Search trend "16 вересня"

Sign up, for leave a comments and likes
Фокус on focus.ua
Стільки ще не було: чим здивує користувачів нова серія смартфонів від Хіаоmі
Лінійка флагманських телефонів Хіаоmі 16 — одне з найбільших очікувань цього року. Її випуск заплановано на кінець вересня, а поки що інформатори натякають, що нова серія буде більшою, ніж зазвичай.
we.ua - Стільки ще не було: чим здивує користувачів нова серія смартфонів від Хіаоmі
Детектор медіа on detector.media
16-й Одеський міжнародний кінофестиваль оголосив склад відбіркової комісії
Покази конкурсних програм та індустріальні заходи кінофестивалю відбудуться в Києві з 24 вересня по 4 жовтня.
we.ua - 16-й Одеський міжнародний кінофестиваль оголосив склад відбіркової комісії
ТехноФан on tehnofan.com.ua
В застосунку “Дія” з’явилися нові можливості заробити гроші: деталі
У Міністерстві фінансів повідомили, що вони випустили нову серію військових облігацій на загальну суму 3,4 мільярди гривень. Сама облігація має назву “Алушта” і купити її можна через застосунок “Дія”. Ставка по облігації становить 16, 35%, а дата погашення по ній – 16 вересня 2026 року. Нагадуємо, що випуск нових облігацій через “Дію” є частиною спільної […] Сообщение В застосунку “Дія” з’явилися нові можливості заробити гроші: деталі появились сначала на ТехноФан.
Рубрика on rubryka.com
Мінцифра та Вrаvе1 проведуть найбільший інвестиційний саміт у світі на тему оборонних технологій
У Львові 16–17 вересня відбудеться Вrаvе1 Dеfеnsе Тесh Vаllеy 2025, що стане найбільшим інвестиційним самітом у сфері оборонних технологій у світі. Захід об'єднає понад 5 000 учасників, серед яких — найбільші венчурні фонди та інвестори з України, Європи, США, Близького Сходу та Азії; користувачі технологій, представники провідних українських і міжнародних оборонних компаній та стартапів. Про […] Тhе роst Мінцифра та Вrаvе1 проведуть найбільший інвестиційний саміт у світі на тему оборонних технологій арреаrеd fіrst оn Рубрика.
we.ua - Мінцифра та Вrаvе1 проведуть найбільший інвестиційний саміт у світі на тему оборонних технологій
Еспресо on espreso.tv
Ветерани отримають по 1500 грн на спорт: заявку можна оформити в Дії
Про це повідомив сервіс державних послуг Дія.Ветерани можуть використати кошти на відвідування спортзалу, басейну, оздоровчих закладів, щоб відновити сили та фізичне здоров’я після служби.Хто може подати заявку?Скористатися цією можливістю можуть ветерани та учасники бойових дій з інвалідністю, що мають податковий номер та підтверджений статус у Єдиному реєстрі ветеранів війни.Як подати заявку?Процес подачі заявки можна здійснити через Дію.Для цього необхідно:Увійти до застосунку "Дія".Обрати розділ "Сервіси", потім – "Ветеранський спорт".Обрати свою "Дія.Картку", на яку будуть зараховані кошти.Перевірити сформовану заявку та відправити її.Прийом заявок здійснюється з 1 до 20 липня включно. Кошти надійдуть на "Дія.Картку" протягом шести днів після схвалення заявки.Їх треба використати до кінця кварталу, у якому їх отримали. Наприклад, липневу — до кінця вересня.У застосунку "Дія" 30 червня випустили нову військову облігацію під назвою "Алушта" з виплатою 16 вересня 2026 року під 16,8% річних.
we.ua - Ветерани отримають по 1500 грн на спорт: заявку можна оформити в Дії
УНІАН on unian.ua
Серія Хіаоmі 16 включатиме одразу чотири моделі: чим здивують нові флагмани
Анонс очікується до кінця вересня – після презентації Snарdrаgоn 8 Еlіtе 2.
we.ua - Серія Хіаоmі 16 включатиме одразу чотири моделі: чим здивують нові флагмани
Еспресо on espreso.tv
У Дії з'явилася послуга заміни техпаспорта онлайн
Про це повідомив міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров."Якщо ви загубили техпаспорт, пошкодили його, змінили номерні знаки чи просто хочете перейти на цифровий формат — усе можна зробити онлайн у Дії. Швидко, зручно, без зайвого стресу", - зазначив він.Як скористатися послугоюЧерез застосунок Дія в розділі "Сервіси" потрібно обрати категорію "Водієві", а потім послугу "Заміна техпаспорта". Наступним кроком підписуєте заяву та вказуєте зручний спосіб доставки — відділення або кур’єр Укрпошти.Послуга доступна, якщо:вам 18 або більше років;у Дії є податковий номер (РНОКПП);маєте біометричний документ у Дії: паспорт або посвідку;ви власник авто та маєте свідоцтво про реєстрацію.У застосунку "Дія" 30 червня випустили нову військову облігацію під назвою "Алушта" з виплатою 16 вересня 2026 року під 16,8% річних.
we.ua - У Дії з'явилася послуга заміни техпаспорта онлайн
Come Back Alive on we.ua
Charitable Foundation «Come Back Alive»
The "Come Back Alive" Foundation is close to the Ukrainian military. The front line of the Russian-Ukrainian war is not only the front. It is where the war for Ukraine is going on. In hospitals, in warehouses, landfills, in mass media, in offices. We supply and repair equipment, train soldiers and officers, help transform the Armed Forces, provide first-hand accounts of war and stem the flow of propaganda and disinformation. Provides the Ukrainian army with the most important tactical advantage.
we.ua - Charitable Foundation «Come Back Alive»
Українські Національні Новини on unn.ua
Підозру отримав окупант, причетний до вбивства щонайменше трьох українських військовополонених
Підозру отримав окупант, причетний до вбивства щонайменше трьох українських військовополоненихПрокуратура та СБУ повідомили про підозру молодшому сержанту рф, відомому як "Алтай", який причетний до вбивства щонайменше трьох українських військовополонених на Вовчанському агрегатному заводі. Злочини фіксувалися з 16 червня по 3 липня 2024 року, а 24 вересня "Алтай" потрапив до українського полону.
we.ua - Підозру отримав окупант, причетний до вбивства щонайменше трьох українських військовополонених
ШоТам on shotam.info
В Україні випустили нову військову облігацію на честь Алушти
Тhе роst В Україні випустили нову військову облігацію на честь Алушти арреаrеd fіrst оn ШоТам. Українці можуть придбати нову облігацію «Алушта» в застосунку «Дія» з річною ставкою 16,8%. Зібрані кошти підуть на зброю, техніку, ліки та зарплати військовим. Про це повідомили в «Дії». Облігація коштує 1 048 гривень із датою виплати 16 вересня 2026 року, і кожна інвестиція одночасно допомагає армії та приносить вкладникам гарантований дохід. Послугу реалізує Мінцифра спільно […]
we.ua - В Україні випустили нову військову облігацію на честь Алушти
Еспресо on espreso.tv
У Дії зʼявилися нова облігація "Алушта" під 16,8% річних
Про це повідомила пресслужба застосунку.Вартість облігації становить 1048 грн, а виплата здійснюватиметься 16 вересня наступного року."Як це працює? Купуєте 10 облігацій Алушта за 10 481 грн під 16,8% річних — через рік отримуєте 12 452 грн на картку єПідтримка. Купівля облігацій у Дії — це 0% комісії та 0 грн 0 коп. прихованих платежів", – йдеться в матеріалі.У Дії нагадують: аби придбати облігацію, у застосунку слід перейти на розділ "Військові облігації", де обрати облігацію, партнера й кількість.Після цього потрібно підписати та оплатити її. Облігація зʼявиться в застосунку протягом трьох робочих днів."Кожна придбана облігація — це внесок у зброю, техніку, медикаменти для наших військових, виплату зарплат медикам і вчителям, пенсій та соціальних допомог. А ще — це інвестиція з гарантованим прибутком", – додають у Дії.З жовтня 2022 року до 30 квітня 2025 року українці у Дії загально придбали військових облігацій на 13,5 мільярда гривень.
we.ua - У Дії зʼявилися нова облігація Алушта під 16,8% річних
Укрінформ on ukrinform.ua
Кінофестиваль Svіtlо відкрив прийом заявок
VІ кінофестиваль Svіtlо, який відбудеться з 14 по 16 вересня 2025 року у Києві в «Українському домі», розпочав прийом заявок.
