відновлення її могутності. Звичайно, я не стверджую, що ця система була ідеальною, але вона працювала. Зараз Трамп намагається її зламати, поставивши комерційні інтереси вище політичних. Тобто, щоб зараз бути союзником США, треба бути комерційно вигідним для цієї країни. І будь-яка підтримка має базуватись на комерційних відносинах — купи-продай. Водночас Трамп не розуміє політичних наслідків такого підходу. Бо не кожна країна може дозволити собі оплатити послуги США, як, наприклад, у нашому випадку. Звичайно, в нас зараз гроші є і лише тому, що нас фінансово підтримують європейські партнери. Але без цих грошей, в нас нема власних фінансових ресурсів, щоб купити необхідну американську зброю. А це, своєю чергою, може привести до того, що наш ворог досягне своїх цілей. І далі цей ворог, посилений коштом наших територій, ресурсів та населення, може перетворитися в загрозу для самих США. На цю тему мені згадується книга Кіссінджера "Дипломатія", де він розповідав, як британці у всіх війнах на європейському континенті постійно підтримували слабшого супротивника. Виключно для того, щоб сильний супротивник шляхом перемоги над слабким опонентом не став сильнішим і потім не кинув виклик самій Британії. Саме так працює система "балансу сил", але Трамп, мабуть, про неї не чув. Другий момент полягає в тому, що такий невибірковий підхід приведе до появи дуже сумнівних альянсів. Наприклад, інші країни бачитимуть невибірковість Трампа у підписанні таких угод. І заради власної довгострокової вигоди будуть підписувати ці угоди. Однак, проблема таких угод полягає в тому, що вона не усуває причин та розбіжностей в політичних поглядах між державами. Одразу згадується, як Третій Рейх мав комерційні відносини з Радянським Союзом. Німцям були потрібні ресурси, яких було вдосталь в Радянському союзі. Натомість вони продавали промислове обладнання, якого потребував СРСР. Водночас ці комерційні відносини не усували глибоких політичних розбіжностей між країнами. Кожна з цих країн потай вважала іншу своєю суперницею та чекала вдалого моменту, щоб знищити її. Також можна згадати, як під час Ірано-Іракської війни США підтримували Саддама Хусейна. Однак, сам Хусейн розглядав цю підтримку як спосіб укріпити свою владу.Читайте також: Слабкість США — у пасивностіЯк показує приклад Хусейна, політична підтримка теж має абсолютно схожі ризики. Але в політичної підтримки такі ризики є меншими, бо там є вибірковість у виборі союзника. А в комерційної підтримки такої вибірковості нема. Там інтересами керують лише гроші й той, хто має їх більше, з тим і вигідно працювати.Третім недоліком такої комерційної упередженості є те, що Трамп розглядає самі угоди лише з позиції користі для самих США, але водночас не пропонує ніякої вигоди для іншої сторони. Хоча в такому випадку, країни які хочуть вгодити Трампу, самі шукають ці вигоди для себе, але це ніяк не розв'язує саму проблему. Особливо на фоні того, як паралельно Китай просуває свою економічну дипломатію. Дуже показовою є стратегія Китаю в Африці. Китай дає країнам Африки кредити, будує інфраструктуру, допомагає створювати первинні галузі промисловості. Звичайно, все це Китай робить у власних інтересах, але це також допомагає і самим африканським країнам. І таким чином Китай посилює вплив в цьому регіоні, якого західний світ там ніколи не мав. Тому звичайно, що китайська економічна дипломатія буде успішнішою, ніж комерційна дипломатія США.Останнім недоліком комерційної вигоди є сумнівна користь для самих Сполучених Штатів. От підписав Трамп низку угод, але як вони допоможуть відновити втрачені позиції США в окремих галузях? Як вони допоможуть подолати Китай? Ніяк, бо всі виклики не вирішуються форматом угод, які зараз підписує Трамп. Вони вирішуються довгостроковою економічною політикою. І лише потім, в рамках такої політики, можна підписувати угоди, але вони будуть мати зовсім інший формат, не такий, як зараз. Тому особисто я вважаю, що всі ця манія Трампа довкола підписання угод є лише красивою картинкою для його виборця, але ніякої довгострокової користі для самих США вона не дасть.ДжерелоПро автора: Павло Вернівський, економіст, експерт Інституту ім. Олександра ПоляРедакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
we.ua - Трамп не розуміє, що закони комерції не працюють у політиці
Еспресо on espreso.tv
Час не на боці України, треба спонукати Захід до дій, - Яценюк