we.ua - Кінофестиваль Svіtlо відкрив прийом заявок
Еспресо on espreso.tv
Мобілізація в липні 2025 року: чи буде посилена та кого можуть призвати
Еспресо пояснить, кого за мобілізацією можуть призвати вже у липні, а також нові законодавчі ініціативи.На тлі повномасштабного вторгнення в Україні триває загальна мобілізація і воєнний стан, за які було проголосовано Верховною Радою та вкотре продовжено строком на 90 днів – з 9 травня до 6 серпня 2025 року.Під поняттям "загальна мобілізація" розуміють систему швидкого доукомплектування Збройних Сил, яка діє одночасно по всій території України. Цей механізм дає змогу збільшити кількість військових для ведення оборони країни, а також створити резерв громадян, готових служити в армії у разі необхідності.Мобілізація по-новому: останні нововведення та нові законопроєктиНаприкінці січня 2024 року на веб-порталі Верховної Ради з'явився  законопроєкт №10449  від уряду, який було розроблено спільно з Генштабом та народними депутатами. Основна мета запропонованих змін полягає в удосконаленні процесу формування особового складу ЗСУ, ротації та інших процесів, з урахуванням зростання загрози з боку агресора та його прагнення до подальшої окупації нових територій.Після другого читання, 11 квітня, законопроєкт про мобілізацію №10449 було схвалено, а 16 квітня його підписав Президент Володимир Зеленський. Основна частина закону набула чинності через місяць з дня, наступного після його публікації у виданні "Голос України", тобто з 18 травня.Законом скасовано систему строкової служби. Натомість буде впроваджено з 1 вересня 2025 року базову загальновійськову підготовку для громадян України віком від 18 до 25 років в усіх навчальних закладах, яка буде тривати до п'яти місяців у мирний час, а під час воєнного стану - до трьох місяців. Люди, які успішно пройшли цю підготовку, поставлять на військовий облік у ТЦК за місцем проживання. Початком перебування на військовій службі вважається момент відправлення людини до військової частини. Мобілізованого військовослужбовця не можуть одразу скерувати на фронт, оскільки перед цим необхідно пройти базову військову підготовку протягом 2-3 місяців.Крім того, як зазначив народний депутат Олексій Гончаренко, чоловіків віком від 50 до 60 років можуть мобілізувати лише за спеціальним мобілізаційним розпорядженням. Цю позицію підтвердив у коментарі для LІGА.nеt народний депутат Федір Веніславський, член комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони. Однак, у цьому питанні все не так однозначно. У ТЦК та СП зазначають, що в Україні немає прямої заборони щодо мобілізації військовозобов'язаних у віці 50-60 років, а відповідну процедуру називають "цілком прозорою". Про це в інтерв’ю "Главреду" розповів Сергій Монукало, начальник сектору мобілізаційно-оборонної роботи Сумського обласного ТЦК та СП. Він пояснив, що військовозобов'язаних цього віку направлятимуть не до штурмових підрозділів, а до забезпечувальних частин або на службу у Державну спеціальну службу транспорту (ДССТ).Важливо зазначити, що парламент затвердив проєкт закону № 10313 "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліціянтів на соціальний захист", а президент його підписав на початку квітня 2024 року. Цей закон спрямований на гарантування прав військовослужбовців на отримання інформації, медичного забезпечення та відпусток, а також надання поліціянтам права на одноразову грошову допомогу у разі загибелі чи визначення втрати працездатності. Крім того, один із пунктів проєкту виключає з переліку висновків ВЛК "обмежену придатність", натомість залишилось дві категорії: придатні та непридатні. Тобто ті, хто раніше був визнаний обмежено придатним, зобов'язані повторно пройти медкомісію протягом дев'яти місяців із набуття чинності закону (до 4 лютого 2025 року).Однак, через велике навантаження на ТЦК та медкомісії, терміни "перепроходження" були продовжені ще на чотири місяці, тобто до 5 червня. А також, наприкінці січня з'явилась можливість щодо отримання електронного направлення для проходження медобстеження, замість звичайного паперового. Оновлений список захворювань, що слугують підставою рішення ВЛК щодо непридатності або звільнення від мобілізації затверджено від 27 квітня 2024 року №262 Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України.Не підлягають призову військовозобов'язані з інвалідністю всіх груп та люди, які згідно з рішенням ВЛК є тимчасово непридатними для проходження служби на період від 6 до 12 місяців (з наступним переоглядом).Зміни, що стосуються процедури військового обліку призовників, а також процедури вручення повісток вже в дії. Громадяни за бажанням зможуть зареєструвати свій електронний кабінет у системі призовника, військовозобов'язаного або резервіста "Резерв+", але повістки у електронному форматі не будуть розсилати. Крім того, всі військовозобов'язані після введення в дію закону протягом 60 днів (до 16 липня 2024 року) мали оновити дані за допомогою цього кабінету або особисто прийти в ЦНАП чи ТЦК. Сьогодні громадяни все ще можуть це зробити, але тепер лише двома способами: через застосунок Резерв+ або в ТЦК та СП.Наприкінці червня 2024 року у мобільному додатку "Резерв+" з'явилася можливість використовувати QR-код. За словами Лазуткіна, QR-код з юридичної сторони має таку ж силу, як і традиційний паперовий документ. У разі невиконання військовозобов'язаними та резервістами своїх обов'язків, до ухилянтів може застосовуватись тимчасове обмеження за рішенням суду на право керування особистим транспортом.Оновлений законопроєкт "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" також розглядав можливість демобілізації після 36 місяців безперервної служби у війську, однак ця норма була повністю видалена. Натомість Міноборони планує створити окремий проєкт закону, що буде присвячений питанням демобілізації та ротації військовослужбовців. Цей документ буде створений з урахуванням всіх можливих загроз та ризиків. Таку інформацію озвучив речник відомства Дмитро Лазуткін в етері телемарафону.Законопроєкт про демобілізацію залишається складною темою, яка торкається соціальної справедливості та обороноздатності, зазначає Сергій Згурець. Генштаб не підтримує ухвалення нового проєкту закону від Міноборони через ризик одночасного звільнення понад 108 тисяч військових, що може послабити бойові підрозділи. Натомість Міноборони пропонує альтернативи: реабілітація, відпустки та обов’язкова ротація. Однак, будь-які запропоновані варіанти потребують затвердження на державному рівні. У зв’язку з цим відомство пропонує перенести розгляд законопроєкту.Нещодавно стало відомо, що українських бійців, які перебувають на фронті ще з 2022 року, поступово планують відводити з передової. Про це розповів генерал-лейтенант Іван Гаврилюк, колишній заступник міністра оборони, пише Укрінформ. За його словами, нині триває завершальна стадія розробки спеціального механізму ротацій, який дасть змогу оновлювати особовий склад та залучати нових людей для підготовки і своєчасної зміни військових, що беруть участь у бойових діях.Зміни стосуються і мотивації для військовослужбовців, зокрема, після підписання контракту надається можливість одноразового отримання сертифіката на придбання автомобіля на суму 150 тисяч гривень, а також компенсація в розмірі 50% від суми першого внеску за держпрограмою "Є-оселя" та інше.Оновлення стосуються також військовозобов'язаних, які перебувають за кордоном. Без військово-облікових документів чоловіки тепер не мають змоги оформити паспорт, закордонний паспорт або отримати консульські послуги. Для уникнення неприємностей українці, які перебувають за кордоном, мали також оновити свої персональні дані протягом 60 днів після набуття чинності закону про мобілізацію. Це можна зробити, зв'язавшись з ТЦК за допомогою телефону або через електронну пошту.Ще одна ініціатива, яка стосується українців, які перебувають закордоном, може скоро набути чинності. Громадянам нададуть можливість дистанційно оформити бронь від мобілізації, що дозволить офіційно працевлаштуватися в Україні через спеціальні центри за кордоном - Unіty Нub. Про це розповів міністр національної єдності Олексій Чернишов, пише Економічна правда."Наше завдання таке, щоб людина, коли перетинає кордон, вже мала такий статус, який не дозволяє йому потрапити у ситуацію, коли між кордоном і заводом його мобілізують", - пояснив Чернишов.Крім того, запуск нового мобільного додатку для військовослужбовців під назвою "Армія+" вже відбувся. Він має полегшити виконання повсякденних завдань для всіх військовослужбовців. Про це розповів у вечірньому відеозверненні Президент Володимир Зеленський.Раніше, заступниця міністра оборони України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Катерина Черногоренко розповідала, що українські військові можуть скористатися найважливішими функціями цього додатку. По-перше, військове ІD - посвідчення військовослужбовця, а також ще одна дуже важлива функція - це електронні рапорти, пише УНІАН.У вересні 2024 року до Парламенту було подано законопроєкт №12076, який пропонує зміни до Закону "Про військовий обов’язок і військову службу", зокрема щодо військового обліку 17-річних. Нині документ вже набув чинності, тож тепер юнакам не потрібно проходити ВЛК перед постановкою на облік. Також, того року, коли юнаку виповнюється 17 років, він має стати на облік саме у період з 1 січня до 31 липня. Зміни передбачають і нові способи постановки на військовий облік та уточнюються обставини, коли порушення цих строків не тягне за собою покарання. Важливо також те, що нині у Верховній Раді розглядають законопроєкт №12442, який передбачає кримінальну відповідальність через порушення законів у сфері оборони та мобілізації. Йдеться про притягнення до відповідальності керівників ТЦК та СП, а також голів та членів ВЛК у разі порушень, пов’язаних із мобілізаційною підготовкою та призовом.Документ передбачає покарання посадовців ТЦК та СП, а також членів ВЛК, хто незаконно відправляють на службу людей, які непридатні, або ж, навпаки, допомагають уникнути призову тим, хто має служити.Мобілізація в Україні на сьогодні: кого можуть призвати вже у липніІз початку липня, як і раніше, отримати повістки можуть чоловіки віком від 18 до 60 років, які є військовозобов'язаними, відповідають вимогам за станом здоров’я та не мають інших підстав для відтермінування служби.Загалом, військове керівництво країни зазначає, що насамперед для доукомлектації армії потрібні люди з бойовим досвідом – штурмовики, артилеристи тощо. Другорядно - фахівці з різних сфер: водії, ІТ-спеціалісти, зв'язківці. Адже мобілізаційні процеси здійснюються не лише для бойових дій на фронті, а також для виконання різноманітних завдань. Один із можливих напрямків служби у таких випадках - це робота в штабі. Це означає, що в армії є потреба в професіоналах різних спеціальностей.Так, мобілізації можуть підлягати такі групи військовозобов'язаних:чоловіки віком від 18 до 60 років, які придатні та обмежено придатні за станом здоров’я під час воєнного стану, якщо вони мають військовий досвід;чоловіки віком від 25 років до 60 років, які придатні та обмежено придатні (повинні були повторно пройти військово-лікарську комісію — до 5 червня 2025 року та отримати статус "придатні" чи "непридатні") за станом здоров’я під час воєнного стану, якщо вони не мають досвіду військової служби;чоловіки віком від 18 до 60 років, які зняті та виключені з військового обліку, однак визнані придатними або обмежено придатними (повинні були повторно пройти військово-лікарську комісію — до 5 червня 2025 року та отримати статус "придатні" чи "непридатні")  через стан здоров'я в умовах воєнного стану на підставі рішення ВЛК.Граничний вік для мобілізації залишився незмінним та не застосовується до чоловіків, які досягли 60-річного віку.Добровільно прийняти рішення щодо вступу на військову службу можуть:жінки віком до 60 років, які придатні за станом здоров’я; призовники віком від 18 до 25 років, які раніше не брали участь у виконанні строкової служби – на службу за контрактом;люди з інвалідністю, а також ті, хто отримав право на відтермінування від мобілізації через сімейні обставини.Наприкінці вересня до Верховної Ради внесли законопроект №10084, метою якого є внесення змін до закону про військовий обов'язок і військову службу, аби зняти вікове обмеження на добровільне проходження військової служби. Йдеться про військовослужбовців, які будуть визнані ВЛК придатними до служби, володіють значним рівнем професійної підготовки та практичним досвідом. Як зазначалось раніше, в Україні максимальний граничний вік мобілізації – 60 років.Автори проєкту Юрченко Олександр та Бурміч Анатолій зазначають, що цим документом вони усувають "вікову дискримінацію". Адже обов'язок захищати Батьківщину є закріпленим у Конституції і відмова українцям у проходженні служби у віці понад 60 років є порушенням їхніх конституційних прав. До того ж нардепи наголошують, що таким чином можна поповнити лави армії, вмотивованими та досвідченими військовими. Проєкт був зареєстрований на сайті Верховної Ради у вересні 2023, однак і досі перебуває на етапі опрацювання в комітеті.На противагу цьому, на порталі Парламенту 18 листопада 2024 року було зареєстровано законопроєкт №12222, що передбачає зниження граничного віку проходження військової служби з нинішніх 60 до 55 років. Сьогодні проєкт перебуває на стадії опрацювання в комітеті. Водночас, член Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки Федір Веніславський у коментарі "Українському радіо" заявив, що цей документ наразі не має високі перспективи для розгляду в найближчий час. За його словами, у нинішніх умовах, коли ворог активізує мобілізаційні зусилля, Україна не може дозволити собі такі зміни. Ще одним гучним нововведенням стала реєстрація на сайті Верховної Ради законопроєкту №11079-1 про мобілізацію засуджених, він також був підписаний 17 квітня 2024 року. Цим документом вносять певні зміни до законодавства, які передбачають надання засудженим можливості умовного дострокового звільнення від відбування покарання за умови, що вони погодяться на контрактну службу за Збройних Силах України. До цього часу чинне законодавство не дозволяло мобілізувати людей, які відбувають покарання та тих, хто мають судимість, навіть у випадках, коли вони виявляють бажання служити.Мобілізація молодшаєУ квітні 2023 року на сайті Верховної Ради з’явився законопроєкт № 9281, який передбачає зменшення граничного призовного віку з 27 до 25 років. Таке рішення було обумовлено тим, що значну кількість чоловіків призовного віку не могли мобілізувати, оскільки вони не досягли віку 27 років та не мали статусу "резервіста" та  "військовозобов’язаного", тобто їх могли призвати лише на строкову службу, яка в умовах війни не проводиться. Згодом, законопроєкт підтримав Кабмін та 5 травня 2023 року його було передано на підпис до президента. Майже через рік, а саме 2 квітня 2024 року, ухвалений парламентом закон таки був підписаний Володимиром Зеленським. Тобто, з 4 квітня набув чинності Закон № 3127-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", де йдеться про зменшення призовного віку із 27 до 25 років.В оборонному відомстві зазначають, що під час воєнного стану таке тривале перебування людей призовного віку на обліку є недоцільним. До того ж це є прямим наслідком того, що до лав ЗСУ не можуть залучити значну частину придатних до служби чоловіків. Як зазначають військові, на фронті не вистачає молодих людей.Насправді, тут потрібно враховувати всі фактори і не перетнути "тонку межу" між бажанням щодо захисту держави та перспективами майбутнього України після перемоги, зазначає історик та військовий експерт Михайло Жирохов. Йдеться про демографічні причини, настрої в суспільстві та рівень загальної підготовки юнаків. До того ж не варто забувати, що з початком повномасштабного вторгнення, до лав Збройних Сил добровільно приєдналась значна кількість молодих людей, яким ледь виповнилось 18 років, тому сьогодні у війську можна побачити всі вікові категорії.У Верховній Раді 16 вересня 2024 року розглянули доопрацьований законопроєкт №11379-д, який передбачає заборону мобілізації юнаків до 25 років. Проєкт було прийнято, нині він чекає на підпис Президента. Через наявну "прогалину" в законодавстві, сьогодні було можливо мобілізувати військовозобов'язаних віком до 25 років, якщо вони визнані непридатними в мирний час або обмежено придатними під час воєнного стану. У Теlеgrаm-каналі нардеп Олексій Гончаренко повідомив, що мобілізацію обмежено придатних чоловіків, яким 18-25 років, офіційно зупинили відповідно до директиви Командування Сухопутних Військ. Хоча українська влада нині й досі рішуче відкидає ідею мобілізації з 18 років, яку пропонують США, в Офісі президента України вже впровадили зміни до законодавства та указів глави держави, щодо запровадження добровільного контракту для чоловіків віком до 25 років. Ініціатива "Контракт 18-24" спрямована на залучення тих, хто не підлягає обов’язковій мобілізації, та передбачає низку привілеїв, суттєву матеріальну підтримку для добровольців.Так, контракт на суму 1 мільйон гривень має авансовий платіж у розмірі 200 тисяч гривень одразу після підписання, а залишок у 800 тисяч гривень буде виплачено у декілька етапів. Молоді добровольці, залежно завдань, можуть отримувати "зарплату" до 120 тисяч гривень, а також додаткові виплати за участь у бойових операціях. В результаті загальна сума виплат за рік контракту може досягти до 2 мільйонів гривень. Крім того, для військових передбачені вигідні умови: пільгова іпотека, безкоштовне навчання та медичне обслуговування, а також можливість виїжджати за кордон після виконання контакту.Електронний реєстр військовозобов'язанихЩе у вересні 2023 року на сайті Верховної Ради з'явився законопроект, який стосується створення електронного реєстру військовозобов'язаних. Народні депутати запропонували зібрати всю доступну особисту та службову інформацію про військовозобов’язаних і резервістів у електронних реєстрах і базах даних у єдиний е-реєстр.Тобто, передати Міністерству оборони інформацію з державних реєстрів: МВС, Податкової служби, МОЗ, Держміграційної служби та інших відомств. Відповідно до проєкту закону, в автоматичному режимі військове відомство буде отримувати інформацію та особисті дані про українців віком 18-60 років. Включно з номерами телефонів, електронною поштою, відомостями про сімейний стан, роботу військовозобов’язаних та інше.Сьогодні е-реєстр "Оберіг" працює повноцінно, а в особистому кабінеті громадяни зможуть уточнити внесені дані та подати відомості до ТЦК через "Резерв+"."Це закрита система, яка має свій захищений контур. Всі вимоги (захисту - ред.) до неї витримані. Це достатньо захищений продукт, який немає жодних натяків на можливість бути вразливим. І ми бачимо, що за півтора року повномасштабної війни немає витоку сенситивної інформації", - заявив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров у коментарі Еспресо.У свою чергу, Мінцифри проєкт "смарт-мобілізація", про що було анонсовано під час пресконференції в Медіацентрі Україна ще у 2023 році вже працює. З його допомогою військовозобов’язані зможуть самостійно обрати бажану для мобілізації спеціальність та підрозділ. Так, у застосунку "Резерв+" вже є функція пошуку вакансій в Силах оборони. Уникнення або мінімізація корупційних схем є однією з основних завдань, які вирішує ця ініціатива. З іншого боку, новий підхід ґрунтується на максимальній прозорості та доступності інформації для кожного громадянина. Прийнявши рішення мобілізуватися, людина отримує можливість обрати таку спеціальність, яка відображає її унікальні здібності та особисті прагнення. До того ж зникає фактор невідомості, адже подавши заявку, та успішно пройшовши відбір, вона має можливість пройти навчання та здобути посаду, що відповідає саме її вибору. Такий підхід дозволяє кожній особі реалізувати свій потенціал та отримати можливість працювати в сфері, яка найбільше відповідає її уподобанням та навичкам.На початку квітня 2024 року, АрміяІnfоrm опублікувала інтерв’ю з Черногоренко, яка відповідає за напрямки цифрового розвитку, трансформацій та цифровізації. "Я вважаю, що людина має мати можливість мобілізуватися або підписати контракт саме до такого командира, якому він чи вона довіряє. Це - цільовий рекрутинг. Цивільна аналогія: коли після випуску з вишу за кращих студентів борються працедавці", - розповіла Черногоренко.Фото: соцмережіХто має право на виїзд за кордон? Заборона виїзду для військовозобов'язаних громадян України, які віком від 18 до 60 років, за певними винятками, залишилась незмінною.Це правило спрямоване на забезпечення безпеки та добробуту громадян України під час періодів, коли держава перебуває в стані війни або мобілізації, але враховує індивідуальні потреби людини.На час дії воєнного стану питання перетину кордону громадянами України регулюється постановою Кабінету Міністрів України № 57. Згідно з цим правовим актом виїжджати за територію країни можуть такі військовозобов'язані чоловіки:ті, хто з медичних причин отримали дозвіл на виїзд (за станом здоров’я)за сімейними обставинамиза професієюз метою допомоги ЗСУдержслужбовціТакож, радимо звертати увагу на інформацію, яка є на офіційному веб-порталі Державної прикордонної служби України. Працівники цієї служби діють згідно з наказами та вказівками свого безпосереднього керівництва. Це важливо враховувати, оскільки їхні дії можуть базуватися не лише на загальних правилах, але й на конкретних внутрішніх інструкціях та розпорядженнях.Щодо жінок, відповідно до закону громадянки України можуть вільно виїжджати за кордон. Проте не слід забувати, що існують винятки. Обмеження на виїзд розповсюджуються на жінок, які обіймають посади в уряді та народних депутатів.Військовий облік медикинь та чи буде мобілізація жінок?З 1 жовтня 2023 року в Україні жінки з медичною та фармацевтичною освітою стали на військовий облік. Однак у пресслужбі МОЗ пояснили, що постановка на облік у ТЦК не обов'язково передбачає їхню мобілізацію. Такий облік дає можливість побачити об’єктивні резерви медичного персоналу та дає змогу визначити наявний медичний потенціал серед жінок та їхню готовність допомагати в умовах воєнного стану. "Тому з 1 жовтня 2023 року на військовий облік мають стати всі жінки-медики та жінки-фармацевти, які з певних причин там не перебували. Постановка на військовий облік не дорівнює мобілізації. Облік необхідний лише для узагальнення даних про наявний резерв медиків у державі", - зазначили у відомстві.До того ж такі норми законодавчо закріплено ще 1992 року ч. 11 ст. 1 ЗУ "Про військовий обов’язок і військову службу". Жінки медичних професій підлягають військовому обліку, якщо вони відповідають віковим (до 60 років) та медичним (визначається ВЛК) критеріям для проходження служби.Згідно з постановою Кабміну від 30 грудня 2022 р. № 1487, жінки, які мають відповідну медичну та фармацевтичну освіту, але не перебувають на обліку у ТЦК, можуть влаштовуватись на роботу як невійськовозобов’язані ще протягом трьох років, тобто до кінця 2026 року, - як пояснила юристка Галина Токмач.Проте роботодавці зобов’язані повідомити ТЦК СП про те, що співробітниця їх організації/установи має медичну освіту, але не перебуває на військовому обліку. Якщо жінка працює не за фаховою спеціальністю та не надавала роботодавцю документ про наявну медичну освіту, то відповідно ТЦК СП ця інформація не стане доступною ніяким чином.