Про це в ефірі Еспресо заявив колишній прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк."Я не бачу можливості 100% компенсації нашими європейськими партнерами втрат від того, що США відмовляться надавати Україні військову і безпекову допомогу. Ми можемо говорити про план "Б", про "коаліцію охочих" і багато про що - від розмов не збільшується ні потужність, ні озброєння української армії, ні дальність ракет, які постачаються Україні, ні кількість цих ракет", - зазначив він.Яценюк додав, що розмови за собою нічого не несуть, якщо вони не підкріплені діями. "Завтра ми на спільній панелі Брюссельського форуму німецького фонду Маршалла виступаємо зі спецпосланником США по Україні Кітом Келлогом. Я хочу висловити свою думку щодо того, як я бачу роль і місце наших двосторонніх стосунків і американської адміністрації. Чи може американська адміністрація далі надавати допомогу Україні? Звичайно, може - це питання лише політичної волі. І навіть обіцянки Трампа під час і після виборчої кампанії, що він більше не буде "виписувати пустий чек", вони можуть бути вирішені дуже просто, бо Україна підписала славнозвісну угоду про мінерали і там є дуже чіткий механізм, як американці фактично на кредитній основі можуть постачати Україні зброю", - сказав експрем'єр.Він також розповів, що  вчора мав зустріч з європарламентарями: вони кажуть, що готові виділяти гроші на придбання американської зброї. "Резюмуючи, що сказав міністр оборони Піт Геґсет, - нічого нового. Його президент жодного разу не сказав чітко, що він буде надалі надавати Україні допомогу. Ми вже були в ситуації, коли США вимкнули обмін розвідданими, - добре, що повернули назад. Ми були в ситуації неймовірно напружених стосунків між Зеленським і Трампом, і те, що відбулося в Ватикані, принаймні зменшило напругу, і тут треба віддати належне Зеленському, було не просто", - додав Яценюк.На його думку, важливо те, що зараз робить ЄС по санкціях. "18-й пакет не треба переоцінювати, це не змінить драматично всю картину. Але наявність цього пакету буде спонукати США до якихось дій. Таке спонукання може відбутися під час саміту Великої сімки в Канаді, тому європейцям уже треба приїхати з чимось. Сказати: пане президенте, у нас є пакет - який Ваш пакет? Дуже складна робота, просто біда в тому, що час не на нашому боці і нам треба максимально прискорюватися. Це повинна бути робота по маленьких кроках, зокрема і публічно. Публічно спонукати наших партнерів на Заході діяти, а не говорити", - підсумував він.Глава Пентагону Піт Геґсет заявив, що Сполучені Штати зменшать бюджет на фінансування військової допомоги Україні, оскільки адміністрація президента Дональда Трампа "має інший погляд на цей конфлікт"
we.ua - Час не на боці України, треба спонукати Захід до дій, - Яценюк
Gazeta.ua on gazeta.ua
Між Кремлем і євро. Чому Віктор Орбан "заліг на дно" і чому це важливо для України
Активність угорського прем'єра пішла на спад синхронно з ініціативами Брюсселю позбавити Угорщину фінансування. У деталях розбиралася Gаzеtа.uа. Днями комісар з бюджету Єврокомісії Петер Серафім отримав листа від 26 членів Європарламенту із пропозицією припинити фінансування Угорщини. Щороку зі спільного бюджету ЄС виділяються кошти (субсидії) країнам-членам Євросоюзу на різні потреби. Наприклад, Угорщині вони надаються у рамках Програми підтримки структурно слабких регіонів та інших програм. Бюджетний механізм у ЄС надзвичайно складний. За загальним правилом, Європарламент, котрий щорічно схвалює спільний євробюджет, може запропонувати перегляд сум і отримувачів виплат. Єврокомісія має повноваження заблокувати виплати, якщо країна-отримувач не відповідає правилам надання або порушує їх. З Угорщиною прецедент є. У 2022 році Єврокомісія призупинила виділення Угорщині понад 30 млрд через недостатньо прозорі механізми використання цих коштів. Прем'єр Віктор Орбан тоді критикував Брюссель, але змушений був провести реформи. Зокрема, було створено Інтеграційне бюро. Попри це, 20 млрд досі "висять" між Єврокомісією та Угорщиною. На початку 2024 року Угорщина через невиконання вимог ЄК втратила право на понад 1млрд. Однак наприкінці 2023 року угорська сторона погодилася розблокувати надання Євросоюзом допомоги Україні - й отримала 10 млрд. Угорщина продовжує отримувати субсидії Більше того, Угорщина продовжує отримувати субсидії, наприклад, на розвиток сільського господарства. У ЄС зазначають, що прецеденту повного припинення фінансування ще не було. На думку підписантів листа ("зелених", лівих, соціал-демократів, лібералів), у країні систематично порушуються цінності та законодавство Євросоюзу. Депутатка Ееро Хейнялуома стверджує, що після "зависання" 20 млрд Угорщина продовжує нехтувати стандартами ЄС. За її словами, закони пакету так званого "весняного прибирання" (ухвалені в Угорщині) обмежують основні права і свободи громадян. Про що "весняне прибирання" 15 березня Віктор Орбан звинуватив політичних опонентів у роботі на іноземні держави, порівняв їх із комахами і натякнув на "весняне прибирання". 