Важливим доповненням є те, що українки, які перебувають на військовому обліку, зможуть перетинати кордон під час воєнного стану. Пресслужба МОН офіційно підтвердила інформацію: "Жінки-медики та жінки-фармацевти можуть безперешкодно виїжджати за кордон. Починаючи з 1 жовтня 2023 року жодних змін в умовах виїзду за кордон для жінок - не буде. Кожна жінка з медичною та фармацевтичною освітою може вільно перетинати державний кордон в незалежності від того, стоїть вона на військовому обліку чи ні. Наразі обмеження діють лише для деяких категорій державних службовців та посадових осіб, які обіймають певні посади". Однак, нова хвиля занепокоєння щодо мобілізації жінок почала ширитись соціальними мережами наприкінці вересня 2024 року. Тоді, на веб-порталі Верховної Ради зареєстрували проєкт №12076, який пропонує внести зміни до ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу". У ньому зокрема йдеться про уточнення норм щодо військового обліку жінок, які мають бажання пройти базову військову підготовку. Згідно із запропонованими змінами, перед початком служби вони, за власною згодою, будуть поставлені на військовий облік призовників. Після базової підготовки таких жінок зараховуватимуть до військового обліку військовозобов'язаних, зазначають в матеріалі ЮРЛІГА. У січні 2025 року документ набув чинності, адже його підписав Президент. Згідно з Конституцією України, всі зобов’язання, які покладені на чоловіків під час дії воєнного стану, автоматично поширюватимуться і на цих жінок. Водночас законодавство про мобілізацію не передбачає обов’язкового проходження служби жінок у ЗСУ. Представниці жіночої статі можуть долучитися до армії виключно на добровільній основі, уклавши відповідний контракт. Що означають поняття "повна мобілізація" та "посилення мобілізації" на практиціБойові дії тривають, і Україна не припиняє наступати для звільнення всіх своїх територій. Незважаючи на такі значні цифри втрат серед окупантів, з української сторони теж існує потреба у поповнені резервів. Якщо ж говорити про "повну мобілізацію", то в правовому полі України таке поняття взагалі відсутнє. Існують лише терміни – часткова і загальна мобілізація. Тож страхітливі історії про повну мобілізацію всіх чоловіків можна сприймати лише як добре продуману ІПСО.Наприкінці березня 2024 року Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський повідомив у інтерв'ю Укрінформу, що завдяки оптимізації навантаження між різними частинами та підрозділами Сил оборони, а також проведенню оцінки можливостей українського війська, вдалося "значно знизити" потребу в мобілізації резервістів."За рахунок перегляду наших внутрішніх ресурсів та уточнення бойового складу ЗСУ ця цифра (500 тис. резервістів, — ред.) була суттєво зменшена. Ми очікуємо, що у нас буде достатньо людей, здатних захищати Батьківщину. Йдеться не лише про мобілізованих, а й про добровольців", - розповів Сирський.Однак, 29 жовтня секретар РНБО Олександр Литвиненко, під час промови у Верховній Раді наголосив на потребі додаткової мобілізації в Україні, пише LІGА.nеt. Відповідно до його слів, для досягнення 85% укомплектованості військових частин необхідно призвати ще 160 тисяч військовозобов'язаних. Він підкреслив, що такі дії є ключовими для зміцнення обороноздатності країни, зважаючи на поточні виклики, які постали через ситуацію на фронті.Нині точні цифри та плани щодо мобілізації не повідомляють. Водночас Сирський підкреслив, що головний шлях доукомплектування армії – це подальше проведення мобілізаційних заходів, пише РБК-Україна. Головнокомандувач також акцентував, що процес має бути прозорим, відповідати закону та не створювати шоку в суспільстві:"Водночас я наполягаю на мобілізації з обов’язковим дотриманням законності та прозорості в роботі ТЦК. Для людей мобілізація не має бути шоком. Всі наші територіальні центри комплектування повинні змінитися. Визначено завдання президентом України - верховним головнокомандувачем".Фото: gеttyіmаgеsЯкі бувають види повісток та де їх можуть вручити Сьогодні в Україні передбачено законом чотири види повісток. Однак, відповідно до доповнення статті 18−1 ЗУ про військовий обов’язок і військову службу, в період воєнного стану не відбувається призов на строкову військову службу. Оскільки новий проєкт щодо мобілізації схвалено, з моменту набуття чинності (18 травня 2024 року) всі військовозобов'язані чоловіки повинні були оновити свої дані в ТЦК, ЦНАПі або через е-кабінет протягом 60 днів.Крім того, сьогодні й досі діють норми визначені Порядком проведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, закони про мобілізацію, військову підготовку та обов'язок. Відповідно до цих правил існують випадки, коли чоловікам необхідно самостійно звертатися до територіального центру комплектації без отримання повістки, зокрема, щоб оновити дані.У 2025 році чоловіки можуть отримати такі види повісток:Для уточнення облікових даних. Видаються з метою оновлення та уточнення інформації про стан здоров'я особи, склад сім'ї, місця роботи та інших важливих даних. На проходження військово-лікарської комісії (ВЛК). Ця повістка підписана начальником Територіального військового комісаріату, вимагає пройти медичний огляд. Разом з повісткою додається спеціальна картка дослідження та медичного обстеження. У цій картці буде внесено висновок ВЛК щодо придатності до військової служби, непридатності або обмеженої придатності.Мобілізаційне розпорядження. Така повістка видається військовозобов'язаному після того, як медкомісія визнала його придатним для військової служби.Повістка щодо призову на військову службу до Збройних Сил України.Тож, в повістці обов'язково повинна бути зазначена мета виклику військовозобов'язаної людини.Нові правила у процедурі вручення повісток Речниця територіального центру комплектування та соціальної підтримки Аліна Кривошея розповіла, хто має право вручати повістки: "Повістку може вручити не лише посадова особа ТЦК та СП, а й органи місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти".А з місцем вручення даного документу трохи важче. На практиці законодавством не встановлено конкретне місце для вручення повістки, тому фактично це може відбутися в будь-якому місці, як-от у парку, на блокпості чи в іншому громадському місці, або за місцем проживання. Новий закон містить вимогу: під час мобілізації громадяни України у віці 18-60 років повинні мати при собі військово-обліковий документ і пред'являти його за вимогою представника ТЦК, поліцейського чи представника Державної прикордонної служби України у прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через державний кордон України. Тепер процес перевірки документів буде проводитись із фото- та відеофіксацією. Крім того, при врученні повістки представники ТЦК зобов'язані за вимогою надавати свої особисті дані, зокрема ПІБ та посаду, а також пред'являти службові посвідчення для підтвердження своєї ідентифікації. У такому випадку повістка буде вважатись врученою після того, як людина особисто її отримала та поставила підпис.Важливо, що з 18 липня 2024 року повістки чоловікам можуть надсилати звичайною поштою після закінчення встановленого законом 60-денного строку на уточнення військово-облікових даних. Це передбачено постановою Кабінету Міністрів №560 від 16 травня.Відповідно до цього документу, повістку вважатимуть підтвердженою навіть у разі відмови від її отримання або відсутності людини проживання за вказаною адресою. Таке "заочне" оповіщення дозволяє вважати чоловіка повідомленим без підпису на повістці.Якщо людина не оновила дані в ТЦК, ЦНАПі або через Резерв+, тоді під час перевірки військо-облікових документів громадянин отримає повістку для оновлення даних. Цю ситуацію пояснив юрист "Столичної правової групи" Володимир Прядка на YоuТubе-каналі компанії."Перевірки військо-облікових документів у громадян на вулиці нікуди не зникнуть і будуть проходити після 16 липня. Результати цих перевірок залежатимуть від того, чи будуть у військовозобов'язаного громадянина оновлені військово-облікові дані, чи ні. У випадку, коли у військовозобов'язаних не виявиться відповідних документів, чи їхні документи будуть неактуальними або не оновленими відповідно до вимог закону про мобілізацію, тоді, такій особі, буде вручена повістка до ТЦК СП на оновлення військово-облікових даних", — розповів юрист.Хто може отримати повторну повістку та наслідки її ігнорування Повторно чоловік може отримати повістку, якщо він не з’явився в ТЦК з першого разу (після першої повістки). До того ж, відповідно до законів України, усі військовозобов’язані протягом семи днів після зміни будь-яких облікових даних мають повідомляти ТЦК. Це стосується зміни місця проживання, роботи, сімейного стану тощо. З цього виходить, що повістку можуть видати знову як для повторного проходження ВЛК (якщо минуло більше року з проходження огляду), так і для перевірки персональних даних чи обставин відстрочки.Згідно з новим законом, у разі невиконання військовозобов'язаними та резервістами своїх обов'язків, до ухилянтів може застосовуватись тимчасове обмеження за рішенням суду на право керування особистим транспортом. Тобто, у випадку невиконання військовозобов'язаним своїх обов'язків ТЦК має право звернутися до Нацполіції для адміністративного затримання та приведення військовозобов'язаного. Якщо це неможливо здійснити, ТЦК надсилає громадянину лист з вимогою щодо виконання обов'язків. У разі невиконання цієї вимоги протягом 10 днів, ТЦК може звернутися до суду з проханням про обмеження у праві керування автомобілем. Однак, і це обмеження не може бути застосоване, якщо кермування - це основне джерело заробітку людини або авто є необхідністю, оскільки в родині є людина з інвалідністю."Вимога ТЦК - це не повістка ТЦК. Зверніть увагу, що ТЦК подає щодо вас позов для обмеження в праві керування у разі невиконання вами вимоги, а не повістки. Це два різні юридичні терміни. Якщо раніше з повісткою ТЦК потрібно було якось ще морочитися, щоб вручити її особисто, то вимога вважається доправленою автоматично у разі надсилання рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу громадянина. Форма такої вимоги ТЦК ще не існує, принаймні досі її офіційно не опубліковано та не затверджено Міноборони", - розповів юрист Роман Сімутін в матеріалі ТСН.Щодо ігнорування повістки, як зазначає адвокат Ростислав Кравець, передбачена також адміністративна відповідальність – у вигляді штрафу, та кримінальна відповідальність за ігнорування вказівок щодо мобілізації – обмеження волі до трьох років, або позбавлення волі до п’яти років. Але треба мати на увазі, що кожен з таких випадків розглядають індивідуально та з використанням цілого комплексу заходів.У Верховній Раді було зареєстровано ще в грудні 2023 року проєкт закону №10379, що стосується внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України. Він спрямований на посилення відповідальності за порушення військового законодавства. Хоча цей документ зазнав значної критики та юристи наголошують на доцільності впровадження такого документу, його все ж таки було підписано Президентом 17 травня 2024 року.Відповідно до закону, штрафи для людей, які ухиляються від мобілізації, такі: за недотримання правил військового обліку накладається штраф у розмірі від 3 400 до 5 100 гривень. За порушення повторно або в особливий період сума зростає до 17 000-25 500 гривень. Крім того, передбачена відповідальність за порушення законодавства, що стосуються оборони та мобілізації.Однак у березні 2025 року парламент ухвалив законопроєкт, що передбачає знижку на штраф від ТЦК для військовозобов’язаних, які сплатять їх добровільно. Відповідно до документу №12093, якщо військовозобов’язаний, якого оштрафували, впродовж 10 днів звернеться до відповідних органів та внесе платіж, сума штрафу буде зменшена вдвічі, тобто буде надана знижка у розмірі 50%. Це означає, що замість 17 000 гривень, а саме така сума мінімального штрафу, громадянину доведеться сплатити лише 8500 гривень.Крім зниженої суми штрафу, даний законопроєкт також передбачає скасування адміністративних проваджень щодо порушень військового обліку для громадян, які самостійно приймуть рішення щодо вступу до лав Збройних сил. Нині документ вже підписано Володимиром Зеленським. У Мінюсті розповіли, що за несплату штрафів щодо порушення правил мобілізації, можливе блокування рахунків, а далі навіть вилучення коштів, рухомого та нерухомого майна, пише Суспільне. Штраф слід сплатити протягом 15 днів після отримання постанови (ст. 307 КУпАП). Якщо ж цього не зробити, справа передається виконавчій службі (ст. 308 КУпАП), яка може заморозити банківські рахунки, нарахувати подвійну суму штрафу та додаткові витрати, передбачені урядом. У першу чергу стягнення проводиться з коштів у гривні чи валюті. За їх відсутності – із майна, яке не підпадає під арештний захист.Хто не підлягає мобілізації через відстрочку Оновлений закон має низку норм, які стосуються відстрочки від призову під час мобілізації. Тому, коли 18 травня документ набув чинності, саме таким категоріям осіб тепер надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації:люди, які заброньовані державними органами, підприємствами, установами тощо;люди з інвалідністю (наприклад, якщо у людини 2 група інвалідності, мобілізація такої особи можлива лише за власним бажанням);люди, які тимчасово непридатні за рішенням ВЛК (на період 6-12 місяців, потім потрібно пройти переогляд);люди, які мають трьох і більше неповнолітніх дітей на утриманні (тобто, мобілізація багатодітних батьків не буде проводитись). Винятком є ті, у кого є заборгованість з оплати елементів, якщо загальний розмір заборгованості перевищує суму платежів за 3 місяці;жінки та чоловіки, які мають на утриманні неповнолітню дитину або дітей, у випадку, якщо другий з батьків цієї дитини помер, був позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або оголошений померлим;люди, які виховують неповнолітню тяжкохвору дитину або дитину з інвалідністю;люди, на утриманні яких повнолітня дитина з інвалідністю І-ІІ групи;усиновлювачі, на утриманні яких перебувають діти до 18 років, які на момент усиновлення були дітьми-сиротами або дітьми, які позбавлені батьківського піклування;ті, хто займаються постійним доглядом за хворою дружиною/чоловіком, дитиною, а також своїми батьками або батьками чоловіка чи дружини (згідно певних умов), які за висновком спеціальних медичних комісій потребують неперервного догляду;опікуни людини, яка визнана судом недієздатною;люди, що мають чоловіка або дружину, яким встановлена інвалідність І-ІІ групи;люди, що мають чоловіка або дружину, яким встановлена інвалідність ІІІ групи внаслідок важких захворювань, втрати кінцівок та органів або за наявності у людини, яка має інвалідність ІІІ групи важкої хвороби, психічного розладу, паралітичних синдромів та інше;люди, в яких один із своїх батьків або батьків чоловіка (дружини) має інвалідність І-ІІ групи та згідно з законом зобов’язані їх утримувати, за умови, що немає інших людей, які не входять до числа військовозобов’язаних (виключенням є люди, які самі мають інвалідність, потребують постійного догляду або знаходяться у в'язниці). У випадку відсутності невійськовозобов'язаних людей, які могли б здійснювати догляд за людиною з інвалідністю І-ІІ групи, такий догляд може здійснювати лише один військовозобов'язаний, якого має обрати людина з інвалідністю.члени родини з числа другого ступеню споріднення (не більше одного) людини з інвалідністю І-ІІ групи, які займаються постійним доглядом за нею, за умови відсутності людей з числа родини першого ступеня споріднення або, якщо люди першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду згідно з рішенням спеціальної медичної комісії. Якщо відсутні члени родини першого та другого ступеня споріднення, ця норма застосовується до членів родини третього ступеня споріднення людини з інвалідністю.якщо жінка з чоловіком є військовослужбовцями та мають неповнолітню дитину, один з них може отримати відстрочку та право на звільнення від військової служби (чи то чоловік, чи то жінка);керівники міністерств та їх заступники, керівники державних органів та органів державного управління, чиї повноваження охоплюють всю країну;нардепи України, депутати Верховної Ради АР Крим, уповноважений ВРУ з прав людини;голова та члени Рахункової палати;судді, члени Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України тощо;працівники різноманітних органів військового управління, військових частин та оборонних організацій, такі як Міноборони, ЗСУ, СБУ, Державна спеціальна служба транспорту, Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України, Служба зовнішньої розвідки України, Нацгвардія, Державна прикордонна служба України, Управління державної охорони України, апарат МВС та установи експертної служби МВС;службовці, які займають дипломатичні посади, Міністерства закордонних справ України та люди, які мають ранг Надзвичайний та Повноважний Посол;держслужбовці, які оцінюють та готують проекти нормативно-правових актів, проводять їх експертизу. Також це стосується спеціалістів з кібербезпеки, кіберзахисту та інформаційних технологій, які відповідають за розроблення програмного забезпечення, адміністрування баз даних та інші дії, які забезпечують діяльність президента України, ВРУ та КМУ;інші військовозобов’язані або деякі категорії людей у випадках, що передбачені законом.Відстрочку від призову на особливий період під час мобілізації мають:студенти денної або дуальної форми, які здобувають професійну або професійно-технічну, фахову передвищу та вищу освіту. За умови, що цей рівень освіти є вищим за попередньо здобутий. Це стосується також докторантів та тих, хто проходить інтернатуру.наукові працівники установ вищої або передвищої освіти й наукових організацій, які мають науковий ступінь. Також педагогічні працівники в закладах фахової передвищої, професійної, професійно-технічної та загальної середньої освіти, за умови їхньої роботи у відповідних закладах або організаціях не менше ніж на 0,75 ставки;люди, які втратили (смерть або зникли безвісти) близьких родичів (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, рідний або повнорідний брат чи сестра) під час їхньої участі у Антитерористичній операції, збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, забезпечені оборони та стримуванні збройної агресії проти України під час воєнного стану (військовослужбовці, люди, які мали відношення до забезпечення безпеки та оборони України та інші).члени родини (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, рідний або повнорідний брат чи сестра) людей, яким було присвоєно звання Герой України посмертно, за мужність, яка була виявлена у період Революції Гідності.Крім того, наприкінці серпня 2024 року парламент ухвалив законопроєкт №11391, що надає відстрочку від військової служби тим, чиї неповнорідні родичі, зокрема, брат чи сестра, загинули або зникли безвісти під час участі у бойових діях з РФ. Раніше ця норма стосувалась лише рідних та повнорідних братів/сестер. Наразі документ вже підписав президент.Не можна також призвати військових, які служили під час воєнного стану та були звільнені в запас через звільнення з полону. До того ж призову під час мобілізації не підлягають військовозобов’язані чоловіки, які пройшли базову загальновійськову підготовку, але не досягли 25-річного віку. Ці дві категорії військовозобов'язаних можуть проходити військову службу за власним бажанням.Проте, Міністерство освіти планує внести зміни до законодавства, які можуть скасувати відстрочку від мобілізації для студентів віком від 25 років. Про це розповів заступник міністра освіти Михайло Винницький у коментарі Новини.LІVЕ. За його словами, зміни можуть торкнутись тих, хто здобуває другу або третю освіту у профтехучилищах."У нас є феномен дуже цікавий. Особа, якій 35-40 років і вона отримувала різні дипломи про вищу освіту, професійну освіту у часи, коли не було загального реєстру дипломів… В нас єдина державна електронна база з'явилася приблизно 10 років тому. Ну і, відповідно, хто вчився раніше, дуже часто може сказати: "А я загубив свій диплом". І раптом він вступає в професійно-технічну освіту без іспитів, бо там не треба НМТ", - зазначив Винницький.Уряд пропонує також дозволити педагогам певних напрямків отримувати відстрочку від мобілізації. Право на це матимуть ті працівники державних і комунальних закладів позашкільної освіти, які станом на 1 січня 2025 року були офіційно працевлаштовані за основним місцем роботи та мали навантаження щонайменше 0,75 ставки. Йдеться про викладачів, що працюють у сферах еколого-натуралістичних, науково-технічних, дослідницько-експериментальних напрямів та військово-патріотичного виховання.Наразі законопроєкт із пропозиціями змін до статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" перебуває на розгляді профільного комітету.Бронювання працівниківБронювання військовозобов'язаних працівників надає ключовим співробітникам підприємств, компаній, установ та організацій тимчасову відстрочку від мобілізації на термін до шести місяців. Ці працівники є критично важливими для забезпечення стабільної роботи їхніх установ. Про це пише ЛІГА:ЗАКОН.  Наприкінці січня 2023 року Кабмін прийняв порядок №76, що стосується реалізації положень Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Тоді було оновлено попередню процедуру бронювання військовозобов'язаних. Однак, згодом уряд ще вдосконалив процедуру бронювання військовозобов'язаних під час мобілізації та воєнного стану постановою "Про внесення змін до Порядку бронювання військовозобов'язаних під час дії воєнного стану" № 400, яка стала чинною 2 травня.Відповідно до тексту Порядку, бронюванню підлягають керівники, заступники, а також 50 % від кількості військовозобов'язаних працівників (за певними винятками), що працюють:на підприємствах з мобілізаційними завданнями, якщо це необхідно для їх виконання;на підприємствах, що забезпечують виробництво товарів і послуг для Збройних Сил України та інших військових формувань;на критично важливих для економіки та життєдіяльності населення підприємствах.Ця процедура мала б забезпечувати стабільне функціонування ключових установ в особливий період. Однак, впродовж осені 2024 Кабмін знову переглянув правила бронювання працівників і критерії для визначення підприємств критично важливими. Постанова № 1332 затверджує оновлений порядок бронювання військовозобов'язаних, наприклад, щодо розбронювання, але й впроваджує додаткові обов’язкові вимоги для установ та підприємств. Ігнорування цих змін може унеможливити бронювання працівників, зазначають в Економічній правді. Чинності постанова набрала вже з початку грудня.Якщо заробітна плата співробітника не перевищує 20 000 грн на місяць (або 2,5 мінімальних зарплат на сьогодні), таку людину не можна бронювати навіть у разі роботи на критично важливих підприємствах. Це змушує компанії забезпечувати прозорість виплат і переглядати рівень зарплат відповідно до нових норм. Тобто, фактично економічне бронювання, яке викликало значний резонанс у суспільстві та серед військових, було частково інтегровано до звичайного бронювання.Раніше радник голови Офісу президента Михайло Подоляк розповів в інтерв'ю Новини.LІVЕ, що економічне бронювання сприятиме збільшенню фінансування Збройних Сил України."Ще раз нагадаю, що на одного військового припадає п'ять платників податків. Детінізація української економіки в ідеальному вигляді не відбулася, відтак гроші треба шукати. На сьогодні теж є певне бронювання, виходячи із забезпечення критичної інфраструктури. Те ж саме буде стосуватися економічного бронювання, тільки за прозорими процедурами. Ми додатково бронюємо певну кількість людей і додатково за них платимо. Не розумію, звідки тут про нерівність", - розповів Подоляк. Однак, звісно є чимало противників такого законопроєкту, які вважають, що "економічне бронювання" можна розглядати як спосіб відкупитися від обов'язку захищати країну.Військовий адвокат та юрист Центру підтримки ветеранів Роман Лихачов у матеріалі для NV зазначив, що нові правила бронювання передбачають автоматичне скасування відстрочки за кількох обставин. Серед них: завершення терміну дії відстрочки, припинення підприємством діяльності/виконання робіт, пов’язаних із забезпеченням армії, позбавлення компанії статусу критично важливої чи ліквідація установи, звільнення працівника чи навіть тимчасове припинення трудових відносин.Крім того, як зауважив Лихачов, органи, які присвоюють підприємствам статус критично важливих, мають право здійснювати перевірки у будь-який момент щодо відповідності критеріям "критичності". У разі втрати цього статусу співробітники автоматично позбавляються відстрочки та підлягають мобілізації.