21 травня правляча в Угорщині партія "Фідес" внесла на розгляд парламенту проєкт "Про прозорість громадського життя" ("Про прозорість&hеllір;"), котрий дозволить Управлінню із захисту суверенітету вносити організації (зокрема, і ті, котрі фінансуються ЄС через гранти) до списку "загроз національному суверенітету". Асоціація суддів Угорщини 22 травня назвала цей проєкт таким, що суперечить верховенству права і принципам ЄС. Ініціативу розкритикували і засудили головні редактори провідних ЗМІ та понад 300 неурядових організацій світу. Раніше угорський парламент схвалив закон, котрий дозволяє владі заборонити масові мирні зібрання. Ще одна цьогорічна весняна ініціатива в Угорщині - надати угорському парламенту право відкликати мандати у депутатів Європарламенту. Закон дає владі повноваження для перевірок рахунків неурядових організацій на предмет отримання коштів від інших держав. Документ назвали "проросійським" Нещодавно у Будапешті вибухнув скандал із забороною ЛГБТ-спільнотам провести свій марш. На додачу, ще один закон дає владі повноваження для перевірок рахунків неурядових організацій на предмет отримання коштів від інших держав. Документ назвали "проросійським" за аналогією з законами РФ про іноагентів. Перед виборами до Європарламенту у 2024 році Угорщина "заморозила" рахунки опозиційних партій нібито для перевірки. Нині Будапешт реалізує неоднозначну судову реформу, котра підриває незалежність судів. Право голосу Законопроєкт "Про прозорість&hеllір;" викликав таке обурення євродепутатів, що, як повідомила доповідачка Європарламенту по Угорщині Тінеке Стрік, ЄП найближчим часом може провести дебати. Ініціатива, за її словами, набере кількість голосів, оскільки місяць тому євродепутати відвідали Угорщину і могли на власні очі оцінити, що там відбувається. Тема Угорщини набуває актуальності й у безпековому контексті. Депутати Європарламенту від партії Vоlt пропонують передати угорський голос Верховній представниці Каї Каллас. Пропозиції Vоlt частково збігаються із Планом "RЕАRМ Еurоре" (далі - План), котрий був схвалений на екстреному саміті ЄС. Відносини угорського прем'єра з ЄС сягнули нової критичної позначки. Та чи зважиться Брюссель на позбавлення його права голосу? Гальмо розширенню ЄС Віктор Орбан уже загальмував інтеграцію України до ЄС. Так, кілька років поспіль угорський прем'єр блокував санкції проти Росії, а у 2022 році лише його вихід "попити кави" дав можливість розпочати вступ України до Євросоюзу. Утім, нині Угорщина пробує взяти реванш. 11 травня Будапешт інформував про відтермінування початку переговорів по нацменшинах через підозру українського громадянина у шпигунстві. 12 травня міністерка юстиції України Ольга Стефанишина повідомила про початок консультацій з питання нацменшин, але тема наразі зависла. На додачу, Орбан готує референдум про вступ України до Євросоюзу. Результати плебісциту не є зобов'язуючими навіть для угорського уряду. Проте вони стануть аргументом для демаршу Орбана, коли йтиметься про членство України в ЄС. Якщо Єврокомісія перекриє фінансування Угорщині, то офіційний Будапешт матиме підстави назвати рішення політично мотивованим і, мінімум, викликати напругу у країн Східної Європи. Його підтримають словацький прем'єр Роберт Фіцо і лідер румунських ультраправих Джордже Сіміон. Але це прямо суперечить Плану, де окремо зазначений пріоритет розширення ЄС. Ймовірне і малоймовірне Якщо Брюссель вирішить обмежити функціонал Угорщини при ухвалі важливих рішень, він саме зараз може це зробити, вважає співробітниця Німецького фонду Маршалла у США Жужанна Вег. На її думку, стаття 7 Договору про ЄС допускає призупинку певних прав країни-члена, у тому числі і право голосу в Раді ЄС, якщо порушуються верховенство закону, демократія і свобода. "Євросоюз справді може заявити, що в Угорщині має місце систематичне порушення демократії та верховенства закону, і позбавити права голосу, - пояснила Жужанна Вег. - Але це все ще політичне рішення, тому малоймовірне". Більш реальним є скорочення субсидій. "ЄС може призупинити фінансування Угорщини, якщо новий проєкт "Про прозорість&hеllір;" або інший підриває верховенство закону або загрожує фінансовим інтересам Євросоюзу", - пояснила запрошена наукова співробітниця Центру Вільфріда Мартенса у Брюсселі Теона Лаврелашвілі. Є ще один варіант, про котрий пише у петиції Софі Вільєрс - подати до суду ЄС. У 2017 році Євросоюз подав позов проти Угорщини за спробу ухвалити законопроєкт, основні положення котрого повторюють нинішній резонансний "Про прозорість&hеllір;". Суд вирішив, що проєкт є дискримінаційним і запроваджує необґрунтовані обмеження на іноземні пожертви для організацій громадянського суспільства, що змусило Орбана відкласти спробу ухвалити документ.
we.ua - Між Кремлем і євро. Чому Віктор Орбан заліг на дно і чому це важливо для України
Last comments

What is wrong with this post?

Captcha code

By clicking the "Register" button, you agree with the Public Offer and our Vision of the Rules