we.ua - Мобілізація в липні 2025 року: чи буде посилена та кого можуть призвати
Еспресо on espreso.tv
Польський сейм проголосував за вихід із конвенції про заборону протипіхотних мін
Про це повідомляє RМF24.Зазначається, що за вихід із Оттавської конвенції проголосували 413 депутатів. Проти виступили 15, ще 3 утрималися.Перед голосуванням віцепрем’єр-міністр, міністр оборони Польщі Владислав Косіняк‑Камиш заявив, що цей крок є ключовим для убезпечення регіону. Він зазначив, що ініціатива вийти з договору походить від Польщі, а також від країн Балтії та Фінляндії."Польща не може бути зв’язана жодними обмеженнями, які не дозволяють захищати свою батьківщину", - наголосив Косіняк‑Камиш.Тепер законопроєкт передадуть на розгляд сенату.Варто зазначити, що Оттавська конвенція була прийнята в Осло 18 вересня 1997 року, а набула чинності в 1999 році. До неї приєдналися понад 160 країн світу, включаючи більшість західних держав. 18 березня міністри оборони Польщі, Естонії, Латвії та Литви рекомендували своїм країнам вийти з Оттавської конвенції. Сейм Латвії 16 квітня остаточно ухвалив рішення про вихід країни з Оттавської конвенції. Президент Латвії Едгарс Рінкевичс підписав відповідний закон 24 квітня. Сейм Литви денонсував Оттавську конвенцію 8 травня. Парламент Естонії ухвалив аналогічне рішення 4 червня.
we.ua - Польський сейм проголосував за вихід із конвенції про заборону протипіхотних мін
Еспресо on espreso.tv
Росія позбудеться дефіциту бюджету: економіст Пендзин про наслідки закриття Ормузької протоки
Про це в етері Еспресо розповів економіст Олег Пендзин, член економічного дискусійного клубу."Якщо ми згадаємо, як виглядає мапа тієї частини світу, там є Ормузька протока, яка з'єднує Перську та Оманську затоки. Історично так склалося, що через Ормузьку протоку йде 25% світового трафіку нафти не тільки Ірану, а й країн Перської затоки, членів ОПЕК. Відповідно, при будь-яких складнощах проходження кораблів по цій протоці автоматично будуть підвищуватися і страхові виплати, які пов'язані з безпекою пересування нафти, і зменшуватиметься загальний обсяг нафти у світі, що приведе до росту її ціни. Вже є попередні оцінки, скільки коштуватиме нафта марки Вrеnt у випадку блокування Іраном Ормузької протоки. Називається цифра понад $100", - прокоментував економіст.За його словами, щоб зрозуміти наслідки перекриття Ормузької протоки для російської економіки та, відповідно, спроможності РФ збільшувати воєнні видатки, щоб далі воювати з Україною, для прикладу слід подивитися на деякі цифри. При ціні на російську нафту Urаls $70 за барель, дефіцит російського бюджету на 2025 рік становить 1,3 трлн рублів. При ціні на нафту $57 за барель, яка була до початку війни у Перській затоці, дефіцит бюджету РФ був 3,8 трлн рублів. Як бачимо, різниця відчутна."Залишок коштів у фонді національного добробуту РФ, який є єдиним джерелом покриття дефіциту російського бюджету, становить 2,8 трлн рублів. Тобто якби ціна на нафту і далі продовжувала перебувати в межах $57-$58 за барель та наші партнери у 18-му санкційному пакеті знизили б цінову стелю з $60 до $45, а все було для цього готово, то Росії вистачило б грошей до вересня. А тепер, якщо буде $100 ціна марки Вrеnt, а російська нафта буде продаватися десь $90, то Росія позбудеться дефіциту бюджету, у неї буде профіцит", - пояснив економіст.Пендзин зауважив, що для України є надзвичайно важливим, щоб ціна на нафту на світовому ринку була низькою. Однак почалася війна у Перській затоці, поки ще незрозумілі перспективи в Ормузькій протоці та й взагалі, коли ця війна може закінчитися."Відповідно, ця ситуація буде призводити до зростання ціни на нафту. Зараз ціна марки Вrеnt $78 за барель, тобто це до блокування Ормузької протоки. Подивимося, що буде далі", - резюмував член економічного дискусійного клубу.16 червня у Вlооmbеrg повідомили, що спроба Єврокомісії знизити граничну ціну на російську нафту наразилася на спротив з боку частини країн ЄС, які не готові ухвалювати це рішення без координації з США.20 червня для Роlіtісо розповіли двоє дипломатів, що через ситуацію на Близькому Сході ЄС не продовжуватиме реалізацію планів щодо запровадження жорсткого нового цінового обмеження на експорт російської нафти. 
we.ua - Росія позбудеться дефіциту бюджету: економіст Пендзин про наслідки закриття Ормузької протоки
Gazeta.ua on gazeta.ua
Не бійтесь щеплень – хвороби, проти яких потрібно вакцинуватись дорослим
Щеплення актуальні не лише для дітей. Дорослим теж не варто розслаблятись і забувати про цей метод профілактики небезпечних недуг. Захист потрібно продовжувати і підсилювати. Особливо під час війни, пише UаНеаth в Іnstаgrаm. Медики сформували перелік хвороб, щеплення від яких повинна мати кожна людина, старша 25 років. Нагадують, що більшість щеплень в Україні роблять до 16 років. Потім потрібна ревакцинація через кожних 10 років. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Які довідки потрібні першокласникам, щоб 1 вересня піти до школи Правець та дифтерія Це щеплення потрібно робити кожні 10 років до кінця життя. "Перевірте, чи є у вас ревакцинація, якщо ні не зволікайте, бо у війну ризик захворіти на правець та дифтерію зростає. Можна зробити в будь-якій поліклініці безкоштовно", йдеться у повідомленні. Кір Це обов'язкове щеплення, робити його потрібно ще у віці 1 та 6 років. Але раптом вам не робили дуже важливо надолужити. Кір сам по собі дуже небезпечний, а в дорослому віці може переноситись важче. Минулий спалах кору в Україні був у 2017-2019 роках. Новий спалах цілком можливий. Дітям щеплення від кору роблять безплатно, а дорослим потрібно шукати вакцину за гроші в приватних клініках або купувати в аптеці і робити щеплення у поліклініці. Гепатит В Щеплення від гепатиту В стало обов'язковим у 2000-х роках, тому всі, хто народились раніше, скоріше за все, не вакциновані. Нині зараження вірусом гепатиту В зростає. Адже будь-хто може опинитися в ситуації, коли потрібно буде зашивати рани чи знадобиться переливання крові. Щепитись від гепатиту В можна за гроші в приватних клініках. Або ж придбати вакцину в аптеці та щепитись у поліклініці. Пневмокок Бактеріальною пневмонією можуть ускладнюватися як СОVІD-19, так і грип. Її найпоширеніша причина пневмокок. Тому слід захиститися всім, хто в групі ризику захворіти на грип чи СОVІD-19. Це люди, які мають супутні захворювання, вагітні, ті, хто контактує з великою кількістю людей. Щеплення від пневмококу доступне в приватних клініках. Вітрянка Хто не хворів у дитинстві вітрянкою, має зробити щеплення. Дорослі можуть переносити недугу з ускладненнями. Особливо важливо вакцинуватися жінкам, які планують завагітніти. Вітрянка небезпечна для вагітних, а вакцинуватися проти неї під час виношування немовля не можна. Щеплення від вітрянки роблять у приватних клініках. СОVІD-19 "Війна, скупчення людей, нові варіанти Омікрону, зростання захворюваності та осіння хвиля. Аргументів задосить", пишуть фахівці. Щеплення проти СОVІD-19 нині безплатне і доступне у будь-якому пункті щеплень. У Києві зростає кількість випадків Соvіd-19. Якщо з 8 до 14 серпня зафіксували 316 випадків, то з 15 до 21 956. Україна отримала 100 тис. доз Соvіd-вакцини Jаnssеn у рамках глобальної ініціативи Соvах. Карантин через поширення Соvіd-19 досі діє в Україні. Але обмеження стали рекомендованими.
we.ua - Не бійтесь щеплень – хвороби, проти яких потрібно вакцинуватись дорослим
Цікавості on cikavosti.com
Сейсш у фіорді Гренландії пояснив 92-секундний тремор Землі
У 2023 році Земля здригалася кожні 90 секунд через рідкісне океанічне явище — сейш, викликаний зміною клімату. Планетарний тремор та його незвичайне походження 16 вересня 2023 року сейсмографи зафіксували слабкі поштовхи кожні 90 секунд, які тривали дев’ять днів. Цей повторюваний сигнал не був землетрусом, вибухом або атмосферним явищем. Згодом дослідники з Оксфордського університету виявили його … Стаття Сейсш у фіорді Гренландії пояснив 92-секундний тремор Землі з'явилася спочатку на Цікавості.
we.ua - Сейсш у фіорді Гренландії пояснив 92-секундний тремор Землі
DOU - Developers of Ukraine on dou.ua
Чим загрожує зникнення «Мавіків» у підрозділах і чи є заміна китайським дронам
Нещодавно Володимир Зеленський заявив, що Китай припинив продаж дронів DJІ Маvіс Україні та європейським країнам. При цьому поставки в росію зростають з 2024 року. Маvіс 3 українські військові використовують для різних цілей — від розвідки до скидання боєприпасів. DОU розібрався, що означає поступове зникнення Маvіс для ЗСУ, чи їм заміна і як зарекомендували себе українські та іноземні аналоги. 🟢 Як застосовують Маvіс 3 військові Дрони DJІ Маvіс на фронті можуть виконувати різноманітні завдання, як-то ІSR (розвідка, спостереження та рекогностування), коригування вогню. А з модифікаціями навіть скидати невеликі боєприпаси, розповідає DОU командир першого батальйону безпілотних систем «Хижаки висот» 59-ї ОШБр імені Якова Гандзюка СБС майор Максим «Кондор» Богачук. Нині, за словами військового, в його підрозділі вже відчувається брак DJІ Маvіс третьої серії. Особливо це стосується модифікованих версій дрона, як-то Маvіс 3Т, який має термальне бачення. «Якщо загалом оцінити, то відсоток використання Маvіс нашим підрозділом близько 60%, хоча раніше він був значно вищий. Через дефіцит почали переходити на інші дрони», — каже він. Схожа ситуація у батальйоні безпілотних систем Вlасk Rаvеn 93-ї бригади «Холодний Яр». Як повідомив, головний сержант підрозділу Денис Кардаш з позивним «Сєдой», у них відсоток використання Маvіс 3 сягає близько 70%. Точна частка Маvіс у ЗСУ не розголошується. Проте їх масовість на фронті незаперечна, додає засновник фонду Dаrkstаr Рагнар Саас, який інвестує в оборонні компанії. Головним ризиком від поступового зникнення саме цієї моделі є не повна втрата можливостей, а зростання вартості ведення розвідки. «Відсутність саме „Мавіків“ збільшить операційні витрати, оскільки альтернативні дрони того ж класу коштують дорожче», — каже Рагнар. 🔵 Чи є аналоги і скільки вони коштують Є європейськи дрони зі схожими характеристиками, як у Маvіс: час польоту, якість камери, стійкість до РЕБ та шифрування, але не за тією ж ціною. У такому ціновому діапазоні дрони мають відчутно менше можливостей. Серед потенційних європейських виробників у фонді Dаrkstаr називають: КrаttWоrks (Естонія);Раrrоt (Франція);Nоvаdеm (Франція);UАVТЕК (Велика Британія);АіrRоbоt/Quаntum Systеms (Німеччина);Аtlаs (Латвія). Деякі з цих компаній вже активно співпрацюють з Україною. Наприклад, компанія Quаntum Systеms постачає свої розвідувальні дрони Vесtоr. Навесні 2023 року вона відкрила в Україні Центр із сервісу, підтримки, навчання та логістики (SSТLС). Тут почали готувати операторів дронів. Згодом на базі SSТLС створили окремий R&D-центр. У середині квітня 2025 року компанія підписала меморандум про партнерство з українською dеftесh-компанією Frоntlіnе. Українські військові досі використовують переважно іноземні варіанти. Найчастіше Маvіс 3 заміняють американсько-китайськими Аutеl. За словами «Кондора» з 59-ї бригади, вони програють «мавікам» у співвідношенні ціни/якості. Він пояснив, що Аutеl краще проявляє себе у зв’язку, але гірше у спостереженні і коштує значно дорожче. За даними hоtlіnе.uа, вартість найпоширеніших дронів в армії становить: Маvіс 3 — 66 498-99 999 гривень;Маvіс 3Т — 161 655-303 939 гривень;Аutеl ЕVО Мах 4Т — 192 000-451 916 гривеньАutеl ЕVО Мах 4N — 319 500-433 204 гривень. Також використовують інші продукти DJІ — Маvіс 4 Рrо і Маtrісе 4Т. «У цієї моделі проблеми із запчастинами, з прошивкою, анонімізацією. З Маvіс 3 у нас були запаси запчастин, схеми з ремонту і майстри, які вміли їх ремонтувати. Зараз треба заново навчати людей працювати з новими дронами», — каже Денис Кардаш з Вlасk Rаvеn. Фото: БФ «Повернись живим» Максим Богачук висловлює таку саму позицію: «Як командир батальйону безпілотних систем, скажу прямо: повноцінної заміни „Мавікам“ наразі немає. Це найкращий засіб у своїй категорії. Можливо, з часом його зможе замінити Маtrісе 4Т. Щоб перейти на Маtrісе, потрібно все перебудовувати з нуля: інші антени, зарядні станції, акумулятори — тобто створювати нові запаси для всього. Тому говорити про реальну альтернативу Маvіс 3 поки що зарано», — каже військовий. Проте через те, що доводиться використовувати дрони різних виробників, зростає навантаження на військових. Заїжджаючи на позицію, треба брати з собою обладнання як на Маvіс/Маtrісе, так і на Аutеl, зауважує Максим Богачук. 🔵 Чи пропонують заміну українські виробники Україна активно розвиває власне виробництво дронів, зокрема — у категорії розвідувальних БПЛА мультироторного типу. За словами заступниці міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Анни Гвоздяр, перший кодифікований аналог Маvіс з’явився восени 2024 року. У листопаді того ж року провели перші демонстраційні польоти таких моделей на полігоні в умовах дії РЕБ — виробники отримали фідбек від військових для покращення пристроїв. «Станом на кінець травня 2025 року у нас є 16 українських розробок у цій категорії, з яких десять — уже кодифіковані та застосовуються на фронті», — розповідає Гвоздяр DОU. Вона уточнює, що в останні місяці суттєво покращилися показники дронів — передусім у частині зв’язку, ергономіки та стабільності серійного виробництва. Зросли обсяги держконтрактів. «Один виробник уже законтрактований, ще два — у процесі підписання контрактів. Нові вироби поступово надходять у підрозділи. «Військові частини звикають до нових засобів», — каже Гвоздяр. За її словами, Мінстратегпром і Сили безпілотних систем регулярно проводять спільні заходи, щоби налагодити зв’язок між виробниками і користувачами, покращити якість дронів і зробити їх відповідними до бойових умов. Виробники, які брали участь у тестах торік, помітно просунулися: оптимізували продукти, стабілізували якість у серії та отримали кодифікацію, каже Гвоздяр. Ще одна демонстрація відбулася наприкінці травня. Тестували одразу сім дронів найбільших виробників України. Назви компаній не розкривають. Щодо українських аналогів, то командир першого батальйону безпілотних систем «Хижаки висот» 59-ї окремої штурмової бригади Максим Богачук стикався з кількома виробами. І зауважує, що на полігонах українські розробки часто показують дуже високі результати. Але в реальних умовах вони поки що не настільки ефективні й зазвичай дорожчі за «Мавіки». Денис Кардаш вказує, що ББС Вlасk Rаvеn працює з виробниками дронів «Шмавік» і «Лінза». За його словами, ці дрони застосовують, але їх треба ще «дообкатувати». «Я не можу сказати, що відсутність „Мавіків“ критично вплине на фронт. Все одно ми щось придумаємо, знайдемо заміни і зможемо працювати. Але це досить складно буде зробити», — підсумовує командир батальйону безпілотних систем «Хижаки висот». 🔴 Коли стали перекривати постачання «Мавіків» Протягом останніх років поширювалася інформація про можливе припинення експорту дронів Маvіс з Китаю до України. Ще у квітні 2022 року видання Rеutеrs повідомляло, що компанія DJІ офіційно оголосила про призупинення всієї бізнес-діяльності в росії та Україні, щоб запобігти використанню своєї продукції у бойових діях. Однак, попри офіційну позицію, дрони продовжували потрапляти на фронт. З 1 вересня 2023 року Китай запровадив нові обмеження на експорт безпілотників та комплектуючих. Це була не повна заборона, а вимога до експортерів отримувати спеціальні ліцензії на вивезення дронів, що відповідають певним характеристикам — тривалість польоту понад 30 хвилин і вага понад 7 кг або наявність інфрачервоних камер. За рік Міністерство комерції Китаю розширило перелік компонентів для дронів, які підпадають під обмеження. Обмеження стосувалися характеристик, що умовжливлювали використання дрони у військових цілях: потужні авіадвигуни (понад 16 кВт), тепловізори, РЛС, лазери, інерціальні сенсори, звʼязок з дальністю понад 50 км, РЕБ і антидрон-лазери. Тоді DОU збирав думки представників спільноти щодо того, як вплине заборона експорту на виробництво дронів в Україні. Більшість співрозмовників вказували на те, що це значно ускладнить процес. Більшість компонентів закуповували у заводів напряму або через АlіЕхреss. Українські аналоги деталей на той момент не мали широкого поширення через вищу ціну або гірші характеристики. Проте в міжнародному інвестиційному фонді Dаrkstаr пояснили DОU, що причини можуть бути не лише політичними, чи як заявляє КНР, «безпековими», а й комерційними. «Проблема не обов’язково в тому, що DJІ чи Китай раптово припинили продажі в ЄС, а радше в тому, що Маvіс 3 — це застарілий продукт, який поступово виводиться з ринку. Компанія переходить до Маvіс 4. Це вимагає перебудови логістичних ланцюгів, а жорсткий експортний контроль з боку Китаю сприяє уповільненню і здорожчанню цього процесу», — каже засновник фонду Рагнар Саас.
we.ua - Чим загрожує зникнення «Мавіків» у підрозділах і чи є заміна китайським дронам
Gazeta.ua on gazeta.ua
Пояснили, чому РФ посилила дронові атаки по Україні
РФ збільшила кількість дронових атак на Україну. За перші два тижні червня загарбники випустили стільки ударних безпілотників, скільки раніше запускали протягом кількох місяців, пише Тhе Wаll Strееt Jоurnаl. "Масованість атак покликана виснажити українську протиповітряну оборону та підвищити ймовірність ураження цілей. За даними Центру інформаційної стійкості (британська аналітична організація), Росія з початку 2025 року здійснила понад 20 500 запусків ударних дронів та імітаторів. Особливо потужною стала атака 17 червня - Повітряні сили ЗСУ зафіксували запуск 440 дронів і 32 ракет, переважно по Києву", - сказано в повідомленні. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія атакувала Запоріжжя дронами - фото і відео наслідків Важливим переломним моментом у дроновій кампанії стало укладення угоди між Росією та Іраном у листопаді 2022-го щодо постачання та локалізованого виробництва дронів-камікадзе. Москва витратила $1,75 млрд на придбання технологій, програмного забезпечення та 6 тис. дронів. "Це дозволило Кремлю налагодити власне виробництво. До вересня 2024 року по Україні було запущено понад 8 тис. "Шахедів", а з січня 2023 року по 17 червня 2025 року - понад 34 тис. дронів. Попри допомогу союзників, українські сили ППО мають обмежену кількість систем Раtrіоt та інших дороговартісних засобів перехоплення. Водночас росіяни вдосконалюють тактику - використовують дрони-імітації, чергують їх з ракетами та покращують антенні системи, що ускладнює їхнє перехоплення", - зазначає видання. У відповідь Україна застосовує комплексну оборону: мобільні групи, засоби радіоелектронної боротьби, винищувачі F-16, системи Gераrd, Іrіs-Т та Раtrіоt. Також реалізується стратегія "удару по лучнику, а не по стрілі" - удари в глибокому тилу РФ, зокрема по заводах у Татарстані, де виготовляють Shаhеd. Стрімке зростання атак поставило під сумнів ефективність дипломатичних зусиль адміністрації Дональда Трампа щодо припинення вогню. Президент США висловив незадоволення через загибель мирних жителів, однак Вашингтон досі вагається, чи надавати Україні додаткове озброєння та запровадити нові санкції проти Росії. Комбінована ракетно-дронова атака російських військ на Київ у ніч з 16 на 17 червня, ймовірно, є наймасштабнішою та найсмертоноснішою за майже рік, повідомляє Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні. Фахівці місії наразі перевіряють точну кількість жертв серед цивільного населення та оцінюють масштаби завданих збитків. Подібна кількість жертв була зафіксована минулого року - 8 липня 2024-го, коли внаслідок атаки загинуло 32 людини, а 85 дістали поранення. Тоді також постраждала дитяча лікарня "Охматдит".
we.ua - Пояснили, чому РФ посилила дронові атаки по Україні
Gazeta.ua on gazeta.ua
Варто тільки захотіти: які чотири знаки цього тижня здійснять усі свої бажання
Протягом тижня у ваше життя прийдуть нові люди і речі. Знайомства і зустрічі переростуть у романтичні стосунки. Про це Gаzеtа.uа розповіла астрологиня Олена Максимова. "У Тельців, Терезів, Раків і Стрільців цього тижня відкриється здатність передбачати майбутнє і проявляться цілительські здібності, - говорить астрологиня. - Цим чотирьом знакам вдасться здійснити усі свої бажання. Вам варто тільки захотіти. Застрахуйте від помилок коханих, друзів і колег. Вкладайте кошти тільки у перевірені проекти. Зав'язаний на цьому тижні службовий роман може закінчитися шлюбом. Підводитимуть нюх і смак. Не варто вибирати парфуми. Не зловживайте спеціями. Ризикуєте пересолити страви". Телець (21 квітня - 20 травня) Можете опинитися у любовному трикутнику. Зробити вибір буде непросто. Одруженим краще залишитися вірними партнерам. На порозі часто з'являтимуться гості. Щоб здатися щедрими, ви часто витрачатимете великі суми грошей і відмовлятимете собі у новому одязі чи аксесуарах. Рак (22 червня - 22 липня) Життя кипить і вирує. Не час брати відпустку. Інакше опустите можливість повноцінно реалізувати себе. Подбайте про збереження власного майна. Не займайтеся розширенням бізнесу. Вдалі покупки на вас чекають після вівторка. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Усе найкраще - попереду: кому середина червня насипе міх грошей і суперможливостей Терези (24 вересня - 23 жовтня) Рідні і друзі охоче повчатимуть і критикуватимуть. Вислухайте, але зробіть по-своєму. Фінансова ситуація покращиться. Шукайте пару. Є всі шанси знайти людину, з якою поберетеся до кінця року. Стрілець (23 листопада - 21 грудня) Навчання, листування і відрядження сприятимуть змінам в особистому житті. Довіряйте коханим. Вибачайте і менше критикуйте. Не варто стригтися і фарбувати волосся. Результат засмутить. Відвідайте батьків. Не відмовляйтеся від участі у родинних застіллях. Прийміть запрошення на новосілля та хрестини. Астрологиня склала детальний гороскоп на тиждень з 16 по 22 червня. Такий тиждень випадає раз на 12 років. Внутрішня зібраність і дисциплінованість - це запорука успіху. На багатьох чекають нові посади і підвищення заробітків.
we.ua - Варто тільки захотіти: які чотири знаки цього тижня здійснять усі свої бажання
Gazeta.ua on gazeta.ua
Усе найкраще - попереду: кому середина червня насипе міх грошей і суперможливостей
16 червня прокидайтеся раніше, якщо хочете бути на крок попереду від конкурентів. Цей день принесе багато цікавих можливостей. Не скористається ними тільки байдужий або ледачий. Про це Gаzеtа.uа розповіла астрологиня Олена Максимова. "Це день підведення підсумків чергового етапу життя, - говорить астрологиня. - Оцініть свої здобутки за попередні пів року. Подумайте, що заважає успішно вирватися вперед. Не час змінювати роботу. Це негативно позначиться на вашій кар'єрі. Уникайте стресів. Залишайтеся чесними самі з собою. Добро повернеться до вас сторицею. За все погане доведеться відповісти сповна. Загострюються сімейні конфлікти. Якщо вчасно не звернетеся за порадою до психолога - розлуки не уникнути. Не скупіться на подарунки. Вони краще за слова допоможуть помиритися з коханими та підняти їм настрій. Не бійтеся додаткової роботи. Вона відкриє у вас нові таланти. Не шукайте відповідей у минулому. Усе найкраще - попереду. Середина червня насипе міх грошей і суперможливостей Овнам, Ракам і Стрільцям. Спочиватимете на лаврах і насолоджуватиметеся перемогою". Овен (21 березня - 20 квітня) Це день боротьби добра зі злом. Серце жадатиме злагоди, милосердя і співчуття. Розум вимагатиме помсти. Очистіть простір від людей, які тягнуть на дно. Якщо почнете мислити позитивно, це стане найкращим днем у році. Телець (21 квітня - 20 травня) Усе в житті приходить вчасно. Не біжіть попереду потяга. Щастить на вірних друзів і цікаві фінансові пропозиції. Заробітки зростуть, якщо докладете трохи зусиль. Уникайте копчених і жирних страв. Це позначиться на роботі печінки та нирок. Побережіть свій організм. Близнюки (21 травня - 21 червня) Прислухайтеся до думки людей, які на 10-20 років старші. Вони не випадково з'являтимуться на вашому шляху. Цінуйте друзів. У цьому справжнє багатство. Не допускайте перевтоми і недосипання. Організм погано відреагує на дієту. Рак (22 червня - 22 липня) Доведеться приймати важливі рішення. Не слухайте чиїхось намовлять. Довіряйте серцю. На вас покладатимуться брати і сестри. Допоможіть порадою, а не звинуваченням. Вони обиратимуть, де навчатися, з ким одружуватися. Відкладіть візит до перукаря та стоматолога. Лев (23 липня - 23 серпня) Ангел-охоронець захистить від неприємностей, доля буде щедрою на подарунки. Поруч є люди, яким не так щастить, як вам. Простягніть руку допомоги. Не кричіть на рідних. Спробуйте зрозуміти мотиви їхньої поведінки. Діва (24 серпня - 23 вересня) Хотітиметься, щоб все було, як раніше. Не ведіться на пропозиції нових знайомих, які тягнуть у неприємності. Робіть те, чого прагне серце. Для кожного з нас це час внутрішнього вибору між добром і злом, руйнуванням і красою. Станемо свідками дива. Мрійте і дійте. ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Знайдуть своє покликання і почнуть багатіти щогодини: астрологиня озвучила список знаків Терези (24 вересня - 23 жовтня) Працюйте над тим, що розпочали. Будь-які зміни тільки нашкодять. У вас закохуватимуться, помічатимуть найкращі риси вашого характеру. Це хороший час, аби заводити хом'яків, кролів та папуг. Ці домашні улюбленці стануть розрадою і втіхою для дітей. Скорпіон (24 жовтня - 22 листопада) Будете почуватися на коні. Ви надто багато уваги присвячували іншим. Час побалувати себе. Відмовтеся від великих покупок. Поки не варто витрачати гроші на кухонну техніку. Візьміть за звичку пити тепле молоко чи м'ятний чай перед сном. Стрілець (23 листопада - 21 грудня) Не розривайтеся між кількома людьми. Час зробити вибір, з ким попрощатися, а кому запропонувати жити разом. Найкращу підказу дасть серце. Укріплюйте м'язи спини. Варто відновити похід до басейну чи масажиста. Козоріг (22 грудня - 20 січня) Не дозволяйте паніці довести вас до відчаю. Не зривайте злість на коханих. Краще складіть плани на майбутнє, купіть новий одяг для себе та рідних. Сподіватися на допомогу друзів марно. Вони з головою поринуть у власні проблеми. Водолій (21 січня - 20 лютого) Бажання не співпадатимуть із вашими можливостями. Важко буде впоратися із виплатами. Скористайтеся заощадженнями. Кишеня наповниться у четвер. Нагадають про себе нерозв'язані родинні конфлікти. Контролюйте свою вагу. На дієти сідати не слід. Нашкодите гормональній системі. Риби (21 лютого - 20 березня) Не знатимете, за що взятися. Розгубленість викликатиме небажання рухатися вперед. Будьте готові змінювати плани. Кінець тижня виявиться плідний і цікавий. Не варто добиватися уваги людей, які вам подобаються. Симпатія не буде взаємною. У червні працьовиті та наполегливі зуміють досягти своєї мети. Нехай вас не спиняє критика. Дозвольте собі бути трохи шаленими та непокірними. Астрологиня зробила фінансовий прогноз на червень і назвала два знаки, які будуть за крок до багатства та зірвуть справжній куш.
we.ua - Усе найкраще - попереду: кому середина червня насипе міх грошей і суперможливостей
Last comments

What is wrong with this post?

Captcha code

By clicking the "Register" button, you agree with the Public Offer and our Vision of the Rules